LEIDEN OMGEVING 01^11^^1.99211 Duur parkeren voor bewoners asociaal Extra service geen garantie voor succes parkeergarages Vr ^oeste pussen Scholier met handgranaat was loos alarm Bibliotheek wil ouders via kinderen bereiken £cidóc6outant Hou 't droog! '2 eidaeSommit r -IN NAAM DER WET oor mnk buurman betrekkingen tussen de re- lr iiiek Rusland en het westen f xen dan genormaliseerd f tot de Russische wind eden is dat kennelijk niet eel doorgedrongen. Dat ek gisteren op het kanton- echt. waar de bazin van een rjjte van die honden terecht id vanwege enkele uitspat- J1 en van haar lieverdjes. Na- Kagervoorde in Sassen- n bleken de windhonden rig te hebben huisgehoü- groep brak regelmatig uit op zo'n kozakkentócht ge- rde dan van alles. Er wer- aanrijdingen veroorzaakt Wok werden een kat en een doodgebeten. Bij de meest inte rooftocht was een an- e hond zwaar gewond ge it nadat een Rus eens ste- zijn tanden in zijn imperia- sche soortgenoot had ge- Het slachtoffer moest op plaatsen gehecht worden, eigenaresse kon het zich r slecht herinneren. „Ik nooit iemand aan de deur ad. geen politie gezien, s. Ik hoorde wel dat één d zich uit de halsband had erukt. Zoiets kan natuur- altijd gebeuren", tonrechter Morshuis con- teerde haar met het pro verbaal van de agenten, haar kennelijk in eigen oon hadden gesproken, idertijd verklaarde ze dat ïonden uit de kennel wa- losgebroken. Vervolgens k dat de politie de afgelo- jaren al zes keer over de was geweest om Rus- 1 honds gedrag aan de c te stellen. Vandaar de rarring over de meest re egebeurtenissen. Ook had 1 eerder voor de kanton ter gestaan. int lens de Sassenheimse was allemaal doorgestoken H. „Er is één politie-agent Bassenheim die het niet vindt dat ik al die honden Er hoeft maar iets te ge len en hij staat al klaar om 1 proces-verbaal uit te ijven", beweerde ze. Ver zou er een vergunning bij èmeente zijn aangevraagd een schutting neer te zet- zodat de honden niet meer nen weglopen. 'ens de eigenaresse had ze londen niet om mee te fok- niaar puur uit hobby. Wel ihaar zoon van plan een ierij te beginnen. „Ik heb J meegenomen om voor mij (tuigen. Maar wees wel dis- t, want de anti-reclame dit soort zaken zou een [ite start voor hem zijn", phuis bleek zeer discreet, t hij hoefde zoonlief niet i aan te horen. De officier justitie stelde dat het maar i afgelopen moest zijn met fcrreur van de windhonden, is al de zesde keer dat de lie in actie moet komen, [hekwerk had er al lang ften zijn. Het lijkt me voor )lve voor dieren ook voor isen erg bedreigend als er j losgebroken meute op je |t afgestormd". De hon- pezitster kreeg 500 gulden ie, waarvan 400 gulden Kvaardelijk. F verkeerscontrole op fiet- Konder verlichting door de jse politie had het kanton- cht een forse hoeveelheid lessen-verbaal opgeleverd. Leidse student liet zich een rechten studerende ga bijstaan om de bekeu- aan te vechten. „In Leiden lt je normaal gesproken t aangehouden voor fiet- zonder licht. De meeste ers rijden zonder licht, je over de Breestraat rijden ïgehaald worden door een ie-auto, maar er gebeurt En dan is er ineens een role en word je bekeurd, is in strijd met de beginse- 'an behoorlijk opsporings- id. Je mag er op vertrou- dat je niet ineens op een lalde dag aangehouden lt voor iets dat je de rest het jaar ongestraft mag i", vond de beginnend sman. De officier van jus- ondergroef deze redene- onmiddellijk. „Omstreeks irocent van de inbraken lt niet opgelost. Gelukkig er geen inbrekers die zeg- dat ze er dan wel op kun- vertrouwen dat ze mogen ïken". Kantonrechter -huis was het er mee eens ijden zonder licht een bij- [eaccepteerd gegeven is. ar als ik er geen boetes geef is het hek helemaal de dam en krijgen fietsers vrijbrief om zich zonder rijdend aan gevaar bloot lellen. Dus ik ga gewoon met het opleggen van 35 en boete", aldus de kan- echter, wiens redenering de dader zelf werd geac- eerd. LEIDEN - De handgranaat waarmee een 15-jarige jongen uit Voorschoten op 29 januari op de technische school aan de Vondellaan kwam, bleek niet gevaar lijk. Hoewel ook de politie in de veron derstelling was dat het hier om een le vensgevaarlijke handgranaat ging die op scherp stond, toonde de Explosieven opruimingsdienst aan dat zowel de handgranaat als de ontsteker geen ex plosieve stof bevatten. Het projectiel is toch ter vernietiging meegenomen. Geluidsinstallatie in beslag genomen ALPHEN AAN DEN RIJN - De Alphense politie heeft van nacht rond half twee aan de Klompenmaker een hoeveel heid geluidsapparatuur in be slag genomen. Al éerder was de politie door omwonenden gealarmeerd vanwege over last. Gisteren was het weer zo ver en na de eerdere waarschu wingen Werd besloten de appa raten in beslag te nemen. Het ging daarbij om een stereoto ren, een televisie, een tuner, een cd-speler en een paar boxen. Jongen (18) bekent aandeel overvalpoging ALPHEN AAN DEN RIJN - Een 18-jarige Alphenaar heeft zijn betrokkenheid bekend bij een steekpartij op 1 februari in een kruidenierswinkel in de Emmalaan. Hij zou die dag samen met zijn 15-jarige broer geprobeerd hebben de winkel te overvallen. De eigenaars van de win kel, een bejaard echtpaar, weigerden de kassa te overhan digen. Daarop werd door een van de jongens een mes ge trokken. De vrouw wist de betrokkene dat afhandig te ma ken, maar liep daarbij een diepe snee in de hand op. Haar man zag kans het tweetal uit de winkel te werken. Hij werd vervolgens door een van de twee tegen een verkeer- spaal gegooid en brak daarbij zijn been. De aanghouden verdachte is inmiddels voorgeleid en in voorarrest gehou den. Zijn 15-jarige broer is nog niet gehoord. Hij is op win tersportvakantie. Kettingbotsing bij afrit Stevenshof LEIDEN Een ketting botsing rond tien over negen op de A44 ter hoogte van de afrit Ste venshof heeft vanmor gen voor een verkeers chaos gezorgd. Elf per sonenwagens reden op elkaar, waarbij één lichtgewonde viel. Ver der viel slechts materië le schade op te tekenen. Vanuit de richting Am sterdam ontstond een file van vier kilometer. Aanrijding met een kruiwagen LEIDEN Sinds gistermiddag weet een 86-jarige automobilist uit Leiden dat ook een aanrijding met een kruiwagen behoorlijk wat schade kan veroorzaken. Op de Oosterkerkstraat passeerde de man rakelings een berg zand. waarin een kruiwagen was geparkeerd door een bouwvakker die even aan het schaften was. De man had de kruiwagen wel op gemerkt toen hij vanaf de Zijlsingel de Oosterkerkstraat inreed, maar vlak voor de hoop zand werd hem het zicht erop ontnomen. De auto werd aan de rechter kant beschadigd, de armen van de krui- wagen werden verbogen. LEIDEN Bibliotheek 't Spoortje aan de Bernhard- kade is vanaf morgen een speciale kijk- en luister hoek rijk. Kinderen kun nen er prentenboeken in kijken en tegelijkertijd via een cassettebandje het verhaal volgen, in het Ne derlands, of in het Turks, Berber, Arabisch of Ma rokkaans. Hakim van Se samstraat verricht de offi ciële opening van de hoek die meer is dan een alleen een uitbreiding van de dienstverlening. Een stap je verder in de sociale ver nieuwing. De kijk- en luisterhoeken zoals 't Spoortje die nu krijgt, be staan er nog niet op grote schaal. Een aantal bibliothe ken in Amsterdam beschikt er over, maar in Leiden is er bij voorbeeld nu nog geen. Er komt er ook nog een in de Me- renwijk. Naar verwachting blijft het daarbij in Leiden. De hoek is voorlopig alleen op woensdagmiddag open en tij dens schoolbezoeken aan de bibliotheek. Maar het is de be doeling dat dit wordt uitge breid. Volgende maand wil de bibliotheek daarnaast ook nog beginnen met voorleesuurtjes in Turks en Marokkaans. Daarvoor en voor andere ge richte activiteiten zijn ook al in het kader van sociale ver nieuwing een Turkse en een Marokkaanse medewerker in deeltijd aangesteld. De kijk- en luisterhoek in 't Spoortje is echter zowel voor Nederlandse als buitenlandse kinderen bedoeld vertellen Eric Dijkhuizen die bij de bi bliotheek is aangesteld in het kader van de sociale vernieu wing en Marianne Rozendaal die hpt leesbevorderingspro ject coördineert. Het is de eerste stap in een reeks van activiteiten om zo wel kinderen en volwassenen in Leiden-Noord met de biblio theek in aanraking te brengen en meer te laten lezen. Die ac tiviteiten richten zich bepaald niet alleen op Turkse en Ma rokkaanse kinderen. „In feite komen die hier al in behoorlijk grote aantallen. Er komen hier meer buitenlandse kinderen dan Nederlandse. Via de kin deren willen we ook de ouders in contact brengen met de bi bliotheek". Dijkhuizen en Rozendaal wij zen daarbij op het analfabetis me dat ook onder de oorspron kelijke Nederlandse bevolking vaker voorkomt dan menigeen wil toegeven. In een aantal ge vallen hebben de betrokkenen wel leren lezen, maar zijn ze het in feite verleerd door het nooit te doen. Via de biblio theek zou dat kunnen worden opgelost. Baby's Het andere uiterste van de doelgroepen die 't Spoortje wil bereiken zijn baby's, peuters en kleuters. Eric Dijkhuizen en Marianne Rozendaal vertel len dat er plannen zijn om een project op te zetten in samen werking met het naast de bi bliotheek gelegen consultatie bureau. Daar zou in de wacht ruimte een expositie kunnen worden ingericht, al dan niet in combinatie met een video vertoning. over het belang van boeken voor heel kleine kinde ren. Die kunnen met stoffen en dikke kartonnen speel- boekjes al heel vroeg ver trouwd worden gemaakt met boeken en lezen. En dat komt hen later op school van pas. Voor lang niet alle ouders blijkt dergelijk speelgoed van zelfsprekend te zijn. Daarnaast is het volgens Mari anne Rozendaal en Eric Dijk huizen vooral van belang dat iedereen de bibliotheek leert te vinden als een punt waar uiteenlopende informatie te verkrijgen is. En niet alleen via boeken. Al heel lang geleden is de gedach te verlaten dat bibliotheken met de collectie boeken de le zers moesten opvoeden. Strip boeken deden ui ,..g geleden een eerst nog schuchtere en tree en inmiddels spelen de bi bliotheken ook een belangrij ke rol bij het lezen van tijd schriften. En om de bekend heid te vergroten gaat de bi bliotheek ook nog eens de straat op met een promoties tandje. Tot verbazing van heel wat winkelbezoekers stond 't Spoortje rond de afgelopen feestdagen met dat standje binnen bij Albert Heijn aan de Kooilaan. Marianne Rozen daal: „Voor heel wat mensen was dat de eerste kennisma king met de bibliotheek". Dirk de Block in voormalige Marca LEIDEN De firma Dirk de Block, nu nog gevestigd aan de Ho- gewoerd, verhuist per 15 februari naar de Hooigracht. Zij betrekt het voormalige pand van het confectiebedrijf Marca, op de hoek van de Hooigracht/Oude Rijn. Marca besloot haar filiaal op die plek te sluiten omdat de omzet plek fors tegenviel. Noteer als nieuwe abonnee ingaande: Postcode/plaats: Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt hef abonnementsgeld betaald per: CJ maand (automatische betaling) f 27,00 3 kwartaal (automatische betaling) f79,80 kwartaal via acceptgiro f 82.80 Stuur als dank de paraplu naar: Naam: Straat: Postcode/plaats: Stuur deze bun in een open envelop - postzegel niet nodig - naar de l.eidse Courant, antwoordnummer 998. 2501 VC Den Haag. JNZ ■luiimianiHiuiiiii» Oud-wethouder P. Bordewijk: LEIDEN Door in te stemmen met de prijsver hoging van een parkeer- vergunning van 180 naar 240 gulden per jaar, wordt parkeren in de binnen stad zo duur, dat alleen nog de mensen die het zich kunnen veroorloven, er hun auto kwijt kunnen. Dat kan echter nooit de bedoeling zijn geweest, meent PvdA-raadslid en voormalig wethouder van financiën Paul Bordewijk. Hij schrijft dat in een artikel in De Partijgenoot, het periodiek van de PvdA Leiden. In zijn ar tikel legt Bordewijk uit, waar om hij op 14 januari tegen de verhoging heeft gestemd, sa men met zijn fractiegenoten Van der Veen, Demirbas en Baaijens. De Socialistiese Par tij en de WD stemden sowieso tegen, de SP omdat de bewo ners er de dupe van zouden worden, de WD is uit principe tegen elke lastenverzwaring voor de' burger. De verhoging was onderdeel van de nieuwe Parkeerregulering, waarin be halve dit een uitbreiding van het vergunningengebied en ta riefsverhoging voor het straat- parkeren binnen de singels is opgenomen. Het is de bedoe ling dat de parkeerplaatsen in de binnenstad voornamelijk voor bewoners zijn bestemd. Omdat bewonersvergunnin gen echter minder geld opleve ren dan betaald bezoekerspar- keren, was een prijsstijging volgens Bordewijk onvermij delijk. De verhoging met zestig gul den per jaar (vijf gulden per maand) betekent niet dat er parkeerplaatsen bijkomen, maar veeleer dat de vraag naar parkeerplaatsen afneemt om dat mensen het te duur gaan vinden, aldus Bordewijk. Het college bereikt er weliswaar mee dat er voor de overige ver gunninghouders meer plaat sen vrijkomen, maar dat zijn ook degenen die een hogere prijs kunnen opbrengen. Die consequentie staat haaks op de uitgangspunten van de soci aal-democraten Bovendien druist het in tegen het landelijk PvdA-beleid om niet het autobezit maar het au togebruik zwaarder te belas ten. „Wat in Leiden nu ge beurt, is dat het autobezit duurder wordt gemaakt, en Bordewijk: „Dit kan nooit de bedoeling geweest zijn". FOTO-WIM VAN NOORT dan nog wel in bepaalde wij ken, waar met name de PvdA tien jaar geleden juist de socia le woningbouw voor gezinnen sterk heeft gestimuleerd". De dienstverlening aan de bewo ners, in de vorm van het kun nen parkeren in de binnen stad, is door het raadsbesluit van 14 januari omgezet in een elitair systeem, waarin het par keren zo duur wordt zal wor den dat bewoners moeten af haken. LEIDEN Bij het horen van de bezettingsgraad van Rotterdamse parkeer garages likt^ Leiden haar vingers af: gemiddeld is 87 procent van de plaatsen bezet. In garages waar zo wel bewoners als bezoe kers terecht kunnen, komt de afgifte van abon nementen zelfs boven de honderd procent. Het eerstè contact met Rotter dam is al gelegd, want Leiden wil niets liever dan ook maar enigszins in de buurt komen van het succes van de parkeer garages in de havenstad. Want de drie parkeergarages die de sleutelstad telt, komen dage lijks nog niet aan een bezet tingsgraad van dertig procent. Alleen op zaterdagen en don derdagavonden is meer dan de helft van het aantal plaatsen bezet. De Digros-garage aan de Langegracht springt er dan nog het meest positief uit: de tweede helft van de week staat hij vol, op maandag en dinsdag wordt veertig procent gehaald. Bezoekers zetten hun auto's nog steeds liever op straat, en daar wil de gemeente ze weg hebben ten gunste van de be woners. De parkeergarages in de Maas stad zijn.op z'n zachtst gezegd succesvoller, maar daar wor den de meeste van de 36 ge meentelijke garages dan ook door bewoners gebruikt. Voor een overdekte parkeerplaats bélalen zij sinds 1 januari 50 gulden per maand. Rotterdam heeft drie garages voor 'ge mengd' gebruik (abonne mentshouders en kortparkeer- ders), en die leveren aanzien lijk meer op aan parkeergel- den. Een garage vol - goedko pe bewonersvergunningen brengt nu eenmaal minder in het laatje dan een garage vol - dure - kortparkeerders a 1,50 per uur. Kunstwerken Volgens P. Vermaas, hoofd van de dienst Parkeerbeheer in de Maasstad^ wordt de prijsverho ging van de bewonersvergun ning gebruikt om de garages op te knappen:^,Dit jaar wordt alles opnieuw geschilderd: het moet lichter, vriendelijker overkomen. Nieuwe verlich ting moet het veiligheidsge voel van de bezoekers verbete ren. En we gaan kunstwerken plaatsen". Dat laatste was een initiatief van een atelier in Rot terdam, dat ook werk van ver standelijk gehandicapten ex poseerde. Het atelier wilde de kunstwerken zien hangen op De 'Marcagarage' op het voormalige Ir. Driessenplein is de jongste Leidse parkeergarage, gebouwd tegenover het parkeerterrein Kaasmarkt In de gedachtengang van Rotterdam is dat een fout. een plaats waar veel doorstro ming van publiek was. Ook de bewaking wordt uitge breid, en dat is een belangrijk aspect voor elke stad die de be zetting van parkeergarages wil verbeteren. Parkeergarages worden* vaak geassocieerd met onveiligheid, donkere hoeken, junks en vuil. Elke vierkante centimeter van het beton straalt in de meeste garages een mistroostigheid uit waar een zwakke ziel zelfmoordnei gingen van krijgt. De een zaamheid is per verdieping te huur, met alle gevolgen van dien: een autokraker kan in alle rust een radiocassettespe- ler verwijderen, een graffitti- artiest heeft tientallen vier kante meters lege muur tot zijn beschikking. Daar heeft Rotterdam dé afge lopen twee jaar fel tegen ge streden. Elke parkeergelegen heid heeft inmiddels bewa king gekregen, hetzij twaalf, hetzij 24 uur per dag, zoals de P R-terreinen, gelegen bij knooppunten van openbaar vervoer en bestemd voor abon nementshouders, kort- èn langparkeerders. De bewo nersgarages krijgen binnen kort een mobiele surveillance, die minimaal één keer per dag een kijkje komt nemen. Het P R-terrein Slinge met garage -, in Rotterdam- Zuid fungeert hierbij als mo delproject. Twee jaar geleden werd hier de 24-uursbewaking ingesteld. Nu lopen er dertien mensen rond en meer banen liggen in het verschiet: hoe be ter de bezetting, hoe meer in komsten en hoe meer mensen kunnen worden ingeschakeld. Rotterdam sloeg hiermee twee vliegen in één klap. „Het van dalisme is echt aangepakt. Maar het college wilde tegelij kertijd een link leggen met kansarmen op de arbeids markt". De beveiligingsbe ambten zijn geheel of gedeel telijk arbeidsongeschikten, of oudere werklozen. De mensen op de Slinge zijn allemaal 40: plussers die volstrekt kansloos zouden zijn op de arbeids markt en via de banenpool een nieuwe plek hebben gevon den. In totaal gaat het om zo'n zeventig mensen die op deze manier aan de slag zijn gehol pen. Speeltuin De Slinge-garage is min of meer de speeltuin van Par- nog een jaar voortgezet, onder steund door extra publiciteit. Blijkt het over een jaar nog steeds geen vaste voet aan de grond te hebben gekregen, dan is het afgelopen. keerbeheer. Om meer mensen te trekken, werden er niet al leen overdekte parkeerplaat sen met bewaking aangebo den. Er werd een milieupark neergezet, met aparte bakken voor glas, kunststof, papier en textiel. Er is een depot voor klein chemisch afval geopend. Achter de WRgen Het bleek een doorslaand suc ces. „Dat blijkt wej uit het feit dat we de bakken drie keer per week moeten legen". Daarnaast werden ook de auto service en de boodschappen- ^ervice aangeboden. De auto service gaf de wagen een klei ne onderhoudsbeurt terwijl de eigenaar werkte of boodschap pen deed en wie een beroep deed op de boodschappenser- vice. hoefde zelf niet meer te sjouwen. Vermaas moet echter toegeven dat de plank hier is misgeslagen. ..Het werkt niet. De mensen willen blijkbaar maar één ding. veilig hun auto parkeren". Uit een enquete is wel naar voren gekomen dat een' toilet en een telefoon ook welkom zouden zijn. Maar ra men zemen, oliepeil controle ren of boodschappen dragen doen de Rotterdammers blijk baar toch liever zelf. Deson danks wordt het experiment Voordat Leiden al deze initia tieven overneemt, wat ze graag zou doen, moeten de plannen dus goed worden overdacht, waarschuwt Vermaas. Boven dien kan een parkeergarage nooit een succes worden als er niets wordt gedaan aan de bui tenruimte. is zijn stellige over tuiging. Als je in de omgeving ook nog straatparkeren toe laat, span je het paard achter de wagen". Die opmerking kan Leiden in haar zak- steken, want de parkeertarieven in de directe omgeving van de drie parkeergarages zijn weliswaar verhoogd tot 2.50 per uur, parkeren is nog steeds toege staan. Tegenover de Marcaga rage ligt het parkeerterrein Kaasmarkt en rond de San ders-garage kan volop worden geparkeerd op de Garenmarkt. (Dit is het eerste deel in een se rie van twee over de parkeerga rages in Leiden). Onder deze zwart/geel gekleurde kingsize paraplu voelt u geen nattigheid. U krijgt dit solide regenscherm toegestuurd na het opgeven van een nieuwe abonnee.- De nieuwe lezer ontvangt onze krant de eerste 2 weken gratis. geen olide

Leidse Courant | 1992 | | pagina 11