Muziek INTERVIEW/ Procol Harum 3 I Uit eve Harley -*» (Verwacht onder voorbehoud) 6 FEBRUARI Giant sand - Melkweg, Amsterdam. 7 FEBRUARI Van morrison - Vredenburg, Utrecht. Buzzcocks en Tender mercy - Paradiso, Amsterdam. 8 FEBRUARI Frank BOEIJEN - Stadsgehoorzaal, Vlaardingen. 10 FEBRUARI Van Morrison - Rai, Amsterdam. 11 FEBRUARI Red hot chili peppers en Rollins band-Ahoy, Rotterdam. 12 FEBRUARI Bolt thrower, Benediction, Asphyx en My dying bride - Paradiso, Amsterdam. 13 FEBRUARI procol harum - Vredenburg, Utrecht. Chris whitley - Tivoli, Utrecht. 14 FEBRUARI Gandalf- Tivoli, Utrecht. Overkill en Theriac - Paradiso, Amsterdam. 15 FEBRUARI Bomb the bass - Paradiso, Amsterdam. 16 FEBRUARI Chris whitley - Nighttown, Rotterdam. Jimmy mcgriff quartet - Paradiso, Amsterdam. 17 FEBRUARI Henry Rollins band - Paradiso, Amsterdam. 18 FEBRUARI Chris whitley - Paard, Den Haag. Easy meat - Paap, Den Haag. 19 FEBRUARI Crowded house - Vredenburg, Utrecht. FusiD - New Game, Den Haag. Chris whitley - Paradiso, Amsterdam. Kingmaker - Melkweg, Amsterdam. 20 FEBRUARI The tannahill weavers - Vredenburg, Utrecht. 21 FEBRUARI Night-caps-O.L.S., Den Haag. Hugo race - Patronaat, Haarlem. 22 FEBRUARI Jan rot-Nederland 3, Wateringen. Sniff 'n the tears - Melkweg, Amsterdam 24 EN 25 FEBRUARI Paul young - Vredenburg, Utrecht. 25 FEBRUARI The zoo - Paap, Den Haag. 26 FEBRUARI Cabassa - New Game, Den Haag. Young gods en Treponem pal - Paradiso, Amsterdam. 28 FEBRUARI For absent friends - O.L.S., Den Haag. 29 FEBRUARI Frank boeijen - Doelen, Rotterdam. ADM's Achter De Klok Om Festival mmv Brader, Souleymane mbodj, Tobias delius kwartet, Hallo venray, Jablkon, The ex, De ideale schoonzonen, Lumpy head en Don Patrick martin The adm-rockers - Paradiso, Amsterdam. Gotcha-Nighttown, Rotterdam. 5 MAART Little village - Ahoy, Rotterdam. 6 MAART Buffalo tom - Paard, Den Haag. 7 MAART Margriet eshuys - Nederland 3, Wateringen. billy bragg - Paradiso, Amsterdam. Gotcha - Kasteel, Alphen a/d Rijn. 8 MAART B.b king - Congresgebouw, Den Haag. Steve harley cockney rebel - Parkzicht, Rotterdam. 9 MAART Lou reed - Carré, Amsterdam. Cowboy junkies - Paradiso, Amsterdam. 10 MAART Gino vannelli - Congresgebouw, Den Haag. B.b king - Concertgebouw, Amsterdam. Greg sage - Paard, Den Haag. Southside johnny - Paradiso, Amsterdam. 12 MAART Kaoma - Vredenburg, Utrecht. Greg sage - Tivoli, Utrecht. Gary Brooker (tweede van links): „Volgens mij hebben we die veertienjarige kloof kunnen dichten". door Hans Piët ,,Je overvalt mij met die vraag, want eerlijk gezegd heb ik nooit echt nagedacht over wat nu precies de kenmerken zijn van een Procol Harum-nummer. De teksten, denk ik. Het materiaal dat Keith Reid schrijft, is anders. Hij is een meester in het neerpen nen van iemands gevoelens en hij kijkt naar het leven met een oog voor detail", zegt een grijzende Gary Brooker, die met Procol Harum een soort tweede jeugd be leeft. ,,Ik heb niet het gevoel dat we met Procol Harum aan een tweede carrière beginnen. Het is allemaal zo nieuw... We zijn deze keer veel beter georganiseerd, weten beter wat we willen en kunnen daardoor niet al leen sneller werken, maar bovendien onze ideeën beter uiten. Maar het was een be hoorlijke gok toen ik in oktober 1989 Keith Reid in New York belde en het idee van een nieuwe Procol Harum-plaat opperde. Ik be doel samen schrijven is geen probleem, daarvoor hebben we vaak genoeg bij elkaar gezeten, maar of het materiaal ook als Pro col Harum zou klinken, dat was de vraag". „We hebben veel geschreven, maar ook veel weggegooid. Wat dat betreft zijn we in het verleden nooit zo kritisch geweest. Steeds weer lieten we materiaal aan allerlei mensen horen. Dan speelden we bij voor beeld zes nummers en gooiden we de com posities die ongenoemd bleven, gewoon weg. Volgens mij is dat het grootste ver schil tussen Procol Harum nu en Procol Harum in het verleden: we hebben compro misloos gewerkt. Wat niet goed genoeg was, verdween in de prullenmand, al was dat soms een uiterst pijnlijk proces. Er wa ren nummers bij, waar ik met pijn in mijn hart afscheid van heb genomen. Gelukkig /an al die nummers ergens wel Met 'The Prodigal Stranger' vierde Procol Harum na veertien jaar zijn terugkeer in de schijnwerpers. Het kwartet begint nu ook op het podium aan zijn tweede jeugd, maar zit het publiek echt te wachten op wat grijze heren Gary Brooker bijt van zich af. een eerste versie, dus als de nood aan de man komt... Tenslotte staan er concerten voor de deur en wordt de roep om een twee de elpee steeds luider. Ik heb het idee dat Robin Trower, Matthew Fisher en Keith Reid er veel voor voelen een vervolg op 'The Prodigal Stranger' vast te leggen". „Maar ik wil voor dat tweede album net zo veel tijd kunnen gebruiken als voor de eer ste. Ik wil niet langer worden bloot gesteld aan een tijdsdruk. Die heeft er in het verle den voor gezorgd dat we eigenlijk nooit tijd hadden om terug te kijken. Er staat nu ech ter te veel op het spel. Ik heb altijd van de nummers die we schreven gehouden, maar de competitie is nu veel groter dan twintig jaar geleden. Er zijn nu zoveel artiesten die zulke fantastische produkten uitbrengen, datje echt met een juweeltje op de proppen moet komen om in die platenrace te blij ven". „Waar ik alleen voor moet oppassen, is dat ik Procol Harum niet laat versloffen. Ik heb namelijk totaal geen zelf-discipline. In het verleden, tijdens mijn solo-carrière, heeft dat duidelijk tegen mij gewerkt, want de gedachte die steeds door mijn hoofd speelde was: morgen is er weer een dag. Op die manier komt een elpee natuurlijk nooit af. Nu is dat gevaar bij Procol Harum wat minder omdat ik word omringd door musi ci. Zo is het heel goed mogelijk dat Keith Reid vanuit New York belt met de vraag wanneer ik overkom om aan nieuw materi aal te werken of dat Matthew Fisher belt wanneer we naar de studio gaan. Echt tijd om lui te zijn is er volgens mij dus niet, maar ik wil mij niet meer, zoals in het ver leden, opgejaagd voelen". „De enige echte druk die bestaat is, dat we met een aantal ijzersterke nummers op de proppen moeten komen, óók op het podi um. Volgens mij valt of staat daarmee de tweede carrière van Procol Harum. We hebben met 'The Prodigal Stranger' een antwoord proberen te geven op de veel ge stelde vraag of de magie na veertien jaar niet zou zijn verdwenen. Maar zijn we in staat ook nu weer volle zalen te trekken Ik kan mij voorstellen dat veel mensen twijfelen, zich afvragen of we bij voorbeeld technocraten zijn geworden. Als ik objec tief naar de plaat luister, kan ik tevreden vaststellen dat we geen kopie zijn van het verleden. Deze plaat is veel meer recht-toe- recht-aan dan welke voorganger ook. Vol gens mij hebben we die veertienjarige kloof kunnen dichten. Nu kijken of dat op het po dium ook werkt". Vredenburg, Utrecht: Procol Harum met Gary Brooker (zang, piano), Robin Trower (gitaar) en Matthew Fisher (orgel). Op 13 februari (20 uur). Olof kan met Krebbers nog 200 jaar doorgaan Theo Olof was veertien en Herman Kreb bers vijftien toen zij samen voor het eerst het Dubbelconcert van Bach speelden. De twee violisten, inmiddels op leeftijd, strij ken volgende week hetzelfde werk. Ze wor den begeleid door het Arion Ensemble, ge vormd door leden van het Residentie Or kest. Beiden waren jarenlang concertmees ter van dit orkest. „Een plezierige tijd", zegt Olof. „We heb ben ook dat Dubbelconcert van Bach voor het eerst met dit orkest op de plaat gezet. Dat was nog onder Van Otterloo. De laatste jaren heeft Krebbers er iets op tegen om in de grote stad te werken, onthult zijn colle ga. „Maar gezien de banden met het R.O. kon hij dit concert niet weigeren". Olof en Krebbers kennen het Dubbelcon cert van Bach als hun broekzak. Ze hebben het talloze malen samen vertolkt. „Vorig jaar nog", zegt Olof. „Negen keer, toch ver veelt zo'n stuk nooit. Je ontdekt telkens nieuwe elementen en daar kun je weer ex tra aandacht aan besteden. Nee, zo kunnen we best nog 200 jaar doorgaan". Het duo speelt niet alleen Bach, want op het programma staat ook het Dubbelcon cert van Vivaldi. „Dat gaat heel goed sa men", vindt Olof. „Bach was immers een groot bewonderaar van Vivaldi. En zoveel dubbelconcerten bestaan er niet. Je komt altijd in de barok terecht en dan is Vivaldi het hoogtepunt". Olof rekent erop dat de zaal volgende week is uitverkocht. „Niet al leen omdat we een aantrekkelijke pro gramma hebben. Die zaal zou altijd vol moeten zitten. Den Haag heeft na zoveel ja ren eindelijk een eigen concertzaal die goed klinkt". Muziektheater, Den Haag: Arion Ensem ble o.l.v. Alexandru Lascae m.m.v. Theo Olof en Herman Krebbers (viool); werken van o.a. Van Wassenaer, Vivaldi, Purcell en Bach. Op 13 februari (20.15 uur). VER UIT EEUWIGE JEUGD VAN B.B. KING Met de welwillende medewerking van U2 overbrugde de legendarische maar bejaarde bluesgitarist B.B. King de enorme kloof tussen oud en jong. In menig huisgezin werd na de komst van 'When love comes to town' de pla tenkast van pa en ma geplunderd. Hoe vernieuwend King bezig blijft bewijst hij op zijn nieuwe single 'The Blues Come Over Me'. Niemand moet dan vreemd opkijken wanneer het Con gresgebouw (8 maart) of het Concert gebouw (10 maart) volstroomt met liefhebbers van 15 tot 65. 'MITRIDATE' IN AMSTERDAM De première van Mozarts opera 'Mi- tridate' (december 1770) vormde een hoogtepunt van zijn verblijf in Italië. Behalve een enkele plaatopname en een sporadische concertuitvoering is het werk hier echter vrijwel nooit uit gevoerd. De Nederlandse Opera brengt het 5 maart in het Amsterdam se Muziektheater in première (19.30 uur). Herhalingen op 9, 12, 17, 20, 23 en 26 maart en 1 april, matinees op 15 en 29 maart (13.30 uur). LEIDEN Donderdag 6februari leen opgaven ontvangen. Vrijdag 7februari I Lvc, Breestraat 66, Leiden, 22.00: Untouchable Four. Zaterdag 8februari i leidse schouwburg, 20.15: "Live from Rotterdam' door Het Groot Niet te Vermijden Dans- en Showorkest (ƒ25, '17, CJP/P65 ƒ21). Voorstelling komt in de plaats van 'Lucia di Lammermoor' door de Poolse Opera. I Lvc, Breestraat 66, Leiden, 22.00: Pater Moeskroen. I De rank, Golfbaan 99, Noordwijk aan Zee), 20.15: Candela', Spaans feest met fiuziek, zang en dans 25, CJP/P65/K&0 22,50, t/m 15 f. ƒ12,50. i 'Tstathuys, Breestraat 19, Leiden, 21.00: 'Nos Security', lard-core uit Zweden. In foorprogramma 'Hiatus' uit België (ƒ5). Zondag 9februari i opgaven ontvangen. Maandag 10 februari sen opgaven ontvangen. Dinsdag 11 februari Geen opgaven ontvangen. Woensdag 12 februari Leidse schouwburg, 14.30: 'Lekker vies', kinderpopconcert (6-14 jaar) door de Creche Band (ƒ10, ƒ8, ƒ5, ƒ3). Café tregter, Herenstraat 1, Leiden, 20.00: 'Winkle to New Orleans', muzikale rondreis met Huub van Dijk (gratis). Donderdag 13 februari Geen opgaven ontvangen. Vrijdag 14 februari Stadsgehoorzaal, Breestraat 60, Leiden, 20.15: Pianorecital door Christopher Czaja Sager; werken van Schumann en Ravel. Lvc, Breestraat 66, Leiden, 22.00: The Convenant. Lokhorstkerk, Pieterskerkstraat 1, Leiden, 20.15: Barokmuziek door fluitist Rien de Reede. Leidse schouwburg, 20.15: 'The good thing', concert met Malthilde Santing (ƒ33, 25). Groene kerk, Haarlemmerstraatweg 3, Leiden, 20.15: Concert (Biber, Bach) door Tancredi Trio (ƒ17,50). Zaterdag 15 februari I Stadsgehoorzaal, Mathilde Santing zingt op 14 februari in de Leidse Schouwburg. Breestraat 60, Leiden, 20.15: Pianorecital door Ronald Brautigam. Lvc, Breestraat 66, Leiden, 20.30: Leiden gaat vreemd V, optredens op basis van uitwisseling tussen leden van Leidse bands. Zondag 16 februari I Stadsgehoorzaal, Breestraat 60, Leiden, 12.00: Koffieconcert met gitariste Lydia Gitana (ƒ10). DEN HAAG Donderdag 6februari Muziektheater, 19.30: Mini Maxi en het Residentie Orkest. Op programma 'Ouverture II Turco in Italia' van Rossini en 'Het Concert'. Circustheater, 20.00: Musical 'Les Misérables' van Alain Boublil en Claude- Michel Schönberg; regie Ken Caswell; met o.a. Ernst Daniël Smid, Vera Mann, Pia Douwes, Henk Poort, Joke de Kruijf, Danny de Munk en Bill van Dijk. Rijswijkse schouwburg, 20.15: Musical 'Josephine' met Cheryl Howard als Josephine Baker. Korzo, 21.00: Free-jazz door Rotterdams/Amerikaanse band Black Tulip Transit. Vrijdag 7februari Muziektheater, 20.15: Kon. Concertgebouworkest o.l.v. Charles Dutoit m.m.v. Chantal Juillet (viool). Stravinski-programma. Circustheater, 20.00: Musical 'Les Misérables' (zie 6 febr.). Kon. conservatorium, 14.00-18.00: Samuel Barber Project. Diligentia, 20.15: Montezuma's Revenge (uitverk.). Zaterdag 8 februari Muziektheater, 20.15: Residentie Orkest o.l.v. Jan Stulen m.m.v. Quirijn van Regteren Altena contrabas en Izhar Elias (gitaar); werken van Rossini, Bottesini, Rodrigo, Bizet en Gounod; 20.15: Circle Percussion: 'Drums of the world'. Circustheater, 20.00: Musical 'Les Misérables' (zie 6 febr.). Kon. conservatorium, 20.00: Kon. Militaire Kapel o.l.v. majoor Pierre Kuijpers m.m.v. solisten; werken van Sjostakovitsj, Barker, Reed, Mey en Williams. Diligentia, 20.15: Kwasi Kloos (close harmony en jazz) m.m.v. Vokaal Pop Ensemble. Zondag 9februari Circustheater, 14.00 en 20.00: Musical 'Les Misérables' (zie 6 febr.). Diligentia, 11.30: Fodor Kwintet; werken van Haydn, Nielsen, Mozart en Ligeti; 14.30: Irene Maessen (sopraan) en Frank Mol (piano); werken van o.a. Schubert, Strauss, Fauré en Poulenc; 20.15: Gitaarconcert Joe Pass Paco Peha. Maandag 10 februari Kon. conservatorium, 19.30: Leerl. Kon. Conservatorium. Fluitwerken vanC.Ph.E. Bach. Dinsdag 11 februari Circustheater, 20.00: Musical 'Les Misérables' (zie6 febr.). Kon. conservatorium, 12.45-13.45: Lunchpauzeconcert; 19.30: Leerl. Kon. Conservatorium: voorspeelavond hobo en hoorn. Woensdag 12 februari Circustheater, 20.00: Musical 'Les Misérables' (zie 6 febr.). Diligentia, 20.15: Marlies Helder en haar band. Korzo, 21.00: 'Buiten Westen', festival niet-westerse muziek. Surinaams- Hindoestaanse musicus Raj Mohan zingt ghazals (lyrische liefdesliederen). Donderdag 13 februari Muziektheater, 20.15: Arion Ensemble o.l.v. Alexandru Lascae m.m.v. Theo Olof en Herman Krebbers (viool); werken van Buns, Lentz, Van Wassenaer, Vivaldi, Purcell en Bach. Circustheater, 20.00: Musical 'Les Misérables' (zie 6 febr.). Kon. conservatorium, 12.45-13.45: Lunchpauzeconcert. Vrijdag 14 februari Muziektheater, 20.15: Senegalese drummer Doudou N'Diaye Rose Orchestra m.m.v. Slagwerkgroep Den Haag. Circustheater, 20.00: Musical 'Les Misérables' (zie6 febr.). Kon. conservatorium, 12.30: Ilya Konovalov (viool) en Alexander Neustroev (cello); m.m.v. Alexander Kuznetsov (piano); werken van o.a. Mozart, Tsjaikovski, Bach en Paganini. Het Paard, 22.00: Amsterdamse band The Jack of Hearts. Zaterdag 15 februari Muziektheater, 20.15: Residentie Orkest o.l.v. Eri Klas m.m.v. Mark Lubotsky (viool); werken van Carter, Schnittke en Ruders. Circustheater, 20.00: Musical 'Les Misérables' (zie 6 febr.). Congresgebouw, 20.15: 'The Great American Songbook' m.m.v. Georgie Fame, Marjorie Barnes, Wim Koopman, Laura Fygi, Sabine Hettlich, Richenel en Metropole Orkest. Kon. conservatorium, 20.00: Kon. Chr. Zangersbond: ad hoc-koor en -orkest o.l.v. Stephen Kavelaar m.m.v. solisten en Tijn van Eijk (orgel): 'Messiah' van Handel. Het Paard, 22.00: Popconcert Hallo Venray (cd- presentatie). Zondag 16 februari Circustheater, 14.00 en 20.00: Musical 'Les Misérables' (zie6 febr.). Diligentia, 14.30: Roland Pöntinen (piano); werken van Bach, Beethoven, Scriabin en Chopin. foto Dennis Keeley

Leidse Courant | 1992 | | pagina 19