Koops voelt zich in z'n hemd gezet *oud van Blair goed oor familie en CBS f ScHvumt SPORT Medaille voor Christine Voor Oranje slechts een bijrol weggelegd OP DE BANK BIJ tje Keulen-Deelstra Goud voor Duitse rodelaar Georg Hackl DINSDAG 11 FEBRUARI 1992 ALBERTVILLE - Arie Koops koestert niet de il lusie ooit nog vat te krij gen op Yvonne van Gen- nip. Maar zolang ze nog behoort tot de kernploeg eist de bondscoach even wel een loyale houding van de onttroonde schaatskoningin. Juist dat kan de wispelturige Haarlemse soms moeilijk op brengen. „Een eerlijke dialoog is het minste dat ik mag ver wachten", gaf een strijdbare Koops gistermiddag in Albert- ville aan. Na haar lusteloze 3000 meter, zesde in 4.28,10, tartte Van Gennip de techni sche staf en het begeleidings team. Met een uitgestreken ge zicht vertelde het voormalige goudhaantje aan de verzamel de pers, dat ze eigenlijk al voor het begin van de Winterspelen geen trek meer had in de olym pische vijf kilometer, op maan dag 17 februari. Van Gennip had slechts enkele intimi, on der wie waarschijnlijk ex- bondscoach Tjaart Klooster boer, haptonoom Ted Troost en oud-schaatster Ria Visser, ingelicht. Koops wist van niets. En dat stak hem. Boven dien vond hij de onheilstijding Van Gennip volstrekt mis plaatst. Koops riep zijn pro bleemkind later in het hotel krachtig tot de orde. Gisteren meldde ze toch op de vijf kilo meter te zullen aantreden. „Ik voelde me door Yvonne in mijn hemd gezet", bekende de opvolger van Jan Wiebe Last. „Zó ga je in de kernploeg niet met elkaar om. Een drievoudi- ge Olympische kampioen van 27 jaar zou beter moeten we ten. Ik heb haar even snel uit de droom geholpen. Ze heeft de hele selectieprocedure voor de Winterspelen doorlopen en start ook op de vijf kilometer. Punt uit". De bijrol van Kloosterboer, in wie Van Gennip nog altijd een grenzeloos vertrouwen stelt, ir riteerde Koops. De ex-bonds- coach weet alles van het twij felkontje. Koops een beetje. Dit seizoen onderhouden Kloosterboer en Van Gennip weer regelmatig telefonisch contact, na een stille periode van enkele jaren. Koops stoor de zich aanvankelijk niet aan de opgebloeide relatie, maar in Albertville haalde hij plotse ling fel uit naar Kloosterboer. „Ik begrijp niet waarmee hij bezig is. Ik voel me in mijn rug aangevallen. Het is een be roepscode om je niet met het werk van collega's te bemoei en. Kloosterboer neemt het echter niet zo nauw. Van een ex-bondscoach en een CIOS- docent had ik een andere op stelling verwacht". IZE LOLKEMA ERTVTLLE - Bijna ïnd verhaalde ze over twee jaar geleden leden vader, 's We- j snelste vrouw op de vkts had gistermiddag ite haar tranen te on- rukken toen ze ver- dat ze haar gouden ■4trace in Albertville ■bpgedragen aan Blair le Blair prolongeerde ee haar olympische titel Jjopte tegelijkertijd een Ijn vele Amerikaanse ke- )iet leek even een goed- iftmerikaans drama, maar ejotie van Blair was echt. 3reugde ongetwijfeld van siemaatschappij CBS, lij) miljoen gulden voor de 5idrechten van de Winter- ick uit de achterzak trok. >.b grote uitgave, want tot 3e staat de omroep voor veertig miljoen gulden rood. Kijkcijfers lokken adverteer ders en met nog enkele sprin tafstanden in het verschiet waarin Amerikanen een hoofd rol spelen, kan CBS weer even tjes ademhalen. Want de zes tiende Winterspelen verlopen voor de VS dramatisch, het geen de interesse voor het eve nement vliegensvlug doet af nemen. Blair was de eerste die een medaille in de Franse Sa- voie won. En met haar senti mentele verklaring veel Ame rikaanse harten stal. CBS kreeg ongevraagd eindelijk waar voor zijn geld. Kinderlijk Blair is typisch een voorbeeld van een vrouw die met een on schuldige, bijna kinderlijke blik alles voor elkaar krijgt. Haar instinct wint het altijd van haar verstand. Ooit werd ze op het Witte Huis ontvan gen, nadat ze in Calgary goud had gewonnen op de 500 me ter. Voordat het diner met de familie Bush begon, was haar champagneglas leeg. En die van Bush ook. Haar ontredder de blik deed de staf van de pre sident smelten. „Ik had ver schrikkelijke dorst", veront schuldigde ze zich later tegen Bush toen die eindelijk was komen opdagen voor de maal tijd. Een toast volgde. Met vol le champagneglazen. Elke ochtend smeert ze pinda kaas en jam op een boterham. Een ander ontbijt smaakt niet, vindt ze. Van die gewoonte wijkt ze nimmer af. „Ook al vinden m'n begeleiders het soms onverantwoord, ik vind het lekker en daarom eet ik het". Die glimlachende afwijkingen heeft ze van haar vader. Die deed ook wat zijn geest hem ingaf. 27 jaar geleden bijvoor beeld, enkele uren voor de be valling van Bonnie, zette vader Blair zijn vrouw af op de stoep van het plaatselijke zieken: huis in Champaign, Illinois, om met zijn zonen op de schaatsbaan baantjes te trek ken. Later op de dag hoorde hij dat hij een dochter had gekre- Bonnie Blair droeg haar gouden medaille op aan haar vader, die twee jaar geleden is overleden. gen. Uit pure vreugde maakte hij een ererondje. Longontsteking Bonnie was amper twee jaar toen ze voor het eerst op het ijs stond. Een paar simpele glij ders werden onder haar schoentjes gebonden. Haar broers en zusters ondergingen dezelfde opvoeding. Enkele ja ren later won Bonnie haar eer ste wedstrijd. Haar vader was haar steun en toeverlaat. Kerstmis 1989 werd een long ontsteking hem fataal. Een dag voor zijn dood voorspelde hij de gouden race van gister middag. „Je kan bijna het vuur uit haar ogen zien spatten", zei David Cruikshank eens. Cruikshank sprint straks namens de VS op de 500 meter. Die transforma tie maakt zoveel indruk dat Blairs' trainer Peter Mueller haar zelfs als 'killer' karakteri seert. „Ze weet hoe ze moet winnen. Ze weet precies hoe ze haar tegenstanders mentaal I FOTO: AP moet i^rnietigen". Haar we reldrecord (39.10) is voorlopig onbereikbaar voor iedereen, haar aanloop naar Albertville, waarin ze diverse malen onder magische veertig seconden grens reed, hield haar oppo nenten tot aan de Spelen uit hun slaap. Gisteren rekende ze definitief met iedereen af, hoe wel Ye dicht in de buurt kwam (40.33 tegen 40.51). Een foute wissel van Ye's tegenstander Tiouchniakova werd de Chine se fataal. Een protest mocht niet baten. door BERT JANSMA Nederland, heeft dan nog wel geen medaillewinnaar, maar we hebben in elk geval een prima verliezer en dat is zonder dollen ook niet niks. In sommige opzichten is verliezen moeilijker dan winnen. En dan heb ik het natuurlijk over de verwerking van dat verlies. U kent de kreten wel: Er zat een bobbeltje in het ijs, het ijs was te zacht, er stond water op, het ijs was te langzaam, ik had de binnenbaan of ik had de buitenbaan. Doorstrepen wat niet verlangd wordt. De medaille voor het Beste Verlies gaat naar schaatsster Christine Aaftink. Direct na haar rit deed ze geen enkele poging verbaal iets van haar vijfde plaats en haar tijd af te knabbelen. Integendeel. Ze gaf een zeer exacte opsomming van waar het bij haar aan geschort had: de start die iets te langzaam was, de binnenbocht die ze te ruim was ingegaan en waar ze geen extra vaart had kunnen maken. Ze lachte er zelfs vriendelijk bij: „Ik kan wel van alles roepen, maar ik was gewoon niet goed genoeg". En ze betuigde haar respect voor de aan de top teruggekeerde Duitse Christa Luding. Zo mag ik het horen. KLasse. De spanning begint er trouwens een beetje in te komen wat mij betreft. De ijshockey wedstrijd Tsjechoslowakije-Frankrijk had het qua scoreverloop helemaal en ik moet zeggen dat de Franse televisie dat perfect registreerde. Bij ijshockeywedstrijden wil het nog wel eens gebeuren dat ik als buiskijker de puck kwijt ben omdat de camera te ver afblijft, of net te traag achter de aanval aanschuift. De Franse slag bleek hier vlekkeloos. Verrassing nummer twee kwam van de demonstratie-wintersport in Albertville. Het vrije dansen op de ski's. Ongelooflijk. Terwijl ik eigenlijk hélemaal niet zo gek ben op dat soort sporten. Van dat vrije 'dansen' in het zwembad bijvoorbeeld, met van die uiterlijk-verwoestende knijpers op je neus en wapperende handjes boven het water krijg ik altijd wat giecheligs. Wat ik gisteren via de Britse tv zag van dat ski-danseri veroorzaakte positieve verbijstering: Twee van die lange latten aan je benen, twee stokken in je handen en dan nog gracieus zijn ook. Een dame die salto's maakte, zich via haar stokken optilde, pirouettes draaide, alles even bevallig. Je kan je afvragen waar hier de grenzen liggen tussen sport en acrobatiek, maar ik heb even genoten. Bijna de ganse familie van Bonnie Blair zat gisteren in Al bertville op de tribune. Veel fa milieleden vierden gister avond de winnende tijd van hun dochter, kleindochter, zus, schoonzus, nicht en ach- jrten van Oranje bleek onder n ALBERTVILLE Voor Christine Aaftink geen zoen van Don Johnson en zelfs geen medaille. De sprintster uit Baambrugge moest zich gisteren in Albert ville bij de 500 meter tevreden stellen met de vijfde plaats achter Blair, Ye, Luding en Garbrecht. En dat viel niet mee. „Ik ben behoorlijk teleur gesteld", bekende de vijfvou dige nationale kampioene over haar bijrol. „Voor de vijfde plaats ben ik niet naar Albert ville gekomen. Ik hoopte mini maal op brons. Het verschil met Luding was weliswaar slechts negenhonderdste, maar dat telt verder niet. Na mijn race wist ik meteen, dat mijn tijd niet snel genoeg was voor een podiumplaats. Ik hoor blijkbaar nog altijd niet bij de echte wereldtop". Aaftink had pech bij de loting. Met de eerste rit en een laatste binnenbocht had ze het niet slechter kunnen treffen. „Ik was even aangeslagen toen ik de indeling hoorde, maar ik was redelijk snel over die te genslag heen. Zoiets kan altijd gebeuren en mag eigenlijk geen invloed hebben op je con centratie". De start van Aaftink was moei zaam, maar redelijk gezien haar opening (10,98). In de laatste binnenbocht ging het echter opnieuw fout. Ze gleed naar buiten, verloor snelheid en moest daardoor voor de eindsprint weer aanzetten. „Ik train veel op die bocht, maar ik beheers de juiste techniek nog steeds niet. Ik denk, dat ik een tijdje stage bij de shorttrack- ploeg ga lopen. Misschien dat ik op die manier een scherpe bocht leer schaatsen". Onderuit Sandra Voetelink had ook pro blemen in de laatste binnen bocht. Halverwege ging ze hard onderuit. Dat was haar in Davos ook al twee keer overko men. Huilend verwerkte Voe telink haar emoties. „Ik voelde me bij het inrijden in top vorm", treurde de ranke all- rounder uit Heerhugowaard. „Ik reed goed en op het mo ment dat ik daaraan dacht, viel ik. Op dat moment kroop ik net naar Garbrecht toe. Als ik op de been was gebleven, had ik mijn persoonlijke record van 41,00 kunnen verbeteren. Het moet nu maar op de 1500 meter gebeuren". Met de elfde plaats (41,31) toonde Herma Meijer, de der de Nederlandse deelneemster, zich niet ontevreden. „Ik ben bij wereldbekerwedstrijden nooit hoger dan de negende plaats geëindigd", gaf de bloe menverkoopster uit Assen aan. „Dit was het het sterkst denkbare deelnemersveld, dus ik mag niet klagen. Meer zit er nog niet in. De overgang van de allrounders naar de sprint- ploeg kost tijd. De juiste tech niek moet ik nog onder de knie krijgen. Mijn tijd komt nog wel". ternicht. Cathy Murphy, Bon nie's nicht, zette exact een jaar geleden 'Operation Bonnie 1992' op. Informatie bij diverse reisbureaus leerde dat de goedkoopste trip 600 dollar, ongeveer 1200 gulden per fa milielid, zou kosten. 42 ver wanten vonden dat de moeite waard en droegen bij tot een Amerikaans feest. Ze misten hun idool overigens bij de opening. Bonnie bleef achter in het olympisch dorp omdat eindelijk de vijf waslij nen vrij waren. „En ik had ont zettend veel vuile was", zei ze. „En die wilde ik dit keer bui ten hangen". Don Johnson (Miami Vice-ster) en diens vrouw Melanie Grif fith (actrice, bekend van films als 'Bonfire of the vanities', 'Working girl' en de erotische getinte prent 'Something wild') mochten Bonnie als eer ste lof toezingen. En na de huilbui voor de Amerikaanse tv zocht ze haar vrienden en fa milie op. Of ze in 1994 opnieuw een olympisch vuurtje in Ame rika wil aansteken, wilde Blair gisteren niet zeggen. „Lille- hammer is nog ver weg. Aan het einde van dit seizoen, neem ik een beslissing". kjANS LEBER jifSUM De mond van J Keulen-Deelstra viel gis- pjiiddag twee keer open. ^eerste keer was bij de val 1 Sandra Voetelink op de i (meter voor dames. Keu- uf ogen werden even voch- VÈn pas toen Voetelink on- (ïhadigd overeind krab- >e, bracht de Friesin er Upaar woorden uit: „Vallen 'jëel erg, maar het kan ge- pen", becommentarieerde ilen-Deelstra nuchter. Keulen, deelneemster W de Olympische Spelen 1972 in Sapporo, nestelde in haar woonplaats Irn- gistermiddag tegen vij- 'oor de buis en is daar tot inde van de wedstrijden meer weg geweest. Een leitje post, door zoon aangeleverd, werd door achteloos terzijde ge- I. Pas toen de prijzen in jrtville waren verdeeld, jjjeek ze een enveloppe van J reisbureau en schrok ze r de tweede keer. Atje t met haar man Jelle hun Irig huwelijk, begin flirt, vieren op Tenerife. cadeautje van de kinde ken-Deelstra was drie IJ Europees kampioene, jd keer wereldkampioene j'on in 1972 zilver op de meter en brons op de v en 3000 meter bij de n npische Spelen. Ze stop- I pee jaar later met het all round-schaatsen en werd nog vijf keer landskampioene op de marathon. Voor wie mocht denken dat Atje Keulen daar na de schaatsen op zolder leg de, niets daarvan: op zondag- ochtend staat zij om zes uur op om zich om kwart over ze ven op het ijs van het Thialfs- tadion in Heerenveen te ver voegen voor een training: „We hebben een leuke groep oudere dames en ik wil graag fit zijn als er nog eens een Elf stedentocht wordt gereden". Korte coupe, geen gram te veel, strakke spijkerbroek en sportschoenen; Atje Keulen oogt op haar 53e als een jonge sportvrouw. Vroeg opstaan is zij als boerin wel gewend. Zij helpt net als Kees en Goos vaak in het boerenbedrijf van haar man Jelle. Gistermiddag zaten ze echter allemaal voor de televisie. Sport, en zeker schaatsen, is bij de Keulens de gemene deler. Het besluit van de wedstrijdleiding in Al bertville om de 500 meter een uur later te laten beginnen, leidde in de stallen van boer Keulen dan ook tot grote on tevredenheid. Daar wachtten ruim honderd koeien een half uur op hun melkbeurt. De Keulens wilden Christine Aaftink zien schaatsen. Atje Keulen vond de 40.66 se conden van Aaftink „keurig", maar zag vier andere rijd sters later nog sneller rijden. Zelf schaatste ze destijds nooit sneller dan ruim 43 se conden. Mevrouw Keulen weet hoe het voelt, de kleine Atje Keulen-Deelstra schrikt als ze op de televisie Sandra Voetelink onderuit ziet gaan. verschillen. Tussen haar duim en wijsvinger geeft ze een afstand van enkele centi meters aan: „In Sapporo mis te ik op de 3000 meter goud doordat ik één honderdste van een seconde langzamer was". Wedstrijden rijdt Atje. Keulen niet meer. Dat doet haar dochter Boukje inmid dels al weer een paar jaren, maar ook die zit niet meer in de kernploeg. Toen dit nog wel zo was, kon het gebeuren dat de concentratie schaat stalent in huize Keulen hoog opliep als Yvonne van Gen nip er de nacht doorbracht. Contact met de hedendaagse generatie schaatsters heeft Atje Keulen nog steeds. Niet alleen met zweet in de han den via de buis, maar ook op de vele officiële gelegenhe den waar het fenomeen uit Irnsum aanwezig is. Atje Keulen heeft het nog steeds druk met de schaatssport, vooral door lezingen die zij in het hele land geeft. „En zeker tijdens de winterspelen word ik veel gevraagd door de me dia. Tsja, ik kan geen nee zeg gen. Maar het is natuurlijk ook leuk dat ze je niet verge ten zijn". Keulen-Deelstra werd door het schaatsen niet rijk. Voor een winkelopening kreeg zij destijds misschien honderd gulden, iets waarvoor de hui dige schaatsters een paar dui zend gulden ontvangen. I FOTO: JANNES FABER Maar de cadeaus herinnert zij zich wel. Even lijkt in haar woonkamer het televisiepro gramma 'Eén van de Acht' te herleven: „Een televisie, een filmtoestel, een bandrecor der, een bankstel, een tafel met zes stoelen, een bureau tje en een auto". Atje Keulen- Deelstra was de laatste Ne derlandse Europese- en we reldkampioene. In Imsum heeft dit niet geleid tot een standbeeld of een straat naam. Wel leert de Irnsum- mer jeugd schaatsen op hun eigen trotse 'Atje Keulen- Deelstrabaan'. Maar natuur ijs betekende dit jaar vooral nog 'geen ijs'. Aldus levert Irnsum voorlopig geen nieu we wereldkampioene. Sport op tv VANDAAG BBC 1, 21.30 uur: A Question of Sport, sportquiz. 23.25 uur: Olympische Spe len in Albertville. BBC 2,19.00 uur: Olympische Spelen in Albertville. Duitsland 1, 20.15 uur: Olympische Spelen in Albertville. Superchannel, 20.00 uur: Prime sport Sportnet, 18.00 uur: Sport. Eurosport, 18.00 uur: Sport. MORGEN BBC 1, 12.05 en 14.50 uur: Olympi sche Spelen in Albertville. Duitsland 2, 09.45 uur: Olympische Spelen in Albertville. Sportnet, 08.00 uur: Sport. Eurosport, 06.00 uur: Sport. WINTERSPELEN OP TV Nederland 3: Vandaag 19.00-24.00 uur: Winter bij de NOS 19.00-20.00 uur: de hoogtepunten van de dag 20.00-20.25 uur: NOS Journaal 20.25-20.50 uur: Kunstrijden vrije kür paren en ijshockey Zweden-ltalië 20.50-21.05 uur: NOS Laat 21.05-22.30 uur: Kunstrijden vrije kür paren en ijshockey Zweden-ltalië 22.30-22.50 uur: Studio Moutiers, met o.a. de belevenissen van de Nederland se deelnemers 22.50-23.05 uur: NOS Journaal 23.05-23.32 uur: NOS Laat 23.32-24.00 uur: Samenvatting van de dag en kunstrijden vrije kür paren Morgen 09.30-10.00 uur: dag 10.00-11.30 uur: 11.30-12.00 uur: 12.00-12.07 uur: 12.07-13.15 uur: natie dames 13.15-15.30 uur: - Canada 15.30-15.55 uur: Terugblik op de vorige Biathlon 10 km heren Rodelen dames NOS Journaal Skiën afdaling combi- IJshockey Noorwegen Cross Country 15 km LA PLAGNE Georg Hackl heeft gisteren het goud vero verd in het rodelen, eenzitter. De 25-jarige Duitser verdedig de in La Plagne met succes zijn voorsprong uit de eerste twee manches. Hackl had in totaal 3.02,363 nodig voor de vier om lopen. Het zilver kwam terecht bij de Oostenrijkse wereld kampioen Markus Prock (3.02,669). De bronzen medaille was voor Markus Schmidt, eveneens uit Oostenrijk (3.02,942). Hackl had al twee wereldtitels en wereldbekers een eenzelfde aantal Europese kampioen schappen. Een gouden Olym pische medaille ontbrak nog in zijn prijzenkast. Vier jaar gele den in Calgary was Georg Hackl dichtbij zijn doel. De Duitse bankwerker pakte toen zilver. De Duitse rodelaar/bankwerker Georg Hackl hapt in een biertje na zijn zege op de eenzitter. FOTO: AP

Leidse Courant | 1992 | | pagina 15