099 Jrtlieb rekent af met de frustratie SPORT ]oach Koops boos op Yvonne van Gennip John van Loen gouden wissel CeidócSouwnt 13 Een cadeau van formaat I^idóc Gou/omt MAANDAG 10 FEBRUARI 1992 Advocaat beslist vandaag Courier nieuwe nummer 1 VOORBURG Dick Advocaat maakt van middag (maandag) bekend wie zijn volgen de werkgever wordt: Feyenoord of de KNVB. De derde mogelijkheid, die zich vorige week aandiende met Real Madrid leek gister avond van de baan te zijn. Zoals bekend had Leo Beenhakker de wens te kennen gege ven dat hij in Advocaat een goede veldtrai- ner ziet voor de 'Koninklijke'. Advocaat gaf gisteren toe dat hij telefonisch contact heeft gehad met de Spaanse topclub. „Maar daaruit is geen concrete aanbieding voortgevloeid. Daardoor zijn er in feite nu twee mogelijkheden, Feyenoord en de KNVB. Morgenmiddag (vandaag; red.) zal ik de betrokkenen laten weten hoe mijn beslis sing uitvalt". DEN HAAG - Jim Courier heeft de eerste plaats op de wereld ranglijst overgenomen van Stefan Edberg. In San Francisco werd door de overwinning op Derrick Rostagno met 4-6 6-3 6-2 in de halve eindstrijd de troonswisseling een feit. Met de titelverde- diging in Rotterdam in het verschiet werd Omar Camporese de eerste Italiaanse winnaar van het indoortoemooi van Milaan. Hij versloeg in de halve finale Tsjerkasov (6-3 4-6 6-3) en in de eind strijd de Kroaat Goran Ivanisevic: 3-6 6-3 6-4. Monica Seles ver sloeg in een herhaling van de finale van Melbourne in Stuttgart opnieuw Mary Joe Fernandez: 6-0 6-3 in 54 minuten. Helena Su- kova won in het Japanse Amagasaki. De voor Frankrijk uitko mende Nederlandse Noelle van Lottum boekte haar eerste toer nooi-wanst. De 19-jarige speelster versloeg in de finale van het 100.000 dollartoernooi van Wellington (Nieuw-Zeeland) de Ame rikaanse Donna Faber met 6-4 6-0. In Jakarta werden in een chal- lehger-toernooi Eltingh en Koevermans in de kwartfinales uitge schakeld. Feyenoord schort kort geding op ROTTERDAM - Het bestuur van de Rotterdamse voetbal stichting Feyenoord heeft be sloten het kort geding tegen de voormalige shirtsponsor HCS, dat vanochtend in Den Bosch zou dienen, voor onbe paalde tijd op te schorten. Waarschijnlijk wordt er een schikking getroffen. HCS haakte voortijdig af als geldschieter van Feyenoord wegens de grote financiële problemen en kwam later ook niet over de brug. Drugsprobleem kost catcher Gilberto Reyes schorsing MONTREAL - Gilberto Reyes, catcher van de Montreal Expos, is door de Amerikaanse honkbalbond voor 60 da gen uitgesloten van competitie wegens overtreding van de regels die hem zijn gesteld in een nazorgprogramma voor drugsverslaafden. De schorsing gaat in op 6 april wanneer het seizoen voor Montreal begint. Details over de zaak zijn niet bekend gemaakt. Reyes mag in princi pe wel meedoen met de lentetraining van Montreal die over enkele weken begint. „Maar we hebben nog geen beslissing genomen of hij in de voorbereiding zal mee draaien". aldus woordvoerder Griffin. De Nederlandse korte-stop Robert Eenhoorn gaat bij de New York Yankees aan de voorbereiding meedoen. De Rotterdammer maakt mogelijk later zijn opwachting in de major league. Verrassende zege Van der Knaap BASEL - Mede tot haar eigen verbazing heeft Astrid van der Knaap uit Kwintsheul gisteren de redelijk bezette open Zwitserse badmintonstrijd gewonnen. Na een kansloze eerste set 1-11), ver sloeg ze Catherine Bengtsson uit Zweden toch nog betrekkelijk ge makkelijk met 11-3 en 11-9. Van der Knaap, die in de halve finales de beste Schotse speelster, Gib son, versloeg: „Ik wist niet dat ik al zo ver was dat ik een toernooi kon winnen. Eigenlijk ben ik nog altijd op de weg terug omhoog". ALBERTVILLE92 D'ISERE - Afdalen n Patrick Ortlieb wel, nnen niet. Na drie twee plaatsen raakte hij er rtrouwd mee met centi- sters te verliezen. Giste- i brak hij met de frus- •rende ervaringen. In t zonovergoten Val d'I- fe temde hij de ruige jee de Bellevarde. [gerekend in de belangrijk- i individuele tijdrace bergaf- ferts van het jaar, de olympi- Se afdaling, behaalde hij de fste overwinning in zijn irjarige loopbaan. Ortlieb won met startnummer 1. [met de dikte van een skilat. It verschil met de in zijn ach- tuin skiënde Franck Pic- fd bedroeg 1,3 centimeter J5 seconde), met zijn landge- j)t Günther Mader 2,7 centi- rter. t trio outsiders doorkruiste plannen van de falende fa- neten. Wasmeier werd vier- Heinzer, die in dit seizoen r van de zes afdalingen voor i wereldbeker won, zesde, Kitt negende. Voor Girar- li en Accola was de Belle de een femme fatale. Zij lden de finish niet. wist dat ik een goede tijd I neergezet", glunderde de bassende winnaar. „In de ining was niemand onder 1.51 gekomen". Het wach- was de Oostenrijker slecht egaan. „Ik moest wachten Accola. Die had startnum- F 27. Ik werd bloednerveus, bht aan de drie keer dat ik i vrij zeker voelde van de irwinning en alsnog door i late starter verslagen werd. Het zweet liep over mijn rug. Maar ik stond liever te wachten bij de finish, dan af wachten bij de start". Ortlieb vond op de flank van de Alpenreus snel de ideale lijn onder de ideale weersom standigheden (windstil, min twee op starthoogte en felle zon). Hij sneed de verraderlij ke bochten scherp aan, hield druk op de ski's bij de venijni ge sprongen en noteerde op alle meetpunten de snelse tus sentijd. „Ik had de piste tij dens de training goed verkend. Voelde mij er op thuis. Had geen overwinning verwacht, maar wist wel dat ik kort kon eindigen. In de wedstrijd ging ik op instinct naar beneden. Ik voelde me 120 procent. Precies genoeg om te winnen". oor ENZE L0LKEMA BERTVILLE - Yvonne i Gennip kan de toneelaca- 4nie dus vergeten. Volgens winnares van de drie kilo ter van gisteren, Gunda (mann, had de Nederlandse aatskoninginne zo acteer- kunnen nemen wanneer ze de Olympische Spelen een iden plak had behaald, ïrvoor was het voorseizoen P i Van Gennip te mager van ïalte geweest, oordeelde - imann. Duitse kreeg gelijk. Van nnip is te eerlijk om zich in Ike wedstrijd dan ook te ver- iilen. Die eerlijkheid rte bondscoach Arie 'S gisteravond overigens id. Van Gennip verklaar- afloop van de drie kilo- r doodleuk dat voor haar interspelen erop zitten als 1500 meter van komende isdag heeft afgewerkt, de vijf kilometer van vol- Jide week maandag voelt ze ■flenlijk niets. Koops was tot ji die koele, zakelijke mede- ting van Van Gennip daar- H niet op de hoogte. F zou echt opgelucht zijn als vijf kilometer is geweest", I Van Gennip. „Dan kan ik Medaillewinnaars ALBERTVILLE - De me daillewinnaars op de eer ste dag van de Olympische Winterspelen waren: Alpine-ski, afdaling, mannen. Goud: Ortlieb (Oos), Zilver: Pic- card (Fra), Brons: Mader (Oos) Skilopen, 15 km klassieke stijl, vrouwen. Goud: Jegorova (GOS). Zilver: Lukkarinen (Fin), Brons: Vialbe (GOS) Schansspringen, 90-meter- schans.. Goud: Vettori (Oos), Zil ver: Höllwarth (Oos). Brons: Nie- minen(Fin) Schaatsen, 3000 meter, vrou wen. Goud: Niemann (Dui), Zil ver: Warnicke (Dui), Brons: Hu- nyady(Oos) ten minste de touwtjes een beetje laten vieren. Het liefst zou ik die vijf kilometer hele maal niet willen rijden. Eerlijk gezegd vind ik twee afstanden op deze Spelen genoeg voor mij. In de vijf kilometer heb ik niet zo'n trek. Ik heb daar met enkele vertrouwensmensen over gesproken. Nee, niet met Koops, die hoort daar niet bij. Ik moet hem nog op de hoogte stellen van mijn plannen. Na de 1500 meter van woensdag is dat aan de orde. Eerst wil ik me voorbereiden op die afstand". „Er is een hele last van me af- AMSTERDAM - In ick Ortlieb vliegt door de lucht op weg naar olympisch goud op koningsnummer van de Spelen, de afdaling. FOTO: AP Habsburger Ortlieb, een massieve jongen van 1 meter 89 en 92 kilo met het gedistingeerde uiterlijk van een Habsburger, is half Frans half Oostenrijks en in het bezit van beide paspoorten. Zijn vader ruilde op 29-jarige leeftijd Straatsburg in voor Lech, waar hij een hotel begon. Patrick was vijf jaar toen hij voor de eerste keer met zijn vriendjes op de skilatten stap te. Zes jaar later nam hij de sport serieus ter hand. Voor de wereldtitelstrijd in Vail, Colorado 1989 werd hij benaderd door de Franse ski- bond. Of hij interesse had in een plaats in de Franse ploeg? Hij zag er van af, omdat hij geen emotionele binding met Frankrijk had en de taal niet sprak. Het jaar ervoor was hij doorgedrongen tot de selectie van Oostenrijk. Bij zijn debuut in de wereldbeker eindigde hij als 30ste, in 1990 als 43ste en vorig jaar als 23ste. Aan Val d'Isère bewaarde hij slechte herinneringen. In 1990 viel hij tijdens het criterium van de eerste sneeuw en scheurde zijn kniebanden. Drieëntwintig dagen na zijn operatie stond hij weer op de ski's. Zijn beste resultaten in zijn korte carrière waren drie tweede plaatsen. In 1988 ver loor hij in Val Gardena met acht centimeter verschil, in Lake Louise 1991 met vijf cen timeter en in januari in Gar- misch Partenkirchen met zes centimeter. Goud terug In Val d'Isère bracht hij na twaalf jaar het goud op de afda ling terug naar Oostenrijk. Hij werd na Sailer (1956), Zimmer- mann (1964), Klammer (1976) en Stock (1980) de vijfde Oos tenrijker, die goud op de afda ling veroverde. Zijn overwin ning betekende een opsteker voor de Oostenrijkse ploeg die de laatste anderhalf jaar bij de mannen weinig presteerde. „We waren aangeslagen door de dood van Reinstadler, Nier- lich en Kahr", vermoedde Ort lieb. Reinstadler verongelukte bij de training voor de afdaling van Wengen. Nierlich, wereld kampioen op de slalom en reu zeslalom in Saalbach 1991, en trainer Kahr bij auto-ongeluk ken. Ortlieb had op de gelukkigste dag van zijn loopbaan kritiek op het parkoers. „Veel te veel bochten, daardoor werd de wedstrijd te langzaam. Dit was geen propaganda voor de afda ling van het skiën". Opening kost 37,4 miljoen Nadat president Mitterand afgelopen zaterdag de zestiende Olympische Winterspelen had geopend, barstte in het stadion van Albertville een unieke openingsceremonie los. Na het ontsteken van het Olym pisch vuur door Michel Platini, de Olympische eed van de Franse kunstrijdster Surya Bonaly en de Mar seillaise, a capella gezongen door een 11-jarig schoolmeisje, liet de 30-jarige regisseur D'ecouflé zijn fan tasie de vrije loop. In een zorgvuldig opgebouwde show met 2500 acteurs, 800 kinderen en 600 helpers, waaraan hij twee jaar had gewerkt en die 110 miljoen francs (37,4 miljoen gulden) kostte, koos hij voor het avontuur en de verrassing. Voor twee miljard televisiekijkers bewees hij een liefhebber van contrasten te zijn. Dansers doken bij vijf graden onder nul in elastieken uit de hemel, trommelaars hingen aan hoog werkers en in de arena werden de wintersporten uitgebeeld door acteurs in het rood en wit, de kleuren van de Savoie. FOTO: AP Yvonne van Gennip passeert de finish recht op staand, terwijl haar tegenstandster Jacqueline Börner er maar op de buik bij is gaan liggen. FOTO: ANP gevallen, nu ik onttroond ben. Dat wist ik vantevoren al. Maar ik kan nu weer redelijk mezelf zijn. Onbewust ging dat toch niet. Bovendien ben ik er niet minder om, nu ik zesde ben ge worden. Een prestatie is een prestatie en ik ben ik". JCoops hoorde Van Gennips woorden met stijgende verba zing aan. Eerder dit jaar beet de debutant fel van zich af toen Van Gennip contact zocht met Tjaart Kloosterboer, ex-coach van Van Gennip. Dat was vlak voor het NK-afstanden in Heerenveen. „Ik wilde Tjaart gewoon even gelukkig nieuw jaar wensen", verklaarde Van Gennip onlangs. „De pers blaast dat op tot een grote rel. Dat is niet leuk. Tjaart en ik kunnen goed opschieten. Mo gen we dan over schaatsen pra ten? Het viel op omdat Tjaart destijds niet thuis was en ik hem op de baan tegenkwam. Kwam er direct een foto in de krant met een suggestief ver haal". Toch lijkt die ontmoeting met Kloosterboer van betekenis te .zijn voor Van Gennips wilde plannen. Hoewel Koops daags na de ontmoeting tussen Van Gennip en Kloosterboer stelde dat hij geen inmenging van buitenaf duldde, blijkt nu dat de in Amsterdam woonachtige Drent door Van Gennip sim pelweg wordt gepasseerd. Met ingehouden woede zei Koops gisteren: „Ik sta verbaasd als ze dat tegen vertrouwensmen sen heeft gezegd en nota bene daarmee heeft overlegd. Ik ben toch de eerst verantwoor delijke en niemand anders". Van Gennip, die gisterochtend nog voor een dichte kerkdeur stond („En dat op zondag") plaats van PSVer Edward Linskens besliste John van Loen van Ajax giste ren de topwedstrijd in de vierde ronde van de strijd om de KNVB-beker. Lins kens miste in het Olym pisch stadion voor open doel, even later scoorde Van Loen uit moeilijker positie 2-1. Daardoor zegervierde het recht. De Amsterdammers speelden het beste voetbal. Dat juist invaller Van Loen vijf mi nuten voor het einde van de tweede verlenging de winnen de treffer maakte, was teke nend voor de ploeg van trainer Louis van Gaal. Een stralende Van Loen: „We scoren moei lijk. Daarom werd ik als extra aanvaller ingezet. Maar als we met 1-0 waren blijven voor staan, was ik er niet ingeko men. Ons winnende doelpunt viel op het juiste moment. Ik heb een patent op dat soort goals. Pettersson kopte goed door, ik wipte de bal over Van Breukelen en kon inkoppen. Een fraai doelpunt, al zeg ik het zelf'. „Ik had het nodig. Vorige week tegen Groningen speelde ik slecht. Het was daarom terecht dat ik ernaast stond. Nu heb ik dat weer goedgemaakt. Een hele bevrijding. Het werd tijd. Ik train me het apezuur om fit te blijven", meende de Utrech tenaar. Voor Linskens gold het tegenovergestelde. Nog geen vijf minuten voor het huzaren stukje van Van Loen miste hij de grootste kans van de wed- John van Loen ...winnende treffer.. FOTO:ANP strijd. De teleurgestelde speler: „Het ergste is dat Ajax kort daarop wel scoort. Dan ga je door de grond". Trainer Rob- son nam het op voor zijn pupil. „We hebben meer kansen dan die ene gehad, al was dit wel de mooiste. PSV zat goed in de wedstrijd. Het geluk ontbrak ons. Nu rest nog slechts het kampioenschap. Dat kan ge beuren met zo'n rare loting. Deze wedstrijd mag natuurlijk geen kwartfinale zijn". Zijn collega Van Gaal was het daar mee eens. „Het is jammer dat Ajax nu al op PSV stuit. Het heeft echter ook positieve kan ten. We spelen dit seizoen nu drie keer tegen PSV en drie keer tegen Feyenoord. Dat al lemaal dank zij die gouden wissel". Hooman wil Kantebeen bij Spelen BOLZANO - Miijam Hooman wil haar privécoach Frits Kan tebeen meenemen naar de Olympische Spelen in Barcelo na. Voor het kwalificatietoer nooi in Bolzano werd voor de coach van Scylla opnieuw een uitzonderingspositie ge creëerd door de bond. Hoom an: „Na de verloren wedstrij den op zaterdagmiddag had ik hem hard nodig. De nederla gen tegen Melnik en Coubat werkten mentaal door. Je moet jezelf dan weer op de rails zien te krijgen. Frits zorgt op die momenten voor de extra steun, zijn invloed is groot", aldus de speelster. Bondscoach Vlieg acht het uitgesloten dat Kante been in Barcelona als coach aanwezig is. Via een omslachtige omweg drong Hooman het olympische toernooi binnen. In Bolzano greep ze het laatste redmiddel door gistermiddag de Engelse Andrea Holt in een extra kwa lificatieronde terug te wijzen: 21-16 21-14 21-17. Danny Heis ter en Trinko (voetblessure) en Gerdie Keen, allen bijgestaan door de bondscoachen Vlieg en Li. maakten de trip naar de Ita liaanse grensstad vergeefs. Bettine Vriesekoop en Miijam Hooman zullen over twee we ken in Gdansk (Pol) moeten aantreden om een olympisch ticket in het dubbelspel te ver dienen. Beiden zijn verzekerd van een plaats in het enkel spel. oogde ontspannen na haar 4.28.10. „Ben ik ook wel, hoe wel ik natuurlijk liever een medaille had gewonnen", al dus Van Gennip. „Vier jaar ge leden was ik stabieler, onbe- vanger zeg maar. Nu had je toch te maken met totaal ande re omstandigheden. Ik reed nu misschien wel te geforceerd". Glimlachje Bij Carla Zijlstra kon er een glimlachje af. Met de vierde plaats, een vlakke race en een acceptabele tijd van 4.27,18, slechts viertiende boven haar persoonlijke record van vorige maand bij het EK in Heeren veen, had de spontane Gro ningse als enige reden tot te vredenheid. Lia van Schie, gedwongen om in de tweede rit een kansrijke tijd neer te zetten, kwam zich zelf in de laatste twee rondjes vele keren tegen: negende. De voorlaatste omloop ging in 37,25, de laatste zelfs in 39,03. „Lia heeft zichzelf opgebla zen", concludeerde bonds coach Arie Koops, die ondanks de teleurstellende resultaten geen aangeslagen indruk maakte. „Er was geen redden meer aan. Lia heeft gegokt en verloren. Ze ging voor haar te doen veel te gretig van start. Dit is een goede les voor haar". Een luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieu- we abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wórdt ook hartelijk verwelkomd: deze i krijgt de krant de eerste twee weken gratis. r - - - - -1 i Noteer als nieuwe abonnee ingaande: I I Dhr./Mevr.: Voorl.: Straat: Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bc/orging) 1 Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: n maand (automatische betaling) f 27,00 kwartaal (automatische betaling) f79,80 kwartaal via acceptgiro f 82,80 Stuur als dank de luxe handdoek naar: Naam: Postcode/plaats:j Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar de I Leidse Courant/antwoordnummer 998. 2501 VC Den Haag JNZ I ■IIIUHII*IIIH»HTTHT I

Leidse Courant | 1992 | | pagina 13