LEIDEN OMGEVING Wijkgroep Slaaghwijk moet veel beter naar elkaar luisteren luurdere woningen lijven wel voor agere inkomens WEEK EINDE Goed op tijd £eidóeSou/ia/nt ü&öz Somant ZATERDAG 8 FEBRUARI 1992 LEIDEN - De leden van de wijkgroep Slaaghwijk, die in het kader van de sociale vernieuwing werd ingesteld, moeten veel beter naar elkaar luisteren en zich openstellen voor eikaars ar gumenten. De discussie moet weer op gang komen. Dat schrijft Marlet Portheine, ambtelijk voorzitter van de wijk- groep, in een evaluatie van de wijkgroep na een jaar functio neren. M de wijkgröepvergadermgeri zijn het vooral de bewoners die aan het woord komen. Iedereen lijkt zijn stellingen al be trokken te hebben zodat er weinig discussie naar boven komt", aldus Portheine. Wat zij mist is het zoeken naar wat bindt en verder brengt. In plaats daarvan staan de partijen te genover elkaar. „Het naar elkaar luisteren en begrip opbren gen voor eikaars standpunt kan veel beter". De zwarte piet voor het moeizame overleggen tussen wijkbewoners en amb tenaren legt zij daarmee ook neer bij de bewoners. Voor de zo mer van vorig jaar schortten de Slaaghwijk-bewoners het overleg met de ambtenaren in de wijkgroep op, omdat hun wensen niet snel genoeg werden ingewilligd. De gemeente voerde aan dat het ontbreken van geld de reden was om niet aan alle verzoeken te kunnen voldoen. Na dé zomer kwam het gesprek weer langzaam op gang, maar het wantrouwen bleef. Het overleg verloopt nog steeds in een koele sfeer, waarbij de beschuldigende vinger altijd naar de andere partij wijst. Deskundigheid Ook het feit dat alle problemen aan de hoge woonlasten wor den opgehangen. blokkeert een open discussie, constateert Portheine. Maandenlang hebben de bewoners geprotesteerd tegen de huurverhoging per 1 juli vorig jaar. Zij eisten dat dë woningbouwverenigingen die van tafel haalden. Die konden dat niet, omdat het ging om een wettelijke verhoging. Boven dien was het geld hard nodig voor het groot onderhoud. Port heine schrijft dat de bewoners teveel willen van de bouwvere nigingen, zonder dat daar iets tegenover staat. Ook de woningcorporaties tonen zich niet gelukkig met de gang van zaken. „De belangrijkste doelstelling is immers dat de bewoners tot een goed overleg komen met de gemeente en dat er gehoor wordt gegeven aan initiatieven vanuit de wijk". De woningbouwverenigingen hechten niet veel belang aan overleg via de wijkgroep omdat zij via andere wegen voldoen de contact hebben met de gemeente èn met bewoners. 'Dikke muren' De groep Slaaghwijkbewoners die zich vorig jaar had afge splitst, blijft vasthouden aan haar oude standpunt dat bewo ners nog steeds worden gepasseerd. „Wel meepraten, mee denken maar niet meebeslissen. Dan zijn er ineens andere commissies. Maar beslissingen moeten in de wijk genomen worden en niet op het Stad(sbouw)huis". Slaaghwijk heeft daarom al laten weten dat de wijkgroep de status van deelraad moet krijgen, met beslissingsbevoegdheid en een bijbeho rend budget. De slechte communicatie wijten de bewoners aan 'de dikke muren om direkties en maatschappelijke in stanties'. DEN Ondanks het gescherpte huursubsi- )eleid blijven de duur- e woningen, bedoeld r grotere gezinnen, se en en gehandicapten, hen bereikbaar. De ïeente streeft er welis- naar mensen met inkomens geen dure lingen meer toe te wij- maar voor deze groe- woningzoekenden dt een uitzondering laakt. ist van de staatssecretaris (volkshuisvesting) le gemeenten gedwongen ninder mensen met lage nens een dure woningen wijzen. Staatssecretaris ma wil daarmee het ;p op de individuele huur- die verminderen. Leiden zich mokkend achter die regel moeten scharen moest wel een oplossing :n voor woningenzoeken- lie een duurdere woning hebben, zoals ouderen lehandicapten. Voorge- wordt om hen de woning toe te wijzen die zij vragen, zonder te kijken naar het inko men en de hoogte van de beno digde huursubsidie. Ook de 'extreem urgenten' en de men sen die op medische gronden snel een ander huis moeten hebben, zullen buiten de stren gere subsidieregeling worden gehouden. Inkomenstoets De overige categorieën wo ningzoekenden zullen echter worden geconfronteerd met een dubbele inkomenstoets. Eerst bekijkt de gemeente of het inkomen van de potentiële huurder wel bij de woning past, voordat deze bij de wo ningcorporatie wordt voorge dragen. Komt de aanstaande huurder in aanmerking voor meer dan 250 gulden huursub sidie dan kan de gemeente haar fiat onthouden. Vervol gens kan de toekomstige be woner bij de woningbouwver eniging nogmaals aan een inkomenstoets worden onder worpen. Hier kan de aanvraag dus alsnog stranden. De wachttijd voor de overige woningzoekenden wordt door het nieuwe systeem ongeveer een maand per jaar langer. Het zou ook een streep door de re kening betekenen van de huurders die in een duur huis zitten in afwachting van een goedkopere huurwoning. Zij zouden niet meer mogen 'te rugstromen' naar de goedko pere klassen. Omdat die oplos sing wel erg oneerlijk zou zijn en het om een relatief klein aantal - 40— gaat, wordt voor gesteld om ook hen door de re geling te loodsen. In de notitie waarin de direc ties woonruimteverdeling en volkshuisvesting de nieuwe regeling bschrijven, noemen zij tegelijkertijd een zeer fors nadeel van de strengere huur subsidieregeling: „De nieuw bouw wordt in feite onbereik baar voor huishoudens met lage inkomens". Als in de toe komst met deze huizen vol gens het nieuwe systeem van woonruimteverdeling met deze woningen wordt geadver teerd, zal daar zeker bij wor den vermeld dat er kans be staat dat de aanvraag wordt af gewezen op grond van de inko menstoets voor huursubsidie. iet medewerking van Frans toeken, Frank Buurman, tidolf Kleijn en Monique lOrdijntjes (1) piden mag zich sinds afgelo- >n dinsdag werkelijk de leeltuin voor de Tweede Ka- :r noemen. Waar in een nog :t zo heel grijs verleden al ipstukken als Annelien ippeyne van de Coppello, illy Geertsema, Til Garde ns en WD-er Portheine jn gedegen cursus politiek :gen, en waar een aanzien- aantal burgemeesters iventer, Ameland, Sassen- :im, Wassenaar, Maasland, ïllevoetsluis, Voorburg) n carrière begon, krijgt nu volgende generatie de ge len heid om zich warm te lo- n voor de belangrijkste lksvertegenwoordiging die s land kent. mt met interruptiemicro- een katheder, een orzitter die de vergadering et strakke hand leidt, het n rbod om vanuit de stoel op- riringen te maken en zelfs n politiek vragenuurtje aan 1 t begin van de gemeente- adsvergadering, begint de :idse raadszaal steeds meer lijken op de vergaderzaal het nieuwe Tweede Ka- irgebouw aan het Spui in :n Haag. Die heeft tenslotte k geen groene gordijnen eer, waarachter het zo lek- r overleggen is. aar we heten nu eenmaal ;t allemaal Hans van Mier- Thijs Wöltgeïis of Hans laltherie van Weezel. ordijntjes (2) ie, we heten hier Pex Lan- nberg, J^n Laurier en An- ke Boot. En we hebben niet emaal ambities om verder komen in de politiek. Maar H !t name de eerstgenoemde iet toch heel gelukkig zijn it de nieuwe opstelling in Leidse raadsarena, waar het gevecht mag aangaan it de stier van de bureau- tie en besluiteloosheid die politiek nu en dan ken- irkt. Hij loopt zich tenslot- icht warm voor de landelij- politiek. 'ee jaar geleden viel hij bij verkiezingen voor de 'eede Kamer net buiten de ot, toen zijn partij wel een se zetelwinst behaalde die 'ter net niet voldoende lek om de jonge ambitieu- ambtenaar van het Leidse T het Haagse pluche over hevelen. De opiniepeilin gen wijzen inmiddels in de richting van een gigantische overwinning bij de verkiezin gen in 1994 en als Langen- berg dan nog steeds zo hoog op de kieslijst staat, zijn zijn jaren in de Leidse politiek tenminste niet verloren ge weest. Hij stond er dinsdag al erg professioneel bij. Dat kon van Alexander Geertsema niet worden ge zegd. De vraag is of de kleine Alexander van plan is in de voetsporen van zijn roem ruchte vader te treden. Hij heeft het weliswaar al tot fractie-assistent van de WD in de Tweede Kamer ge schopt, maar hij had als enige toch heel veel moeite met de introductie van de interrup tiemicrofoon in Leiden. Ten eerste was het niet aangekon digd, en Alexander houdt niet van onaangename ver rassingen. Ten tweede was het zo heerlijk achterover leunen in die raadszetel, en met de microfoon binnen handbereik en de koffie ge serveerd, was vergaderen voor een raadslid een fluitje van een cent. Maar voor die centen, zo'n 25.000 gulden, mag je wel wat doen, hoor Alexander. Je krijgt niets voor niets, ook die plek in de Tweede Kamer niet. Boos Daan Sloos, de kleurrijke welbespraakte voorman van de Leidse Club van Boze Buurtverenigingen, gaat de gemeentepolitiek in. En nie mand zal het verbazen dat hij de Socialistiese Partij heeft gekozen als voertuig voor zijn ambities waar hij voorlo pig begint als fractie-assis tent^ Want bij de presentatie van het zwartboek van de Club van Boze Buurtvereni gingen in december maakte hij al gebruik van de gelegen heid om SP-raadslid Cor Ver geer uit te roepen tot Leids politicus van het jaar. Toen moet definitief een vonk zijn overgeslagen. Want Cor hoort tot de weinige raadsleden die bij heikele kwesties blinde lings en consequent de kant van de gewone' mensen uit de buurten kiest. Een manier van werken die garandeert dat Vergeer met grote regel maat de Club van Boze Buurtverenigingen aan zijn zijde vindt. En andersom. Onvermijdelijk moest daar wel iets moois uit opbloeien. Toch zal een kleine groep verrast zijn geweest. Sloos is namelijk niet alleen bekend van de Boze Buurtverenigin gen, maar ook als voorzitter D66-fractievoorzitter Pex Langenberg krijgt alle kans om zich op zijn werkelijke taak als Tweede Ka merlid voor te bereiden, nu ook de Leidse gemeenteraad voortaan gebruik zal moeten maken van in terruptiemicrofoons, spreekgestoelte en debatingtechnieken (zie Gordijntjes). FOTO: WIM VAN NOORT van de verenigingsraad van de VARA en tot voor kort als PvdA-lid. Nu blijkt dat hij hoort tot de grote groep leden die het afgelopen jaar die par tij de rug toekeerde. Onge twijfeld hoort Sloos tot de grote groep sociaal-democra ten die teleurgesteld is over de zwalkende koers van die partij en op zoek is naar een nieuwe identiteit. Maar niet minder waarschijnlijk is dat hij zich ook heeft gereali seerd dat hij met zijn horzel achtige activiteiten met de Club van Boze Buurtvereni gingen voor de Leidse PvdA niet de eerst aangewezen fi guur is om "hoog op de lijst voor de gemeenteraad te ko men. Nog afgezien van de vraag hoeveel PvdA'ers bij de volgende verkiezingen de raad halen. Zo moet Daan hebben afge wogen waar de voormalige PvdA-kiezers op kunnen gaan stemmen. Het zwoeg- werk met folders en stickers van de SP in de wijken ken nende moet hij zijn keus al snel hebben gemaakt. En als de flamboyante Sloos' het twee jaar weet uit te houden als hulpje van de toch wat zure sombermannen van de SP is de kans niet gering dat hij nu de achterdeur heeft ge opend naar een plaatselijke politieke carrière. Gezichtsverlies (1) De WD Leiderdorp heeft door het aftreden van het burgercommissielid Toin Bindels politiek gezichtsver lies geleden. Bindels hield het in de commissie finan ciën voor gezien, nadat zijn fractiegenoten hem bij de be sluitvorming over het sport complex De Does in de steek hadden gelaten. De draaikon- terige fractie was tegen de keuze voor Sportfondsen, maar stemde toch voor het collegevoorstel. Bindels moest onthutsend ervaren, dat zijn fractie in de allerlaat ste minuut een draai van 180 graden maakte. Bindels vindt, dat de politieke inte griteit door de gang van za ken geweld is aangedaan. De fractievoorzitter van de WD in de Leiderdorpse raad, Peter Muller, heeft een cruci ale rol in het geheel gespeeld. Opvallend was zijn non-ver bale optreden tijdens de be handeling van het college voorstel in de commissies fi nanciën en sport. Mét zijn stilzwijgen wekte Muller de indruk dat Bindels voor zich zelf sprak. Muller blunderde in een raadsvergadering door de mededeling van het colle ge dat verder met Sportfond sen zou worden onderhan deld kritiekloos te laten pas seren. Het was hem ontgaan dat het college daarmee het meerderheidsadvies van de commissies, om ook andere mogelijkheden tot privatise ring te onderzoeken, naast zich had neergelegd. De politieke kaarten met be trekking tot de keuze voor Sportfondsen waren op dat moment al geschud. Voor ie dere betrokkene was dat dui delijk, behalve voor de arge loze Muller. In Liberaal Leiderdorp, het plaatselijke clubblad van de WD, blies Muller daarna hoog van de toren. De keuze voor Sportfondsen is nog geen vaststaand feit, liet hij de WD-leden weten. Impli ciet verweet hij de pers te voorbarig in die conclusie te zijn geweest. En passant waarschuwde hij de lezers van Liberaal Leiderdorp niet al te zeer op de berichtgeving van de plaatselijke journalis ten te vertrouwen. Om achter de waarheid te komen moest men hem maar even opbel len. Een mededeling is nog geen besluit, was zijn me ning. Later moest WD-wet- houder Cock Huigen hem uit de droom helpen over de sta tus en de werkelijke beteke nis van de mededeling. Tij dens de afgelopen maandag avond gehouden raadsverga dering gaf Muller, zijn falen toe. De mededeling van het college had hij niet op de juis te wijze geïnterpreteerd. „Dat neem ik mezelf kwalijk", zo trok hij het boetekleed aan. Muller vond echter dat ook het college schuld had. De mededeling aan de raad had duidelijker moeten zijn en maar voor één uitleg vatbaar, zo trachtte Muller de schuld vraag bij het college te leg gen. Excuses aan de vertegen woordigers van de pers kon den er blijkbaar niet af. De journalisten die trouw de raads- en commissievergade ringen in Leiderdorp bezoe ken hebben te doen met Mul ler. Het zal je maar gebeuren dat je als raadslid de mist in gaat, omdat de betekenis van een medeling je volkomen ontgaat. Van rancune van de kant van de pers is absoluut geen sprake. De bereidheid bestaat zelfs Muller bij het le zen van raadsstukken de hel pende hand te bieden. Een te lefoontje is voldoende. Fallus De oud-directeur van de ge meentereiniging, M. Logten- berg, was donderdag domine rend aanwezig tijdens de commissie ruimtelijke orde ning om zijn ongenoegen over de bouwplannen aan de Ketelmeerlaan in de Meren- wijk kenbaar te maken. Log- tenberg woont aan de rand van de Merenwijk in de Stok roos en mag onder anderen ex-minister Brinkman tot zijn straatgenoten rekenen. De Stokroos ligt op behoorlij ke afstand van de Ketelmeer laan, maar Logtenberg had geschokt geconstateerd dat er een torenflat zal verrijzen die tot in de verre omtrek te zien zal zijn. De voormalige hoge ambtenaar kwam direct aan het woord en noemde de flat „Een fallus, een eruptie, een miskleun van de eerste orde, die ons nageslacht ons zal aanrekenen. Ons woonmi- lieu wordt ernstig aangetast". Na deze sombere en ook wel dreigende woorden, alsof de Merenwijk een tweede Tsjer- nobyl te wachten stond, ver liet Logtenberg direct de ver gadering om zich aan kenne lijk belangrijkere bezigheden te wijden. Voor woonmilieu en werkmi lieu gelden duidelijk andere maatstaven. Als directeur van de reinigingsdienst was Logtenberg verantwoordelijk voor de vuilverbranding, waarvan de schoorsteen (over fallussen gesproken) veel gif tige stoffen uitbraakte. De in richting moest dan ook ter stond gesloten worden. Dit tot ongenoegen van de voor malige directeur. Deze zette zich ook intensief in voor de stortplaats in het Leiderdorp- se Doesgebied. Een stort plaats in een natuurgebied, grote stofwolken opwerpend vlakbij een ziekenhuis. De half aangelegde stortplaats mocht op het nippertje niet in gebruik worden genomen. Een woonflat is in vergelij king met een vuilverbran dingsoven en een stortplaats een wonder van milieuvrien delijkheid. Logtenberg komt als beschermer van het mi lieu nogal ongeloofwaardig over. Diësviering De Leidse universiteit vierde gisteren haar 417de geboortedag, de dies natalis in de Pieterskerk. De traditionele diesrede werd uitge sproken door hoogleraar theoretische pedagogiek M. IJzendoorn. Vandaag wordt de diesviering vervolgd met voor iedereen toeganke lijke colleges in het centraal faciliteitengebouw aan de Cleveringa- plaats over onder andere Rembrandt, een rondleiding 's middags over de expositie in de Lakenhal over Rembrandt en Lievens en een nagespeelde rechtzaak, een 'Moot Court', die om 14.15 uur begint. FOTO: WIM VAN NOORT ALLERLEIDS Bolkestein Frits Bolkestein, fractievoorzit ter van de WD in de Tweede Kamerspreekt maandag in Holiday Inn aan de Haagsche Schouwweg 10 in Leiden. Hij snijdt onderwerpen aan als het plan-Simons en de lastenver hogingen ten gevolge van dit en andere kabinetsbesluiten. Bol kestein begint om 20.00 uur. Hara Vrouwengezondheidsce ntrum Hara en de stichting Vrouwen en medicijngebruik willen een zelfhulpgroep beginnen voor vrouwen die problemen hebben door te langdurig gebniik van medicijnen. Wie daarvoor be langstelling heeft kan elke woensdag van 9.30 tot 12.00 te recht bij Hara aan de Bonaire- straat 4. telefoon 071-233209. Expositie Paul Rohlof tandarts, schrij ver en mede-oprichter van het neo symbolisme exposeert tot en met 27 februari foto's van schrijvers en schrijfsters in de centrale bibliotheek aan de Nieuwstraat. De foto's zijn tij dens de gebruikelijke openings uren te zien in de vitrine voor verzamelaars. Zowel thuis als op reis zal dit handig opvouwbare quartz wekkertje u zeker goed van pas komen. Ondanks het bescheiden formaat heeft het een groot aantal functie mogelijkheden. Het wordt van u na het opgeven van een nieuwe abonnee. Deze nieuwe lezer krijgt de Leidse Courant de eerste i twee weken gratis bezorgd. I■--§x- 1 Dhr./Mevr.: Voorl.: Straat: Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: O maand (automatische betaling) f 27,00 kwartaal (automatische betaling) f 79,80 kwartaal via acceptgiro f 82,80 Stuur als dpnk het reiswekkertje naar: Naam: Straat: Postcode/plaats: Stuur deze bon in.een open envelop - postzegel niet nodig - naar de Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. JNZ

Leidse Courant | 1992 | | pagina 7