]ao wordt bij Chinees naar zelden toegepast 'NV wil praten ver sociaal asisstelsel lidóaQounant BINNENLAND ijk gevonden i Limburgs bos PvdA vecht tegen lager minimumloon Zo zijn wij niet MAANDAG 10 FEBRUARI 1992 KLOK VOOR BREZI GIRO 1741181 Brezi blij met giften De actie 'Klok voor Brezi' loopt als een trein. De in woners van het Tsjechi sche dorp waren dit week einde blij verrast toen zij telefonisch vernamen dat zo veel lezers een bijdrage geven. Stand tot en met zaterdag: 3074.50. J.M.J., Rijswijk: 10; J.W.C. v. W., Leidschendam: 10; J.A.C.M., Den Haag: 25; C.H.A.R., Rijswijk: 10; HA.M.N., Rijswijk: 10; J.W.W.B., Den Haag. 10; E.J. d. G-. Den Haag: ƒ25; D.I.M.M., Den Haag: 50; C.H.S., Monster: 10; H.A.Z.. Den Haag: 25; L.M.C.v.S., Den Haag: 25; P.G.M.S., Rijswijk: 15; Den Haag: 10; B.G.M.W.. Den Haag: 25; W.G.S., Den Haag: 25; C.A.M.S, Delft:/ 25; R.J.d.H., Den Hoorn: 25; A.E.H.M.B., Den Haag: 20; G.G.J.N.. Wassenaar: 25; GA.M.v.d.D., Nootdorp: 25; A.P.V.K., Zoetermeer: 25; G.J.M.N., Den Haag: 25; A.J.H., Den Haag: 10; S.W.M.W., Voorhout: 25; L.P.v.d.L., Den Haag: 10; S.M.J.S., Leiden: 10; N.N., Rijswijk: 25; E.A.H.-C., Den Haag: 10; G.P.J.O., Waterin gen: 10; C.v.d.Z., Wassenaar; 10; M.A.S.-H., Zoetermeer: 15; J.CA.B., Noordwijkerhout: 25; A.A.K., Den Haag: ƒ10; G.P.R., Wassenaar: 10; A.W.M.v.d.S., Roelofarends- veen: ƒ7,50; C.J. v.L., Wasse naar: 10; J.J. v. S., Wateringen: 100; E.Th.v.R., Roelofarends- veen: 5; F.A. v.N., Bodegraven: ƒ25; H.A.G.U.-v.H.,Den Haag: ƒ25; W.M. Leiden: 50; P.G.. Naaldwijk: 25; A.P.G.d.V, Zoe termeer: 10; R.P.A.M.R.-H., Den Haag: ƒ20; W.v.d.V.. Den Haag: 10; A.F.-G., Den Haag: 25; W.J.M.A.B., Den Haag: 25; G.J.L., Den Haag: 25; J.M. den H., Zoetermeer: ƒ25; A.A.G.M.v.d.V., Den Haag: ƒ50; J.H. d.B., Den Haag: 25; H.A.M.v.T., Den Haag: 25; R.W., Den Haag: 25; H.M.H.. Voorschoten: 100; J.v.B., Rijs wijk: 5; N.N., Rijswijk, 65; Y.S.F., Leiderdorp. ƒ25; AAH.v.d.B, Den Haag: 10; C.H.R.J.Th.v.d.K., Rijswijk: ƒ50; S.J.G.Z, Ter Aar: ƒ10; C.M.v.d.M.-D., Rijswijk: 100. Tussenstand maandag 10 febru ari:/ 4577. jDEN/RIJSWIJK - De rijkspolitie van het rdlimburgse Helden heeft gisteren in een bos iet dorp Grashoek, gemeente Helden, een stof je overschot opgegraven. Het lijk is meteen ver- d naar het gerechtelijk laboratorium in Rijs- I Daar zou in de loop van vandaag sectie wor- verricht. Het stoffelijk overschot werd zater- ivond door een wandelaar ontdekt. Hij merkte Je grond was omgewoeld. Toen hij een kleding- bij de plek vond en een hand uit de grond zag en, alarmeerde hij de politie. Er is onmiddellijk recherche-bijstandsteam gevormd van 25 man. lienst luchtvaart van de rijkspolitie heeft lucht- 's gemaakt van de plek en van de omgeving r het stoffelijk overschot begraven lag. Onhe il is of het slachtoffer een man of een vrouw is. (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG - Vice-frac- tievoorzitter Leijnse van de PvdA hekelde net als Kok het CDA-voorstel om het minimumloon voor nieuwkomers te bevrie zen. Leijnse, die sprak op een sym posium in Den Haag, vindt de verlaging politiek en maat schappelijk gezien onjuist. Volgens de PvdA'er is er nu al een gat tussen het wettelijk minimumloon en het hogere minimumloon dat in de prak tijk wordt uitbetaald. Net als FNV-vicevoorzitster Adel- mund vindt hij, dat werkge vers eerst die loonruimte moeten gebruiken voor laag gekwalificeerde functies. Leijnse vindt verlaging van het minimumloon uitsluitend- voor nieuwe werknemers in strijd met het principe dat 'ge lijk werk, ook gelijk betaald moet worden'. Leijnse noemde de discussie over verlaging een 'non-discussie'. Op dit mo ment zijn enkele tienduizen den laag gekwalificeerde vaca tures nog steeds onvervulbaar. Bovendien zijn er veel van der gelijke banen bezet door men sen die verhoudingsgewijs een te hoge opleiding daarvoor hebben. Kok vindt dat er een veel nau were samenwerking moet ko men tussen arbeidsbureaus en bedrijfsverenigingen. Kok sluit zelfs een fusie van die in stellingen niet uit. Hij wil de uitvoeringsorganisaties in te genstelling tot het CDA losser maken van de werkgevers en werknemers. Hij denkt aan een onafhankelijk toezicht om te voorkomen dat de sociale partners zichzelf controleren. Maatregelen om het gebruik van grondstoffen en energie te beperken zijn volgens Kok vol strekt onontkoombaar. „Ik zal de laatste zijn om de haken en ogen aan en bezwaren tegen nationale, beperkt Europese of Europese maatregelen lucht hartig weg te wuiven. Maar ze zullen linksom of rechtsom overwonnen moeten worden". Kok vroeg zich verder in zijn toespraak af of bij de vermin dering van het aantal ministe ries gedacht moet worden aan de opheffing van het ministe rie van landbouw, natuurbe heer en visserij. Dat zou vol gens hem kunnen doordat het landbouwbeleid steeds meer in Brussel bepaald wordt. Het kabinet studeert momenteel op een voorstel het aantal mi nisteries te verminderen. Dit voorstel zal hoogstwaarschijn lijk deel uitmaken van de on derhandelingen bij een nieu we kabinetsformatie. Tijdens deze kabinetsperiode wordt daar geen besluit over ver wacht. Pagina BI: Gevaar voor ont staan nieuwe onderklasse N" HAAG Er moet zevrijheid komen voor knemérs die aangewe- raken op een ww-uit- ing. De werknemer .it kunnen kiezen of hij s nu een uitkering *t afhankelijk van tijd, arbeidsverleden nkomen of dat hij on- mkelijk daarvan en het inkomen van een ;ner gedurende lange een lagere uitkering ft. :ei drs. K. Adelmund, vice- zitter van de Federatie Ne- indse Vakbeweging zaterdag in Den Haag ns een studiedag over de omst van de verzorgings- Volgens Adelmund moet ge uitkering economische tandigheid garanderen. reuze voor de ene pf de an- ii verzekering bepaalt men' nen nog werk heeft. De :e kan veranderen als de mens- of gezinssituatie wijzigt, aldus het FNV- stel. voordeel van deze ww-re- )g is volgens Adelmund' «het keuzevrijheid biedt en door recht doet aan de ver schillende samenlevingsvor men die er zijn. Kostwinners zullen in de meeste gevallen voor de huidige regeling kie zen, tweeverdieners voor de laatstgenoemde, aldus Adel mund. Haar voorstel gaat ervan uit dat er een volksverzekering te gen werkloosheid is en dat voor bovenminimale uitkerin gen deze keuzemogelijkheid wettelijk wordt geregeld. Daar naast blijven in de visie van Adelmund particuliere verze keringen mogelijk. Ze hekelde de discussie over de invoering van een ministel sel voor de sociale zekerheid en constateerde dat elke deel nemer in dat debat over een ander ministelsel spreekt, na melijk over een ander niveau van de uitkeringen. Ze conclu deerde dan ook; het ministel sel bestaat niet. Over een basisstelsel (de sym pathieker klinkende term, die vooral door de voorstanders wordt gebezigd) met uitkerin gen van 1700 gulden netto in de maand, zoals door prof. De Kam bepleit, is met de FNV wel te praten, aldus Adel mund. Zo'n ministelsel valt echter vèel duurder uit dan het huidige stelsel van sociale ze kerheid. EN HOBBES Crisisteam voor touroperators HOQFDDORP - Speciaal voor touroperators is een landelijk 'overlegplatform calamiteiten' opgericht. De oorlog in Joegosla vië, de Golfoorlog en de onrust in de Sovjetunie waren aanlei ding voor het opzetten van een crisisteam. In het team zetelen vertegenwoordigers van het ministerie van buitenlandse zaken, verzekeraars, de ANWB, reisagenten en reisorganisaties. Doel is gecoördineerd informatie verzamelen bij oorlogen, natuurrampen, politieke onrust of andere calami teiten. Aan de touroperators wordt vervolgens een advies gege ven. „We voeren geen reizen uit om in nood geraakte toeristen terug te halen. We geven alleen advies aan de touroperators. Zij nemen vervolgens de beslissing of ze reizen wel of niet door la ten gaan, of toeristen terug gaan halen", legt G. Couvreur van de overkoepelende organisatie voor reisbureaus ANVR uit. Het mi nisterie van buitenlandse zaken geeft al langer reisadviezen. Maar door onvoldoende afstemming in EG-verband is het minis terie daarmee wat te voorzichtig geworden, vindt de ANVR. PvdA'er Vermeend pleit voor eenvoudigere studiefinanciering N HAAG Ondanks yrij grote concurrentie 1 andere op buitenland eest geschoeide eetge- ïnheden, neemt het tal Chinees-Indische aurants in Nederland steeds toe. De matige ïidsomstandigheden, lonen en lange werk en, vormen echter een reiging voor het voort aan van deze restau- ;s. Het wordt steeds iilijker om - met ie onder de tweede en le generatie Chine- - geschikt personeel nden. conclusies staan in het erzoeksrapport Chinees- jche restaurants' dat van- in Den Haag is gepresen- 1. Het onderzoek is gedaan het bedrijfsschap Horeca erzoek van de sectie Chi- -Indische Bedrijven van :ca Nederland. ;rland telde in 1991 bijna 'Chinezen'. In 1960 waren kr slechts 225. In 1982 was «aantal gegroeid tot 1916. jpezoek aan 'de Chinees' is de afgelopen jaren gestegen. In 1990 zei 68 procent van de Nederlanders van 16 jaar en ouder minimaal één keer per jaar buitenshuis te hebben ge geten. Daarvan ging 60 pro cent wel eens naar een Chi nees-Indisch restaurant. Bin nen deze groep bestaat 23 pro cent uit zogeheten 'groot-ver bruikers', mensen die één of meerdere keren per maand bij een Chinees eten. In 1988 be droeg die groep nog maar 17 procent. Niet duur Over het algemeen is de consu ment tevreden over zowel de kwaliteit van de maaltijd als de ambiance. Volgens de onder zoekers heeft de Chinees een imago van 'massagericht en niet duur'. De bedrijven heb ben een reputatie opgebouwd die drempelverlagend heeft gewerkt op het publiek dat buiten de deur gaat eten. Door het ruime aanbod van Chi nees-Indische restaurants is de onderlinge concurrentie echter groot. Steeds meer za ken willen zich onderscheiden door specialisatie, hetgeen be tekent dat ze duurdere ingre diënten gaan gebruiken. Om het goedkoopte-imago niet los te laten, worden de prijzen echter nauwelijks verhoogd waardoor de bruto-winst daalt. Onderzoek heeft uitgewezen dat de helft van de bedrijven een omzet kent die kleiner is dan 350.000 gulden. Naar Ne derlandse maatstaven is dat onvoldoende voor een eigen inkomen van de ondernemer. Daarentegen liggen de ar beidskosten laag, omdat dik wijls wordt gewerkt met mee werkende gezinsleden. Op dat punt verwachten de on derzoekers problemen. Zo hebben niet alleen tweede en derde generatie Chinezen maar ook Nederlanders grote moeite met de matige arbeids voorwaarden en -omstandig heden. De werktijden zijn lang, de lonen laag. In familie- en kennissenverband is de toe passing van een cao vreemd. Omdat veel ondernemers de Nederlandse taal niet of nau welijks meester zijn, worden vrijwel geen Nederlanders in dienst genomen, of het moet voor schoonmaakwerkzaam- heden zijn. Door deze situatie heeft vol gens de onderzoekers het wer ken in een Chinees-Indisch restaurant een minder goed imago gekregen. Veel bedrij ven klagen over het gebrek aan gespecialiseerd personeel. Een ander probleem is het ge brek aan kennis over modern ondernemerschap. Papieren om een eigen zaak te begin nen, kunnen hierdoor en door taalproblemen niet worden be haald. Diploma's worden dik wijls voor hoge bedragen bij derden 'ingehuurd'. Taalcursus Het onderzoeksrapport signa leert niet alleen problemen, maar geeft ook oplossingen aan. Zo zouden de onderne mers taalcursussen moeten volgen, maar ook curussen personeelsmanagement. Daar naast zullen banken, wanneer er meer duidelijkheid komt in de exploitatie-opzet en de fi nanciële structuur van de be drijven, wellicht meer geïnte resseerd raken beginnende on dernemers te steunen. Om de instroom van personeel te bevorderen, pleiten de on derzoekers voor verbetering van arbeidsvoorwaarden en - omstandigheden. Hierbij zou den werknemersorganisaties betrokken moeten worden. Te vens wordt voorgesteld gespe cialiseerde koks uit China te Huis vredesactiviste beklad De woning van de vredesactiviste M. Moors (48) in Geldrop is in de nacht van vrijdag op za terdag beklad. Ook werden opnieuw ruiten in gegooid. Dat laatste gebeurde eerder deze week ook al. Op de woning is onder meer ge schilderd 'Stop Moors'. Moors stond donder dag voor de rechtbank in Den Bosch terecht omdat ze ervan wordt verdacht betrokken te zijn geweest bij het omver halen van twee mili taire zendmasten. Volgens de Koninklijke Luchtmacht is daardoor de veiligheid van het vliegverkeer in gevaar gebracht. Tegen de Geldropse is een gevangenisstraaf geëist van 18 maanden. Moors heeft ook toegegeven dat ze de verklaring heeft verstuurd waarin de ver antwoordelijkheid voör de aanslag in Deelen werd opgeëist. Daarbij werden 8 helikopters beschadigd. FOTO.ANP Zwaargewonden door explosie met zuur NIJMEGEN Vier volwassenen en een meisje van elf zijn zaterdagmiddag in Nijmegen gewond ge raakt nadat een onbekende een jerrycan met een nog niet geïdentificeerd zuur in een grofvuilpers gegooid had op het terrein van de Centrale Ver- voers Dienst CVD. De onbekende gooide de jerry can in de pers, terwijl daarnaast een container voor klein chemisch afval stond, iets wat volgens de po litie duidelijk is aangegeven. De jerrycan explo deerde en het zuur vloog in het rond. Het spul bleek zo sterk dat het dwars door de kleding van vier omstanders, onder wie het meisje, heen brand de en ernstige brandwonden veroorzaakte. De poli tie vermoedt dat het om een mengsel van logen en zuren gaat. Het CVD-terrein, waar het op zaterdag altijd zeer druk is met mensen die grofvuil aanbie den, is voorlopig afgesloten. Onderzoek heeft uitgewezen dat de helft van de Chinees-Indische restaurants een jaaromzet kent die kleiner is dan 350.000 gulden. FOTO:SP laten overkomen. Deze mees- kunnen zijn, om hun kennis terkoks zouden dan twee jaar over te dragen aan een jonge in loondienst en op contractba- generatie Chinezen of Neder- sis in restaurants werkzaam landers. „Dull, very dull", zei de Engelse collega-journalist na de interviews die hij had afgenomen in de Praagse filmstudio Barrandov. Gesprekken met onder meer de Amerikaanse schrij ver en producenten van de film 'Swingkids' die daar nu opgenomen wordt. Amerikaanse mannen zijn zó vervelendlichtte de Engelsman toe. „Ze weten alleen maar van werk, gezondheid en niks anders". Na een volgend interview kwam 't weer: „Dull"! Het is tekenend voorde positie waarin hij als free lance-joumalist in zijn vaderland verkeert. Hij moet opboksen tegen de 'tabloids'en de 'gele pers', die grossieren in al dan niet gehouden interviews waarin schandalen de boventoon voeren. Heeft hij niet ook iets zéér desastreus of scandaleus, dan komt hij niet aan de bak met zijn werk. In zijn conversatie kwam hij ter illustratie dan ook terecht bij'politicus Paddy Ashdown en de onthullingen over diens (voorbije) verhouding met een secretaresse. Engelsen houden van die dingen. In geen enkele zaal steekt iemand z'n vinger op bij de vraag of hij The Sun, The Mail en The Express leest. Maarsamen hebben die bladen meer oplage dan er in Engeland kiezers zijn". De discussie in Praag tussen de overigens keurige journalisten uit Frankrijk, Spanje, Scandinavië, Duitsland en de lage landen zat meteen goed. Onze pers is beter, vond iedereen. En vervolgens barstten de verhalen los van al die collega's die hun brood verdienen in amusement en film. De Brit had een interview met actrice Melanie Griffith fout zien gaan omdat zij (in haar 'gebruikersdagen') last had van teveel cocaïne in haar neus. De Frangaise vertelde over Depardieu die ooit bi-seksueel zou zijn geweest, en die als hij weer eens dronken was op alle hoteldeuren waarachter zich actrices ophielden bonkte om er met oneerbare bedoelingen binnen te dringen. „En ze moeten wel toegeven zei de Frangaise, anders zet hij ze tijdens de opnames voor schut door verkeerde teksten te gebruiken". Een Duitse journalist had een mislukt gesprek in Cannes achter de rug met Nick Nolte die samen met Depardieu in zeer kennelijke staat kwam aanzetten. De Britse collega kwam met John Hurt die zijn hees-donkere stemgebruik blijkbaar ook aan overmatig alcoholgebruik te danken heeft, pgs weer eens tegen een boom gereden was zodat hij zonder rijbewijs zat. De Frangaise met wijlen) Klaus Kinski die journalisten in een restaurant ieder op een fles van de duurste wijn had getrakteerd, vervolgens niet wilde betalen, het etablissemen t kort en klein sloeg en door de politie moest worden ingerekend. De vertegenwoordigers van de keurige pers zaten te genieten. Maar, weest u gerust, geen woord erover in de krant. Zo zijn wij niet. ikte kost bij KBB toch geen vrije dagen tECHT Warenhuisconcern KBB (onder meer Bijenkorf en pa) ziet af van zijn aanvankelijke plannen om werknemers pekte vrije dagen in te laten leveren of om de eerste twee :edagen niet uit te betalen. Dat staat in het principe-akkoord een nieuwe, eenjarige cao voor de 24.000 werknemers dat de Jionden en KBB gisteren bereikt hebben. Het nieuwe cao-ak- jfd voorziet onder meer in een loonsverhoging van drie pro per 1 februari 1992 en 1,5 procent per 1 oktober 1992. Verder KBB ervan af om door de week de openingstijden van de iitels te verruimen. De KBB-warenhuizen blijven alleen op za- een uur langer open en gaan door de week gewoon om zes Knotten In een mager zonnetje waren za terdag vrijwilligers bezig met knotten van wilgen en fruitbo men op het natuurterrein De Grutto bij Delft. Het was een initi atief van het Instituut voor Na tuurbeschermingseducatie. ten. In de vereenvoudirigings- wet moet de ingewikkelde pro cedure van de zogenaamde hardheidsclausule versimpeld worden. De hardheidsclausule is een uitzonderingsbepaling voor studenten die van hun ou ders geen bijdrage in de stu diekosten kunnen krijgen en daardoor onvoldoende geld krijgen om te studeren. Voorts moet de wet helderheid ver schaffen over het maximum dat studenten mogen bijver dienen. De vereenvoudigings- wet zou per 1 januari 1993 moeten ingaan. DEN HAAG - De PvdA wil een vereenvoudigingswet voor de studiefinanciering. Het PvdA-Kamerlid Vermeend dringt vandaag bij minister Ritzen van onderwijs aan op zo'n wet die met name duide lijkheid moet verschaffen over de bijverdiensten van studen-

Leidse Courant | 1992 | | pagina 3