'Preken is presenteren: soms lukt het ook niet' GEESTELIJK LEVEN OPINIE COMMENTAAR unicef Qaidóe-Qowuvnt zaterdag 8 februari 1992 1 Vaticaan weigert reactie op beweerde hulp aan nazi's VATICAANSTAD - Het Vaticaan heeft giste ren niet willen reageren op persberichten dat het na de Tweede Wereldoorlog paspoorten zou hebben verstrekt aan nazi-kopstukken. Na aandringen, van verslaggevers gaf woordvoer der Joaquin Navarro slechts de volgende korte verklaring uit: „Geschiedenis is een rationele wetenschap die met feiten werkt en niet emo tioneel". Of het Vaticaan inzage zal vragen in nazi-dossiers die Argentinië binnenkort vrij geeft wilde hij niet zeggen. Nadat Argentinië maandag had aangekondigd de archieven over naar dat land gevluchte nazi's openbaar te ma ken heeft Shimon Samuels van het Simon Wie- senthalcentrum voor Onderzoek naar de Holo caust gezegd dat deze allerlei verhalen bevat ten over ontsnappingen met behulp van het Vaticaan en het Internationale Rode Kruis. Verloren illusies zijn gevonden waarheden Von Weizsacker neemt Oostduitse kerken in bescherming BONN - De Duitse president Richard von Weizsacker heeft de Evangelische Kerk in de vroegere DDR in bescherming genomen tegen het verwijt dat zij te nauw met de communistische regering heeft samengewerkt. „Het zijn de kerken geweest die de democra tiseringsbeweging de ruimte hebben gegeven zich te ontplooien," zei Von Weizsacker gisteren in een vraaggesprek in het dagblad Die Welt. De kerken waren weliswaar niet de oppositie tegen het communistische bewind, maar ze maakten haar wel mogelijk, al dus de Duitse president. Zij hebben de „vrije geest" en de saam horigheid van de Duitsers in stand gehouden. Juist daarom waren de Stasi-activiteiten op de kerken gericht. Ondanks enkele suc- cesjes is de Stasi er in het algemeen niet in geslaagd werkelijk bij de DDR-kerken binnen te dringen. Von Weizsacker keerde zich verder tegen de manier waarop de politieke partijen omgaan met de Stasi-documenten. De stelregel 'als jij op mijn sociaal-democra tische partijgenoten inhakt, neem ik jouw christendemocratische partijgenoten onder vuur' is volgens de president niet de juiste weg om het verleden te verwerken. Moskou krijgt confessioneel ziekenhuis MOSKOU - De Russische Baptistenbond is be gonnen met de inrichting van het eerste Russi sche ziekenhuis op confessionele grondslag. Met hulp van de Amerikaanse liefdadigheidsor ganisatie 'De barmhartige Samaritaan' wordt een afdeling van het Moskouse ziekenhuis nr.20 verbouwd tot modern diagnostisch centrum. Volgens persbureau Interfax is de benodigde medische apparatuur reeds uit de Verenigde Staten overgevolgen. Zelfs aan speciale kleding voor de werknemers is gedacht. De Amerikaanse organisatie helpt ook bij de opleiding van het personeel. De belangrijkste eis die aan de werknemers wordt gesteld, is „christelijk gedrag", zo maakte de voorzitter van de diaconale afdeling van de Russische Baptistenbond, Nikolaj Kolesnikov, bekend. Zelfdoding door MARINUS V.D. BERG Zelfdoding wordt de dood van de toekomst, heeft professor René Diekstra eens gezegd. In mijn kinderjaren werd mij geleerd dat zelfmoordenaars, zoals ze genoemd werden, naar de hel gingen. Zo werden we afgeschrikt van zelfmoord. Bovendien leerde ik al vroeg over het stukje ongewijde grond op het kerkhof. Dat was onder andere voorde zelfmoordenaars. Totaal verworpen. Als kind had ik hiermee al moeite. Later ben ik gaan zien dat een mens die tot zelfdoding komt in nood is. Meestal. Volgens somm igen zouden enkelen na een verstandelijke afweging van voor- en nadelen kiezen voorde zogenaamde balans-suïcide. Ik kies ervoor om te spreken over zelfdoding en niet over zelfmoord. Het is niet aan mij om te oordelen over een mens in wanhoop. Het leven kan ondraaglijk worden voor een mens. Niemand kan precies zeggen wanneer het leven ondraaglijk is. Alleen de persoon die het zo ervaart zelf. Voor veel mensen is het leven tijdelijk wel eens donkeren zeer moeilijk. Heel veel mensen kennen de gedachte aan zelfdoding. Een kleine, maar groeiende groep, ervaart het leven blijvend als ondraaglijk. Zowel onder ouderen als onder jongeren. De wijze waarop sommigen onder hen hun leven beëindigen is aangrijpend, zoals voor een trein springen, van een flat afspringen of door zich te verhangen en dooreen kind gevonden worden! De mensen die oog in oog met deze dood staan, kunnen deze beelden maar moeilijk uitwissen. Ze worden als met een hete tang in hun ziel gegrift. Er klinken nu stemmen om het mogelijk te maken dat artsen middelen verschaffen aan hen die zelf hun dood willen. In het bijzonder zouden alleenstaande ouderen van boven de 75 jaar in deze gelegenheid moeten zijn. Vorig jaar werd deze discussie geopend doorH. Drion. zelf over de 70 jaar en vroeger lid van de Hoge Raad. Zijn gedachten en de reacties daarop zijn nu gebundeld in het boekje: „Het zelfgewilde einde van oude mensen Uitgeverij Balans, Amsterdam). Het lijkt me een pleidooi van een man die grote angst heeft voor afhankelijkheid. Hij schildert een nogal treurig beeld van verpleeghuizen, die hij af en toe bezoekt. Een mens zou na goed overleg de kans moeten hebben om erop een menswaardige manier uit de stappen. Drion gaat uit van het recht op zelfbeschikking. Wie deze levensbeschouwing vanuit zijn geloof niet deelt, zal zijn opvatting verwerpen. Drion heeft daar alle begrip voor en respecteert dat. Er tekent zich in onze samenleving een groeiende groep af die meent dat de mens zelf over zijn leven mag beschikken. Of er ook een meerderheid is die voorstander is van een „zelfdodingspil" is maar de vraag. Ik gruw van de mogelijkheid van een zelfdodingspil in het nachtkastje. Het komt me voor als een cynische en niet als een geruststellende gedachte, zoals Drion schrijft. Ik hoop op een samenleving die bereid blijft te zoeken naar een toekomst die perspectief biedt aan jongeren, een samenleving die zorg heeft om wie kwetsbaar zijn. Geestelijk of economisch kwetsbaar. Ik hoop op een samenleving die bereid is menselijke zorg te geven aan hen die doorziekte of hulpbehoevendheid kwetsbaar zijn. Natuurlijk zijn er grenzen aan het alsmaar inzetten van technische mogelijkheden om een ziek mens te helpen. Niet alle techniek is voor elke mens menselijk wenselijk. Zoals nu soms al tegen jonge ouders gezegd wordt: „Je had de geboorte van een gehandicapt kind kunnen voorkomen", zo kan er ook een morele druk op hulpbehoevende ouderen ontstaan om hun leven te beëindigen. Dit laatste is minder denkbeeldig dan soms gedacht wordt. Een samenleving die zich menselijk noemt, herinnert zich de oude woorden „Gij zult het geknakte riet niet breken". Of om het te zeggen met de woorden van Okke Jager, waarmee zijn gedicht eindigt, dat in het psychiatrisch ziekenhuis Brinkgreven in Deventer is te vinden: „hoe kostbaar een kwetsbaar mens". Onbehagen bij Duitse katholieken over tucht tegen Drewermann MUNCHEN Onder ka tholieke priesters bestaat groot onbehagen over de tuchtmaatregelen tegen de omstreden priester en psychotherapeut Eugen Drewermann. Dat blijkt uit een enquête die in opdracht van het tijdschrift Quick is uitgevoerd. Bijna de helft van de 478 ondervraagde priesters staat niet achter het doceer- en preekverbod dat aartsbisschop Degenhardt van Paderborn aan Drewermann heeft opgelegd. Een op de drie is van mening dat deze maatre gelen de geloofwaardigheid van de kerk verder aantasten. Van de eveneens ondervraag de 1.856 rk leken onderschrijft 79 procent de stelling dat de kerk zich in deze kwestie „laag en kwaadaardig, een christelij ke kerk niet waardig" heeft op gesteld. Bijna driekwart van de katholieken is ervan over tuigd dat de kerk hiermee haar geloofwaardigheid aantast. 50 procent vindt dat je eigenlijk uit protest de kerk zou moeten verlaten of op z'n minst met uittreden zou moeten dreigen. Drewermann is ook populair Hij was onderwijzer, vormingsleider, jeugdleider in Australië en kreeg naam dank zij zijn presentatie van het NCRV-programma Plein Publiek. Tien jaar geleden maakte Leen van Ginkel de oversteek van omroepland naar domineesland. Hij was vijf jaar dominee in Doetinchem en preekt nog altijd voor wie hem maar wil horen. Wat hem in zijn veelzijdige loopbaan het meest trok is het presentatiewerk. Of dat nu voor de NCRV- radio was of op het preekgestoelte. En in koude tijden 'herdert' Van Ginkel in Spanje over overwinteraars. onder protestantse predikan ten, zo meent een protestantse vriend van de priester. Maar de Evangelische Kerk in Duits land is verdeeld over haar ver houding tot Drewermann en laat zich voorzichtigheidshal ve zo min mogelijk uit over de kwestie. „Voor en kerk die arm is aan symbolen, is het van groot be lang dat Drewermann opnieuw de aandacht op beelden en symbolen uit het Evangelie vestigt", aldus de lutherse theoloog en publicist Jürgen Jeziorowski. Ook voor ds. R. Schmidt-Rost, die een studie over Drewer mann publiceerde, betekent de psychologisch geörienteer- de bijbeluitleg van de priester een „verrijking". De protes tanten hebben deze theologie opgepikt. Hij signaleert dan ook veel overeenkomsten met de protestantse theologie. „De protestantse kerk begrijpt Drewermann veel beter dan de katholieke", zo meent hij. Deze week werd bekend dat de organisatie van de Katholiken- dagen die in juni in Karlsruhe worden gehouden, heeft beslo ten Drewermann van het pro gramma te schrappen. DOETINCHEM - Leen van Ginkel (70) leeft op bij het woord discussie. Zo lang hij het zich kan heu gen is praten zijn liefheb berij. Vroeger voor de klas, tijdens jeugdkam pen, op de radio, in redac tievergaderingen bij de NCRV en de laatste jaren op de kansel. Leen van Ginkel praat honderduit ook thuis in zijn fauteuil in Zutphen over de meest uiteenlopende onderwer pen. „Ik probeer iets los te maken, wil een gesprek met mensen aangaan". Jarenlang was hij een bekend gezicht in dè NCRV-gebouwen in Hilversum. Als chef sociale programma's was hij een van de bedenkers van het populai re discussieprogramma Plein Publiek, de eerste in zijn soort. Nu hij al zo'n tien jaar geleden afscheid van de omroep heeft genomen en er van een af standje naar kijkt, mist hij de sprankelende discussies van weleer. Mensen die elkaar nog net niet in de haren vliegen maar toch met open oor luiste ren en leren van de ander. "Hij vervolgt: „Juist in een tijd waarin nog nooit zoveel vragen werden gesteld als nu moeten er identiteitsgevoelige pro gramma's komen. Mensen zit ten echt met die vragen irt hun maag en als omroep moet je daarop inspelen. Het radiopas toraat van de IKON begon met één man en nu zijn ze met z'n tweeën Korrelatie heeft het niet voor niets nog nooit zo druk gehad. Mensen die bellen willen niet altijd een pasklaar antwoord, het gaat erom goed te luisteren naar de vraag en mee te leven. Want die mensen zitten niet te wachten op slui tende antwoorden. Iemand die hun situatie weet te doorzien of licht geeft in de verte helpt hen veel meer. Die steun moet je mensen zien mee te geven". Eind november nam Van Gin kel, op latere leeftijd vanuit medialand overgestapt naar domineesland en nu emeritus predikant in Zutphen, het ini tiatief voor het houden van pauzediensten. Waarom is hij met deze dien sten begonnen? „Met die mid dagpauzediensten willen we inspelen op het toenemende gevoel van religiositeit dat je om je heen ziet. Mensen de ge legenheid geven tot rust te ko men in een kerkgebouw met mooie muziek op de achter grond. De liturgie is kort en wordt ge vuld met orgelspel, een preek- je van drie, vier minuten, twee keer zingen en het Onze Va der. „Je kan natuurlijk ook zo een stiltecentrum houden maar die dienst is een goede combinatie om een meditatief moment in te bouwen, een woord te horen met rust van de kerk om je heen. Na de dienst blijven mensen kijken, bidden Dominee Leen van Ginkel. en nadenken. Ik heb ontdekt dat muziek in de kerk. Bach bijvoorbeeld, alles met religio siteit te maken heeft, het wekt gevoelens op bij mensen die op de een of andere manier an ders zijn dan boter, kaas en ei eren. Muziek zorgt voor ver stilling, meditatie. Stilte en muziek brengen iemand terug op de grondstellingen die hij van ouders en grootouders heeft gehoord. Mensen lopen met problemen en conflicten waarvan ze weten dat die nooit worden opgelost maar hoe le ven ze er dan mee verder. Bach kan je dan reuze helpen. En we merken dat er mensen zijn die dit zinvol vinden". Hoewel het kerkbezoek in bij na alle grote kerkgenootschap pen afneemt en de jongeren de kerk half de rug toedraaien verbaast het Van Ginkel niet dat er landelijk zoveel belang stelling is voor de pauzedien sten. „Ik vind het verademend te merken dat de religieuze be langstelling in ons land toe neemt. En dan praat ik niet over kerkelijke belangstelling maar over interesse van bui ten- en randkerkelijken. Het is erg gunstig voor het leven van de mens om stiltemomenten te hebben. Ik vind godsdienst ui termate belangrijk, het is een groot goed om je leven op te bouwen. Dat zeg ik natuurlijk ook uit eigen levenservaring. Een land waar geen religieuze uitingen zijn te bekennen is ongelofelijk arm. Als je naar Albanië kijkt zie je daarvan het gevolg. De godsdienst was ja renlang verboden en nu het land vrij is wordt het over spoeld door alle mogelijke godsdiensten zodat de mensen het nauwelijks aankunnen". Van Ginkel is van mening dat de kerk zich tegenwoordig te weinig gelegen laat liggen aan de honger naar spiritualiteit. „Laat de kerk met haar preten tie van spiritueel zijn er iets aan doen en niet almaar die kerkdeuren gesloten houden. Een ramp is dat. Wil je eens een kerk van binnen bekijken, ergens voor gebruiken, dan is alles dicht". Leen van Ginkel groeide op als kind van degelijk hervormde ouders. „We waren een meele vend kerkelijk gezin", zegt hij zelf. Een milieu waar het woord interkerkelijk echter nog niet was gevallen. Contac ten tussen hervormden, gere formeerden en roomsen be stonden in de vooroorlogse ja ren niet. Geleidelijk aan werd de blik van Leen van Ginkel breder. Later keek Van Ginkel ook buiten de christelijke kerk en zijn visie op spiritualiteit werd nog breder. „Wat zal ik bewe ren over het boeddhisme, over het hindoeïsme. Ik heb er wat op gestudeerd maar dan met een christelijke bril op, in boe ken gelezen die door christe nen zijn geschreven met alle respect overigens. Maar het gesprek met het echte boedd hisme moet nog beginnen. Ik zou het de moeite waard vin den om een boeddhist als buurman te hebben en met I FOTO: PERS UNIE hem te filosoferen over tijd en eeuwigheid, lijden en reïncar natie. Want over dat laatste wordt in onze kerken helemaal niet gepraat". Voor Van Ginkel vormen de kerk en de diensten een duide lijk onderdeel van het leven. Toch koos hij niet als vanzelf sprekend voor de kansel. In navolging van zijn vader die schoolhoofd was, ging ook Leen van Ginkel het onderwijs in. Na korte tijd voor de klas te hebben gestaan, hield hij het daar echter voor gezien en ging weer studeren. Zijn oqg viel op een betrekke lijk nieuwe na-oorlogse oplei ding van het instituut Kerk en Wereld. De Horst, in Drieber gen. Dominee worden maar dan met een sterk maatschap pij-betrokken inslag, het leek hem wel wat. Van Ginkel kijkt met enthousiasme terug op die tijd. „In de oorlog was gebleken dat de kerk te weinig in de maat schappij stond". „We kregen in Driebergen les van geweldige mensen als pro fessor Banning die een van de makers van het eerste PvdA- ontwerp is geweest. Mijn moe der vond het trouwens wel een beetje griezelig hoor dat ik van zo'n man les kreeg. Mijn vader niet, die vond het prachtig". Als jonge vormingsleider, net klaar met de opleiding in Drie bergen, moest Van Ginkel de theorie in praktijk brengen. Hij werd uitgezonden naar Amstelveen om daar de jeugd 'de kerk weer in te krijgen'. Na deze „keiharde" stage vertrok hij naar Eindhoven en dook met hetzelfde doel in het rand kerkelijk milieu. „Een opgave, het lukte nauwelijks in die Philipsstad die na de oorlog net tot ontwaken kwam. De mensen liepen daar juist de kerken weer uit. Ik vond dat de predikanten het ook niet goed deden. Misschien moeten jul lie eens anders preken, sugge reerde ik, meer in gewone woorden want in die hoge taal daar snapt niemand iets van. Het moet aansluiten op het le ven. De bijbel wil toch ook niet anders dan naar het leven toe praten? Maar dat werd me niet in dank afgenomen. Ik tastte hun eigen beroepseer aan. Ik heb toen een serie jeugddien sten opgezet met predikanten die het in mijn eigenwijsheid en ijdelheid wél konden en dat liep geweldig. Toch kwam er een opstand tegen mij en toen kon ik ineens niet meer be taald worden en moest ver trekken". Bij de NCRV kreeg hij het tweewekelijks programma voor ouderen In het Zilver aan geboden. Na vier jaar stond Van Ginkel voor het blok. De NCRV wilde hem als chef soci ale programma's voltijds in huis halen. Hij rook zijn kans en nam het aanbod aan. Sa men met Goos Kamphuis was Van Ginkel de bedenker van een nieuwe fenomeen op de Nederlandse buis. „We zoch ten naar een formule voor een sociaal discussieprogramma van twee uur met deskundigen en publiek. Goos bedacht de :rki van naam voor het programma: Plein Publiek, een vertaling van het Franse en plein pu blic". Toen Goos Kamphuis ander half jaar later stierf werd Van Ginkel zijn opvolger. Hij ont dekte dat het presentatiewerk zijn hart had. „Het is het aller leukste dat je kan doen. Je hebt het idee dat je wat kan uitleggen, overbrengen. Je kunt enthousiast maken, je krijgt mensen zover dat ze gaan bellen en schrijven. Pre senteren op radio en tv vind ik precies hetzelfde als preken in de kerk. Daar gaat het er im mers ook om dat je iets weet over te brengen, datje mensen enthousiast krijgt. Soms lukt dat, soms mislukt het, het ligt ook aan je stemming en voor bereiding die je erin steekt. In 1981, hij was net weg bij de NCRV, was het alsof zijn moe ders godsvrucht hem weer te binnen schoot. Hij informeer de naar de mogelijkheid om als predikant beroepen te worden maar kreeg te horen dat hij dan eerst een aantal boeken moest doorlezen. Geen tijd, re ageerde Van Ginkel. Weer la ter toen hij de zestig was ge passeerd raadde iemand hem voor de grap aan het nog eens te wagen want 'aan jou kunnen ze geen buil vallen, over vijf jaar ben je gepensioneerd'. „Tot mijn stomme verbazing kreeg ik toen bericht dat ik be roepen kon worden. Ik heb er niks voor hoeven doen, geen boek, geen stuk, geen handte kening, niks. Ze hadden me toch kunnen vragen waarom ik wilde en wat ik wilde. Maar nee, ze kenden me langzamer hand goed genoeg vonden ze". In Doetinchem stond een kerk met gebroken ruiten, waar de scheldpartijen tussen gelovi gen niet van de lucht waren en waar ze al jaren snakten naar een doortastende dominee. Van Ginkel kwam als geroe pen en bleef vijf jaar. „Ik wilde eigenlijk naar een lieflijk dorp je maar dat werd me afgera den. Dat is voor het dorp niet goed en voor jou ook niet zo vers uit Hilversum zeiden ze. We hebben die kerk in Doetin chem letterlijk en figuurlijk weer in het centrum weten te plaatsen. Restauratie ge pleegd, zang- en catechesatie- groepen opgezet, zieken be zocht en ouderenmiddagen be legd. van alles deed ik". Op de vraag of hij zich predi kant in hart en nieren voelt is het voor het eerst tijdens het gesprek stil. „Nouuu, als ik jonger was geweest was ik na vijf jaar niet uit Doetinchem weggegaan omdat ik die tijd te kort vind om op te bouwen en te consolideren. Maar ander zijds, als ik jonger was zou ik zoiets misschien ook eerder in het westen des lands doen. Toch had ik het liefst een lan delijke of regionale baan geko zen. Ik kan me niet voorstellen dat ik mijn hele leven voor het predikantschap zou hebben gekozen en dat is dus ook niet gebeurd". Bommen voor wereldfori AFGELOPEN zondag betoogden in Bilbao tienduizdj mensen tegen het terroristisch geweld van de ETA, dei xistisch-leninistische stadsguerrilla-groepering die z^| vechten voor een onafhankelijk Baskenland. Het ant\ van de ETA (Euskadi ta Askatasuna) heeft niet lang oJ laten wachten. Donderdag ontplofte in Madrid een autcj Vijf slachtoffers, vier militairen en een burger, verdub] de lijst ETA-doden sinds begin van dit jaar. Eerder al drie militairen, een politieagent en een oud-ministei| moord. De massabetoging van vorige zondag tegen de ETA ent geweldmethoden was niet de eerste in haar soort. Ma| ETA schijnt zo overtuigd van het eigen grote gelijk c groep blind en doof blijft voor de vredesverzuchtingen v Basken, ook al worden die vredesverzuchtingen gest^ door berouwvolle Etarras in de gevangeniscellen zelf. De moordaanslag werd gepleegd vlak bij het hoofdkv van het Spaanse leger in het oude centrum van Madril bedoeling van de ETA is duidelijk: aantonen dat de orgjJ tie om het even waar ook buiten Baskenland kap slaan zonder dat de Spaanse autoriteiten daartegen iets nen ondernemen. De aanslag in Madrid komt na een j van bomaanslagen in Sevilla en in Jerez de Frontera in I lusië, en in de Catalaanse hoofdstad Barcelona zelf. De moordaanslag in Madrid is wel bijzonder pijnlijk vcjj Spaanse autoriteiten. De ETA sloeg toe vlak bij het 1 kwartier van de Spaanse strijdkrachten. Heel het politi apparaat, op poten gezet om de ETA te bestrijden en mantelen, kon niet verhinderen dat de Baskische terro als het ware konden doordringen tot in het hol van de le^ De Spaanse en Baskische politie is er tot nog toe in gesl mne zo'n 500 Etarras of ET A-leden achter slot en grendel te z{a\ stil Ook in Frans-Baskenland traditioneel vluchtland vdgevolg Spaanse ET A-leden werden de afgelopen weken ongjg- Net 25 ETA-leden en -sympathisanten gevangen gezet, danks blijkt de ETA nog steeds zeer doeltreffend te k optreden. Door die geweldmethode moet de Spaanse!', ring van Felipe Gonzales naar de onderhandelingstafel den gedwongen. De ETA acht de tijd gunstig. Voor SpajWBB 1992 een uiterst belangrijk jaar: de 500e verjaardag a Raconquista op de Moren en van de ontdekking van Ari^ door Christoffel Colombus, het jaar waarin Madrid d&« Li tuurhoofdstad van Europa is, het jaar van de wereldten: 4.^ stelling in Sevilla en van de Olympische Zomerspelen f*Lö en augustus in Barcelona. De Spaanse regering ka^ECH' moeilijkheden missen als kiespijn. brweg Mjgini EERSTE minister Felipe Gonzales staat voor een m<pPitsu dilemma: toegeven aan de terroristen om de voor Sparoer belangrijke grote evenementen zonder strubbelingen^^' ten verlopen of weigeren in onderhandelingen te trede|voor het risico dat de plaats van de Olympische Spelen in Bal mee\ na of de Wereldtentoonstelling in Sevilla moet worden <jhet fc vormd worden tot een versterkt militair kamp. moet por di De regering heeft nog een beetje tijd om te proberen dr^'jj uit te schakelen, hetzij door de mobilisatie van de BasKjacj bevolking tegen de geweldspiraal van de eta, hetzij^d v succesvollere operaties van de politie. Wanneer de regaat vi er niet in slaagt de Baskische terroristen uit te schakewerk op zijn minst in een hoek te duwen, maakt niet alleen Psen Gonzales een slechte beurt bij zijn landgenoten, maar r ook de goede naam van Spanje in het buitenland geerriet r( doen. ngsk; NS »its a nateri Kinderen Rekenen op Ons. Wij Rekenen op U. *st va impr Bel voor meer informatie of fment 070 - 333 93 0(T CeldbeSouAorit Telefoon 071 -122 244 Telefax: 071 -134 941 Postadres: Postbus 112300 AA Leiden Hoofdkantoor Koopmansstraat 9, 2288 BC Rijswijk Telefoon 070-3190 933 Telefax: 070-3906 717. Postadres Postbus 9, 2501 CA Den Haag Directeur/hoofdredacteur J. Leune. Adjunct-hoofdredacteur J. Timmers. Secretariaat directie/hoofdredactie (tel. 070 - 3190 8 laag t i elka \idste pudt (Kok e it, is i skaah tn kie thoud Leiden en omgeving (tel. 071 - 144 046/047/48/49): G.- J. Onvlee (chef-red F Buurman, K. van Herpen, K. van Kesteren, R Kleijn, drs. R. Koldenhof, T Pieters en M. Roso, &TEF Binnen- en buitenland, financiën en economie (tel: 070 - 3190 815): fege! A van Rijn (chef), W. Bunschoten, drs. C. van Haersma Buma, A. van Holst .n E Huisman, H Jansen, drs. J. van Leeuwen - Voorbij, R de Roo, drs. K. V(rluz-t op is rr Kunst/rtv (tel. 070 - 3190 834). G. Ansems (coordinator), B. Jansma, H. Pi Geestelijk leven (tel. 070 - 3190 835): L Kooistra, drs. P van Velthoven Foto (tel. 070 - 3190 838) M. Konvalinka (chef), S. Evenhuis, S Pieterse Opmaak (tel: 070-3190 831) Ch Bels (chef), A. de E J Hofmeester, C de Kier, H. Nieuwmans, H. Schneid Redactie-secretaresse (tel. 070 - 3190 819) T, Kors. Ve dat opv( irtij idba ïr dal van De Leidse Courant maakt verder gebruik van dé diensten van: - freelance-medewerkers en -correspondenten in zijn verspreidini - de parlementaire redactie en de nieuwsdienst van de Stichting Pers Unie; dactioneel samenwerkingsverband van negen regionale kranten in Nedel I België De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn H. Leber, drs. K Smf; jj- M. van de Ven en P. Vogels. De parlementaire redactie bestaat uit R. - (chef), H Bijleveld, D. Hofland, P. Koopman, D. van Rietschoten en k - het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus; - de volgende correspondenten in het buitenland: drs. DJ (Peking), drs H Botje (Tunis), A. Courant (Athene). R Hasselerharm (Johannesburg), drs A Heering (Rome), B van Huét (Parijs). M (Washington), F. Lindenkamp (Sao Paulo), R Simons (Londen), drs (Moskou), W. Werkman (Jeruzalem), G van Wijland (Belgrado). (Bonn), J. Wijne (Brussel) De Leidse Courant heeft als lid van de Stichting Pers Unie de exclusieve vel v< publicatierechten van The Times en The Sunday Times of London Vertaal! t6g€ uen oergr i rharm Q3T 4. de Kont drs. R. Vj i.F Wijnal 1b gei n 18 00 tot 19 00 uur. op z; SPI Abonnementsprijzen (inclusief 6% btw) Bij automatische betaling per maand 27.00 per kwartaal 79.80 per jaar 312,65 Bij betaling per acceptgirokaart: per maand 28.20 per kwartaal 82,80 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 - 122 244. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941 Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - Bankiers ABN/AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK 663 050

Leidse Courant | 1992 | | pagina 2