forel Klijnoot heeft slapeloze lachten van afscheid boksen fet van bedrijfsauto-dealers ïoet verkoop Fiat oppeppen Prijsraadsel na facelift Hyundai Pony/Excel AUTO/SPORT Veel animo NK atletiek ZATERDAG 8 FEBRUARI 1992 oach Trumbic tevreden iet poule-indeling HAAG - De Nederlandse waterpoloploeg is :ns het Olympisch kwalificatietoernooi in Cal- ingedeeld in poule D met Brazilië en Austra lia is het resultaat van de loting die gisteren d verricht in Lausanne. Dertien landen strijden 2 tot en met 10 mei in Canada voor vijf plaatsen le Olympische Spelen in Barcelona. In de voor- Jen wordt gespeeld in vier poules. De eerste je van iedere groep gaan over naar de kruisfina- ndscoach Ivo Trumbic was niet ontevreden met loting. Australië eindigde tijdens het laatste we- pkampioenschap als zevende. Brazilië is op pa ir zwakker dan Nederland. De indeling: Poule A: ■xico, Roemenië, Frankrijk, Poule B: Korea, Ja- (i, Griekenland, China, Poule C: Tsjechoslowa- L Cuba, Canada, Poule D: Nederland, Brazilië, ktralië. Van Loenhout naar Elen DEN HAAG - Jan-Willem van Loen hout rijdt dit seizoen voor Elro-Snacks, de kleinste Nederlandse profwieler ploeg van Jos Elen. Met de komst van de vroegere TVM-renner bestaat de mini- formatie uit zeven renners. Van Loen hout is wegkapitein met Cees Hopman. De zeven coureurs en hun begeleiders zijn vandaag vertrokken naar de Spaan se badplaats Lloret de Mar, waar tot 16 februari een trainingskamp wordt ge houden. Twee dagen later wordt de ploeg officieel voorgesteld. Immers weg bij Haarlem HAARLEM Haarlem zal het contract met trainer Ted Immers niet verlengen. Dat betekent, dat de oefenmeester de eerste divisieclub na dit seizoen verlaat. Als reden geeft Haarlem de beperkte fi nanciële mogelijkheden op. Lejeune weer onder het mes DEN HAAG Höckeyinter- national Lisanne Lejeune dient opnieuw geopereerd te worden aan de rechter knie. Lejeune was nog niet zo lang hersteld van een in greep aan de knie. Ze had recent met succes haar come-back gemaakt in het Nederlands elftal. Begin deze week kreeg zij echter opnieuw last. Onder zoek in het Rotterdamse Dijkzigt-ziekenhuis leerde, dat een scheurtje in haar buitenmeniscus zit. Zij wordt aanstaande woensdag geopereerd. Nederlandse zwemmers toch naar superfinale World Cup DEN HAAG - Er gaat toch een Nederlandse zwem ploeg naar de superfinale van de wereldbekerwed strijden (25 meterbaan) op 29 februari, 1 en 2 maart in Palma de Mallorca. Vanuit de voorronden had al leen Inge de Bruijn zich geplaatst met een overwin ning op de 50 meter vlinderslag in Bonn. De tweede mogelijkheid een plaats bij de eerste acht per nummer was aanvankelijk onbenut gelaten, om dat bondscoach Ton van Klooster steeds wisselen de ploegen ervaring liet opdoen en niemand had voldaan aan de minimum-eis: starten in minstens drie wedstrijden. Dezer dagen kwam echter het bericht, dat ook Ma- non Masseurs (200/400 vrij), Naomi van der Woerd (100/200 rug), Marianne Muis (100 vrij, 100/200 wis sel), Ellen Elzerman (100 rug), Kirsten Vlieghuis (400/800 vrij) en Ron Dekker (100 wissel, 50/100 school) welkom zijn. Bertus van Spronsen tekent bij DEN HAAG - Trai- ner Bertus van Spronsen heeft zijn contract bij Scheve- ningen-zondag met één jaar verlengd. Scheveningen-za- terdag heeft Arie van der Zwan (mo menteel jeugdtrai ner bij VUC) aange trokken als B-trai ner. Hans Bal, één van de jeugdtrai ners bij Schevenin- gen, heeft ook zijn contract verlengd. DEN HAAG Voor de na tionale kampioenschap pen indoor atletiek, die de komende twee weekein den voor de zesde keer in Houtrust Sport in Den Haag worden gehouden, bestaat grote belangstel ling. Voor de wedstrijden van de A en B jeugd, die vandaag en morgen op het programma staan zijn 603 junioren inge schreven. Voor het tweede weekeinde, wanneer de senio ren en de C-jeugd in actie ko men zijn 663 inschrijvingen. De NK voor de senioren staat in het teken van de Europese indoorkampioenschappen in Genua (28/29 februari en 1 maart aanstaande) en de Olympische Spelen. Stella Jongmans (800 m), Emiel Mell- aard en Frans Maas (Ver) en Leon Haan (800 m) zijn reeds zeker van uitzending. Tien- kamper Robert de Wit zal vol gende week moeten bewijzen dat hij in vorm is. De Eindho- venaar is voor Genua, waar voor de eerste maal de vijf- en zevenkamp op het programma staat, geplaatst omdat hij bij de beste vijftig Europese tien kampers van het seizoen 1991 behoorde. NK RUIJL j>HEN AAN DEN RIJN Èen buurman ontdekte angs. dat Karei Klij- jttoch wel veel weg had I 'die boksscheidsrech- pp de televisie'. De ge en Rotterdammer kon Itond verklaren, dat Is geen toeval was: de soon in kwestie was in- ilaad Karei Klijnoot, I) gegroefd gelaat, (nge blik in de ring, 65 en na 25 jaar Neer- ïs bekendse arbiter op panvas. iuurtgenoot was trouwens op tijd, want het zal niet 1 meer gebeuren dat Karei loot op de buis verschijnt, begin februari de leeftijd lag voor de nationale noch iiropese EBU bond langer Iring optreden. Na het lei- ran zo'n 2.500 amateurpar- 600 profgevechten en 36 bhten om een Europese ti- I het allemaal voorbijAl- de minder punctuele NBA |F achten zich niet gebon- jaan een leeftijdsgrens. j deze bonden mag Klij- nog eens actief zijn, ter- -jn Nederland een rol als lid tot z'n zeventigste is istaan. Op 3 maart, in de Edenhal, leidt Karei Klij noot z'n laatste gevecht in ei gen land. Op een programma van Aad Westerlaken komen onder anderen Regilio Tuur en trainingsmaatje Kevin Kelley in de ring. „Ik weet nog niet welke partij ik dan leid", zegt Klijnoot, naast Jan van Ooijen, Henk Meijers en Henk Adri- aanse een van de vier nationa le arbiters die een profgevecht mag leiden. „Ach, in feite kan ik dat zelf bepalen, want ik ben en blijf voorzitter van de scheidsrechterscommissie" Het verleden Eigenlijk was het logisch dat Karei Klijnoot in de bokssport geraakte. Rotterdammer en dan ook nog geboren in Croos- wijk, de buurt waar het vader landse boksen bijna is 'uitge vonden'. Bep van Klaveren was er z'n buurman en elke maandagavond was het van zelfsprekend. dat je naar het boksen ging kijken. Klijnoot: „Ik zag vaak rare uitslagen en daar zei ik wat van tegen m'n vrienden. Rinus van Gerven zegt: Kun jij het beter dan? M'n broer zei: Wat moet jij nou met scheidsrechteren? Nou, toen ben ik dus scheidsrechter geworden. Dat was in 1967 en Ben Bril was het grootste voor beeld. Die man zei, dat ik het in m'n vingers had. Hij heeft wel gelijk gekregen. In 1979 werd ik voorgedragen voor de Europese bond, EBU. Dat le verde vaak het leiden van mooie gevechten op. M'n mooiste gevecht was dat tus sen Weller en Finy in Enge land. Alle mensen op hun stoe len, een fantastisch gevecht. Dan sta ik zelf te genieten, hoor". De toekomst Klijnoot: „Ik zie het somber in voor de toekomst van het bok sen in Nederland. Ik ben er van overtuigd dat als de pro motors Ruhling, Westerlaken en Kristalijn de koppen bij el kaar steken, dat het nog wat kan worden. Maar ja, altijd -maar ruzieën, die drie. In de tijd waarin ik ben opgegroeid, toen had je jongens. Daar kwijlde je bij. Dan raken we nu ook nog eens die Tuur kwijt aan België. Doodzonde toch? Ik was onlangs op Curasao. De organisatoren hadden liefst 'vier ton gestoken in het pro gramma. Maar dan zit de zaal ook vol en verdringen de spon sors elkaar. Hier krijg je geen hond. Het publiek laat het meestal massaal afweten". Klijnoot: „Laat ik het afklop pen, maar ik heb weinig kri tiek gehad. Het bewijst, denk ik, dat een goede boksscheids- rechter niet zelf moet hebben gebokst. Ik kende Pedro Clijs- sen, een goede bokser die scheidsrechter wilde worden. Na een paar maanden hield hij het voor gezien. Die gasten wil len te veel een schoolmeester zijn in de ring. Precies zeggen tegen de boksers hoe het moet. Dat is fout. Ach, verliezende boksers willen nog al eens ver tellen dat ik te vroeg met het gevecht stopte. Zoals Blan- chard laatst. De bokskenners gaven me echter gelijk. Rin- garts Ed van Wijk was dolblij, dat ik dat gevecht beëindigde. Die Blanchard stond met rub beren knieën in de ring. Dan kun je beter stoppen". De verantwoording Klijnoot: „Je staat toch met twee mensenlevens in je han den. Ik stop een gevecht liever te vroeg, dan dat het te laat is. Dat heeft Ben Bril me altijd voorgehouden. Zelf de conse quenties durven te aanvaar den. Niet de beslissing aan de ringarts overlaten. In Neder land kan de dokter een gevecht beëindigen, maar ik vind dat een arbiter zo'n mo ment voor moet zijn. Bij mij is het nooit gebeurd dat een arts tijdens een partij op stond en zei: Karei vind je het niet wel letjes nu? Ik vind dat een ge weldige afgang voor een scheidsrechter. Je moet het als zelf zien". Klijnoot: „Zeggen ze: krijg je zelf wel eens klappen? Omdat ze op de televisie hebben ge zien dat een boksarbiter een stoot kreeg. Onzin, is mij nog nooit gebeurd. Ik moet me na tuurlijk wel vaak verantwoor den, als ik zeg dat ik boksge- vechten leid. Ik zeg dan altijd dat het niet de bedoeling is el kaar af te slachten. Je moet het mooie van boksen zien: het ontwijken, correct stoten. Sommige mensen denken, dat Karei Klijnoot: met loeiende sirenes naar het hotel. boksers met hoefijzers in de handen lopen. Zien de charme van de sport absoluut niet". De beïnvloeding Klijnoot: „Ik heb nog nooit meegemaakt, dat organisato ren mij probeerden om te ko pen. Je weet natuurlijk wel, dat je in Italië als een heer wordt behandeld. Een mooie auto die je van het vliegveld haalt, een sjiek hotel, 's mid dags een ontvangst bij de bur gemeester en dan altijd een ca deau voor aanvang van de par tij. Zeggen ze erbij: anders ver geten we het misschien. Je wordt verschrikkelijk in de watten gelegd, als jij het maar naar je zin hebt. Ik ben op weg naar een gevecht in Italië wel eens afgehaald door een poli tieman. En vervolgens met loeiende sirene naar het hotel gebracht. Ik deed het in m'n broek, zo hard reden we. Ik denk dat ik toen twintig of der tig dode honden en katten ben tegen gekomen. Doodsangsten uitgestaan. Zo werkt dat soms. Maar, tijdens het gevecht ver geet ik dat. Eerlijk zijn, dat is het belangrijkste". Het afscheid Klijnoot: „Er was dispensatie mogelijk geweest om in Neder land langer als scheidsrechter te fungeren. Ik zit evenwel zelf FOTO: STEPHEN EVENHUIS in de scheidsrechterscommis sie en heb me zelf hard ge maakt voor die leeftijdsgrens. Dan kun je het niet maken om daar een uitzondering op te maken. Ik ga het missen, dat is zeker. Hoe dichterbij het af scheid komt, des te vaker krijg ik slapeloze nachten. Ik blijf bij het boksen betrokken, maar het idee dat ik niet meer in de picture sta. hè? Dat is verschrikkelijk. Ik ben ijdel genoeg om dat te zeggen". [IER FOKKER de Bedrijfsauto-RAI, tot en met zaterdag 15 •uari wordt gehouden, ienteert Fiat zijn be- ïsauto-gamma. Samen een nieuwe strategie |t dat leiden tot een ke verhoging van de topen. Tot nu toe wer- bedrijfswagens door j Auto Nederland min leer als bijzaak behan- de verkoop ging via reguliere personenau- ealernet. komt nu verandering in 'middel van een net van 35 inaal gespreide bedrijfs- -dealers, die gespeciali- d zijn op de eisen die deze kt stelt. De besluitvorming I de aanschaf van bedrijfs- |s is heel. anders dan bij ttdy Diana 1 eeft Duitse utovoor igen gebruik ily Diana, de vrouw van ionprins Charles, heeft jt een traditie van het itse koningshuis gebro- |i: voor eigen gebruik feft zij voortaan de be- likking over een zeer portabele Mercedes tl Duitse makelij. Tot pver verplaatsten de le- h van de Britse konink je familie zich uitslui- [d in auto's van Brits fa- fcaat. Mercedes-sportwagen h het type 500 SL heeft Ier dan twee ton gekost, j auto is betaald uit in lasten van het hertog in Cornwall die aan larles en zijn vrouw ter pchikking staan, zo *ldt de Daily Mail. Bij of- pièle gelegenheden blijft inses Diana gebruik ma li van een Jaguar, die in pot-Brittannië gemaakt personenauto's, de financie ring gaat vaak anders, er moet veel meer maatwerk geleverd worden. Bijvoorbeeld bij de Ducato bestelwagenserie, waarvan alleen al ruim 150 ver schillende versies leverbaar zijn. Doel is om de helft meer bedrijfswagens af te zetten dan de 2000 stuks per jaar die tot nu toe worden verkocht. Compacte Talento Men begint ook met goed in spelen op de marktontwikke ling, door de Talento bestelwa gen in het gamma op te ne men. De vorig jaar opgetreden stijging in de totale verkopen van lichte bedrijfsauto's toont vooral grote belangstelling voor compactere modellen, ge bruikt door koeriers- en bestel diensten. Het blijkt niet zo te zijn dat juist omgebouwde per sonenauto's opnieuw in trek komen bij particulieren die de belastingheffing willen omzei len, waardoor met name voor 1986 de bedrijfsautomarkt in ons land sterk groeide. De Fiat Talento richt op de markt voor wendbare bestel lers die handig door stadsver keer kunnen laveren. Het is in feite een met dik zestig centi meter ingekorte versie van de Ducato met korte wielbasis. Het laadvermogen bedraagt 960 kg, bijna evenveel als bij een Ducato 10, het laadvolume is vijf kubieke meter. Er is maar één uitvoering, een ge sloten bestelwagen met 1930 cc dieselmotor van 51 kW/70 pk. De Talento is 3525 gulden goedkoper (ex BTW) dan een Ducato 10 Diesel. Sterk punt van de Talento, die al bijna twee jaar in produktie is, noemt Fiat de kleine draaicir- kel van 9,3 meter. Elektrische Ducato Echt alleen voor stadsvervoer geschikt is de Ducato Elettra Van de Ducato bestelwagenserie alleen al zijn ruim 150 verschillende v Door de Talento in het gamma op te nemen begint marktontwikkeling. waar we een proefrondje mee konden rijden. Het is Fiat's derde elektrische auto, na de aldus omgebouwde Panda en Cinquecento. Directe plannen voor levering in Nederland zijn er nog niet, volgens de nieuwe directeur van Fiat Auto Nederland Luc Weemaes zal de overheid eerst met stimule rende maatregelen moeten ko men. Hij wist te vertellen dat een elektrische Ducato onge veer 55.000 gulden inclusief BTW zou kosten, het dubbele van een benzineversie. Dan zijn er ook nog de beperkte ge bruiksmogelijkheden: de auto kan op volle accu's maar 70 km rijden. Dat rijden is wel een aparte er varing, al kent de bediening geen bijzondere problemen. De Elettra rijdt helemaal als een gewone auto, alleen met een bijzondere rust in het inte rieur. Van buiten hoor je de elektromotor een stuk luider gieren. Het is nogal apart dat de elektrische Ducato gestart moet worden. Bij een elektri sche Cinquecento die we kort geleden in Rome reden was het alleen een kwestie van con tact aan. en gasgeven. In de Ducato moet je eerst de hoofd schakelaar aanzetten, dan het contact, en daarna starten. De elektromotor gaat dan draaien, vervolgens moet er evenals bij de elektrische Cinquecento ge woon ontkoppeld en gescha keld worden. Er is,zo geen spe ciale transmissie of regeling op men bij Fiat goed in te spelen op de FOTO: PR de elektromotor nodig, dat is goedkoper. De elektromotor trekt goed tot zo'n 70 km/h, om de top van 90 km/h te halen duurt wel wat langer. In de stad zou er prima mee te wer ken zijn, doch zonder stimule ring van de overheid zien we nog geen ondernemers schoon en stil, maar erg kostbaar elek trisch rijden. Bij het debuut van de gro te Sonata, een paar maan den geleden, kondigde Hyundai-importeur Gree- nib Car reeds een nieuw familie-gezicht voor alle modellen van het merk aan. De nieuwe Sonata en eerder gepresenteerde Lantra hadden het al, de drie/vijfdeurs Pony en het vierdeurs zustermodel Excel volgen nu. Erg ingrijpend is de operatie niet, het front van beide mo dellen bevat nu het nieuwe Hy- undai-embleem en een wat naar omlaag gebogen lijn die inderdaad voor een apart, her kenbaar aanzien zorgt. Tegelijk herzag men het mo delgamma, wat voor de basis modellen een verbeterde uit rusting betekent. Het kon nau welijks uitblijven dat met het oog op het (in prijs) sterk over lappende gamma van Pony, Excel en Lantra eens oprui ming gehouden moest worden. Het oerwoud van typen is gere De beide Hyundai-modellen,links de Pony, rechts de Excel. duceerd van een stuk of zeven tot twee: LS en GS (driedeurs) of GLS (vier/vijfdeurs). Op merkelijk is dat alleen nog 1,5 liter carburateurmodellen wor den geboden voor de Pony en Excel, de wat sterkere injektie- motor verdween uit de lange lijst van keuzemogelijkheden. Als uitrustings-uitbreiding voor de LS noemt men een wis ser/sproeier achterop en twee van binnenuit verstelbare bui tenspiegels. De goedkoopste LS heeft een vierbak, hij is er ook met een vijfbak en krijgt dan tevens een digitaalklok, getint glas en intervalstand op de ruitewissers mee. Automa tische transmissie is nog steeds mogelijk in combinatie met alle carosserieversies, waarbij de vier- en vijfdeur- suitvoering nu standaard met een stuurbekrachtiging mee- krijgen. Het prijsscala van de Pony/Ex- celreeks reikt voortaan van 21.495 tot aan 28.395 gulden. Citaat uit het persbericht: „Im porteur Greenib Car verreken de de door de overheid ver laagde fiscale katalysator-tege moetkoming precies in de prij zen van de nieuwe Pony en Ex cel, maar verhoogde die niet wegens de extra uitrusting. In wezen zijn de nieuwe Pony en Excel dus goedkoper dan de voorgaande modellen". Daar plaatsen we heel grote vraagte kens bij. Het is waar dat het ba sismodel voorheen 20.995 gul den kostte en dus maar vijf honderd piek duurder wordt. Bij een driedeurs Pony GS echter becijferen we de prijs stijging toch echt op 1600 gul den. bij een Excel GLS auto maat op nog honderd piek meer en bij een vijfdeurs Pony GLS automaat komt er zelfs 2400 gulden prijsstijging uit rollen. Een snelle blik op de overige modellen van het Hy- undai-gamma laat ook prijs stijgingen zien van duizend tot tweeduizend gulden. Hyundai's zijn daarmee nog steeds vrij gunstig geprijsd, daar niet van, en andere auto's werden per 1 januari ook duur der. Dat ging vrijwel alom over meer dan belastingverhoging alleen, die naar ons beste we ten te vertalen valt in niet meer dan een dikke zeshon derd gulden prijsstijging. De rest is gewone prijsverhoging, waarbij velen net als Hyundai pogen die ook maar in de schoenen van de fiscus te schuiven. uit Rusland: de Volga 3105 Volga 3105: Russisch slagschip Dat was even schrikken op de Brusselse autoshow: op de stand van Lada/Aleko debuteerde een heuse limousine die vroeger aan communistische partijbonzen voorbehouden zou zijn gebleven. Dat is voor deze Volga 3105 niet de bedoeling, wanneer dit naar Russische begrippen uiterst vooruitstrevende model in produk tie gaat. De sprong van de archaïsche, letterlijk zware midden klasser Volga 3102 die een jaar of twintig lang zonder noemens waardige wijzigingen in België geleverd werd naar dit nieuwe model is haast onvoorstelbaar groot. De ruim vijf meter lange se dan 3105 heeft nog een raar en lomp front, doch als we daar een moderner bewerking bij denken gaat het geheel er al aardig bij detijds uitzien. Het 1800 kg zware gevaarte wordt aangedreven door een 3,4 liter V8 motor met elektronisch geregelde injektie en ontsteking, die 125 kW/170 pk levert. Dit vermogen wordt via' een vijfbak permanent op alle vier wielen overgebracht. De wie lophanging is rondom onafhankelijk, de grote Volga heeft schijf remmen rondom en een ABS-remsysteem. De luxueuze specifi catie omvat verder airconditioning en elektrisch verwarmde stoelen. Hoe de in Gorki gevestigde GAZ-fabrieken opeens aan al die moderne techniek komen is onduidelijk. Men zei er ook eerlijk bij dat het nog wel een paar jaar zal duren voor een derge lijk model in produktie kan gaan. Het brandstofverbruik is vol gens opgaaf gemiddeld 13,71/100 km ofwel 1:7,3.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 23