loskovieten kunnen ook traks niet naar 'Appie' Ambitieus Tulip is vol optimisme Staking in Duitse metaalsector op het allerlaatste nippertje afgewend ECONOMIE N. Kroes toch commissaris bij Nedlloyd Informeel overleg bouwcao voortgezet Werken in weekeinde niet langer taboe meer iQowiant WOENSDAG 5 FEBRUARI 1992 emie voor gezond werknemers American Eagle heeft interesse in Fokker 70 Omzet Simac in 1991 weer hoger ECHT De vakbonden zullen hun achterban gaan raadple- iver een voorstel van Unilever rond ziekteverzuim. In de |ie onderhandelingsronde voor een nieuwe cao voor de 0 Unilever-werknemers heeft het concern gisteren voorge- leen premie voor gezond zijn te bieden. Bij iedere ziekte- ng gaat er een bedrag af waarna aan het einde van het jaar kering volgt. De bonden willen dit eerst intern bespreken, t een woordvoerder van de Industrie- en Voedingsbond ;erindustrie Tkgevers in de suikerverwerkende industrie (14.000 werk- le^rs) zullen dit jaar niet met arbeidsvoorwaardelijke stimu- (zoals inleveren van vrije tijd of geld bij ziekte) proberen lekteverzuim in de bedrijfstak terug te dringen. Bestuurder is p der Molen van de Unie BLHP heeft dit meegedeeld na de ooe onderhandelingen over een nieuwe cao. Het uitblijven Dlijle arbeidsvoorwaardelijke stimulansen is het enige punt isiover de werkgevers en vakbonden het eens konden worden. AMSTERDAM - Ameri can Eagle, de vlag waaron der een aantal kleine dochterbedrijven van American Airlines (AA) re gionale luchtdiensten ver zorgt, heeft grote interes se in de aanschaf van Fok ker 70-vliegtuigen, aldus een woordvoerder van het bedrijf. Twee directieleden van Ameri can Eagle, commercieel direc teur Rick Nelson en de direc teur van de vliegdienst, Robert Zoller. hebben onlangs een be zoek gebracht aan Fokker in Amsterdam om te praten over de Fokker 70. In luchtvaart kringen ging al enige tijd het gerucht dat Fokker in gesprek is met een zeer grote Ameri kaanse luchtvaartmaatschap pij voor het lanceren van de Fokker 70, een verkorte versie van de Fokker 100. Onder normale omstandighe den is een bezoek van een luchtvaartmaatschappij aan een vliegtuigfabrikant een routinezaak, maar het gaat slecht in de Amerikaanse luchtvaart en investeringen worden overal terugge schroefd. AA alleen wil al vijf miljard gulden besparen op de investeringen in nieuwe vlieg tuigen. Niettemin is American Eagle naarstig op zoek naar een klein vliegtuig dat in elk geval de snelheid heeft van een straal vliegtuig. American koopt we gens zijn grote omvang als re gel nooit enkele vliegtuigen van één type, maar altijd tien tallen tegelijk. Fokker heeft dertig orders no dig om het Fokker 70-project te starten. Woordvoerder Van Veen van Fokker zegt dat er nog geen concrete afspraken zijn gemaakt met American Eagle. VELDHOVEN - Het op de parallelmarkt genoteerde automati seringsbedrijf Simac heeft volgens verwachting vorig jaar goed gedraaid. De omzet steeg met 9 procent tot 82,5 miljoen en de nettowinst na belastingen klom met 23 procent tot 2,1 miljoen. De vergroting van de omzet en het resultaat is bijna helemaal veroorzaakt door zelfstandige groei, met name van de datacom municatieafdeling. Tevens levert de samenwerking met Baan Info Systems uit Barneveld een duidelijk positieve bijdrage. De directie ziet dit jaar met vertrouwen tegemoet. LPG vandaag drie cent goedkoper ROTTERDAM Autogas (lpg) is vandaag drie cent per liter goedkoper geworden. De advies-literprijs is daardoor op 55,9 cent per liter gekomen. De prijsverlaging is een gevolg van de ontwikkeling van de internationale produktnoteringen van pro paan en butaan in combinatie met de dollarkoers, aldus de brandstofhandelaren in Rotterdam. Recordniveau Dow Jones-index NEW YORK De Newyorkse effectenbeurs is gisteren ge sloten op een recordniveau. De Dow Jones-index van de dertig belangrijkste aandelen boekte een flinke stijging van 38,69 punten tot 3.272,81. Daarmee werd het record van vorige week dinsdag (3.272,15) nipt gebroken. Het aantal hoger sluitende fondsen was bijna tweemaal zo groot als het aan tal dalers. De omzet kwam uit op 209 miljoen aandelen tegen 182 miljoen op maandag. De winst was te danken aan be hoorlijke koerststijgingen op de obligatiemarkt. _HAAG - De Nederland- van de Britse verzeke- iaatschappij Equity leeft 1991 goed afgesloten :en stijging van 24 pro- oor het aantal nieuwe po- De omzet groeide 7 pro nt 670 miljoen. Over het aat van 1991 heeft de on- ming dinsdag nog geen aak kunnen doen. Maar ir ziet zij met „veel ver- en" tegemoet. MARKTEN RKT LEIDEN - Prijzen slachtrun- er kg geslacht gewicht zonder slotvet. inklusief BTW (Volgens anvoer slachtrunderen 60 waar- nnelijk 10. Mannelijk 2e kwal 5. Mannelijk 3e kwal. 5,80-6,50. redelijk en prijzen gelijk. Vrou- i kwal. 5,00-5.70,3e kwal. 4,50- worstkwal. 4,35-5,00. Handel i prijzen iets lager, srunderen per stuk inklusief lanvoer gebruiksrunderen 93, 113 graskalveren. Melk- en kalf- 1e soort 1850-2250, 2e soort 150. Handel redelijk en prijzen ISjer. Melkvaarzen 1e soort 1750- i2e soort 1300-1750. Handel re- prijzen iets hoger. Kalfvaarzen n"t 1900-2250 en 2e soort 1450- andel redelijk en prijzen iets ho- ftrste koeien 1e soort 1450-1900 oort 1050-1450. Handel redelijk ten gelijk. Enterstieren 1000- landel redelijk en prijzen gelijk. 850-1300. Handel redelijk en iets hoger. Graskalveren 600- iklandel redelijk en prijzen iets ho le kalveren voor de mesterij, in- injBTW: Aanvoer roodbont 926. teren extra kwaliteit 625-725,1e 440-550 en 2e kwaliteit 225- »'J ïndel rustig en prijzen gelijk. Iveren extra kwaliteit 350-450, teit 200-30Ó en 2e kwaliteit 120- indel redelijk en prijzen gelijk. zwartbont 1100. Stierkalveren ze aliteit 370-470,1e kwaliteit 260- kwaliteit 120-220. Handel goed len hoger. Vaarskalveren extra Snl 175-250, 1e kwaliteit 125-175 «aliteit 85-110. Handel redelijk in iets hoger. Aanvoer vleesras- ieD. Vleesrassen 1e kwaliteit 460- kwaliteit 150-440. Handel re- prijzen iets hoger, per kg levend gewicht. Aan- :htvarkens 316. Prijzen slacht- 3,20-3,25. Zeugen 1e kwal. Zeugen 2e kwal. 2,70-2,80. loed en prijzen iets hoger, -jlchapen en lammeren per kg. n gewicht inklusief BTW: Aan- >42 waarvan lammeren 850. fcjphapen 3,50-5,50. Handel goed Tien iets hoger. Ooien tot 20 kg Itf5. Handel redelijk en prijzen Hboien boven 20 kg 6,25-6,75. redelijk en prijzen gelijk. Ram- 122 kg 7,50-8,75. Rammen 22- ,25-8,00. Handel redelijk en prij- jk Rammen boven 25 kg 6,00- rndel redelijk en prijzen gelijk, chapen en lammeren per stuk 'BTW: Slachtschapen 125-190. ot 20 kg 150-165. Ooien boven 50-165. Rammen tot 22 kg 180- ammen 22-25 kg 190-215 en i boven 25 kg 190-225. T> «schapen en lammeren per ■a, lusief BTW: Aanvoer geen. geiten en bokken 38. Prijzen 20-70. Handel redelijk en prij- lanvoer: 3675. ;igNTDAM De Zaanse grutter wil de Mos- 'n iten niet blij maken ^een dode mus. Filia- an|an Albert Heijn zul- i althans de eerstvol- zije jaren - in Rusland in|e vinden zijn. i (hold-concern - waarvan 1 Heijn onderdeel uit- t - heeft de komende ja- joeite genoeg om de Tje- he vestigingen goed aan aat te krijgen. Maar het t niet weg dat de invitatie le Europese Commissie jKft bedrijf te betrekken bij Studie naar verbetering Je voedseldistributie in ou zeer welkom is. lebben honderd jaar erva- )p het gebied van logis- en voedseldistributie", aart H. Gobes, directeur tunicatie van Ahold. „Bo en zijn we sinds twee jaar rtief in Tsjechoslowakije t opzetten van winkelke- en de distributie. Daar in we ook veel samen met j partners. We hebben eel kennis in huis. Het overduidelijk dat er in nd - maar dat geldt na- jk ook voor de andere i/Eere Sovjet-staten - grote )<J ed jaar voor iiity Law hou 47 behoefte is aan technische as sistentie. Daar kunnen enkele van onze specialisten prima aan de slag". Hoewel de uitnodiging om de studie te verrichten nog niet officieel binnen is, zijn er wel al voorbereidende werkzaam heden verricht, aldus Gobes. De studie zal zich richten op de vraag hoe in een bepaalde wijk in Moskou de toevoer van le vensmiddelen geregeld kan worden. „We hopen dat we over drie tot vier maanden con clusies kunnen trekken. We moeten dan een aantal concre te aanbevelingen kunnen doen om de distributie aan te pak ken, want dat het nu niet goed loopt, is voor iedereen duide lijk. Nee, het is echt uitgeslo ten dat we zelf winkels zullen gaan openen in Rusland, ook al is de markt inderdaad zeer groot. We hebben er een paar jaar geleden bewust voor geko zen om in slechts één Oosteu ropees land commercieel aan de weg te timmeren en dat is toen Tsjechoslowakije gewor den. Vergeleken met andere Oosteuropese landen bood dat land economisch de beste mo gelijkheden. Ze waren het verst met de privatisering en ook was de schuldenlast vrij beperkt. Het is daar al moeilijk genoeg; we kunnen niet in nog meer van dat soort landen ac tief zijn". Prof. H.B. Roos, die aan de Erasmusuniversiteit in Rotter dam logistiek en distributie doceert, noemt het „opzienba rend" dat het Ahold-concern gevraagd is voor een dergelij ke studie. Maar hij voegt er snel aan toe: „Ik vind het wel een heel goede beslissing, want Albert Heijn weet natuur lijk veel van distributie af. Het is goed dat zo'n bedrijf hierbij wordt ingeschakeld. Het pro bleem is de wisselwerking tus sen handel en logistiek. Daar is kennis voor nodig die in Rus land niet aanwezig is". Het primaat zou, betoogt Roos, bij de handel moeten liggen. „Maar daar zit nou juist de kneep, want die handel is er niet. Het land kent maar enke le duizend groothandelaren. Dat is helemaal niks, zeker als je het vergelijkt met bijvoor beeld Nederland dat zo'n 150.000 groothandelaren heeft. Dat handjevol kan in Rusland rustig de prijzen opdrijven, want de mensen betalen toch wel". De Russische handelsstruc tuur is volgens hem totaal niet te vergelijken met de Neder landse situatie. „Als je in Rus land voedsel distribueert, weet je niet waar je 't heen brengt en voor wie je rijdt. Dat soort ele mentaire logistieke kanalen ontbreekt. Vroeger waren er staatslichamen, maar die zijn verdwenen. Het moet nu ko men van het particulier initia tief en dat komt nog niet goed van de grond. Het zou mooi zijn als Albert Heijn erin slaagt om aan te geven hoe er enkele nooddistributiekanalen kun nen ontstaan". Eendrachtig De specialisten van Ahold moeten inderdaad beseffen dat haast geboden is, onder streept de wetenschapper. Op het platteland zijn er nauwe lijks voedselproblemen, omdat de „landbouwstromen daar be ginnen", maar in de miljoe nensteden is de situatie nij pend. Morgen zal professor Roos tijdens zijn afscheidsre de aan de Koninklijke Militai re Academie in Breda uitvoe rig ingaan op het distributie- vraagstuk. Hij is nog enigszins terughoudend in zijn uitlatin gen omdat-ie niet al zijn kruit wil verschieten. Maar voor Roos is het zo klaar als een klontje: behalve bij de voed seldistributie moet de vroege re Sovjet-Unie steun krijgen bij het verspreiden van non- foodprodukten. Het Westen zal daarin een be langrijke rol moeten spelen. Roos vindt het zorgwekkend dat de bijdrage van Nederland in dat proces al met al vrij ma gertjes lijkt te worden. „Juist Idoor FRANS WIJNANDS BONN Een kwestie van rekenen, want rijk word je niet van wat je verdient, maar van wat je niet uit geeft. Met dat klassieke onderne mersmotto voor ogen, waren vooral de werkgevers in de noord-west Duitse staalindu strie bereid tot een verrassend compromis in de cao-onder handelingen. Daardoor werd- op het allerlaatste nippertje een staking in de Duitse staal afgewenteld. Een staking waar eigenlijk nie mand echt beter van zou zijn geworden, ook de 130.000 staalarbeiders niet, want door langdurige stakingen - en de stakingskassen waren en zijn zeer goed gevuld - zouden on herroepelijk banen op de tocht zijn komen staan. Het bereikte akkoord in de staal kost de werkgevers 500 miljoen mark meer dit jaar; een staking zou minstens 600 miljoen mark hebben gekost. Via zulke een voudige rekensommen kun nen soms compromissen wor den bereikt. Daarbij is niet meegerekend, het moeilijk in geld uit te drukken gezichts verlies wat deze bedrijfstak ge leden zou hebben bij een sta king. Stakingen in Duitsland zijn internationaal nu eenmaal een teken aan de wand. Opluchting De opluchting over het uitein delijk bereikte akkoord is van korte duur, en blijft beperkt tot de staalbranche. Maar daar mee is de arbeidsrust in de Bondsrepubliek niet gegaran deerd. Personeel bij de poste rijen blijft doorgaan met pri- kakties, die weliswaar voor het grote publiek nog niet al te hinderlijk zijn, maar die bewij zen dat de postmannen/vrou wen volop bereid zijn verder te Volgende week stemmen de le den van de vakbond voor bank- en verzekeringsperso- neel over stakingen. Als drie kwart of meer van de in totaal 430.000 aangesloten ledpn ja zeggen, gaat het Duitse beta lingsverkeer moeilijke weken tegemoet. De vakbond zegt nog mijlenver van een ak koord verwijderd te zijn: er ligt een bod van rond de 5 procent op tafel, maar de bond eist het dubbele. Ook in de bouwbranche ligt een looneis van bijna 10 pro cent op tafel. Volgens woord voerders van de IG Bau is een forse loonsverhoging absoluut noodzakelijk om de uittocht van vakbekwame bouwvak kers naarandere, beter betaal de banen te stoppen. Strijd In de strijd om de nieuwe cao's zal ook de Duitse overheid rechtstreeks betrokken wor den als het nieuwe arbeidscon tract voor de ambtenaren in onderhandeling komt. Minis ter Möllemann (FDP) van eco nomische zaken heeft bij her haling gezegd dat alles wat ho ger uitvalt dan 4 procent en nog wat achter de komma, on verantwoord is. Vooralsnog is deze strijdbare liberale minis ter de enige die geen blad voor de mond neemt als het over loonmatiging gaat. De vraag is, of bondskanselier Kohl niet eenzelfde duidelijk standpunt zou moeten gaan infiemen. Ze ker nu in vakbondskringen wordt geredeneerd dat de 6 procent loonsverhoging in de staal richting- en maatgevend is voor alle andere cao-rondes. Voor de staalarbeiders is het van groot, vooral psycholo gisch belang, dat zij qua hono rering nu eindelijk gelijkge trokken zijn met hun collega's uit de metaalindustrie. De situ atie in de Duitse staal is even wel allesbehalve rooskleurig. Gekelderde prijzen en harde internationale concurrentie hebben alle Duitse staalbedrij ven in de rode cijfers gebracht. ROTTERDAM - De com missie van aandeelhou ders van Nedlloyd heeft besloten geen bezwaar te maken tegen de voorgeno men benoeming van me vrouw N. Kroes tot com missaris van het trans- pprtconcern. Wel de commissie is van me ning dat de raad van commis sarissen ook na de benoeming van Kroes en de grootaandeel houder Hagen uit Noorwegen nog niet voldoende evenwich tig is samengesteld, omdat de stem van de aandeelhouders onvoldoende in de raad door klinkt. Zij hoopt dat commis sarissen bij volgende vacatu res alsnog, overeenkomstig de toezeggingen die op de aan deelhoudersvergadering van 30 mei 1991 zijn gedaan, een tweede commissaris uit de aandeelhouderskring zal be noemen. De commissie was direct al te vreden over de benoeming van Torstein Hagen, die lange tijd tevergeefs heeft geprobeerd voet aan de grond te krijgen bij Nedlloyd. Gezien de toezeg gingen op de aandeelhoyu- dersvergadering beraadde de commissie zich nog over oud minister Kroes, die niet tot haar kandidaten behoorde. DEN BOSCH - De com puterfabrikant Tulip uit Den Bosch blaakt van op timisme. Ondanks een re cessie op de Europese markt, waarbij de omzet van alle Europese compu terleveranciers in het af gelopenjaar met ongeveer 15 procent kelderde, durft Tulip-directeur F. Hetze- nauer te spreken over een „goed jaar" voor zijn be drijf. Niet alleen kon de omzet over geheel 1991 licht groeien, ook de marges bleven op peil. Dit zei hij gisteren tijdens de pre sentatie van een nieuwe serie computers. Precieze winstcij fers wil hij niet geven - die wor den pas in maart gepubliceerd - maar hij verwijst naar het persbericht van 31 oktober vo rig jaar. Daarin meldde Tulip dat de „netto-winst uit norma le bedrijfsvoering in de tweede helft van 1991 hoger zal uitko men dan het. eerst halfjaar in 1991". De computerproducent noteerde in de eerste zes maanden van 1991 een opera tioneel resultaat van 4,4 mil joen op een nettowinst van 8,2 miljoen. Terwijl computergiganten zo als IBM, DEC en Compaq met afzetproblemen kampen en duizenden banen moeten schrappen, lijkt Tulip zonder al te grote kleerscheuren door de storm heen te komen. „Ik ben behoudend optimistisch over 1992", aldus Hetzenauer, „Als je kijkt naar de laatste vier jaar dan hebben wij de bruto-marges kunnen behou den. In het laatste jaar gingen de marges zelfs omhoog". Tulip opereert agressief en wil nog agressiever optreden. Nieuwe machines met chips van het type 486 moeten het mogelijk maken dat marktlei der IBM in Nederland van de troon wordt gestoten. „We wil len marktleider op alle markt segmenten worden. We reali seren ons dat we hoog grij pen", aldus Hetzenauer. Re cessie in de computerindus trie? De Tulip-topman, die ooit in Nederland aankwam met twee tientjes op zak, ziet nog kansen genoeg. UTRECHT - Het overleg over een nieuwe cao voor de bouwnijverheid zal in formeel worden voortge zet. Dat was gisteravond de uitkomst van gesprek ken tussen de Hout- en Bouwbond CNV en de werkgeversorganisatie AVBB. Dat heeft voorzitter Van Woer den van het cao-overleg na af loop meegedeeld, volgens een woordvoerder van de Hout- en Bouwbond. Het overleg lijkt daarmee te zijn vlotgetrokken, hoewel er vermoedelijk nog niet echt verder onderhandeld gaat worden. Ook een datum voor het nieuwe informele overleg is niet geprikt. Twee weken geleden liepen de cao onderhandelingen vast vanwe ge te zeer uiteenlopende voor stellen en eisen. De vakbon den weigerden tijdens de laat ste cao-onderhandelingsronde in te stemmen met - al versoe pelde - voorstellen van de werkgeversorganisatie AVBB om het ziekteverzuim in de be drijfstak terug te dringen. Over de inhoud van de giste ren gevoerde gesprekken zijn geen verdere mededelingen gedaan. Niet duidelijk is of de werkgevers hun voorstellen hadden aangepast of daartoe bereid waren. Ook bomen en planten hebben stress Niet alleen mensen en dieren kunnen ten onder gaan aan stress, planten schijnen ook te kunnen lijden aan minder prettige verschijnselen, die door stress worden veroorzaakt. Op de Vakbeurs Algemene Toelevering in de Jaarbeurs in Utrecht wordt vanaf 7 februari de eerste opera tionele laser stressmeter voor bomen en planten getoond. De reactie van de plant op de laserflits geeft in getallen de mate aan van de facto ren, die het welbevinden negatief beïnvloeden, zoals bodem- en luchtverontreiniging. Het gloednieuwe instrument is gebouwd door de Ne derlandse Instrumenten Compagnie en wordt dit jaar uitgebreid getest in Oost-Duitsland. Dit leaf-stress project is een staaltje van magatroni- ca, een combinatie van werktuigbouw, fijnmechanica, optica en elektronica. FOTO: ANP Ongeveer 49.000 ondernemers (14 procent van het totaal) zijn van mening dat ook de zondag als werkdag moet worden in gevoerd. Dit blijkt uit een uit gebreid NIPO-onderzoek dat deze week wordt gepubliceerd in 'Ondernemersvisie', het maandblad van de werkge versorganisatie KNOV. Als be langrijkste reden voor de ver lenging van de bedrijfstijd wordt genoemd dat dit de Eu ropese concurrentiepositie van het Nederlandse midden- en kleinbedrijf versterkt. Het onderzoek toont echter ook aan dat de meerderheid van de ondernemers een ver lenging van de werktijd in het weekend als niet haalbaar er vaart. Desondanks blijkt dat ruim 42.000 ondernemers de bedrijfstijd in het afgelopen kalenderjaar al hebben ver lengd. Betere serviceverlening aan de klant was daarbij de meest genoemde reden. De meeste werknemers in deze 42.000 bedrijven hebben overi gens weinig baat gehad bij de maatregel. Ongeveer de helft van alle ondernemers zegt hiervoor geen extra personeel te hebben aangenomen en bo vendien heeft slechts een der de van de 42.000 ondernemers de salarissen verhoogd. Een bouwvakker bevestigt een bouwlamp bij de 'Stibbe-toren' naast het WTC-gebouw in Amsterdam Er lijkt weer enig licht in de duister nis te komen nu het overleg over de bouwcao in informele sfeer wordt voortgezet. FOTO: ANP Het hoofdkantoor van Ahold in Zaandam. Het bedrijf wordt betrokken bij een studie naar de distributie van voedsel in'Moskou. FOTO: PR omdat we ons zo graag profile ren als 'Nederland Distributie land'. Kennelijk lukt het als BV Nederland onvoldoende ons te afficheren als land met veel distributiekennis. Dat lijkt me niet zo positief. Ik heb Jeltsin hier ook nog niet ge zien met verzoeken tot steun. Ik denk dat de ministeries van economische zaken en verkeer en waterstaat eendrachtiger moeten samenwerken om Ne derland als distributieland te verkopen. Het komt nu niet. goed uit de verf'. Idoor ANDRÉ VAN DER WATEREN DEN HAAG - Het open stellen van bedrijven in het weekeinde is voor een groot aantal ondernemers in het midden- en kleinbe drijf geen taboe meer. Ruim 182.000 van de 350.000 ondernemers in deze sector vinden met name de zaterdag een uit stekende dag voor het ver lengen van de bedrijfstijd.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 7