,Een leven in dienst /an de tennissport" iMiSÖOWQ Teylingen en het 'Ome Niek Plein' Leidse korfballers oefenen tegen Oranje L Ccidóc Sotmwif in Schuuring, zestig jaar oefenmeester: OORSCHOTEN/LEIDEN - insdag 11 februari is de unieke ijlpaal bereikt. Dan heeft de ans 76-jarige Jan Schuuring et alleen zestig jaar op de ten- sbaan doorgebracht, maar zijn gen kunde als kennis ook aan ideren overgedragen. Beschei- :n als hij is, ontkomt de Voor- hotense tennisleraar en oefen- eester niet aan de gebruikelij- huldiging. iteraard was het ook Jan Schuuring lf nieLontgaan, dat hij in 1992 zestig ir als aktief tennisleraar op de baan u staan. Een opmerking als „ik ga ig wel even door met lesgeven" en sgen als, „zouden er in Nederland al itx lararen zijn, die de zestig jaar bben volgemaakt", en „eigenlijk mag jets niet onopgemerkt voorbijgaan", liden hierop. Het laatste zal stellig ft gebeuren. Goede vrienden van de huurings bereiden hem enige verras- Igen op de officiële receptie, die vrij- g 14 februari tussen 16.00 en 18.00 in I clubhuis van 'zijn' tennispark, Mari- >eve aan het Haagse Kleine Loo ats vindt. In ieder geval is zeker, dat Schuurings naam een plekje krijgt ie Nederlandse editie van het Guin- s Book of Records. allenraper iwege die verrassingen wordt 'pra- met Jan Schuuring' al heel snel iten over Jan Schuuring'. De infor- nt is Jan Verzijden. „Omschrijf mij ar als een goede vriend van de fami- Ik was zeker niet Jans beste leerling, jook niet de klant, die altijd maar èr les nam, want zo'n goede tennis- ben ik niet." Maar wel iemand, die met verve heeft ingezet om van de ieke gebeurtenis rond de zestig jaar |eve tennisleraar toch iets byzonders te maken. Als een volleerd ballenraper uit vroeger jaren heeft de Krimpenaar de diverse details in een mandje verza meld. Zijn sterke vermoedens werden bewaarheid. „Jan Schuuring is inder daad de eerste tennisleraar, die zestig jaar op de baan stond en ook nu nog ak tief is", licht Verzijden toe. Ballenrapen was de eerste kennisma king van Jan Schuuring met tennis. Tij dens zijn lagereschool-periode was hij, uiteraard wel na schooltijd, dikwijls te vinden op het WW-tennispark aan de Van Hogenhoucklaan in Den Haag, de stad, waar hij op 12 oktober 1915 het le venslicht had aanschouwd. Het oppak ken en aanreiken van de tennisballen was in die tijd een lucratieve bezigheid. Het kwartje per uur, dat de jonge Jan ervoor kreeg, moest hij wel afstaan aan zijn ouders. Ook maakte hij zich aktief bij het trekken van kalklijnen op het speelveld. Jong met tennissen beginnen was er in die tijd niet bij, want jeugd werd niet geacht van de banen gebruik te maken. Maar Jan Schuuring was in ventief. Met een zelf gemaakt houten racket, met een blad van eveneens hout, oefende het Haagse jochie op het koolaspad, dat naast de officiële baan was gelegen. Oefenmeester Van het WW-park 'verhuisde' Jan Schuuring naar tennispark Marlot. Hij was inmiddels, nog wel schoolgaand, opgeklommen tot vaste ballenjongen. In die tijd, omstreeks 1925, was Schuur ing getuige van wedstrijden tussen de toenmalige tennisgrootheden Henk Timmer en Ivo Rinkel. Zijn interesse voor en zijn kunde van het edele spel van racket en bal ontwikkelde zich zo danig snel, dat 'promotie' tot spelend ballenjongen rap een feit werd. In die hoedanigheid kreeg de jonge Schuuring de gelegenheid als sparringpartner te fungeren van de veelvoudig nationaal kampioene Madzy Rollin Couquerque en de befaamde Gerard Scheurleer, wiens naam weer onlosmakelijk ver bonden is met het al even bekende ZATERDAG 8 FEBRUARI 1992 PAGINA 29 jeugdtoernooi van de honderddriejari ge Haagse tennisclub Leimonias. Dins dag zal Jan Schuuring zijn leermeesters volgen met een opname in het Groot Guinness Record Book. Tennisleraar werd de zich in Den Haag ontwikkelende, thans in Voorschoten woonachtige Jan Schuuring op 11 fe bruari 1932. De toen nog zestienjarige 'ballenjongen' legde met succes het daarvoor verplichte examen af. In de notulen van de bestuursvergadering van 21 april 1932 van de toenmalige en toen ook pas een drietal jaren bestaan de Bond van Tennis-Oefenmeesters in Nederland (BTON) staat te lezen: „Den heer J. Schuuring werd voorge dragen tot en aangenomen als aspirant lid." Op zijn jubileumdag, dinsdag is hij tevens zestig jaar lid van de huidige Vereniging van Nederlandse Tennisle- raren (VNT), welke uit de BTON is ontstaan. Jan Schuuring behoort daar mee ook tot de oudste leden van deze tot voor kort enige Nederlandse tennis- vakbond. Privé-les Acht jaar lang gaf de Voorschotenaar in Den Haag les op diverse privé-ba- nen. Met recht kon in die periode wor den gesproken van 'tennis aan huis', een sportieve aktiviteit, die zich overi gens alleen de notabelen konden ver oorloven. De Haagse regio was echter niet de enige werkplaats, ook in de pro vincies Zeeland en Limburg kon men Jan Schuuring in aktie zien als oefen meester. Bij het begin van de oorlog keerde hij terug in Den Haag. Maar niet voor lang. Jan Schuuring weigerde les te geven aan de Duitse militairen, die in Den Haag waren gelegerd en moest onderduiken. Een niet onbelang rijk deel van de oorlogsjaren heeft Schuuring dan ook buiten onze lands grenzen moeten doorbrengen. De na-oorlogse jaren stonden in het te ken van de verdere uitbouw van zijn tennisloopbaan. Jan Schuuring leidde zowel de districtstrainingen als de na tionale jeugdkampen, waar onder meer Tom Okker en Betty Stöve lessen van hem kregen. Voor de oorlog speelde Schuuring al internationaal, na die droeve tijd werd het bestaan als tenni- sprofessional weer opgepakt. De Voor- schotense oefenmeester toonde zich ook een meester in wedstrijden, onder meer in Parijs, Londen en Berlijn. Het hoogtepunt was zonder twijfel de overi gens verloren partij tegen de van de Grand Slam toernooien befaamde Ecu- adoriaan Pancho Segura. Het vormde aan het eind der vijftiger jaren als het ware de afsluiting van het internationa le tijdperk in Jan Schuurings leven. 6o JAAR AKTIEF Schuuring werd enkele jaren bestuurs lid van de VNT, waarvan de bakermat op de banen van WW en die van de METS, de nationale arena in Scheve- ningen lag. Uit die tijd stamt het kon- takt met Bram Houps (langjarig VNT- voorzitter), waar een goede relatie mee werd opgebouwd. En, een goed kon- trakt, want de laatste twintig jaar heeft Jan Schuuring zijn stek op het park van Houps, Mariahoeve. Het enige tennis park in Nederland, waar twee 'oefen- meesters' van boven de 75 jaar nog ak tief lesgeven. Van die twee is Jan Schuuring dinsdag zestig jaar aktief als tennisleraar. Letterlijk, want de Voor schotenaar geeft zijn lessen nog als vroeger, als alle oefenmeesters geeft hij de bal op de centimeter nauwkeurig aan. Nationaal wordt Jan Schuuring dan ook in één adem genoemd met gro te namen als Willem Hemmes, Rinus Buytelaar, Jan Goedraad (de man van het Leidse Unicum), Joop de Mos en Sherry Parlevliet. Zestig jaar na zijn examen volgt Jan Schuuring de landelijk besten nog in tensief via toernooien en televisie. De pur-sang oefenmeester blijkt geen voorstander van het huidige krachtten- nis, dat volgens de 'nestor' onder de Nederlandse tennisleraren „door de toppers alleen maar een beperkt aantal jaren kan worden volgehouden, waarna ze opgebrand zijn. De combinatie van hoofd en hand(en), is mits goed gedo seerd, nog steeds de beste." Na zestig jaar kan het niet anders zijn, Jan Schuuring weet het gewoon. Langelaan van TOP is één van de Leidse geselecteerden die aanstaande woensdag het Nederlands team in het strijdperk zal treden. FOTO: HENK SNATERSE LEIDEN De nationale korf balploegen zullen op woensdag 12 februari traditiegetrouw oe fenwedstrijden spelen tegen Leidse selecties in de Vijf Mei hal. Het is al weer voor de ne gende keer dat 'oranjeselecties' de Sleutelstad aandoen in hun voorbereiding op de zaalinter lands tegen België. De negende editie is een duidelijke in dicatie dat de ontmoeting tussen de toppers van Leiden en Nederland een vaste plaats op de korfbalkalender heeft gekregen. Dit tot genoegen van de liefhebbers van korfbal want de tri bunes van de Vijf Meihal zijn steevast tot de laatste plek bezet. Voor de span ning hoeven de toeschouwers de tocht naar de Boshuizerlaan te maken. De uitslagen staan immers bij voorbaat vast. In vierentwintig duels heeft Lei den nog nooit een overwinning of zelfs maar een gelijkspel behaald. De opzet van het avondje topkorfbal is in vergelijking met andere jaren iets veranderd. Waren er tot dusverre altijd drie wedstrijden te zien, ditmaal zullen er slechts twee duels worden gespeeld. De nationale jeugdploeg tot 21 jaar speelt dit jaar niet tegen onze Zuider buren, zodat zij niet naar leiden hoeven af te reizen. Deze ontwikkeling heeft als voordeel dat Leiden haar krachten maar over twee achttallen hoef te ver delen. De organisator, de Leidse Korf- balbond, rekent hierdoor op wat meer tegenstand te kunnen bieden tegen de vaderlandse korfbaltop en dat de score niet zo hoog zal oplopen als in het 'rampjaar' 1989 toen Leiden 1 met 10- 31 finaal uit de Vijf Meihal werd weg geschoten. Selecties Als eersten komen de Leidse en Neder landse junioren in actie en wel om 19.30 uur. Coach Liesbeth Kok (Cresendo) kan een beroep doen op Chantal van Duyn, Sandra van Rookhuizen (TOP), Marjolein Kriek (Pernix), Marion Pe ters (De Danaïden), Conchita Prins (Fides Pacta), Saskia de Roode (Zui derkwartier), Robin Arnoldus (Pernix), Sander de Haas (Fides Pacta), Tim van der Horst (TOP), Arnoud Lambooy (De Algemene), Hendrik Hooymeyer, Matthijs de Visser (Fiks). De meesten van de geselecteerden hebben al talloze wedstrijden in het eerste seniorenteam gespeeld, uitgezonderd Chantal van Duyn en Marjolein Kriek. Bij de natio nale selectie is leiden ook vertegen woordigd en wel in de persoon van Bra- bro Heyman van De Danaïden. De klapper van de avond, Leiden 1 te gen Nederland begint om 21.00 uur. Ruud van der Horst zal andermaal als coach van de thuisploeg fungeren. Zijn keurgroep bestaat tijdens deze negende editie uit Stella Tigelman, Jacqueline Winter (TOP), Carla Kuipers, Lian Tieleman (Pernix), Els van Lunteren, Kitty de Wit (Zuiderkwartier) en Ger- co Langelaan, Frank Nijenhuis (TOP), Eric Kromhout, Heiko Locher (De Da naïden), Alfred Lambooy (De Algeme ne) en 'gastspeler' Anne van der Zaag (Blauw Wit). De nationale bondscoach Ben Crum heeft de beschikking over de volgende spelers; anoek Brandt, Mireille For tuin, Jacqueline Haksteen (Deetos), Daniëlle Busch (DKOD), Hanneke van Eek (Fortuna), Ingeborg Meijerhoven (Rohda) en Hans Leeuwenhoek, Oscar Mulders (Deetos), Rob Edelenbos, Ron Steenbergen (Oost Arnhem en Ren'e Kruse en Frits Wip (Rohda). Gezien de ervaringen in 1988 verwacht de Leidse Korfbalfederatie niet dat de Olympische Winterspelen in Albertvil- le een nadelig effect op de publieke be langstelling zal hebben. Men rekent dan ook op een volle Vijf Meihal, te meer omdat de toegangsprijs (drie gul den) zeer bescheiden te noemen is. Onder redactie van Kees van Kesteren 4st )ijtkers van sportevenementen zijn de a tie tijd steeds meer bereid om alle re- i irs open te trekken om hun favorieten H de overwinning te schreeuwen. Het schaatspubliek zette een trend neer die steeds meer navolging krijgt. Het door gaans toch bedaarde tennispubliek liet zich door de euforie rond de Davis-cup verleiden tot 'Thialf-achtige' taferelen. En dat leverde mooie plaatjes op van keurige FOTO: HENK SNA TERSE dames en heren die met oranje-sjaaltjes wat onwennig aan de wave meededen. Sportief gezien waren de verrichtingen van de Nederlandse tennissers een flop maar het feest op de tribunes van Hout- rust zorgde tenminste nog voor een posi tieve afsluiting van de driedaagse in Den Haag. Maar ook in de regio wil men wel eens meer dan rustig op de tribune zitten. Na afloop van het korfbalduel tussen TOP en Sparta werd het speelveld inge nomen door jeugdige Sassenheimse fans die zich niet leken te bekommeren om de 14-15 nederlaag van hun favorieten maar via een spontane polonaise nog iets van de avond probeerden te maken. Wijsheid Jeroen Straathof leverde in Warschau een schitterende prestatie. De Zoeterwoudse schaatser werd in de Poolse hoofdstad wereldkampioen bij de junioren en trad hiermee in de voetsporen van Falko Zandstra. Straathof onderstreepte daar mee zijn opmerkelijke opmars. De afgelo pen zomer werd hij op het nippertje in de jeugdkernploeg opgenomen maar hij maakte de uitverkiezing vanaf het eerste ijscontact waar. Het was alleen jammer dat de zegetocht van de 19-jarige Zoeter- woudenaar zo aan het oog van het schaatspubliek werd onttrokken. De in ternationale 'schaatsbobo 'sbesloten om in al in hun wijsheid het toernooi te orga niseren in een land waar de belangstelling voor het schaatsen miniem is. De tribunes van de open baan in Warschau waren dan ook nauwelijks bezet. Het enthou siasme in Zoeterwoude was er echter niet minder om en daardoor kreeg Straathof toch nog de hulde die hij verdiende. Aanslag Noordwijk-spits Patrick Scheurwater is een speler waar de voetballiefhebber graag naar komt kijken. Hij is snel, tech nisch bekwaam en als een van de weini gen in staat om met een actie de verdedi ging van de tegenstander te omspelen. John Eelman koestert dan ook zijn top scorer maar zijn vertrek naar het betaalde voetbal lijkt slechts een kwestie van tijd. In het duel tegen Scheveningen bleken de kwaliteiten van Scheurwater weer eens te veel voor het gezonde verstand van zijn te genstander. Een schop in het gezicht le verde de jonge Noordwijk-aanvaller een gescheurde lip op en bloedend moest hij veld verlaten. Over twee weken is hij weer speelklaar en gezien de huidige tendens in Aanslag... FOTO: HENK SNATERSE het voetbal is het maar wachten op de volgende 'aanslag'. Wintersport De jaarlijkse volksverhuizing naar de wintersport stelt menig vereniging de laat ste jaren voor de nodige problemen. De vakantieplanning van de spelers komt vaak niet overeen met het speelschema van de competitie en het is dan ook im proviseren om een volwaardig team op de been te brengen. Dat ondervond de Oegstgeester korfbalvereniging KNS het afgelopen weekeinde. Ziekte, schorsingen en wintersport waren de oorzaken dat er geen team naar Vlaardingen kon afreizen voor het duel tegen Oranje Nassau. Twee punten in mindering en een geldboete vormden de trieste balans voor een club die toch de pretentie heeft om op niveau korfbal te spelen. SASSENHEIM De Sassen heimse voetbalclub Teylingen beleefde in het begin van de ja ren '70 haar toptijd. De club won toen 'De Gouden Tulp', wat neerkwam op een alleenheer schappij in de Bollenstreek. He den ten dage is de club één van de smaakmakers in de afdeling zondag. Een portret van de club die de ruimte tussen de kantine en de kleedkamers het 'Ome Niek Plein' genoemd heeft, naar haar erelid. 'Ome Niek' staat voor Nico Zeestraten (76). Hij is al zestig jaar verbonden met Tey lingen, onder andere als be stuurslid en lid van de technische commissie. 'Mister Teylingen': „Als het even kan ben ik elke zondag nog langs de lijn te vinden". Het verhaal gaat dat hij vroeger de jongens op sommige za terdagavonden uit de kroeg moest halen als er de dag erna een ingelaste wedstrijd was. Enige tijd geleden had Ome Niek te klagen over de jeugd. „Ze hadden te veel andere interesses en gingen 's avonds te vaak uit. Dan kwamen ze vijf uur thuis en moesten ze om twaalf uur voetballen. Dat gaat natuurlijk niet". Nu de resultaten be ter zijn, vervallen de klachten. De Sassenheimse club heeft haar naam te danken aan het Slot Teylin gen, aan de grens met Voorhout. In deze ru/ne leefde in een ver verleden ooit nog eens Jacoba van Beieren. Ook lang geleden, 6 juni 1924, werd de voetbalclub Teylingen opgericht. De club telt momenteel 250 actieve leden (12 jeugdteams en 8 senioren teams). Ooit bestond er een dames team, maar dit werd in '87 opgedoekt. „We hadden een paar goede dames, maar die wilden hogerop voetballen en zijn naar Ter Leede gegaan", al dus Han Bastiaans, de voorzitter van Teylingen. Hoe de sfeer bij Teylingen is? "Het grote aantal vrijwilligers bij Teylin gen, ongeveer 150, geeft al aan dat er een vriendschappelijke sfeer hangt", aldus Bastiaans. Ook Dick van den Nouland (26), al vijf jaar voorstopper in het eerste, spreekt van een perfecte sfeer. „We zijn allemaal vrienden van elkaar. Als het niet goed gaat in een wedstrijd mopperen we even op elkaar. Bij ons werkt dit kennelijk, want daarna gaat het altijd beter". Hij merkt dat er een gezonde concur rentie is binnen de selectie. „Als je er met de pet naar gooit, dan weet je dat er iemand achter je staat om je te ver vangen". Jong Van den Nouland is één van de oud sten van het eerste. De rest is vrijwel rond de twintig, met als absolute Ben jamin de keeper Wilfred van Leeu wen (18). De jeugdigheid van het team is volgens Van den Nouland misschien nu nog een zwak punt van Teylingen, maar hij heeft er alle hoop op dat de ploeg binnenkort klaar is voor het grote werk. "Dat zou de pro motie moeten zijn naar de vierde klasse KNVB", aldus de voorstopper, die vorig jaar gekozen is tot Sassen- heims sportman van het jaar. .„We willen terug naar de vierde klas se", zegt Mark Gozeling, sinds kort PR-man. "Daar hebben we tenslotte jaren gevoetbald". Het klinkt vastbe raden. Toch typeert hij Teylingen als een club met een instelling van 'als het niet gaat, dan gaat het niet'. Dit in tegenstelling tot buurman Ter Leede (vierde klasse zaterdag). "Deze club heeft de ambitie om in de eerste klas se van de KNVB te spelen en maakt hier ook veel ruimte voor vrij. Wij zijn echter geen club van meerjaren plannen", aldus Gozeling. Na in de jaren zeventig drie jaar in de KNVB te hebben gespeeld, kwam de rood-zwarte club terecht in een neer waartse spiraal. Sinds '88 is de afde ling zondag haar vaste standplaats. Dit jaar zien de vooruitzichten op promotie naar de vierde klasse er gunstig uit. Teylingen staat ongesla gen eerste, met een wedstrijd minder gespeeld dan directe belager Stomp- wijkse Boys. Sportcomplex Voorzitter Bastiaans vertelt dat er momenteel onderhandelingen gaan de zijn met de grondbezitters van de Rode Molenpolder, aan de grens met Voorhout. Hier moet over enkele ja ren een nieuw sportcomplex komen, met twee eigen kantines voor Teylin gen en Ter Leede. Op dit moment doen beide clubs aan de Menneweg nog samen met één clubgebouw. „We hebben een tussenschot in de kanti ne, dat er bij feestdagen uitgehaald wordt', vertelt Bastiaans. Nadeel van het gezamenlijke beheer is volgens hem dat het beperkte aantal velden soms moeilijk verdeelbaar is tussen beide clubs. "Als er plotseling wed strijden afgelast of ingehaald moeten worden zitten we soms met een pro bleem".

Leidse Courant | 1992 | | pagina 29