PTT en VECAI ibeëindigen samenwerking Cao jaagt spanning in zuivelindustrie op llllllllll ECONOMIE reuhand ontslaat lit jaar nog eens >0.000 werknemers Personeelsmarketing SIJTHOFF PERS Gezondmakingsproces bedrijfsleven vordert h GELD EN GOED j CcidócSoiruMit ZATERDAG 8 FEBRUARI 1992 Overneming De Etna door Atag afgeketst ROTTERDAM - Het Rotterdamse concern Inter- natio-Müller (IM) heeft de besprekingen met Atag [Holding over de verkoop van dochteronderneming ïl'De Etna afgebroken. Er was in principe overeen stemming tussen Atag en IM over de voorwaarden de transactie. De kans is gróót dat De Etna - fa brikant van fornuizen, ovens, kookplaten en mag netrons - nu zelfstandig verder gaat. De Onderne- npingsraad van De Etna zag meer in de verkoop van het bedrijf aan directeur M. Ros dan aan Atag, om bat De Etna in de plannen van Ros zelfstandig ver kan. Dat heeft de secretaris van de raad van be stuur van IM, P. van der Slikke, gisteren verklaard. 'Us de overneming door Atag zou zijn doorgegaan, :ou De Etna voor een deel zijn geïntegreerd in ïg. Atag beschouwt de onderhandelingen met niet als afgebroken, maar als opgeschort. Bulgarije retourneert genationaliseerd eigendom SOFIA - In Bulgarije heeft het parlement ermee in gestemd dat onroerende goederen en ondernemin gen die tussen 1948 en 1952 door het vroegere com munistische bewind werden genationaliseerd, wor den teruggegeven aan de oorspronkelijke eigenaren of hun erfgenamen. Een wet daartoe werd deze week goedgekeurd. Krachtens de nieuwe wet, de derde te- ruggave-regeling die door het eerste niet-communis- tische parlement in veertig jaar is aangenomen, zal de Bulgaarse staat huizen, appartementen, winkel ruimte en andere faciliteiten zoals bioscopen weer aan de oorspronkelijke eigenaren overdragen. Voor eigendommen die inmiddels zijn verkocht of zijn ge sloopt kunnen de eigenaren een schadevergoeding tegemoet zien. Met de nieuwe wetgeving wordt het proces van teruggave van door de communisten ge confisqueerde eigendommen afgerond. Duizenden banen weg bij BMW en Ford BONN - Om de kosten te drukken en te kunnen blijven concurreren zal het Duit se autoconcern BMW dit jaar 3000 banen schrappen. Een woordvoerster verklaar de gisteren dat de banenvermindering plaatsvindt via natuurlijk verloop en ver vroegde pensioenering. Ongeveer dui zend banen gaan verloren in het hoofd kwartier van BMW in München, de rest in de BMW-vestigingen elders in Duits land. Eind vorig jaar werkten er in totaal 74.238 mensen bij de autofabrikant. Ford, de grootste Britse autofabrikant Ford heeft bekend gemaakt dat er voor het einde van dit jaar 2100 ontslagen zul- leri vallen bij een aantal van haar vesti gingen K& G niet langer hofleverancier Prij svraag voor ecu-ontwerp KAMPEN - Koffiebrander Decaf Kampen BV, voorheen Kanis Gunnink, mag per 1 januari van het volgend jaar niet langer het predikaat 'Hofleverancier' voeren. Dat komt omdat het bedrijf in feite niet meer bestaat. Koffiebranderij en theehandel Decaf Kampen BV is on derdeel van de Koninklijke Douwe Egberts BV, dat weer in handen is van het Amerikaanse bedrijf Sarah Lee. Een en ander heeft tot gevolg dat K&G-produkten ook niet meer mogen worden voorzien van het koninklijk wapen. Op zoek naar een 'sterk alternatief is DE terecht gekomen bij de gemeente Kampen, waar het bedrijf een gewillig oor vond. 'Uit promotionele overwegingen' zijn burgemeester en wethouders van Kampen er mee ak koord gegaan dat met ingang van het nieuwe jaar het Kamper wapen op de -overigens voor een belangrijk deel in andere DE-vestigingen geproduceerde - produkten onder de merknaam K&G wordt gedrukt. Het is voor het eerst dat het stadswapen een plaats krijgt op een com mercieel produkt. BRUSSEL De Europese munt, de ecu, wordt pas over zeven jaar ingevoerd, maar de strijd om het bes te ontwerp voor de munt kan nu al losbarsten. De lei der van de socialistische fractie in het Europese par- i lement, de Fransman Jean-Pierre Cot, heeft een j prijsvraag voor het beste ontwerp van de ecu aange kondigd. Het winnende ontwerp zal worden voorge- legd aan de op te richten Europese centrale bank, die I mede zal bepalen hoe de munt er uiteindelijk uit j komt te zien. De prijsvraag staat open voor alle EG- staatsburgers en kent drie categorieën: tien jaar en jonger; ouder dan tien jaar en professionele ontwer pers. Het winnende ontwerp zal in een speciale, beperkte oplage worden gemunt. De winnaars in de categorieën waarin de hoofdprijs niet is gevallen krijgen een geheel verzorgde reis naar Straatsburg om daar het Europese parlement in actie te kunnen zien. le rOORBURG - De PTT n de VECAI, de vereni- ;ing van exploitanten en iachtigingshouders van :entrale antenne-inrich- ingen in Nederland, heb- len besloten hun samen werkingsverband te eëindigen. jij kunnen het niet eens wor- en over de integratie van hun etwerken. Zij streven nu naar en aanpak waarbij zowel con- urrentie als regionale samen- rerking mogelijk is. leide partijen hebben dat gis teren in Voorburg bekendge maakt. Minister Maij van ver teer en waterstaat is inmid- els in een gemeenschappelij ke brief op de hoogte gesteld, let samenwerkingsverband tan PTT en VECAI is in 1989 loor de minister ingesteld als litvloeisel van een rapport van e commissie-Zegveld. Het ad tot doel de ontwikkeling ;an nieuwe diensten en de in- egratie van het lokale netwerk lan PTT Telecom en de kabel- Blevisienetten te bevorderen. Jrlasvezelnet "terwijl de PTT voorstander van een geïntegreerd lo- aal glasvezelnet voor zowel kabeltelevisie als andere dien sten, wil de VECAI echter loka le netten blijven kunnen ex ploiteren. De samenwerking tussen beide partijen kwam vorig jaar al onder druk te staan toen de PTT bekend maakte na de overname van kabeltelevisienetten te streven en tegelijk een overeenkomst sloot met het Brabants Ener giebedrijf PNEM over een geïntegreerde glasvezelinfra structuur. Dat was voor de VE CAI aanleiding een nieuwe strategienota op te stellen. Kern daarvan is dat exploitan ten van kabeltelevisie grotere verbanden moeten kunnen vormen en zelfstandig moeten kunnen optreden bij het aan bieden van nieuwe diensten. De PTT onderschrijft die visie, al blijft ze van mening dat inte gratie op den duur de beste ba sis is voor een „hoogwaardige telecommunicatie-infrastruc- tuur". De keuze voor „geschei den samengaan" biedt daar voor echter betere perspectie ven dan een gedwongen sa menwerking, aldus de PTT. die daarbij de mogelijkheid wil ook tv-signalen te gaan door- gevèn. Volgens voorzitter drs. H.B. Eenhoorn van de VECAI zijn afzonderlijke bedrijven beter Volgens voorzitter drs. H.B. Een hoorn van de VECAI moet het aantal kabelexploitanten vermin deren van 120 tot circa 20. FOTO:SP geschikt om nieuwe diensten, zoals bejaardenalarmering, via de kabel aan te bieden. Een hoorn vindt wel dat het aantal kabelexploitanten moet ver minderen van 120 tot circa 20. Die schaalvergroting is nodig om slagvaardiger optreden mogelijk te maken. Regionale samenwerking ver eist overigens een wijziging van de wet op de telecommuni catievoorzieningen. Deze wet verbiedt de kabelexploitanten nu nog om signalen over ge meentegrenzen te voeren. ^roduktiviteit Amerikanen loger dan van apanners DKYO In het aanhouden- debat over wie de meest ioduktieve arbeiders heeft, i VS of Japan, heeft het Ja- inse ministerie van arbeid steren cijfers openbaar ge- aakt waaruit blijkt dat Ame- kaanse arbeiders naar som- ige maatstaven meer produ- iren dan hun Japanse colle- j's. Het ministerie heeft het uto nationaal produkt van de ÏJee landen in 1989 gedeeld or het aantal werknemers en aruit bleek dat Amerikaanse leiders 1,62 maal meer pro- ceren dan Japanse werkne- :rs als hun werk wordt om- :ekend naar koopkracht. Mi- iterie-woordvoerder Yasuo iwashima zei dat de studie s uitgevoerd in opdracht minister van arbeid Tet- Kondo, die de aanbeveling eft gedaan dat de cijfers enbaar worden gemaakt na- Japanse politici controver- le opmerkingen hebben ge lakt over Amerikaanse ar- dsgewoonten. rder deze week heeft de Ja- ise premier Kiichi Miyaza- -j gezegd dat de Amerikaanse irkethiek te wensen overliet |dat te weinig Amerikanen met produktie bezig hiel- NIB krijgt belang in Medicopharma DEN HAAG/ZAANDAM - De Nationale Investeringsbank heeft een belang van 30,57 pro cent verkregen in de failliete Medicopharma. „De verwach ting is dat we er weinig aan hebben", zo liet een woord voerder van de NIB gisteren weten. De NIB heeft het be lang gekregen, doordat een achtergestelde lening van 12 miljoen verplicht moest wor den omgezet in aandelen. RIJSWIJK - Met de cao onderhandeling in het vooruitzicht gaat de zuivel een spannende tijd tege moet. De drie vakorgani saties hebben hun eisen bij de werkgevers op tafel gelegd en komende don derdag luidt de bel voor de eerste ronde. Niet alleen de werknemers in de zui vel, ook de melkveehou ders zullen dit jaarlijks ri tueel met veel belangstel ling volgen. Er is bijna geen bedrijfstak waar tijdens de cao-onderhan delingen de spanningen zo hoog oplopen als in de zuivel sector. Nergens zijn de belan gen van de verschillende par tijen zo met elkaar verstren geld. De werknemers in de zuivelfa brieken hebben belang bij goe de arbeidsomstandigheden en een zo hoog mogelijke belo ning, terwijl de melkveehou ders naar een zo hoog mogelij ke melkprijs streven. De be langen zijn dus tegenstrijdig. Maar het zijn de boeren, ten minste bij de coöperatieve on dernemingen, die het bestuur van de fabriek vormen en het beleid van de directie goed keuren. Boeren geven aan tot hoever de zuivelwerkgevers tijdens de cao-onderhandelin gen kunnen en mogen gaan. De boeren hebben het voor het zeggen. Voorzitter A. Aalberts van Friesland Frico Domo gaf tij dens een boerenvergadering in Joure reeds een voorzetje. Boeren mogen volgen hem niet toegeven aan de hoge cao- eisen van de bonden. Dat zou wel eens een staking in de zui velindustrie tot gevolg kunnen hebben. Maar ook in dat geval moeten de boeren in de optiek van Aalberts de rug recht hou den en in het uiterste geval de melk maar in de gierkolk pom pen, zo hield hij de boeren voor. Het tekent wel zo'n beetje de sfeer in de melkveehouderij. De boeren zijn gespannen en zijn bereid tot acties. Dat werd woensdag nog eens duidelijk in Hoogeveen, waar enkele tientallen boeren met hun tractoren de ingang van het po litiebureau blokkeerden. Boe ren zitten klem tussen mest wetgeving, hervormingsplan nen van MacSharry en de GATT-voorstellen van Athur Dunkel. Daarnaast worden zij geconfronteerd met steeds strengere milieunormen. De ecologische richtlijn van de ministers van VROM en land bouw, natuurbeheer en visserij bieden de gemeenten de mo gelijkheid landschapselemen ten te beschermen tegen scha de, die door de uitstoot van am moniak wordt veroorzaakt. De moeilijke positie waarin veel boeren momenteel verkeren maakt het er voor de vakbon den niet eenvoudiger op. Dalende lonen Ook de vakbondsmensen we ten, dat de lonen in de melk veehouderij de laatste twee jaar fors gedaald zijn en dat ook de vooruitzichten niet rooskleurig zijn. De Voedingsbond FNV wil naast de automatische prijs compensatie een loonsverho gingvan minimaal 1,5 procent. De Industrie- en Voedings bond CNV streeft naar -1 pro cent en de vakbond voor admi nistratief, technisch en com mercieel personeel noemt een loonsverhoging van 2 procent reëel. Het plan van de FNV om de werknemers vanaf 45 jaar extra vrije dagen te geven met als doel de 32-urige werkweek op 53 jaar, krijgt overigens niet de steun van het CNV. Dis trictsbestuurder H. Amperse, die samen met S. Kloosterman het CNV aan de onderhande lingstafel vertegenwoordigt, vindt dit voorstel niet realis tisch. FNV en CNV dringen er bij de bonden op aan de afspraken over de flexibele arbeidskrach ten na te komen. In 1989 werd overeen gekomen dat het aan tal werknemers, dat geen vaste aanstelling heeft, niet meer mag zijn dan tien procent van het totale aantal arbeidsplaat sen. Eind 1991 telde de Neder landse zuivel ruim 17.000 ar beidsplaatsen. Uit cijfers van de werkgevers blijkt, dat het aantal uitzendkrachten nog geen 1700 bedraagt. Men lijkt zich dus keurig aan de afspra ken te houden, maar volgens Amperse is de werkelijkheid juist iets anders. Het aantal flexibele arbeidskrachten moet volgens hem ergens tus sen de 2000 en 23Q0 liggen. In 1989 legden de werknemers het werk neer om die tien pro cent te af dwingen. Het onder werp ligt zeer gevoelig. Toch bevatten de voorstellen van de bonden ook positieve elementen. Een daarvan is het actieplan ziekteverzuim van het CNV. De bond wil per on derneming een onderzoek naar oorzaken van ziektever zuim en arbeidsongeschikt heid. In andere bedrijfstakken zijn de ervaringen met dit sy steem positief. Komende donderdag treffen zoals gezegd werkgevers en bonden elkaar voor de eerste maal. De tweede ronde volgt eind februari en halverwege maart moeten spijkers met s Zuivel in zijn puurste vorm. De lonen in de melkvee houderij zijn echter de laatste twee jaar fors gedaald zijn en ook de vooruitzichten zijn niet rooskleurig. FOTO: SP koppen worden geslagen. Rond die tijd kunnen we ook de eerste actievergaderingen verwachten, al of niet gevolgd door acties. Veel hangt af van de houding van boeren en vak bondsmensen. Er hoeft niet eens zoveel te gebeuren om de vlam in de pan te doen slaan. De melkquotering treft zowel de boeren als de zuivelwerkne- mers. De zuivel ontkomt niet aan een verdere sanering en het aantal boeren zal verder af nemen. Boeren en zuivelwerk- nemers, ze zijn zo van elkaar afhankelijk. ADVERTENTIE De Japanse premier Kiichi Miya- zawa. FOTO: AP den. De opmerkingen kwamen nadat een andere Japanse poli ticus had gezegd dat Ameri kaanse werknemers lui en on geletterd waren. Volgens het ministerie produ ceerden de Amerikanen meer omdat zij korter werken, 38,2 uur tegen 42,3 uur voor de Ja panners. Maar als de arbeids- produktiviteit berekend wordt zpnder de koopkracht mee te nemen, produceren de Ameri kanen slechts 1,09 maal zo veel als de Japanners. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 20.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 18.00 uur, telefoonnr.070- 3950101 en uw krant wordt nabe- ÏRLIJN - De Treu- nd, de Duitse over- lidsinstelling die de pri- jtisering van de bedrij- in het voormalige ist-Duitsland organi- prt, zal dit jaar nog eens 0.000 werknemers ont- an bij bedrijven die tot [ar werkgebied behoren, [gens Treuhand-bestuurder ander Koch zullen daar- eind dit jaar nog maai den de 1,2 en 1,3 miljoen 'knemers bij die bedrijven fkzaam zijn. 'g jaar waren nog 1,65 mil- mensen werkzaam bij de privatiseren bedrijven en in jO, kort na de Duitse hereni- 5, vier miljoen. Koch denkt 3het ergste nu wel voorbij is. ör de privatisering zijn tot -[toe volgens Koch één mil- h banen behouden geble- Indien echter de exportmark ten in Oost-Europa verder slin ken doordat daar geen geld meer is om importgoederen te betalen, betekent dat een ver groting van de werkloosheid. Daardoor zullen eerder slechts één miljoen werknemers in de te privatiseren bedrijven een baan hebben in plaats van de nu voorziene 1,2 tot 1,3 mil joen. De Oosteuropese mark-, ten maakten onder het comm- munistische bewind ruim 70 procent van de Oostduitse ex port uit. De werkloosheid in oostelijk Duitsland bedroeg vorige maand bijna 17 procent van de beroepsbevolking. Maar des kundigen menen dat het wer kelijke percentage ongeveer 35 is omdat veel werknemers onder een overgangsregeling vallen waarbij ze enige tijd korter kunnen werken voordat ze hun baan verliezen. VOOR ONDERNEMERS EN ADVISEURS De Stichting Economie en Management van de Haagse Hogeschool organiseert een achttal workshops, die qua in houd, vorm en timing zijn afgestemd op de behoefte van ondernemers en managers uit zowel het bedrijfsleven als non-profit organisaties. De workshop wordt gepresenteerd door deskundigen uit de adviespraktijk, het bedrijfsleven en docenten van Universiteiten en Hogescholen. De derde workshop heeft als thema Van Produkt- naar Marktgericht beleid en wordt gehouden op 24 fèbruari 1992 in het gebouw van Sijthoff Pers, Koopmansstraat 9, Rijswijk. Aanvang: 19.00 uur. Einde: 22.00 uur. In de personeelswerving dient men zich af te vragen welke de doelgroep is, welke kenmerken de mensen in de doel groep hebben. Waar en met welke middelen deze groep gevonden kan worden. De uitstraling die een bedrijf heeft bepaalt waarom een sollicitant juist bij dit bedrijf zou willen komen werken. Met deze factor kan creatief worden omgegaan. Spreker: R, Heijblom Werkzaam als management- en marketingconsultant en directeur van Marketing Koers. Kosten per workshop: f. 95,- Inlichtingen/inschrijvingen: tel.nr. 076-10 09 45 Waar ook geldgebrek heerst, niet in het bedrijfsleven. De miljoenen voor reorganisaties en overnames lijken moeite loos van de ene bankrekening naar de andere te schuiven. Aankondigingen van grote verliezen veroorzaken overi gens evenmin veel opwin ding. Bij dit alles is een ding zonne klaar. Het bedrijfsleven maakt zich gereed voor het Europa-zonder-grenzen dat op 1 januari 1993 werkelijk heid wordt. En daarom wor den veel van die reorganisa ties en overnamen doorge voerd. Bovendien worden in competent geachte directiele den in toenemende aantallen de laan uitgestuurd, al of niet met medeneming van gouden handdrukken. Een opvallend fenomeen in de aankondigingen van veel re sultaten-1991 zijn de grote be dragen, die uit de bedrijfswin sten terzijde worden gesteld voor de veelal ingrijpende re organisaties. Uiteraard valt deze ontwikkeling bij zowel Nederlandse als buitenlandse beursfondsen te constateren. De beruchtste reorganisatie van de laatste weken: HCS Technology. Een vrijwel onaf gebroken sanering en reorga nisatie beleeft Vendex Inter national oftelwel Vroom en Dreesmann. En de ontwikke lingen bij de Hemaketen van KBB stemt evenmin geluk kig. Wijzigingen Deze reorganisaties gaan heel vaak gepaard met wijzigingen in de raden van bestuur. De perscommunique's over der gelijke wijzigingen zijn door gaans vaag geredigeerd. Slechts zelden is in die com munique's sprake van me- ningsverschillen of verschil len van inzicht. Ondanks de doorgaans keurige redactie van de desbetreffende com munique's zullen de ramen op sommige chefsetages bol ge staan hebben van de ruzies. Een rel van grote omvang heeft zich voorgedaan op de chefsetage van het onroerend goedfonds VHS. Aardig lees voer, dat wel. Over de afloop van de rel is echter nog niets bekend. Andere ondernemin gen kondigen grote investe ringen aan om bij te blijven op technisch gebied. De verant woordelijkheid voor veel van die investeringen moet zwaar drukken op de bestuurders, omdat sommige technieken razendsnel verouderen. Er zijn computerontwerpen, die een half jaar later al weer rijp zijn voor de schroothandel. Een ander verschijnsel, dat bij reorganisaties hoort is de ver andering van huisbank. Voor beeld: de noodlijdende Mana gement Share die overstapt van Rabobank naar NMB Postbank. Het ligt voor de hand dat een dergelijke over stap ingrijpend is, omdat bij de ene bank een vertrouwens relatie abrupt wordt afgebro ken, die bij de andere weer met grote zorg en veel diplo matie moet worden opge bouwd. Ik vrees, dat een der gelijke overstap in vele geval len niet verstandig is. Voorzieningen In sommige gevallen zijn voorzieningen nodig in de be strijding van de wildgroei, die in de jaren tachtig is ontstaan. U weet wel, dat was de tijd dat vrijwel alles kon en mocht. Wie de gang van zaken in het Amerikaanse bedrijfsleven volgt, kan constateren, dat de grote concerns uit hun win sten voor het derde en vierde kwartaal voorzieningen ter die met deze gigantische reor ganisatie gemoeid zijn is wei nig bekend. Alleen valt te ho pen, dat met deze ingrijpende reorganisatie niet te laat be gonnen is, zodat het 100-jarige concern op den duur toch niet in stukken uiteenvalt. Philips heeft voor Nederland dezelfde naamsbekendheid als wind molens, klompen en bollen velden. Investeringen van Nederland se ondernemingen? Een mar kant voorbeeld biedt de Hoog ovens Groep, die dezer dagen een 'eerste tranche' van het investeringsprogramma-1992 aankondigde. Met die eerste tranche is een bedrag van 400 miljoen gulden gemoeid. Ik wil er echter op wijzen, dat Hoogovens eigenlijk in alle ja ren van haar bewogen bestaan forse bedragen heeft moeten investeren. Zonder die inves teringen zou het concern ver moedelijk al lang kapot zijn geweest. Opvallend bij Hoogovens is de snelle en sterke expansie van het aluminiumbedrijf. Het concern is dus niet langer af hankelijk van de gang van za ken in de ijzer- en staaldivi- sies alleen. Helaas is de prijs ontwikkeling van aluminium bijzonder slecht, zodat enkele investeringsplannen in deze divisie op de lange baan zijn geschoven. Vermoedelijk is de minder gunstige gang van zaken slechts een tijdelijk verschijnsel, aangezien het extreem lichte aluminium al gemeen wordt gezien als het metaal van de toekomst. Een van de oorzaken is de wankele positie van het metaal door het dumpen van Russisch alu minium van matige kaliteit op de wereldmarkt. grootte van ontelbare miljar den dollars hebben getroffen voor vooral afslankingsopera ties. En over gezondmakende afslankingsoperaties gespro ken: wat denkt u van de KLM? Deze luchtvaartmaat schappij heeft haar catering bedrijf al afgestoten alsmede haar schoonmaakbedrijf Ser vice O. In het kader van deze reorganisaties werden ook werkmaatschappijen overge nomen door de directies van die werkmaatschappijen, die daarbij doorgaans financieel gesteund worden door partici patiemaatschappijen, beleg gingsfondsen en banken. In goed Nederlands zijn dat dan management bye-outs. Een typisch Nederlands voor beeld van een voorziening voor 'aanpassing van de top structuur, samenvoeging van de chemische divisies en de in 1991 doorgevoerde en voorge nomen saneringen van struc tureel zwakke bedrijven' biedt Akzo, die daartoe uit de winst-1991 een voorziening van 370 miljoen heeft getrof fen. Tegenover die voorzie ning staan buitengewone ba ten uit de verkoop van deelne mingen tot een bedrag van 200 miljoen gulden. „Per sal do is het buitengewoon resul taat over 1991 na belastingen, circa 110 miljoen gulden nega tief', aldus een perscommuni qué. Hieruit blijkt, dat de be lastingdienst door het treffen van deze voorzieningen 60 miljoen gulden minder vangt. Philips Een concern, dat eigenlijk permanent reorganiseert is Philips in Eindhoven. Na ja renlang uiterst middelmatig bestuurd te zijn, is president Cor van der Klugt om redenen die wijzen op een puriteins be leid weggezonden en opge volgd door Jan Timmer over wiens reputatie als 'supersa neerder' thans twijfel wordt gezaaid. Over de bedragen.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 13