AID verlegt controle vis naar mest IHNEHHUIS Zonnig Doden en gewonden bij aanslag Madrid Actiegroep claimt sabotage Gilze-Rijen 3 Al tien jaar lang ieder 'een halve auto' |"l 4 Dagen Gratis D'Ancona wast WD oren voor uitspraken over minderheden £cidóe(3ou/ta/nt I 8 9 13 HOY-ROTTERDAM INFORMATIE ZONDER sensatie EcidócSouoant 22 PAGINA'S in drie katernen Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no 25256. Losse nummers 1,50. Strijd tegen IKV kreeg hoge prioriteit bij KGB DEN HAAG - De strijd tegen het Inter kerkelijk Vredesberaad en internationa le clubs waarin het IKV een prominente rol speelde, had voor KGB en Stasi in de tweede helft van de jaren tachtig de hoogste prioriteit. Een en ander blijkt uit de integrale publicatie door de Frankfurter Rundschau van het vijfja renplan dat KGB en Stasi voor de perio de tussen 1986 en 1990 hadden opge steld. Daarin staat onder meer dat zowel KGB als Stasi veel waarde hechtten aan de bestrijding van organisaties en indi viduen die werken „onder de dekmantel van een vredesbeweging die de machts blokken overschrijdt en anti-socialisti sche activiteiten op gang brengen". Pagina 2: Kritiek verbaast Faber niet Islamieten willen eigen woningcorporaties ROTTERDAM - Directeur M. Rabbae van het Nederlands Centrum Buitenlanders ver wacht dat binnen drie tot vier jaar de eerste is lamitische woningcorporaties in Nederland worden opgericht. Hij zei dat gisteren in Rot terdam tijdens een studiedag over vreemde lingen in de volkshuisvesting. Volgens Rabbae zijn islamitische organisaties op landelijk niveau druk doende de mogelijk heden van de oprichting van zulke corpora ties te onderzoeken. „Migranten voelen zich op het terrein van de volkshuisvesting behoorlijk achtergesteld. Oprichting van eigen corporaties zal zeker niet alle huisvestingsproblemen oplossen, maar biedt wel de mogelijkheid meer invloed op het beleid uit te oefenen". Opereren in het weekeinde HOORN - Het Westfries Gast huis in Hoorn wil als eerste zie kenhuis in Nederland in het weekeinde operaties gaan uit voeren. Verwacht wordt dat vol gende maand de eerste patiën ten worden geopereerd. Het ziekenhuis voert voorlopig al leen kijk- en oogoperaties uit. Als dit succesvol is, worden ook andere ingrepen in het week einde uitgevoerd. De patiënt hoeft zich voor een eenvoudige operatie amper ziek te melden van het werk. Op zaterdag wordt er geopereerd, zodat de betrokkenen zondag weer naar huis kunnen. MADRID - - Bij een bomaanslag op een busje met Spaanse militairen in Madrid zijn vanochtend vijf inzittenden om het leven gekomen en zes ge wond geraakt. De autoriteiten vermoeden dat de aanslag het werk is van de Baskische afschei dingsbeweging ETA. Een auto met explosieven werd tot ontploffing gebracht op het moment dat het busje met militairen voorbijreed. Alle slachtof fers zaten in het busje. Onder de doden waren drie legerofficieren, een soldaat en een burgerem ployé. De aanslag werd gepleegd in de buurt van het hoofdkwartier van de Spaanse strijdkrachten in het oude centrum van Madrid. De chaos na de explosie was aanzienlijk. De ETA heeft gedreigd belangrijke evenementen die dit jaar in Spanje worden gehouden, zoals de Olympische Spelen van Barcelona, te verstoren. KUNST DONDERDAG A 6 FEBRUARI 1992 WW W gWW WW Ceidóe (Somali EINDHOVEN - Een onbeken de man heeft telefonisch de verantwoordelijkheid geJ claimd voor de sabotage-actië op de vliegbasis Gilze-Rijen. Daar werden in de nacht van dinsdag op woensdag kabels van landingslichten doorge knipt. Het telefoontje is woensdaga vond binnengekomen bij het Eindhovens Dagblad, zo meldt de krant vandaag. De actie zou zijn uitgevoerd door de groep „Kees Koning vrij". De groep zegt afkomstig te zijn uit de omgeving van Deurne en be staat uit 24 personen, onder wie voormalige militairen. Vol gens de groep, die zegt niet verantwoordelijk te zijn voor de aanslag in Deelen. volgen binnenkort meer acties. Het persbericht waarin de verant woordelijkheid werd opgeëist voor de aanslag in Deelen is maandagochtend door de Geldropse vredesactiviste M. per fax verstuurd vanuit het Eindhovense postkantoor. Zij heeft dit toegegeven tegenover het ANP. Met de aanslag zelf heeft ze niets te maken, aldus de activiste. M. zegt dat de acties waarbij ze in het verleden betrokken is geweest zich alleen hebben ge richt tegen goederen en nooit tegen personen. „Dat zal ook in de toekomst zo blijven, al hoewel ik besef dat er wel eens iets fout kan lopen". M. maakt er geen geheim van dat de ui termate slechte beveiliging van militaire complexen voor haar in het verleden in een aantal gevallen een extra uit daging is geweest om over te gaan tot actie. Pagina 3: „Defensie heeft geen geld over voor beveili ging" Van Houten: minderheden in Joegoslavië beschermen WASHINGTON - De Nederlandse ambassadeur in de Verenigde Staten, Jan Dirk van Houten, heeft gis teren in Washington voor een Amerikaanse congres commissie bepleit dat de VN zo spoedig mogelijk minderheden in Joegoslavië moet gaan beschermen. Van Houten leidde tijdens het Nederlandse EG-voor- zitterschap het team waarnemers van de EG in Joe goslavië. Een van de grote problemen is volgens van Houten dat het leger van Joegoslavië partij is gewor den in het conflict, en dat het gaat om een opeensta peling van conflicten die vaak lokaal worden uitge vochten. Zowel de Kroaten als Serviërs begaan wreedheden. Meestal worden die volgens Van Hou ten vooral begaan als de grote strijd voorbij is en on geregelde gewapende eenheden, vaak zonder uni form, de laatste verzetshaarden opruimen en daarbij een bloedbad aanrichten onder de burgerbevolking. - Deetman wist wél van problemen Londo Fransen leggen rode loper uit voor Jeltsln DEN HAAG - De Alge mene Inspectiedienst (AID) gaat zijn activiteiten verleggen van de visserij- naar de mestcontrole. Dat heeft minister Bukman van landbouw, natuur en visserij gisteren tijdens een geheim overleg met de commissie landbouw meegedeeld. De Tweede Kamer heeft de mi nister steun gegeven voor de verrassende wijziging in het controlebeleid van de AID. De actieve controle op overschrij dingen van de vangstquota op zee en in aanlandingshavens wordt verlegd naar het admini stratieve onderzoek. Deze be leidswijziging is ingegeven door het feit dat de vangstover schrijdingen beter in de hand gehouden worden. Na het af treden van minister Braks vanwege een gebrekkige con trole op de overschrijdingen is het toezicht verscherpt. Overi gens hebben ook de vissers zelf besloten zich beter aan de contingenten te houden. De AID gaat zich dit jaar meer richten op de naleving van de mestwetgeving en het gebruik van bestrijdingsmiddelen. Ten aanzien van de mestproduktie komt de prioriteit te liggen op de mestuitstoot van nieuwe diersoorten in de landbouw, zoals schapen, vossen, geiten, nertsen, konijnen en eenden. De controle op mestproduktie bij koeien en varkens blijft overigens op hetzelfde niveau. Het verscherpte beleid voor nieuwe soorten moet de AID meer inzicht verschaffen in de juiste opgave van de gemiddel de uitstoot per bedrijf. Bij de bestrijdingsmiddelen vindt meer actieve controle op de toegestane soorten plaats. Driehonderd kilo hasj aangetroffen ALPHEN AAN DEN RIJN Op een zolderverdieping van een huis aan de Klepperman in Alphen aan den Rijn is een partij hasj van 300 kilo aangetroffen. De drugs vertegenwoordigen een straatwaarde van ruim 3 miljoen. De politie vond de partij op aanwijzing van een tipgever. Twee bewoners van het huis, een 43-jarige Aphenaar en zijn 18-jarige zoon, zijn in verband met de vondst aangehouden. Takelwagen zakt weg De Haagse brandweer moest er gisteravond aan te pas komen om met een grote kraan een takelwagen van het leger overeind te trekken. De takelwagen was rond half tien op de Brasserskade in Rijswijk van de weg geraakt en weggezakt in de drassige berm. Met steun van een twee de particuliere takelwagen lukte het ten slotte om de weggezakte auto weer op de weg te krijgen. FOTO: STEPHEN EVENHUIS Congres onderzoekt 'list' Reagan-Bush WASHINGTON - Het Ameri- kaanse Huis van Afgevaarig- den heeft ingestemd met een officieel onderzoek naar de vermeende opzet van het Re publikeinse koppel Reagan- Bush, dat in de verkiezings campagne in 1980 met Iran zou hebben beklonken om de vrij lating van de Amerikaanse gij zelaars uit te stellen. De leiders van de Republikeinse campag ne zouden met de opzet heb ben willen voorkomen dat de herkiesbare Democratische president Jimmy Carter elec toraal voordeel zou hebben be haald met een vroege vrijla ting. Idoor MARJA KLIP ASSEN Op 18 februari is het tien jaar dat de echtparen Wilko en Jolien Schuringa en Henk en Bouke Boer uit As sen 'ieder een halve auto' heb ben. Op de parkeerplaats van de Schuringa's is deze week geen auto te bekennen, want hij is bij Henk en Bouke. De autoweken liggen keihard vast. Elke woensdagavond verwisselt hij van eigenaar. De een rijdt er mee naar de ge zamenlijke bridgeclub, de an der rijdt er mee terug. Het begon allemaal in februa ri 1982 toen de auto van Henk en Bouke Boer het begaf. Ze aarzelden of ze weer een ande re moesten kopen. Eigenlijk vonden ze het pure luxe, maar helemaal zonder was toch ook niet alles. Jolien Schuringa die net van kennissen had ge hoord dat ze samen een auto deelden, sprak toen de histori sche woorden 'waarom doen wij dat ook niet'. Diezelfde week nog werd de knoop door gehakt. De auto van de Schu ringa's werd door de ANWB gekeurd en de familie Boer kocht zich in. Om te voorko men dat het mis zou gaan door onvoorziene problemen, stel den ze een Maatschap Over eenkomst op. Daarin werd precies vastgelegd wat mag en wat moet. Een ongeluk door drank? Artikel elf spreekt het verlossende woord: 'Schade, ontstaan door het rijden onder invloed die niet op de verzeke ring kan worden verhaald, komt voor rekening van de be trokken maat'. Om de aanschaf van een nieu we auto te kunnen bekostigen is er een fonds, waarin ze elke maand een bedrag storten. Volgens de autobezitters is er in al die tien jaar nog nooit een onvertogen woord geval len. Volgens Wilko gaat het zo goed omdat ze alle vier dezelf de instelling hebben. „Veel mensen kijken er raar tegen aan. Laatst vroeg iemand hoe ik weet of de tank wel echt he lemaal vol is, als ik hem terug krijg. Dat vind ik zoiets raars. Het komt gewoon niet in ons op om dat te controleren". HVB onderzoekt zondagvoetbal jeugd DEN HAAG - De Haagse Voetbal Bond (HVB) gaat de mogelijkheid onderzoeken of er interesse bestaat om te ko men tot een jeugdvoetbalcom petitie op zondag. Zo'n vijftien jaar geleden was het nog een normaal beeld dat A-klassers op zondag in actie kwamen. Bij- de HVB bestaat de indruk dat er bij clubs en jeugdspelers! veel belangstelling is op zon dag in competitie-verband uit te komen. De HVB gaat de clubs binnenkort dan ook vra gen of zij voorstander zijn van een A-competitie op zondag, danwel een competitie op zon dag voor E- en F-klassers. Hoe kunnen leerlingen de toekomst zonnig inzien als hun leraren hun eigen beroep niet eens aantrekkelijk vinden? Vraag die rijst bij het vergelijken van twee berichten vandaag in de krant. Het ene beweert dat leerlingen op middelbare scholen die de toekomst zonnig inzien, beter hun best op school doen, het andere dat velen onderwijzen toch zo'n onmogelijk beroep vinden. Het zou best kunnen dat het een met het ander te maken heeft. Hoe optimistischer de leraar, hoe zonniger de leerling zijn toekomst ziet. Wij werven hier ook geen abonnee als we niet zelf vinden dat de Leidse Courant een aantrekkelijke krant is. Ziet u de toekomst ook zonnig in? Neem dan een proefabonnement. tX1 I I Ik wil O de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. O een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. O direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: IO maand f. 27,00 (met automatische betaling) O kwartaal f. 82,80. co. Dhr/Mevr: Voorl: I Straat:I I Postcode/Plaats: Boerenprotest Deze boer steekt niet onder stoelen of banken dat hij het ontwerp-streekplan van de provincie Noord-Bra bant 'bij de konijnen af' vindt. Hij staat daarin niet alleen. Meer dan drieduizend Brabantse boeren protes teerden gisteren in Rosmalen tegen het plan. Volgens de boeren wordt in het ontwerp-streekplan, ten koste van het landbouwbelang, te veel waarde gehecht aan de belangen van het milieu en het land schap. Inmiddels zijn ongeveer 6500 bezwaren tegen het ontwerp ingediend. Daarvan zijn er ongeveer vijfduizend afkomstig van boeren en tuinders. FOTO:ANP door DICK VAN RIETSCHOTEN AMSTERDAM - Minister D'Ancona van WVC heeft van morgen in harde bewoordin gen kritiek geleverd op de hou ding van de WD in de nationa le discussie over minderhe den. „De WD is op een bedenkelij ke toer. Door de bijdrage van de WD dreigt het minderhe- ■dendebat zich in een verkeer de richting te ontwikkelen", zei D'Ancona vanmorgen in het Amsterdams Centrum voor Buitenlanders dat zijn tienjarig bestaan viert. De mi nister doelde onder meer op uitlatingen van WD-fractielei- der Bolkestein over de plicht van buitenlanders om te inte greren in onze samenleving. Ook herinnerde zij aan de door het WD-kamerlid Franssen geuite bezorgdheid over de groei van het aantal islamiti sche scholen. „Ik vind het een elementaire vorm van goed po litiek fatsoen om in politieke discussies groepen niet tegen elkaar uit te spelen. De voor beelden die ik genoemd heb zijn een duidelijke overtreding van die spelregel", aldus D'An cona. Zij noemde het opmerkelijk dat er de afgelopen weken van uit de Tweede Kamer en het kabinet geen reacties op de uitlatingen van WD-zijde zijn gekomen. „Ik begrijp dat stil zwijgen wel, want te veel aan dacht voor dergelijke kwesties kan de nodige beroering wek ken en migranten ten onrechte in diskrediet brengen en dat willen wij nu juist voorkomen. De geschiedenis heeft echter geleerd dat ook zwijgen kan leiden tot een ongemerkt op schuiven van normen en waar den". Volgens de minister is het voor een goede verstandhouding tussen buitenlanders en Ne derlanders van groot belang dat er voor elke nieuwkomer een 'inburgeringsprogramma' (met taalcursussen e.d) wordt onwikkeld. Verder moeten moeders van jonge kinderen uit minderheidsgroepen cur sussen Nederlands en opvoe dingsvoorlichting volgen. Hun kinderen kunnen tijdens die cursussen worden opgevangen in dagverblijven waar ze voor bereid worden op de basis school. D'Ancona bepleitte ook dat in het onderwijs meer aan dacht wordt gegeven aan pro blemen rond vooroordelen en discriminatie en het voorko men daarvan. I Telefoon: I (Indien daartoe oonletding bettoat' kon een ven 071- 313 ó-'" I Of deze bon opsturen in een I open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, ^^501 VC Den Haag (voor controle op bezorgin ADVERTENTIE {Gordon: „Ik wil nooit meer terug naar de Filippijnen" Veiling boedel Infotheek moet miljoenen opleveren Trainerskorps in eredivisie niet eerder zo in beroering 6 PAGINA'S geestelijk leven/opinie 2 binnenland3/4/6 Buitenland 4/5 6 gonomie 7 JNST/RTV8 eiden/regio9/10/11 enstverlening10 12/13/14 '-programma's15 veer/puzzel'menu15 Wolkenvelden, ook af en joe zon. en droog, j/annacht minimumtemperatuur bngeveer 4 graden, middagtemperatuur bmstreeks 8 graden. Zuidwestenwind, matig, tracht 3, aan de kust en op pet IJsselmeer toenemend lot vrij krachtig, 5, in het waddengebied tot krachtig, 6. Openingstijden: 11.00 - 17 00 uur i van 19.00 - 22.30 uur. Zaterdag en Zondag van 11.00 - 17.00 uur. NATIONALE W00NMANIFESTAT1E »r dan 300inzewfingen; Interieurs, s, Open Haarden. Huizen, Tante», ...en nog veel meer van

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1