„Ouders weten niet hoe ze met verdwijningen moeten omgaan GERUCHTENM ACH INE Extra waakzaam Hysterie Taboesfeer CcicUcScHMcmt Meisjes lijken zomaar van de aardbodem te kunnen verdwijnen. In Groningen, in Drenthe en in de buurt van Antwerpen zijn vier meisjes in een tijdsbestek van twee maanden spoorloos verdwenen. De geruchtenmachine draait op volle toeren. Toeval of complot? Hoe reageren de ouders? Maar ook: hoe reageert de bevolking op de reacties van ouders? En welke rol spelen de media? Nog één verdwijning en de angst kan omslaan in massahysterie. Want de informatie blijft gebrekkig: de vermissingen blijven raadselachtig. DEN HAAG Ouders van het vermiste meisje Nymphe Pool man uit Vriescheloo zoeken de publiciteit. De pleegouders van de verdwenen Willeke Dost uit Koekange mijden de media. En op de grens van Noord-Brabant en België zoeken honderden mensen - tegen de zin van de politie - wanhopig naar twee Belgische meisjes. Ook al sinds kort vermist. Verdwijningen be roeren de emoties, zeker wan neer het ook nog eens gaat om jonge meisjes. „Het zal je kind maar wezen", denken veel ou ders. Zij ontsteken in diepe ver ontwaardiging, zodra moeders en vaders van verdwenen kinde ren niet beantwoorden aan het stereotiepe beeld. De rijkspolitie van Groningen kan daarvan meepraten. Het was spitsuur vorige week, na de televisie-uitzending 'Crime Time' van de TROS. Een vloed van reacties spoelde over de politie post. Niet alle reacties gaven blijk van meeleven met de moeder Nymphe Poolman. Want zo'n moeder bestaat niet in het denkpatroon van veel Ne derlanders. Een moeder die al een paar maanden in grote onzekerheid verkeert over het lot van haar dochter moet hui len. Wanhopig zijn. En volkomen over stuur. Dan kan zij rekenen op een be gripvolle schouder. De tamelijk nuchtere houding van de ouders leidde tot agressieve reacties bij kijkers. Zo'n ouderpaar is 'dus' ver dacht. Daarover is nauwelijks twijfel mogelijk. Ouders die niet voldoen aan het standaardbeeld dat mensen van hen verwachten, kunnen rekenen op een flinke portie vooroordeel. In het geval van de familie Poolman komt daar nog bij dat zij zich beweegt in 'het alterna tieve circuit'; en zich tot op zekere hoogte laat leiden door verklaringen van paragnosten en zich paranormaal begaafd noemende mensen. De politie trekt zich niets aan van de vooroordelen als zouden de ouders 'niet normaal' zijn, verzekert politie woordvoerder Yorien van den Hom- bergh van de rijkspolitie Groningen. „De ouders zijn ervan overtuigd dat het meisje nog in leven is. Daardoor kun nen zij er rustig over praten. Het is hun manier om met het probleem om te gaan". Mensen gaan af op uiterlijklijk- heden. Als de tranen uitblijven, slaan de verhalen op hol. Verbanden zijn snel gelegd, de geruch tenmachine draait op volle toeren. Niets lijkt te dol. Want hoe zat het ook al weer met dat Groningse echtpaar dat in december van het vorig jaar op raad selachtige wijze werd vermoord? Dat echtpaar was actief lid van de Pinkster beweging. Zou het niet mogelijk zijn dat een inmiddels naar Amerika uitge weken verdachte op de een of andere manier met beide vermissingen iets te maken heeft? De wildste verhalen ge dijen op een ondergrond van onzeker heid en onwetendheid. Het zijn de media die veelal tuk zijn op het speuren naar het allesomvattende complot. Een verband tussen de ene en andere verdwijning wordt gesugge reerd. Als vrachtwagenchauffeur M.S. uit Assen wordt aangehouden voor de moord op het meisje Jessica Laven, dan wordt hij direct in verband gebracht met de moord op Cheryl Morriën, een zevenjarig meisje dat in 1986 spoorloos uit IJmuiden verdween. En het kan toch geen toeval zijn dat an derhalve maand na de verdwijning van Nymphe Poolman uit Vriescheloo de vijftienjarige Willeke Dost uit Koekan ge in het niets oplost? De politie sluit niets uit, maar zij heeft zelfs nog geen flinterdunne aanwijzing dat duidt op een samenhang. In het geval van Nymp he Poolman denkt de politie aan een misdrijf; Willeke Dost zou nog in Ber lijn zijn gesignaleerd. Waar ligt de scheiding tussen 'gewoon weglopen' van huis, wat veel pubers doen, en een misdrijf? filosofeert Rein van der Veen die in het rechercheteam zat dat zich bezighoudt met de verdwij ning van het meisje uit Koekange. Vroeg of laat duiken veel mensen weer op. Merkwaardig genoeg zijn er nauwelijks betrouwbare cijfers voorhanden over het aantal verdwijningen. Het feit dat in de afgelopen maanden nogal wat meis jes van de aardbodem zijn verdwenen, zou voor de Centrale Recherche Infor matiedienst (CRI) reden kunnen zijn om de gegevens in kaart te brengen, maar tot nu toe is dat niet gebeurd. „Het probleem is", aldus een woord voerder van de CRI, „dat de politie ver dwijningen regelmatig aanmeldt. Maar duikt de verdwenen persoon weer op, dan wordt dat zelden doorgegeven". Een ding is wel zeker; de afgelopen maanden zijn het vooral meisjes die spoorloos raken. Op 28 november ver dween Nymphe Poolman, op 15 januari vertrok Willeke Dost uit haar ouderlij ke woning. In de tussenliggende perio de verdwenen, vlak over de Belgische grens, ook al twee meisjes. Op 16 de cember verdween de vijftienjarige Ka- trien de Cuyper uit Brasschaat, bij Ant werpen. Twee weken later was het de veertienjarige Inge Breugelmans uit Wuustwezel die werd vermist. Van bei de meisjes nog geen spoor, en ook niet van de tienjarige Nathalie Geijsbregts uit Leefdaal, oostelijk van Brussel, van wie na 26 februari vorig jaar niets meer is vernomen. ZATERDAG 8 FEBRUARI 1992 PAGINA 31 Cheryl Morriën verdween op 7- jarige leeftijd in IJmuiden toen zij onderweg was naar de flat van een vriendinnetje. De arrestatie van vrachtwagenchauffeur M.S. uitAssen wegens de moord op het Jessica Lavenwerd vreemd genoeg onmiddellijk in verband gebracht met de moord op Cheryl Morriën. FOTO: ANP van alles. „Ouders weten absoluut niet wat zij moeten doen in dit soort situa ties", zegt hij. „Dat wordt hun niet ge leerd". In het geval van de moeder van Nymp he Poolman viel het hem op dat zij tij dens de televisie-uitzending geen enkel signalement van haar dochter heeft ge geven. „Hoe kunnen mensen een moe der helpen, zonder dat zij iets van het kind weten?" Kinderen zouden, evenals hun ouders, beter beslagen ten ijs moeten kunnen komen, hoe vreemd en afstandelijk dit ook klinkt. Over van alles en nog wat worden zij voorgelicht. Geen onder werp is zo beladen of het wordt van zijn sluiers ontdaan. Vrijen is natuurlijk, maar nooit vanzelfsprekend. Bij brand moet de brandweer worden gebeld. Maar bestaat er zoiets als 'individueel rampenplan'? Wat moet je doen als persoon, als jouw kind wordt ontvoerd? Of spoorloos verdwijnt? Oussaïd: „Als mensen over deze zaken worden geïn formeerd, zouden zij minder panieke rig reageren". Scholen zouden aandacht kunnen be steden aan deze zaken. Kinderen zou den op „een heel gewone manier" met verdwijningen kunnen worden gecon fronteerd, veronderstelt Oussaïd. Ou ders moet worden geleerd hoe zij dit soort zaken met hun kinderen kunnen bespreken. Voor de kinderen moet dui delijk zijn dat het niet altijd onbeken den zijn van wie zij geen snoepje mogen aannemen. Het kan, bij wijze van spreken, ook de buurman zijn die hen lastigvalt. Bij de zoekactie naar de dader van de moord op de elfjarige Jessica Laven uit Hoorn zocht het publiek de schuldige in Duits land; want er was immers een auto met een Duits kenteken gesignaleerd. Een Duitser paste in het 'ideaal'-beeld („zie je wel. en „Duiters zijn ook niet te vertrouwen...") van de mensen, totdat de onbekende in werkelijkheid een vrachtwagenchauffeur uit Assen bleek te zijn. Deze week sloeg de paniek opnieuw toe in de streek tussen Antwerpen en de Nederlandse grens. Een vijftienjarig meisje ontsnapte in Brasschaat ternau wernood aan een kidnapping door twee Nederlanders. Het gebeurde nog geen vijfhonderd meter van de woning van Katrien de Cuyper. Het Belgische on derzoeksteam concludeert dat een ver band tussen beide zaken nog allerminst zeker is, maar het omgekeerde valt evenmin te bewijzen. Het betrokken gebied is in rep en roer. Angstgevoelens nemen bezit van mensen, de politie is extra waakzaam. Massahysterie ontstaat als er weinig echte informatie voorhanden is. Of als de informatie onjuist is. De mensen creëren zelf de informatie. Hoe minder betrouwbare informatie, hoe meer ei gen creatie. De constatering is van dr. A. Oussaïd, universitair docent com municatiewetenschap aan de Rijksuni versiteit Groningen (RUG). Ook hij heeft vorige week vrijdagavond gekeken naar het misdaadprogramma van de TROS. „Natuurlijk, voor de mensen thuis had de vrouw móeten huilen. De dochter verdwijntAls dat niet gebeurt, wordt een schuldige snel gevonden. Het is pure onmacht, meent Oussaïd. „Mensen weten niet hoe zij met deze dingen moeten omgaan. Het kan immers iedereen overkomen. Wie een zondebok vindt, heeft het pro bleem voor zichzelf opgelost". Frankrijk heeft zijn 'Orléans', Neder land zijn 'Oude Pekela'. In de jaren zes tig verdwenen in Orléans, in de paska mer van een kledingzaak, meisjes die naar Afrika werden gesmokkeld. Ten minste, dat wilde het verhaal dat geen verhaal was. Want, bleek achteraf, geen meisje had ooit ongezien de paskamer verlaten. Er deden in die Franse stad tientallen vreemde verhalen de ronde, zonder bevestiging of ontkenning. De geruchtenstroom sleepte alles en ieder- Tegen dit soort mechanismen is geen kruid gewassen. Dat bleek ook in Oude Pekela: als vermoedens van seksueel misbruik opduiken, en die vermoedens worden niet bestreden of bevestigd, be gint de sneeuwbal al snel te rollen. Of, en zo ja hoevéél kinderen daar vier jaar geleden seksueel zijn misbruikt is nooit duidelijk geworden. Oussaïd: „Ook als de media nu het onomstotelijk bewijs zouden leveren dat daar niets zou zijn gebeurd, dan zal men blijven denken: er is toch wat gebeurd". Onmacht en een gebrek aan informatie wakkeren de hysterie aan. Want waar om ontstond er volgens de Groningse wetenschapper geen paniek toen de Golfoorlog uitbrak waarbij toch kern wapens en het mogelijk gebruik van gif gassen in het geding waren. Natuurlijk, Nederland is geen buurland van Irak, maar, onderstreept Oussaïd: „Er was meer aan de hand. Er was voldoende informatie via alle media. De televisie zond doorlopend uit. Dat voorkwam paniek". Verdwijningen van mensen zijn ongrijpbaar en de gevoelens van machteloosheid zijn nog groter als kin deren in het geding zijn. Dan is de hys terie snel geboren. Een goede samenwerking tussen politie en pers kan niet elke hysterie in de kiem smoren, maar is volgens Oussaïd wel een voorwaarde om de geruchten stroom zoveel mogelijk in te dammen. En dan: wie leert ouders die in de me dia aandacht vragen voor hun verdwe nen kind omgaan met dezelfde media? Als de pleegouders van Willeke Dost met opzet de publiciteit uit de weg gaan, dan pleit daarvoor wel iets. Want redeneren zij: als wij eenmaal in de pu bliciteit komen, dan hebben wij geen vat meer op de reacties die ongetwijfeld loskomen. Zo worden oordelen en vooroordelen ontweken. Oussaïd vindt dat eigenlijk 'het gekste' Oussaïd erkent direct dat het moeilijk is kinderen op een rustige en genuan ceerde manier voor te lichten over ver dwijningen. „Maar het is nog moeilijker om het niet te proberen. Haal de kwes tie maar uit de taboesfeer. Het zal men sen minder paniekerig maken, als zij met verdwijningen in aanraking komen. Of daarmee ook minder mensen zullen verdwijnen? Dat kan natuurlijk nie mand bewijzen. Maar wie de kennis van kinderen vermeerdert, leert hun meer op hun hoede te zijn". Volgens Oussaïd is er geen enkel bewijs dat de media de angstgevoelens aan wakkeren of verminderen. „Op het mo ment zelf is de invloed van de media groot. Maar mensen vergeten snel. Wat vandaag een hot item is, is een week la ter helemaal vergeten". De mate van betrokkenheid bij een ge beurtenis is afhankelijk van een aantal factoren. Wie kinderen heeft zal zich sneller aangesproken voelen door de berichten over de verdwenen meisjes dan mensen zonder kinderen. De ver missing van meisjes in België spreekt minder tot de verbeelding dan het ver dwijnen van meisjes die in de buurt of het eigen dorp wonen. Wanneer echter de Belgische kinderen niet meer in hun dorp opduiken en in Nederland ook kinderen uit een dorp verdwijnen, dan zal de interesse in de gebeurtenissen in België groeien. En zullen verbanden worden gelegd. Als de media minder over deze zaken zouden berichten, dan zou de criminali teit niet afnemen. Daarvan is de Gro ningse communicatiewetenschapper overtuigd. Uiteindelijk bevestigen de massamedia alleen wat al bij de mensen leeft. Honderd militairen kammen de Rucphense hei uit. Tevergeefs zochten zij op 10 januari naar twee verdwenen meisjes uit België. FOTO: ANP Dr. Oussaïd: „Massahysterie ontstaat als er weinig echte informatie voorhanden is. Of als de informatie onjuist is. De mensen creëren zelf de informatie". FOTO: ANNE MARIE FAMP

Leidse Courant | 1992 | | pagina 31