De ijzeren consequentie van Kosto leidt naar de duivel OPINIE 11 jderlandse regering geeft sC kans voor open doel v 1 tr. e (2) ^idAcSoivuMit ZATERDAG 8 FEBRUARI 1992 ndert leerling is voor minister-presi- Lubbers en minister den Broek te hopen, 3,zij morgen een rusti- jzondag hebben dan ge week. Ze zijn toen de dag druk geweest gesprekken te voeren politieke leiders uit Afrika om een da- vast te leggen voor officieel bezoek aan -Afrika. Alsof dat niet goed op een andere dan de zondag had ïen gebeuren. :doe rond het bezoek aan Afrika heeft haast pot- Jke vormen aangenomen öC-leider Nelson Mandela Izich wel enorm vereerd gevoeld dat maar liefst Nederlandse ministers hem aanjoegen. Tot in toe. Alsof de wereldvre- ïet spel stond, iclusie kon haast niet an- jn, dan dat het ANC een 'oor open doel heeft ge- om de Nederlandse re- naar het pijpen van de alige terreurbeweging dansen. Het moet met voor onze minister van landse zaken wel een ïrvelende, haast verne- fe ervaring zijn geweest ich door het ANC te h laten ringeloren. e discussie is de vraag lijd of het allemaal toe te 'en is aan een regiefout |en het ANC tijdig te be- vergeten vice-pre- iok in te lichten) of aan ichattingsfout (het ANC tl niet moeilijk doen, "apende honden bij de ikker maken). Hoe het hele gang van zaken a^owel het aanzien van ■and als de verhouding schade toege- begin januari in Zuid toen bekend werd, dat inisters naar 'de Kaap' komen. Het leek me itekend idee. Staatspre- )e Klerk heeft zoals be- oktober 1990 een offi- aatsbezoek aan Neder- bracht. Bij die gelegen- e uitnodiging voor het tzoek al overhandigd, d dus langzamerhand om op die uitnodiging aan. De veranderingen -Afrika voltrekken zich ien in een hoog tempo. )ces van democratise- onomkeerbaar, al zal pas echt tevreden zijn nacht is overgenomen tens wordt gedeeld met ke minderheid, die nu vtjes in handen heeft, liten toe doet het ANC de confrontatie zoekt regering De Klerk, maar in werkelijkheid wordt achter de schermen hard ge werkt om gestalte te geven aan een nieuw Zuid-Afrika, waarin alle inwoners van Zuid-Afrika, ongeacht huidskleur of ras, ge lijke politieke rechten zullen hebben. Vorderingen Het ANC heeft inmiddels in vrijwel alle opzichten zijn zin' gekregen. Zo zijn de politieke gevangenen vrijgelaten. Over een kleine honderd personen bestaat verschil van mening of er wel dan niet sprake is van 'politieke gevangene'. Een commissie van geschil buigt zich over die laatste 'moeilijke gevallen'. Vervolgens zijn alle politieke ballingen terug in het land. In elk geval belet niets de terugkeer naar Zuid-Afrika, waarbij controle van de VN erop toeziet, dat de betreffende personen de vrijheid wordt ge laten die hun is beloofd. Ver volgens zijn er ook steeds be ter nageleefde afspraken over het bestrijden van het geweld in de zwarte woonsteden en de partijdigheid van de blanke politie. Rest nu alleen een re geling van de politieke rechten en het opstellen van een nieu we grondwet. Geen kleinig heid, maar de vorderingen zijn er. De besprekingen in het ka der van Codesa (Conventie De mocratisering Suid-Afrika) zijn in december boven ver wachting vlot verlopen. Elke Zuidafrikaan heeft die bespre kingen tussen blank en zwart via de televisie op de voet ge volgd en er is brede instem ming met de stappen die zijn gezet. Het een en ander wordt bevestigd door de verrassend soepele wijze waarop het inte gratieproces in Zuid-Afrika zich voltrekt. De apartheid is een gepasseerd station. Aller hande apartheids wetten zijn ingetrokken en het op gefor ceerde wijze naast elkaar leven van blank en zwart is aan het verdwijnen. Beide bevolkings groepen reizen nu niet alleen in dezelfde voertuigen en staan in dezelfde rij bij bank en postkantoor, maar zwarte mensen vestigen zich hier en daar ook in voorheen blanke woonwijken. Na wat aanloop problemen wordt dit nu geac cepteerd. Nu even afgezien van de eco nomische problemen waarvoor Zuid-Afrika zich ziet geplaatst, kan de conclusie niet anders zijn dan dat er zich in Zuid- Afrika een onomkeerbaar pro ces ten goede heeft ingezet en er is dan ook geen enkele re den voor onze ministers om Zuid-Afrika voorlopig niet te bezoeken. Tenzij men de oren laat hangen naar het ANC en niet te vergeten de Nederland se anti-apartheidsorganisaties die met betrekking tot Zuid- Afrika haast roomser lijken dan de paus. (Meindert Leerling is lid van de Tweede Kamer voor de RPF). ly *5? ■gelopen zondag: premier Lubbers begroet ANC-leider Man- Twijl minister Van den Broek glimlachend toekijkt. FOTO:ANP DEN HAAG - President Vaclav Havel van Tsjecho- slowakije heeft mooie boe ken geschreven. Ze zijn niet zozeer indrukwek kend door hun literaire waarde, maar door de in houd. De rode draad in Havels werk is dat hij in waarheid wil pro beren te leven. Onder het oude, repressieve bewind werd hij vervolgd en geregeld ge vangen gezet omdat hij zijn mond noch zijn pen kon hou den. Nu hij zelf de rol van machthebber heeft, wil hij die waarden in praktijk brengen, zich niet laten leiden door wraak en niet dezelfde fouten maken als zijn voorgangers. Dat is niet eenvoudig als je eenmaal politicus bent. De problemen rond de Vietname se asielzoekers in ons land hebben aangetoond hoe moei lijk het is een beleid te voeren dat humaan, rechtvaardig en consequent is. Tsjechoslowa- kije heeft bij monde van Ha vels vriend en minister van buitenlandse zaken Dienstbier besloten niet iedereen tot het land toe te lateh. Ook geen Vietnamezen die er ooit als gastarbeider hebben gewerkt, hun heil toch in een ander land wensen te zoeken maar door dat andere land worden gewei gerd en teruggestuurd naar Tsjechoslowakije. Opgestaan plaatsje vergaan. Dat standpunt was bekend en is nog eens uiteengezet in een gesprek tussen Dienstbier en zijn Nederlandse collega Van den Broek. De Nedei'landse re gering was dus op de hoogte, maar PvdA-staatssecretaris Kosto van justitie wenste zich daar niets van aan te trekken en stuurde vorig weekeinde vier Vietnamese asielzoekers naar Tsjechoslowakije. De Tsjechen hielden echter voet bij stuk en zond het viertal 36 uur later terug. In een kamerdebat daarover verweet D66 deze week met grote instemming van de Ka mer de staatssecretaris 'ge- pingpong' met mensen. Die opmerking is volkomen te recht. Het siert Kosto niet dat hij ten koste van mensen een gokje heeft gewaagd. Hij heeft willens en wetens de vier Viet namezen op een vliegtuig ge zet terwijl hij op z'n minst kon vermoeden dat ze niet welkom waren in het land van bestem ming. Kosto ging in het debat met de Kamer wel zover toe te geven dat de feiten hem ach teraf ongelijk hebben gegeven, maar dat is een uiterst mager pardon. Hij blijft de schijn op zich la den dat hij de Vietnamezen heeft gebruikt als proefkonij nen om de Tsjechen voor een voldongen feit te stellen. In dachtig het idee: als ze een maal voor de deur staan laat men ze toch wel binnen. Maar dat gebeurde niet. De Vietna mezen kregen een stempel op de rug met 'retour afzender' en zaten bijna twee etmalen later aangedaan en huilend weer op Schiphol. De gebeurtenissen zijn be schamend en het zou Kosto hebben gesierd als ook hem het zweet was uitgebroken. Maar opmerkingen als „ik schaam me" kunnen politici nu eenmaal niet uit hun mond krijgen. De staatssecretaris kwam niet verder dan te zeg gen dat deze mensen „tussen de wielen van de geschiedenis zijn geraakt". Hij gaf de Kamer wel de verzekering dat het niet weer zou gebeuren. Prompt verscheen Vietnam in beeld als land waar ze nu maar heen moeten. Want als Tsjechoslowakije ze niet wil, dan moeten ze maar terug naar hun geboortegrond. Nu wordt het helemaal link. Een rapport van Amnesty International laat geen enkele ruimte voor misverstanden: Vietnam is een dictatuur. Er zijn talloze he ropvoedingskampen waar te genstanders van de regering het communistisch ideaal wordt ingepompt. Wie dan nog niet wil luisteren loopt een groot risico ter dood te worden veroordeeld. Amnesty stelt dat er niet ge noeg garanties zijn dat men sen in Vietnam in vrijheid kunnen leven. Iedereen wordt er in de gaten gehouden, ook Vietnamezen die na een lang durig verblijf in het buitenland weer naar hun moederland te rugkeren. D66 eist in een mo tie dat Kosto garanties geeft dat Vietnamezen uit Neder land veilig en vrijuit in hun land kunnen leven als hij ze te rugstuurt. De PvdA wil even eens dergelijke waarborgen. Kosto kan ze niet geven. De PvdA zal D66 echter niet steu nen, omdat ze dan haar eigen bewindsman laat vallen. Dat getuigt niet van politieke moed waar dat wel degelijk op z'n plaats zou zijn. Gesloten Het lijkt er onderhand op dat bijna niemand nog wil weten dat asielzoekers gewoon men sen zijn. Het is blijkbaar te be dreigend en daarom worden er prozaïsche formules verzon nen die dat moeten verbloe men. Mensen die hier niet wel kom zijn heten 'uitgeproce deerd'. Het gebeurt allemaal heel netjes volgens de regels, waarbij uiteindelijk de rechter de finale uitspraak doet. Maar het komt ei; eenvoudig op neer dat wij hier geen buitenlan ders willen hebben die niet in hun eigen land worden ver volgd. Wie hier 'alleen maar' naartoe komt omdat-ie hoopt op een betere toekomst met een goed belegde boterham, die treft het bordje 'gesloten'. Zo iemand heet voortaan 'eco nomisch vluchteling' en heeft pech gehad. Kosto verdedigt dat beleid met hart en ziel. Hij noemt het zelfs humaan, omdat iedereen weet waar-ie aan toe is. De Kamer steunt hem in grote lijnen. In het debat waagde niemand het zelfs het woord 'inhumaan' te bezigen, een woord dat na de ellende rond de vier Vietname zen wèl op ieders lippen lag. Maar het wil toch wel iets zeg gen dat Kosto's drie voorgan gers, Korte-van Hemel, Schel- tema en Zeevalking, deze week in koor riepen dat de PvdA'er een veel harder beleid voert dan zij. Vooral wie de tur bulente periode-Van Hemel nog vers in het geheugen ligt, moet dat toch te denken ge ven. Kosto vat het allemaal echter op als een groot compli ment en roept maar al te graag dat zijn beleid getuigt van een „ijzeren consequentie". Mensen die consequent dur ven zijn verdienen in het alge meen bewondering. Maar wie de consequentie te ver door voert zal, overeenkomstig een aan Maarten Luther toege schreven uitspraak, moeten constateren dat hij uiteindelijk uitkomt bij de duivel. Dat ge vaar van 'Jede Konzequenz führt zum Teufel' hangt Kosto levensgroot boven het hoofd nu hij de Vietnamezen die hier niet welkom zijn naar Vietnam wil sturen. Hij zal dat overigens niet zo maar doen. Er komen gesprek ken met het bewind aldaar en minister Pronk van ontwikke lingssamenwerking heeft al gezegd dat hij geld wil geven voor een ontwikkelingsproject in Vietnam. Daarmee zette hij het CDA weer voor een dilem ma omdat de christen-demo craten in 1990 een plan voor ontwikkelingshulp in dat land wegstemden. CDA'er De Hoop Scheffer, die de oppositie te gen Pronks voornemen met succes leidde, wijst er echter op dat beide zaken niet met el kaar zijn te vergelijken. Het CDA zou nu best wel eens 'voor' kunnen zijn. Dat is op z'n zachtst gezegd dubbelhar tig- Verwerpelijk Maar goed beschouwd doet dat eigenlijk niet zoveel terzake. De essentie ligt elders. Ont wikkelingshulp die ertoe kan bijdragen dat een dictatuur uiteindelijk verandert in een democratie, is uitmuntend be steed. Hoewel garanties daar voor niet te geven zijn, ver dient het plan steun. Het grote bezwaar is echter, dat het pro ject gebruikt zal worden als schaamlap om Vietnamezen terug te sturen naar hun land. Het kabinet meent immers dat de vrijheid van de asielzoekers gewaarborgd is als Nederland ter plekke aan ontwikkelings hulp doet. Maar zo is het na tuurlijk niet. Op dit moment is Kinderziekten door DICK VAN RIETSCHOTEN Bami Het irritante geluid van de dichtslaande zware deur, soms wel vijf keer per minuut hoorbaar, klinkt nog na in m'n oren. In de Troelstrazaal, één van de vele warm gestoffeerde vergaderruimten van het nieuwe gebouw der Tweede Kamer, woonde ik deze week een bijeenkomst bij van de kamercommissie voor binnenlandse zaken. De commissie discussieerde met minister Dales en staatssecretaris De Graaff-Nauta over de vraag of grote stedelijke gebieden als Rijnmond aparte provincies zouden mogen worden. De publieke belangstelling voor dit overleg was overweldigend. Het zaaltje zat bomvol ambtenaren, burgemeesters en wethouders uit alle windstreken, die om de haverklap neurotisch in en uit liepen. En telkens klonk dan weer die dreunende slag van de deur, waarvan het geruisloos bedoelde sluitingsmechanisme niet naar behoren werkte. Als je daar eenmaal op gaat zitten letten, word je er horendol van. We zouden het nog even hebben over de kinderziekten van het nieuwe kamergebouw. Dit was er dus weer eentje. Ach, het valt natuurlijk allemaal best mee, maar Nederlanders moeten toch altijd wat te foeteren houden want anders is het leven zo saai, nietwaarHet is trouwens ook wel amusant om de denkbeeldige onweerswolkjes te zien boven de hoofden van 'kamerbewoners' die zich aan al het kleine ongerief ergeren. Bijvoorbeeld als de lopende band bij het grote zelfbedieningsrestaurant weer eens stokt. Op deze band moeten ieder na gebruik van een maaltijd z'n dienblad met vaatwerk plaatsen. De afgelopen weken stond-ie echter herhaaldelijk stil, hetgeen nu en dan tot chaotische tafereeltjes leidde. Vaak zie ik ook donderkopjes verschijnen bij mensen die dagelijks enorme afstanden in het kamercomplex moeten afleggen. Het is soms ook niet niks. Van de postkamer, die bij de hoofdingang van het oude gebouw aan het Binnenhof ligt, is het al gauw vierhonderd meter lopen naar het CDA- hoofdkwartier, dat tegenwoordig gehuisvest is in het stijlvolle vroegere ministerie van justitie aan de Lange Poten, een pand dat innig met de nieuwbouw is verweven. Van de week hoorde ik op een middag iemand zeggen dat hij binnen de muren al zeker twee keer de afstand naar z'n huis en terug had gelopen. De man in kwestie bleek in Scheveningen te wonen, vijf kilometer van het Binnenhof verwijderd. U zult mij overigens niet over de toegenomen lengte der wandelgangen horen klagen. Ik zie de kilometers die ik beroepshal ve te voet afleg gewoon als conditietraining tijdens het werk. Mooi meegenomen. Men moet daar trouwens ook niet te zeer over zeuren want tegenwoordig kun je in de nieuwe hal tientallen meters per roltrap overbruggen. Af en toe waan je je echt in een groot winkelcentrum. Ik heb trouwens nog niemand gesproken die de nieuwbouw lelijk vindt. Zelfs degenen die nostalgisch pleiten voor het behoud van de oude grote vergaderzaal vinden dat de architect een imponerend werkstuk heeft afgeleverd. Ook de nieuwe arena waar Kamer en kabinet vanaf 28 april de degens zullen kruisen wordt over het algemeen met welgevallen aanschouwd. Er is maar één onderdeel dat velen stoort: de zetels. Die zijn namelijk van een stuitende lelijkheid. Het gaat hier om houten kuipstoeltjes met een lederen zitting en rugleuning. In de rugleuningen bevindt zich een gigantische afdruk van het wapen van de Tweede Kamer: een rechtopstaande, van een kroontje voorziene ovaalvorm met daarin de Nederlandse leeuw. Dat zou allemaal nog tot daaraan toe zijn geweest, ware het niet dat de kleur van het leer hard blauw is, tegen het paars aan. Dit vloekt zodanig met de zachtgroene vloerbedekking dat het pijn aan je ogen doet. Bovendien zijn de zetels, die met een slede naar voren en naar achteren kunnen worden geschoven, te laag afgesteld. Ik kan dat weten, want ik heb er al één uitgeprobeerd. Ondanks m'n 1.92 meter had ik echt voortdurend de neiging een kussentje onder de bips te leggen. Ik voorspel daarom alvast dat kamerleden met een gemiddelde lengte van 1.75 (of nog kleiner) straks bij bosjes zullen gaan klagen dat ze zich een kleuter wanen die voor het eerst aan de Grote Tafel mag meeëten. slechts één ding belangrijk: Vietnam heeft een verwerpe lijk bewind. Pas als de dicta tuur is verdwenen en er, hoe breekbaar ook, een democrati sche samenleving op gang komt, mag Nederland asielzoe kers daar naartoe sturen. Tsjechoslowakije, zelf net ont worsteld aan de dictatuur, on derscheidt zich van andere westerse landen door nadruk kelijk te weigeren zijn Vietna mese inwoners naar hun land terug te sturen zolang het com munistische regime daar be staat. Havel c.s. weten waar ze het over hebben. Nederland kan daar een voorbeeld aan ne men. Als Kosto echter zijn ijze ren consequentie zo ver wil doorvoeren, dat hij asielzoe kers naar een dicatuur terug stuurt, blameert hij daarmee niet eens zozeer zichzelf, maar bovenal de democratische rechtsstaat die Nederland heet te zijn. ■VEN VAN LEZERS Brieven graag kort en duidelijk geschreven yfie redactie behoudt zich het recht voor ingezonden stukken in te korten. ictie behoudt zich het or ingezonden brieven (maximaal 250 •jij eventueel in te kor- ]iuel te weigeren. Ano- ïzendingen verdwijnen mllenbak. Brieven die- porden ondertekend en It van naam, adres en nummer. Ze dienen ge kt te worden aan de factie van deze krant, f,2501 CA Den Haag. pt de paus er bij om te mat hij het alleenrecht u overal bisschoppen te jen van zijn eigen keu- p de godsvrede in de [verstoren? Spreuken De onnozele gelooft al- pr gezegd wordt, maar tandig mens let op het |d dat hij krijgt" (en op rondom hem heen ge- ji gebeurde). Paus Leo p: „Hij die allen moet h, moet door allen wor- Paulus: „Men emand de handen op het volk niet is ge- 396 werd in Hippo in pika onder bedreigin- egen zijn wil Augusti- [r het katholieke volk pop gekozen en aange- wil weten wanneer en op welke gronden 'kerkleiders' ons dit recht hebben ontno men, of sturen ze ons straks in Breda óók weer een kneusje met hulpkneusje? D. v. Fessem, DEN HAAG. Democratie Uit het ergerlijke 'geklungel' rondom het Zuid-Afrikabe- zoek blijkt weer eens zonne klaar dat in ons land de koop man het nog immer wint van de dominee en de pastoor. Het daaruit voortvloeiend politiek gesjacher is zonder meer te herleiden tot ons tweeslachtig mensenrechtenbeleid, hoewel dat juist het beleid bij uitstek is dat eendrachtig behoort te zijn en waarover consensus be hoort te bestaan. Mensenrech ten staan immers boven het kleingeestig partijpolitiek ge kissebis, omdat zij niet partij politiek gebonden maar uni verseel zijn! Vandaar dat het mensenrechtenbeleid een zaak is van 'algemeen belang', waardoor het eenvoudig niet tweeslachtig kan zijn, zoals dat bij ons het geval is. Een absur de realiteit die evenwel onze regering niet is aan te rekenen, omdat zij inherent is aan ons politiek bestel, waarin niet het algemeen maar het zakelijk, partij- of korte-termijnbelang prevaleert. De uitzichtloosheid van ons no-nonsense beleid spreekt wat dat betreft boek delen. Een uitzichtloosheid die enkel te doorbreken is door onze parlementaire democra tie om te bouwen tot een demo cratie, ofwel ons no nonsense beleid te vervangen door een humaan beleid. Om deze waar heid politiek vertaald te krij gen is er uiteraard allereerst een wisseling van de wacht noodzakelijk. Dat nu is alles zins mogelijk, mocht tenmin ste de politieke wil daartoe in Den Haag aanwezig zijn. Wouter ter Heide, LANGENHOLTE. Christelijke politiek Invoering mini-stelsel voor de sociale zekerheid. Afschaffing van de vermogensbelasting. Subsidies op wonen, scholing -- en gezondheidszorg kunnen best lager. Beperking aftrek De armen in Rio de Janeiro zoeken goede etensresten tussen het straatvuil. hypotheekrente onbespreek baar. De heer Brinkman toont zich een waardig nazaat van de Dwergen heer Colijn. L.P. Philipsen, DEN HAAG. I FOTO: AFP Het artikel 'Ondervoeding maakt van armsten dwergen in Brazilië' was zeer ernstig. Een rampen land, met te veel ge boorten. In die wereld van ar moede en honger in Brazilië moet snel aan geboortenrege- ling worden gewerkt, liever vandaag dan morgen. Op meer plaatsen is dat nodig. Ook in India bijvoorbeeld, waar vorig jaar een 10-jarig meisje werd gered uit handen van een rijke moslim in een vliegtuig. Laten we hopen dat de NVSH snel en doelmatig die landen kan hel pen. T. Beije, POELDIJK. Auto In uw artikel 'Zonder auto rolt onze economie niet' is de heer Frans Jansen, voorzitter van de Bovag, aan het woord in een persoonlijke verering van de auto. De auto is inderdaad een steunpilaar van onze economie en een bron van inkomsten voor de schatkist. Hierbij komt tevens de bron van inkomsten onder het mom „voor het-mi lieu", zonder dat rekening en verantwoording wordt afge legd hoe de ontvangen gelden ten behoeve van het milieu zijn óf worden besteed. Lo gisch, deze gelden verdwijnen in de bodemloze, schatkist. Echter, de regering weet maar al te goed, dat er ergens een grens is aan het uitzuigen van de automobilist. Wij kunnen gerust zijn. Het is niet de be doeling de automobilist uit de auto te halen. Er zijn immers geen opvangmogelijkheden. Het openbaar vervoer heeft zijn grenzen bereikt. Zou de overheid echt de bedoeling hebben het autogebruik sterk aan banden te leggen, dan zou bijvoorbeeld een benzinedis tributie een middel zijn. Ook een wettige bepaling van wel of geen gebruik van de auto be hoort tot de mogelijkheden. Ik zou er geen bezwaar tegen heb ben, als al diegenen die niet aan het arbeidsproces deelne men een rijverbod krijgen op gelegd. Gezien de almaar toe nemende milieuproblemen kunnen wij echt niet om rigou reuze maatregelen heen. An ders hebben wij binnenkort geen economische groei meer nodig. Dan zijn wij allemaal aan het eind van ons Latijn. Zij die nu uitsluitend aan onze economie denken, sluiten uit, dat onze kinderen ook nog moeten leven. Dat kan toch echt niet. Wij allen hebben pakken veren binnengesleept ten koste van alles wat leeft en groeit; wij zullen ook bereid moeten zijn een veertje te la ten. En dat veertje hoeft echt niet alleen maar geld te kos ten. Wat minder comfort is ook een middel. Ik ben echter bang, dat het al te laat is. C. C. Smits, DEN HAAG.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 11