)orp ontvoerde jongen ooft familie De Clerck .illK® Rechter Istanbul dood na aanslag BUITENLAND loedbad in edkantoor Belfast DDR executeerde tientallen spionnen w ;tuige proces Tyson beweegt jury tot tranen VAKANTIESPREIDING Zomer '92 Fransen leggen rode loper uit voor Jeltsin L lidóC-Oowvant DONDERDAG 6 FEBRUARI 1992 - Bij een schietpartij in een katho- e wijk van de Noordierse hoofdstad Belfast gisteren zeker vijf mensen gedood en ne- gewond geraakt. De verantwoordelijkheid i de aanslag is opgeëist door de verboden testantse Ulster Vrijheidsstrijders (UFF). In verklaring van UFF aan de media stond tnk aan Teebane", waarmee verwezen werd r de plaats waar vorige maand een busje acht protestantse arbeiders werd opgebla- door het katholieke Ierse Republikeinse ;er (IRA). Deze militante protestantse groe- [ng wil dat Noord-Ierland bij Groot-Brittan- blijft. De politie zei al te vrezen voor wraak- es en verwacht een nieuwe spiraal van ge- E Betselem eist onderzoek Kroongetuige aanslag ontsnapt JERUZALEM De Israëlische men senrechtenorganisatie Betselem heeft een onafhankelijk onderzoek geëist naar de dood van een Palestijnse gevan gene. De Palestijn overleed maandag of dinsdag in een gevangenis in Hebron op de bezette Westoever na tegen een rech ter te hebben gezegd dat hij was gemar teld. De politie heeft wel al een onder zoek ingesteld naar de dood van de 36- jarige Mustafa Akawi, die vastzat in een gevangenis van de Shin Bet, de Israëli sche geheime politie die opereert in de bezette gebieden. Volgens zijn familie verkeerde Akawi, een cosmeticaverkoper, in goede ge zondheid voor hij op 22 januari met nog ongeveer 70 andere Palestijnen werd op gepakt. BRAZZAVILLE - Een kroongetuige die Libië in verband bracht met de aanslag in 1989 op een Frans passagiersvlieg tuig boven de Sahara, waarbij alle 170 inzittenden de dood vonden, is uit een gevangenis in Congo ontsnapt. Volgens Congolese politiebronnen ontsnapte de kroongetuige, de Congolees Bernard Yanga, uit de Poto-Poto-gevangenis in Brazzaville. De Congolese minister van binnenlandse zaken Alexis Gabou zei dat hij geen informatie had over de ont snapping. De Franse regering zou volgende week een onder zoeksrechter naar Congo sturen om de getuige in de gevan genis, waar hij sinds 1989 vastzat, te horen. Naar zijn zeggen had hij met agenten van de Libische am bassade in Brazzaville meegewerkt aan de voorbereiding van de aanslag op de DC-10 van de Franse maatschappij UTA die in het luchtruim van Niger ontplofte. Op basis van de verklaringen van Yanga vaardigde Frank rijk verleden jaar internationale arrestatiebevelen uit tegen vier Libische agenten, onder wie de schoonbroer van leider Gaddafi. BERLIJN In de voormalige DDR zijn tot 1981 minstens 47 mannen en vrou wen geëxecuteerd die ervan verdacht werden voor het Westen gespioneerd te hebben, zo heeft de Duitse televisiezen der NDR gemeld. Negen van de terecht- gestelden was het gelukt naar het Wes ten te ontkomen, maar zij werden ver volgens door commando's van de staats veiligheidsdienst Stasi ontvoerd en naar de DDR teruggebracht. Daarnaast zijn volgens de NDR tussen 1950 en 1989 ze ker honderd in hechtenis zittende wes terse spionnen in DDR-gevangenissen om het leven gekomen. De doodsoor zaak luidde meestal „zelfmoord" of „on opgehelderde omstandigheden". WIJNEN LSELE Voor me- Lw Van Onsem uit Si- li is het een dagelijkse (ndendienst. Even ir achten in de morgen ze met haar twee in haar Saab en ze naar het nabijgele- Belsele (spreek uit: om de drie jon- van haar vrienden en Martine de Clerck pikken. jijdt de vijf kinderen dan t het even verderop gele- 6t. Niklaas en levert hen af tyee verschillende scholen: jieisjes bij 'Presentatie' en ^ngens bij klein seminarie j Jozef. Martine de Clerck ••op haar beurt de kinderen uiddags weer ophalen, ijdagmorgen liep het even anders. Mevrouw Van On zoals gewoonlijk de 't van het domein Schoon st - waar de De Clercks naar links uitrijden, blgens stoppen bij het nog 50 meter verderop gele- voor de N70 ean rechtsaf naar St. Nik- drijden. Maar goed en wel toegangspoort werd ze gereden door een zwarte 80. Drie mannen rukten qeuren van mevrouw Van t>ms wagen open, sleurden >1 -jarige Anthony de Clerck n buiten en hielden intus- ?nevrouw Van Onsem, die :fet wilde plegen, in be- eig. voltrok zich in een radsnel tempo. Mevrouw •iOnsem werd gedwongen itruit de toegangspoort domein Schoonhoudt s rijden, met haar twee Gters en Gregory (13) en de Clerck nog steeds Intussen sprongen rrie gemaskerde ontvoer hun Audi en reden naar jbg geen kilometer verder- relegen afrit van de E17, waar ze van auto verwisselden. Aldus werd België met de zes de spectaculaire ontvoering sinds 1984 geconfronteerd. Van Anthony de Clerck en de drie of vier mannen die hem meenamen is sindsdien niets meer vernomen, ondanks de grootscheepse speuractie die de Rijkswacht op touw heeft gezet. Als een bom Het nieuws van de ontvoering sloeg vooral in het kleine Bel sele, een kerkdorp van St.Nik- laas, in als een bom. Het dorp heeft intussen een massale pu- bliciteitsaanval van de pers doorstaan. Nog steeds staan camera's onafgebroken ge richt op de witte villa van Jan en Martine de Clerck die zich voor de buitenwereld onbe reikbaar hebben gemaakt. Er is een politiebusje in de oprij laan van hun huis gezet. Nie mand wordt toegelaten. De ca- meralieden, die vooral de ach terkant van de villa in de gaten houden, wachten klappertan dend van de kou af. In restau rant De Oude Zwaen heeft de rest van de wachtende pers zich neergelaten. De i hebben intussen hun bekomst van de soms weinig scrupuleu ze vragen van het legioen jour nalisten dat hun dorp belegerd houdt. De officier van justitie in Den- dermonde, Guido de Saeger, wacht op een eerste levenste ken van de ontvoerders. De Saeger heeft al verklaard dat als die niet het bewijs kunnen leveren dat Anthony de Clerck nog leeft, van onderhandelin gen over een mogelijk losgeld geen sprake kan zijn. Want dat het de ontvoerders van Anthony om een miljoe nenlosgeld te doen is, betwij felt niemand meer. Immers, Anthony is de zoon van Jan de Clerck en de kleinzoon van de nu 67-jarige Roger de Clerck, de puissant rijke Vlaamse boe renzoon die na de oorlog als thuiswever in zijn woonplaats Wielsbeke de basis legde voor het gigantisch textielimperi um Beaulieu, dat intussen we reldwijde vertakkingen heeft, miljoenenwinsten maakt en is samengesteld uit een nauwe lijks te overzien kluwen van vennootschappen waarbij in totaal 10.000 mensen in dienst zijn. Enkele jaren geleden plaatste Roger de Clerck het bedrijf onder de directie van zijn zes kinderen. Jan de Clerck, die intussen al dertien jaar in Belsele woont, staat sindsdien aan het hoofd van Beaulieu Kunststoffen - de zogenaamde Domo-groep - die vloerbekleding maakt en die ook weer is opgedeeld in verschillende vennootschap pen. Fraude De reputatie van de Beaulieu- groep is overigens niet geheel onberispelijk. Twee jaar gele den kamde de politie zeven tien vestigingen van de groep uit en werd Roger de Clerck wegens fraude voor de rechter gesleept. Die besloot evenwel niets te doen „om de werkgele genheid van de duizenden per soneelsleden niet in gevaar te brengen". De onbedoelde bij werking van het rechtsgeding was dat de naam en de rijkdom van de familie De Clerck alge mene bekendheid kreeg. Met de inwoners van Belsene valt over de reputatie van de familie De Clerck niet te pra ten. Jan en Martine de Clerck vormen in hun ogen een hoogst achtenswaardig en in teger echtpaar. Ze worden als „zeer bescheiden" omschre ven. Jozef van Daele heeft zich tot tolk gemaakt van diegenen die over Jan en Martine alleen maar goeds te vertellen heb ben. Hij is de leider van het man nenkoor Gaudeamus uit Si- naai, waarvan Martine ere voorzitster is. In Belsele valt ook te vernemen dat de De Clercks in alle stilte mensen helpen die financieel of an derszins in moeilijkheden zijn geraakt. Over dat soort dingen wordt nooit ophef gemaakt. Trouwens, het gezin De Clerck leeft zeer teruggetrokken en neemt nauwelijks aan het openbare leven van zijn woon plaats deel. Wel neemt de nu ontvoerde Anthony catechese lessen, want het volgend jaar doet hij zijn plechtige commu nie. Inwoners van Belsene zeggen dat de De Clrecks bepaald niet als rijke mensen leven. Hun villa is niet veel groter dan de panden waarvan men er vele honderden bij iedere Vlaamse stad kan aantreffen. Het do mein Schoonhoudt is eigenlijk alleen maar een met hoog op gaande bomen begroeid per ceel van nauwelijks twee hec tare groot dat ligt ingeklemd tussen drie wegen. Niemand in Belsele twijfelt er aan dat de perfect uitgevoerde ontvoering zeer nauwkeurig is voorbereid. Er zijn al getuige nissen van een jongen uit de buurt die verdachte lieden heeft gezien die zich nabij do mein Schoonhoudt ophielden. Mogelijk hebben de daders de ontvoering zelfs al eens gere peteerd. Sinds 1984 hebben er in België zes ontvoeringen plaatsgevon den, waarbij één dode viel. - - .-■•A. - ït»«" - V_ N ■'V l V Ook weer ontdekt: een toren uit lang vervlogen tijden. FOTO: AP Challenger vond verloren stad Ubar LOS ANGELES Aan de hand van foto's van het in 1986 veron gelukte ruimteveer Challenger hebben archeologen in het zui den van Oman de verloren stad Ubar ontdekt. De ruïnes van de historische oasestad, die door de Britse oorlogsheld Lawrence of Arabia werd aangeduid als het „Atlantis van de woestijn", lagen diep begraven onder het zand in de buurt van de bron Shisr in het onherbergzame „Lege Kwartier" van Oman. De Amerikaan se expeditieleiders Nicholas Clapp en George Hedges denken dat de stad, die dateert van zeker 2800 voor Christus, een van de oudste handelscentra in het gebied was. ISTANBUL - Een Turkse rechter, zijn lijfwacht en hun chauffeur zijn vandaag in Is tanbul om het leven gekomen bij een aanslag op hun auto. De plegers van de aanslag zijn ontkomen. De autoriteiten ver moeden dat de aanslag het werk is van extreem-linkse guerrillastrijders. Politiemen sen en veiligheidsfunctiona rissen zijn herhaaldelijk het doelwit van acties door leden van de beweging Dev Sol (re volutionair links). Het slacht offer van de aanslag was Yasar Günaydin, de president van de rechtbank voor staatsveilig heid in Istanbul. Het gaat om de derde terroristische aanslag van deze week. Ook in Istan bul kwamen maandag drie po litiemensen om het leven bij een aanslag in het spitsuur. In de zuidelijke stad Adana werd een politieman doodgescho ten. Kranten hebben telefoon tjes gehad waarin gezegd werd dat Dev Sol de aanslag in Ada na gepleegd had. Dev Sol, dat vooral actief is in Istanbul, zegt dat de organisatie vorig jaar in Turkije zeker 30 politiemen sen en vijf generaals heeft ge dood. 1\NAPOLIS In het ver- (tingsproces tegen zwaar- •ht bokser Mike Tyson Jde laatste getuige van de f>are aanklager, de moe- en de klaagster, een emo- Je verklaring voor de (jj)ank afgelegd. Eén jury- hierdoor tot tranen toe ,]|oeder vertelde dat haar dochter - „een le- en vrolijke tie- sinds de bewuste el die zij met Tyson door- Jt niet meer dezelfde is. mijn dochter terug. als ze zijn (Tysons) Jit ziet wordt ze bang. Ze Jft deze nachtmerrie tel- [opnieuw", aldus de moe tij was de laatste van de Jg getuigen die de open- iaanklager naar voren t De verdediging van de pir ging direct tot de aan- ^/er door de motieven van „aagster in twijfel te trek en vraagtekens te zetten Jar verklaring dat ze zijn avances afwees. Volgens de verdediging is de vrouw erop uit een schadevergoeding van Tyson los te krijgen omdat deze haar als een „vluggertje' beschouwde. Een dominee van het zieken huis waar de klaagster zich een dag na de vermeende ver krachting liet onderzoeken, herinnerde zich dat de vrouw tegen hem gezegd had „tot een •bepaalde hoogte met Tyson mee te zijn gegaan, maar daar na niet meer verder wilde". Eerder werd ook een gedeelte van de geluidsband van Res cue 911 in de rechtbank ten ge hore gebracht. Klaagster had dit alarmnummer een dag na de bewuste avond gebeld. „Ik kwam uit de badkamer en deze persoon stond in zijn onder goed en deed eigenlijk precies wat hij van plan was", aldus de stem van de klaagster. „Hij bleef maar zeggen dat ik mij niet moest verzetten en ik riep neen, neen, neen". Toen de te lefoniste zei dat ze een aan klacht moest indienen, ant woordde de klaagster dat ze bang was en zich erover zorgen maakte dat mensen haar zou den veroordelen omdat ze meegegaan was naar zijn ho telkamer. Gisteren werd het proces opge schort wegens een brand in het hotel in Indianapolis waar de leden van de jury in het proces zijn ondergebracht. Drie men sen kwamen hierbij om het le ven en tien raakten gewond. De vijftien juryleden bleven al len ongedeerd, aldus de autori teiten. De slachtoffers zijn twee brandweerlieden en een hotelgast. De oorzaak van de brand wordt onderzocht. De aanklacht van vrijheidsbe roving tegen Tyson is door de rechter afgewezen omdat de openbare aanklager hiervoor niet met genoeg bewijzen wist te komen. Tyson staat nu te recht wegens verkrachting en afwijkend crimineel gedrag. Dit kan hem nog altijd 60 jaar gevangenisstraf kosten. Leven onder een trap Zo n 23 jaar geleden kroop de nu 43-jarige Bruno Stefano (rechts) in de krappe ruimte onder de trap van de ouderlijke woning in het Italiaanse Biagio Cagliero met de opmerking dat hij niet naar buiten wilde. Deze week kwam hij pas weer tevoorschijn. Zijn ouders moeten nu terecht staan wegens mishandeling. Bruno Stefano bracht de afgelopen tijd door met tv-kijken. FOTO EPA aPITEIN ROB - HET GEHEIM VAN DE VLIEGENDE HOLLANDER Britse politicus onthult affaire LONDEN - De leider van de Britse Liberaal-Democratische Partij. Paddy Ashdown, heeft gisteren onthuld dat hij vijfjaar ge leden een affaire heeft gehad met zijn secretaresse. Ashdowns advocaat vertelde op een persconferentie dat een vertrouwelijk memo over de vijf maanden durende liefdesgeschiedenis vorige maand uit zijn kantoor was gestolen en aan kranten ter verkoop was aangeboden. j^62 - Blijkbaar heeft Van der Decken grote haast om weg te want van Bleau gaat hij direct met zijn nieuwe stuurman Je kade, waar zijn schip, de „Hollander" gemeerd ligt. Er r hard gewerkt om de lading aan boord te krijgen. „Wat zit ',lie vaten", vraagt Jan Robertszoon nieuwsgierig. Maar Van fecken antwoordt kortaf: „Jenever", en geeft op verdere geen antwoord. Het onbehaaglijke gevoel, dat er iets ge- Innigs is met dit schip bekruipt de nieuwe stuurman, maar hij zet dat van zich af. En Van der Decken draait trouwens een beetje bij. „We vertrekken over twee dagen", zegt hij, „wilt ge thans meekomen naar mijn kajuit? Ik zal u daar voorstellen aan de mede-eigenaar van het schip, schepen Dooyewaard". Sche pen Dooijewaard is een kleine, gezette man, die in Hoorn woont. Jan Robertszoon hoort thuis in llpendam en de schepen nodigt hem uit in zijn koets zo ver mee te rijden. MIDDEN-NEDERLAND Hec Nederlands Bureau voor Toerisme rt Gelderland, Utrecht en Zuid- Holland (met uitzondering van regio Rijn mond) om op of omstreeks 4 juli met akantie te gaan. De beste periode binnen de schoolvakantie, voor de beste sprei- ing in het land. HAAL DE FOLDER Bij UW VVV KANTOOR. JkJdterwegtnetgeJifOuul Schrikkeljaar door ROGER SIMONS LONDEN De jacht op huwbare mannen is in Groot-Brittannië weer open, het hele jaar 1992 lang. Waarom in een schrikkeljaar ongehuwde dames daar zelf een huwelijksaanzoek mogen doen, weet geen mens. Maar het is een aloude traditie en dus gebeurt het. Tot begin 1940 stuurden trouwzieke dames in de schrikkeljaartijd leuke prentbriefkaarten naar de manskerels die zij begeerden. Op een dergelijke betekenisvolle boodschap was doorgaans een wat oudere, goedgeklede vrouw afgebeeld die met het klassieke Engelse vlinderriet in de hand jacht maakte op in allerijl weghollende heren. Een andere gelegenheidsprent bracht een (alweer niet zo jonge) dame in nachtgewaad in beeld. Zij was gewapend met een revolver en mikte op de doodsbange boef die zich verscholen hield onder haar bed. Het opschrift van deze prentkaart luidde: 'Een liefdesgeschiedenis in het schrikkeljaar. Hierna volgde de passende tekst. 'Miss Antiek tegen de Inbreker: „Trouw me, of ik schiet!" Radeloze Inbreker: „Schiet er maar op los!" Tegenwoordig zijn in dit land dergelijke prentkaarten niet meer te koop. Da's niet zo vreemd, want Groot-Brittannië is minstens voor een deel de bakermat van het feminisme; zijn dames nemen almaar meer het initiatief Dit neemt niet weg dat heel wat Britse vrouwen die op traditie gesteld zijn de schrikkeljaarregel zelfs vandaag de dag geen kwaad idee vinden. Britse vrijgezellen daarentegen denken er enigszins anders over. Zij doen het hele schrikkeljaar hun best om nergens in de val te lopen. In Engeland, Wales en Ierland weet de man zich meestal wel te redden, maar in Schotland is daar geen denken aan. De Schotse wetgeving beschermt al sinds 1288 het recht van alle ongehuwde 'lassies' meiden) om in de loop van een schrikkeljaar (wat men in het Engels noemt) 'to pop te question'. De man die zij ten huwelijk vragen kiezen zij zelf uit; er is geen kwestie van bemiddeling door derden. Elk afwijzend antwoord wordt bestraft met de boete van een pond, wat veel geld was in 1288. Met dit geld moest in die tijd een zijden jurk worden gekocht. Op de dame die het schrikkel]aaraanzoek deed rustte anderzijds de verplichting bij deze gelegenheid een scharlakenrode onderrok te dragen. Die moest dan ergens even zichtbaar worden. 'Sexy!'zou bij dit verschijnsel de jeugd van tegenwoordig roepen. In Engeland wordt aangenomen dat genoemd schrikkeljaarvoorschrift heeft geleid tot de uitdrukking 'a scarlet woman' (een hoertje). In Ierland doet het gerucht de ronde dat de traditie van vrouwenjacht op huwbare mannen in het gangbare schrikkeljaar aldaar begonnen is. Volgens de legende zou Sint Patrick op een mooie dag een wandeling hebben gemaakt langs de oevers van het Lough Neagh. De grote Ierse heilige kwam daar Si nt Bridget tegen, ook een vroom iemand uit het groene land. De goede heilige vrouw huilde tranen met tuiten. „Er is muiterij uitgebroken in 't klooster", weeklaagde ze. „De dames willen op mannenjacht gaan". Sint Patrick, die in Ierland ruime bevoegdheden had, decreteerde op staande voet dat van dan af alle Ierse Doreens, Bridgets, Mary's en Maureens (meisjes heten daar meestal zo) om de vier jaar de hand mochten vragen van de man van hun voorkeur. Sint Bridget maakte toen onmiddellijk gebruik van de gelegenheid om Sint Patrick ten huwelijk te vragen. Maar deze vrome man trapte er niet in. Hij bedankte haar feestelijk en beloofde dat de zijden jurk die hij haar schuldig was in de kortste keren op het klooster zou worden besteld. En zo geschiedde, zegt de legende. PARIJS Mede om de slechte herinneringen uit te wissen aan zijn laatste bezoek werd de Russische president Boris Jeltsin gisteren op het Par ij se vliegveld Orly ontvangen als een tsaar. Jeltsin werd een jaar geleden vrijwel genegeerd door presi dent Mitterrand en moest het Elysée via de zijdeur verlaten. Deze keer werd plechtig de rode loper uitgerold voor Boris en Naina. Het Russische paar werd door president Mitter rand en diens vrouw Danielle persoonlijk op Orly welkom geheten. Naar verluidt stond Jeltsin op het schitterende protocol van het staatsbezoek - dat drie da gen zal duren - en weigerde hij te komen in het wat be scheidener kader van de offi ciële visite. In het laatste geval had niet het Franse staats hoofd, maar een minister de gast opgewacht. Terwijl Fran se diplomaten zich uit de naad liepen bedankte de goedlachse Boris met zichtbaar plezier voor zoveel eerbetoon. In april 1991, vier maanden voor de putch in Moskou, ver wees president Mitterrand de toenmalige voorzitter van het Russische parlement op pijn lijke wijze naar een onderge schikt niveau ten behoeve 'van zijn 'vriendschap' met Michail Gorbatsjov. Na in de wachtka mer van het Elysée te hebben gezeten werd Jeltsin tenslotte te woord gestaan door een se cretaris. President Mitterrand groette hem even door een open deur. Nog slechter werd hij later ontvangen in Straats burg waar de socialistische fraktievoorzitter van het Euro parlement, de Fransman Jean- Pierre Cot, hem publiekelijk voor 'demagoog' uitmaakte. Ten tijde van de putch, duurde het even voordat Francois Mit terrand een complimentje aan Jeltsin waagde. Hij was "een zeer moedig, zeer vastbesloten en zeer energieke man". Versailles Maar gisteren toonde Mitter rand zich een voortreffelijk gastheer. Een dubbel ruiteres- corte van de Garde Republicai- ne begeleidde de gast naar de Are de Triomphe voor de tradi tionele kranslegging. Omdat het officiële gastenverblijf, het Palais Marigny, onbruikbaar is wegens onderhoud, werd voor de Jeltsins het misschien wel meest prestigieuze adres van Frankrijk gereserveerd: Ver sailles. Boris en Naina slapen en dineren in het Grand Tria non, ooit door Lodewijk XIV gebruikt voor zijn favorietes. Het kasteel werd later heringe richt door Maria-Antoinette, wier lot doet denken aan dat van de tsarenfamilie. Het was overigens partijcommissaris Boris Jeltsin die opdracht gaf het laatste adres van de Roma novs af te breken. Tussen galadiners en officiële ontvangsten door premier Cresson, op de Senaat, in de Assemblée Nationale en op het Parijse stadhuis (waar burge meester Jacques Chirac hem vorig jaar wel naar behoren ontving) zal Jeltsin twee lange gesprekken hebben met presi dent Mitterrand. Centraal ge spreksonderwerp is, wat de Fransen betreft, de nucleaire veiligheid in Europa. Voorts heeft de Russische gast vooral economische verwach tingen. Tekenend is dat zijn gevolg een dertigtal directeu ren van een Russische bedrij ven telt. Zij hopen in Frankrijk ondernemers en financiers te interesseren in de moeilijke overgang naar een markteco nomie.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5