1 Luttel New Hampshire stuurt de wereldpolitiek p jj 1 ZATERDAG 8 FEBRUARI 1992 PAGINA 33 ll mal Ie New Hampshire is, met maar ruim één miljoen inwoners op een oppervlak zo groot als Nederland, voor Amerikaanse begrippen een dwergstaat. Maar dit heuvelachtige noordoostelijke stukje Verenigde Staten is van reuzenbelang voor de Amerikaanse politiek en daar mee voor de wereld. Meer dan welke andere Amerikanen ook beslissen de burgers van New Hampshire welke politici kans maken president te worden van de VS. In de se rie van vijftig voorverkiezingen immers net zoveel als er Amerikaanse deel staten zijn is de stembusstrijd in New Hampshire de eerste die echt van be lang is. Die in Iowa gaat er nog aan vooraf (komende maandag al), maar heeft de vorm van besloten partijverga deringen en is daarom geen goede graadmeter voor de ware sterkte van de verschillende presidentskandidaten. In New Hampshire mogen over op 18 februari alle stemgerechtigde inwoners naar de stembus. De Witte-Huisgega- digden die het daar slecht doen, hebben geen enkel excuus meer en stappen ver volgens veelal uit de race. Maar wie in New Hampshire bij de Democrati sche of bij de Republikeinse Partij wint of bijvoorbeeld een verrassende tweede wordt, die zal baden in het over stelpende licht van de wereldmedia, kan op legers nieuwe geldschieters en cam pagnehelpers rekenen en zal met die op stekers op de volgende deelstaten af gaan, die daarna hun voorverkiezingen houden. Het gaat er de kandidaten in die 'primaries' om zoveel mogelijk eigen gedelegeerden verkozen te krijgen naar hun nationale partijconventie (komende zomer), waar de winnaar van de meeste voorverkiezingen dan formeel de 'nomi natie' krijgt en het tegen de genomi neerde van de tegenpartij mag opne men. De presidentsverkiezingen zijn op 3 november. Bij de Republikeinen zijn twee kandida ten: de herkiesbare president George Bush en diens ultra-conservatieve con current Patrick Buchanan. De Demo craten hebben vijf mannen die het hoog ste ambt ambiëren: Bill Clinton (gou verneur van Arkansas), Paul Tsongas (ex-senator uit Massachusetts), Bob Kerrey (senator uit Nebraska), Tom Harkin (senator uit Iowa en daarom ze ker de winnaar van de eerste 'caucus' daar komende maandag) en Jerry Brown, ex-gouverneur van Californië. Onze correspondent in de VS, Mare de Koninck, reisde een paar dagen door New Hampshire en zag er de uitdagers van George Bush aan het werk. 'Ontrouwe' Bill Clinton zegt over zijn echtgenote: „Hillary zal als First Lady de belangrijkste rol gaan spelen sinds Eleanor Roosevelt. Want ze is een heel speciale vrouw FOTO: AP ERRY Het is altijd weer /en merkwaardig als magnifiek m te zien hoe de democratie erkt. Hoe de leiders van het nd afhankelijk zijn van de jnst van alleman. oe de ambitieuzen van het pluche van in gouverneurs- of senaatszetel oeten komen om in eenvoudige huis- tochtige winkelcentra en rom- schoolgebouwen te bedelen om extra stemmen. Hoe ze in het ijzige Hampshire, een van de zwaarst de recessie getroffen Amerikaan- staten, de argwanende John's, Sal Ann's en Billy's moeten zien te En hoe die John's, Sally's, en Billy's het in hun macht heb- te beslissen wie de volgende baas 1 zijn van 's werelds enige supermo- ndheid. itrick Buchanan, de Republikein van :t ruwe, rechtse woord, rijdt deze mid- ig met twee helpers in een bestelauto et 'Buchanan for President' erop naar erry. Het is een kleine stad in het idoosten van de staat. De glooiende raten met de witte houten huizen zijn als sfeervolle schilderijtjes. Tot in >wntown van deze landelijke gemeen- n staat er hier en daar een paard in de in. de basketbalzaal van Calvary Christi- School zitten zo'n tweehonderd leer- rumoerig op de tribune te wach- n op de kandidaat. Op de voorste rij zich Tim en Suzie genesteld, e beiden achttien jaar oud zijn en voor het eerst in hun leven zullen ogen stemmen. „Ik ben voor Bush", gt Suzie. Waarom? „Omdat de De- ocraten allemaal voor abortus zijn", m daarentegen kiest voor Bob Ker- y. „Ik denk dat Clinton wel meer kans aakt, maar als het waar is dat hij zijn ouw heeft bedrogen, vind ik hem niet schikt als president". Waarom niet? )mdat dat veel zegt over zijn karak- r". an komt Pat Buchanan, omstuwd lor een kleine roedel cameralui, de /m' binnen en neemt, het woord. Vaarom beleeft New Hampshire een onomische depressie? Waarom is ïw Hampshire in twee jaar tijd 50.000 nen kwijtgeraakt? Omdat Amerika is van de weg van de vrijheid, van Freedom Road. De erheid steelt met haar belastingen 25 ocent van onze welvaart. We moeten natie bevrijden van de enorme We moeten minder buiten- hulp geven. America first!" applaus dat Buchanan een wat acteur onmiskenbaar ver- blijft eerst nog uit. Bijval komt als de studenten vragen mogen stel- en het eerste antwoord luidt: „Ik n voor honderd procent tegen abor- 5. Ik geloof dat ongeboren kinderen n onsterfelijke ziel hebben". Suzie ipt enthousiast mee. Irown bescheiden schaal van New Hamps- re maakt het mogelijk in korte tijd presidentskandidaten te ontmoe- n. Die middag zal Democraat Jerry own de plaatselijke krant in Laconia, het hart van de staat, bezoeken. Op 'g erheen legt een sneeuwstorm het onder een maagdelijk witte ken. De tocht gaat langs tientallen vroren meren, waarop auto's rijden i noeste schaatsers zich door de ele- ploegen. Own ziet er in zijn spijkerbroek en tien jaar jonger uit h zijn 53-jarige leeftijd. In een redac- van de Evening Citizen lelt hij aan de vijf opgedraafde ver- een stenciltje uit, waarop h prestaties als gouverneur van Cali- op milieugebied staan vermeld. Zoals 'de grootste windkrachtcentrale ter wereld'. Brown heeft de energieke stijl van iemand die overal waar hij bin nenkomt in de handen klapt en zegt: „Zijn er hier problemen'? Oké! Laten we ze gaan oplossen!" Hij is anti-Washington en anti-politiek. „Ik ben de enige met echte alternatie ven. Ik zeg: terug naar een belastingta rief van 13 procent voor iedereen. On rechtvaardig omdat de rijken dan te licht belast worden? De rijken worden nu nauwelijks belast omdat hun tarief dan wel 28 procent is, maar ze door al die aftrekposten vaak helemaal niets betalen. Ik zeg: weg met alle aftrekpos ten, behalve voor liefdadigheid en voor het eigen huis". Jerry Brown wil dat de Amerikaanse overheid gaat investeren in de toe komst, waaraan andere landen al lang begonnen zijn: glasvezelkabels, hoge snelheidstreinen, teletekstsystemen. Het is moeilijk voor te stellen dat deze onconventionele man, die de laatste ja ren voor moeder Teresa werkte en veel gemediteerd heeft in Tibet, ooit de gouverneur was van de kolossale staat Californië. Wat hij ervan vindt dat er zoveel te doen is geweest over de huwe lijkse ontrouw van zijn rivaal Bill Clin ton? „Dat bewijst dat er niets in Clin tons politieke programma zit dat wél de moeite van het bespreken waard is...". Tsongas De volgende politieke happening wordt een optreden van Paul Tsongas in het vermaarde Dartsmouth College in Ha nover. Tsongas is volgens veel Demo craten de man met de zinnigste en best doordachte ideeën. Maar hij is niet 'presidentieel', zo heet het, omdat een verkeerd stemgeluid, een onooglijk voorkomen en een klungelige stijl hem in het televisie-politieke tijdperk tot een 'communicative disaster' maken. Toch heeft Tsongas de laatste weken met opmerkelijk succes die natuurlijke hindernissen weten te verkeren tot voordelen. Hij heeft alle pogingen op gegeven om het tv-medium de baas te worden en is daardoor geholpen door grote doses humor en flegma voor steeds meer mensen in New Hampshire een populaire anti-held ge worden. Alle enquêtes geven hem in het Democratische kamp een solide tweede plaats na Clinton. En wat deze overlevende van een ernstige kanke raandoening zeven jaar geleden vanavond voor een enorme Ameri kaanse vlag zegt tot het stampvolle au ditorium van 'Dartsmouth', weet de studenten tot enthousiasme en soms zelfs ontroering te brengen. Tsongas vertelt dat hij eens als jonge man een studiereis maakte door Etio- pië en dat hij daar dikwijls in de hutten van de armste mensen twee foto's aan de wand zag hangen: een van keizer Haile Selassi en een van een andere held, president John F. Kennedy. „Ik was daar als jeugdige Amerikaan enorm trots op. Hoelang zou ik nu, in 1992, door Etiopië moeten rijden om een foto te vinden van George Bush?" De presidentskandidaat heeft de la chers en de klappers op zijn hand. Paul Tsongas wil zijn eigen Democrati sche Partij veranderen. „Onze partij is pro-banen en anti-ondernemers. Dat kan niet. Mijn definitie van vooruitstre ven is: in staat zijn ons commerciële vermogen te vergroten en de overheids schuld van 300 miljard dollar per jaar,, waar George Bush jullie generatie mee opzadelt, weg te werken. Dat is onmo gelijk, als we belastingverlaging moeten geven aan de midden-inkomens, zoals de andere Democratische kandidaten beloven. De keus gaat tussen mij en een van die vier sinterklazen". Kerrey De diep bevroren ochtend erna wijst Lori, beheerder van een klein motel, de weg naar Memorial High School in Manchester, waar Bob Kerrey zijn op wachting zal maken. „Ik weet nog niet op wie ik zal stemmen", zegt Lori. „Ik vraag me af of iemand een antwoord heeft op onze enorme problemen. In een jaar tijd zijn in New Hampshire zes banken over de kop gegaan. Mijn man is werkloos. Hij was technicus in de de fensie-industrie in Boston bij Raythe on. Het Pentagon heeft het contract op gezegd. Wij zijn blij dat de Koude Oor log is afgelopen, maar Amerika betaalt nu met werkgelegenheid". De kleine, slanke senator met het guiti ge gezicht. Bob Kerrey, is een officiële "oorlogsheld' sinds hij in Vietnam een onderbeen verloor. Met zijn prothese jogt hij al jarenlang dagelijks drie kilo meter en ook zijn 'uit en aan'-relatie met actrice Deborah Winger heeft hem vaak veel welkome publiciteit gegeven. Voor de overvolle klas in 'Memorial High' met de verzamelde media tegen de muren gedrongen hamert Kerrey op zijn 'issues'. Hij is de enige Democrati sche kandidaat die als president elke Amerikaan toegang zou bieden tot zijn nationale ziekteverzekering. „Als ge handicapte weet ik maar al te goed hoe fijn het is om van medische verzorging op aan te kunnen". Eén op de zes Ame rikanen heeft thans geen enkele verze kering tegen ziekte. En een Kerrey-re- gering zou investeringen stimuleren om Amerika weer nummer één te maken in de wereld van communicatie en trans port. Ook in dit gehoor van jonge Ame rikanen komt weer het thema abortus op. „Senator, ik weet dat u pro-keuze bent, maar wat vindt u van een vrouw die al vier keer een abortus heeft gehad omdat dat haar methode van geboorte beperking is?" Kerrey: „Daar ben ik niet blij mee, maar toch vind ik dat de overheid dat niet mag verbieden. Ik ben voor grotere beschikbaarheid van con dooms. Ook op scholen". Een aarze lend applausje in een hoek van het lo kaal sterft snel weg. Clinton Een vlugge lunch bij McDonald's of> weg naar 'front runner' Bill Clinton die in Concord de plaatselijke high-school zal bezoeken, leert opnieuw hoezeer New Hampshire de traditionele proef tuin is van Amerika's nationale, poli tiek. Hier is Ronald Reagan ingelijst, met in de mond de Big Mac die hij in 1980 in dit restaurant verorberde. Zoals in de meeste eethuizen en in honder den huiskamers in New Hampshire de Jimmy Carters, Hubert Humphreys, Barry Goldwaters en George McGo- verns uit vervlogen jaren met trotse au tochtonen op vergeelde foto's staan. „Ladies and gentlemen, the next presi dent of the United States", introdu ceert studente Donna Povitch in de to neelzaal van Concord High een Bill Clinton die zwaar verkouden blijkt. Waterige ogen en een rode neus plegen een aanslag op het toch nog evidente charisma van dit 45-jarige wonderkind, dat op zijn dertigste verjaardag al gou verneur was van de staat Arkansas. Ook Clinton schildert een Amerika dat achterop is geraakt bij West-Europa en Japan. „In landen die het economisch wél goed doen, bestaat zoiets als per manente scholing en training. Als hier in de VS leerlingen vroegtijdig van school gaan, bemoeit niemand zich meer met hen. De front runner wil elke Amerikaanse jongere recht geven op een studiebeurs die kan worden terug betaald in dollars of met twee jaar soci ale dienstplicht". Clinton is een merkwaardige cocktail van politieke routine, verlegenheid en naar het lijkt waarachtige emotie. Hij weet nu en dan rillingen van aandoe ning door zijn gehoor te sturen, bijvoor beeld als hij schildert hoeveel Ameri kaanse jongeren tegenwoordig na- schooltijd met bezwaard gemoed naar huis gaan, omdat hun ouders daar zon der baan zitten en overwegen het huis te verkopen. Toch blijven de studenten kritisch. „Gouverneur, u wilt tweemaal zoveel besparen op defensie als president Bush, maar New Hampshire lijdt nu al zo verschrikkelijk onder die bezuinigin gen". Clinton knikt begripvol, denkt se conden lang na en zegt: „We kunnen ons niet veroorloven om als Amerika veel meer aan defensie te doen dan Eu ropa en Japan. Het probleem is niet de bezuinigingen daarop, het probleem is dat Bush alleen maar snoeit, zonder een plan te hebben om er civiele pro- duktie voor in de plaats te creëren. Bush interesseert zich gewoon niet voor de gedupeerde mensen". Noodlot Een uur van vraag en antwoord trekt voorbij en niet eenmaal komt Clintons beweerde buitenechtelijke activiteit ter sprake. Het onderwerp is door New Hampshire met een soort vastberaden heid tot 'non-issue' verklaard. Wel wil redactrice Miriam van de schoolkrant De Democraten hebben vijf belangrijke kandidaten die 's werelds hoogste ambt ambiëren: v.l.n.r. Bob Kerrey (senator uit Nebraska), Tom Harkin (senator uit Iowa en daarom zeker de winnaar van de eerste 'caucus' daar komende maandag), Jerry Brown (ex- gouverneur van Californië), Bill Clinton (gouverneur van Arkansas) en Paul Tsongas (ex- senator uit Massachusetts). FOTO: AFP weten of Clintons echtgenote Hillary, die na de 'onthulling' opvalt door haar extra actieve bijdrage aan Bill's presi dentscampagne, misschien vice-presi dent kan worden. „Dat kan ik niet ma ken", antwoordt Clinton. „Maar ze zal als First Lady de belangrijkste rol gaan spelen sinds Eleanor Roosevelt. Want ze is een heel speciale vrouw". In New Hampshire moge het huwelijk van Bill en Hillary dan terzijde blijven, de top van de Democratische Partij in Washington is er nog steeds niet gerust op. Wat als er nog nieuwe onthullingen komen'? Of als Bill Clinton om wat voor reden dan ook bij volgende voorverkie zingen zijn leidende positie verliest? Geen van de andere Democratische kandidaten lijkt voldoende presidentië le potentie te hebben om Bush serieus te kunnen bedreigen. Juist nu de zittende Republikeinse pre sident eindelijk aangeschoten en dus kwetsbaar wild is, belichaamt Bill Clin ton de vrees voor een noodlottig drama bij de Democraten. Geruchten willen dan ook dat in de coulissen toch nog andere zwaargewichten zich in gereed heid houden om als kandidaat in te springen. Het zou de sensatie van de eeuw zijn. Bill Bradley, Al Gore, Ri chard Gebhard en eens te meer gouver neur Mario Quomo van New York zijn de gefluisterde namen. Een handvol Democratische partijle den heeft in New Hampshire de kiezers opgeroepen om Quomo als een zoge naamde 'inschrijfkandidaat' te vermel den op het stemformulier. Het New- yorkse politieke kanon heeft opnieuw op meesterlijke wijze voor de eer be dankt: „Ik ben geen kandidaat, maar het is moeilijk om mensen te ontmoedi gen die zulke aardige dingen over je zeggen". I let geheimzinnige landschap van New Hampshire met zijn zwijgende heuvels en zijn gestolde meren lijkt dit verkie zingsjaar dan ook nog mysterieuzer dan anders. En een tegenvallend resultaat voor Clinton, een opvallend sterke uit komst voor Buchanan en een meer dan symbolische steun voor Quomo zouden de spoken kunnen zijn die New Hamps hire op de avond van 18 februari loslaat op de rest van Amerika en op de we reld. CcicUeSoiwa/nt

Leidse Courant | 1992 | | pagina 33