Mitterrand en Jeltsin ekenen akkoord Moskou dit weekeinde toneel van betogingen Jupiter zwiept Europese ruimtesonde richting zon BUITENLAND [ritiek ndonesië Pronk Kurden Turkije en Irak slachtoffer van sneeuw Pakistan kan atoombom fabriceren V-Raad stelt stationering vredesmacht Kroatië uit jeidac Qowva/nt ZATERDAG 8 FEBRUARI 1992 ]IA-chef op geheime jnissie Midden-Oosten WASHINGTON CIA-directeur Robert Gates is oor geheim overleg in het Midden-Oosten, voor- amelijk om er te peilen hoe sterk de Iraakse lei- er Saddam Husayn in zijn schoenen staat, maar ok om over andere ontwikkelingen in de regio in gedachten te wisselen. De New York Times teerde gisteren zegslieden die verklaarden dat resident Bush Gates erop uit heeft gestuurd om Egypte en Saudi-Arabië te praten over diplo- atieke. militaire en geheime mogelijkheden n Saddam ten val te brengen. Woordvoerder arlin Fitzwater van het Witte Huis wilde slechts :vestigen dat Gates zich momenteel in het Mid- m-Oosten bevindt. Volgens functionarissen in ashington is het officiële doel van Gates' missie n zijn collega's in Egypte, Israel en Saudi-Ara- ete leren kennen. Gates is pas sinds november irig jaar hoofd van de CIA. Duizenden Madrilenen de straat op tegen ETA MADRID - Duizenden Ma drilenen hebben gisteravond gedemonstreerd tegen de bloedige aanslag die de Bas- kische afscheidingsbewe ging ETA donderdagmorgen in het hartje van Madrid pleegde. Daarbij kwamen vijf mensen om het leven. Tot de - stille demonstra tie hadden vakbonden, bur- gergroepen en de regionale regering van Madrid opge roepen. Volgens de politie namen achtduizend mensen aan de demonstratie deel, on der wie veel politici en kunstenaars. Minder immigratie Turkse politie slaat door werkloosheid in op journalisten TEL AVTV - De toenemende werkloos heid in Israël heeft de stroom joodse im migranten uit de voormalige Sovjetunie naar de joodse staat bijna tot stilstand ge bracht. De eerste week van deze maand kwamen volgens mededelingen die be voegde autoriteiten gisteren deden, nog maar 500 joden uit het gebied van het GOS naar Israël. Dit is het laagste aantal aankomers sinds het begin van de immi gratiestroom twee jaar geleden. Zelfs tij dens de Golfoorlog arriveerden er meer immigranten in het beloofde land. Vol gens diverse berichten zit momenteel tus sen 35 en 50 procent van de voor werk be schikbare immigranten in Israël zonder baan. De gemiddelde werkloosheid be draagt rond 12 procent. ADANA - In de Zuidturkse stad Adana hebben politie-agenten een groep journa listen mishandeld die de begrafenis van een vermoorde agent bijwoonde, zo heeft een persbureau gisteren gemeld. Agenten en familieleden bewezen de laatste eer aan een agent die eerder in de stad was dood geschoten. De agenten keerden zich tegen de aanwezige journalisten, scholden hen uit voor „honden in dienst van de mensen rechten" en sloegen met wapenstokken en geweerkolven op hen in. Drie zwaarge wonde fotografen moesten in het zieken huis worden opgenomen. Daarna liep de rouwstoet uit op een betoging tegen de re gering en mensenrechtenorganisaties. Pas toen de politiechef van Adana dreigde af te treden ging de menigte uiteen. Motie van wantrouwen tegen Franse regering PARIJS - De Franse conservatieve oppositie heeft gisteren een motie van wantrouwen inge diend tegen de socialistische regering in ver band met het toelaten tot Frankrijk van de radi cale Palestijnse leider George Habash. Premier Edith Cresson beschuldigde de conservatieven er tijdens een speciaal parlementsdebat van de kwestie op te blazen uit politieke overwegingen. „Meneer Habash is weg, de wereld draait door, morgen beginnen de Olympische Spelen", zo zei Cresson. De woorden van de premier weerhiel den de conservatieven er niet van hun motie in te dienen, al is het zo goed als zeker dat die het dinsdag, wanneer erover wordt gestemd, niet zal halen. De conservatieve oppositie eiste een par lementair onderzoek om vast te stellen wie er voor verantwoordelijk was dat Habash voor me disch onderzoek tot Frankrijk werd toegelaten. Duizenden doden door droogte ADDIS ABEBA - In het woestijnge bied de Ogaden in Etiopië zijn 4.000 mensen de hongerdood gestorven. Dat heeft een functionaris van het Natio naal Bevrijdingsfront van Ogaden (ONLF) gisteren tegenover het Etiopi- sche Persbureau verklaard. De zegs man zei dat hij met een groep andere functionarissen drie dagen lang door het door droogte getroffen gebied reed. In totaal zijn ruim 91.000 mensen ge troffen door de droogte. Vorige maand zijn de Verenigde Naties een luchtbrug begonnen met voedsel en medicamen ten. Volgens de VN worden 350.000 mensen, voornamelijk vluchtelingen uit Somalia, in de Ogaden met de hon- gerdood bedreigd. RIJS De presiden- i van Frankrijk en Rus- ïd hebben vandaag een nenwerkingsakkoord tekend dat zij omschre- als uiting van de uwste relaties die er it tussen hun landen )ben bestaan. de ceremonie zei president ngois Mitterrand dat nkrijk bereid was om deel emen aan gesprekken over vermindering van de kern- ens zodra de VS en Rus land een volgende fase van scherpe reducties in hun arse nalen hebben doorgevoerd. „Zodra die besprekingen een zeker niveau hebben bereikt binnen een van te voren vast gelegd tijdschema kan Frank rijk deelnemen aan de onder handelingen", aldus Mitter rand. De Russische president Boris Jeltsin verklaarde respect te hebben voor de Franse weige ring om de raketten te vermin deren zolang de Russische en Amerikaanse arsenalen veel groter zijn. Jeltsin beschreef het akkoord als „een docu ment zonder precedent" in de Frans-Russische relaties, dat verder gaat dan een belangrijk handelsakkoord uit de 19-de eeuw. In het akkoord benadrukken de landen de noodzaak voor een „minimale" nucleaire af schrikkingsmacht en zeggen zij bij te zullen dragen aan het indammen van de versprei ding van kernwapens. Frank rijk heeft ongeveer 500 kern koppen, een fractie van de aan tallen die de VS en Rusland be zitten. Het nieuwe akkoord, dat in de plaats komt van een Frans- Sovjet vriendschapsverdrag uit 1990, legt vast dat jaarlijks een topconferentie tussen de twee landen gehouden moet worden en dat de ministers van buitenlandse zaken elkaar twee maal per jaar zullen ont moeten. In de afspraak worden nood procedures opgenomen voor het geval van bedreigingen voor de vrede en het bevestigt de Franse steun voor een toe nemende rol van Rusland bij de veiligheid van Europa en economische overleg. JSSEL - De Indonesische van buitenlandse za- Ali Alatas, heeft gisteren geleverd op de reactie minister Pronk (ontwikke- ssamenwerking) na de dige gebeurtenissen op t-Timor. >brbarig, contraproduktief liet erg rationeel" waren de |rden die Alatas gisteren op persconferentie in Brussel ruikte wegens Pronks be- :f>\ na de schietpartij in Dili tE november het bilaterale met Jakarta over nieu- i^rojecthulp op te schorten. wil Pronk de draad oppakken, maar houdt Indonesië de boot af. Vol- diplomaten in Den Haag It om politieke redenen, ister Alatas zei in Brussel k hij Pronk („een oude tahd die ik nog ken van toen 'uën ik voor de UNCTAD dften") misschien zal spre- af wanneer hij later deze '~%d alsnog naar Den Haag 'b!t. De minister zou eigen- donderdag komen, maar jezoek ging „om techni- redenen" niet door. is moest naar eigen zeg- londerdag naar het Euro- 'VN-hoofdkwartier in Ge- ter voorbereiding van het dat de Kenyaan Amos vanaf maandag aan In- brengt. Wako komt J%is Alatas om opheldering betrkrijgen over het „inci- f, zoals hij de schietpartij vji voortdurend bestempel- van niet voor een onderzoek. gHoor het leger aangerichte (a%ad stond centraal in de °grekken die de Indonesi- e;jminister van buitenland en op zijn verzoek in 1 voerde met EG-com- is Abel Matutes, die ver- irdelijk is voor de be- gen tussen de EG en en zijn Belgische collega :s maakte duidelijk dat onderzoek dat Jakar- d<%! voor de EG „bevredi- niet voldoende" is. moet alle verant- lelijken berechten en hjuate straffen" opleggen, iten van de Oosttimore- ie na de schietpartij wer- igepakt moeten gewaar worden en er moet op ing komen over het lot iQie mensen die sindsdien in vermist. MOSKOU Voor het eerst sinds het begin van de drastische economi sche hervormingen in Rusland zijn voor dit weekeinde in Moskou en andere steden grote de monstraties georgani seerd van aanhangers en tegenstanders van presi dent Boris Jeltsin. De tegenstanders van Jeltsins beleid hopen vele tienduizen den op de been te krijgen bij het protest tegen de explosieve stijging van de prijzen. Toch heeft Jeltsins regeringsploeg door handig manoeuvreren sinds de invoering van. de prijsliberalisering de dreiging van arbeidsonrust tot dusver kunnen afwenden. Toch neemt de wanhoop toe, en het zou kunnen zijn dat die een uitweg zoekt in een ande re, oncontroleerbare richting. Verscheidene Russische bewe gingen en organisaties uiten dit weekeinde met grote beto gingen hun steun aan of afwij zing van Jeltsins beleid. In Moskou verwacht de neo- communistische beweging „Werkend Rusland" morgen een half miljoen mensen op haar eis tot aftreden van Jelt sin te ondersteunen. Verzame len op het Manegeplein bij het Kremlin. In de bioscoop „Rossija" op het Poesjkin-plein willen con servatieve politici een zoge noemd Congres van burgerlij ke en patriottische krachten organiseren. Daar wordt een optreden verwacht van de Rus sische vice-president Alek- Een inwoner van St. Petersburg buigt zich voorover om een bedelend kind een aalmoes te geven. De wanhoop over de slechte economische omstandigheden in Rusland neemt hand over hand toe. Ver scheidene Russische bewegingen en organisaties uiten dit weekeinde met grote betogingen hun steun aan of afwijzing van Jeltsins economisch beleid. foto: ap PITEIN ROB - HET GEHEIM VAN DE VLIEGENDE HOLLANDER vee64 - in llpendam zet schepen Dooyewaard de stuurman af n middellijk rolt de koets verder, want de reis naar Hoorn is Op de stoep staan Jan Robertsz vrouw, Goutje, en zijn iet'die Robert heet, al te wachten. Vader Jan kan haast niet es-ten tot ze binnen zijn om het grote nieuws te vertellen. Zijn wel even een verdrietig gezicht als ze hoort, dat haar alver twee dagen zal uitzeilen, maar als zeemansvrouw ben wel aan gewend. En ze is al even geestdriftig als hijzelf, sandr Roetsjkoj, die zich tot criticus van de radicale econo mische hervormingen heeft ontpopt. Volgens de organisa tie zal extreem-rechtse en ex treem-nationalistische groepe ringen als „Pamjat" de toegang worden geweigerd. De beweging „Democratisch Rusland", waarvan Jeltsin een van de oprichters is, en de groep „Verdedigers van het Witte Huis" (het parlement, tij dens de coup in augustus), hebben voor morgen opgeroe pen tot een tegendemonstratie en het vormen van een mense lijke ketting bij het parle mentsgebouw aan de Moskwa. De organisatie rekent op 70.000 deelnemers, waarmee steun wordt betuigd aan de hervormingskoers van de re gering. Twee Libanese soldaten onderzoeken een ingesneeuwde auto op mogelijke inzittenden. Aanhoudende sneeuwstormen ontwrichtten dezer dagen het leven in verschillende landen van het Midden-Oosten. In het Kurdische deel van Turkije zijn gisteren minstens 54 dorpsbewoners omgekomen door lawines. In Libanon slaagden het leger en soldaten van de Syrische vredesmacht er niet in om ingesneeuwde dorpen in het noorden en het noordelijke deel van de Bekaa-vallei te bereiken. foto: epa ANKARA - In het Kurdi sche deel van Turkije zijn gisteren minstens 54 dorpsbewoners omgeko men door lawines. Acht dorpen in het gebied wer den door nieuwe lawines getroffen en gevreesd werd dat er nog meer slachtoffers onder de sneeuw begraven liggen. Volgens de Turkse televisie worden nog zeker 35 mensen vermist. Het persbureau Ana tolia berichtte dat drie treinen door de sneeuwstormen zijn gestrand. Helikopters zijn uit gerukt om de ongeveer 180 passagiers voedsel te brengen, terwijl reddingswerkers druk doende zijn de spoorrails sneeuwvrij te maken. Anatolia meldde verder dat 31 doden zijn gevallen toen het dorp Bogazoren, in de provin cie Sirnak, door een lawine werd getroffen. In Kasyayla, in de provincie Batman. werden zes lijken gevonden. Gevreesd wordt dat in dit dorp nog zeker 35 mensen onder de sneeuw bedolven liggen. Zes andere dorpen in Batman, Elazig en Bingol werden gisteren even eens door lawines getroffen. Daarbij vielen 17 doden en 21 gewonden. Het oosten en zuidoosten van Turkije zijn al drie maanden in de greep van het uitzonderlij ke winterweer. Vorig weekein de kwamen bij lawines 141 mensen om het leven. De Kurden in Irak, die al zwaar te lijden hadden onder een blokkade van de regering, zijn door de hevige sneeuwval nu volkomen van de rest van de wereld afgesneden. Organisa ties van de Verenigde Naties in Genève zeiden dat de Kurden acuut gebrek hadden aan voedsel en brandstof. Vracht wagens van de VN die tot voor kort voedsel naar deze gebie den brachten hebben boven dien hun missie moeten sta ken omdat de Iraakse regering hun niet toestaat voldoende brandstof voor de terugtocht mee te nemen. NOORDWIJK/PASADE- NA De Europese ruim tesonde Ulysses die eind 1990 werd gelanceerd, is dezer dagen definitief aan zijn reis richting zon be gonnen. Het ingenieuze toestel moet in de periode juni-oktober 1994 en juni-september 1995 de po laire regionen van de zon on der de loep nemen. Een derge lijke studie heeft nooit eerder plaatsgevonden Het betrekkelijk lichte (slechts 370 kg wegende) onbemande ruimtevoertuig bevindt zich momenteel - na meer dan een miljard kilometer door de in terplanetaire ruimte te hebben afgelegd - overigens nog in de naaste omgeving van Jupiter, de grootste planeet van ons zonnestelsel. Jupiter speelt, hoewel vele malen verder van de zon verwijderd dan de aar de, een doorslaggevende rol in het welslagen van het Ulysses- project, omdat het toestel de zwaartekrachtswerking van deze superplaneet gebruikt om uit zijn oorspronkelijke baanvlak te worden geslingerd en uiteindelijk (zij het op een veilige afstand van 300 miljoen kilometer) over de polen van de zon te kunnen vliegen. De Ulysses had die zwieper van Jupiter nodig om uit het vlak van de ecliptica te komen, dat wil zeggen het vlak waarin alle planeten - de aarde in cluis - hun banen om de zon beschrijven. In theorie zou het weliswaar mogelijk zijn het doorbreken van dat baanvlak te bewerkstelligen met raket ten, maar daarvoor zou dan wel zó veel energie nodig zijn dat er volledig nieuwe, revolutio naire voortstuwingssystemen zouden moeten worden ont wikkeld. De huidige conven tionele raketsystemen zijn daar bij lange na niet toe in staat. Vandaar dat de geestelijke va ders van dit letterlijk baanbre kende project de zwaartek rachtswerking van Jupiter te hulp hebben geroepen, ook al had dat tot gevolg dat er een - qua tijdsduur en afstand - nogal lange en omslachtige reisroute moest worden ge volgd, waarbij de Ulysses na zijn lancering vanuit ruimte veer Discovery eerst - oppper- vlakkig gezien tegen alle logi ca in - juist ruim een miljard kilometer van de zon af, rich ting Jupiter vloog. Schaderisico De Jupiter-fase van Ulysses, die als een soort wetenschap pelijke bonus wordt be schouwd, duurt nog tot 16 fe bruari en in die periode ver richt het toestel - hoewel in wezen uitsluitend bedoeld voor zononderzoek en niet voorzien van camera's zoals eerdere Jupiter-verkenners - allerlei metingen in de magne- tosfeer van de reusachtige pla neet met zijn uitgebreide stra lingsgordels, die onder andere zeer hoog-energetische elek tronen bevatten. Aangezien deze straling schade zou kun nen veroorzaken aan sommige elektronische componenten van het toestel, is een aantal wetenschappelijke instrumen ten en systemen zelfs tijdelijk uitgeschakeld. Niettemin zien de medewer kers van het Ulysses-program- ma de door de ruimtesonde naar de aarde over te seinen in formatie over Jupiter en zijn naaste omgeving met grote be langstelling tegemoet. Ze hou den - hoewel Jupiter in het verleden ook al onder de loep werd genomen door de Ameri kaanse Pioneers 10 en 11 en door de Voyagers 1 en 2 - zelfs rekening met nieuwe ontdek kingen over Jupiters magneti sche velden, zijn plasma-om- geving, zijn stralingsordels en de unieke rol die de vulkani sche Jupiter-maan Io speelt in de uiterst gecompliceerde magnetosfeer van de planeet. Climax in '94 Het echte speurwerk begint echter pas in juni 1994. Dan vliegt het toestel, dat door de Europese ruimtevaartorgani satie ESA min of meer als haar interplanetaire vlaggeschip' naast kometenverkenner Giot to wordt gezien, hoog over de- zuidelijke 'poolregionen van de zon, waarna ruim een jaar later de noordelijke poolgebieden volgen. De equatoriale streken van de zon zijn al tientallen ja ren achtereen bestudeerd, zo wel met satellieten als recht streeks vanaf de aarde, maar de polaire regionen, waarin zich vermoedelijk unieke pro cessen afspelen, zijn nog on ontgonnen. Nu de Ulysses zich via Jupiter in zuidelijke richting uit het baanvlak van de planeten heeft losgerukt, beginnen er voor astrofysici die het gedrag van de zon bestuderen om daarmee ook meer inzicht te verwerven in ontwikkeling en gedrag van sterren in het alge meen, pas echt spannende tij den aan te breken.' wanneer ze hoort, dat Jan de volgende reis als schipper zal va ren op het nieuwe schip van schepen Dooyewaard. Maar veel tijd om te praten hebben ze niet, want de scheepskist moet worden gepakt. Kleine Robert moet vader wel duizend dingen vragen over het nieuwe schip en waar de reis nu heen gaat. Het wordt een gezellige avond. En op de laatste avond dat Jan thuis is, komt we wijn op tafel in lange fluitglazen. WASHINGTON - Pakistan is in staat een atoombom te fabri ceren. Dat heeft de Pakistaan se minister van buitenlandse zaken, Shaharyar Khan, giste ren verklaard in een interview met de Washington Post. Het is voor het eerst dat een hoge Pakistaanse regeringsfunctio naris openlijk toegeeft dat zijn land in staat is een kernbom te maken. Vorige maand zei de Pakistaanse premier Nawaz Sharif dat zijn land wel over de capaciteit beschikt een bom te maken, maar daar geen ge bruik van .zal maken. De be windsman herhaalde tegen over Amerikaanse functiona rissen dit standpunt en zei voorts dat Pakistan geen nu cleaire kennis zal doorgeven aan andere islamitische staten of Derde Wereldlanden NEW YORK/ZAGREB - De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft gisteren besloten te wach- teri met het sturen van een 10.000 man sterke vre desmacht naar Kroatië tot ook de Servische leider Milan Babic met de VN- aanwezigheid akkoord is gegaan. Kroatische defensiefunctiona rissen maakten gisteren mel ding van enkele van de ern stigste schendingen van het laatste bestand, dat ruim een maand geleden tot stand kwam als voorwaarde voor het sturen van een VN-vredes- macht. Gezegd werd dat Servische troepen in de omgeving van de stad Osijek in de nacht van donderdag op vrijdag twee Kroatische posten hadden be schoten en dat Kroatische troe pen een infanterieaanval had den afgeslagen. Het in een resolutie vastgeleg de voorstel van VN-secretaris- generaal Boutros Ghali om het sturen van een vredesmacht uit te stellen werd unaniem door de 15 leden van de Veilig heidsraad aangenomen. VN- functionarissen meldden don derdag dat de Kroatische pre sident Franjo Tudjman on voorwaardelijk akkoord was gegaan met het stationeren van een VN-vredesmacht in zijn republiek. Alleen Babic, de leider van de' Servische op standelingen in de Kroatische regio Krajina verzet zich nu nog tegen het plan. De Servi sche president Slobodan Milo sevic ging er al eerder mee ak koord. Het Joegoslavische persbu reau Tanjug meldde dat de re gering van de door Babic tot republiek uitgeroepen regio Krajina gisteren heeft voorge steld om binnen een maand een referendum te houden over de stationering van een VN-vredesmacht.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5