Maaswater opnieuw zwaar verontreinigd PvdA moet niet iedereen te vriend willen houden" teidaeSou/ionl BINNENLAND Met bijstand geen rente meer op krediethypotheek li Aanhoudingen na vondst 30 kilo XTC KIJKDAGEN De tijd van Tekko Taks 1^1 ir ZATERDAG 8 FEBRUARI 1992 Schoonmaak Met maskers op, ter bescherming tegen het eventueel vrijkomen van lichte radioactiviteit, reinigt een militair het instrumentenpaneel van een helikopter op de vliegbasis Deelen. De luchtmacht is druk bezig de schade te herstellen aan de helikopters, die door de actiegroep 'Alle politieke gevangenen in Nederland vrij' werden vernield. foto: anp Hergebruik miljard automatenbekers BUSSUM - De Stichting Recycling Disposables Benelux heeft vergevorderde plannen voor het hergebruik van au tomatenbekers. Zij streeft er naar in 1995 tenminste een miljard van polystereen vervaardigde bekers jaarlijks her te verwerken. Dat is de helft van het aantal bekers dat mo menteel jaarlijks wordt gebruikt. In de stichting zijn de le veranciers van de grondstoffen voor de bekers, de produ centen en importeurs en de automatenbranche vertegen woordigd. Kwart auto's rijdt te hard AMSTELVEEN - Tijdens een snelheidscontrole, giste ren door de rijkspolitie op rijksweg A9 bij Amstelveen, bleek bijna één op de vier automobilisten te hard te rijden. Van de 9320 bestuurders die tussen tien uur 's ochtends en half vier 's middags werden gecontroleerd, waren 2480 mensen in overtreding. Eén automobilist moest zijn voer tuig ter plekke inleveren: hij reed 174 kilometer per uur. Pleidooi voor heffing brandstoffen visserij BAKKEVEEN - In de visserij moet een milieuheffing komen op het gebruik van brandstoffen en smeeroliën. Met het geld van die heffingen moet de inzameling en verwerking van deze stoffen worden be taald. Dat zei voorzitter J.K. Nooitgedagt van de Nederlandse Vissersbond gisteren op de jaarlijkse bijeenkomst van de bond in Bakkeveen. Volgens Nooitgedagt laat de inzameling bij havenontvangsinstalla- ties van schadelijke vloeistoffen afkom stig van schepen nog regelmatig te wen sen over. „Door de invoering van een mi lieuheffing kan de inzameling gratis plaatsvinden en wordt zoveel mogelijk recht gedaan aan het principe „de vervui ler betaalt". "ERKENDAM - Hetwa- f van de Maas is op- euw verontreinigd, nu ét kankerbevorderende pffen. Als gevolg van de intreiniging kan het ^terwinningsbedrijf ibantse Biesbosch IB) het innemen van iswater in zijn spaar- [kens in de Biesbosch ft hervatten. innemen van Maaswater jal stil sinds 22 januari, ook 'gevolg van een verontreini- Net als in het verleden jit de bron voor de nieuwe bntreiniging worden ge fit in Wallonië in België. De verontreiniging is ;lgesteld in monsters die ïWBB zelf heeft genomen bij Belfeld en Eijsden. Wie pre cies verantwoordelijk is, is niet duidelijk. „Net als in het voor gaande geval ligt de dader op het 'Waalse' kerkhof', aldus een woordvoerder van het WBB Het WBB gaat contact zoeken met Belgische waterleidingbe drijven om het probleem te be spreken nu „blijkt dat er bijna continu wel iets mis is". Eerder heeft Rijkswaterstaat, dat de vorige verontreiniging vast stelde en de waterleidingbe drijven daarvan direct op de hoogte stelde, de Belgische au toriteiten gevraagd een onder zoek in te stellen. De Neder landse waterleidingbedrijven verwijten de Belgen dat zij ver ontreinigingen niet of nauwe lijks melden. De stof methylpyridines waar mee het water nu is verontrei nigd, is matig giftig. Over de schadelijke gevolgen weten we weinig, maar aangenomen wordt dat het kankerverwek kend danwel kankerbevorde- rend is, aldus de woordvoer der. „Het hoort in ieder geval niet in het drinkwater thuis". Het WBB heeft de schade van het stopzetten van het inne men van water becijferd op on geveer 125.000 gulden per dag. Het verhalen van die schade is moeilijk, omdat de veroorza ker van de verontreiniging niet bekend is. Voor de drink watervoorziening van delen van West-Brabant, Zeeland en Rotterdam en Dordrecht heeft het stopzetten nog geen gevol gen. Het WBB had in de spaar bekkens een voorraad die vol doende was voor twee maan den. Daarvan is nu ongeveer een kwart gebruikt. •S: tarieven in Ijits omhoog - De Nederlandse orwegen achten een verde- tijging van de tarieven in 1(jspitsuren onvermijdelijk. a|voer is een schaars goed pns dichtbevolkte land. wordt nog steeds te wei- evoor betaald. Wij willen aan de groei ijhet forensenvervoer maar moet wel worden betaald, por de reiziger, of door de vervoeren van woning Het vervoer van de ïsen in de spits is echter ^sgevend. Bij voorbeeld at er dan veel mensen rei- - het relatief laag geprijsde ngskaarten. Bovendien NS om de topdrukte in »its aan te kunnen veel ex- materieel aanschaffen dat ;st van de dag in de dal- improduktief op het em- fment staat. van de Veldhovenaar vond de politie later nog 25 kilo poeder en 2.000 tabletten. Later is nog een verdachte uit Eindhoven (56) aangehouden. Hij was in het bezit van een machine om van het poeder tabletten te ma ken. Een soortgelijke machine is in Utrecht in beslag geno men. ADVERTENTIE DEN HAAG - Staatsse cretaris Ter Veld van soci ale zaken en werkgelegen heid wil de rente afschaf fen die mensen met een bijstandsuitkering moeten betalen over een krediethypotheek. Met deze wijziging is jaarlijks een bedrag van ongeveer één miljoen gulden ge moeid. De ministerraad heeft gisteren ingestemd met de wijziging van het Bijstandsbesluit kre diethypotheek. Mensen die in de bijstand terecht komen en een eigen vermogen hebben, hoeven dit niet eerst helemaal 'op te eten'. Alleenstaanden mogen beschikken over een vermogen van maximaal 68.400 gulden, voor gezinnen' is dat ten hoogste 77.000 gul den. Ingeval mensen een eigen huis hebben en het verschil tussen de (geschatte) waarde en het bedrag van de hypotheek ho ger is dan het vrijgelaten ver mogen, kan iemand met een bijstandsuitkering een kre diethypotheek krijgen. Tot nu toe moest daarvoor rente wor den betaald. Nu die verplich ting is afgeschaft, kan meteen begonnen worden met de af lossing van de hypotheek. Daardoor wordt de aflossings periode teruggebracht van 25 tot 10 jaar. De regeling geldt al leen voor nieuwe krediethypo theken. vendueHuis s Rechercheurs van de gemeentepolitie van Eindhoven bekijken in beslag genomen tabletmachines. foto:anp EINDHOVEN - De poli tie van Eindhoven heeft gisteren vier mannen aan gehouden in verband met de vondst van 30 kilo XTC-poeder. Voor zover bekend is het de grootste partij die ooit in Neder land in beslag is genomen. De straatwaarde van de drugs bedraagt 9 miljoen gulden. De politie hield gistermiddag in Rotterdam een 40-jarige inwo ner van Valkenswaard aan, die ervan wordt verdacht het brein te zijn achter de handel en pro- duktie van de pillen. De man werd in 1989 ook al aangehou den in verband met de handel in XTC-tabletten. Hij viel des tijds door de mand toen hij vijfduizend pillen verkocht aan een Belgische undercover agent. Afgelopen maandag leverde een 54-jarige man uit Veldho ven 5 kilo XTC-poeder af bij een 24-jarige man uit Utrecht. Dat gebeurde op een parkeer terrein in Veldhoven. Beide mannen werden ter plekke aangehouden. In de woning Nobelstraat 5. 2513 BC 's-Gravenhage Fax 070-346 27 69 Der Notarissen te s-Gravenhage, Telefoon 070-365 88 57* maandag 10 februari dinsdag 11 februari 13 - 21 uur 10 - 14 uur ALGEMENE VEILING Veilingdagen 12, 13 en 14 februari w.o. een collectie schilderijen van ondermeer K. Andrea, P.J. van Boxtel, L. Bron, J. Cossaar, W.B. van Horssen, M. de Jongere, Aris Knikker, H. P. Koekkoek en A. de la Rivière. Voor meer informatie of het maken van een (taxatie)afspraak kunt u kontakt opnemen met mevr. Y. Meijer, telefoon 070-365.8857. door BERT JANSMA Er zijn momenten datje 't jezelf ongerust afvraagt Hoe ziet een kind vandaag die merkwaardige werkelijkheid van ons, ouderen? Anders dan wij indertijd. Vast en zeker. Er was in mijn geval een dikke veertig jaar geleden nog geen Jeugdjournaal en radio-presentatoren hadden nog niet dat alle leeftijden-toontje in hun stem. Mijn kinderwereld was een geïsoleerde wereld waarin nauwelijks signalen uit die van de volwassenen doorsijpelde. Goed, tegenover mijn lagere school in Amsterdam-Noord was een kantoortje van de communistische krant De Waarheid. Ik las er via het raam de strip 'Tekko Taks'. Dat niet alleen. Want toen vaderde krantepagina's voor het raam ontdekte, sloeg hij zich tegen het hoofd en riep: ,.Nou weet ik waarom je met van die rare ideeën thuis komt". Op het nabijgelegen Mosveld hoorde ik Gerben Wagenaar en Koos Vorrink spreken. Het heeft waarschijnlijk meer mijn latere hang naar het theater gestimuleerd dan naar een lidmaatschap van CPN of PvdA. Als een omineusfeit herinner ik me de klokken op de zondag dat we van de Watersnood hoorden. Een tante uit Enschede belde op om te vragen of misschien ook Halfweg, waar onze overgrootouders woonden, onder water stond. Maar het indrukwekkendst waren uiteraard de zaken uit die kinderwereld zélf. Daar kon je pas een traan om laten. Die jongen die jouw stripboekjes afpakte. Thuis durfde je niet met die contrabande aan te komen, dus thuis klagen was er niet bij. Je moest dat verlies en dat verdriet in eenzaamheid bezitten. Je complete bestaan wankelde op z'n grondvesten toen een vriendje tijdens de kerstbomenjacht in het verse nieuwe jaar opeens de kant van de tegenpartij koos. Dat was wat. Wie Nederland toen bestuurde? Juliana waarschijnlijk. Verder wist je niet. Hoe de wereld eruitzag? Geen notie. Heerlijke tijden. Ik moest eraan denken toen onze kleindochter, zeven jaar oud, deze week in huilen uitbarstte toen ze de berichten hoorde over de slijtage van de ozonlaag. Ze had ons dan wel gevraagd haar te 'sponsoren' vooreen wandeling ten bate van de 'arme kindertjes' op de wereld. Maar die vraag had eenzelfde reikwijdte als haar dringende verzoek aan mij dat mooie (holografisch gedrukte) vogeltje op m'n credit card voor haar af te knippen. Niets schokkends. Gewoon het vullen van een kinderhand. Maar die tranen om de gaten inde ozonlaag schokten me. Hoe leeft een kind vandaag? Hoe verdeelt het mee in onze misère? Hoeveel weet het van Irak, Rusland, kernkoppen en d iscriminatie? Ik schaamde me even voor onze wereld. En ik dacht terug aan die tijd van Tekko Taks. Kind doodgereden op oversteekplaats KATWIJK Een zevenjarig jongetje is gistermiddag over leden, nadat hij op een zebra pad in Katwijk was aangere den. Een automobilist die wil de afslaan, stopte voor de over steekplaats. Een achteropko mende automobilist wilde rechtdoor rijden, maar zag het kind over het hoofd. Het jonge tje werd zwaar gewond overge bracht naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden, waar hij korte tijd later overleed. :ag treffen in Sittard de drie kandidaat-voorzitters van de elkaar in het openbaar. Felix Rottenberg, de tot nu toe op- .dste kandidaat, gaat echter ook hier een debat uit de weg. oudt een toespraak en vertrekt weer, zelfs al is partijleider IKok er bij. Voor Ineke van Dijk, met Bob Suurhof tegenkan- at, is het echter een gelegenheid eens uit de schaduw van de pkaak' te treden. Haar boodschap: „De PvdA moet eerlijk pn kiezen, moet niet iedereen te vriend willen houden. En als it houdt dat we wat kleiner blijven, tja dan moet dat maar". K HOFLAND >TERDAM - Met eni- regelmaat piept de Willoze telefoon naast op tafel; Ineke van is makkelijk bereik- Verstandig, als je dat de vrouw die je opvolgen door gans irtij is afgebrand om- e wekenlang aan het ?n was in Toscane, ïdbaar terwijl de in brand stond, «dj dat wil Ineke van de plek van Marjan- it innemen als voor- nvi van de PvdA. Jawel, jn meer mensen in de dan Felix Rotten- b geen zin om een cam- te voeren door me af te tegen andere karidida- zegt Van Dijk. Maar ze Jttoch niet laten om haar twijfels uit te spreken over die merkwaardige 'move' van Rot tenberg en zijn vriend Ruud Vreeman om zich als duo kan didaat te stellen. „Wat ik rond uit kwalijk vind, is dat ze zich eerst afzonderlijk als kandi- daat voor het voorzitterschap hebben gepresenteerd en pas na sluiting van de inschrij vingstermijn de handen ineen hebben geslagen. Ik beweer niet dat het afgesproken werk is gewëest, maar er klopt toch iets niet. Rottenberg en Vree man zijn nota bene al zo'n jaar of vijftien vrienden! Dat idee van Rottenberg en Vreeman om beiden een volledig betaal de baan te geven, vind ik niks. Het staat bovendien in schril contrast met het reorganisatie plan van het partijbureau, waardoor tien mensen zullen moeten worden ontslagen". Op handen Ineke van Dijk, lid van het da gelijks bestuur van de PvdA en voorzitter van de Rooie Vrou wen, draagt partijleider Wim Kok op handen. Al vindt ze dat hij te vaak en te ver voor de muziek uit heeft gelopen. „Maar dat moet vooral de par tij zich aantrekken, want die heeft niet beseft dat Kok de problemen wel vaak op tijd heeft gezien, maar de PvdA wilde niet luisteren". „Daardoor heeft de partij de problemen aan zichzelf te wij ten, al zijn er overigens bij de wao-kwestie aan alle kanten fouten gemaakt. Ineens lagen daar de wao-maatregelen op tafel, zonder dat iemand de achterban duidelijk had kun nen maken waarom dat ge beurde. Met alle rampzalige gevolgen voor de PvdA van dien. Iedere rechtgeaarde PvdA'er dacht: is dit mijn par tij nog wel? Dat krijg je als je mensen dingen belooft die je niet waar kunt maken. Voor mij valt de wao-kwestie in de categorie 'eens maar nooit meer'. De PvdA moet voortaan de durf hebben om mensen ook aan te spreken op hun ei gen verantwoordelijkheden. De partij kan een hoop doen, maar ze zal mensen ervan moeten doordringen dat de tijd voorbij is dat je kon den ken: als ik PvdA stem komt al les vanzelf wel goed". „We moeten zo eerlijk zijn om mensen voortaan open tege moet te treden. Tot nu toe heb ben we altijd mensen aan ons gebonden door te zeggen: wij garanderen dat het goed met je gaat en mogelijk zelfs nog iets beter. Dat kun je nu niet meer zeggen, want het klinkt onge loofwaardig en je kunt het niet garanderen. De PvdA heeft een fout gemaakt door te blij ven doen alsof de wereld niet is veranderd. Dom natuurlijk, want de waarheden uit de ja ren vijftig en zestig bestaan niet meer. Wat is er nog over van het dee dat je je hele werk zame leven bij één baas zou doorbrengen, dat je nooit zon der werk zou zitten, dat vrou wen niet werken, dat mensen niet van partner wisselen, dat het gezin de enige leefvorm is? Al die waarheden bestaan niet meer. Maar de PvdA heeft er wel heel veel van zijn opvattin gen op gebaseerd". Onzekerheid „We zullen mensen ervan moeten doordringen dat ze er ook zelf iets voor moeten doen. Inderdaad, het verhaal van rechten en plichten. Ik ben het ook zeer eens met het rapport- Wolfson. De PvdA kan mensen die het niet zo geweldig heb ben getroffen wel degelijk meer bieden dan andere partij en, maar enkel en alleen als ge noeg mensen deelnemen aan de economie. Als er genoeg ba nen zijn en genoeg mensen werken. Slagen we daar met z'n allen in, dan zorgt de PvdA voor een bodem in het bestaan van iedereen, dan gaat het mi nimumloon niet omlaag, zal het verschil tussen uitkerin gen en lonen niet groter wor den en blijft de aow onaange tast. Daarnaast moeten we dui delijk maken wat we willen met Europa, minderheden en milieu. Als we eerlijk zijn, als we durven zeggen dat mensen er ook zelf iets aan moeten doen, dan weten mensen weer waar ze aan toe zijn met de PvdA. Dan neem je de onze kerheid weg, waardoor nu zo veel mensen de partij de rug toekeren". Heel mooi. Maar dat kan bete kenen dat de PvdA voortaan niet meer dan, pakweg, vijftien zetels haalt. Wat dan? Van Dijk: „Tja, als dat de uiter ste consequentie is, dan moet dat maar. Dat is het gevolg van het maken van keuzes". Ook heel mooi, maar dan wordt u natuurlijk nooit voorzitter. „Ach, u schildert het heel ex treem. Ik geloof echt in de boodschap van de sociaal-de mocratie en ik ben ervan over tuigd dat het niet zover komt. Ik geloof natuurlijk niet dat mensen alleen maar voor een partij kiezen uit eigenbelang, want dat suggereert u. Natuur lijk, een gezond deel egoïsme speelt een rol, maar er is meer. Maar goed, laten we het even fixeren op welbegrepen eigen belang. Dan zullen we mensen er dus van moeten doordrin gen dat we in een tijd leven waarin iemand die vandaag denkt goed te zitten, morgen afhankelijk kan zijn van basis garanties. Heden ik, morgen gij. Als je dat tot je door laat dringen, zul je ook veel eerder begrijpen wat solidariteit bete kent: eerlijk delen in goede en slechte tijden. Ik wil mensen aanspreken op hun toekomst. Mijn opvattingen zou je als volgt kunnen samenvatten: als je voortaan PvdA stemt, dan wordt de samenleving er beter van, je wordt er zelf beter van en je kinderen worden er beter van. En met 'beter' doel ik dan niet alleen op geld en luxe, maar vooral op welzijn". De vraag is: willen mensen dat wel horen en begrijpen ze het? Want het blijft een ingewikkeld verhaal. „Het wordt natuurlijk steeds moelijker om je boodschap in een paar zinnen te vertellen. Het makkelijkst is om te zeg gen dat alles blijft zoals het is. Dat willen mensen graag ho ren, want dat herkennen ze en dat is duidelijk. Maar wie dat tegenwoordig nog roept houdt iedereen voor de gek". iPER EN HOBBES DOOR BILL WATERSON Journalistenbond betreurt uitblijven persfusieregeling (Vervolg van de voorpagina) t DEN HAAG - De Neder landse Vereniging van Journalisten betreurt het voornemen van het kabi net. De NVJ heeft herhaal de malen aangedrongen op een persfusieregeling ter bescherming van de pluriformiteit van de pers. Recentelijk deden zich fusies voor bij Brabantse kranten en bij uitgeverijen in het oosten van het land. Ook in Noord- Holland zijn kranten bij elkaar gevoegd. De journalistenbond maakt zich zorgen ovër die ontwikkeling. Het kabinetsvoorstel sluit aan bij het verdeelde advies van de Sociaal Economische Raad. De groep werkgevers en negen kroon leden waren tegen een wettelijke persfusieregeling. Een minderheid in de SER van werknemers en vijf kroonle- den wilde een zogenaamde persconcentratieregeling. Die regeling naar Europese snit geeft concerns de mogelijk heid te komen tot een bepaald maximaal marktaandeel. Ge dacht wordt aan een aandeel van ten hoogste 25 procent van de dagbladen-oplage. Ook een maximaal oplage-percentage van veertig procent werd tot voor kort overwogen. Onder nemingen die door een fusie een groter aandeel verwerven zouden daarvoor ontheffing moeten vragen. KLOK VOOR BREZI Band met Brezi steeds steviger Precies een week geleden zijn wij begonnen met het voeren van een actie onder onze abonnees voor het in zamelen van geld voor een klok voor het dorpskerkje in het Tjechische Brezi. Zo'n beetje met hetzelfde idee als diverse gemeen ten in ons land een steden band aangaan met een Tsjechische stad, zo heeft onze krant in die week een bijzonder band gesmeed met Brezi. Tal van lezers hebben hun .giroboekje al in hetzelfde weekeinde te voorschijn gehaald en een groter of kleiner bedrag overgemaakt. Zo kon nu al een deel van de goede ga ven de actierekening wor den bijgeschreven. Maar dat is nog slechts het be gin. Velen hebben toege zegd of lopen nog met plannen rond hun bijdrage te leveren. Uiteraard is het comité dat deze actie orga niseert zelf ook spon taan ontstaan dankbaar voor deze welwillende me dewerking. Daardoor kon immers inmiddels al meer dan drieduizend gulden voor de klok worden inge zameld. Stand van gisteren: 2330. Van daag kwam binnen: N.N.. Den Haag: 250; H.B., Den Haag: ƒ10; J.F.J.H. Delft: ƒ25; W.J.v.d.A.. Den Haag: 2; J.H T.M.E., Den Haag: 10; J.J.M.B., Leiden: ƒ50; G.J.N., Delft: 25; C.M.v.d.G., Den Haag: 15; H.J.W. van R Voor burg: 10; B.P M.R., Den Haag: 10; W D.v.Z.. Den Haag: 2.50; A.V.-v.O., Rijswijk: ƒ25: PT, Den Haag: 10; N.N.: 300 Dat is vandaag in totaal: 744.50 Gevoegd bij de stand van giste ren is de tussenstand nu: 3074,50.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 3