A Joorse schaatsploeg s weer in opspraak Ans Schut t A M SPORT OP DE BANK BIJ... De kop is er af Skiloopster Jegorova weet niet wat ze doet iidóa (Soutant MAANDAG 10 FEBRUARI 1992 .YMPISCHE VLAMMETJES e Amerikaanse vice-president i Quayle is zaterdag bijna uit de it gevlogen. Op weg van Courche- iaar Albertville weigerden de rem- i van zijn uit de States meege- •hte limousine dienst. Zijn chauf- slaagde er niettemin in het ge- tserde gevaarte op tijd tot stil- id te brengen. Quayle en gevolg iten over in een ander voertuig. \nici zoeken uit of het malheur te en is aan sabotage dan wel slijta ge Duitse jodelaar Georg Hackl, ha twee manches de eerste plaats ft, heeft de juryleden even voor een probleem gesteld door op de baan te verschijnen met aan elke voet twee schoenen. Het kostte enig overleg en raadpleging van de regels. De conclu sie was dat het een atleet vrij staat net zoveel schoenen aan te trekken als hem blieft. Japanners zijn nieuwsgierig. Het was Hidefumi Goto, de ervaren schaatsverslaggever van Kyodo - het Japanse ANP - opgevallen dat Robert Vunderink nog niet op de olympische ijsbaan is verschenen. „Wanneer komt-ie", luidde de vraag. „De zeven tiende? Veel te laat toch?", was het zorgelijke commentaar. Vunderink bereidt zich momenteel in een trai ningskamp te Inzeil voor op de Olym pische tien kilometer, die op donder dag 20 februari wordt gehouden. De pastoor van Val d'Isere bood al enkele maanden geleden aan op hetfi- nish-terrein een speciale open-lucht mis op te dragen voor de olympische afdalers. Het organisatie-comité COJO vond dat geen goed plan. Giste ren bleek de geestelijke de handen toch ineen te hebben geslagen en het hogere aangeroepen: ernstige ongelukken bleven uit. Voor de Canadees Ed Podi- vinsky en de Duitser Hannes Zehent- ner kwamen de schietgebedjes te laat. Zij werden al bij de laatste training voor de rest van het seizoen uitgescha keld. Beide skiërs scheurden bij een valpartij een kruisband. Prins Albert van Monaco loopt in werkkleding door de olympische dre ven. Zijne koninklijke hoogheid is be halve lid van het IOC-bestuur ook ge woon bestuurder van de twee- en vier mansbob van Monaco. Prins Albert lo geert net als zijn collega-atleten in Club Mediterranée in La Plagne. Het blijft de vraag of de Duitse ijs hockeyer Andreas Niederberger in Me- ribel in actie kan komen. De verdedi ger van Düsseldorf lijdt aan een ern stige vorm van huiduitslag, die hij al jaren dragelijk houdt met een corti- sonhoudende zalf. En dat staat op de verboden lijst. De medische commissie van het IOC heeft hem nog geen dis pensatie verleend. Vreni Schneider zal zich niet meten op de combinatie. De Zwitserse skis ter, die vorig jaar op dit onderdeel bij de WK in Saalbach-Hinterglemm der de was, gaf voor haar afwezigheid een uitstekende reden. Ze vindt de piste, en met name die voor de afdaling, te moeilijk. Schneider beperkt zich bij de Winterspelen waarschijnlijk tot de slalom en reuzenslalom. De Zweedse skiloper Gunde Svan, nog even olympisch kampioen op de 50/ kilometer, is moe maar niet versle ten. De koning van de cross country komt in Les Saisies alleen in actie als commentator voor de Zweedse televi sie. Maar over een jaar denkt de 30-ja- rige held uitgerust te zijn. In 1993 wor den de WK in Falun gehouden, dicht bij zijn woonplaats. Wordt dat een succesdan is Lillehammer ook niet te ver voor Svan. Alberto Tomba droeg de vlag van Italië tijdens de openingsceremonie. Hij kwam er per helicopter voor over uit zijn trainingskamp van Sestriè- res. De megaster wilde landen op het platform van Courchevel, maar kreeg daarvoor geen toestemming. Wegens douane-formaliteiten moest zijn toe stel aan de grond bij Genève. Vandaar ging de reis verder per auto. :nze lolkema BERTVILLE - Voor tweede maal binnen week is de Noorse aatsploeg in opspraak aakt. Nadat bekend d dat Geir Karlstad licht een ontregelde moonspiegel heeft, er afgelopen weekein- rragen gerezen over de ondheid van wereld- ipioen Johann Olav werd vrijdagavond plot- ig opgenomen in een zie- ïuis in Traunstein, in de ■t van het Duitse Inzeil de Noren een trainings- p hebben opgeslagen ter bereiding op de zestiende ;erspelen. Koss had last extreme maagkrampen, donderzoek wees uit dat 1-jarige allrounder een teking aan de alvleesklier orzaak van die ontsteking joralsnog onbekend. Een erie of een virus kan een [elijke ontsteking in de werken. Volgens Frank ;e, sportarts van de Neder- ;e schaatsbond, komt|een :esklierontsteking bij jon- [ezonde mensen zelden tot voor. Koss lag anderhalf geleden met identieke iten in een Noors zieken- d Ook toen was er geen ver- 'ing voor de ziekte. •Jens officiële verklaringen oen diverse bloedonder- fen uitgewezen dat Koss ri alvliesklierontsteking rit, spreekt Hans-Trigfe tiansen, bondscoach van foren, die berichten tegen, ens Kristiansen werd zijn opgenomen met ernstige g- en darmklachten. „Dat De Nederlandse teamarts Frank Nusse geeft commentaar op de perikelen rond Johann Olav Koss (portret). FOTO: ANP gebeurde vrijdagavond rond middernacht", lichtte Kristi ansen telefonisch vanuit Inzeil toe. „Om drie uur 's nachts hebben we hem naar het zie kenhuis gebracht. Hij bleek last te hebben van zijn twaalf- vingerige darm. En dat is min der erg dan een alvliesklie rontsteking, waar jullie het over hebben". Kristiansen sprak van een panieksituatie, omdat Koss kanshebber is voor gouden plakken op de 1500, 5000 en 10.000 meter. Kristiansen: „Maar we hebben onze zenuwen nu weer onder controle". Aan infuus Voor Koss, vorig jaar Euro pees- en wereldkampioen en winnaar van de wereldbeker klassementen van de 1500 en 5000 meter, begint het olym pisch toernooi donderdag met de vijf kilometer. „Hij is dus vanmiddag (gisteren; red.) uit het ziekenhuis ontslagen", meldt Kristfansen. „Allereerst heeft hij een maaltijd genut tigd omdat hij 24 uur aan het infuus heeft gelegen. Hij kreeg toen vloeibaar voedsel toege diend". Gistermiddag hervatte Koss de training. „Niet voorzichtig, maar voluit", aldus Kristian sen. „Dat kan hij weer aan. Zo als de zaken er nu voor staan zijn zijn klachten over. Maar last krijgen van je twaalf-vin- gerige darm kan elk moment van de dag weer terugkomen, dus helemaal gerust zijn we niet". Koss werd in zijn tot dusver glansrijke carrière nimmer be trapt op toediening van verbo den stimulerende middelen. Geruchten over vermeend do- pinggebruik werden door Koss zelf altijd tegengesproken. Ook zijn eerste alvleesklie rontsteking, anderhalf jaar ge leden, mocht volgens de Noor niet negatief worden uitge legd. De stemming in het Noorse kamp is over het algemeen somber. Schaatser Söndrall is herstellende van een zware griep en skiërs Skardal en Hansen-Lunde, deelnemers aan respectievelijk de afdaling en de reuzenslalom, hebben vanwege ziekte ook al moeten afhaken. Een Noorse tv-com- mentator repte zelfs van een „sportieve rouwdag". Koss, die morgenmiddag in Al bertville aankomt en samen met zijn ploeggenoten een ap partement in de olympische stad betrekt, beslist woensdag of hij de volgende dag aan de start van de vijf kilometer ver schijnt. Diezelfde dag geeft Karlstad een verklaring over zijn beruchte vrijbrief die me dici van het IOC moet overtui gen van zijn soms onpeilbare hormoonspiegel. Leo Visser, in Albertville lou ter op jacht naar het hoogste, zou het triest vinden wanneer Koss een eerlijke kans op ere metaal wórdt ontnomen. „Voor de rest kan het me niet zoveel schelen. Goud is voor mij goud". Hart onder de riem Yvonne van Gennip krijgt een hart onder riem gestoken door mr. Pieter van Vollenhoven na haar ietwat teleurstellende race op de 3000 meter gisteren in Albertville. Karlstad en Bos griep te boven Medaillespiegel Goud Zilver Brons Oostenrijk Duitsland GOS Finland •d Schenk V-stijl lonend bij skispringers van der Burg geen indidaat orISU lERTVTLLE - Ard ïnk zal Herman van Laer opvolgen in het bestuur de ISU, de internationale latsfederatie. De chef de :ion van de olympische erploeg wordt niet voor functie voorgedragen door (NSB. Schenk had zelf wel naar een post in het ISU- uur. Het mondiale college grijze en allerminst wijze inen absoluut niet. -voorzitter Povlsen had buitengewoon geërgerd niet al te vleiende uitspra- van Schenk over het ISU- NTERSPELEN OP TV 1-20.25 u 1-20.50 u e-FrankriJk 1-21.05 u i-22.30 i ierland •-22.50 l COURCHEVEL Vele skispringers geven momenteel de voor keur aan de V-stijl. Het nut van die keuze bleek gisteren tijdens de olympische wedstrijd vanaf de 90-meterschans. De beste vier spreidden hun ski's wijd uiteen. Ernst Vettori, met goud beloond, was duidelijk in zijn oordeel: „De aanhangers van de klassieke stijl hebben hier hun laatste kansen' verspeeld". De 27-jarige Oostenrijker bleef met sprongen van 88 efc 87,5 me ter, door de jury beoordeeld met een totaal van 222,8 punten, twee teenagers voor. Vettori's landgenoot Martin Höllwarth (17) veroverde de zilveren medaille, het brons was voor de nog één jaar jongere Toni Nieminen. De Finse scholier liet daarmee de kans onbenut om de jongste winnaar uit de olympische geschie denis te worden. toch op Spelen ALBERTVILLE Ben van der Burg is toch in Albertville. In het op de openingsdag van de Olympische Spelen gepu bliceerde boek met alle voor aanstaande deelnemers wordt Van der Burg omschreven als een kanshebber op.de midden afstanden. Ruim een maand geleden besloot de geblesseer de Zuidhollander echter zijn kansen voor een startbewijs op te geven. INZELL/ALBERTVILLE Geir Karlstad blijkt redelijk hersteld van een griepaanval, die hem begin vorige week trof. De Noorse stayer legde tij dens het trainingskamp in In zeil de vijf kilometer af in 6.57. De 1500 meter van Karlstad ging in 1.57,9. De koortsvrije Thomas Bos zal naar verwach ting begin deze week in Albert ville op het ijs staan. Als gevolg van griep heeft de Hagenaar ruim een week niet kunnen trainen. Zes dagen voor het met span ning verwachte olympische duel met de' Amerikaan Dan Jansen- heeft de wereldrecord houder op de 500 meter Uwe Jens Mey bewezen in uitste kende vorm te verkeren. Op zijn thuisbaan in Berlijn-Ho- henschönhausen evenaarde de Duitser met 36,87 seconden het op zijn naam staande baan record. Hij zegevierde vóór zijn clubgenoot Olaf Zinke (37,97). Enige uren voor de opening van de Zestiende Olympische Winterspelen testte Jansen de schaatsbaan en zichzelf op snelheid. De Amerikaan no teerde in een officieuze race 37,44. Dat is drie-honderdste scherper dan het baanrecord. Sprinter Arie Loef kwam zater dag tijdens de training op de olympische baan ten val. Meer dan een blauwe knie hield de Eindhovenaar aan de schuiver niet over. Loef, die zijn laatste „echte" wedstrijd op 12 januari lelnemers 3-23.05 uur: 5-23.28 uur: 5-23.55 uur NOS Journaal NOS Laat Samenvatting v 3-09.55 uur: Terugblik op de vorige >-11.30 uur: Skiën slalom combi heren 1 e run )-12.00 uur: Skispringen combina- meter 3-12.07 uur: NOS Journaal '-13.00 uur: Skispringen vervolg •eter. combinatie 10-13.40 uur: IJshockey Finland-Po- D-13.55 uur: Rodelen dames 1e en 5-14.45 uur: Skiën slalom combi- heren 2e run 5-15.30 uur: IJshockey Finland-Po- APELDOORN - De schaatstraining is naar de ochtend verzet, be zoek van vrienden afge zegd, de kinderen de mond gesnoerd. Ans Boekema-Schut (47) moet schaatsen zien. Vuur in de schouw, kaas op tafel en Grand Mar nier in het glas. Ze verwacht geen Nederlan ders op het podium en goud voor Niemann. „Ze schaatst heel lelijk, maar verschrikke lijk hard. Moetje eens kijken, ze sluit de knieën niet eens! Maar wat een wilskracht, vier minuten negentien!, wat een tijd... 'Ik zou een ronde voor de finish zijn ingehaald". Elke vier jaar, wanneer het olympische vuur brandt, wordt Ans Boekema-Schut „weer van stal gehaald". Olympisch goud verbleekt niet. Gelukkig niet. Kan ze er eindelijk van genieten. In 1968, toen ze met vier minu ten en vijftig seconden goud won op de drie kilometer, ging alle feestvreugde aan haar voorbij. Ans Schut wérd gevierd. De Apeldoornse be volking stortte geld op spe ciale 'Ans Schut-bankreke- ningen', schonk fietsen, bromfietsen, een trouwjapon en onthaalde de kampioene als een vorstin. Ans dronk thee op paleis 't Loo en besef te niet wat gebeurde. „De herinneringen zijn moeilijk terug te halen. Ik leefde in een sóórt roes. Pas jaren later kwam het besef dat ik olym pisch kampioene was. Ik ver wijt me zelf wel eens dat ik destijds niet bewuster heb geleefd. Nu leer ik mijn kin deren te genieten van mooie momenten. Al die bloemen hier in de kamer zijn voor mijn dochter die vorige week is geslaagd voor haar rijexa men. Ik heb haar opgehaald en WAUW! geroepen. Dat moest er gewoon even uit. Vroeger reageerde ik niet zo, was ik veel te gereserveerd". Met de levenservaring die ze nu heeft, zou haar het schaat sen ook veel beter zijn afge gaan, weet Boekema. „Ik zou geen genoegen meer nemen met minder dan goud. Vroe ger wel, toen was ik tevreden met een tweede plaats. Ik had een groot gebrek aan zelfver trouwen en vreselijke last van faalangst. Voor de media Ans Schut draait haar rondjes op de kunstijsbaan van Deventer, waar z deed ik groot, maar van de eerste op de tweede dag kon ik nooit slapen". De Franse camera's stellen scherp op Yvonne van Gennip. In de studio praten mensen over de mentale gesteldheid van de 27-jarige vrouw, die heel Ne derland laat weten dat ze zoe kende is. Meneer Boekema wordt een beetje moe van „al dat gezeur". Maar Ans zou in haar roemruchte jaren best een haptonoom in de kleed kamer gehad willen hebben. „Toen ik in '71 tijdens de we reldkampioenschappen on deruit ging op de duizend meter, had ik graag tegen ie mand aan willen praten. Ik ben die val nooit meer te bo ven gekomen". Een moment van concentratieverlies kost te Schut de wereldtitel en zet te een punt achter haar schaatscarrière. „Een drama was het. Ik had heel veel we reldrecords,. maar geen we reldtitel. Records zijn vergan kelijk, maar een titel nemen ze je niet méér af. Nee, als ik toen niet was gevallen, was ik nog jaren doorgegaan". Frank en Robert moeten stil zijn. Van Gennip staat aan de start. Met spanning bekijkt Ans Boekema de wedstrijd. Het is onvoorstelbaar dat zij jarenlang geen wedstrijd meer heeft kunnen aanzien. De teleurstelling over de on- fortuinelijke val zat zo diep, dat Boekema jarenlang geen schaatsen meer heeft gezien, laat staan onder gehad. Maar nu wordt het levenslange abonnement op de Deventer ijsbaan vaker gebruikt dan ooit. Vier keer in de week schaatst de Apeldoornse haar rondjes. Vorige week nog reed zij de tweehonderd kilo meter lange alternatieve elf stedentocht in Oostenrijk. „Wat ik nu op de drie kilome ter doe? Ik weet het niet. Ik zou het graag nog eens klok ken. Weetje, ik was een slow- starter. Aan het einde had ik altijd over. Soms denk ik wel eens, als ik m'n race destijds anders zou hebben opge bouwd, sneller zijn gestart, zou ik dan aan het einde in el kaar zijn geklapt of nog snel ler zijn gereden?" door BERT JANSMA In de hal van het Praagse hotel waar ik de openingsceremonie van de Olympische Winterspelen zag, was geen Fransman te bekennen. Dus geen onderdrukte snikof betraande ogen bij de beelden van een in een soort ballonrok gehuld meisje dat de Marseillaise zong. Zelf kreeg ik het spaans benauwd van die Franse sentimentaliteit. Toen bovendien daar achteraan het van eigen belangrijkheid overtuigde gezicht van president Mitterrand verscheen, hoefde het van mij eigenlijk al niet meer. Ik kon alleen maar denken aan de kaalslag die er voor die spelen rond Albertville gepleegd is, en aan de enorme bedragen die het toebrengen van dat letsel aan de natuur gekost heeft. 'Aux armes, citoyens' zongt het meisje. Organisatoren Michel Barnieren Jean-Claude Killy zouden zich overigens een ongeluk geschrokken zijn als aan die oproep gehoor was gegeven. Maar via de Praagse commentator hoorde ik weinig van protesten. Een treurig gestemde man trouwens, die maar riep dat er nu een zwart-witte acrobaat en dan weer een rode in beeld kwam, hetgeen iedereen zelf al had kunnen zien. De kruising tussen Circus Knie en de Opera van Peking die toen over de buis ging, deed me even vermoeden dat er iets mis was met de verbinding tussen Albertville en Praag. Maar niks hoor, het waren echt de winterspelen. Aan het schaatsen kon ik, 's zondags terug bij de tv thuis, ook al weinig vreugde ontlenen. Geef mij maar Thialf daar bruist het tenminste. Albertville is voorlopig een kouwe douche. Natuurlijk had ik er de pest in dat Carla en Yvonne niets wonnen. Wie niet. Die leuke blonde nieuwslezeres van het tv-journaal ook. Die had lekker pesterig dat cliché van de schaatscommentatoren overgenomen: „Gunda Niemann was dan wel de snelste, maar kijk nou toch 'ns hoe afschuwelijk lelijk dat mens rijdt!". Van Kooten en De Bie deden gisteren na achten de deurnaar Albertville bij mij dicht. Ze lieten zien dat er een nep vuurtje in Albertville brandt. Dat al die mensen die die fakkel vanuit Griekenland aan elkaar hebben doorgegeven, dat mooi voor niks hebben gedaan. Want - ble.ek uit Keek op de Weeks 'slow motion' - het vuurtje van Killy en Barnier floepte al aan vóórdat het Griekse vuur via een soort lont op de plaats van bestemming was. Het zal nog even duren voor ik er warm voor ga lopen. in Davos afwerkte, is naar ei gen zeggen volledig hersteld van de blessure, die hij tijdens het trainingskamp in Collalbo opliep. De sprinter maakte vo rige week in Davos al enige proefstarts. Zaterdag 15 febru ari komt de vorige maand door Gerard van Velde onttroonde nationale sprintkampioen in actie. Hij doet ook mee aan de 1000 meter, waarop hij Neder lands recordhouder is. Nikolaj Goeljajev stopt met schaatsen na de Olympische Winterspelen. De wereldkam pioen van 1987 is in Albertville ingeschreven voor de 1000 en 1500 meter. Vier jaar geleden veroverde de Moskoviet, nu 26, goud op de 1000 meter. Goelja jev kondigde zijn afscheid aan in het RTL-4 sportprogramma Match. In de uitzending sollici teerde hij min of meer naar een baan in Nederland. „Ik heb veel ervaring. Ik heb mijn diploma sportleraar gehaald en hoop dat ik mijn ervaring kan gebruiken". Minder dan een jaar na het behalen van zijn wereldtitel in het toen net overdekte Thialf-stadion kwam Goeljajev in opspraak dóór een handel in anabolen. Hij werd betrapt als tussenper soon in het transport van ana- bolica van de toenmalige Sov jetunie naar Noorwegen. Een arts van de Sovjet-schaatsbond werd ontslagen, Goeljajev kwam er met een berisping af. Enige weken later werd hij in Calgary olympisch kampioen. Ljoebov Jegorova op weg naar goud, dat zij met een voorsprong van 69 seconden in de wacht sleepte. FOTO: AP VA: LES SAISIES De overwin ning van skiloopster Ljoebov Jegorova was in twee opzich ten historisch. Ze won niet al leen de eerste gouden medaille van de Olympische Spelen in Albertville. Het was ook de eer ste voor het Gemenebest van Onafhankelijke Staten. De opzienbarendste prestatie was van Raisa Smetanina, die negentien seconden van de bronzen medaille verwijderd bleef. Ze zou de eerste en oud ste vrouw zijn geweest die op vijf Olympische Spelen in suc cessie een prijs pakte. Op 29 fe bruari wordt ze veertig jaar. De 25-jarige Jegorova, geboren in de Oostsiberische stad Tomsk, inwoonster van St. Petersburg, was een klasse apart. Haar voorsprong na vijftien kilome ter skilopen klassiek in Les Saisies bedroeg 69 seconden op de Finse verpleegster Mar- jut Lukkarinen. „Ik had totaal geen rekening gehouden met de gouden medaille. Het par cours was loodzwaar (564 heu veltjes), vooral de laatste vijf kilometer", aldus de totaal uit geputte winnares. „Een kilo meter voor de streep voelde ik me zo slecht, dat ik echt niet meer wist wat ik deed". Opvallend was dat favoriete Svetlana Vialbe, die de laatste drie jaar heerste, genoegen moest nemen met brons. „Na twee kilometer realiseerde ik me dat ik mijn dag niet had", aldus Vialbe, die nauwelijks was hersteld1 van een griepje. Jegorova liet van het begin de beste tijden noteren. Enigszins verrassend, omdat zij vooral geldt als specialiste op het ski lopen vrije stijl. Op dat onder deel won ze vorig jaar de we reldtitel over 30 kilometer. Nog geen verrassingen in ijshockeytoernooi MERIBEL In het eerste weekeinde zijn tijdens het Olympi sche ijshockeytoernooi nog geen echte verrassingen voorgeval len. Wel moesten Cdnada en de Verenigde Staten alles geven om outsiders Frankrijk en Italië te verslaan. De Amerikanen ging dat uiteindelijk beter af dan de Canadezen, die slechts met 3-2 wonnen en bijna de gehele derde periode de minimale marge moesten verdedigen. Italië keek voor groep A tegen de Amerikanen weliswaar na zeven minuten al tegen een achterstand aan van 2-0, in het begin van de tweede periode was het al weer gelijk (2-2) en in de 38ste minuut namen de Italianen zelfs door Foglietta de leiding. Donatelli, Heinze, Sweeney en Young lieten de Verenigde Staten alsnog uitlopen naar een vrij ruime zege van 6-3. In groep A had Zweden verder geen moeite met Polen (7-2) en won Finland zoals het hoorde van Duitsland (5-1). In groep B scoorden Tsjechoslowakije (10-1 tegen Noorwe gen) en de GOS (8-1 tegen Zwitserland) er lustig op los.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 15