IJ shockey toer nooi lijkt open strijd Leo Visser stapt hoe dan ook lachend uit 't schaatswereldje WINTERSPELEN CcicbcSoirumt DONDERDAG 6 FEBRUARI 1992 liida 700.000 kaarten verkocht ALBERTVILLE - Al voor de opening zijn voor de Olympi sche Winterspelen in Albert vil- le al 700.000 van de in totaal 800.000 toegangskaarten ver kocht. 120.000 kaarten werden buiten Frankrijk verkocht voor het evenement. De ope nings- en sluitingsceremonie, het ijsdansen op 17 februari, de demonstraties van het kunstrijden op 22 februari en tien ijshockeywedstrijden zijn uitverkocht. Voor de meeste van de in totaal 57 takken van sport, dus ook het hardrijden op de schaats, waren nog kaar ten beschikbaar. Rose voor de GOS-vrouwen, olijfgroen voor mannen MOSKOU - Rose voor de vrouwen, olijfgroen voor de mannen. In die kleuren zal de olympi sche ploeg uit de GOS-landen in Albertville en de Savoie verschijnen. De GOS-deelnemers komen uit vier gemenebestlanden: Rusland, Kazakstan, Oezbekistan en Wit-Rusland. De afvaardiging is mogelijk geworden door finan ciële ondersteuning van Adidas. De Duitse multinational staat garant voor een miljoen gulden, dat het GOS-comité tekort komt om een representatieve ploeg op de been te bren gen. Met het IOC is afgesproken dat het GOS in Albertville zal uitkomen onder de olympi sche vlag en hymne. Bij de openingsceremo nie zal de ploeg onder de naam 'Verenigde Ploeg van Rusland, Wit-Rusland, Kazakstan en Oezbekistan' het stadion van Albertville binnenmarcheren. Meer dan 100 Duitse sporters MUNCHEN De Duitse ploeg voor de Olympische Winterspe len in Albertville bestaat uit meer dan 100 sporters. In elk geval ne men 109 atleten, 34 vrouwen en 75 mannen, actief deel in de Fran se stad. Nooit eerder kwam Duits land met zo'n grote ploeg naar de Winterspelen. In 1964, toen Duitsland voor het laatst een ge zamenlijke ploeg naar de Winter spelen stuurde, bestond de ploeg in Innsbruck uit 117 atleten. Van hen kwamen 96 aan de start op de diverse onderdelen. Vier jaar ge leden stuurde de Bondsrepubliek 93 sporters naar Calgary, de DDR 53. Inkomsten IOC ruim drie miljard COURCHEVEL - De verkoop van de Olympische Spelen van Albertville en Bar celona brengen het Internationaal Olympisch Comité 3 miljard en 145 miljoen gulden op. Dit astronomische bedrag werd gisteren in Courehevel bekend ge maakt na de 98ste algemene ledenvergadering van het IOC door de marketing deskundigen onder leiding van de Canadees Dick Pound. Verkoop van televisie rechten vormen de grootste bron van inkomsten: 1 miljard 666 miljoen gulden Twaalf sponsors, onder wie Philips en Mars uit Nederland, verenigd in de zoge naamde TOP („The Olympic Programme"), betalen samen 300 miljoen gulden Daarnaast leveren zij voor een groter bedrag produkten; frisdrank, filmrolletjes brillen, audio-visuele artikelen, etcetera. In ruil daarvoor mogen sponsors bruik maken van de vijf olympische ringen bij al hun reclame-uitingen. De olym pische sportarena's blijven vooralsnog vrij van reclame. De verdeling van het astronomische bedrag gaat als volgt: de organisatoren van de Olympische Spelen ontvangen samen 50 procent en 42 procent gaat naar de nationale olympische co mités - behalve Cuba, Irak en Afghanistan - en de internationale sportbonden Het IOC houdt 8 procent zelf voor het instandhouden van de Olympische Spelen ,.In het verleden", zei Pound, „waren nationale olympisch comités volledig af hankelijk van de overheid. Er bestonden grote aarzelingen de Olympische Spe len te organiseren. Zeker na het slechte voorbeeld van mijn eigen stad Montre al". Vitali Smirnov onder druk stel MOSKOU Vitali Smirno i de vice-voorzitter van het ternationaal Olympisch. Coi té, staat momenteel in Mosko aan hevige kritiek bloot, jeugdkrant .Komsomolskgj Pravda' eist het onmiddellij.' aftreden van Smirnov, die laatste voorzitter van hi Olympisch Comité van voormalige Sovjetunie w; ..Smirnov speelt een onspo tief spelletje", schrijft krant. „Om zijn eigen loo] at baan te redden, probeert 1 zijn tegenstanders, ervan sporters en trainers, in diskr diet te brengen". ANAF de re in Ir iten v im|ans c beln' ;ste rand lïbensd dryledi ii ee br£ c ïhetl dfgewu ichtir •kiezi ALBERTVILLE - Het mislukte olympische op treden in Calgary heeft Leo Visser nooit met rust gelaten. Een taxatiefout kostte hem de eerste plaats op de 5000 meter. Visser ziet nu al vier jaar lang het gouden lachje van Gustafson in zijn zil veren medaille opdoe men. Daarom gaat de KLM-piloot naar Albert ville. Om alsnog zijn hei lig gestelde doel te verwe zenlijken: goud. Leo Visser is dit seizoen een veelbesproken persoon. Zijn retourtjes als piloot naar Seoul en Tokyo vloog menigeen in gedachten mee, bij de schaats- races tegen de klok hielden ve len hun hart vast. De tegen woordig in Noordwijk woon achtige Haastrechter doet het op beide fronten naar behoren. Als schaatser verbaast hij zelfs in hoge mate. Ondanks een afwijkende trai- ningsaanpak is het Leo Visser gelukt zich te plaatsen voor Al bertville. Door zijn werkzaam heden bij de KLM was het on- mogelik het keurslijf van de KNSB en bondscoach Krook aan te meten. Hij mocht daar om zelf weten hoe, wanneer en waar. En creëerde onwillekeu rig een status-aparte. Eigenlijk was het de bedoeling dat de onlangs 26 jaar gewor den ex-wereldkampioen zich zou toeleggen op de 1500 me ter. Een explosie op de vijf ki lometer tijdens de nationale af standskampioenschappen, be gin januari in Heerenveen, bracht hem plots in de buurt van specialist Veldkamp. En vóór Vunderink.'de verassing van deze winter. Door het zil ver om zijn nek tijdens dat NK verzekerde Visser zich onver wacht van een tweede olym pisch ticket. Het startbewijs voor de 1500 meter was al bin- Zeer tevreden „Ik was zeer tevreden over het NK-afstanden", aldus Visser, na zilver op de 1000, 1500 en 5000 meter. „Toch moet ik rea listisch blijven. De prestaties op zich zijn. gemeten naar in ternationale maatstaven, te ge ring voor olympisch goud. Als Johann Olav Koss buiten op hard Noors ijs 6.54 op de vijf ki lometer rijd. weet ik wat dat ongeveer betekent. Dan is de 6.51 van mij in de Thialf-hal te weinig. Maar er zit nog rek in het elastiek. Dat voel ik". Een wonderkind is Visser ech ter niet. Direct na zijn 6.51 op het NK zei hij: „In de laatste ronden had ik echt dikke be nen. In het verleden voelde ik ze minder, nu waren ze echt stram. Dat is natuurlijk terug te voeren tot mijn trainingsar- beid, die primair gericht is op het rijden van de 1500 meter". Om in conditie te blijven, bond Visser op diverse parkeer plaatsen. verspreidt over heel de wereld, de skeelers onder. Om het gevoel niet kwijt te ra ken, verklaart hij. Eerzucht Eerzucht drijft Visser naar de Olympische Spelen. Goud op de Spelen, het is het enige dat voor hem telt. Daarom paste het afgelopen EK in Heeren veen niet in zijn schema. Zijn broodheer had nog een vier daagse trip naar Tokyo in het verschiet, vlak voor het EK. Visser deed geen moeite de KLM ervan te overtuigen dat hij een EK moest rijden. „Alles draait immers op de Olympische Spelen", zegt Vis ser. „Ik heb er bij de training een schepje bovenop gedaan. De keuze om geen allround EK te rijden was niettemin niet eenvoudig. Zo'n toernooi in Thialf is immers een unieke ervaring. Maar op de Spelen wil ik goud halen. Het doel is het hoogst bereikbare". Kernploegcoach Ab krook is optmistisch wat betreft Vissers missie naar de Franse Savoie. Vlak voor de jaarwisseling, di rect na een geslaagd trainings kamp in het Italiaanse Collal- bo zei Krook: „Met de week gaat Visser opvallender preste ren. Als het zo blijft doorgaan, voorspel ik dat hij zijn doel voor dit seizoen bereikt. Ja, een medaille op de Winterspe len dus". Wraak „Wraak nemen wilde ik wel di- rekt na de Spelen", herinnert Visser zijn gedachtengang van vier jaar geleden. „Ik had vre selijk de ziekte in, heb het er lange tijd moeilijk mee gehad. Voor mezelf trok ik de conclu sie 'Leo, je hebt geen zilver ge wonnen, je hebt verloren'. Het heeft wel een jaar geduurd eer ik me erbij neer kon leggen. Nu ben ik er enorm blij mee, ben die medaille ook enorm gaan waarderen". „Ik heb enorm veel plezier in het schaatsen. Het is gewoon leuk met je sport onderweg te zijn. Maar in november was ik twaalf dagen in Inzeil en heb er een paar keer flink door heen gezeten daar. Toen was ik blij dat ik weer even in mijn werk kon stappen en lekker mijn eigen gang kon gaan. Ik ben geen pure solist, maar doe alles wel op mijn eigen manier. Dat kan haast niet anders, je weet zelf het beste wat je on- nietwat er precies aan de hand ken- „Als ik nu tussentijds terug- derweg doet. Dat kun je wel is. Dat moet jezelf aangeven Opgetekende instelling kan kijk. ben ik ontzettend tevre- een trainer vertellen, maar die Daardoor wordt er misschien hem in Albertville nog van pas den met wat ik bereikt heb kan niet in me kijken, weet wel afstandelijk naar me geke- komen. Denkt Visser zelf ook. Mocht ik deze winter met sla- Leo Visser is sinds zijn mislukte optreden in Calgary gedreven op weg naar olympisch goud. gen, dan stap ik lachend ujo het schaatswereldje. Albertvij le hoeft mijn schaatscarrièrfc niet te redden". I WEDSTRIJD SCHEMA MERIBEL - Het Russische ijshockeyteam is geen uitge sproken favoriet voor de Olym pische Winterspelen in Albert ville. De uitholling van de eens zo machtige natie heeft daar mee te maken. Bovendien trokken een hoop sterren van de regerende kam pioen naar het beloofde ijshoc- keyland Amerika. De laatste wereldkampioen Zweden is de grootste kanshebber voor goud. In tegenstelling tot het basketbaltoernooi komen 's werelds beste ijshockeyers niet naar de wintereditie van de Olympische Spelen. Mi chael Jordan. Scottie Pippen en mogelijk de met het aids-vi- rus besmette Magie Johnson luisteren de Zomerspelen in Barcelona op, Albertville moet het doen zonder vedetten als Wayne Gretzky, Mario Le- mieux en Mark Messier. Dit jaar mogen de profs, onge acht hun leeftijd, meedingen naar goud. Dezelfde opzet als bij het basketbaltoernooi in Barcelona dus. Maar de Natio nal Hockey League (NHL), de beroemde Noordamerikaanse profcompetitie, is deze maand gevorderd tot de play-offs, het geen betekent dat bij de Olym pische Spelen alles bij het oude blijft. Jonge en onervaren spelers vertegenwoordigen Ca nada en de VS, zoals dat al ja ren gebeurt. De NHL-topteams hebben volgende maand wel wat anders aan hun hoofd dan spelers af te vaardigen naar een toernooi waar deelnemen belangrijker is dan winnen. De Stanley Cup, het NHL- kampioenschap, is het enige dat overzee telt. Hoewel, uit zonderingen bevestigen de re gel. In 1980. in Lake Placid, werden enkele gewaardeerde NHL-sterren gevraagd om Amerika's eer te verdedigen. Het zou een toernooi worden dat alle voorgaande vierjaar lijkse onderonsjes overtrof en nimmer werd geëvenaard. De VS klopten namelijk in een zinderende en historische hal ve finale de Sovjet-Unie met 4- 3. De Russen hadden sinds de Winterspelen van 1964 in Inns bruck geen olympisch duel meer verloren. De gehele natie deelde mee in de ongekende feestvreugde. Die zege bete kende zelfs meer dan de uit eindelijke finale-winst op Fin land. Die gouden plak was de tweede voor de Verenigde Sta ten ooit op een olympisch ijs- hockeytoernooi gehaald. In Larry van Wieren is er weer niet bij met zijn ploeg. De olympische deelnemer van 1980 in Lake Placid hoopt nu op 1994 in Lillehammer. FOTO: SP 1960 versloegen de Amerika nen Canada. In 1920 werd ijshockey voor het eerst als olympisch num mer geprogrammeerd. Vreemd genoeg tijdens de Zo merspelen in Antwerpen, Win terspelen werden pas vier jaar later ingevoerd. Het clubteam Winnipeg Falcons behaalde destijds onder de Canadese vlag de gouden medaille. Ca nada boycotte de Spelen van 1972 tot 1980. De Noordameri kanen waren het niet eens met de beweerde amateurstatus van vooral de Oosteuropese landen. Die was in hun ogen in strijd met de regels. Staatsa- mateurs genoten volgens de Canadezen dezelfde status als hun duur betaalde vedetten. Sinds 1952 won Canada geen goud meer. Overigens is Cana da wel koploper wat betreft het inzamelen van medailles op olympische ijshockeytoernooi- en. Tien stuks (6x goud, 2x zil ver en 2x brons) tegen negen voor de voormalige Sovjet- Unie (7x goud, lx zilver, lx brons) en even zo vele voor de VS (2x goud, 6x zilver, lx brons). Het Nederlands ijshockey team deed een keer mee aan de Olympische Spelen. In 1980 schaatste Oranje in Lake Pla cid achter bijna alle deelne mers aan. De teamcaptain van destijds is nu bondscoach. Lar ry van Wieren trachtte Neder land naar de Spelen in Albert ville te loodsen, maar slaagde daar niet in. Een aantal teleur stellende WK's (Frankrijk en Joegoslavië) illustreert de die pe crisis waarin het nationale ijshockey verkeert. Van Wie ren probeert Oranje nu naar Lillehammer (1994) te loodsen. Hij wil het B-WK van volgend jaar daarvoor als springplank gebruiken. Dat kampioen schap vindt in Nederland (Eindhoven) plaats, volgens Van Wieren een voordeel die olympisch uitgebuit moet wor- Deelnemers aan het zestiende Winterspelen-ijshockeytoer- nooi zijn de Verenigde Staten, Canada, GOS (Gemenebest van Onafhankelijke Staten, voorheen Sovjet-Unie), Tsjechoslowakije, Finland, Zwitserland, Duitsland, Italië, Noorwegen, Frankrijk en Po len. Titelfavoriet is Zweden, in 1988 voor de derde maal ach tereen bronzen medaille-wi- naar. Zweden won nimmer goud, maar slechts een keer zilver (1964). Op het WK van vorig jaar in Helsinki lieten de Scandinaviërs Canada, de Sov jet-Unie en de VS achter zich. Grote uitblinker toen was Rundqvist, één van de weini gen die niet in het buitenland speelt. Farjestad is zijn werk gever. De Zweedse bondscoach Even- sson heeft overigens veteraan Borje Salming opgenomen in zijn olympische selectie. De veertigjarige verdediger, die te boek staat als de beste speler die zijn land ooit heeft voortge bracht, heeft zeventien jaar er varing als professional in de NHL. In Méribel, waar het olympische ijshockeytoernooi plaats heeft, maakt Salming zijn olympisch debuut r de wereldkampioen.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 12