Welk vuur kan Van der Louw ontsteken? Schengen: Nederland heeft een hoop te verliezen OPINIE Kinderziekten Ceidóc Soivumt ZATERDAG 1 FEBRUARI 1992 „Mijnheer Van der Louw, het zijn allemaal nietszeg gende, aardige kreten, maar u heeft helemaal niks te vertellen. Je hebt vaak dat coupplegers en kolonels wel de macht wil len, maar geen ideeën heb- •'I ben". Nee, de heropende aanval van oud-PvdA-voorzitter André van der Louw op de gevestigde par tijkaders wordt niet in dank af genomen, zoals blijkt uit deze opmerkingen van partijgenoot Bart Tromp. Maar veel reden om met Van der Louw de vloer jan te vegen is er niet meer nu lij volgens eerste peilingen kan rekenen op een vijfde van de PvdA-aanhang als hij mor gen besluit tot oprichting van ten nieuwe partij. Veranderen Gezegd moet worden, dat de worstelingen van Van der Louw zich positief onderscheiden van ille andere initiatieven in het iociaal-democratische kamp. lij wil tenminste iets verande- 1 en. Zijn partijgenoten in de (amer zitten nog vast in een irivé-worsteling met hun verle- len, zoals eigenlijk alleen afge waaide gereformeerden dat tunnen. Het is zeg maar een dentiteitscrisis die zich be weegt tussen verloren geloof en inbekend ideaal, zoals een her- J Ier die de weg verliest en nog liet gevonden is door zijn scha- 1 ien. Dan is er ook nog de defen- 1 ae-strategie van de PvdA-eco- aomen in de commissie-Wolfs- 1 in die tegen windmolens vech- '1 en met plannen die het mid- 1 den houden tussen politiek on- aaibaar en financieel onbe- 1aaibaar. Ook valt te denken an de deerniswekkende privé- 1 vorstelingen van ontheemde 1 vdA'ers die plaatselijk af- iheiden, zoals in Weststelling- Erf waar Hero Werkman een iciaal Democratische Partij ijricht die alles mee heeft be- Aalve haar leider. En ten slotte iet te veel besproken ongeleide irojectiel uit een dubbelloops eweer: de heren Vreeman en 1 tottenberg Allemaal n Iwaalde herders zonder scha lt, ,'ieuw goed n lisschien is Tromps analyse zo n waad nog niet: het nieuwe van is niet goed en het goede rvan is niet nieuw. Hij wijst - chter met die opmerking rich- ing Van der Louw, terwijl die iiist één van de weinigen is oor wie dat uitgerekend niet eldt. Een nieuw ideaal heeft oud-PvdA-voorzitter welis waar niet, maar hij heeft nog 'el geloof en bewogenheid. Dat zowel nieuw als goed voor de ■vdA. De schampere opmer- ingen over deze lelkboer-zoon-met-mulo' zijn an ook nogal goedkoop, zoals at gaat in oppervlakkige tij en. laar Van der Louw kreeg deze 'eek wetenschappelijke steun zijn politieke medestander Wijne. De historicus Wijne oneert in zijn proefschrift de lelling dat de PvdA haar be- laan niet te danken heeft aan welbewuste keuze voor de aciaal-democratische ideolo- le, maar aan een keus tegen moede die belichaamd wordt oor mensen zoals Joop den yl. „Zijn optreden straalde so- dariteit uit met lot van de soci al zwakkeren". Kortom, uit- traling en bewogenheid is de nige zinvolle vernieuwing. En it nu toe is Van der Louw de nige die dat logisch vindt, 'ie bijvoorbeeld de technische erhalen van Ter Veld aanhoort ver de bezuinigingen op voor- eningen voor gehandicapten de interne notitie van frac- esecretaris Buurmeijer leest .wij doen geen goud-gerande eloften") proeft de sociaal-de mocratische armoede, de fut loosheid. De neiging ten koste van alles de eenheid in de partij te bewaren is volgens Wijne zo wel typerend als schadelijk voor de sociaal-democratie. „Een leger op de terugtocht houdt de rijen gesloten", aldus Wijne. En als de partij ergens geen behoefte aan heeft, is dat aan de terugtocht of zelfs een defensieve opstelling om te redden wat er nog te redden valt. Partijscheuring Toch voelt iedereen in de PvdA aan dat een partijscheuring geen oplossing biedt. En waar schijnlijk weet Van der Louw dat als de beste. Maar net als in de tijd van Nieuw Links (1966- 1971) probeert hij de krachten in de partij te bundelen om net als Nieuw Links de slapende 'apparatsjiks' wakker te krij gen. Het bracht leven in de par tij. Die interne coup leverde weliswaar niet het leiderschap op, maar startte wel een leven dige discussie en hielp bepaald niet de slechtste PvdA-politici op het podium, zoals Van der Louw zelf, oud-staatssecretaris Kombrink, commissaris van de koningin in Drenthe Meijer en zijn Flevolandse evenknie Lammers. Het is illustratief dat vrijwel diezelfde groep 25 jaar later op nieuw in de aanval is. Alleen is succes nu bijna uitgesloten. Om te beginnen staat Van der Louw zelf bijna buiten de partij en verspeelde hij zijn krediet door openlijk partijleider Kok af te vallen en hem tegen zich in het harnas te jagen. Daar naast heeft Van der Louw ver keerde vrienden om zich heen verzameld, zoals de Hilversum- se imitatie van de Romeinse in trigant, Jan Nagel, en vooral veel leden die (bijna) niet meer lid zijn van de PvdA. Over de reële kansen voor een nieuwe partij zal ook Van der Louw zich geen illusie maken, al laatje daar de vrolijkste opi niepeilingen op los van zijn steun en toeverlaat Maurice de Hond. Want opiniepeilingen zijn prachtig, maar ze geven niet aan dat uiteindelijk ook die twintig procent Van der Louw stemmers zich straks toch laten overreden door Kok, de leider van een bestaande partij met macht en invloed. Maar zeker is, dat de eerste klap van Van der Louw een daalder waard is. Uitstraling Het gaat om de uitstraling. Van der Louw wil de pit in de PvdA terugbrengen. Hij weet, hoe merkwaardig het ook klinkt, dat standpunten er niet eens zo erg veel toe doen. Maar als je iets verkoopt, doe het dan goed en met een sociaal hart. Hoewel Van der Louw en "de zijnen fel gekant waren tegen het wao-be- sluit, zijn ze bijvoorbeeld voor stander van een ministelsel. Iets wat onvermijdelijk is moet je tijdig aankondigen, zo meent Van der Louw, want dan is het nog best te verdedigen zonder je sociale imago in de waag schaal te stellen. Porren De groep-Van der Louw hoopt de PvdA op te porren. Het is echter niet uitgesloten dat er weinig meer in de sociaal-de mocratie valt op te porren. Zo is het immers een dijenkletser dat het rapport-Wolfson met ne gentig procent oud-nieuws met zoveel enthousiasme is ont haald, terwijl uitgerekend het enige nieuwe element wordt ge hekeld (namelijk de aanmoedi gingspremies voor uitkerings gerechtigden 'om aan het werk te gaan). Dat tekent de onver anderlijkheid van de PvdA-cul- tuur. De conclusie morgen zal wellicht luiden, dat zelfs een man met het formaat van Van der Louw geen vuurtje meer in de partij kan doen oplaaien. Dat is pas echt zorgelijk voor de PvdA. Als het de regeringen van acht landen meezit, kan er in 1993 een nieuw IJzeren Gordijn worden opgetrok ken rond het rijke deel van Europa. Dan gaat het Ver drag van Schengen gelden voor Nederland, België, Luxemburg, Frankrijk en Duitsland, alsmede Italië, Spanje en Portugal. 'Schengen' gaat namelijk de Europese Gemeenschap be schermen tegen inwoners van minder rijke landen in het oos ten van Europa en de bewoners van het Afrikaanse continent. Ook de regelgeving in het 'ei gen' land zal worden aange scherpt. En dat terwijl het offi cieel gaat om een verdrag dat voorziet in vrij personen- en goederenverkeer tussen de acht betrokken landen onder ling. In Den Haag was 'Schengen' deze week in de Tweede Kamer onderwerp van gesprek. CDA, WD en PvdA lieten weten geen jawoord te geven, tenzij... Dat tenzij moet voor juni zijn ingevuld. Dan komt het ver drag nog een keer aan bod en moet de volksvertegenwoordi ging definitief beslisseh. Het ontbreken van een (rechterlijk) orgaan dat kan oordelen over geschillen bij de uitvoering van het akkoord en de voor de Ka mer oncontroleerbaare verre gaande bevoegdheden van het zogeheten Uitvoerend Comité - waarin feitelijk ambtenaren de dienst uitmaken - zitten de parlementariërs dwars. Het CDA heeft nog een probleem: vooruitlopend op een definitief ja, heeft het CDA de afgelopen dagen de 'identificatieplicht' weer in de strijd geworpen als onlosmakelijk onderdeel van het Verdrag van Schengen. Aanvankelijk wilden de chris ten-democraten met name de PvdA doen géloven dat een 'be perkte' identificatieplicht vol doende zou zijn, maar nu kwam de totale legitimatieplicht op nieuw tevoorschijn. CDA- woordvoerder Gualthérie van Weezei wees er de Kamer op dat ons land het enige land is in het Schengen-verdragsgebied dat géén algemene identificatie plicht kent. „Hierdoor dreigt", aldus Gualthérie van Weezei, „een aanzuigende werking op velerlei gebied omdat het kwaad nti eenmaal geneigd is zich daarheen te verplaatsen waar de kans op overheidscon trole het geringste is". Justitieel De reactie van het CDA geeft precies aan wat er in de afgelo pen (bijna) zeven jaar met het Akkoord van Schengen is ge beurd. Van een puur economi" sche aangelegenheid op ver- voers- en goederengebied in 1985 is het als gevolg van ver- volgbesprekingen op ambtelijk niveau een overwegend justi tiële zaak geworden met aller hande afspraken op gebied van Visumregelingen, wapens, drugs èn asielzoekers/vreemde lingen. En niet te vergeten het Schengen Informatie Systeem (SIS). Afspraken hierover zijn vastgelegd in de 'Uitvoeringso vereenkomst' van 19 juni 1990, die werd getekend terwijl de verdragstekst nog geheim was.... En daar gaat het nu om De overeenkomst biedt 'onder danen' van een van de acht EG- landen met een paspoort van het land vrij verkeer. De rest is vreemdeling, die aan de buiten grenzen van het Schengenge- bied eenzelfde behandeling on- CDA-woordvoerder Gualthérie van Weezei wees er de Kamer op dat ons land het enige land is in het Schengen-verdragsgebied dat géén algemene identificatieplicht kent foto anp dergaat die voor alle acht lan den geldt. Gevolg: een vreem deling die in één van de acht landen om welke reden dan ook ongewenst is, komt de overige zeven landen ook niet binnen. De gegevens zijn in het SIS te rug te vinden, waaruit acht lan delijke politie- en opsporings korpsen kunnen putten. Voor asielzoekers geldt dat het land dat eventueel een visum heeft verstrekt, verantwoorde lijk is. Of: bij het ontbreken van een visum is het land van eerste ontvangst verantwoordelijk. Deze overeenkomst zet de hele Nederlandse wetgeving op de helling. Tot nu toe bekeek ons land van elke vluchteling of hij of zij vluchteling is naar de let ter van het Verdrag van Genè- ve, ook als een ander (Schen- gen-)land 'nee' had verkocht. Dat hoeft dan niet meer. En re ken maar dat de landen die het dichtst bij het 'vluchtelingen- vuur' zitten, de grens potdicht houden; Italië en Spanje met heel Afrika achter zich en Duitsland met miljoenen drei gend op drift te raken Oosteu ropeanen en GOS-ingezetenen in de buurt. Grote gevolgen Schengen zal voor het als rede lijk tolerant te boek staande Nederland grote gevolgen kun nen hebben. Gualthérie van Weezei trakteerde ons al op een voorproefje: de totale identifi catieplicht. De andere landen zijn.tenslotte al een stuk verder en alleen ons land loopt achter. Gelijkschakelen dus. En och, wat maakt dat nou uit: de iden tificatieplicht zat er toch al aan te komen. Daarbij zal er de blanke Nederlander die er niet afwijkend uitziet niets van mer- Maar over een paar jaar komt dezelfde Gualthérie van Weezei aan met een verhaal over de strafmaat in ons land. In de an dere Schengenlanden is die een stuk zwaarder, bijvoorbeeld Duitsland, dus: „Hierdoor dreigt een aanzuigende wer king op velerlei gebied omdat het kwaad nu eenmaal geneigd is zich daarheen te verplaatsen waar..." Afijn, vul maar in. Het gevaar is levensgroot dat alle regels in de acht landen hetzelf de zullen worden. Bedenk wat dat betekent voor het Neder landse drugsbeleid, of het op vangbeleid voor asielzoekers (bij toelating staat ons land niet bepaald voorop, maar de op vang is goed). Schengen gaat verder. Jan Schaake, verbonden aan de vakgroep Informatica van de Universiteit Twente, houdt zich bezig met Schengen en vooral het SIS. Hij stelt klip en klaar: je krijgt dat gewerkt wordt met kffea door DICK VAN RIETSCHOTEN Politici, waar ook ter wereld, maken net als andere stervelingen regelmatig nitghjers. ..Op hnn bek gaan", noemen we dat in rond Hollands, en we bedoelen dan dat ze een ernstige miskleun of blunder hebben gemaakt. In de 'Haagse' politiek is echter sinds kort iets bijzonders aan de hand. Daar lopen politici tegenwoordig het risico om niet alleen figuurlijk maar ook letterlijk op hun bek te gaan. Schuldig daaraan zijn de spekgladde wandelgangen in het nieuwe gebouw van de Tweede Kamer, een pand dat op wonderbaarlijke wijze tussen het Binnenhof en de naburige winkelpromenade van de Lange Poten is geprakt. Weliswaar wordt de nieuwbouw metz'n half arenavormige Grote Vergaderzaal pas eind april officieel ingewijd door B. van Oranje), maar tal van andere ruimten in het complex zijn al zo ver gereed dat ze twee weken geleden volop in gebruik zijngenomen Onder het hoge glazen dak van het nieuwe pand bestaat de meerderheid van de bevolking dan ook niet meer uit bouwvakkers. De vaste 'kamerbewoners'hebben hun nieuwe territonum al gedeeltelijk veroverd. Maar kijk eens hoe al die politici, ambtenaren en journalisten zich door de nieuwe wandelgangen bewegen! Het lijkt af en toe wel of we in het 'ministerie van gekke loopjes' zijn beland, de onsterfelijke schepping van John Cleese en zijn vroegere Monty Python-team. De één kijkt strak naar de grond, de ander neemt zevenmijlspassen en de volgende spoedt zich in een verkrampte dribbel voort. Oorzaak: de vloer van de gangen bestaat uit graniet, afgewisseld met stroken van spiegelglad geslepen marmer. Wie niet beschikt over schoeisel met stevige rubberzolen loopt bij elke aanraking met de marmeren vloerdelen het risico een lelijke uitglijerte maken. Menigeen heeft z'n eerste smak of bij na-smak al geïncasseerd Logisch datje dan voortaan goed uitkijkt waar je loopt, waardoor de voortbeweging iets onnatuurlijks krijgt. Nee, voor het bezichtigen van gracieus bewegende mensen moet je niet in het nieuwe kamergebouw zijn. Het vloerprobleem is slechts één van de vele kinderziekten waaraan het gebouw lijdt. Bijna dagelijks worden er weer nieuwe dingen ontdekt die niet kloppen of niet naar behoren functioneren. Onlangs is in één van de vele gloednieuwe vergaderzaaltjes (bestemd voor commissies, fracties en andere groepen) een 'testvergadering' gehouden. De resultaten van deze nepbijeenkomst. gespeeld dooreen groep personeelsleden van de Kamer, gingen al gauw onder besmuikt gelach van mond tot mond. De lichtval van despotjes in het plafond liet veel te wensen over en bovendien bleek het uitermate onhandig te zijn dat de drukknoppen voor deze lichtbronnen binten de zaal waren aangebracht. Is er een vergadering gaande, dan kan elk passerend geinponem met een achteloos handgebaar de hele vergaderruimte in duister hullen. Met het geluid bleek trouwens ook iets mis te zijn: de akoestiek in de zaaltjes is té goed. Als iemand in een hoek achterin iets tegen z'n buurman fluistert, kan dat voorin vrijwel letterlijk worden verstaan. Nog een kinderziekte. De imponerende centrale hal, met een hoogte van een meter of zeventien en een oppervlakte ter grootte van een half voetbalveld, is niet verwarmd. Niet nodig, had de architect gezegd, want door het glazen dak komt voldoende buitenwarmte binnen om de binnentemperatuur constant op circa 16 graden te houden. De man had er echter niet op gerekend dat de Kamer ook vaak op koude winteravonden in bedrijf is. De temperatuur in de hal bedraagt momenteel vanaf vijf uur 's middags hooguit 11 graden. Beetjefnsjesdus. tenzij je er flink de pas in zet. Maar ja. dan wordt het reeds behandelde glijrisico weer zo groot. Deskundigen breken zich nu het hoofd over de vraag hoe je zo'n immense ruimte des winters zonderal te grote energieverspilling een paar graadjes warmer kunt maken. Het moge duidelijk zijn dat de nieuwbouw onder de ruim 5Ó0 personen die in de politieke fabriek hun brood verdienen het gesprek van de dag is. Het bovenstaande bevat nog maar een kleine bloemlezing daaruit want, ik heb het nog niet eens gehad over de verhuizingen, de zelfbedieningsrestaurants, de kilometers die dagelijks worden afgelegd tussen het oude en het nieuwe complex en last but not least de nog in aanbouw zijnde Grote Vergaderzaal. Volgende week dan maar. In 'Kinderziekten deel 2'. de grootste gemene deler. Ge volg: geen enkel land gaat er op vooruit. „Het is een bedreiging voor de burgers" Hij neemt als voorbeeld het SIS. In het ene land ben je al ongewenst per soon als je onwelgevallige uitla tingen doet. terwijl dat hier nor maal kan. Je gaat wel de SIS- computer in en komt zo de ze ven landen niet meer in. In je eigen land kun je ook nog de grootste problemen krijgen. „Het systeem heeft een nuance van niks". Nog een voorbeeld: als je in Nederland een ver keersboete niet hebt betaald, word je aan de Schengengrens op één hoop geveegd met drugshandelaars. „Je zit in het systeem dat het verschil niet Eén probleem Terecht ook hikt het parlement aan tegen de sleqhte controle door de volksvertegenwoordi ging van Schengen. Er is echter één probleem, aldus Schaake. Schengen is bij buitenlands verdrag geregeld en niet bij wet De regeringen hebben het verdrag gesloten. Het parle ment kan 'ja' of 'nee' zeggen maar niet amenderen. Schaake: „Het is slikken of stikken". In juni moet derhalve de knoop worden doorgehakt. De kans is groot dat het parlement Schen gen slikt. De regering komt on getwijfeld met de voordelen die Schengen zeker biedt. Vooral - daar is nu al vergif op in te nemen - de economische voordelen: Nederland mag - met Rotterdam en Schiphol voorop - de boot toch vooral niet missen; anders gaan de Fransen en de Belgen met de economische eer strijken in Fort Europa. IRIEVEN VAN LEZERS i graag kort en duidelijk geschreven nctie behoudt zich het recht voor ingezonden stukken i redactie behoudt zich het cht voor ingezonden brieven bijdragen (maximaal 250 oorden) eventueel in te korten m wel te weigeren. Anonieme vendingen verdwijnen in de Vllenbak. Brieven dienen te trrden ondertekend en voor- n naam, adres en tele- onnummer. Ze dienen ge dresseerd te worden aan de ofdredactie van deze krant, titbus 9,2501 CA Den Haag. ieuw Burgerlijk 'etboek immer dat uw dagblad geen bruik heeft gemaakt van de üeke gelegenheid die zich teft voorgedaan bij de week het recht. Nu was er de ge- ïnheid om het Nieuw Bur- •ilijk Wetboek in één keer bij uw abonnees in huis te bren gen als u dit NBW in zijn geheel in een aparte bijlage in uw krant had afgedrukt. Jammer, erg jammer, dat u deze unieke kans heeft laten lo pen. Met Sinterklaas weet u wel een aparte rijmkrant van 28 pa gina's te brengen. Dit NBW was vele malen belangrijker dan een simpele rijmkrant en had op minder papier afgedrukt kunnen worden. Iedereen wordt namelijk geacht de wet te kennen. Hiermee hadden al uw abonnees ten minste kennis met het NBW kunnen maken en waarschijnlijk hadden velen deze simpele uitgave bewaard om zo nu en dan eens te kun nen raadplegen als er hier en daar eens naar een wetsartikel verwezen wordt. Misschien komt het nog eens een keer zo ver. Ik wacht af. Opus Dei (3) Ik herken mij niet in de hou ding van uw krant tegenover het Opus Dei (14-l-'92) die ik niet erg evenwichtig vind. In tegenstelling tot wat uw re dacteur schrijft, zich baserend op Newsweek, zijn de bezwaren van de Spanjaard Miguel Fisac wel degelijk in de procesakten van de zaligverklaring opgeno men; dat mgr. Escriva uit ei genwaan de markiestitel aan vroeg is gewoon niet waar: dit deed hij omwille van zijn jonge re broer Santiago en diehs kin deren. Het enige nieuwe in Newsweek zijn de beweringen over Hitier. Maar de bewering op zich is weinig overtuigend: vier mil joen joodse slachtoffers, maar zes miljoen niet, zou mgr. Escri va gezegd hebben. Wie, laat staan mgr. Escriva, kan daaruit een argument distilleren om Hitler goed te praten? De samenstelling van de com missie die de deugden van mgr. Escriva heeft bestudeerd, be antwoordt in tegenstelling tot wat in het artikel wordt gesug gereerd, volledig aan de gebrui ken van de Congregatie. Het oordeel over de onverklaar baarheid van de genezing van een zieke. - noodzakelijke voorwaarde voor zaligverkla ring - behoort tot de exclusie ve competentie van de commis sie van specialisten die daartoe zijn aangewezen door de Con gregatie. Deze commissie be staat uit vijf artsen, van wie slechts één lid is van het Opus Dei (prof. Raffaello Cortesini, ook goed bekend bij zijn vakge noten in Nederland). Alles wijst er op dat de priester V. Feltzmann (bron van veel be weringen in Newsweek) aan het hineininterpretieren is gesla gen. Zoals ons bureau in Rome schrijft: „Wat de geloofwaardig heid van de beweringen van Feltzman betreft, dient men ook zijn veranderlijkheid voor ogen te houden: er zijn docu menten (het laatste dateert van 1980, toen Feltzman 41 jaar was) waarin hij de uitmuntende deugden van de stichter onder streept: de liefde, de nederig heid, de trouw aan de paus en zovoort. Zo zei hij onder ande re: „He was a saint for today. A saint for ever" (hij was een hei lige voor vandaag, een heilige voor altijd). Ir. D. Sweeny, Informatiebureau van het Opus Dei in Nederland. AMSTERDAM Opus Dei (4) In uw krant wordt de indruk ge wekt dat het Opus Dei een ver dachte, geheime organisatie is waar in wezen iets verkeerd aan is. Het tegendeel is echter waar. De stichter, mgr. Escriva de Ba- laguer, liet de mensen en vooral de leken zien hoe zij hun leven kunnen heiligen in alledaagse situaties. Vele mensen voelen zich geroepen om hem in deze levenswijze na te volgen. Het betreft niet alleen de circa tach tigduizend leden maar ook vele anderen, christenen en niet- christenen, die met het Opus Dei in contact komen of die de boeken van mgr. Escriva lezen. Hierdoor is deze organisatie een van de vernieuwende be wegingen in de r.k. kerk. Ge lukkig ontstaan er, ook in deze eeuw. steeds weer bewegingen die streven naar meer geloofs verdieping- en beleving. Een welkom tegenwicht voor de groeiende onverschilligheid en het gebrek aan geloof van me nig christen. De grote steun en de speciale positie die door de r.k. kerk aan het Opus Dei wordt gegeven is een teken dat deze beweging in wezen goed en betrouwbaar wordt geacht. Ondergetekende is geen lid van het Opus Dei. In mijn contac ten met leden neem ik echter veel positieve dingen waar. Uw herhaalde negatieve berichtge ving acht ik op grond daarvan eenzijdig, onjuist en daarom onrechtvaardig. Naschrift Paul van Velthoven Hel probleem met het Opus Dei is dat deze organisatie nimmer onderzoek naar zijn eigen han del en wandel toestaat. Verder maken leden van deze organisa tie zich in de regel nooit als zo danig kenbaar. Dit leidt uiter aard tot geruchten vorming, te meer daar het verklaarde doel van het Opus Dei is, mensen in haar organisatie te betrekken die sleutelposities in de maat schappij innemen. In de jaren zestig en zeventig waren de le den van het Opus Dei een be langrijke steun voor het regime van generaal Franco. Met steun van paus Johannes Paulus II. die de organisatie kort na zijn aantreden een apart statuut be zorgde, is zij er ook in geslaagd haar invloed in de Romeinse Curie uit te breiden. Niet ieder een binnen het kerkelijk appa raat is daar gelukkig mee. Geen wonder dat dit. gevoegd bij de frontmentaliteit die het Opus Dei kenmerkt, tot afwijzende re acties leidt. Wij liebben niet meer gewild dan daar melding van te maken).

Leidse Courant | 1992 | | pagina 7