Romario de Souza Faria werkt nog altijd naar wens bij PSV rans Maassen vertrouwt op reputatie Jan Raas SPORT VOETBALLERLEI iQowuvnt steden in de race voor WK '94 stadions voor de wereldtitelstrijd voetbal i. 1994 worden op naart aanstaande door bekendgemaakt. Het evenement, dat /edstrijden telt en van 17 juni tot 17 juli in de Verenigde Sta- jwordt gehouden, zal in minimaal acht steden afgewerkt wor- Van de oorspronkelijke 32 steden zijn er inmiddels nog ne ltien in de race voor het binnenhalen van wedstrijden. overgebleven kandidaten zijn (met capaciteit): Atlanta (Bobby Dodd, 0), Boston (Foxboro/61.000), Chicago (Soldier Field/66.814), Colombus i Stadium/86.071), Dallas (Cotton Bowl/72.000), Denver (Mile High Stadi- &6.123), Detroit (Silverdome/72.794), East Rutherford (Giants Stadi- &6.891), Kansas City (Arrowhead/78.067), Los Angeles (Coliseum/92.000 en Bowl/104.091), Miami (Joe Robbie Stadium/73.000 en Orange 75 500), New Haven (Yale Bowl/70.896), Philadelphia (Veterans Satdi- §1.000), New Orleans (Superdome/73.000), Orlando (Citrus Bowl) 70.500, Trancisco (Candlestick Park/61.000 en Stanford Stadium/86.019), Seattle ky Stadium/72.000), Tampa Bay (Tampa Stadium/74,317), Washington Stadium/57.000). Kevin Keegan maakt debuut als trainer Osvaldo Ardiles, trainer bij de Engel se tweede-divisieclub Newcastle Uni ted, is de afgelopen week ontslagen. De Argentijn, die in 1978 ten koste van Nederland wereldkampioen werd, kreeg zondag nog van eigenaar- /voorzitter Sir John Hall te horen dat hij niet voor zijn baan hoefde te vre zen. Ardiles wordt bij de Noordengel se club opgevolgd door Kevin Keegan die daarmee zijn debuut als voetbal trainer viert. De Engelse oud-interna tional, die zowel met Liverpool als Hamburger SV de Europa Cup 1 won, verliet in 1984 de voetballerij nadat hij als actief speler met Newcastle naar de hoogste afdeling was gepro- Kevin Keegan moveerd. Jesus Gil deelt videobanden uit Jesus Gil, de geruchtmakende voorzitter van Atletico Madrid, gaat dertig miljoen videobanden uitdelen aan het Spaanse pu bliek. Op die banden legt hij zijn verkiezingsprogramma uit. Gil, die ook burgemeester is van Marbella, wil de politieke strijd aangaan met de Spaanse president Gonzalez. „Dit volk heeft een democratie nodig die presteert. De mensen mogen de video houden. Ze kunnen dan later kijken of ik mijn woord houd als ik tot president wordt gekozen in 1993." Speelverbod voor Joegoslaaf Boksic De Franse voetbalbond heeft de Joegoslaaf Allen Boksic een verbod opgelegd voor de eerste divisieclub Cannes te spelen. Volgens de bond heeft Olympique Marseille, dat de 21-jarige Boksic overnam van Hajduk Split, de transfer-regels overtre den. Boksic was eigenlijk verkocht aan Marseille, dat al bui tenlanders genoeg had. Daarop werd hij verhuurd aan Can nes. Volgens de bond zijn daarmee de afspraken met Split ge schonden. ZATERDAG 8 FEBRUARI 1992 Zal de kleine korporaal ooit generaal worden? «JHHL, Er zijn mensen die ergens een neus voor hebben. Zo'n exorbitant exemplaar als die van bijvoorbeeld Yep Kramer is dan niet eens nodig om haarfijn aan te voelen wat je moet doen of laten in een bepaalde situatie. Een paar goede oren zijn dan handiger dan een ferm geboetseerd reuk-orgaan. Als je bovendien in staat bent belangrijke relaties een beetje naar de mond te praten zit je doorgaans wel goed. Een paar ordentelijke ogen om eerst de kat uit de boom kijken completeert dan het model van de figuur voor wie niet zo gauw iets verkeerd loopt. Dick Advocaat is zo'n persoon. Nog niet zo gek lang geleden was hij een tamelijk onbetekenend individu in ons land. Goed, hij had in zijn actieve tijd aardig tegen een balletje getrapt; eigenlijk het optimale rendement gehaald uit zijn relatief beperkte mogelijkheden. Speelde wel in het Land van de Onbeperkte Mogelijkheden, maar nooit bij een topclub. Spaarde ondertussen stevig om zich een aardig stulpje in een Haagse voorstad te verwerven, maar zorgde er vooral voor dat hij ondanks zijn betrekkelijk geringe lengte vooral niemand op de tenen ging staan. Er viel, kortom, op zijn gedrag eigenlijk niets aan te merken. Niks negatiefs, maar eigenlijk ook weinig positiefs. Tot hij plotsklaps uit de donkere dreven van Pijnacker, waar hij een amateurclubje trainde, werd weggeplukt door niemand minder dan Rinus Michels zelf. Zoals het ook enigszins getalenteerde meesters in de rechten betaamt zorgde Dick Advocaat er ook in die nieuwe hoedanigheid voor dat hij zo veel mogelijk speelruimte bleef behouden. Hoewel hij als voetballer nimmer zelfs maar zweemde naar de rol van spelverdeler, bleek de driftkikker van weleer zich te ontpoppen tot een strateeg van ongekend formaat. Met bovendien een voor onmogelijk gehouden mate van zelfbeheersing. Dat smetteloze gedrag resulteerde in een situatie met een voortzetting, waarvan de meester-schaker slechts kan dromen in gedachten-dwarrel ingen over een triomf tegen wereldkampioen Kasparov. Aan een mondiale titel denkt Advocaat inmiddels al nauwelijks meer. Hoeft ook niet, want hij heeft in betrekkelijk korte tijd bijna de complete vaderlandse voetbalwereld veroverd. Als alles overziend veldheer manoeuvreerde hij zodanig dat hij aan het eind van de rit alle troeven in handen had. Met het saillante verschil dat Advocaat voorlopig geen Berezina- rivier tegenkomt. Laat staan dat een Waterloo in het verschiet ligt. Na FC Den Haag en het Nederlands elftal bleken eerder déze week ineens weer twee nieuwe fronten te zijn ontstaan: Real Madnd en Feyenoord. Nadat de voetbaltamtam zijn naam vorig jaar al naar PSV had doorgedreund en ook een overstapje toen naar de Kuip afketste op de financiën kan hij nu de slag van zijn leven slaan. Zeist-oost, Rotterdam-zuid of centraal-Spanje, dat waren plotsklaps de opties. Advocaat moet zich deze week de koning te rijk hebben gevoeld. De kroonprins die zich vooral dank zij z'n gedidd in zo'n positie heeft kunnen manoeuvreren. Die de voorbije weken overal de boot afhield en nu de zilvervloot binnenhaalt. Op basis van prima oren, een goede neus en lippen die hij gesloten hield op momenten waarop een ander al lang uit de grond van zijn hart 'ja' had geroepen. Het heeft geloond en Advocaat kan eindelijk volwaardig op eigen benen bij een topclub aan de slag. Na DSVP, Haarlem en SW een verademing voor een voetbalman, wie je over taktiek buiten het veld dus niets meer behoeft te vertellen. Vanaf volgend seizoen kan hij eindelijk ook eens worden beoordeeld op wat hij binnen de lijnen voor elkaar krijgt. Bij Oranje kon hij zich verschuilen achter Michels. Als clubman oogstte Advocaat niet altijd hoge rapportcijfers waar het ging om aantrekkelijk spel van zijn ploegen. Dat hij in staat is om uit relatief beperkte middelen het optimale resultaat te halen heeft hij persoonlijk al bij herhaling bewezen. Wat dat betreft lijkt zijn toekomstige club een goede tijd tegemoet te gaan. Of hij zich te zijner tijd kan tooien met het nu nog door Michels gedragen predikaat generaal dient afgewacht. Vooralsnog is Dick Advocaat nog niet verder dan de status van kleine korporaal. Maar het uiterlijk van Napoleon Bonaparte heeft hij al. d STAAL en GIJS EIJSINK DHOVEN - De ka- ;erschets komt van vrijwilliger bij PSV. ario? Als je tegen- hem staat, smelt je hem. Een aardig Maar een afspraak hem maken? Moei moeilijk". ■j prpering blijkt feilloos te Ken. Het is één uur en het lliaanse fenomeen is in velden of wegen te be op de Herdgang. Bijna later meldt hij zich inog op het trainingscom- IHet voorval is tekenend Ide persoon Romario. De •Hiaat wel vaker Nederlan- Dp zich wachten. Inclusief jiroodheren, die hij in het e verleden tot wanhoop door tot twee keer toe later dan het afgesproken jp terug te keren vanuit Maar die toch maar weer in de ar- Jsloten. Je kunt toch niet d op hem worden. [el... Er is in Eindhoven ijd geweest dat ze Roma- iver kwijt dan rijk waren, jlate verschijning in Ne- md na uitstapjes naar Rio, hij of vakantie vierde of behandelen aan de andere blessure, irri- zijn bazen en collega's tot op het bot. ^vas het staf en spelers bij ^regelmatig een doorn in mg dat hij zich lange tijd ön egocentrische eenling (eg binnen de selectie. De werd echter nooit uitgesproken. Zijn zijn immers ongeë- en dus dient de spits te worden gehouden, urio zelf omschreef het Hfiiet zo lang geleden op *jnanier: „Dat is mijn pro- n, dat ik altijd maar weer _pmen maak." "ndelijk die tijd lijkt geweest, eer de voetballer zich op fcrdgang meldt, wordt hij iedereen vriendelijk en uitgelaten begroet; Ro- en PSV zitten weer op jn. Dat blijkt ook uit zijn woorden. „PSV is nu het dat telt", maakt hij zich ig ondergeschikt aan de gen van zijn werkgever, "ïigen inbreng is secun- lij riep na zijn rentree te- parta, dat zich twee doel- n van Romario moest la- elgevallen, dat hij in het t van de competitie alles werk wil stellen om als- jpscorer van Nederland •den,, maar echt van be- icht hij die nagenoeg on- kbare status niet. „PSV Romario de Souza Faria wil weer kampioen worden met PSV. moet kampioen worden en de beker pakken", is de ambitie van de spits, die morgen na de genezing van een lichte bles sure aan de achterkant van zijn dijbeen waarschijnlijk van de partij zal zijn in de beke rontmoeting met Ajax. Het gevecht met Bergkamp telt daarin niet, maar is ook in de competitie niet echt aan de orde. „Topscorer van Neder land worden is leuk, maar meer ook niet. Er zijn belang rijkere zaken. Het wordt trou wens toch bijzonder moeilijk om Bergkamp nog in te halen. Misschien is het wel onmoge lijk". Niet lekker Romario, die zich geheel weg cijfert en volledig inzet voor PSV - het is wel eens anders geweest. Zelf onderkent hij dat ook, al pleit hij zichzelf voor een deel vrij van enige schuld. „Aanvankelijk", kijkt hij te rug, „ging het misschien in derdaad niet zo lekker tussen mij en de andere spelers. Maar dat was vooral een kwestie van aanpassing. Ik kwam vanuit Brazilië naar Nederland, ging naar een land met een heel an dere cultuur en gewoonten. De taal was een probleem. Op het veld was er niets aan de hand; daar verstaan voetballers el kaar wel. Maar daarbuiten lag het anders; ik kon de jongens niet duidelijk maken wat ik be doelde en zij begrepen mij niet. Daardoor ontstond wan trouwen. Omdat ik niemand verstond, had ik het idee dat er kwaad over mij werd gespro ken", zegt Romario, die in die tijd voornamelijk contact on derhield met Frank Amesen, die net als de aanvaller de Spaanse taal enigszins mach tig is. Vandaag de dag is de taalbar-, rière er niet meer. Hij spreekt grappig, maar correct Neder lands en weet zich uitstekend verstaanbaar te maken. Roma rio is geen buitenlandse vedet te met dito neigingen die het vertikt om zich de taal van het land waar hij de kost verdient eigen te maken. „Ik werk een groot deel van het jaar hier in Nederland, dus zal ik de taal wel moeten spreken. Zo sim pel is het", meent Romario, die Nederland „een hartstikke koud land" vindt, maar die het hier desondanks toch goed naar zijn zin heeft. „Nederland is mooi en rustig. De mensen zijn hier aardig, al valt de men taliteit hier niet te vergelijken met die in Brazilië. Hier be paalt het werk voor een groot deel het leven van de mensen. In Brazilië zijn we veel gemak kelijker, hebben we veel meer iets van: komt het vandaag niet, dan morgen wel. Een Bra ziliaan werkt om te leven, bij een Nederlander is het precies andersom". Leven Het echte leven treft hij dan ook aan in Rio. Nederland mag oké zijn, het blijft „een donke re kelder in vergelijking met een zonnig huis", zoals hij ooit eens een treffende vergelij king met zijn vaderland maak te. De Romario in Nederland weet voor zichzelf wat hem te doen staat. „Werken. Zodat ik straks, als ik terug ben, kan le ven". Die opdracht gaat hem goed af. Hij kan redelijk uit de voeten met de Nederlandse mentali teit, al wil zijn Zuidamerikaan- se temperament soms nog wel eens opspelen. Romario is een mannetje dat het hart op de tong heeft liggen en nog wel eens dingen doet en roept waarvan hij later spijt heeft. Zoals tijdens en na de ontmoe ting met Bestiktas in de eerste ronde van het Europa Cup toernooi voor landskampioe nen, toen hij zijn onvrede over een wissel met Twan Schee pers kenbaar maakte jegens Bobby Robson door met zijn middelvinger in de richting van de Britse coach te wijzen. Om de Engelsman daarna, in een interview, voor 'stomkop' uit te maken. Drie maanden later toont hij oprecht berouw. „Het was niet verstandig om zo te reageren". Toch: „Op dat moment meen de ik het wel. Ik was boos en het niet eens met die wissel en heb op die manier m'n woede duidelijk gemaakt. Dat zit in m'n karakter en hoort ook een beetje bij Zuidamerikanen. Als ik iets voel, als ik ergens iets van vind of het er niet mee eens ben, dan zeg ik dat. Dat komt soms hard aan bij de mensen. Daar krijg ik dan weer spijt van". Uitgesproken Zoals bij Robson. Het incident is inmiddels uitgesproken en de relatie Romario-Robson op geklaard. „De laatste maanden heb ik goed met hem gewerkt. De start met Robson verliep in derdaad moeizaam. Hij spreekt Engels, ik slechts een paar woorden. We begrepen el kaar maar moeizaam, het klik te niet zo. De laatste tijd gaat dat echter heel goed". Zodat Romario twee weken ge leden zelfs met betraande ogen rondliep, toen na PSVs thuiswedstrijd tegen FC Den Haag door voorzitter Jacques Ruts wereldkundig werd ge maakt dat Robson aan het ein de van het seizoen opstapt bij de landskampioen. Toch heeft het er alle schijn van dat Ro mario diep in zijn hart niet on gelukkig is met het naderende vertrek van de Engelsman. Hij zegt het niet met zoveel woorden, maar het valt wel op te maken uit zijn mening over Robson. Die is niet al te vlei end. „Robson is een man met een goed karakter. Maar hij is geen wereldtrainer, Robson is gewoon een trainer", is het oordeel van Romario, die meer op heeft met Guus Hiddink, de voorganger van Robson. En die hem, als het aan de Brazili aan ligt, ook opvolgt. „Hiddink is het meest geschikt als trai ner van PSV. Hij kent de Ne derlandse mentaliteit, is een goede bekende binnen de club en heeft ook veel tactische kennis. Ik zou het fijn vinden als hij terugkomt", is de wens van Romario, die echter ook weet dat die smeekbede niet wordt verhoord. De vraag of hij de nieuwe man zelf wel zal meemaken, wordt met 'ja' beantwoord. Italië of Spanje mag dan meer tot de verbeelding spreken, hij zegt geen reden te hebben op te stappen. Hij mag dan op een zame hoogte staan in de Ne derlandse competitie, hij heeft er in de eredivisie nog steeds lol in. „De competitie is hier zo slecht nog niet. Het lijkt alleen veel minder dan in Zuideuro- pese landen, waar veertig- of vijftigduizend mensen op de tribunes zitten. Maar het ni veau is hier zo slecht nog niet. Het spelpeil gaat in Nederland ook nog steeds omhoog, door dat er hier steeds meer buiten landers komen voetballen". Eén van die buitenlanders is Romario. Ook het volgend sei zoen. Zegt hij. „Vier jaar gele den, na de Olympische Spelen in Seoul, was PSV de eerste die bij me op de stoep stond. Daar om ben ik hierheen gekomen. Ik heb mezelf toen voorgeno men tot m'n dertigste hier te blijven spelen. Ik heb nog een paar jaar te gaan". PSV hoeft zich dus geen zor gen te maken. Belangstelling uit Italië (Juventus?), Romario zal Eindhoven trouw blijven. Zo lijkt het. Want later spreekt hij zichzelf toch tegen: „Ik blijf bij PSV zolang ik het hier naar m'n zin heb". Hoe lang dat nog duurt, weet vermoedelijk al leen de artiest zelf. vent als Criquielion gedaan heeft - stoppen op het mo ment datje nog niet echt op de terugweg bent dat vind ik klasse. Op die manier zou ik er ook willen uitstappen. REMOLINOS - Met overwinning in de Race in 1991 heeft s Maassen zich een sje tussen de topren- verworven. In de jaande seizoenen ■imelde hij altijd een t overwinningen, die zo belangrijke oerwinning bleef uit. .i|Gold Race was het dan zo kreeg hij flink wat kri- ver zich heen. In de spurt wee man hinderde hij flagrant Maurizio Fon- ,Ik moet toegeven dat ;n ik de beelden thuis op er zelf ook van schrok. finten is zeker niet mijn maar op dat moment ik: over mijn lijk. Maar bdujaparov aan het eind e Tour-rit naar Renpes luseeuw deed, was veel en die werd toch ook niet fasseerd". Maassen rijdt momen oor het eerst in de Ruta del Sol. Vroeger koos hij altijd voor de Ster van Besseges, maar omdat Steven Rooks met een lichte keelontsteking suk kelde en Raas verplicht was een van zijn kopmannen naar Cadiz te sturen, fietst Maassen nu onder de Spaanse zon. „Na het slechte weer van vorig jaar wilde ik ook wel eens wat anders dan Zuid-Frankrijk. Bovendien vind ik in Besseges de ritten nogal kort. Ik reed daar vorig jaar vrij goed, dacht ik, maar toen ik in de Ronde van Valencia tegen de renners uit de Ruta moest koersen, voelde ik snel het verschil. Al won ik toen wel de individuele tijdrit. Maar ja, over korte af stand is tijdrijden eerder een specialiteit dan een waardeme ter voor de conditie", relati veert hij. Vroeg Maassen is altijd al een vroege vogel geweest. Maar hij heeft nog geen twee winters hetzelf de programma gevolgd. „Ik ben altijd vrij snel goed in con ditie, maar ik vind dat eigen lijk niet zo belangrijk, al is het natuurlijk wel goed voor je zelfvertrouwen. Want neem van mij aan dat op dit moment iedereen onzeker is over zijn conditie, hoe hard hij ook ge traind heeft. Ik stel wel vast dat in de voorbije vijfjaar voor al de Spanjaarden enorm geë volueerd zijn. Toen ik pas prof was, speelden die amper mee in februari. Nu hebben wij een achterstand die we pas tegen april hebben opgehaald". „Maar het is voor mij geen re den om mijn winterprogram- ma overhoop te gooien, of be ter gezegd om een vast pro gramma te volgen. Ik doe elke winter gewoon wat me bevalt. Let op, ik zit geen weken aan een stuk thuis in mijn stoel, maar ik laat het een beetje van de inspiratie van de dag afhan gen. De afgelopen winter maanden heb ik vooral veel ge skied. Ik heb dat pas vorige winter voor het eerst echt ge daan, maar ik heb het er nu be hoorlijk van genomen. Ik heb onder andere daardoor hele maal geen krachttraining ge daan; mijn hoofd stond er niet naar. Bovendien moet je krachttraining' vroeg in de winter doen, en omdat ik dit keer voluit tot eind oktober heb gekoerst - anders stopte ik altijd na Parijs-Tours heb ik het geschrapt, legt de gewe zen Nederlandse kampioen uit. Tot juni Maassen zal in de komende maanden niet alleen zijn hoge positie op de wereldranglijst moeten verdedigen en probe ren opnieuw een WB-wedstrijd te winnen, hij wordt voor het eerst geconfronteerd met een ploeg die uit elkaar dreigt te vallen. „Ja, het is de eerste keer dat ik aan het seizoen be gin zonder een contract voor het volgende jaar op zak te hebben. Ik maak me daar voor lopig echter niet druk over, maar ik ben wel benieuwd hoe de zaak binnen onze ploeg gaat lopen als Raas niet snel een nieuwe sponsor vindt. Al heb ik alle vertrouwen in Jan. Kijk, als iemand met zo'n reputatie en zulke renners geen geld schieter vindt, waar gaan we dan naar toe? Trouwens, ik denk dat de zaak op een goed spoor zit. Jan heeft mij en een viertal anderen gevraagd om voorlopig niet elders te teke nen. Hij zit momenteel nog in Nederland omdat hij aan de zaak werkt. Ik hoop dat hij wat vindt, want ik hoef niet perse naar een andere ploeg. Maar als hij het tegen juni niet rond heeft, denk ik wel dat ik elders teken. Voor de Tour wil ik ze kerheid over volgend seizoen hebben", zegt Maassen. Gezond De dubbele druk waarmee hij nu te maken heeft, maakt Maassen dan misschien niet nerveus, het heeft hem wel aan het denken gezet. „Er mag ze ker nu niets fout lopen, en ik vraag me wel eens af of ik ge noeg getraind heb en genoeg voor mijn vak doe. Ik heb altijd de instelling gehad van we zien wel wat het wordt, maar ik merk dat die dingen me steeds meer bezig houden. Ik sta ook wel eens stil bij het feit dat top sport eigenlijk niet gezond is, en ik vraag me dan af hoelang ik dit leven nog kan volhou den. Al betrap ik er mezelf op dat ik me steeds beter thuis- Frans Maassen. voel in dit wereldje. Maar ik denk niet dat ik langer dan mijn 33e koers. Kijk, wat zo'n

Leidse Courant | 1992 | | pagina 21