Organisatie spaart de savoye kool en de geit WINTERSPELEN Moeders 1 wil is wet voor Alberto Tomba r De andere kant van de medaille in de sneeuw 'Ccidóc (Sowicvnt 4 ALBERTVILLE 92 door TERRIL JONES [oURCHEVAL Toen Albertville de Olympische Winterspelen [reeg toegewezen, waren ook de bewoners van het 50 kilometer ver- Jer gelegen wintersportoord Courcheval en tien andere gemeenten in >|e regio Savoie in hun sas. „Courcheval is in Europa al wel bekend, jiaar met Het skispringen hier zal het nog bekender worden," ver lacht Mustafa Ben, eigenaar van een plaatselijk restaurant. "foor de eerste keer is niet een stad, paar een hele streek gastheer van de l/interspelen, die vandaag beginnen, n tegenstelling tot Calgary in 1988 en Jagano in 1996 zijn de Spelen dit jaar "1 hoge mate versnipperd. De dertien jympische lokaties - tien wedstrijd- kaatsen, twee perscentra en het olym- 'ische dorp - zijn verspreid over een ge- ked van 1.600 vierkante kilometer in '"pt Tarentaise-dal en enkele andere '[treken in Savoie. '■|Ve hebben inderdaad dertien ver- Hullende lokaties. Maar die zijn alle- |aal al eens gebruikt voor belangrijkse renementen, zoals wereldkampioen- rhappen en wedstrijden voor de we- Hldbeker. We kunnen ons voordeel :H>en met die ervaring," betoogt Jean- kaude Killy, de ex-skiër en mede-voor- itytervan het olympische organisatieco- "Jité (COJO). Het heeft de organisatie de nodige :<bofdbrekens gekost om de Spelen eer- k over de regio te verdelen zonder al e veel wrijving te veroorzaken tussen H vaak in felle concurrentie gewikkel- gemeenten, bekent Killy. Om aan te :ven dat ook de andere plaatsen vol- aardig meedoen spreekt het COJO in ook over de „Winterspelen van Al- ïrtville en de regio Savoie". iprie plaatsen Is gevolg van de versnippering wordt tt alpine-skiën op drie verschillende plaatsen afgewerkt, terwijl de noordse en vrije disciplines op een weer andere plaats worden gehouden. Van Les Sai- sies, lokatie van de cross country en bia thlon, naar Val Thorens, waar zich de slalom voor mannen afspeelt, is het 120 kilometer rijden over smalle slingeren de bergwegen. Er is een bedrag van 5,3 miljard francs uitgegeven voor verbetering van het wegennet en de aanleg van een nieuwe vierbaanssnelweg van Albertville naar Moutiers, de toegangsplaats van het olympische berggebied. Niettemin be staat grote zorg over de vraag of de streek de grote verkeersstroom tijdens het zestiendaagse evenement wel aan kan. Deelnemers en officials zijn zo veel mo gelijk gehuisvest in de buurt van hun wedstrijdlokaties. Maar er zullen toch zo'n 1.500 bussen moeten worden inge zet om het verkeer van de ene plaats naar de andere soepel te doen verlo pen. „Alleen sneeuwval van acht centimeter of meer per uur kan roet in het eten gooien. Maar zelfs dan zullen sneeuw- banden of -kettingen uitkomst bren gen," merkt Killy luchtig op. Beveiliging 1 let heen en weer gereis heeft ook im plicaties voor de beveiliging van de Spe len. Om de veiligheid van de 2.000 sportmensen, honderden officials en de verwachte een miljoen toeschouwers te garanderen zal 7.000 man politie wor den ingezet. Boven de olympische regio vliegen geregeld helikopters en er zijn speciale radar-installaties aangevoerd die het luchtruim van Savoie in de ga ten moeten houden. Voor crisissitua ties staan speciale legereenheden pa raat. Ook de huisvesting van de olympische equipes uit 60 landen vergde het een en ander van de organisatie. Op tientallen plaatsen zijn nieuwe appartementen complexen verrezen, maar die zijn niet voldoende om iedereen onderdak te brengen. Voor een deel van de olympi sche ploegen is daarom een tijdelijk verblijf ingericht in scholen, ziekenhui zen en zelfs een gevangenis. In de re gionale hoofdstad Chambéry is een enorme olympische keuken ingericht. Het daar bereide voedsel zal met vijf tien koelwagens worden vervoerd naar de diverse lokaties. Stammenoorlog De keuze van de lokaties voor de ver schillende evenementen ontaardde meer dan eens in een stammenoorlog. Val Thorens stond op zijn achterste be nen toen het COJO dit oord dreigde te passeren ten gunste van het financieel lucratievere Méribel. En hel tumult was compleet toen Tignes de afdaling bij de mannen kwijt dreigde te raken aan Val d'Isere, de woonplaats van Killy. Killy zag zich genoodzaakt uit het COJO op te stappen en hij keerde pas na een afwezigheid van vijftien maan den terug. De zwaarste kruitdamp in Savoie was toen opgetrokken, waar door Killy in staat was een compromis uit te werken waarin de Savooise kool en de chamois, de regionale berggeit, werden gespaard. Tignes kreeg het skiën vrije stijl en Val Thorens de sla lom mannen. De olympische skipiste in Méribel. AbERTVILLE - De olympi- he afdaling met sterren als anz Heinzer, Markus Wasmei- Patrick Ortlieb, Leonhard ock, Daniel Mahrer, Xavier igandet en Helmut Höflehner eigenlijk het koningsnummer e{n de Winterspelen. Toch was dalingswinnaar Pirmin Zur- ojiggen (Zwitserland) niet de eld' van Calgary. Die eer ging lar een Italiaan: Alberto Torn" Bomba', zoals hij wordt genoemd, gevierde vier jaar geleden zowel op reuzenslalom als de slalom. Vanaf moment gaat de nu 26-jarige als de fld van de Italianen door het leven, freral waar de sterren hun kunnen op lange latten demonstreren echoot 'La Bomba' door de dalen. Dertig- zend Italianen langs de kant bij een Alberto Tomba hoopt tijdens de komende dagen in sneeuw na het veroveren van goud. wedstrijd met Tomba is geen zeldzaam heid. Hij is door die twee gouden plak ken verheven tot een soort afgod. Het is zelfs zo erg dat Tomba er geen heil-in ziet om zich te verkleden om eens onge merkt over straat te gaan. „Dat heeft geen zin. De mensen kennen me aan mijn manier van lopen. Zelfs als ik me als een clown zou verkleden, dan nog word ik herkend". Gebukt gaat hij echter niet onder die persoonsverheerlijking. In zijn hart lijkt Tomba dat zelfs fijn te vinden. Niet voor niets bouwde het rijkelui's zoontje zelf voor een groot deel met zijn grote bek en bluf zijn imago op. Nu hij voor de tweede keer in zijn leven voor een mijlpaal staat, schreeuwt hij weliswaar niet meer van de daken dat hij en nie mand anders goud wint, maar toch is het seizoen voor de Italiaan alleen maar afgestemd op prolongatie van het begeerde eremetaal in de reuzenslalom en de slalom. Vriend Paul Accola is zijn grote concurrent, hoewel mannen als Mare Girardelli, Armin Bittner en Ole Christian Furuseth niet mogen worden onderschat. In zijn hart is Tomba zelfs een beetje afgunstig op Paul Accola en Mare Girardelli. "La Bomba' wil name lijk heel graag een keer het wereldbe kerklassement winnen, maar weet dat hij eigenlijk kansloos is tegen die all- rounders. 'La Bomba' mag zich immers niet van zijn moeder storten in het ge vaarlijke wereldje van de afdalers waar bij in elke bocht een gevaar schuilt. Af dalen is hem ten strengste verboden en moeders wil is wet in het leven van de 26-jarige Italiaan. Tenminste tot nu toe. Mogelijk breekt Tomba de familie code in Val d'Isere, want zijn moeder heeft hem sinds zijn val in uitgerekend Val d'Isere twee jaar geleden ook ver boden deel te nemen aan de Super G. En mogelijk waagt hij zondag 16 febru ari toch een gokje op de olympische pis te. Dat is uiteraard mede afhankelijk van zijn resultaat komende dinsdag op de slalom. En van de durf van het trai nersduo Robert Brunner en Gustav Thöni. Dat dlio is namelijk als de dood voor ma Tomba. Als zoonlief namelijk ook maar een haartje wordt gekrenkt kunnen zij de koffers gaan pakken. Franco Tomba. Alberto's vader, zal dan namelijk met ijzeren hand reageren en het duo naar de hel jagen. Vandaag draagt 'La Bomba', wie an ders?, bij de openingsceremonie de Ita liaanse vlag. Hij vertrekt vervolgens spoorslags weer naar Sestrière om zich in alle rust op zijn disciplines te kunnen voorbereiden. Al vóór elke race slaat hij vaak zijn eerste slag. Hij brengt dan vaak met de vreemdste grollen zijn te genstanders uit de concentratie. Zelf doet hem dat bedenken van die grap pen niets. Hij put daarjuist extra moed uit. Een vreemd kind is ie en dat zal hij ook wel altijd blijven. „Ik kan bij de Spelen alleen maar verliezen", ver klaarde Tomba onlangs. Uiteraard is dat waar. Hij is de te kloppen man, maar dat is ook juist het gegeven waar uit de Italiaan steeds weer de motivatie zoekt om door te gaan. Idoor RENZE LOLKEMA ALBERTVILLE De andere kant van de vanaf vandaag te verdelen 330 olympische medailles. De regio waar de Win terspelen plaatsvinden, werd vlak voor de afgelopen Kerst dagen ongevraagd getracteerd op een cadeau waar zanger Bing Crosby zijn vingers bij af zou likken. Een dik pak sneeuw zorgde voor niet bepaald vrolijke feestdagen. De grote hoeveelheden neerslag maakten toen van de olympische regio in één klap een rampgebied. Val d'Isere en La Plagne werden bedolven onder lawines, wegen raakten totaal verstopt, sneeuwkettingen werden plots waardevolle sieraden en auto's fungeerden zowaar als tochtigë en frisse slaapplaatsen voor een nacht. Duizenden gestranden probeerden een goed heenkomen te zoeken in kerken en sporthallen. De gebruikelij ke accommodaties zaten immers barstensvol wintersporttoeristen. In La Plagne, waar vanaf volgende week zaterdag de bobbers vechten om ere metaal, viel zelfs een dode. De schade werd in alle stilte hersteld. Haastig opgetrommelde arbeiders repareerden de afdaling van Val d'Isere. In La Plagne zat de schrik er echter goed in. Mogelijke lawines bedreigen het buizenstelsel van de bobslee- en rodelbaan waar ongezonde ammoniak-dampen uit zouden kunnen ontsnappen. De door COJO verstrekte gasmaskers liggen in elke huiskamer inmiddels binnen handbereik. De Winterspelen kosten 1,3 miljard gulden. Volgens Killy zullen de Spe len de Spelen betalen. En dat is optimistisch omdat bijna alle recente Winterspelen een tekort opleverden. Alleen Calgary draaide quitte. De Franse overheid heeft zich overigens garant gesteld voor eventuele fi nanciële tegenvallers. Lake Placid bij voorbeeld gaat nog altijd gebukt onder de gevolgen van de in 1980 georganiseerde Winterspelen. Jaren achtereen werden belas tingen verhoogd om de kosten van ongeveer twee miljard gulden te dek ken. Twaalf jaar later is dat bedrag nog niet opgehoest. De bewoners van de Franse Savoie vrezen hetzelfde. Albertville is weliswaar aangewezen als het kloppende winterhart, maar in de praktijk zal het stadje nauwelijks aandacht krijgen. Het in Frankrijk impopulaire schaatsen vindt daar plaats, evenals het shorttrack. Alleen het kunstschaatsen zal Albertville een gouden uitstraling geven, evenals de openings- en sluitingsceremonie. Die vinden plaats in een haastig uit de grond gestampte stalen constructie, vlak naast het schaatsstadion. Beide lokaties zullen na de Spelen overigens in hetzelfde tempo worden afgebroken. In het hoogseizoen waren de afgelopen jaren dramatische verkeersonge lukken in de Haute-Savoie aan de orde van de dag. Een simpele glijpartij is toereikend voor een urenlange opstopping. Volgens het plaatselijke verkeersbureau vergeten drie van de vier Parijzenaars sneeuwkettingen mee te nemen, wanneer ze de Savoie bezoeken. Daarom heeft de organi satie van Winterspelen ook besloten dat het particuliere autoverkeer tij dens het sportevenement tot een minimum wordt beperkt. Journalisten en toeschouwers worden per bus naar de diverse wedstrijden vervoerd.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 25