Vpotheker moet over le toonbank springen Nog 8 dagen, dan laat ik over me lopen in Delft. 2 exAóo. Souxcmt BINNENLAND [an verdacht van ulp bij zelfmoord Bedreigde psycholoog ziet af van lezing Giftige waterbodems: rustende tijdbom offeman gedagvaard voor valsheid in geschrifte 19 februari opent het IKEA woonwarenhuis in Delft. U DINSDAG 11 FEBRUARI 1992 ilELO - De rijkspolitie van Ermelo heeft een jrige man aangehouden die ervan wordt ver- it een kennis te hebben geholpen zijn leven te ndigen. De verdachte meldde zich vrijdag bij politiebureau in Putten met de boodschap dat »n dode man lag op een bospad in het landgoed evenbeek tussen Putten en Ermelo. De sectie in het weekend werd verricht, wees uit dat de i door verstikking om het leven is gekomen. De tie had de melder inmiddels al aangehouden op lenking van betrokkenheid bij deze onnatuur- dood. De man heeft inmiddels bekend dat hij slachtoffer, op diens uitdrukkelijk verzoek, behulp van een shawl om het leven heeft ge ilt. In paniek had hij vervolgens een automobi- langehouden, die hem bij het politiebureau in en afzette. Handtekeningenactie tegen vreemdelingenhaat AMSTERDAM Twaalf organisa ties, waaronder het Humanistisch Verbond, de Anne Frank Stichting, Pax Christi, het Interkerkelijk Vre desberaad en het Moslim Informatie Centrum, gaan een nationale handte keningenactie tegen vreemdelingen haat houden, die wordt besloten met een nationale manifestatie op 14 juni in Amsterdam. De voor dit doel ge vormde initiatiefgroep 'Appel tegen vreemdelingenhaat' heeft dit giste ren bekendgemaakt. Het Appel wil alle Nederlanders de mogelijkheid geven zich tegen vreemdelingenhaat uit te spreken. Ondertekenaars zul len in eigen omgeving, werk, thuis, buurt of vereniging actief stelling ne men tegen vreemdelingenhaat. AMSTERDAM De omstre den Britse psycholoog Hans Jürgen Eysenck ziet af van het houden van de twaalfde Duij- ker-lezing. Eysenck heeft de organiserende stichting giste ren in een fax laten weten in zijn woonplaats Londen door iemand die zich als vertegen woordiger van de studenten presenteerde, te zijn bedreigd met verstoringen van de orde tijdens de presentatie van zijn lezing „A hundred years of personality research from Heymans to modern times". De lezing zou morgen in de aula van de Universiteit van Amsterdam plaatshebben. De stichting Duijker-lezingen zegt de beslissing te respecte ren, maar de gang van zaken ten zeerste te betreuren, om dat hier „door dreiging de aca demische vrijheid geweld wordt aangedaan". De aankondiging van het op treden van Eysenck leidde vo rige week tot grote commotie. In vakkringen is de Britse psy choloog omstreden. Hij wordt er van beschuldigd racistische ideeën te hebben en contacten te onderhouden met extreem rechtse ideologen. Woordvoerder J. van de Voor- en van de Amsterdamse stu dentenvereniging Asva zegt „perplex en bijzonder boos" te zijn over de bedreiging. Vol gens Van de Voorn heeft de verantwoordelijke absoluut niet namens de Asva gehan deld. De organisatie van de Duijker- lezing, de K L. Pollstichting voor Onderwijs, Kunst en We tenschap deelde gisteren mee dat de tekst van de lezing in alle boekhandels verkrijgbaar zal zijn. Groeiend tekort aan psychiaters UTRECHT Meer psychiaters moeten worden opgeleid om het groeiend tekort aan deze specialisten op te kunnen vangen. In 1996 zullen er bij ongewijzigd beleid 450 psychia ters te weinig zijn. Nu al kunnen 191 banen niet worden opgevuld. Vooral kinder- en jeugdpsychiaters zijn schaars. Dat blijkt uit een gisteren ge publiceerd onderzoek van het Natio naal Ziekenhuisinstituut onder alle instellingen voor geestelijke gezond heidszorg. In het noorden en zuiden van het land zijn de meeste vacatu res: twintig procent van het totale aantal openstaande banen. Sinds 1983 loopt het aantal studenten psy chiatrie terug. iARISSE BUMA N HAAG Of het nu t om vragen over hulp- delen bij incontinen- )f om een simpel voe- jsadvies. De apothe- moet klantvriendelij- te werk gaan en meer jacht besteden aan loonlijke adviezen rde consument. s luidt één van goede nemens van KNMP, de [nklijke Nederlandse [schappij ter bevordering Pharmacie. De beroepsor- Satie van apothekers viert |ar met tal van activiteiten ampagnes haar 150-jarig )an. Deze meer consu- Igerichte opstelling staat (het KNMP-beleidsplan theek Kwaliteitszaak', van het eerste exemplaar fen werd aangeboden aan lorzitter van het Landelijk nten/Consumenten Plat- dr.mr. F. Dekkers, 'dat het slecht gesteld is Ihet imago van de apo- t Uit een recent onder- bleek nog eens dat de I consument best vertrouwen heeft in de apotheker. „Maar het kan beter", aldus KNMP- voorzitter prof.dr. Th. Tromp, die zelf een apotheek in Kam pen heeft. „Vaak blijkt de con sument niet te weten wat de apotheker nu precies doet, waar hij voor staat en wat je hem allemaal kunt vragen. De apotheker moet daar wat aan doen. Hij moet dienstbaar zijn, goed toegankelijk en goed luisteren. Dat betekent dat hij zich in de consument moet verplaatsen en over de toon bank heen moet springen". Dat de drukte in een apotheek waar vaak een rij wachtenden staat, zich niet goed leent voor een persoonlijk gesprek over de een of andere kwaal ziet de beroepsorganisatie niet als een probleem. Tromp: „Er is altijd wel een plekje te vinden om met elkaar te praten. Natuur lijk moet er in veel ruimtes nog wel wat verbeteren, maar bij de moderne apotheken is al veel mogelijk". Als het aan de KNMP ligt moet de apotheker ook nog op een aantal andere terreinen veran deren. Zo ziet de organisatie een actieve rol voor de apothe ker weggelegd bij het beheer sen van de almaar stijgende kosten in de geneesmiddelen voorziening. Tromp: „Apothe kers zitten op de. enige plaats in het proces waar tegenwicht kan worden geboden tegen de kostenstijgingen die ontstaan door een grote vraag naar me dicijnen en een duur aanbod. Door in de eerste lijn en in de tweede lijn, en daartussen, af spraken met elkaar te maken, kunnen de kosten in de hand worden gehouden met behoud van kwaliteit". Een van de mogelijkheden om de kosten te drukken is een ac tief 'substitutiebeleid', het geen wil zeggen dat dure ge neesmiddelen worden vervan gen door goedkope middelen die net zo effectief zijn. Nijpend pirect bedreigend voor de kwaliteit van het werk in de apotheèk is het tekort aan as sistenten. Daar komt nog bij dat het aantal recepten per ver zekerde de laatste jaren is ge stegen. Zeker in de Randstad onder andere Den Haag en Leiden is de situatie nij pend geworden. Volgens de KNMP blijven er in deze twee steden gemiddeld in elke apo theek 1 a 2 vacatures perma nent open staan. Om hoeveel vacatures het in totaal in Nederland gaat kan de apothekersorganistie niet te zeggen. Maar van de oplei dingen stromen jaarlijks onge veer 750 geslaagde kandidaten de markt op. „Terwijl dat er ei genlijk 1000 zouden moeten zijn", aldus algemeen secreta ris dr. C.J. de Blaey. Een mil joen gulden kostende publici teitscampagne die deze maand van start gaat - met onder an dere reclamespotjes in de bio scoop moet middelbare scholieren enthousiast maken voor het vak. „We moeten af van het idee dat apothekersas sistente een stoffig beroep is. Het vak moet aantrekkelijker worden gemaakt door meer verantwoordelijkheid te ge ven, meer carrièremogelijkhe den te bieden en meer belo ning. Wat dat laatste betreft is bij de werkgevers de wil aan wezig. Alleen is de overheid nog steeds niet bereid de kos ten voor personeel te laten stij gen", aldus De Blaey. In het kader van het 150-jarig jubileum ging gisteren ook de publiekscampagne 'Mama, ik heb au' van start, waarmee de consument via folders en een diaserie wordt geïnformeerd over wat te doen bij kinder kwaaltjes. In de loop van het jaar volgen de campagne 'Ge zond ouder worden' en 'Apo theek en Sport'. Protest Kinderen uit Leimuiden overhandigen een petitie aan de Nationale Ombudsman prof. M. Oosting. In de petitie spreken zij hun bezorgdheid uit over baggerstortingen in de Braassemermeer. FOTOiANP Pagina 12: Van Lent: „Onze goede naam wordt aangetast" 'Eurabic slachtoffer van Duitse gelegenheidswet' DEN HAAG „Gelegenheids wetgeving in de Bondsrepu bliek" heeft ertoe geleid dat apparatuur die door het in Ne derland gevestigde bedrijf Eu rabic naar Libië werd verzon den, door de Duitse douane in beslag is genomen. De spullen komen niet voor op de lijst van strategische goederen en zijn daarom niet door de Neder landse douane tegengehou den. Dit antwoordt staatssecre taris Van Rooy (economische zaken) op schriftelijke vragen van de kamerleden Rosenmöl- ler en Sipkes, beiden van Groen Links. De ECD heeft de autoriteiten in de Verenigde Staten benaderd met de vraag of de wetten in dat land wel licht waren overtreden. Daar op kwam een ontkennend ant woord, waarna de goederen door de douane zijn vrijgege ven. idere scholier •ug naar tiderbijslag HAAG - De Tweede Ka- wil dat scholieren van tien jaar en ouder die nog telbaar onderwijs volgen H vervolg alleen nog kin- ij slag krijgen en geen stu- eurs. bleek gisteren tijdens de ïatie van de nu vijfjaar be lde wet op de studiefinan- ng. Alleen leerlingen van piddelbaar beroepsonder- zouden nog recht op een lebeurs moeten houden, ster Ritzen van onderwijs het zijn collega De Vries feodale zaken bekijken of tens van de Kamer haal- tamer wil dat het recht op studiebeurs uitsluitend it voorbehouden aan stu- en die hoger beroepson tijs of een universitaire je volgen. Zo zouden stu- én die nog geen achttien hiaar wel al hoger onder- olgen ook in aanmerking in komen voor een beurs. |n nu nog aangewezen op (rbijslag. De Kamer it dat het logischer is het op een studiebeurs te la- fhangen van het soort 'I dat men volgt dan van leftijd. (vervolg van de voorpagina) Onderwijsminister J.Ritzen (links) en directeur studiefinancieringsbe leid H. van Weezen op weg naar het nieuwe Tweede-Kamergebouw, waar gisteren de vaste kamercommissie voor onderwijs bijeen kwam om het evaluatie-rapport over de wet op de studiefinaciering te be spreken. FOTO:ANP Minister Ritzen liet gisteren weten op zich weinig te voelen voor weer een ingreep in de toch al, sinds de invoering vijf jaar geleden, talloze malen ge wijzigde wet op de studiefinan ciering. Maar op aandrang van de Kamer besloot hij toch met zijn collega De Vries, die over de kinderbijslag gaat, te zullen overleggen. Hij zal binnen drie weken verslag uitbrengen van dat overleg. De minister ging ook akkoord 'met het voorstel van de PvdA- 'er Vermeend de wet wat te vereenvoudigen. Uiterlijk dit najaar komt de minister met een vereenvoudigingsplan, waarin onder meer de zoge noemde hardheidsclausule wordt aangepakt. Deze rege ling voor studenten wier ou ders niet willen bijdragen in de studiekosten zal dan verruimd worden, waardoor die student eerder een beroep kan doen op de studiefinanciering door het rijk. Ook zal een einde worden gemaakt aan de ingewikkelde regeling, waarmee op 144 ma nieren wordt berekend hoe veel iemand mag bijverdienen zonder het recht op studiefi nanciering te verliezen. Ver meend had wat dat betreft felle kritiek op de Informatiserings bank in Groningen, de ver strekker van de studiebeur zen, die zich volgens Ver meend teveel bezig houdt met details. DEN HAAG - Vele tien tallen miljarden guldens zouden nodig zijn om de duizenden onzichtbare gifbelten onder menige waterplas, kanaal of ri viertje op te ruimen. Maar omdat nieuwe reinigings technieken voor baggers lib nog ontwikkeld moeten worden, staat de sanering van de ernstig vervuilde waterbodems voorlopig nog op een laag pitje. En dat is weer lek ker goedkoop. Dat was, ruw geschetst, de 'sta tus quo' zoals die gisteren op tafel kwam in een overleg tus sen de Tweede Kamer en de ministers Alders (milieu) en Maij (verkeer) over de vervui ling van waterbodems. Deze kabinetsperiode (tot 1995) is er geen extra geld voor sanering van de waterbodems. Maar een volgend kabinet, zo zei Maij, zal meer financiële middelen beschikbaar moeten stellen. Over de ernst van de situatie bleken Kamer en regering het gisteren vrijwel volledig eens. Uit een onderzoek van rijkswa terstaat is gebleken dat 20 pro cent van de onderzochte water bodems dermate vervuild is dat milieu en volksgezondheid gevaar lopen. Bij zestig pro cent worden de toegestane ver vuilingsnormen overschreden en slechts twintig procent kan als 'schoon' worden aange merkt. „Er is een Deltaplan nodig om dit aan te pakken", stelde D66- kamerlid Doeke Eisma. „Hier tikt een tijdbom voor moord- op-termijn". PvdA-kamerlid Jaap Jelle Feenstra becijferde dat voor de aanpak van de meest vervuilde bodems al snel 500 miljoen gulden nodig is, terwijl het kabinet tot en met 1995 niet meer dan 110 miljoen heeft uitgetrokken. Opslaan Bij het opruimen van het gif staan de waterbeheerders voor de keus de rommel op te slaan danwel te reinigen. Reinigen heeft de voorkeur van zowel de Kamer als regering, ware het niet dat de technieken hier voor nog niet produktierijp zqn. Daarom wordt een tussen oplossing gezocht in de vorm van opslag. Alders: „Maar zo dra reiniging technisch moge lijk is zou je permanente op slag moeten verbieden". Alders en Maij hopen dat de in dustrie het chemisch danwel biologisch reinigen van bag gerslib binnen twee tot tien jaar onder de knie hebben. In afwachting daarvan zal de meeste rommel blijven liggen waar hij ligt, ook al omdat de vervuiling van de rivierbo dems op vele fronten nog ge woon doorgaat. „Eerst moet de kraan van de vervuiling dicht, pas dan heeft het zin om te sa neren", aldus de milieuminis ter. Voor dat standpunt kreeg hij steun van CDA, PvdA en D66. Een ruime meerderheid van de Tweede Kamer drong er giste ren bij de beide bewindslieden op aan het landschap beter te beschermen bij het op delta hoogte brengen van rivierdij ken. Zo zouden ook voor dijk verzwaringen over lengtes van minder dan 5 kilometer zoge heten 'milïeu-effectrapporta- ges' (MER) opgesteld moeten worden. Een MER-procedure biedt milieu-organisaties de kans aantasting van waarde volle gebieden met succes aan te vechten. Maij en Alders zegden toe bin nen enkele weken een brief aan de Kamer te sturen waarin een officieel kabinetsstand punt over de MER-kwestie wordt bekendgemaakt. Op dat standpunt wilde Maij noch Al ders gisteravond vooruitlopen. Overigens heeft Alders al bij een eerdere gelegenheid laten weten dat zeker voor 'gevoeli ge' dijkvakken een MER-pro cedure is aan te bevelen. KLOK VOOR BREZI GIRO 1741181 Voor de klok' De ene dag een lange rij goede gevers voor de nieu we klok voor het kerkje in het Tsjechische dorp Bre- zi, de andere dag twee. Dat zit hem natuurlijk in de Postbank, die sinds kort niet meer zo vaak als voor heen kennisgeeft van wat er op de giro is bijgeschre ven. In december is dat weliswaar bekendgemaakt op dezelfde manier als de bank de rentestijgingen of -dalingen aankondigt en je een gelukkig nieuw jaar wenst maar veel men sen hebben daar overheen gelezen. Er zijn echter ook nog andere manieren om solidariteit te uiten met de inwoners van Brezi - die hun verwaarloosde kerkje willen opknappen maar daar geen geld voor heb ben - zoals een familie uit Delft die in een briefje met daarop „Voor de klok" een honderdje in een enve lop stopte en zo opstuurde. Beetje riskant, maar het is toch goed aangekomen. Veel veiliger is het sturen van girobetaalkaarten of eurocheques maar dan wel met de vermelding van het actiecomité Klok voor Bre zi. Die kunnen dan verzon den worden naar de redac tie van onze krant met ook op de envelop de vermel ding Klok voor Brezi, Post bus 9,2501 CA Den Haag. Regelmatig ontvangen wij bijdragen van bedrijven, waarvan sommigen het op prijs stellen te worden ge noemd, anderen juist hele maal niet. Zo kon vandaag onder meer een gift wor den bijgeschreven van Juno bv in Den Haag, waardoor het totaalbedrag steeg tot 5627. Bedrijven die de klok hebben horen luiden, maar nog niet wis ten waar ze hun gift moes ten laten nog eenmaal het gironummer: 1741181, t.n.v. Klok voor Brezi, Den Haag. Juno bv. Den Haag: 1000; N.N., Noordwijk: 50. Tussenstand dinsdag: 5627. Recorddeelname Cito-toets ARNHEM Er doen dit jaar meer leerlingen mee aan de eindtoets voor het basisonder wijs, de Cito-toets, dan er ooit hebben meegedaan. Meer dan honderdduizend kinderen van groep acht breken op 18 en 20 februari htm hoofd over de op gaven. De toets, gemaakt door het Centraal Instituut voor Toetsontwikkeling, omvat drie onderdelen: taal, rekenen en informatieverwerking. Er staan 180 opgaven in. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorad jDEBRAND BIJLEVELD ICHT - Het CDA-kamer- Koffeman is gisteren öf- gedagvaard door het )aar ministerie in ht. Koffeman wordt vals- in geschrifte ten laste ge- Hij zou ten onrechte in 26.000 gulden verzwegen en als inkomsten gedu- de eerste drie maanden SPEREN HOBBES van zijn periode als kamerlid. Zijn advocaat, mr. R. P. G. L. M. Verbunt, heeft dit gisteren bekendgemaakt. Koffeman die in maart moet voorkomen zegt de 26.000 gul den als handdruk te hebben gekregen wegens zijn verdien sten voor de Algemene Chris telijke Politiebond (ACP). Hij was tot september 1989 voor zitter van de grootste politie bond. Hij kreeg het bedrag weliswaar ruim na zijn benoe ming als kamerlid op 14 sep tember 1989, maar het zou toch gelden als verdienste bij de ACP en mag volgens Koffe man niet gezien worden als neveninkomsten tijdens zijn kamerlidmaatschap. Parle mentariërs mogen maximaal 12.000 gulden per jaar bijver dienen en moeten dat opgeven bij het verkrijgen van de zoge naamde schadeloosstelling voor kamerleden. De zaak-Koffeman werd aan hangig gemaakt door een boekhouder van de ACP. Na een vooronderzoek door de of ficier van justitie werd vorige maand besloten tot vervolging van Koffeman. Het Kamerlid zit al enkele maanden vrijwil lig thuis. Zijn advocaat ver wacht vrijspraak. Hij noemt de vervolging door het openbaar ministerie onbegrijpelijk. DOOR BILL WATERSON IKEA

Leidse Courant | 1992 | | pagina 3