Leiden wil bouw van 2000 extra woningen LEIDEN OMGEVING Samenwerking tussen Leidse parochies Zwaan met kogeltjes doorzeefd Een cadeau van formaat kidócGou/umt ZATERDAG 1 FEBRUARI 1992 LEIDEN - De parochies Hartebrug en Herensin gel werken aan een gezamenlijk pastoraal plan. Aanleiding is het wegvallen van pastores van wie de opvolging nog zeer onzeker is. Vorig jaar november overleed onverwacht de pastor van de Herensingelkerk, pater P de Ridder. In juni van dit jaar gaat pater B. Demmers van de Hartebrugkerk met emeri taat. De franciscaanse kloosterorde tot wie beiden behoren, kan geen enkele garantie geven voor hun opvolging. Beide parochies moeten daarom waarschijnlijk terugvallen op de grote groepen vrijwilligers die zij rijk zijn. Daarvan uitgaand is het de bedoeling dat er voor de twee parochies een gezamenlijk pastoraal plan wordt opgesteld. De paro chianen van beide kerken moeten zich daarin terug kun nen herkennen, terwijl het plan ook gedragen moet kun nen worden door het bisdom en het dekenaat Leiden. Een eerste aanzet voor zo'n plan is al in augustus vorig jaar ge maakt door de franciscaan pater Piet van 't Walderveen. Daarna is een stuurgroep ingesteld om een beleidsplan te ontwikkelen. Die werkzaamheden zijn aanleiding om maandag vanaf 20.00 uur een informatie-bijeenkomst te houden in De Menswording-kerk aan het Heelblaadjespad 1 in Leiderdorp. De parochianen worden dan geïnformeerd over de stand van zaken. Zij kunnen dan bovendien ideeën ventileren over het vervolg. Tijdens de bijeenkomst wordt geprobeerd een eerste ontwerp-pastoraal plan op te stellen. Gehoopt wordt dat in mei met de uitvoering van het defini tieve plan begonnen kan worden. LEIDEN Op het recreatie- eiland de Strengen/Tengnagel hebben medewerkers van de ge meentelijke directie Groen woensdag een dode zwaan ge vonden. Het dier was doorzeefd met kleine loden kogeltjes. De politie denkt dat de kogels af komstig zijn uit een zwaar lucht drukpistool en zoekt eventuele getuigen van deze grove vorm van dierenmishandeling. De voormalige Zeevaartschool aan het Noordeinde biedt nu nog alleen onderdak aan de Stichting preekgestoelte Joor raadsleden H EI DEN - De leden van de 2 eidse gemeenteraad moeten lortaan hun zitplaats verlaten ze het woord voeren. Ook - ethouders maken vanaf dins- ig, net zoals bijvoorbeeld Ka- erleden, de gang naar het ireekgestoelte. Dat krijgt een jntrale plaats in de raadszaal. et gaat hierbij om een van de aatregelen die de gemeente- ilitiek aantrekkelijker oeten maken voor een breed ïbliek. Om in stijl te blijven urnen er ook nog vier interrup- emicrofoons. Alleen leden van ■t college hoeven daar geen toruik van te maken bij inter- ipties van andere sprekers. bestaande microfoons op de ifels van de raadsleden mogen de toekomst alleen nog ge nikt worden voor korte op- lerkingen. ehalve deze vormveranderin- in, staat de raad nog iets leuws te wachten. Voortaan ordt voorafgaand aan de be- jndeling van de raadsagenda •n half uur uitgetrokken om olitieke actualiteiten' te be- ireken. Voor alle duidelijk- eid dan komen zaken aan de /aarvan naar het oordeel an de raad zowel het politieke speet als het actuele aanneme- jk te maken is", zo schrijft ethouder J. Walenkamp die estuurlijke vernieuwing in jjn portefeuille heeft. kunde Over een half jaar ook aan een huisarts, verlos kundigen, Kruiswerk en fysiotherapeut. FOTO' WIM VAN NOORT Zeevaartschool wordt centrum gezondheidszorg LEIDEN Voor de struc tuurschets voor de Leidse regio, die in september van dit jaar klaar moet zijn, gaat Leiden uit van de bouw van 2000 woningen extra. Het totaal komt daarmee op 13.00. In no vember vorig jaar zette wethouder Van Rij (ruim telijke ordening, volks huisvesting) nog in op de bouw van minimaal 11.000 huizen in de periode 2000- 2015. Dat staat in een raadsvoorstel dat volgende week wordt uitge bracht. „Gebleken is dat wij elk decennium al meer dan 10.000 woningen hebben gebouwd. Dan mag je voor een periode van vijftien jaar toch minstens van hetzelfde aantal uitgaan. Als daarnaast de verdunning van de woningbezetting door gaat omdat ouderen langer zelf standig blijven wonen of kinde ren eerder het huis uitgaan, is bijstelling naar boven niet uit te sluiten", aldus de wethouder van volkshuisvesting. In het voorstel is een keuze ge maakt uit de woningbouw- en bedrijfslokaties die iri de voor bereidingsnota structuurschets Leidse regio werden opge voerd. Naar de haalbaarheid van deze lokaties zal de komen de maanden onderzoek worden verricht. Voor woningbouw komen de Broek Simontjespolder, het vliegveld Valkenburg, de Krim- wijkpolder, de Boterhuispolder en de Papewegse polder in aan merking. Het onderzoek naar de bedrijfsterreinen spitst zich toe op Rhijnfront, Veenderveld, de Munnikenpolder en de Oost- vlietpolder. Met de keuze van die laatste lokatie wordt ver gaand tegemoet gekomen aan de wens die de Kamer van Koophandel al jaren uitspreekt, om de Oostvlietpolder tot be drijfsterrein te bestemmen. Er loopt echter ook onderzoek in hoeverre de polder gebruikt kan worden voor stort van ver vuild baggerslib. Buffer De Leidse wethouder Van Rij zou het liefst bouwen op het vliegveld Valkenburg, waar maximaal 10.000 woningen een plaats kunnen vinden. „Als daar gebouwd kan worden, zijn we een heel eind verder. Bebou wing van de Papewegse polder levert slechts zo'n 4000 wonin gen op: in de richting van Was senaar moet de bebouwing al minder dicht zijn omdat daar landgoederen liggen". Boven dien ligt in het noorden van de Papewegse polder een hoge- druk aardgastransportleiding, waar volstrekt niet op gebouwd mag worden. Bebouwing van bijvoorbeeld Elsgeest, tussen Voorhout en Rijnsburg, lijkt dan onontkoombaar, aldus Van Rij. Een combinatie van de lo katie Valkenburg en de Pape wegse polder sluit hij uit omdat er dan geen enkele groene buf fer meer is in een sterk verste delijkt gebied. Komende maand moet de raad groen licht geven om het onder zoek te starten. Binnen een half jaar moet dan de structuur schets op tafel liggen. Volgens Van Rij is haast geboden. „De provincie wil dit jaar ook het Streekplan herzien. Bovendien dingt de regio Dordrecht mee naar de gelden die in het kader van Vinex (de Vierde Nota Ruimtelijke Ordening Extra) beschikbaar zijn gesteld. Wie het eerst komt, krijgt het geld dat nog in de pot zit". 'Niet wakker' De wethouder is blij dat het 're gionaal denken' eindelijk enigszins voet aan de grond krijgt. „Ook al bestaat er nog geen officieel samenwerkings orgaan, het is niet langer 'ieder voor zich". Men is er blijkbaar achtergekomen dat dat beleid niet meer werkt". Hij betreurt het echter dat het Samenwer kingsverband Duin- en Bollen streek nog niet heeft getoond dat het constructief wil mee denken. Terwijl dat hoogst noodzakelijk is dat als Van Rij zijn zinnen heeft gezet op Val kenburg, waar Katwijk ook een grote claim heeft gelegd. „De Duin- en Bollenstreek wees sa menwerking af en verwijt Lei den nu arrogantie. Jammer, maar daar lig ik niet wakker LEIDEN - „Een voor Leiden uniek project". Zo noemt huis arts H. de Jong het plan om in de vroegere Zeevaartschool aan het Noordeinde een aantal praktijken samen te brengen. Onder één dak komen daar vanaf mei de huisarts, verlos kundigen. het consultatiebu reau zuigelingen, de stichting Kruiswerk en een fysiothera- De verschillende praktijken gaan nauw samenwerken, maar op een andere basis dan de ge zondheidscentra in de Meren- wijk en de Stevenshof. De Jong: „Het is formeel ook geen gezondheidscentrum. Daar voor moet je aan een aantal ei sen voldoen voor de samenwer king. Toch zal er zeker sprake van uitwisseling zijn". Zo kun nen de verloskundigen zonodig direct een beroep op de huis arts doen voor een aanvullende controle. Andersom kan de dokter op zijn beurt in voorko mende gevallen direct overleg gen met bijvoorbeeld de fysio therapeut. De Jong wil overi gens nog niet aangeven welke verloskundigen meeverhuizen. „Zij moeten de huur van hun huidige pand eerst opzeggen en vinden het niet fatsoenlijk als het vertrek via de krant naar buiten komt. Het consultatiebureau krijgt met de verhuizing één centrale plek in de binnenstad. Nu zijn er nog twee bureaus aan de Ma- rislaan en de Oude Rijn. Voor huisarts De Jong betekent de verplaatsing vanaf het honderd meter verderop gelegen Noord- eindeplein, waar behalve zijn praktijk ook die van de artsen Kooijman en Crul zijn geves tigd, een einde aan bereikbaar heidsproblemen. Daarvoor zocht hij al langer een oplos sing. Zijn huidige praktijk is moeilijk toegankelijk voor ou deren en gehandicapten en er kan niet worden geparkeerd. De voormalige Zeevaartschool heeft eigen parkeerplaatsen. De huisartsenpraktijk komt op de begane grond, evenals de verloskundigen en het consul tatiebureau. Het Kruiswerk krijgt daarnaast een kantoor op de eerste verdieping. Daar komt ook de fysiotherapeut. Naar verwachting wordt het pand vanaf april aangepast. In de periode mei-juni trekken de nieuwe gebruikers er geleide- Burgerschapskunde Het gebouw van de Zeevaart school herbergt nu nog de Stichting Burgerschapskunde. Die moet echter als gevolg van bezuinigingen inkrimpen. Er verdwijnen enkele arbeids plaatsen, terwijl ook het ontrui men van een deel van het ge bouw moet bijdragen aan de be zuinigingen. De afgelopen maanden meldden zich daar voor verschillende gegadigden voor het vrijkomende gedeelte. Het ging daarbij met name om culturele instellingen. Zo meld de zich ook een geluidsmu- seum, het museum voor fonolo gie. Gebruikers die goed in het historische pand zouden pas sen omdat het een culturele be stemming heeft. Om uiteenlo pende, vooral Financiële rede nen ketste dat af. Uiteindelijk bleven De Jong, de verloskun digen en het Kruiswerk over. Onlangs is met de gemeente, ei genaar van het gebouw, in prin cipe overeenstemming over het plan bereikt. Komende week wordt verder overlegd over een huurcontract. De hele gang van zaken vergde nogal wat tijd om dat De Jong voor de verplaat sing van zijn praktijk, zo'n hon derd meter verderop aan het Noordeindeplein, eerst toe stemming nodig had van de vestigingscommissie. Een zaak waar wethouder S. de Vreeze (welzijn) bij is betrokken. Daar naast moest wethouder T. van Rij (ruimtelijke ordening) zijn goedkeuring geven omdat het gebouw een andere bestem ming krijgt. WEEKEINDE iet bijdragen van Frank Buur man, Rudolf Kleijn, Rens Kol- denhof en Monique Roso. Slagveld Dat er ook nog treinen aanko men en vertrekken is zo lang zaam aan verbazingwekkend. De plek waar een half jaar gele den nog het - weliswaar krak kemikkige Leidse station stond vertoont inmiddels trek- ies van een waar slagveld. La gen die sporen drie en vier nu wel of niet in dat gapende gat rechts of bovenaan de trap. Of moet de bestemming alsnog worden gevonden via het Rijnsburgerviaduct. Vragen die de meer dan tienduizend mensen die^ hier dagelijks langslopen nauwelijks lijken te raken. Zij kunnen zich koes teren in de gedachte dat Lei- er een paar jaar een echt station heeft. En dat de NS- halte in de Sleutelstad in toe komstige drukken van Van Dale's woordenboek niet meer kan worden opgevoerd om het begrip lelijkheid te illustreren. Water (1) Oude wijn in nieuwe zakken. Als ooit een spreekwoord er gens op van toepassing was dan wel dit op de Sassenheim- se raad van afgelopen dinsdag. Geen misverstanden. We wil len de geachte afgevaardigden natuurlijk geenszins vergelij ken met zakken van welke leeftijd dan ook. Het nieuwe in de accommodatie, zo als ze dat in Sassenheim graag netjes formuleren. Het oude in het dodelijk saaie oeverloze ge leuter dat schijnbaar onlosma kelijk verbonden is aan d^ be raadslagingen van de Sassen- heimse uitverkorenen. En de avond begon nog wel zo mooi. Het nieuwe gemeente huis mag er tenslotte wezen. Bijkans nachtblind geraakt door het oude donkere en be- j lompte vergaderhol koos de aad met graagte voor een nieuw met licht overgoten ont werp. Gezien de kwistige toe- Passing van doorzichtige ste nen moeten de dames en heren politici gedacht hebben dat het leven in een glazen huisje zo nog niet is. Of neem de kappen naar boven waar het tollege huist. Het was bijna statig zoals burgemeester Hu- hert de Jonge met zijn gevolg de trappen afschreed, ware het niet dat het waardig schrijden $n kunst is die misschien niet helemaal besteed is aan wet houder Jan Karremans. En wat '■e denken van de entree voor de gewone stervelingen. Wie het gemeentehuis betreedt net tot zijn verbazing dat de slotgracht van buiten dwars door een - jawel - glazen mnd naar binnen loopt. Daar togen de bezoekers vervol lens over een jawel plexi glazen loopbrug, zodat hen leen glimp van het waterige Het Leidse spoorwegstation ziet er uit alsof het is uitzicht ontnomen wordt. En onwillekeurig borrelt de ge dachte op, dat vöör de water partijen in Postwijk aan de beurt zijn misschien eerst eens wat gedaan zou mogen worden aan de beveiliging van de wa terpartij in het raadhuis. Maar over water gesproken Water (2) Water was ook het sleutel woord dat de discussie van de dames en heren raadsleden be heerste. Het water van Was- beek om precies te zijn. De ver gadering was nog maar nauwe lijks begonnen of Hans van Dorssen vroeg al om de eerste schorsing. De liberalen had den principiële bezwaren te gen de manier waarop het col lege de Zwemvereniging Sas senheim wilde subsidiëren. De Jonge had, indachtig het raadsbesluit dat het hele zwemgedoe in Wasbeek toch eigenlijk niet meer dan een half miljoen mocht kosten, be dacht dat die subsidie van, niet schrikken, 22.000 gulden wel uit het budget van Wasbeek kon. Hij had echter buiten Van Dorssen gerekend. Wasbeek zou bedrijfsmatig gerund gaan worden, hielp deze De Jonge herinneren, daarin was geen ruimte voor door derden opge legde subsidieverplichtingen. D66 en de PvdA vielen deze gloedvolle verdediging van het vrije ondernemerschap direct volmondig bij. Het college, mi nus Van Dorssens geestver wante Nia Wagemakers die zich al eerder tegen het plan verklaarde, zag zich dus ge confronteerd met een meer derheid en een probleem. Ze ker in het licht van het feit dat Wasbeek vandaag al de deuren zou openen en uitstel van goedkeuring van de exploita tie-overeenkomst derhalve uit gesloten was. Het water stond ze tot aan de lippen zou je kun nen zeggen. En op dergelijke momenten wordt in Sassenheim immer gekozen voor een aloud be proefd systeem. De subsidie bleef gehandhaafd maar zou betaald worden uit de onuit puttelijke post onvoorzien. Oude wijn, zoals gezegd, met een flinke scheut water. Twistappel (1) De Raadsherenbuurt in Lei den blijft een twistappel. De welvarende wijk, die zich knus koestert in de aanwezigheid van het enige bos dat Leiden nog rijk is, de Leidse Hout, wekt regelmatig de begeerte op van het aanpalende Oegst- geest. Om de zoveel jaar begint een (meestal D66-) raadslid te roepen dat de wijk eigenlijk bij Oegstgeest hoort De mensen uit de wijk doen boodschappen in Oegstgeest, bezoeken scho len in Oegstgeest, zijn lid van sportverenigingen in Oegst geest, wonen in huizen die lij ken op die in Oegstgeest, ge dragen zich als inwoners van en lijken zelfs sterk op inwoners van Oegst geest. En Oegstgeest is natuur lijk nooit vergeten dat Leiden eeuwen geleden netjes achter de singels bleef om de Spaanse furie te weerstaan, om vervol gens na de 80-jarige oorlog doodgemoedereerd de grond van de randgemeenten steeds verder in te pikken. Dat proces is nog steeds niet afgelopen. Leiden heeft nu een begerig oog laten vallen op de Broek en Simontjespolder, een groe ne driehoek tussen de Meren- wijk en Oegstgeest waar weer een leuk aantal huizen kan worden neergezet voor de op woningen beluste Leidenaren. Dat is best, vindt D66, als Oegstgeest daarvoor de Raads herenbuurt terugkrijgt. Een eerlijke ruil, gelijk oversteken, Leiden kan weer lekker bou wen en Oegstgeest krijgt er smakelijk groen wijkje bij dat veel geld oplevert aan onroe rend goedbelasting en dat is al tijd meegenomen als je je in woners uitperst om een nieuw gemeentehuis te kunnen neer zetten. Twistappel (2) De Leidse wethouder Tjeerd van Rij, die gestaag verder bouwt aan het Leidse socialis tische imperium dat door zijn illustere voorganger Cees Waal op poten werd gezet wil echter niets weten van deze koehan del. De polder wordt toch wel het eigendom van Leiden en het zou onzinnig zijn om daar FOTO: STEPHEN EVENHUIS een lucratieve wijk voor in te leveren. Daarbij kost de polder Leiden in eerste instantie al leen maar geld omdat er uit het niets een nieuwe wijk uit de grond moet worden gestampt. Al dat gezeur over gemeente grenzen is overigens toch maar onzin, vindt Van Rij. Die gren zen zouden moeten verdwij nen om de lasten eerlijke over de burgers van een Leids stadsgewest te kunnen verde len. De mensen uit Oegstgeest maken immers gebruik van dure Leidse voorzieningen zo als het nieuwe spoorwegsta tion, middelbare scholen, de streekmuziekschool en ga zo nog maar een tijdje door. Het Groot Leidse Rijk zou best wel eens in deze eeuw nog gestalte kunnen krijgen. Oegstgeest voelt er dus duide lijk niets voor om deel uit te maken van een Groot Leiden. Als de zaken verder escaleren zou het wel eens zover kunnen komen dat de Oegstgeesterna- ren terugslaan en hun grenzen overschrijden om hun broe ders in de Raadsherenbuurt van het Leidse juk te verlos sen. En Leiden zal dan alles uit de kast moeten halen om in een krachtige actie, een soort „Polder Shield" met aanslui tend een „Polder Storm" de za ken weer recht te zetten. Ei(l) Leiden wil het weer anders doen, zoals zo vaak. De tradi tionele voortrekkersrol die de sleutelstad al sinds jaar en dag bekleedt, moet koste wat het kost worden vastgehouden. En dus wordt het probleem van de 'witte' en 'zwarte' scholen op een geheel andere manier ge tackeld dan tot nu toe in ande re steden het geval is geweest. Amsterdam heeft aanvanke lijk geprobeerd schoolgrenzen in te stellen, zodat ouders uit een bepaalde wijk hun kinde ren nog slechts naar één school in die buurt mochten sturen. Dat stuitte echter op de grond wettelijk vastgelegde rechten van inwoners van het konink rijk der Nederlanden: de vrij heid van onderwijs, en de vrij heid om je kind naar die school te sturen die je het beste acht. Amsterdam werd op dat punt teruggefloten. Nu gooit de gro te stad het over de boeg van de magneetscholen: scholen met een relatief veel te hoog per centage zwarte kinderen krij gen extra geld voor computer- onderwijs, lessen in muziek, dans en andere expressie, of techniek. En zie: het lijkt te werken. De witte kindertjes komen langzaam weer terug op hun oude school. Een soort veredeld reclamemateriaal, maar dan anders. Ei (2) Zoiets moet nou ook in Leiden gebeuren. Onder de inspire rende titel Het Leidse Ei pre senteerden de drie schoolbe sturen die in de stad de dienst uitmaken, het plan om te ko men tot een soort voorberei dend basisonderwijs voor kleuters die niet of nauwelijks Nederlands spreken. Inspire rend was de plan op zichzelf zeker. De felle reacties waren niet van de lucht. Maar ook de titel liet enkele raadsleden niet onberoerd. Vooral Paul Klück, voorzitter van de CDA-fractie. Geheel in stijl had hij het over het feit dat het voorstel nog geheel in het embryonale stadium verkeer de en dat het mede daarom ook heel breekbaar was. Na een uitgebreide toelichting van ambtelijke zijde, bleef hij vast houden aan zijn beeldspraak: de groeikracht van het Leidse ei was toegenomen terwijl de breekbaarheid evenredig was afgenomen. Schoolbesturen, minderhe denorganisaties, ouders en wat zich nog meer betrokken voelt bij het tegengaan van de apart heid op scholen mogen de ko mende maanden op het ei broeden. Er moet op z'n minst een convenant uit komen. Zal dat uitgroeien tot de kip met de gouden eieren? En het spreekwoord zegt dat kippen met gouden eieren vooral niet moeten worden geslacht, dus kan de gemeente straks reke nen op een vriendelijk verzoek van de scholen om wat meer bij te dragen als de rijkssubsi die is stopgezet. Of wordt Lei den straks met recht haantje de voorste? Nu maar hopen dat het geen windei blijkt te zijn geweest. ADVERTENTIE "KON MIJN VADER MAAR WEER LOPEN..." Een luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieu we abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Ar I1 Noteer als nieuwe abonnee ingaande Dhr /Mevr.: Voorl.: Straat. Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging) I Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatische betaling) f 27,00 I O kwartaal (automatische betaling) f 79,80 kwartaal via acceptgiro f 82,80 Stuur als dank de luxe handdoek naar: Postcode/plaats: Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar de Leidse Courant, antwoordnummer 908. 2501 VC Den Maag JNZ CcidócSomatit »u:i.hi»ii:ui»h:hhim iB13FÜOTi

Leidse Courant | 1992 | | pagina 9