Argentinië beschermde )uitse oorlogsmisdadigers David Levy werpt zich in politieke arena lidó^Oowumt BUITENLANDMAANDAG IQ FEBRUARI 1992 age opkomst bij ^rkiezingen Roemenië linton niet meer yoriet New Hampshire Machtstrijd Servische enclave duurt voort Moskouse politie voorkomt botsingen demonstranten Mielke aangeklaagd wegens oude moorden BERLIJN - In Berlijn is vanmid dag het proces begonnen tegen de 84-jarige voormalige Stasi-chef Erich Mielke. Hij staat niet terecht wegens misdaden begaan namens het DDR-regime, maar wegens een dubbele moord uit 1931, toen hij als jonge communist twee politieman nen doodschoot. Andere DDR-gro- ten zullen waarschijnlijk in de toe komst terecht moeten staan wegens regeringsmisdaden, fraude of om dat zij verantwoordelijk waren voor de uitvoering van het zogenaamde schietbevel. Vorige week zijn de burgemeester en de partijsecretaris van Dresden tot voorwaardelijke straffen veroordeeld wegens fraude bij plaatselijke verkiezingen. Bomaanslag Istanbul ISTANBUL - Bij een bom aanslag op een officiers- club in Istanbul zijn gister avond vier Turkse soldaten en vier burgers gewondge raakt. De verantwoordelijk heid voor de bomaanslag is niet opgeëist. Een onbe kende man en een vrouw plaatsten de bom. Zij waren de club met valse militaire identiteitspasjes binnenge- komenen en zaten enige tijd tussen de gasten aan een tafeltje. Toen zij ver trokken lieten zij een tas achter. Daarin zouden zes bommen hebben gezeten, waarvan er twee ontplof ten. Deze stap zou een aantal rege ringsfunctionarissen ernstig in verlegenheid kunnen bren gen. De meest schadelijke archie ven zouden die van de Centra le Bank zijn. Deze kunnen mo gelijk licht werpen op wat er is gebeurd met het goud en zilver dat de nazi's van de joden heb ben gestolen. Indertijd gingen geruchten dat het goud en zil ver tijdens de val van het Der de Rijk met onderzeeërs naar Argentinië was overgebracht. Ook banktransacties van nazi- Duitsland naar Argentinië kunnen nu worden achter haald. Met open armen Het was Juan Peron, de voor malige president en oprichter van de Peronistische partij, die honderden en misschien zelfs duizenden nazi's, onder wie Mengele en Adolf Eichmann, na de oorlog met open armen ontving in Argentinië. Eich mann, de man achter de „End lösung" om alle joden uit te roeien, werd in 1960 ontvoerd door Israël en twee jaar later geëxecuteerd. De documenten schilderen een bloedstollend beeld van de burgeres Maria Marta Will. Toen zijn identiteit bevestigd was door de Duitse ambassade, kreeg hij van Argentinië pa pieren als „Josef Mengele, identiteitkaart nr. 3940484". De archieven tonen aan dat de politie ongeveer zes maanden later een halfslachtig onder zoek insfelde. Pas in 1960 ver zocht West-Duitsland formeel om uitlevering. Ander verhaal Argentinië traineerde de zaak op grond van vermeende on juistheden in de Duitse docu mentatie. De archieven vertel len echter een ander verhaal. „De misdrijven die aan de per soon werden toegeschreven waren van politieke aard, der halve was het niet'juist op een dergelijk verzoek in te gaan", aldus het dossier. Uiteindelijk stelde Argentinië onder druk van de internationale opinie een onderzoek in. Tegen die tijd oefende Menge le zijn oude beroep weer uit; hij stond aan het hoofd van Padre Farm, een medisch laborato rium in Buenos Aires. Naarma te het net zich om hem sloot, werd hij bang genoeg om een verhaal te bedenken om zich in te dekken. „Mengele is arts en lijkt tijdens zijn werk op het laboratorium altijd nerveus te zijn. Hij vertelt dat hij tijdens de oorlog als arts voor de Duit se SS heeft gewerkt in Tsjechoslowakije en dat de communisten hem daarom als oorlogsmisdadiger hebben ge brandmerkt", aldus het dos sier. Pas in 1964 eiste Interpol de uitlevering van Mengele. Men gele had toen echter al de wijk genomen naar Paraguay. Hij zou in 1979 verdronken zijn in Brazilië. Eind deze maand moet duidelijk worden of het indertijd gevonden lichaam werkelijk dat van Josef Men gele is. De Britse wetenschap per Alex Jeffries zal dan een DNA-onderzoek afronden waarbij botmonsters van het li chaam worden vergeleken met een bloedmonstér van Menge- les zoon Rolf. The Times iNCHESTER - De gouverneur van Arkansas, Bill Clinton, >ft een forse val gemaakt in de gunst van de Democratische zers van New Hampshire, alwaar op 18 februari voorverkie- een worden gehouden voor de Democratische kandidaat voor Amerikaanse presidentschap. Dit blijkt uit een opiniepeiling arvan de resultaten dit weekeinde werden gepubliceerd. Het St erop dat de voormalige koploper toch last heeft van de ge- jhtenstroom omtrent zijn persoon. Volgens de peiling is Clin- I gezakt naar 19 procent, achter Paul Tsongas, een voormalige lator van Massachusetts, die op 28 procent staat. In de vorige ling waarbij dezelfde groep kiezers werd ondervraagd, kon hton rekenen op 30 procent van de stemmen en Tsongas op 25 leent. In de nieuwe peiling stijgt de senator van Iowa, Tom [•kin, van acht naar elf procent. Zijn collega uit Nebraska, Bob [rey,' profiteerde niet van de terugval van Clinton: hij zakte acht naar vijf procent. De vijfde kandidaat, voormalig gou- |neur van Californië Jerry Brown, bleef staan op vier procent. Politieman dood na ETA-aanslag MURCIA Een politieman is van nacht gedood toen een autobom ontplofte in Murcia in het zuidoos ten van Spanje. Kort voor de ont ploffing had een onbekende, die zei namens de Baskische afschei dingsbeweging ETA te spreken, te lefonisch doorgegeven dat een bomauto was geparkeerd bij het gebouw van de Guardia Civil. Deze aanslag komt vier dagen na een van de bloedigste terreurdaden die de ETA ooit heeft gepleegd. Vijf personen, vier militairen en een burger, waren donderdag in Ma drid gedood toen een bomauto ex plodeerde in het centrum van de Spaanse hoofdstad. Zetel Duitsland in Veiligheidsraad BQNN - Duitsland zou een permanente ze tel in de Veiligheidsraad krijgen. De nieuwe secretaris-generaal van de Verenigde Na ties, Boutros Boutros-Ghali, is volgens het Duitse weekblad Der Spiegel van plan het aantal permanente leden van de Veilig heidsraad te verdubbelen, van vijf naar tien. Als nieuwe leden worden voorgesteld: Duits land, Japan, India, Brazilië en Nigeria. Een woordvoerder van het Duitse ministerie van buitenlandse zaken heeft dit weekeinde ver klaard dat in Bonn niets bekend is over een aanstaand Duits lidmaatschap. De Duitse re gering is daarover tot nu toe bewust uiter mate terughoudend geweest. „Voor bonds kanselier Kohl en minister Genscher is een lidmaatschap van de Veiligheidsraad geen thema", aldus de woordvoerder. Verlies Japanse regeringspartij TOKYO - De officiële resultaten van giste ren in Japan gehouden tussentijdse verkie zingen bevestigen de nederlaag van de door schandalen geteisterde regerende Liberaal- Democratische Partij (LDP). De uitslag bete kent een persoonlijke nederlaag voor premier Kiichi Miyazawa. De resultaten van de verkie zingen voor een zetel in het Hogerhuis in Nara (West-Japan) werden gisteren bekend gemaakt. Yoshihisa Yoshida, de kandidaat van de niet-communistische oppositie, vero verde met ruim 244.000 stemmen de zetel. De LDP-kandidaat behaalde iets meer dan 178.000 stemmen, terwijl de communistische kandidaat genoegen moest nemén met ruim 55.000 stemmen. De verkiezingen vormden de eerste test voor de regering-Miyazawa, die sinds november in functie is. IARIA LAURA AVIGN0L0 ;NOS AIRES De •veelheid dossiermap met ezelsoren bleek indrukwekkend, zijn de onbetekenen- Idetails van de levens erin staan opgetekend De opening van de ge- e nazi-archieven van [entinië heeft echter ge week voor grote op- ludding gezorgd. I Argentijnse autoriteiten ;en oorlogscriminelen in iherming te hebben geno- ,n die verantwoordelijk wa- een aantal van de erg- dsdaden van het Derde Onder de documenten tnden zich de twee dos- over Josef Mengele, de ;el des Doods' die in :hwitz gruwelijke medi- i experimenten heeft uit- Derd op joodse gevange- De documenten, die door lident Carlos Menem wer- t vrijgegeven, bewijzen f de eerste keer dat Menge- irenlang onder zijn eigen p in Argentinië heeft ge- nd. Een van de laatste foto's van de beruchte kamparts Josef Mengele. föto: anp rol van Argentinië; het land nam de oorlogsmisdadigers in bescherming tegen de interna tionale nazi-klopjachten. Men gele, die verantwoordelijk werd gehouden voor de dood van 400.000 joden in Ausch witz, blijkt meer dan tien jaar een vrij zorgeloos leventje te hebben geleid in Argentinië. Volgens zijn dossiers kwam hij op 20 mei 1949 met het schip de Philippa aan in Buenos Ai res. Hij bezat legitimatiepapie ren van het Internationale Rode Kruis op naam van Gre- gor Helmut, geboren 6 augus tus 1911 in Italië als zoon van Berta Gregor, vader onbekend. De nazi-arts, wiens experimen ten met joodse tweelingen wor den verbeeld in de film 'Boys from Brazil', leefde eerst als 'mecanicien' in een buitenwijk van de Argentijnse hoofdstad. In 1956, een jaar na de militai re coup waarbij het regime van Peron omver werd geworpen, ging Mengele naar de West- duitse ambassade. Hij overleg de daar een geboortebewijs on der de naam Josef Mengele, geboren 16 maart 1911 in Gunzburg, Beieren. Hij had goed geboerd sinds zijn komst: hij was nu 'fabrikant', ge trouwd met de Duitse staats- Idoor GERT VAN WIJLAND BELGRADO Het parlement van de Servische enclave Kra- jina in Kroatië heeft gistéren in buitengewone zitting het vredesplan van de Verenigde Naties aanvaard. Het door pre sident Milosevic van Servië ge controleerde tv-nieuws deelde mee, dat het deelparlement in meerderheid akkoord was ge gaan. President Milan Babic van de Krajina noemde de zitting ech ter illegaal en zei zich niets te zullen aantrekken van de uit komst. Babic is de voornaam ste tegenstander van Milosevic en van de komst van een vre desmacht naar zijn gebied. Babic was niet aanwezig op de parlementsvergadering, die door voorzitter Paspalj in het stadje Glina was belegd. Vol gens schema had het parle ment pas vandaag in Knin, de hoofdstad van de Krajina, bij een zullen komen. „Ik ga er van uit dat de officiële zitting gewoon door zal gaan en dat de meerderheid van de leden aan wezig zal zijn," liet Babic gis teravond telefonisch vanuit Knin weten. Volgens hem zal er gewoon over zijn eerdere voorstel tot het houden van een referendum worden ge sproken. „Anders dan het presidum en Milosevic ons willen doen la ten geloven, was er geen meer derheid aanwezig op de verga dering in Glina. Ik heb van een journaliste gehoord dat nog geen derde deel van de men sen was komen opdagen. Het is allemaal een nieuwe propa gandastuntvan Belgrado." „Als president heb ik het recht een besluit van het parlement met een veto te treffen, maar dat hoef ik nu niet eens te doen. Dit is een illegaal besluit zonder rechtskracht", aldus een zelfverzekerd klinkende Babic. Een week geleden had parlementsvoorzitter Paspalj tijdens een vergadering in Bel grado al ingestemd met de komst van de vredestroepen naar Krajina. De nieuwsmedia in Belgrado maakten toen, evenals nu, melding van een overwinning van het verstand. Babic maakte toen echter ook al duidelijk zijn verzet niet te hebben opgegeven. Ook nu lijkt de impasse en de machts strijd in Krajina nog voort te duren. Idoor WILLY WERKMAN TEL AVTV Israëls mi nister van buitenlandse zaken, David Levy, mikt op het premierschap. Tij dens een politieke bijeen komst afgelopen weekein de kondigde hij onder luid applaus zijn kandidatuur aan voor het leiderschap van de regerende Likoed- partij. „Ik geloof, dat ik de Likoed naar de verkiezingszege kan leiden", zei de in Marokko ge boren Levy (54). Het centrale ■"omité van de Likoed zal op 20 februari kiezen, wie van de drie kandidaten - premier Yitschak Shamir, minister Da vid Levy en de minister van huisvesting, Ariel Sharon de partij zal leiden in de ver vroegde algemene verkiezin gen in Israël, die op 23 juni zul len worden gehouden. In de onstuimige verkiezings strijd die het land de komende maanden tegemoet gaat, lijken de kansen van minister Lëvy voor het Likoedleiderschap niet al te groot. Hoewel hij als sefardische jood en ex-bouw vakarbeider, woonachtig in het ontwikkelingsstadje Beit Shean bij het meer van Gali- lea, met name in de achterban van de partij flinke populari teit geniet, staat hij in Israël bekend als een opgeblazen en zelfzuchtige politicus, die in zijn onervarenheid schade heeft berokkend aan de belan gen van de staat. Het besluit van minister Levy zich, ondanks zijn geringe kansen, kandidaat te stellen staten premier zal worden, heeft Levy besloten zichzelf in de politieke arena te werpen. In de emotionele Israëlische verkiezingsstrijd speelt voor lopig de vraag of Israël de 10 miljard dollar kredietgaranties van de Verenigde Staten zal krijgen, een centrale rol. Israël heeft om die garanties ge vraagd om bij internationale banken op lange termijn en te gen lage rente geld te kunnen lenen voor de opvang van de massale Russisch-joodse im migratiegolf van de laatste ja ren. Vanwege de Amerikaanse economische problemen en ook in verband met het vredes proces voor het Midden-Oos ten verbindt Washington aan de kredietgaranties de voor waarde, dat Israël een einde maakt aan de bouw van joodse nederzettingen in de bezette gebieden. Israël heeft dat tot nu toe geweigerd, hoewel pre mier Shamir wel heeft laten doorschemeren de bouwactivi teiten in bezet gebied te willen beperken. Onderhandelingen hierover raakten echter afgelo pen vrijdag, tijdens een ont moeting tussen de Amerikaan se minister van buitenlandse zaken, James Baker en de Is raëlische ambassadeur in Was hington, Zalman Shoval, in een impasse. De problemen tussen Israël en de Verenigde Staten rondom de kredietgaranties geven niet alleen aan, dat de Israëlisch- Amerikaanse betrekkingen tot een dieptepunt gedaald zijn, maar kunnen ook de overwin ningskansen voor prémier Shamir tijdens de algemene verkiezingen aantasten. Er zijn al suggesties, dat de Ame rikanen de problemen rondom de kredietgaranties gebruiken om de verkiezingskansen voor de Arbeiderspartij van Simon Peres te verhogen. lonen ook aan dat hij in ondanks het feit dat hij e lijst stond van gezochte bgsmisdadigers, onder zijn oh naam naar Duitsland is J&sd, waarschijnlijk voor de t|afenis van zijn vader. De Ruilingen zijn nog maar topje van de ijsberg", al- arabbi Marvin Hier van het a'on Wiesenthal Centrum, ?het opsporen van oorlogs- ajladigers op zich heeft ge- tien. Hij stuurde een verte- itj/oordiger naar Buenos Ai- é>m de dossiers in te zien ij ze vandaag worden open- pbld voor het publiek. Mallen misschien nog meer aiullingen volgen. Menem, Iqzichzelf wil distantiëren ide fascistische wortels van ?f?eronistische partij, heeft )fezegd alle nazidossiers, Meen periode van veertig ^bestrijken, open te stellen. Het manegeplein in Moskou is ontmoetingsplaats voor anti-Jeltsin demonstranten. Zo'n 30.000 tegenstanders van zijn beleid kwamen hier gisteren bijeen om hun onvrede te uiten. foto:epa MOSKOU - Naar schatting 50.000 Moskovieten namen dit weekeinde deel"aan een de monstratie tegen Jeltsin, voor het herstel van de Sovjetunie. Zij kwamen bijeen op het Ma negeplein, even buiten het Kremlin. Een tegendemonstratie van Jeltsin-aanhangers bij het Wit te Huis van Rusland trok, gis teren rond het middaguur, zo'n 75.000 deelnemers. Een tienduizendkoppige politie macht zorgde ervoor dat de massa's van politieke tegenpo len elkaar niet konden ont moeten. In een Moskouse bioscoop vond dit weekeinde het Con gres van Civiele en Patriotti sche Krachten plaats. De kri tiek van de hier bijeengeko men Russische nationalisten was sterk antisemitisch van toon. Zij legden de schuld van de huidige crisis in de voorma lige Sovjetunie bij de joden, die een meerderheid zouden vormen in Jeltsins regering. De Russische vice-president Roetskoj leverde voor de twee de maal in twee dagen felle kri tiek op de economische poli tiek van zijn chef Jeltsin. Hij eiste het uitroepen van een „economische noodtoestand" in Rusland, waar de maffia van de zwarte markt de dienst zou uitmaken in een land van be- hoeftigen. itAREST In Roemenië *j gisteren voor het eerst b een halve eeuw vrije tselijke verkiezingen ge ien. Tegen het eind van de ,Jlag was niet meer dan de a| van de kiezers naar de Jbus gegaan om een burge- llpter en districtsraadsleden gfzen. 'jjerkiezingen verliepen vrij jg. De onregelmatigheden "nch voordeden waren vol- "j waarnemers meer te wij- yjian gebrek aan ervaring, ^lan geknoei door partijen. 'rstaan veel mensen op de ^jsten die allang dood zijn 3ftt land hebben verlaten", b één van hen. w) gjin in de gemeente Sapin- e]|abij de Oekraïnse grens, jonden gevechten tussen uangers van rivaliserende jjen. Hierbij raakten twee mensen gewond. Duizenden met hooivorken gewapende dorpelingen wilden de verkie zingen tegenhouden omdat de zittende burgemeester, een anti-communist en etnische Hongaar, zich niet kandidaat mocht stellen. De betogers sta ken stembriefjes in brand en verwondden een aanhanger van het regerende Front van Nationale Redding. De opiniepeilingen geven aan dat de Democratische Conven tie, een coalitie van 14 opposi tiepartijen, het goed zal doen en wellicht de burgemeester van de hoofdstad Bukarest zal leveren. Het Front zou veel minder stemmen halen dan bij de algemene verkiezingen van mei 1990, toen het tweederde van de parlementszetels in de wacht sleepte. Eind april of mei worden parlements- en presidentsverkiezingen ge houden. Brandweerlieden in Boekarest krijgen de te volgen procedures uitgelegd bij de verkiezingen. In Roeme nië werden gisteren voor het eerst sinds vijftig jaar vrije plaatselijke verkiezingen gehouden. Tegen het eind van de middag was niet meer dan de helft van de kiezers naar de stembus gegaan om een burge meester en districtsraadsledep te kiezen. foto: epa VS vergroten druk op Saddam WASHINGTON - De Ameri kaanse geheime dienst, de CIA, heeft 30 miljoen dollar (54 miljoen gulden) beschikbaar gesteld voor activiteiten die moeten leiden tot de val van de Iraakse dictator Saddam Hu- sayn. Dit heeft de krant Los Angëles Times gemeld. Presi dent Bush had al eerder aan het Amerikaanse Congres la ten weten de druk op Saddam Husayn te zullen opvoeren. De president wilde de berichten in de Times niet bevestigen maar zei heel graag te zien dat „hij (Saddam) snel verdwijnt". Vol gens de berichten zal het geld worden aangewend om de con tacten met de oppositiegroe pen te versterken en de propa ganda tegen het regime in Baghdad op te voeren. voor het Likoed-leiderschap heeft in de eerste plaats poli tieke betekenis. De algemene verwachting is, dat premier Shamir opnieuw gekozen zal worden als leider van de Li- koedpartij en als zodanig zijn partij naar een nieuwe verkie zingszege zal leiden. Het ziet er ook naar uit, dat de inmid dels 77-jarige premier niet al te lang na zijn herverkiezing van het politieke toneel zal ver dwijnen. Zonder de kandida tuur van minister Levy zou in dat geval behalve de huidige minister van defensie, Moshe Ahrens, minister Ariel Sharon de meeste kansen maken als opvolger van Shamir. Om te voorkomen dat deze onder het volk zeer populaire minister, die bekend staat om zijn vaak ondiplomatieke manoeuvres, in deze gevoelige periode van vredesonderhandelingen met de Palestijnen en de Arabische De Israëlische minister van bui tenlandse zaken, David Levy. foto: afp naam op de rol. Vreugdenhil kijkt ook al bezorgd. „Maar we zijn al blij, dat we deze mannen hebben kunnen krijgen", zegt hij te gen de stuurman; „het valt niet mee in deze tijd zeelieden te monsteren, want binnenkort loopt het Bestand af en dan begint de oorlog ter zee ook weer. Bovendien worden de Duinkerker ka pers hoe langer hoe brutaler". MPITEIN ROB - HET GEHEIM VAN DE VLIEGENDE HOLLANDER U|)65 - Op de ochtend van het vertrek is stuurman Jan Ro- 1!Koon al vroeg in Amsterdam. Hij gaat samen met de hoog- J-t(?man Vreugdenhil naar de Schreierstoren, waar de gemon de bemanning ten overstaan van de waterschout de mon- ;sjol moet tekenen. Nou, een al te beste indruk krijgt hij niet "deze mannen. Ze zien er ruw en onverzorgd uit. De meesten eIten niet eens schrijven en zetten een kruisje achter hun

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5