£cidoe Sotwa/nt Noodtoestand in Algerije j Uit CDA wil geld voor milieu-actie België Gloednieuwe klok IÏ4 Dagen Gratig n langere schooldag voor buitenlandse kinderen KOMT UIT Cetdóe Souomit 5 Tronen Ridderzaal doelwit inbrekers 18 20 Kok maant Brinkman kabinet te steunen INFORMATIE ZONDER SENSATIE CeicUcSouxotit maandag 10 februari 1992 20 PAGINA'S in twee katernen geestelijk leven elovige jongeren zi|n (maatschappij) kritischer io wordt bij Chinees maar zelden toegepast buitenland Argentinië leschermde Duitse orlogsmisdadigers eiden omgeving let gaat alleen maar om 'n paar weeffoutjes' Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no. 25259. Losse nummers 1,50. Piloot ziet hotellichten aan voor landingsbaan DAKAR/PARIJS - Het vliegtuigon geluk gisteren in het Westafrikaanse Senegal is te wijten aan een ernstige fout van de piloot. Hij hield bij de lan ding in Kaap Skirring in het zuiden van het land de lichten in een hotel- tuin voor die van rond de luchthaven, zo hebben Senegalese functionaris sen meegedeeld. Bij het ongeluk kwamen 31 mensen om het leven 27 raakten gewond, aldus de Franse ra dio. De meeste slachtoffers zijn toe risten uit Parijs. De tweemotorige tur bopropmachine van het type Convair, die uit de Senegalese hoofdstad Da kar kwam, was gecharterd door de Een Senegalese soladaat monstert de wrakstukken van Franse reisorganisatie Club Méditer- dat gisteren neerstortte nabij een hotel toen de piloot de li ranée. de hoteltuin aanzag voor lichten van het vliegveld. DEN HAAG - De twee koninklijke zetels in de Rid derzaal op het Binnenhof zijn in de nacht van vrij dag op zaterdag het doelwit geweest van inbrekers. Van de troon waarop de koningin zit als zij de troon rede voorleest, zijn drie appelvormige ornamenten gestolen. De zetel van prins Claus is ontdaan van twee in hout gesneden leeuwtjes. De politie heeft in samenwerking met de Rijksgebouwendienst een onderzoek ingesteld. De twee rijk versierde zetels werden aan het einde van de vorige eeuw vervaar digd door de beeldhouwer/houtsnijder Friedrich Wilhelm Mengelberg, de vader van de dirigent Wil lem Mengelberg. Het koninklijke meubilair vormde een onderdeel van de grote restauratie van de Rid derzaal rond 1900, waarbij het gebouw zijn middel eeuwse uiterlijk terugkreeg. Sindsdien wordt in de zaal de troonrede voorgelezen. Late promotie voor 92-jarige JEN A - Met een vertraging van 36 jaar is de 92-jarige Leopold Hart- mann gepromoveerd aan de Frie- drich-Schiller-universiteit in Jena in de nieuwe Duitse deelstaat Thü- ringen. Hartmanns dissertatie over 'causaliteit en werkelijkheid' was in 1955 in de toenmalige DDR afge wezen om ideologische en politieke redenen. De krasse doctorandus mag zich voortaan „dr. phil. habil. noemenwelke titel het recht geeft tot sollicitatie naar een baan als hoogleraar. Naar de universiteit verklaarde zet ze met de verlate we tenschappelijke erkenning haar i n spanningen voort tot het herstel van politiek onrecht. Acht kinderen en moeder verbrand TRIPPELSTADT - Bij een brand in een voormalig kuur oord bij Trippelstadt in de buurt van Kaiserslautern in de Duitse deelstaat Rheinland-Pfalz zijn in de nacht van zaterdag op zon dag tien mensen om het leven gekomen. Het gaat om acht kin deren uit één gezin tussen an derhalf en twaalf jaar, hun moe der en een familielid. De vader is zwaargewond in een zieken huis in Kaiserslautern opgeno men. De politie denkt dat een te warm geworden kachel op de bovenverdieping van het ge bouw de brand heeft veroor zaakt. De kinderen zijn in hun slaap verrast. in Vayne: „Ik wil zo min mogelijk joncerten geven" John van Loen gouden wissel bij Ajax-PSV jick Boys verspeelt koppositie :idse basketballers ilijven op de been STELIJK LEVEN/OPINIE lENLAND ENLAND NOMIE/BEURS N/REGIO ISTVERLENING ST/RTV 0NDENWEL PROGRAMMA'S R/PUZZEUMENU ALGIERS - De regering van Algerije, de Hoge Staatsraad, heeft gisteren vanwege het politieke ge weld in het land de nood toestand afgekondigd voor een periode van twaalf maanden. Het mi nisterie van binnenlandse zaken heeft aangekon digd dat het Islamitische Reddingsfront (FIS) wordt verboden. Politie en leger hebben de be voegdheid gekregen speciale gevangenencentra op te zet ten, arrestaties en fouillerin gen uit te voeren zonder daar bij de gebruikelijke wettelijke procedures in acht te nemen en arrestanten voor een mili tair tribunaal te brengen. Alle demonstraties die de openbare orde kunnen verstoren zijn verboden. De autoriteiten heb ben het recht gemeenteraden te ontbinden. Sinds de ge meenteraadsverkiezingen van 1990 wordt een meerderheid van de gemeenteraden be heerst door het FIS. Eerder gisteren sloot de politie het hoofdkwartier van het FIS. In het kantoor werden zes perso nen gearresteerd. Getuigen zeiden dat ook de imam van een nabijgelegen pro-funda mentalistische moskee werd aangehouden. Het FIS had een verklaring uitgegeven waarin soldaten en politie werd ge vraagd elk bevel om op demon stranten te schieten te nege ren. Ook riep het FIS zijn aan hangers opnieuw op vrijdag massaal de straat op te gaan in Algiers om de vrijlating te ei sen van gevangengenomen fundamentalistische leiders. De afgelopen dagen was het geweld tussen FIS-aanhangers en de veiligheidstroepen ver der verscherpt. Bij omvangrij ke straatgevechten die zich vrijdag na de gebedsbijeen komsten in tal van steden voordeden zijn volgens de staatsradio zeker dertig doden gevallen. Dit weekeinde deden zich op veel plaatsen nieuwe botsingen voor. Gymoefeningen bij Swissair tijdens vlucht AMSTERDAM - Om te voor komen dat passagiers na een lange vliegreis stijf en stram het vliegtuig verlaten, wil de luchtvaartmaatschappij Swis sair passagiers tijdens de vlucht spieroefeningen laten doen. Het bedrijf heeft twee video films van 7 minuten laten ma ken waarop mime-artiesten 18 strek- en ontspanningsoefe ningen demonstreren die de passagiers vanuit hun stoel kunnen nadoen. Mede-reizigers hoeven niet bang te zijn dat de rondmaai- ende armen van een buurman korte metten maken met het ongestoord genieten van eén kop koffie, want de oefeningen zijn in samenwerking met spe cialisten en de medische staf van Swissair zo samengesteld dat niemand last heeft van een ander. De films worden alleen tijdens de lange afstands- vluchten vertoond. Elke stem telt Dirigent Geert van Tijn repeteerde gistermiddag met vijfhonderd zangers en zangeressen in de hal van het Centraal Station in Den Haag De openbare zangles diende als voorbereiding op het zangfestijn 'Korenslag', dat op 16 mei wordt gehouden in het Olympisch Stadion in Am sterdam. Dan telt elke stem, volgens de organiserende vereniging 'Stemmen voor de Korenslag' foto: milan konvalinka DEN HAAG - De Neder landse regering moet de stichting Reinwater en de stichting Natuur en Mi lieu geld geven voor mi lieu-acties in België. De milieu-organisaties zou den samenwerking kun nen zoeken met Belgische groepen die met name in Wallonië actief zijn. Dit voorstel doet CDA-Kamer- lid Esselink vandaag aan mi nister Maij-Weggen van ver keer en waterstaat. Het CDA- kamerlid meent dat de beïn vloeding van de publieke opi nie in België effectiever is dan het spreken met het huidige demissionair kabinet. Esse link doet zijn voorstel naar aanleiding van verboden lozin gen in de Maas bij de zuiderbu ren. Hierdoor moest de water winning in het Maasgebied in Nederland op sommige plaat sen worden stopgezet. Volgens het CDA-Kamerlid moet het kabinet ook juridi sche procedures starten. Hij vindt dat er aanwijsbare scha de aan de tuinbouw is gebracht door de Belgische lozing. „We spreken nu over het incident van vorige week. Dat was erger dan erg, want de 'normale' lo zingen zijn op zich al drama tisch. De kwaliteit van het Maaswater is abomidabel", al dus Esselink voor de NCRV- microfoon. Hij wil vandaag in de Tweede Kamer van de minister weten of zij bereid is om via juridi sche procedures de druk op de Waalse overheid te vergroten. Esselink verwacht dat dergelij ke juridische procedures lang zullen duren en veel gaan kos ten, maar ziet ze dan ook in de eerste plaats als politiek druk middel. Volgens het kamerlid kan de Maas in tien tot vijftien jaar schoon zijn als België be reid is om het water net zo te zuiveren als in Nederland ge beurt. [DEN - De Kanaaltunnel Hater open dan de bedoe- Cas. Het Frans-Britse con- m Eurotunnel, verant- t'delijk voor de aanleg van icknnel, heeft vandaag laten vdn dat bij het huidige tem- eBn de werkzaamheden de in&ng aan het eind van de |uêr van 1993 zal plaatsvin- H De oorspronkelijke ope- r^datum was 15 juni 1993. jftunnel ligt nog steeds noop met de Trans Man- ank (TML), de aannemers tunnel bouwen. In okto- •oeg TML aan Eurotunnel 'eertien miljard frank (4 d gulden) ter dekking tide overschrijding van de igpte kosten. inf Lia van Schie plofte gisteren hui lend neer op een bankje op de schaatsbaan van Albertville. De Stompwijkse werd na haar te leurstellende negende plaats op de 3000 meter getroost door fy siotherapeut Watto van der Vel de. De eerste schaatsafstand werd een-dubbel Duits succes. Gunda Niemann won, zoals ver wacht, de gouden medaille, ter wijl Heike Warnicke beslag legde op het zilver. De bronzen medail le ging naar de Oostenrijkse Emese Hunyady. Carla Zijlstra was met een vierde plaats de beste Nederlandse. Yvonne van Gennip moest genoegen nemen met een zesde plaats. Bij het skiën werd de afdaling bij de mannen gewonnen door Oos tenrijker Patrick Ortlieb en vanaf de 90 meterschans zweefde zijn landgenoot Vettori naar goud. foto: ANP Pagina 13: Ortlieb rekent af met de frustratie Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Hoge leeftijd na zieke jeugd NIEDERLENZ Als oudste inwoonster van Zwitserland heeft Andree Fehr-De Boulay in Niederlenz (kanton Aargau) haar 110e verjaardag gevierd. De uit het Franse Nancy afkomstige jubilaris volgde het devies „veel werken en weinig eten", maar veracht „een slok rode wijn bij het eten" ook heden nog niet. De vrouw, die in haar jeugd als ziekelijk en zwak gold, woont sinds zes jaar bij haar zoon van 84 en vierde haar verjaardag in alle stilte in de familiekring. van het sociale ministelsel en een verplicht eigen risico in de basisverzekering gezond heidszorg. Met name het ver plichte eigen risico in de toe komstige basisverzekering lijkt een belangrijk conflict- punt te worden tussen de rege ringspartijen. De PvdA is te gen een verplicht eigen risico. Kok staat overigens achter de opmerking van premier Lub bers om de kostenstijgingen van de 'gezondheidszorg bij verdere stappen in het plan-Si- mons te betrekken. Volgens de berekeningen van de zieken fondsen (VNZ) overschrijden de kosten van ziekenhuizen de ramingen met 415 miljoen. Pagina 3: PvdA vecht tegen lager minimumloon SITTARD PvdA-leider Kok vindt dat CDA-fractievoorzit- ter Brinkman te veel afstand neemt van het kabinetsbeleid. Volgens de vice-premier wil Brinkman er aan de ene kqnt bijhoren, maar wil hij er niet bij in de buurt gezien worden. Kok vroeg Brinkman het kabi netsbeleid op hoofdpunten te blijven steunen. Kok hekelde afgelopen zater dag in Sittard de 'wereld vreemde opstelling" van de CDA-fractievoorzitter in zijn rede op Texel, waarin Brink man pleitte voor verlaging van het minimumloon, invoering 'Grapjassen' lokken achtervolging uit ZUTPHEN - Een 'geintje' van een 19-jarige Antwerpenaar en een 20-jarige Zutphenaar met hun eigen auto als middelpunt is gisteravond uitgelopen op een politie-achtervolging waarbij zeven auto's werden ingezet. Het tweetal belde via de autotelefoon de politie met de melding dat er auto's opge- ngebroken werden bij de Wal- burgkerk in Zutphen. Ze ga ven hun eigen auto, een rode BMW, op als zijnde de auto van de daders. Toen de politie kwam, lokten ze een achtervol ging uit door er vandoor te gaan. In de daaropvolgende wilde jacht op de rode BMW riep de politie de hulp in van de omliggende korpsen. Na een tocht door Dieren, Laag- Soeren, Eerbeek en Brummen, waarbij snelheden tot 200 kilo meter per uur bereikt werden en een auto van de Rhedense politie beschadigd raakte, werd het tweetal een uur later ingerekend. Beiden zitten vast; mogelijk worden de auto en het rijbewijs van de Belg in beslag genomen. Eenenzestig goede gevers sieren vandaag de kolom in onze krant, waarin wij dagelijks melden hoe het gaat met de actie 'Een klok voor Brezi'. Het Tsjechische dorp waar vijftig jaar geleden de klokken uit de toren werden weggenomen en waar nu een gloednieuwe voor in de plaats komt. Want dat staat inmiddels wel vast, als het blijft gaan met de actie, zoals die nu loopt dan komt de klok er beslist. Wellicht wilt u ook iets bijdragen voor dit sympathieke doel, kijk dan vlug op pagina 3 van de Leidse Courant hoe u dat het beste kunt doen. En wilt u ook weten hoe de actie afloopt? Vul dan onderstaande bon voor een proefabonnement in en gooi hem tegelijk met uw giro-envelop in de brievenbus. I Ik wil G de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen, een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: IO maand f. 27,00 (met automatische betaling) G kwartaal f. 82,80. 1 Dhr/Mevr: I I Postcode/Plaats: Voorl: I Telefoon: LDEBRAND BIJLEVELD n N HAAG - Om te jgfkomen dat leerlingen ii buitenlandse afkomst l'jpe basisschool al een ulle achterstand oplo- i, moet het aantal ooluren voor hen uit leid worden. Zij zou- van 's morgens acht uur tot 's avonds zes uur op school terecht moeten kunnen om zowel te ont bijten, te sporten als huis werk te maken. Dit voorstel doet WVC-topamb- tenaar, Eltingh. Hij is direc teur minderhedenbeleid op het ministerie. Eltingh zei het afgelopen weekeinde voor de NCRV-radio dat het minderhe denbeleid tekort schiet op het gebied van werkgelegenheid en onderwijs. Volgens de top ambtenaar is een groot deel van de leerachterstand al op gelopen nog voor de kinderen op vierjarige leeftijd naar de basisschool gaan. Die achter stand halen de leerlingen in het huidige schoolsysteem bij na niet meer in. Eltingh bere kende dat de 50.000 leerlingen van buitenlandse afkomst ge middeld vijf uren per dag naar school gaan, waarvan slechts 23 minuten effectief onderwijs is. Die tijd is in zijn ogen tekort om hen op hetzelfde niveau te brengen als andere leerlingen. Van de 50.000 allochtone tie ners haalt nauwelijks twintig procent een diploma in het voortgezet onderwijs en slechts 256 van kinderen gaan naar het vwo. Eltingh wijt dit voor een deel aan het feit dat allochtone kinderen vrijwel nooit naar de bibliotheek en muziekschool gaan of iets in verenigingsverband doen. Eltingh verwacht dat een uit gebreid schoolprogramma voor allochtonen enkele ton nen per basisschool gaat kos ten. In totaal verwacht hij een jaarlijks kostenpost van tien tot twintig miljoen gulden. Pagina 4: CDA-top hekelt WD om islam-standpunt I (Indien daartoe aanleiding, betloal. kan een Bei 071-313 677 I Of deze bon opsturen in een I open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, ^2501 VC Den Haag (voor controle op bezorgi vi proefabonnement worden geweigerd) j DE NIEUWE BIJLAGE 711848 003000

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1