h Iraanse fundamentalisten zaaien onrust in Afrika il Bijlmermeer eldorado voor religies CcidaeGomo/nt GEESTELIJK LEVEN OPINIE Evangelische vieringen voor homoseksuelen in Amsterdam Hoofdredakteur NIW Mau Kopuit (62) overleden COMMENTAAR [ar uil unicef CclcUcSou/tant af! „Bidden en vrijen garantie goed huwelijk" CHICAGO - Veel'bidden en een regelmatig seksleven leiden tot een gelukkig huwelijk, zo blijkt uit een onderzoek dat de rooms- katholieke priester Andrew Greeley op de universiteit van Chi cago presenteerde. „Veel mensen zijn geneigd te denken dat ge lovige mensen star en streng zijn", aldus Greeley. Zijn onder zoek toont echter het tegenovergestelde aan. Niet minder dan 70 procent van de mensen die zeggen elke dag te bidden en die ver schillende malen per week seksuele gemeenschap hebben, pm- schrijven hun huwelijk als zeer gelukkig. De helft van degenen die bidden óf vrijen, zegt gelukkig getrouwd te zijn, zo blijkt uit de studie. Volgens Greeley bidt 57 procent van de Amerikanen minstens één keer per dag. Dat is 4 procent meer dan vijftien jaar geleden. 17 procent van degenen die zeggen niet in God te gelo ven, bidt eens per dag, terwijl een derde van de niet-gelovigen minstens eens per week een gebed uitspreekt. Hoe meer mensen bidden, hoe meer kans dat ze geld geven voor medische steun aan aids-patiënten en dat ze tegen de doodstraf zijn, meent Greeley. „Degenen die door een regelmatig gebed een intensieve relatie met God hebben, zijn het meest gevoelig voor de proble men van andere mensen", zo meent de priester. DINSDAG 11 FEBRUARI 1992 De verklikker is het dier met de gevaarlijkste beet Diogenes van Sinope DIEMEN Enkele homo seksuele mannen en lesbi sche vrouwen houden vanaf april maandelijks charismatische-evangeli- sche vieringen in de Am sterdamse Populier. Zij volgen het initiatief van rooms-katholieke homosek suelen die, verenigd in Digni ty, sinds vier jaar eens per maand bij elkaar komen voor een eucharistieviering. „In gereformeerde en her vormde kerken in de grote ste den kun je als homoseksueel wel terecht. In evangelische kerken, zoals in de Pinksterge meente en het Leger des Heils, worden homoseksuelen echter niet geaccepteerd", aldus Cees Meynen, een van de initiatief nemers. Door diensten speciaal voor homo's te organiseren hoopt hij een sfeer te creëren die voor deze groep „geestelijk daklozen", herkenbaar is. In de diensten zal „de werking van de Heilige Geest in het leven van een gelovige" centyaal staan, aldus de initiatiefne mers. De initiaitiefnemenrs zijn af komstig uit allerlei kerkelijke richtingen, van rooms-katho- liek tot Pinkstergemeente. De evangelische beweging, die nog niet officieel op de hoogte van het initiatief is gesteld, heeft er nog niet op gerea- KHARTOUM - Wijlen ayatollah Khomeini zou trots geweest zijn op zijn opvolgers, die een door braak hebben bereikt in een zaak die hem na aan het hart. lag: de uitvoer van de fundamentalisti sche islamitische revolu tie naar de strategische Hoorn van Afrika. Het begon in Sudan, waar 2000 manschappen van de Revolu tionaire Garde van Iran zijn gelegerd. De ernstig om geld verlegen zittende regering van Sudan verwelkomt de olie en wapens uit Teheran met open armen. Dit is evenwel nog maar de eerste stap: volgens westerse diplomaten zou Iran ook naarstig doende zijn de is lamitische minderheden in Kenya, Etiopië, Somalië en Djibouti op te stoken. Nu het islamitisch fundamen talisme aanzet tot rebellie in Algerije, baart het 'nieuwe front' in de Hoorn van Afrika het Westen veel zorgen. On langs waarschuwden de Vere nigde Staten Sudan dat het ernstige consequenties zou hebben als een internationale terroristische actie zou kun nen worden herleid tot Suda- nees grondgebied. Vorige week onthulden Arabi sche en Iraanse bronnen dat nu 2000 Iraanse Revolutionai re gardes zijn gelegerd in Su dan, naast 1000 Libanese leden van de met Iran verbonden Hezbollah. Ongeveer 1500 Re volutionaire gardes zijn infan teristen die zijn overgeplaatst van de Bekaa-vallei in Libanon naar vier bases in Sudan in de omgeving van de steden Khar toum, Port Sudan, Kosti en At- bara. Zij hebben tijdens hun jaren in Libanon Arabisch ge leerd en werken vooral op het gebied van militaire training en constructie nauw samen met de Arabisch sprekende Sudanezen. De overige 500 Iraniërs zijn de elitetroepen van de Revolutie- naire Garde. Het zijn officieren die direct vanuit Iran naar Su dan zijn gestuurd om daar een Sudanese paramilitaire een heid op poten te zetten, die de islamatische regering moet gaan steunen. Officieren van het Iraanse leger trainen hun tegenhangers in het Sudanese leger, waar fundamentalisten naar voren worden geschoven voor belangrijke posten. Wapens Iran heeft Sudan wapens ge stuurd ter waarde van 65 mil joen gulden, inclusief munitie, bommen, machinegeweren, luchtafweergeschut en zijde- rups-raketten. Verder levert Iran door China geproduceer de F-7 straaljagers, het equiva lent van de MiG-19 jagers van de voormalige Sovjetunie, en geven Iraanse adviseurs vlie ginstructies ^an Sudanese pi- De deur werd voor Iran geo pend door Hassan al-Turabi, een wellevende intellectueel die feitelijk aan het hoofd staat van de Sudanese regering. Hij staat in hoog aanzien in de isla mitische wereld. Turabi's Su- danees Nationaal Islamitisch Front zat achter de militaire coup die in 1989 het officiële staatshoofd generaal Omar al- Beshir aan de macht bracht. Turabi, die heeft gestudeerd aan de universiteit van Lon den en aan de Sorbonne in Pa rijs, pleit al jaren voor een isla mitische staat in Sudan. Het was op zijn aandringen dat dé regering de 'shariah' invoerde, de strenge islamitische wetge ving die dieven bestraft met amputatie en overspeligen met steniging tot de dood erop volgt. Handig Iran heeft handig gebruik ge maakt van de situatie na de Golfoorlog. Sudan schaarde zich in de oorlog achter Sad dam Husayn en verloor daar door zijn Saudische en Egypti sche steun. Doordat Iran te hulp schoot kan Turabi's droom nu werkelijkheid wor den. In december bood de Iraanse president Hashemi Rafsanjani tijdens een staatsbezoek Kart- houm militaire en economi sche steun aan. Iran levert nu gratis een miljoen ton olie per jaar aan Sudan en nog eens bij na anderhalf miljoen ton tegen gereduceerd tarief. Net als in Libanon doet Iran zijn uiterste best om zieltjes te winnen: het land herstelt we gen en spoorwegen in Sudan en schenkt de Sudanese boe ren nieuwe Iraanse tractoren; de Iraanse 'Martelarenstich- ting' heeft een ziekenhuis geo pend in Khartoum. Turabi maakt geen geheim van zijn missie om het islami tisch fundamentalisme te ver spreiden; vorige week zei hij dat Sudan - met in het noor den vooral Arabieren ?n in het zuiden overwegend zwarten - de perfecte basis vormt voor het verspreiden van het islami tisch vuur naar Arabische en Afrikaanse landen. Zijn inspanningen zijn de laat ste tijd vooral gericht op de buurlanden Somalië, Etiopië, Kenya en Djibouti. Binnen een jaar", zo zei hij, „zal er niet één Franse soldaat overblijven in Djibouti". Tunesië en de Verenigde Arabische Emira ten hebben inmiddels hun am bassadeurs uit Khartoum te ruggehaald en beschuldigen Sudan ervan het fundamenta lisme in hun land te steunen. Zelfs kolonel Khadaffi heeft .geklaagd dat Sudan onrust zaait onder de fundamentalis ten in Libië. The Sunday Times Mau Kopuit, gefotografeerd in 1985 Idoor dirk visser Acht Mei Beweging levert geen 'conflictstof aan op tweede Kerkendag UTRECHT - De Acht Mei Be weging (AMB) zal op de Ker kendag geen thema's aan de orde stellen die conflictstof kunnen opleveren tussen de AMB en de bisschoppen. Dat heeft voorzitter Wies Stael- Merkx van de AMB maandag gezegd na afloop van een ge sprek tussen vertegenwoordi gers van de coördinatiecom missie Kerkendag en de AMB in Utrecht. De AMB en de organisatoren van de Kerkendag, die onder auspiciën van de Raad van Kerken wordt gehouden, zijn het erover eens dat er grote verwantschap bestaat tussen de thema's die leven in beide organisaties. Er zijn echter grenzen aan de samenwer king. „De Raad van Kerken heeft te maken met zijn lidkerken en wil zich niet mengen in de in terne zaken van die lidkerken aldus-Jan Gruyters. „De dis cussie tussen de Bisschoppen conferentie en de AMB wordt door de lidkerken gezien als een interne aangelegenheid, die dus niet gethematiseerd zal worden op de Kerkendag." De AMB zal wel een inhoude lijke bijdrage leveren aan de dag, die op 19 september in Amersfoort zal worden gehou den. Stael-Merkx noemt machtsgelijkheid tussen man nen en vrouwen als één van de mogelijke thema's die de AMB voor deze dag zou kunnen uit werken. Kerk kapot Naast het onvoorstelbaar menselijke leed dat wordt geleden in Joegoslavië, zorgt de oorlog voor een enorme materiële schade. Ook kerken ontkomen niet aan het woeste geweld, zoals de foto van de kerk in Karlovac, in Kroatië, laat zien. foto: epa Noord- en Zuidkoreaanse christenen ontmoeten elkaar na 47 jaar SEOUL - Voor het eerst sinds de deling van Korea in 1945 brengen christenen uit het communistische Noord-Korea een .officieel bezoek aan het pro-Westerse Zuid-Korea. Een delegatie van tien personen van het Noordkoreaanse Christelijke Federatie komt zaterdag in Seoul aan. Zij nemen deel aan de 41ste bijeenkomst van de Prote stantse Raad van Kerken in Seoul. Dat hebben vertegen woordigers van kerken uit de beide Korea's maandag beslo ten in Panmunjon, de grens plaats tussen beide Korea's waar de wapenstilstand gete kend werd. De secretaris van de Zuidko reaanse Raad van Kerken, Kwon Ho Kyong, bracht in ja nuari voor liet eerst een offi cieel bezoek aan Noord-Korea. De kerken uit Noord- en Zuid- Korea besloten toen de aanbe velingen te volgen van de ont moeting van Noord- en Zuid koreaanse christenen, die in december 1990 op uitnodiging van de Wereldraad van Kerken in Genève is gehouden. De Zuidkoreaanse Raad van Kerken heeft zich in de afgelo pen jaren onder meer bezigge houden met de schending van de mensenrechten in Zuid-Ko rea. Verder heeft de Raad voor meer democratisering gepleit. AMSTERDAM - Hoofd redacteur Mau Kopuit van het Nieuw Israëlietisch WeeRblad (NIW) is maan dag op 62-jarige leeftijd in zijn woonplaats Amster dam overleden. Sinds 1971 was hij hoofdredac teur van het oudste joodse weekblad van Europa. Daar voor werkte hij bij het Alge meen Handelsblad. Onder zijn leiding groeide het NIW uit van een blad dat slechts voor de familieadver tenties werd gelezen, tot een podium waar alle stromingen binnen joods Nederland aan het woord konden komen. Zelf zag hij het NIW graag als de spreekbuis van joods Neder land. Het NIW, zo vond Kopuit, moest de discussie binnen Joods Nederland levend hou den. Daardoor was hij meer ge liefd bij zijn lezefs dan bij de bestuurders. De permanente commissie (dagelijks bestuur) van het N^derlands-Israëlie- tisch Kerkgenootschap erken de vorig jaar dat de polarisatie binnen het kerkgenootschap toenam, „maar zo erg als hoofdredacteur Kopuit het keer op keer voorstelt, is het ook weer niet". Met zijn „op ruiende taal" zou hij wekelijks de tegenstellingen aanwakke ren, zo schreef de commissie in het NIK-Bulletin. Kopuit zou er niet anders door gaan schrij ven. Bij het 120-jarig bestaan van het NIW in 1985 werd Kopuit benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. De toen malige minister van WVC, E. Brinkman, noemde hem toen „de verpersoonlijking van zo'n belangrijk fenomeen als het NIW". Behalve over misstanden in ei gen kring kon Kopuit zich op winden over het onrecht dat de joden in de wereld werd aange daan. Het laatste wapenfeit van de overleden hoofdredac teur was de zaak van het KLM- handboek waarvan het hoofd stuk over joodse passagiers tal rijke onjuistheden bevatte. Kopuit, die als onderduiker de jodenvervolging oorlog had overleefd, besefte na de rond hoe langer hoe meer dat de houding van de Nederlandse bevolking verre van moedig was geweest. „De eenzaam1 heid van de joden, die brengt die woede teweeg. De moffen hebben de joden apart gezet en de Nederlanders hebben dat getolereerd," zei Kopuit twee jaar geleden in een Elsevier-in- terview. Gevraagd en ongevraagd gaf Kopuit zijn mening over aller lei zaken. Soms deed hij dat zo goed, dat een ander er gebruik van maakte. Een artikel van zijn hand op de opiniepagina van NRC Handelsblad over de zaak Aram Brucker, die niet tot het joodse Maimonides-ly- ceum werd toegelaten, werd in zijn geheel als pleitrede ge bruikt door de advocaat van het Opperrabbinaat van Ne derland, zeer tot ongenoegen van de auteur. Over zijn woede gaan enkele verhalen in het boekje 'Terug in het stadje' uit 1990. Vorig jaar verscheen van hem de buridel 'Jodenmensen en an dere verhalen'. Verder stelde hij samen 'Dat heeft mijn oog gezien. Het leven in oorlogstijd in kranteberichten uit de alge mene en joodse pers 1940- 1945'. BEROEPINGEN Nederlands Hervormde Kerk Beroepen te Wagenborgen en Sidde- buren j. Smit te Ens en Kraggenburg; te Spijk(Gr) en Losdorp Mevr. C.N. Vos meer, kandidaat te Groningen. Bedankt voor Barendrecht(Buitengewone Wijk- gemeente) A. van Wijk te Lienden; voor Nieuw-Loosdrecht dr E.S Klein Kra nenburg te Nijverdal. Beroepen te Bor- Wies Stael-Merkx AMSTERDAM - De Bijl mermeer is een eldorado voor religieuze bewegin gen. Bij een voorlopige in ventarisatie werden 19 christelijke, twee islamiti sche en drie hindoeïsti sche gemeenschappen ge teld, die in aanhang varië ren van enkele tientallen tot een paar duizend. Tot deze conclusie komt J. de Jonge in 'Soms was er geen plaats in de herberg.' In opdracht van de stuurgroep vernieuwing Bijlmermeer heeft de voorzitter van de CDA-fractie in de stadsdeel raad Amsterdam-Zuidoost ge poogd de religieuze kaart van de Bijlmermeer te schetsen. Bij de presentatie in de Taiba moskee, moest De Jonge er kennen dat hij in eerste instan tie twee groeperingen had overgeslagen: de Church of the Living God en de Evangeliege meente de Deur. De allochtonen, die bijna 50 procent van de bevolking in Amsterdam-Zuidoost uitma ken, bereik je volgens De Jon ge (een Drent in de Bijlmer) niet via een Hollandse in spraakavond, maar door con tact te zoeken met de religieu ze netwerken. Dat het'bestuur van dit deel van Amsterdam dit heeft ingezien, noemde hij een „historische omslag". Het overzicht is chronologisch naar het ontstaan van de ge meente ingedeeld. De rk paro chie de Graankorrel, de her vormde gemeente Bijlmer meer en de gereformeerde kerk met dezelfde naam dach ten 25 jaar geleden, bij de bouw van de Bijlmer, dat er één oecumenisch centrum zou komen. Dat bleek toen onhaal baar. Nu bouwen ze, met de lu theranen en de Evangelische Broedergemeente, samen een nieuw kerkgebouw. Parkeergarage Rooms-katholieken en her vormden kerken nu nog in De Nieuwe Stad, gelegen onder een parkeergarage. Verder ma ken van de zalen en zaaltjes in De Nieuwe Stad gebruik de Protestantse Kerk van Indone sië, de Antilliaans-Arubaanse Kerk, het rk pastoraat voor Afrikanen 'All Saints Church', de Holland Methodist Episco pal Church en de Maranatha Ministries. Dit gemeenschappelijk ge bruik van een en dezelfde ruimte wijst op een chronisch tekort aan religieuze accomo- datie in de Bijlmer. De meeste groepen laten zich daar niet door weerhouden om flink te groeien. De Pinkstergemeente bracht eerst een stukje van de K-woestijn, de lange leegte on der de parkeergarages Kik- kenstein en Kruitberg, tot bloei. Sinds kort beschikt ze over een kerkgebouw met plaats voor 500 gelovigen. Bo venop de huidige kerk komt een nieuwe zaal, die plaats biedt aan 1000 kerkgangers. In de Pinksterdiensten is er een simultaanvertaling in het Spaans en het Engels. De zeer gevarieerde afkomst van de Bijlmerbevolking blijkt ook uit het feit dat dë Church of the Pentecost, de True Teachings of Christs' Temple, de Cghurch of the Rock Ministry en de All Saints Church over wegend Ghanese aanhangers hebben. In twee van deze ge meenten worden er ook in het Twi, de taal der Ghanesen, kerkdiensten gehouden. De Spaanstalige geloofsgemeen schap El Encuentro con Dios (Ontmoeting met God) is gro tendeels afkomstig uit de Do minicaanse Republiek. Eén moskee De moslims zijn er in eerste in stantie in geslaagd één mos kee te bouwen. Weliswaar is de Taiba-moskee naast metrosta tion Kraaiennest tot dusver de De laatste kans WELO inge i it een ndige: •ndod TOEN het communistisch machtsapparaat eind 1989 in den- en Oost-Europa kapseisde, werd daar nergens zo br mee afgerekend als in Roemenië. De executie van de sescu's .na een proces waarbij de rechters hun gelaat toonden, was een vernieuwend bewind onwaardig. Dievenbi reldwijde persmisleiding over een massagraf en drinkyin het vergiftiging was al even bedenkelijk HET Westen kreeg al snel argwaan over het democrat P^ocNi gehalte van de nieuwe regering. Ion Iliescu gebruikte m siacht den die niet pasten in een parlementaire democratie en i regering bleven te veel communisten mee de dienst u h ken. Al snel ontstonden de geruchten dat de revolutie do iangel en afz communisten georkestreerd was. De mijnwerkers, die op verzoek van Iliescu in Bul bloedig het nieuwe bewind trachtten te verdedigen, voor het Westen de doorslag. Europa keerde de Roemeni rug toe en ging alleen met de Tsjechoslowaken, de Poli de Hongaren verder. OOK al klagen de landen die op financiële steun kunnen rekenen dat die ternauwernood als een hei voor compleet herstel kan dienen, toch helpen alle bate- Roemenië ligt de economie nog in puin. Buitenlandse teerders zijn niet happig om een dubieuze democratie springen waar de corruptie welig tiert. Nu bestaat er kans op een kentering: zondag konde Roemenen voor het eerst de communistische burgert ters en raadsleden op hun nummer zetten. Vele partijge; 0m wen van vroeger bleven na de 'omwenteling' op hun pos delei dat zij snel de huik naar de wind hingen en onder dak 0rr ten bij het Front van Nationale Redding. Anderen wt rsa(}\ door de regering vervangen door al even getrouwe mari ten. Het Front bouwde een machtsbasis uit tot op het la W( niveau; het leek wel of het communistisch infiltrerer Jachi vroeger model had gestaan. ARISSE De democratische oppositie die haar krachten bundel de Democratische Conventie kan nu Roemenië rehal ren. Het belang van de gemeenteraadsverkiezingen stijgt de lokale politiek, en een democratische overwir zou een aanloop kunnen zijn naar macht in het parle over enkele maanden. Zeventig procent van de kiezers stem gaan uitbrengen de opkomst was groter dan in re voormalige Oostbloklanden. lui nklijl schaf 'harn ,atie i ar me In juni 1990 mochten de Roemenen voor het laatst i'a™pa stemhokje voor hun overtuiging uitkomen. Ondertussei hun levensomstandigheden er ternauwernood beter o worden, maar toch zakte het volk niet weg in politieke loosheid. Er is immers nog hoop en een alternatief. De D cratische Conventie heeft beloofd het economische doen keren en de corruptie aan te pakken. VRAAG is natuurlijk of de Democratische Conventie, in onder anderen de boeren, de liberalen en de Hong partij ten gevolge van de crisis sterkte bij elkaar hebbek. Uil zocht, een lang leven beschoren zal zijn. Uiteenlopend langen van meerdere groepen zijn nooit een goed ce voor heropbouw. De Roemenen (en de buitenwereld) a ten af in hoeverre de democratische stromingen, op dit kJClC ke moment, één zijn en een vuist kunnen maken tege voormalige communisten. Wil Roemenië de Europese: tig niet missen (en economisch weer een beschaafd den), dan is het hoogste tijd. - loonl dec gene orzitl nten/ dr.rr dat 1 "os va Kinderen Rekenen op Ons. Wij Rekenen op U. •Bel voor meer informatie of f<j 070 - 333 93 00 ne A. van Houwelingen te Rotterdam- IJsselmonde. Aangenomen naar Gel- selaar en Haarlo J Lugtigheid te Hoog vliet, Bedankt voor Krimpen aan den IJssel(toez.) mevr. P.J. van der Linden, kandidaat te Houten, voor Voorthuizen K. van Meijeren te Wierden. Gereformeerde Kerken Beroepen te Minnertsga drs. M. Klomp te Gees; te Echternerbrug-Oosterzee drs. M M Leffers, kandidaat te IJssel- muiden die dit beroep heeft aangeno- enige moskee in de Bijlmer, maar De Jonge signaleert ten- denzen in de richting van ei gen ruimten voor de eigen groep. In dit verband noemt hij de stichting Turks Islami tisch Sociaal Cultureel Cen trum, een Pakistaanse stich ting met dezelfde doelstelling, een Kashmirse etc., terwijl veel Marokkaanse en Turkse moslims in een ander stads deel de moskee bezoeken. Tenslotte noemt De Jonge nog de hindoestaanse stichting Vi- kaash, onderverdeeld in de Sa- natan Dharma en Arya Sa- madj, en de Pravasi Bhartiya Ka Sachiwalaya (het secretari aat der Hindustaanse migran ten), die ondanks mooie ma quettes nog steeds geen eigen tempel heeft. Maar op het maaiveld bij de flat Geinwijk is heel symbolisch de eerste paal al de grond in geslagen. Met gevoel voor historie, aldus De Jonge, vallen de bijeenkom sten aldaar in de categorie ha- gepreken. Uitgave: Kantoor Telefoon: Telefax: Postadres: Westerpers bv (maakt deel uit Apothekersdijk 34, Leiden. 071 - 122 244 071 - 134 941 Postbus 112300 AA Leiden Hoofdkantoor Koopmansstraat 9, 2288 BC Rijswijk Telefoon: 070-3190 933. Telefax 070-3906 717. Postadres: Postbus 9, 2501 CA Den Haag Directeur/hoofdredacteur: J Leune Adjunct-hoofdredacteur: J. Timmers. Secretariaat directie/hoofdredactie (tel. 070 - 3190 808 Leiden en omgeving (tel. 071 - 144 046/047/48/49): G.- J. Onvlee (ch'ef-redacF F. Buurman, K. van Herpen, K. van Kesteren, R. Kleijn, drs R Koldenhof, M Hen dl T Pieters en M Roso, Binnen- en buitenland, financien e.. A van Rijn (chef), W Bunschoten, drs. C. van Haersma Buma, A van Holsteiien k( E. Huisman, H Jansen, drs. J. van Leeuwen - Voorbij, R de Roo, drs K. Vera jn m Kunst/rtv (tel. 070 - 3190 834)' G. Ansems (coördinator), B Jansma, H. Piét. Geestelijk leven (tel. 070 - 3190 835): L. Kooistra, drs. P van Velthoven. Foto (tel. 070 - 3190 838): M. Konvalinka (chef). S. Evenhuis, S. Pieterse. (tel. 070 - 3190 819): T. Kors. Kof] De Leidse Courant maakt verder gebruik van de diensten van: - freelance-medewerkers en -correspondenten in zijn verspreidingsgebied; - de parlementaire redactie en de nieuwsdienst van de Stichting Pers Unie, t dactioneel samenwerkingsverband van negen regionale kranten in Nederl; België De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn H Leber, drs K Sv\ M van de Ven en P Vogels De parlementaire redactie bestaat uit R in 't I- (chef), H. Bijleveld, D. Hofland, P Koopman, D. van Rietschoten en K. van - het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus. - de volgende correspondenten in het buitenland drs D J van den Bergh (Peking), drs. H Botje (Tunis), A. Courant (Athene), R Hasselerharm w (Johannesburg), drs A Heering (Rome), B. van Huët (Parijs), M de KoninA,aar (Washington), F Lindenkamp (Sao Paulo), R. Simons (Londen), drs. R VurrK (Moskou), W Werkman (Jeruzalem), G. van Wijland (Belgrado), F Wijnand r (Bonn), J. Wijnen (Brussel). m ge Hij 26.00 ;n al De Leidse Courant heeft als lid v publicatierechten van The Times M.de Cocq. Nabezorging Telefoon: 071 - 122 248"Op ma. t/m vr van 18.00 tot 19.00 uur, i 15.00 uur Abonnementsprijzen (inclusief 6% btw) Bij automatische betaling: per maand 27,00 per kwartaal 79,80 per jaar 312,65 L Bij betaling per acceptgirokaart: per maand 28,20 per kwartaal 82,80 Ld per jaar 318,65 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. y Advertenties V Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 - 122 244 Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941. Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902f Bankiers ABN/AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK 663 050 SP IfNK.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 2