fan Rooy wil 'bouwwet' tan Brussel aanpassen Chauffeurs eisen aanpak van roofovervallen in Roemenië sidócSouaant ECONOMIE NV vindt werken in eekeinde bespreekbaar „Britse auto's zijn veel te duur" McDonald's in Praag ussenfabriek gaat ^il in export zoeken Philips gaat in Amerika honderden scholen opzetten Winst Siemens zeer fors gedaald suwe fusie /zorgsector DONDERDAG 6 FEBRUARI 1992* I HAAG - De Dienstenbond FNV heeft geen bezwaren te- verlenging van de bedrijfstijd via bijvoorbeeld werken op za ag, als dat tenminste extra banen oplevert. Dit verklaarde coördinator Spanjers van de Dienstenbond gisteren in een tie op een KNOV-onderzoek. Daaruit bleek dat meer dan de t van de ondernemers in midden- en kleinbedrijf het taboe rerken in het weekeinde wil opheffen. r de dienstenbond FNV is extra loon niet de eerste prioriteit Ie onderhandelingen met werkgevers over arbeidstijdverlen- „Voorwaarde is herverdeling van werk. Zo kunnen er meer tijdbanen bijkomen en kunnen roostervrije dagen en atv in- >erd worden", meent Spanjers. Hij denkt daarbij aan de in- ing van vierdaagse werkweken. iet onderzoek van de KNOV blijkt dat van de 350.000 onder iers in midden- en kleinbedrijf er 49.000 niet alleen de zater- als werkdag willen gebruiken, maar ook de zondag. LONDEN Nieuwe personenauto's in Groot-Brittannië zijn te duur in aan schaf. Tot die conclusie komt de Britse monopolie- en fusiecommissie (MMC). Ondanks de hogere prijzen adviseert de commissie de regering niet dwingend een prijsverlaging op te leggen aan de autoproducenten. Wel beveelt de com missie aan de beperkingen op de im port van auto's vanuit Japan op te hef fen en iets te doen aan de voorwaarden die Britse producenten stellen aan dea lers. De MMC begon haar onderzoek nadat de Britse consumentenbond had geconstateerd dat bepaalde auto's in België tot dertig procent goedkoper wa ren dan in eigen land. PRAAG - Volgende maand wordt in Praag het eerste McDonald's restaurant in Tsjechoslowakije geopend. Het is de bedoeling van McDonald's binnen vijftien jaar honderd restaurants in Tsjechoslowakije te hebben. Een gewone hamburger gaat 22 Tsjechoslowaakse kronen kosten (ongeveer anderhal ve gulden) en het personeel krijgt betaald in overeen stemming met het plaatselij ke gemiddelde loon, dat zo'n 3500 kronen (250 gulden) be draagt. Rusland verkoopt helft oliesector PARIJS - Rusland wil de helft van zijn oliewinning en produktie over doen aan buitenlandse bedrijven. Dat heeft Vladislav Sorokin, hoofd van de economische afdeling van het minis terie van buitenlandse zaken, giste ren gezegd in Parijs, waar hij presi dent Boris Jeltsin bij zijn staatsbe zoek begeleidt. Volgens Sorokin kun nen buitenlandse bedrijven binnen kort op grote schaal aandelen nemen in geprivatiseerde olie-ondernemin gen, terwijl exploratiecontracten voor zestig jaar mogelijk zijn. Het is de be doeling dat de Russische olie-indus trie binnen vijf jaar in particuliere handen is. Hoogovens wil lopende cao met jaar verlengen UTRECHT Het staalconcern Hoogovens IJ- muiden (16.000 werknemers) wil de lopende cao met een jaar verlengen. Alleen de lonen zouden op 1 april van dit jaar met vier procent omhoog kunnen, aldus Hoogovens. Voor de werknemers heeft het voorstel van het staalconcern het voor deel dat zij het komende jaar geen last zullen hebben van „arbeidsvoorwaardelijke stimulan sen" om het ziekteverzuim terug te dringen. De aanvullingsregelingen voor de ziektewet en de wao blijven gewoon in stand, als de bonden op het voorstel van Hoogovens ingaan. Van inleve ren van vrije tijd bij ziekte zal in dat geval geen sprake zijn. De Industriebond FNV en de Indus trie- en Voedingsbond CNV staan niet afwijzend tegenover het voorstel, maar willen de zaak eerst intern bespreken. ^JSSEL Staatssecre- s Van Rooy van econo- iche zaken heeft giste- I laten weten dat zij Ir mededingingsbeleid fenel mogelijk in over stemming zal brengen 1 de beslissing van de [opese Commissie. uropese Commissie heeft ren een boete van 22,5 ten ecu (51,75 miljoen gul- opgelegd aan de Neder- ;e bouwwereld wegens on- atbare kartelvorming van de Nederlandse over- weet had. Het geld zal en worden opgebracht ,de 28 aannemersvereni- en die zijn aangesloten bij .Vereniging van Samen- jende Prijsregelende Or- laties in de Bouwnijver- I (SPO). Zij vertegenwoor- ji 4000 grote en middelgro- jdrijven plus 3000 bedrij- pie op losvaste basis de jregels aanvaardden al „gelang zij inschrijven op Jepaald bouwproject. }ns Van Rooy zal worden Ideerd of door wijzigingen j huidige Uniform Prijsre- ,ld Reglement (UPR) een ising kan worden gevon- I'oor de mededingingspro- ;n in de bouwsector. De aamste problemen zijn de vergoeding voor rekenkos- ten en de bescherming van aannemers tegen het zogehe ten leuren door opdrachtge vers. Als verzachtende omstandig heid voor de SPO geldt dat het kartel volgens de Nederlandse wetgeving in orde is. Verder pleit voor de SPO dat zij zich redelijk coöperatief heeft op gesteld in het onderzoek van de Commissie en dat het de eerste veroordeling is van een bouwkartel in de EG. Tafel Volgens Brussel verhinderen de in 1986 ingevoerde binden de SPO-regels echte vrije con currentie op de Nederlandse bouwmarkt en moeten ze wor den ingetrokken. Aan het besluit is een onder zoek van drie tot vier jaar voor afgegaan na vragen die in 1986 en 1987 door toenmalig Euro parlementariër Piet Dankert, tegenwoordig staatssecretaris van Europese zaken, werden gesteld omdat de Rotterdamse gemeente had geklaagd. Die gewraakte regels verplich ten bouwbedrijven die in schrijven op een project elkaar daarover in te lichten. Vervol gens gaan de betrokken bedrij ven rond de tafel zitten. Onder elkaar maken zij dan uit wie van hen het contract krijgt, dus de opdracht gaat niet auto matisch naar de laagstbieden- de. „De kartelregels verbieden een aannemer feitelijk zijn concurrenten met een lagere offerte af te troeven, waardoor de concurrentie ernstig wordt beperkt", aldus de Commissie. Als klap op de vuurpijl kunnen de offerte- en aanbestedings- kosten die de aannemers (met een maximum van twintig) hebben gemaakt, door de uit eindelijke „winnaar" worden aangerekend aan de klant zon der dat die van iets weet. Dat geld komt dus bovenop de aan- neemsom. Volgens berekeningen van de Commissie is het bedrag dat daarmee gemoeid gaat zo'n drie procent van de twaalf mil jard gulden aan 30.000 SPO- contracten die in 1988 werden gesloten. De totale omzet in de Nederlandse bouw bedroeg dat jaar 32,2 miljard gulden. De EG-ambtenaar suggereerde dat de „slachtoffers" van het kartel naar de rechter kunnen stappen om het te veel betaal de terug te krijgen. Opschorting De Vereniging SPO (Samen werkende Prijsregelende Or ganen), die het UPR uitvoert, zal de beschikking van de Eu ropese Commissie aanvechten bij het Europese Hof van Justi tie in Luxemburg. De SPO zal in een procedure, die te verge lijken is met een kort geding, opschorting vragen van de be schikking en zolang doorgaan met het toepassen van de hui dige mededingingsregels. Het nu afgekondigde verbod leidt tot een chaos op de bouwmarkt en een ernstige verstoring van de mededingingsverhoudin gen, meent de SPO. De SPO heeft het UPR, dat bindende regels bevat voor on derhandse prijsaanbiedingen en voor prijsaanbiedingen bij openbare aanbestedingen, in 1988 bij de Commissie aange meld. De vereniging hoopte dat het UPR niet onder het kartelverbod van artikel 85 van het EG-verdrag zou vallen dan wel van dat verbod kon worden vrijgesteld. De SPO vindt dat door het UPR de afspraken in de bouw wereld in ieder geval openbaar en controleerbaar zijn. Boven dien gaat het UPR het tegen el kaar uitspelen van aannemers door aanbesteders tegen. Een studie in opdracht van het mi nisterie van economische za ken wees uit dat zowel op drachtgevers als aannemers geen afschaffing wensen van de bestaande regeling, aldus de SPO. Alpinisme Een alpinist in spe daalt snel af als hij het daarboven wat te link vindt worden. Het ontdekken van je eigen hoogtevrees en beperkingen is een van de attracties van de sport- en vrijetijdsbeurs die in het Maastrichtse MECC tot en met zondag wordt gehouden. FOTO: ANP tJRDEN Door meer de export van bussen 3 het buitenland te v doen hoopt bussen- fek Den Oudsten in iden zijn produktie rtverkgelegenheid op iie kunnen houden. Oudsten, de belangrijkste incier van het streekver- :izit in de problemen om- öet aantal bestellingen lege bezuinigingen in het rxvervoer dit jaar met de rs teruggelopen. Oudsten denkt op termijn Qt 150 bussen in het bui ld te kunnen slijten. Ook 'teen deel van de produk- in touringcarbouwer en ^bedrijf BOVA in Val saard naar Woerden over- scht. BOVA net als ;0udsten onderdeel van Bus - maakt uitslui- pouringcars. Het Valkens- waardse bedrijf, dat met een propvolle orderportefeuille zit, kan de extra produktiecapaci- teit in Woerden wel goed ge bruiken. Ook is Den Oudsten van plan om de voorraad bussen (tijde lijk) te vergroten. Door al die maatregelen kan de produktie in Woerden redelijk op gang blijven en kunnen gedwongen ontslagen worden voorkomen, aldus de bussenfabriek. Behalve Den Oudsten is in ons land ook bussenfabriek Berk hof (voorheen Hainje) in Heer enveen voornamelijk afhanke lijk van orders van het open baar vervoer. Berkhof zit het komende half jaar nog goed in de orders. Directeur W. Sioen verwacht voorlopig geen pro blemen. De fabriek maakt vooral bussen voor het stads vervoer, al worden sinds twee jaar ook bussen voor het streekvervoer gefabriceerd. Een van de bussen van Den Oudsten. EINDHOVEN - Het Eindhovense elektronica concern Philips neemt voor 175 miljoen dollar (315 miljoen gulden) een belang van 25 procent in het Amerikaanse commu nicatieconcern Whittle Communications. Tevens gaat Philips meewer ken aan de oprichting van hon derden scholen in de Verenig de Staten. Philips zal samen met de andere aandeelhouders in Whittle deelnemen in het Edison-programma. Dat is een onderzoeks- en ontwikkelings programma in het kader van een plan van Whittle voor het opzetten van honderden scho len in de VS. Het gaat daarbij om gewone scholen, aldus de woordvoerder. Whittle zal de lokatie uitzoeken, de scholen bouwen, personeel aantrek ken, kortom, er zorg voor dra gen dat een school kan gaan draaien. Whittle voert een breed scala van communicatie-activitei ten. Het bedrijf levert appara tuur (sinds 1989 ook van Phi lips), software en diensten. Whittle maakt een dagelijks nieuwsprogramma voor mid delbare scholen, waaryi ook re clame is opgenomen en een tv- programma voor in wachtka mers van ziekenhuizen en art sen. Volgens Philips-president J. D. Timmer geeft de deelne ming in Whittle voor Philips „belangrijke nieuwe impulsen aan de ontwikkeling en toepas sing van technologie op het ge bied van consumentenelektro nica". Idoor PEET VOGELS ZOETERMEER - De net towinst van Siemens Ne derland NV is over het boekjaar 1990/91 gedaald van 44,3 miljoen gulden tot 24,7 miljoen gulden. De omzet steeg met 46 miljoen gulden tot 1,27 miljard gulden. De directie verwacht dat de winst en omzet de komende ja ren verder toe zullen nemen, zo schrijft zij in het vandaag verschenen jaarverslag. De da ling van de nettowinst wordt toegeschreven aan de integra tie van Nixdorf in het Siemens- concern. De integratie is in middels voltooid en voor de komende jaren wordt op winst gerekend binnen deze groep. In de overige divisies, waaron der consumentenprodukten, stegen zowel omzet als resul taat. Doordat de kosten harder ste gen dan de opbrengsten, daal de het resultaat. Door de inte gratie van Nixdorf met Sie mens groeide het aantal werk nemers met 17.8 procent tot 3138 mensen. De personeels kosten stegen met bijna 60 miljoen gulden tot 261,5 mil joen gulden. De totale bedrijf slasten stegen met 95 miljoen gulden tot 1.25 miljard gulden. Het bedrijfsresultaat halveer de daardoor tot 24,6 miljoen. Door hogere rentelasten ver slechterde het saldo der finan ciële baten en lasten van 20 miljoen tot 15,6 miljoen gul den. Intel en Sharp in nieuwe chip TOKYO - De Amerikaanse halfgeleiderproducent Intel en de Japanse elektronicafabri kant Sharp gaan samenwer ken bij de ontwikkeling en de produktie van de „flash chip', een chip die sneller kan wor den geprogrammeerd en ge wist dan de huidige chips en die gegevens vasthoudt ook als de stroom wordt uitgescha keld. Naar verwachting zal de nieu we chip in de toekomst de disc drive in draagbare computers vervangen. Toepassing is ver der denkbaar in apparatuur voor geluidsopnamen zonder magneetband ter grootte van een pen. Op de „flash chip" kunnen verbindingen worden aangebracht van 0.4 a 0,6 mi cron. Een micron heeft de dik te van een honderdste men senhaar. De samenwerking tussen Intel en Sharp zal in de Verenigde Staten vermoedelijk de nodige negatieve reacties opleveren. De keus van Intel voor een Ja panse partner zal slecht vallen, vooral in een periode waarin de handelsbetrekkingen tus sen de VS en Japan onder druk staan. Bovendien heeft Intel 85 procent van de wereldmarkt in deze chip in handen. JcHT Aan de lange ran fusies tussen zieken- Qm onderling en tussen n fondsen en particuliere 3#eraars is gisteren een hb toegevoegd. Het Re- ïjl Ziekenfonds Midden- land (RZMN) in Utrecht ejziekenfonds A&O Zorg- ,h|eringen in Amersfoort nn besloten tot een volle- ténengaan per 1 april. In lsie worden ook OWM en-Nederland en A&O i leringen betrokken, b( de aanvullende ziekte verzekeringen van bei- ulanisaties zijn onderge- De nieuwe organisatie 600.000 verzekerden Jr dan 600 medewerkers. Z MARKTEN Enteveiling tland de lier 05- pp Bintje 15-27. Aard- Én 32-32. Amsoi 350- tndijvie glas 490-505. tgines 580-770. Bos- >00-310. Crispijsbergs- |0-83. Eieren 15-18. IJs- I 12-110. Komkom- 132-234. Komkom- hini 78-86. Krulsla 74- Ucsoi 280-330. Pepers -Ö20-320. Pepers rood ,^530. Raapstelen bos 1 Radijs glas 82-89. rode witl. 270-390. [glas 142-166. Slapoly j)-97. Sla 30 stuks 42- fuiten 112-191. Witlof ZWOLLE - Gewapende roofovervallen, brute dief stallen, in scène gezette verkeersongevallen, le vensgevaarlijke verkeers situaties, dagenlange wachttijden aan de grens: Arie Verhoeven kijkt er al niet meer van op, maar het baart hem zorgen. De voorzitter van de Neder landse Chauffeurs Vereniging in Rijen (circa zevenduizend leden) wordt steeds vaker ge beld door vrachtwagenchauf feurs, die vertellen wat voor wandaden ze uit Oosteuropese landen nu weer van hun inter nationale collega's hebben ge hoord. Of wat hen zélf is over komen, want dat gebeurt ook steeds meer. Niet in alle landen waar het IJ zeren Gordijn is opgetrokken is het zo gevaarlijk, maar één land staat er bij elke chauffeur zeer slecht op: Roemenië. In de door armoede geteisterde voormalige communistische dictatuur zijn dagelijks bendes actief, die het op internationa le transporten hebben gemunt. Roemeense bandieten deinzen er niet voor terug chauffeurs te beroven van alles wat er maar los en vast zit in de cabine van de truck. „Geld, slaapzak, ther mosfles, kleding, alles i ze mee", zegt Verhoeven. En om het karwei 'af te maken', worden ze vervolgens ook nog eens afgetuigd. Als voorbeeld noemt hij de twee Duitsers, bij wie de pezen van de polsen werden doorgesneden nadat ze van hun hele hebben en hou den waren beroofd. Dergelijke verhalen hebben al eerder het nieuws gehaald, maar Arie Verhoeven vindt dat iedereen nu voor eens en voor altijd moet weten welke risi co's de 'jongens van de weg' lo pen als zij in Oost-Europa hun goederen komen afleveren. De 50-jarige voorzitter eist inter nationale actie, voordat er slachtoffers vallen. Turken Nederlandse chauffeurs zijn de dans tot nu toe redelijk ont sprongen. Het zijn vooral Turkse collega's vaak in dienst van Westeuropese be drijven die de verhalen aan den lijve hebben ondervon den. Zij maken veelvuldig van Roemenië gebruik als transit- land tussen West-Europa en hun vaderland, zeker nu de traditionele route door Joego slavië door de burgeroorlog on mogelijk is geworden. De Turken hebben zo hun voorzorgsmaatregelen geno men om te voorkomen dat ze nog langer het slachtoffer wor den. Eén daarvan is de be waakte parkeerplaats. „Van de bewaakte parkeerplaatsen in Roemenië is zeker 75 procent in handen van Turken. Er staan grote hekken om, zodat er niemand bij kan komen", zegt Verhoeven. Vooral 's a- vonds en 's nachts doen zij goede zaken: „Moet je 's a- vonds eens zien: binnen een half uur staan de parkeerplaat sen stampend vol. Er is geen chauffeur die zich in het don ker nog op de weg durft te be geven. En dat niet alleen uit angst voor overvallen". „De wegen in Roemenië zijn zo erbarmelijk. Overdag kun je tenminste nog zien waar de ga ten zitten, maar in het donker is het echt bloedlink. Boven dien kom je van alles tegen. Zo kan er ineens een paard met wagen uit het donker opdui ken of staat er zo maar ergens iets geparkeerd". Zo lang Roemenië zo'n slechte naam blijft houden, rijden de meeste Nederlandse transport ondernemingen er met een grote boog om heen. Het land is economisch gezien toch nog niet interessant, maar de on veiligheid geeft op dit moment de doorslag. „Wij sturen er geen mensen heen zo lang het onveilig is. Dan blijven we hier", zegt directeur Robert Tielbeke van het gelijknamige transportbedrijf in Lemeler- jveld. Zijn collega Rein de Jong lin Heerde meldt hetzelfde. „Als je die kant op gaat, ga dan in elk geval met meer mensen op een vrachtwagen en niet al leen", zegt Monique Koomers van de werkgeversorganisatie NOB Wegtransport. „Rij ook bij voorkeur in groepjes en vooral niet 's nachts, neem geen waardevolle spullen mee in de cabine en parkeer alleen op bewaakte terreinen bij bij voorbeeld fabrieken", zijn de enige adviezen die de organi satie op dit moment kan ge ven. Vergadering Verhoeven heeft zijn hoop ge vestigd op de vergadering van de Union International des Chauffeurs Routiers, de over koepelende organisatie van zijn vereniging. Die komt op 10 april in Wenen bijeen om de problemen in Oost-Europa te bespreken. Vooral de toetre ding van de Roemeense chauf feursorganisatie tot de interna tionale vereniging zou wel eens een positieve uitwerking kunnen hebben. Verhoeven hoopt dat samenwerking en overleg er toe leiden dat de Roemeense autoriteiten iets tegen het geweld gaan doen. De internationale organisatie klaagt echter niet alleen over Roemenië. Ook in de andere Oosteuropese landen is niet al les koek en ei, al komen over vallen buiten Roemenië eigen lijk alleen in Bulgarije voor. In Polen hebben ze het vooral Hadden de hulptransporten alleen last van soldaten, de internationale vrachttransporten worden t door losgeslagen bendes. voorzien op spiegels en zelfs ruitenwissers van vrachtwa gens. De chauffeurs willen dat er een einde komt aan de enorm lan ge wachttijden die bij veel grenzen zijn ontstaan. „Aan de grenzen met Polen, Hongarije en Tsjechoslowakije staan chauffeurs soms wel drie da gen te wachten. Sommige files zijn soms wel zestien kilome ter lang. En ze kunnen geen kant op. Ze kunnen niet sla pen. want anders hebben ze niet door wanneer de file op schuift. Laten we daarom voor zieningen aantreffen waar de chauffeurs even terecht kun nen, op zijn minst een toilet. Zonder voorzieningen is het gewoon onmenselijk". Een beetje medelijden voor de FOTO: SP problemen in het voormalige Oostblok kan Verhoeven wel opbrengen. „Het is natuurlijk niet goed wat die Roemenen met onze chauffeurs doen, maar iemand die honger heeft moet toch ook wat eten", klinkt het instemmend. Hij zou het echter verkeerd vin den als straks elke chauffeur met een wapen op zak de hob belwegen door Roemenië op moet gaan.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 7