£eidóe (Sowuvnt Nog geen datum reis Zuid-Afrika OHEÏÏ Legpuzzel rond verdwenen nazi's stukje completer CcldócSouxont 9 Rode-Hoedgroep wil nog geen nieuwe partij mna 15 r 14 Dagen Gratis^ Turkije evacueert D r 1 r» nan rl getroffen dorpen YJY HlgClllI Habash al eerder in Frankrijk behandeld Kostbare kiok en sieraden buitgemaakt Zoeterwoude huldigt Jeroen Straathof INFORMATIE ZONDER SENSATIE Cfiidae Soutuut 3 FEBRUARI 1992 4/' in twee katernen Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C Leune. 83ste jaargang no. 25253. Losse nummers 1,50. 'Uitgebuite' ex- gijzelaar McCarntney wil tv-programma verbieden LEIDEN OMGEVING Speeltuin op dak nieuwbouw AZL Delftse violist (12) ster van de lordens Viooldagen FC Den Haag wil stappen tegen scheidsrechter Luinge LPO: een professionele katecheet per dekenaat Wegenwacht: „Ik laat Winterspelen vierkant over me heen komen" Idoor KOOS VAN WEES AMSTERDAM - De Rode- Hoedgroep rond voormalig PvdA-partijvoorzitter André van der Louw zal voorlopig niet overgaan tot de oprichting van een nieuwe partij. Dit bleek gis teren tijdens het tweede open bare debat van de groep, die voornamelijk bestaat uit ver ontruste Partij van de Arbeid- leden. Van der Louw en zijn medestanders willen eerst ko men tot een sociaal-democrati sche vernieuwingsbeweging, waarvan de koers nog bepaald moet worden. Volgens Van der Louw kan dat betekenen dat gekozen wordt voor vernieu wing binnen de PvdA, of voor de functie van 'aanjaagcen- trum' voor samenwerking met progressieve groepen. Pas in het uiterste geval, als de soci aal-democratie nog verder af glijdt, komt een nieuwe partij in zicht, vindt Van der Louw. Pas na het PvdA-partijcongres in maart zal duidelijk worden welke van deze drie wegen de Rode-Hoedgroep zal inslaan. Pagina 4: Van der Louw is PvdA-cultuur beu Astrid Roemer uit fractie Groen Links DEN HAAG - Astrid Roemer verlaat de fractie van Groen Links, maar blijft wel lid van de Haagse gemeenteraad. Volgens de Surinaamse schrijfster zou het 'ontmoedigend' zijn voor vrouwen en migranten als zij de gemeenteraad zou verlaten. Fractievoorzitster Jeannine Molier vindt dat Roemer haar zetel moet teruggeven. De schrijfster kreeg de zetel na de verkiezingen van 1990 aange boden van de fractie; zij had niet genoeg voorkeurstemmen gekregen om de raad op eigen kracht te halen. Skinheads mishandelen buitenlanders Idoor WILLEM GOUDRIAAN DEN HAAG - De Haagse politie heeft gisteren twee keer moeten ingrijpen, toen groepjes 'skinheads' in de stad buitenlanders bedreigden en mishandelden. In de Oude Molstraat werd in de vroege morgen een 35- jarige Haïtiaan uitgescholden met racistische kreten en daarna afgetuigd door vier skinheads. De man werd ge slagen en geschopt en moest in het ziekenhuis worden behandeld aan een hoofdwond, maar kon daarna naar huis. De daders, drie jeugdige Rotterdammers en een Hagenaar (24), werden kort daarna op de Grote Markt aangehouden. Er werd een vlindermes in beslag geno men. Gisteravond hield de politie drie Haagse skinheads van 23, 25 en 28 jaar aan, nadat ze op het Hobbemaplein enkele Turkse en Marokkaanse kinderen hadden ge schopt en geslagen. Ook een Turks echtpaar moest het ontgelden. De slachtoffers hebben geen aangifte ge daan. De politie is op zoek naar getuigen. Actiegroep vernielt gevechtshelikopters ARNHEM - De actiegroep ,AHe politieke gevangenen in Nederland vrij" zegt verant woordelijk te zijn voor het ver nielen en in brand steken van acht gevechtshelikopters op de vliegbasis Deelen, even ten noorden van Arnhem. De ver nielingen zijn afgelopen nacht aangericht. Twee toestellen zijn zwaar beschadigd. In de verkla ring staat dat de actie een „in dringend protest is tegen de be wapeningsplannen van deze sa menleving". Volgens de actie groep moet „het geldverslin dende wapentuig worden opge ruimd en de export van wapen tuig worden stopgezet". Babic houdt eenheid tegen BELGRADO Ondanks koortsachtig overleg zijn de Servische leiders er afge lopen weekeinde niet in geslaagd de een heid in hun gelederen te herstellen. Sterker, de standpunten over het al dan niet toelaten van vredestroepen tot de Servische gebieden in Kroatië hebben zich alleen maar verhard. „Wij blijven er bij dat de blauwhelmen zich langs de frontlinies moeten legeren", wees hoofd opposant Milan Babic, president van de autonome regio Krajina, de komst van VN-militairen naar zijn zelf uitgeroepen staatje opnieuw af. President Slobodan Milosevic van Servië, leden van het door Servië gedomineerde presidium, de Montenegrijnse president Momir Bulato- vic en zelfs legercommandant Blagojè Adzic hebben zich gecomiteerd aan het vredesplan. SAO PAULO - De legpuz zel over de afloop van de IVeede Wereldoorlog vordt misschien een stuk- e completer. In de Argen- ijnse hoofdstad Buenos Aires liggen zoals bekend vanaf heden de documen ten voor het publiek ter in zage over de nazi-kopstuk ken, die na de val van het Derde Rijk naar het land van de tango vluchtten. De beslissing om de staatsge heimen uit de kluis te halen en over te hevelen naar het natio naal archief is te danken aan de Argentijnse president Menem. Vandaag heeft hij hij zijn initia tief officieel bekend gemaakt. Het staatshoofd kwam tot deze opmerkelijke stap na heftig aandringen van Joodse organi saties in de Verenigde Staten. Deze hadden Menem tijdens het bezoek aan Amerika enige maanden geleden te verstaan gegeven dat het nu eindelijk wel eens tijd wordt om open heid van zaken te geven. Aan die wens is de Argentijnse pre sident nu tegemoet gekomen. Argentinië heeft zich altijd in een waas van geheimzinnig heid gehuld over haar flirts met nazi-Duitsland. Niet onbegrij pelijk overigens, want geen en kel land zou er prat op gaan om openlijk te bekennen dat het heeft geheuld met het wreedste regime uit de moderne geschie denis. Officieel stonden de Zuidame rikanen tijdens de Tweede We reldoorlog aan de zijde van de I Postcode/Plaats: I Telefoon: (voor controle op bezorging) geallieerden, maar het is een publiek geheim dat wijlen dic tator Peron warme sympa thieën koesterde voor Hitier en Mussolini. Dat zes miljoen jo den in de gaskamers hun laat ste adem uitbliezen, deerde de generaal blijkbaar niet zoveel. Pagina 5: Zesduizend wanho pige nazi's waren welkom in Argentinië j B.I 071-313677 I Of deze bon opsturen in een I open envelop - zonder postzeg naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag 711 848 003000 13 Tennissers niet voorbij stadium van uitschieters Wisselvallig Noordwijk stoomt op naar de top Vannacht opklaringen en minimumtemperaturen van 3 graden aan zee tot rond het vriespunt in het binnenland. Overdag toenemende bewolking en in de loop van de dag vooral in het midden en zuiden van het land af en toe regen. Middagtemperatuur rond 6 graden. Matige, later aan de kust vrij krachtige, westelijke wind, kracht 4 a 5. Het IJzeren Gordijn mag dan weggeschoven zijn, er moet nog heel wat gebeuren in Tsjechoslowakije. Onderweg naar het dorpje Brezi bij Praag zie je overal dat de privatisering van staatszaken er steeds meer kleur aan de wat grauwe samenleving geeft. Maar ook dat veel kerken in de steigers staan. Dat is (nog) niet het geval met het kerkje van het bij Praag gelegen Brezi, dat wel dringend aan restauratie toe is. Ook aan een klok, want die is uit de toren gestolen. Via een inzamelingsactie zorgen de lezers van de Leidse Courant voor een nieuwe. Wie nu meteen een gratis veertiendaags proefabonnement neemt kan het daarmee uitgespaarde geld daar mooi aan besteden. I Ik wil O de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. G een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. j G direct een definitief abonnement. a De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: IG maand f. 27,00 (met automatische betaling) G kwartaal f. 82,80. LO' I Dhr/Mevr:Voorl: I Straat: DAVOS Er is nog geen datum vastgesteld voor een officieel bezoek van de Nederlandse regering aan Zuid-Afrika. Wel is in gro te lijnen overeenstem ming bereikt over de voor waarden waaronder zo'n reis kan plaatsvinden. Dit bleek gisteren na afloop van uitvoerige besprekingen tus sen premier Lubbers, vice-pre mier Kok en minister van bui tenlandse zaken Van den Broek met de Zuidafrikaanse presi dent De Klerk, ANC-voorzitter Mandela en Inkatha-leider Bu- thelezi in Davos. Lubbers verklaarde na afloop van de gesprekken dat het ka binet zich nog intern moet be raden, maar dat inmiddels dui delijk is dat de reis „op enig moment zal plaatshebben". Eerder op de dag had vice-pre- mier Kok Mandela ertoe weten te bewegen zich wat soepeler op te stellen. Het ANC houdt niet meer vast aan zijn eis dat een bezoek op het niveau van de premier pas mogelijk is als in Zuid-Afrika daadwerkelijk een interimrege ring is geïnstalleerd. Zo'n be zoek, zo liet Mandela, doorsche meren, kan ook plaatsvinden zodra een datum voor de vor ming van de overgangsrege ring is vastgesteld. Voor het ANC staat dan vast dat het her vormingsproces 'onomkeer baar' is. Zoiets zou volgens Mandela binnen zes maanden mogelijk kunnen zijn. President De Klerk noch Man dela gaven in Davos blijk van gekrenkte trots naar aanleiding van alle verwikkelingen rond om het bezoek. De Klerk liet weten een bezoek ook op latere datum te verwelkomen, Man dela prees zowel Kok als Lub bers voor hun steun bij de strijd tegen de apartheid. Pagina 3: Kok waarschijnlijk mee naar Zuid-Afrika CDA en PvdA: terugkeerpremie voor Vietnamezen DEN HAAG De Nederlandse regering zou moeten onderzoe ken of het mogelijk is Vietna mezen die naar hun geboorte land terugkeren, financieel te ondersteunen. Dit verzoek wil len de regeringsfracties CDA en PvdA morgen op tafel leg gen tijdens een debat met staatssecretaris Kosto over de repatriëring van Vietnamese asielzoekers. Het debat was aangevraagd door oppositiepartij D66 die zich danig heeft geërgerd aan het 'gesol' afgelopen weekein de met vier Vietnamese asiel zoekers. De vier werden vrijdag op het vliegtuig naar Tsjecho slowakije gezet, het land waar zij enkele jaren als gastarbei ders hadden gewerkt. Tsjecho slowakije weigerde echter de Vietnamezen toe te laten, waar na zij zondag naar Nederland terugvlogen. Een grote kamermeerderheid van CDA, WD, D66 en Groen Links vindt dat staatssecretaris Kosto van justitie fout heeft ge handeld. De nieuwe Nelson Mandelabrug over de rijksweg A 12 bij Zoetermeer is afgelopen weekend beklad. In de nacht van zaterdag op zondag wer den met spuitbussen hakenkruizen en de tekst 'Buitenlanders raus' aangebracht. Overigens gaat de gemeentereiniging zo snel mogelijk deze uitingen van racisme verwijderen. FOTO: STEPHEN EVENHUIS ANKARA Turkije wil de in woners evacueren van dorpen in het bergachtige zuidoosten van het land, waar zeker 142 do den zijn gevallen bij ee'n reeks lawines. De mensen zullen naar naburige steden worden over gebracht. „Wij zullen al onze fa ciliteiten gebruiken", zo ver klaarde de minister van huis vesting, Onur Kumbaracibasi. Het afgelopen weekeinde wer den met name de drie oostelij ke provincies getroffen door een reeks lawines, veroorzaakt door hevige sneeuwval. Zeker 142 mensen kwamen om en er worden nog 150 personen ver- Met man en macht wordt in de getroffen gebieden gezocht naar overlevenden. Aan de zoekacties nemen ook in Tur kije gelegerde Amerikaanse militairen deel. De hevige sneeuwval bemoeilijkt de red dingswerkzaamheden. Red dingswerkers vonden gisteren in Gormec, een 258 zielen tel lend dorp in de provincie Sir- nak, 26 lijken. Het dorp werd zaterdag bedolven onder een enorme sneeuwmassa. Een pa ramilitaire politiepost werd door een lawine verwoest en 65 van de 121 daar gelegerde man nen vonden de dood. Hakenkruizen op Mandelabrug Idoor BOB VAN HUËT PARIJS De Franse president Mitterrand heeft premier Cres son en minister van binnen landse zaken Marchand op het matje geroepen wegens de on waarschijnlijke affaire Habash. Enkele uren nadat de Pale stijnse extremist was terugge vlogen naar Tunis werd spoed beraad gehouden op het Elysee. Cresson moest daarvoor deel name aan het economisch over leg in Davos afzeggen. Na af loop van het spoedberaad werd bekend dat opnieuw twee hoge ambtenaren ontslag is aange zegd. Ze zouden de komst van de omstreden Habash hebben goedgekeurd. De rechtse oppo sitie eist zelfs het vertrek van Cresson. Maar regeringswoord voerder Jack Lang meende dat de hele zaak overmatig was geëxploiteerd door de oppositie en de media. Volgens hem „moest het blijven bij" het ont slag van de verantwoordelijke topambtenaren. De onwaarschijnlijke knullig heid waarmee zijn 'discrete' op name werd omkleed heeft het socialistische bewind in grote verlegenheid gebracht. Vol gens Palestijnse bronnen zou Habash zelfs al eerder in Frankrijk zijn behandeld, maar onder een valse naam. Bekend is ook dat nog meer extremis ten uit het Midden-Oosten en Iran de afgelopen jaren op Franse bodem hebben ver toefd. Met medeweten en op kosten van de autoriteiten. De bezoeken maakten deel uit van subtiele manoeuvres die terro ristische aanslagen in Frank rijk en Europa moesten voorko- Pagina 5: Habash onder zware bewaking op Algerijns vlieg tuig gezet DEGSTGEEST - Een inbreker leeft vanmorgen voor enkele tienduizenden guldens aan sie raden en een antieke Friese Staartklok gestolen uit een wo ning aan de Admiraal de Ruy- terlaan in Oegstgeest. Hij was binnengekomen via een raam aan de voorzijde van de woning. De bewoner werd vanmorgen rond zes uur wakker van het ge stommel. Ook is er ingebroken in een woning aan de Frans Halslaan. Dit moet tussen vrij dagochtend en zondagmiddag zijn gebeurd. De inbreker kwam de woning binnen door de keukendeur open te breken. Hij ging er vandoor met een vi deo-recorder, bankpapieren en sieraden. ZOETERWOUDE - De wereldtitel die jeugd- schaatser Jeroen Straathof het afgelopen weekeinde in Warschau behaalde krijgt vandaag in Zoeter woude een feestelijk ver volg. Vanavond (aanvang 20.30 uur) staat de kersverse 19-jarige kampioen centraal in een door de plaatselijke ijsclub Don Bos- co georganiseerde „informele avond". Jeroen Straathof kwam van middag om ongeveer half één aan op Schiphol. Na de feeste lijke ontvangst door zijn Zoe- terwoudse fans op de luchtha ven vertrok het gezelschap naar het gemeentehuis waar burgemeester Hou dijk de „sportman van het jaar" van Zoeterwoude feliciteerde met zijn prestaties. Pag 13: Straathof volgt Zand- stra op. Met het aanbrengen van de twee beweegbare delen, de vallen, is de bouw van de nieuwe Leimuiderbrug over de Ringvaart dit weekeinde in een nieuwe fase aangeland. De beide vallen van dertien en tien meter breed en 90 en 80 ton zwaar waren vrijdag al over het water aange voerd.' De beide vallen lagen zaterdag volgens plan op hun plaats. Om de brugdelen in evenwicht te houden wordt 140 tot 150 ton ballast aangebracht. Daarmee worden de brugdelen morgen rechtop gezet. Dan pas is ook weer scheepvaart mogelijk over de Ringvaart. De werk zaamheden gaan 24 uur per dag door. Daarbij zijn 15 tot 20 mensen betrokken van Ballast Nedam en Genius IJmuiden. Komende zomer moet de nieuwe brug klaar zijn. Vervolgens wordt begonnen met de reconstructie van de ernaast gelegen oude brug. In het voorjaar van 1993 moet alles af zijn, waarmee een einde komt aan jaren van files voor deze flessehals in de verbinding tussen Alphen en Amsterdam. FOTO: WIM VAN NOORT Vallen gemonteerd van Leimuiderbrug

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1