„Defensie heeft geen geld ►ver voor beveiliging" Deetman wist wél van problemen Londo 'SoutCWlt BINNENLAND 3- Kamer stelt harde eisen aan 'Schengen' )ales bemiddelt tussen fiscus en brandweerman „Optimisten doen beter hun best op schoof' AANDACHT EISER Ritzen wil achterstand onderwij ssalaris inhalen DONDERDAG 6 FEBRUARI 1992 Politie weigert naam infiltranten te noemen Excuses geëist VOOr uitspraken narcoses (AMSTERDAM De Rijkspolitie peigert in een fraudezaak voor de Amsterdamse rechtbank de identi kit van twee politiemensen bekend fe maken. ïet gaat om twee infiltranten (under /er-agenten) die als belangrijke iigen worden opgevoerd. Volgens Rijkspolitie lopen de infiltranten evaar als hun ware identiteit be- jtend wordt, zoals door de behande lende rechter wordt geëist. De Rijks- olitie overweegt de under cover-ac- iteiten te staken, als de namen van olitiemensen bekend moeten wor- en gemaakt. De behandeling van de Amsterdam se fraude-affaire werd door de rech ter terugverwezen naar de rechter commissaris die alsnog de identiteit van de twee infiltranten moet achter halen. De advocaat en de verdachten zullen deze namen overigens niet ter zitting of uit de stukken vernemen. Om die reden maakt de Amsterdam se gemeentepolitie al langer geen be zwaar tegen het prijsgeven van de identiteit. In Amsterdam wordt nieuwsgierig uitgekeken naar de afwikkeling van een soortgelijke affaire in Den Haag. Ook daar hebben infiltranten zich niet bij de rechter-commissaris be kend gemaakt. In die zaak doet de rechtbank morgen uitspraak. Id 2 UTRECHT De Neder landse Vereniging van Anesthesiemedewerkers is boos op prof. dr. J. Spier dijk. Tijdens zijn afscheids rede als Leidse hoogleraar anesthesiologie maakte Spierdijk vorige week de opmerking dat een op de 38 narcoses niet perfect ver loopt. Hij gaf aan dat een kwart van de gevallen fataal had kunnen aflopen als niet tij dig was ingegrepen. Hij ba seerde zijn opmerkingen op onderzoek in het Acade misch Ziekenhuis Leiden. De vereniging noemt deze opmerkingen grievend. „Hij wekt de indruk dat de bewaking niet goed aan anesthesiemedewerkers kan worden overgelaten. Dat kan dus wel, wij zijn zeer goed opgeleid. Onze opleiding staat ook interna tionaal goed aangeschre ven. De anesthesiemede- werker heeft juist door zijn kennis en expertise de car rière van Spierdijk mogelijk gemaakt", stelt bestuurslid F. Lam. De vereniging twij felt niet aan de juistheid van het onderzoek. Maar zij trekt een andere conclusie dan de hoogleraar. Dat een kwart van de foute narcoses niet fataal is afgelopen, is juist een compliment voor de anesthesiemedewerker ter plaatse. „Spierdijk is al jaren niet meer gesigna leerd op de operatiekamer. Blijkbaar is de situatie in zijn eigen praktijkvoering nog niet in orde. Maar goed dat dit pas bij zijn afscheids college bekend is gewor den", voegt Lam daar fijn tjes aan toe. De vereniging heeft een brief naar de pro fessor gestuurd waarin ex cuses worden geëist. DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gisteren een aan tal voorwaarden gesteld, die zouden moeten zijn ver vuld, voordat de Kamer tot goedkeuring van het aanvul lend Akkoord van Schengen zal overgaan. Worden de voorwaarden niet vervuld, dan komt volgens PvdA-Ka- merlid Van Traa de overeenkomst „meer in de gevaren zone". De Hoop Scheffer (CDA) en Van Traa dienden ge zamenlijk een motie in, waarin erop werd aangedrongen dat het Europese Hof in Luxemburg volledig bevoegd wordt om over geschillen rond de overeenkomst te oor delen. De motie betekende volgens Wiebenga (WD) dat de regering wordt opgezadeld met een onmogelijke op dracht. Hij wees erop dat Frankrijk nu al grote moeite heeft met het minder vergaande voorstel van Dankert. De regeringspartijen dienden gezamenlijk nog een mo tie in, gericht op versterking van de democratische con trole op de besluitvorming in Schengen-verband. ERSFOORT - De be- liliging van militaire in Nederland is raar achterhaald. Dat igt J. Nagtegaal, direc- iur van het Amersfoortse iveiligingsbedrijf 'Cen- ,al Beveiligen Neder- d'. Nagtegaal maakte is jaar lang deel uit van Luchtmacht Bewa- %igscorps en was betrok bij de installatie van bewakingssystemen op en ^nd de luchtmachtbasis (oesterberg. ~bt actievoerders op de vlieg vis Deelen acht helikopters Jenden vernielen of onklaar daken zonder daarbij te wor- o?n opgemerkt, verbaast Nag- niet. „De bewaking van Aegbases en andere militaire jjecten is nog steeds geba kerd op patrouillebewaking, •tartoe worden voornamelijk ïtnstplichtige militairen in- :et, die niet voor hun taak zijn opgeleid en bij wie de ver eiste motivatie ontbreekt", zegt Nagtegaal. Veel ernstiger vindt hij het dat de meeste patrouilles niet over communicatieapparatuur be schikken zodat ze direct met elkaar in verbinding staan. „Als ze al een onregelmatig heid ontdekken, dan duurt al gauw tien minuten voordat ze die bij de hoofdbewaking kun nen melden. Bovendien is het heel onveilig voor de bewakers zelf. Als ze op patrouille iets ernstigs overkomt, dan weei de hoofdbewaking van niets". Volgens Nagtegaal bestaan er geavanceerde detectiesyste men waarmee je elk terrein af doende kunt beveiligen tegen ongewenste bezoekers. Het maakt daarbij niet uit of een terrein een omtrek van 25 of van 100 kilometer heeft. „Maar", verzucht de voormali ge militaire beroepsbewaker, „bij Defensie is bewaking een sluitpost. Ze hebben er ge woon het geld niet voor over". particuliere beveiligingsbran che al lang in gebruik zijn maar in de uitrusting van De fensie nog steeds ontbreken, zoals grond-radar, infrarood- detectie en cameracircuits met zogenaamde timelapsrecor- ders, zodat je altijd naar een. si tuatie kunt terugkijken. „Het zijn systemen waarmee elke beweging wordt gesigna leerd en waarop je direct actie kunt ondernemen", licht Nag tegaal toe. Maar de zwakheid van de militaire bewakingen begint naar zijn oordeel al bij het personeel, dat niet of vol strekt onvoldoende op die taak is berekend. Majoor J. Rijn- hart, woordvoerder van de vliegbasis Soesterberg, zegt desgevraagd bij de bewaking in Soesterberg uitsluitend ge bruik wordt gemaakt van be roepskrachten van het Lucht macht Bewakingscorps. Over de frequentie waarmee wordt gepatrouilleerd en of de pa trouilles daarbij worden onder steund door elektronische alarmsystemen, mag hij geen enkele mededelingen doen. Rijnhart vindt het jammer dat naar aanleiding van de sabota gedaden in Deelen en Gilzerij- en iedereen over de gebrekki ge bewaking van militaire vliegvelden valt, want dat is volgens hem niet terecht. „Te gen dergelijke grote sabotage acties is geen enkele bewaking in vredestijd opgewassen. Dat vraagt om aanzienlijk meer ap paratuur en personeel. Je kunt toch moeilijk permanent een cordon manschappen om het vliegveld leggen. Maar in rela tie tot de middelen die ons ten dienste staan is de bewaking hier professioneel en optimaal, kan ik u verzekeren". Boekdelen Met die laatste opmerking geeft de majoor impliciet toe dat het beter kan, maar dat de fensie daar geen geld voor over heeft. Nagtegaal. geconfron teerd met de opmerkingen van Rijnhart, erkent dat Soester berg een gunstige uitzonde ring op de regel maakt. „Inder daad weet ik dat Soesterberg gebruik maakt van goed opge leid en getraind bewakings personeel, maar in Deelen en Gilze-Rijen is dat absoluut niet het geval". Gevraagd naar de effectiviteit de bewakingsapparatuur IILDEBRAND BIJLEVELD HAAG - Minister Dales s.h binnenlandse zaken be- jidelt tussen de vrijwillige pdweerlieden en het minis- fe van financiën over de af- Ebaarheid van hun vergoe- gevolg van de belasting- rziening volgens Oort is de kostenvergoeding voor de Indweermannen tot hun de behoorlijk achteruit ge gaan. Ondanks protestacties in Den Haag, hebben ze nog steeds geen overeenstemming bereikt met de staatssecretaris van financiën Van Amelsvoort. Minister Dales die verantwoor delijk is voor de vrijwillige brandweer heeft vandaag op een symposium beloofd te zul len bemiddelen. Ze heeft reeds contact gezocht met haar colle ga-bewindsman. Dales zei van morgen in Utrecht: „Ik begrijp de gevoelens van de brandwer- lieden en ik zeg u toe te bemid delen, hoewel ik u geen finan ciële toezeggingen kan doen, want dat valt buiten mijn ver antwoordelijkheid". De minister benadrukte dat de onkostenvergoeding geen af spiegeling is van de waarde ring voor de vrijwillige brand weer. Het ministerie van finan ciën wil alleen de feitelijke on kosten van brandweerlieden onbelast laten, terwijl de brandweerlieden menen ook immateriële schade te lijden. Ze wijzen op het feit dag en :-w' Personeel van de luchthaven Gilze-Rijen inspecteert de kabels van de landingslichten die gisteren door onbekenden werden doorgesneden. FOTO:ANP in Soesterberg, bij het installe ren waarvan hij persoonlijk be trokken was, wil Nagtegaal niets kwijt. „Dat zou niet erg verstandig zijn. Ik weet dat ze gebruik maken van opgeleide Kortverband Vrijwilligers en dat die zijn uitgerust met com municatieapparatuur. Dan kunt u zelf ongeveer nagaan hoe het met de buitenbewa king daar staat." En na enig aandringen: „In derdaad maakt grond-radar of infrarood-detectie patrouille ren overbodig. Als u daar de conclusie aan verbindt dat die apparatuur dus niet op Soes terberg aanwezig is, dan hoort u mij niet zeggen dat dat een onlogische gevolgtrekking is". Het feit dat de eerste waar schuwing in Deelen van een brandmelder kwam, spreekt volgens Nagtegaal boekdelen. Inmiddels heeft defensie de bewaking van de vliegbases aanzienlijk verscherpt en het bewakingspersoneel verboden daarover te praten. /olwarm weertje natuur schokt, verbaast, ontroert en doet haar eigen zin. Is de uitdunnende ozonlaag of de betrekkelijk zachte winter er de oorzaak van dat veel lammeren in ons land al in de wei grazen? FOTO:ANP DEN HAAG - De toen malige minister van on derwijs Deetman en zijn staatssecretaris Ginjaar- Maas hebben half januari 1988 een notitie gekregen waarin haarfijn uit de doe ken werd gedaan wat er al lemaal mis was met het Londo-systeem. Minister Ritzen van onderwijs heeft dit gisteren per brief meegedeeld aan de ka mercommissie die onder zoek doet naar de Londo- affaire. De tien kantjes tellende notitie kwam gisteren volkomen on verwacht boven tafel tijdens de tweede hoorzitting achter gesloten deuren van de com missie. Hij werd getoond door dr. R. Krykofski. die zowel plaatsvervangend directeur van het basisonderwijs als pro jectleider Londo is geweest op het ministerie. Met de notitie en de bevestiging van Ritzen komt de bewering van Deet man en Ginjaar-Maas dat zij pas in september van dat jaar op de hoogte werden gesteld van de overschrijdingen als ge volg van Londo, opnieuw op losse schroeven te staan. De notitie was bedoeld als ver klaring naar onderwij sbestu- ren en gemeenten. Die klaag den al vele jaren steen en been over de slechte afhandeling van de financiële aanspraken die zij maakten op het ministe rie. Het Londo-systeem was opgezet om de materiële kos ten die scholen maakten auto matisch te vergoeden. Doordat het systeem met verkeerde ge gevens was gevoed ging dat volkomen fout. Krykofski stel de daarop zelf de notitie op, om de besturen en gemeenten uit te leggen wat precies de pro blemen waren. Hij hoopte dat zij meer gegevens zouden kun nen verstrekken, waarmee de foute veronderstellingen waar op Londo was gebaseerd kon den worden rechtgezet. De notitie werd besproken in de directievergadering basis onderwijs, en volgens Krykofs ki 'departementsbreed' ver spreid. Ook maakte hij deel uit van het reguliere overleg van het ministerie met de besturen en gemeenten, onder voorzit terschap van de directeur-ge neraal basisonderwijs. Krykofski kon zich gisteren niet herinneren of de notitie ook formeel was aangeboden aan de minister en staatssecre taris, reden voor de kamer commissie om minister Ritzen te verzoeken daar op zijn de partement onderzoek naar te doen. Enkele uren later al be vestigde Ritzen per brief dat de notitie inderdaad aan de be windslieden was aangeboden. Consequenties De verklaring van Krykofski kan zware politieke conse quenties hebben voor huidig kamervoorzitter Wim Deet man. Die verklaarde tijdens een eerdere hoorzitting van de commissie op 13 september 1988 pas voor het eerst kennis te hebben genomen van een nota, waarin stond dat er iets met Londo aan de hand was maar dat nog niet bekend was wat. Enkele maanden later in formeerde hij de Tweede Ka mer, omdat inmiddels ook was gebleken dat er structurele overschrijdingen waren. De Algemene Rekenkamer, die vanwege de 620 miljoen gulden die Londo het rijk uit eindelijk extra kostte al eerder onderzoek verrichtte, conclu deerde indertijd dat de be windslieden al begin 1988 de Tweede Kamer hadden-' moeten inlichten. De Reken kamer baseerde zich daarbij op een intern memo, waarvan minister Ritzen echter vorige week vaststelde dat het Deet man en Ginjaar-Maas nooit heeft bereikt. Het bleef steken op het niveau van de directie basisonderwijs en kwam niet hoger in de ambtelijke hiërar chie van het ministerie. Daar mee leek Deetman vrijuit te gaan van de beschuldiging dat hij de Kamer te laat informeer de. De notitie heeft die be schuldiging echter opnieuw in beeld gebracht. Binnenkort zal de Tweede Kamer zich in een plenair debat buigen over Lon do en de rol van Deetman en Ginjaar-jMaas daarin. nacht paraat te moeten zijn. Op het symposium werd van ochtend een rapport gepresen teerd met aanbevelingen het aantal vrijwilligers bij de brandweer te vergroten. Het gaat met name om de officie ren die steeds moeilijker zijn te vinden. In de toekomst dreigt zelfs een probleem te ontstaan. De commissie advi seert naast samenwerking tus sen korpsen in de regio ook een wervingscampagne te star- AMSTERDAM Leerlingen op middelbare scholen die de toekomst zonnig inzien, doen beter hun best op school. Bij leerlingen die menen hun lot in eigen hand te hebben, is er een minder sterk verband tus sen inzet en toekomstperspec tief. Aldus luidt de conclusie van de Amsterdamse psycho loge drs. T. Peetsma, die mor gen aan de Universiteit van Amsterdam promoveert op haar proefschrift „Toekomst als motor? Toekomstperspec tieven van leerlingen in het voortgezet onderwijs en hun inzet voor school". Peetsma stelde een vragenlijst samen die zij voorlegde aan 606 leer lingen op middelbare scholen door het hele land. De vragen ASPER EN HOBBES «NT U ZOVEE VOCE 01 foto? zal IK PAW NU /W'W SHIETUE UlTPOEN 7 DOOR BILLWATERSON Kk)UE,WÉ UE iHIET WEEK AAN WEE,KIJK PAN! AIS IK UITAPEMv VEEAN- PERT HET GEZICHT.' ZIETURAMAKVEU6 EEK! FOTO! WE8R MEER SERVICE MET EEN SLEEPTREND WATERBED 1992' - GOUDA. (Itiwtpir 2*. 11120-1 20!» DEN HAAG. Tarfnrkl 151. 070-2640701 LEIDEN, (ortvaarstr. 2e. 071-122476 SCHEVENINGEN. leuerslr. 70. 070-3S4IS02 Leune blijft aan als hoofdredacteur RIJSWIJK Directeur- hoofdredacteur J. Leune heeft de redactie van de Westerpersdagbladen Het Binnenhof en de Leidse Courant gisteren laten we ten dat hij op zijn post blijft. Hij heeft overwogen af te tre den, nadat vorige week was ge bleken dat een groot deel van de redactie geen vertrouwen meer in hem heeft, omdat hij zonder overleg met de redactie 'ja' heeft gezegd op het ver zoek van de directie van Sijt- hoff Pers met zijn collega van de Haagsche Courant te over leggen over vergaande vormen, van samenwerking. Leune zegt tot de conclusie te zijn ge komen, dat met zijn aftreden geen enkel belang gediend zoi* zijn. Leune is tot zijn besluit geko men na een dringend verzoek daartoe van de Sijthoff-Persdi- rectie. Sijthoff Pers is de moe-* dermaatschappij van Wester pers b.v., de uitgeverij van Het Binnenhof en de Leidse Cou-, rant. Bij zijn overwegingen heeft Leune tevens betrokken dat het niet te verwachten is, dat' de directie van Sijthoff Pers een opvolger zou benoemen die een ander beleid voert. Het Binnenhof en de Leidse" Courant lijden al jarenlang' verlies. Sijthoff Pers, dat in 1991 zelf ook in de rode cijfers is gekomen, wil dit verlies niet langer dragen en heeft Leune en HC-hoofdredacteur Soeten- horst daarom gevraagd te over leggen over samenwerking. Leune meent dat het in het be lang van Het Binnenhof en de Leidse Courant en hun mede werkers is dat hij zijn ervaring' en kennis blijft inzetten om- het maximale resultaat voor de redactie te bereiken. Daarove^ zal nader overleg plaatsheb^ ben met de redactieraad. Nieuwe SP-directeur De Raad van Commissarissen van Sijthoff Pers heeft inmid dels besloten op korte termijrC van buiten de onderneming;, een directeur aan te trekken» die mr. J.J. Nouwen opvolgt alS! voorzitter van de directie. Nou-, wen gaat per 1 juli met vut. De heren Th. S. Bakker en H.H.' Geerling blijven statutair di-* recteur. Aanvankelijk was het de bedoeling dat Geerling di-v rectie-voorzitter zou wordeni De ondernemingsraad en de vakorganisaties dringen ech-v ter al geruime tijd aan op he£ aantrekken van een nieuwe» topman van buiten om varij Sijthoff Pers weer een goe<£ renderend bedrij f te maken betroffen school, huiswerk, vrije-tijdsbesteding, sociale re laties en persoonlijke ontwik keling. In de hogere klassen neemt de inzet op school af en worden de leerlingen wat som berder ten aanzien van de na bije toekomst. Hoe hoger het schooltype, des te vrolijker de blik op de toekomst. sleevtrend :ï=?::rs-:rwaterbedden DEN HAAG Het kabinet moet geld vrijmaken om de salari sachterstand in het onderwijs in te halen. Volgens minister Rit zen van onderwijs mag de achterstand niet blijven bestaan, zo zei hij vandaag op een congres van de jubilerende onderwijs bond ABOP. Ritzen loopt vooruit op een rapport over de belo ning in het onderwijs dat eind deze maand verschijnt. De be windsman zei dat de geruchten de publicatie van het rapport reeds vooruit hollen. Hij vreest daardoor een slecht imago van het onderwijs. Ritzen moest zelf dan ook een slag om de arm houden, omdat hij nog niets over de uitkomsten mag zeggen. Maar hij liet doorschemeren dat de salarisachterstand van het onderwijspersoneel ten opzichte van het rijkspersoneel fors is. Volgens de bewindsman gaan er geruchten van een achterstand in de orde van een miljard gulden. Pagina 4: Abop viert zijn jubileum met de vijand KLOK VOOR BREZI GIRO 1741181 f Herinneringen Het ziet er steeds meer naar uit, dat binnen afzien bare tijd de 82-jarige Jose- fa Bandasova na vijftig jaar weer klokgelui hoort in het Tsjechische dorp Brezi. De giften voor een nieuwe klok in de toren van het kerkje van de hei lige Bartholomeus komen dan ook gestaag binnen. Veel mensen herinneren zich hoe in de oorlog ook uit hun kerktoren de klok ken door de nazi's voor oorlogsdoeleinden werden verwijderd. Zoals een lezer uit Naaldwijk die zich ja ren heeft geërgerd aan de zogenaamde klok die er in de Adrianuskerk aan de Molenstraat voor in de plaats kwam. Een akelig geluid, dat bovendien niet verder kwam dan een paar straten. „Ik weet nog goed hoe blij we waren dat later de klokken waren terugge vonden". Dat geluk had Brezi niet. In 1945 reisde, aldus de dorpskroniek, een parochiaan nog naar Hamburg om naar de klok ken te zoeken, maar tever geefs. Vandaar dat velen nu meedoen aan de inza meling voor een nieuw te gieten klok. Onder de ge vers zijn er die anoniem willen blijven. Dat kan na tuurlijk ook, maar we ver antwoorden hun giften hieronder wel. Stand van gisteren: 1200. Vandaag kwam binnen: N.N. te Naaldwijk: 25 gulden; N.N. te Schevenin- gen: 200; Adviesbureau Neuerburg bv. Den Haag: 100; N.N. te Rotterdam: 250. Tussenstand: 1775.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 3