Gezond eten problematisch voor bedrijven Wegvervoersbedrijf wordt steeds ingewikkelder ECONOMIE GELD 4- GOED Bomhoff verwacht devaluatie van Europese munten Wat te doen bij een belastingcontrole BDO SIJTHOFF PERS CeicUe Gommit ZATERDAG 1 FEBRUARI 1992 Jürgen Möllemann wil top van G-7 over Uruguay-ronde DAVOJS^""^ De zeven grootste industrielanden (G-7) moeten een speciale topconferentie houden om de im passe in de huidige ronde van wereldhandelsoverleg, de zogenoemde Uruguay-ronde, te doorbreken. Dit heeft de Duitse minister van economische zaken, Jürgen Möl lemann, gisteren gezegd. De topontmoeting zou eind maart of be gin april moeten plaatsvinden. De minister deed zijn uitspraak op het World Economie Forum, de jaarlijkse bijeenkomst in Davos waar kopstukken uit de politiek en de financiële wereld elkaar in formeel ontmoeten. „Wat we nu nodig hebben is een demonstratie van leiderschap van staatshoofden en regeringsleiders van de G- 7", aldus Möllemann. „We kunnen dit niet aan de specialisten overlaten". President Jacques Attali van de EBDR, de Europese Bank voor Wederopbouw en Ontwikkeling, drong er in Davos op aan dat Rusland wordt opgenomen in de G-7. De G-7 kan dan G-8 worden genoemd, aldus Attali. FNV: bredere opzet sociale werkvoorziening AMSTERDAM - In navolging van het NOSW, de koepel van de sociale werkvoorziening, kiest nu ook de FNV voor integratie van de uitvoering van de sociale werkvoorziening (80.000 perso nen), de banenpools voor langdurig werklozen (in 1994 21.400 personen) en de gegarandeerde banen voor werkloze schoolverlaters, het JWG (15.000 personen). In de nota „Naar een geïntegreerde werkvoorzie ning" die het FNV gisteren heeft gepubliceerd, wordt als voornaamste voordeel het voorkomen van concurrentie tussen de drie organisaties ge zien. Hierdoor wordt het verdringen van gehan dicapten door kansarme werklozen aan banden gelegd. Bovendien kan de doorstroming naar normaal betaald werk worden verbeterd. Daar voor moeten afspraken worden gemaakt tussen de Regionale besturen voor de arbeidsvoorzie ning, de Gemeenschappelijke Medische Dienst en de Sociale werkvoorziening. Voorwaarde is dat de overheid de subsidies voor werkgevers die mensen uit deze doelgroepen aannemen, stroomlijnt. Een jongere in het kader van het jeugdwerkgarantieplan kost de werkge ver het minste, een langdurig werkloze uit de ba nenpool 2.500 gulden en een (voormalig) werkne mer van de sociale werkplaats maximaal 15.000 gulden. De FNV heeft een lichte voorkeur om niet alleen de uitvoering maar ook het bestuur van het JWG, de banenpools en de WSW te laten opgaan in de reeds bestaande regionale besturen voor de ar beidsvoorziening, waarin gemeenten, vakbon den en werkgeversorganisaties samenwerken. Eerder werd dat met kracht bepleit door het NOSW, de koepel van de sociale werkvoorzie ning. De FNV ziet wel bezwaren, onder meer om dat de gemeenten dan minder dan tot dusver be trokken zijn bij de WSW. Slecht jaar voor Europese luchtvaart BRUSSEL - De Europese luchtvaartmaatschappijen heb ben vorig jaar zeven miljoen passagiers minder vervoerd dan in 1990. Het totale vervoer (passagiers en vracht) vermin derde met zes procent, zo heeft de Association of European Air lines (AEA). waarin 22 Europe se lijdienstmaatschappijen zijn verenigd, gisteren bekendge maakt. Volgens de AEA is met het afgelopen jaar de groei van de twee voorgaande jaren verlo ren gegaan. Het totale vervoer was iets kleiner dan in 1989. De sterkste achteruitgang (25 pro cent) deed zich voor ten tijde van de Golfoorlog. ALMERE De biologi sche bietjes, sapjes en an dere ecologisch verant woorde produkten rukken onverbiddelijk op. De Ne derlandse consumenten worden steeds milieube wuster en willen gezonde produkten. Belangrijker nog is dat ze be reid zijn daarvoor te betalen, in totaal 400 miljoen gulden in het afgelopen jaar. Voor 1992 wordt een groei met 10 tot 15 procent van de omzet verwacht, percen tages waarvan de reguliere su permarkten al jaren niet meer durven dromen. In het jaar 2000 zal 5 procent van de aankopen voor voedsel worden besteed aan natuur vriendelijke produkten is de verwachting van het Econo misch Instituut voor het Mid den- en Kleinbedrijf. In geld vertaald, gaat het in tweedui zend dan om een bedrag van 2 miljard gulden. De hele biologi sche sector bezwijkt bijkans on der deze groeipercentages. De groei is zo explosief, dat ze de produkten niet meer aange sleept kunnen krijgen. Met val len en opstaan verandert de branche van een groepje idea listen tot moderne managers voor wie geld verdienen geen vies woord meer is. Kortom de biologisch voedselsector is big- business aan het worden. De biologische sector ontstond eind jaren zestig uit een groep, idealisten die tegen de milieu verloedering in opstand kwam. Gedreven door idealen moes ten zij al pionierend de kunst van het gezond telen van ge wassen leren. De produkten kwamen terecht in de kleine kring van fanatieke aanhan gers die niet maalden naar een produkt er uitzag, als het maar volgens de juiste principes ver vaardigd was. Dat geitewollen sokken-imago draagt de bran che nog steeds mee. Ten on rechte. De op ideeële grondslag georganiseerde coöperaties worden omgezet in commercië le bv's, de alternatieve wereld winkel maakt plaats voor de moderne supermarkt en de klant van tegenwoordig onder scheidt zich in niets van de klant van de reguliere super markt. Groeistuipen De stormachtige groei gaat ge paard met de nodige stuipen. Daar kunnen ze bij Akwarius, de grootste groothandel op het gebied van biologische produk ten in Nederland, inmiddels over meepraten. Afgelopen jaar bereikte Akwarius een omzet van 35 miljoen gulden, een re cord in de geschiedenis van het bedrijf. Die groei ging echter gepaard met een fors verlies en een bij na-faillissement van dochter Proserpina, het ver- deelcentrum van verse produk ten. Slechts met steun van de banken en de aandeelhouders kon de zaak op de been gehou den worden. De moeilijkheden zijn nog niet achter de rug, maar directeur G.W.M. Besse- ling verwacht dat ze de opgaan de lijn nu weer te pakken heb ben. „We zijn een bedrijf dat 3.000 verschillende produkten levert, waarvan 600 onder eigen naam. De afgelopen jaren zijn we sterk gegroeid, mede door over nemingen. De integratie van die bedrijven en het opzetten van een professionele organisa tie, compleet met automatise ring en dergelijke, kostte meer tijd en geld dan we aanvanke lijk ingeschat hadden. De meeste problemen zijn opge lost, alleen Proserpina, het ver- deelcentrum voor verse groen ten, zit nog in surseance van be taling. In april hopen we de pro blemen definitief de baas te zijn". De reformwinkels gaan door de sterk toegenomen vraag naar gisch verantwoorde produkten steeds meer op supermarkten lijken. FOTO SP Akwarius is een schoolvoor beeld voor de moeilijkheden waarmee de biologische sector geconfronteerd wordt. „Denk maar eens aan die ecolo gisch verantwoorde aardappels die vorig jaar in de supermark ten te koop werden aangebo den. De vraag ernaar was zo groot dat de hele voorraad bin nen enkele maanden was uit verkocht. Dat kun je niet meer verkopen aan moderne consu menten. Het probleem van de komende jaren is dan ook niet wat we kunnen verkopen, maar waar we het vandaan moeten halen", schetst Besseling het kernprobleem. Van het totale landbouwopper- vlakte in Nederland wordt on geveer 1 procent gebruikt voor biologische teelt. Aangezien de opbrengst per hectare lager ligt dan bij de intensieve landbouw en veeteelt, is niet te verwach ten dat er aan de groeiende vraag naar gezonde produkten voldaan kan worden. Het pro bleem vraagt echter wel om een nuancering. „Door de hogere voedingswaarde van biologi sche produkten kun je niet een voudig kilo's met kilo's verge lijken. Een brood van biolo gisch graan heeft veel meer voedingswaarde dan een fa- brieksbrood, dus je hebt er min der van nodig", verduidelijkt Besseling. Een tweede probleem van de al ternatieve sector is de distribu tie. Een bedrijf als Akwarius le vert 6.000 artikelen aan de re formwinkels. „Biologische pro dukten bevatten geen conser veringsmiddelen en bederven daardoor sneller. Bovendien moeten de winkels dagelijks bevoorraad worden met verse produkten. „Dat betekent in de praktijk dat je veel kleine be stellingen op diverse plaatsen moet afleveren. De wankels zijn door heel Nederland gespreid. Uitbesteden van het transport is voor ons dan ook geen haal bare kaart. Het distributiepa troon van ons is zo specifiek dat geen enkele vervoerder er een goed systeem voor heeft", ver zucht Besseling. Vandaar dat Akwarius zelf met vallen en opstaan een distribu tiesysteem heeft opgezet. „Het werkt nu redelijk, maar nog niet aan alle wensen van de af nemers kan worden voldaan. We hopen de moeilijkheden binnenkort definitief onder de knie te hebben". Concurrentie De weg naar volwassenheid is voor elke branche moeilijk, denk maar aan de debacles in de automatiseringsbranche. In de biologische sector is het za- kenklimaat jarenlang echter ronduit verdacht geweest, het geen een extra handicap ople verde. De hele ontwikkeling is niet ontstaan door handige jon gens die een gat in de markt za gen, maar door mensen die uit ideeele motieven gezonde pro dukten gingen telen. „Akwari us is inmiddels omgezet in een commerciële en marktgerichte organisatie", verzekert Besse ling. „Toch blijven we onze uit gangspunten van mensvrien delijk ondernemen trouw. Onze cultuur van ruimte voor de me dewerker blijft behouden". De weg naar meer commercie zal er volgens Besseling niet toe leiden dat de biologische winkels uit gaan groeien tot concurrenten van de super markten, of omgekeerd. „Wij bij Akwarius gaan niet aan bij voorbeeld Albert Heijn leveren. De keuze voor de reformwan kels is een heel bewuste. In die wankels loopt personeel rond dat verstand van zaken heeft en de klant goede voorlichting kan geven. Dat is erg belangrijk vinden wij. Daarom geven we ook veel brochures en folders met produktinformatie uit. Een supermarkt is niet ingesteld op het geven van informatie. Er staat wat op het etiket, de ge middelde werknemer kan wel zeggen op welke plek een be paald produkt in het schap ligt, maar over het produkt zelf weet hij niets". Om die reden is Besseling dan ook niet bevreesd voor concur rentie van de grote supermarkt ketens. „Bepaalde ingeburger de produkten als scharreleie ren en ecologische uien komen wel in de schappen terecht, maar het gros niet. Bovendien snijdt het mes ook aan onze kant. Doordat de consument in de supermarkt met ecologische produkten geconfronteerd wordt, is de stap naar de re formwinkel kleiner. De super markten verlagen de drempel voor onze wankels". EIB verstrekt 35 miljard krediet BRUSSEL - De Europese In vesteringsbank (EIB) heeft vo rig jaar ruim 35 miljard aan kredieten verstrekt en meer dan 31 miljard geleend op de kapitaalmarkt. Daarmee over troefde de „huisbank" van de EG als de grootste internationa le financiëringsinstelling zelfs de Wereldbank, zo zei EIB- pre sident Ernst-Günther Bröder bij de presentatie van het EIB- jaarverslag over 1991. De 35 miljard betekende een stijging van 14,5 procent verge leken met het uitgeleende be drag over 1990. Van de leningen werd het gros gebruikt ter fi- nanciëring van projecten in de Gemeenschap zelf. Het Nederlandse aandeel in EIB-kredieten bedroeg ruim 400 miljoen (1990: bijna 565 miljoen). Overname Medieopharma kost honderden arbeidsplaatsen ZAANDAM - De curatoren en de directie van het ge- neesmiddelenbedrijf Medieopharma hebben gister avond bekendgemaakt dat OPG van de inmiddels fail liet verklaarde Medieopharma vier van de vijf vestigin gen van de groothandelsdivisie overnemen. De vestiging in Weert wordt gesloten. De groothandelsactiviteiten in de vier overige vestigingen (Heerenveen, Apeldoorn, Dordrecht en Alkmaar) worden afgeslankt voortgezet waardoor van de 300 ar beidsplaatsen er slechts 125 behouden blijven. Bij de overgeno men geneesmiddelenproducent Pharbita verdwijnen geen banen. De directie en de bewindvoerders erkennen dat voor de groothan del veel werkgelegenheid verloren gaat. Een woordvoerder van de Industriebond FNV vindt de afloop van de „deal" bij Medieopharma „intriest". De kans dat er voor de werknemers die de laan uit moeten nog een afvloeiingsregeling kan worden getroffen is nihil. De vakbonden kunnen het resultaat alleen maar slikken. Alleen OPG was als gegadigde over, dus er was geen alternatief, behalve sluiting van het hele bedrijf. De curatoren en de directie van Medieopharma kunnen nog geen uitspraak doen over de uitkomst van het faillissement. Er moet nog een aantal dochtermaatschappijen worden verkocht. De kan sen op betaling aan obligatie- en aandeelhouders worden zeer ge ring geacht. Het is ook onzeker of schuldeisers betaald kunnen worden. De Europese en Ameri kaanse bedrijfsauto-in dustrie gaan door diepe dalen. De omzetten groei en niet meer, nee, zij da len vrijwel onafgebroken. Is er al licht aan het einde van de tunnel? De Europese bedrijfsauto-in dustrie moet ondanks alle ge matigde optimisme in de branche rekening houden met een stagnerende omzet groei. In het Europa zonder grenzen zal namelijk een veel efficiënter gebruik van be drijfsauto's mogelijk worden. Denk in dit verband alleen aan het verdwijnen van de binnengrenzen, waardoor de tijdrovende grenscontroles tot het verleden gaan behoren. Hoe zal het wegvervoer zich ontwikkelen, wanneer die grote EG-markt zonder gren zen in 1993 een feit is? Van in vloed daarop zal het besluit zijn per 1 januari van dat jaar alle dan nog bestaande bilate rale vervoersvergunningen te vervangen door communau taire. Dit besluit betekent dat elke vervoersonderneming die aan bepaalde eisen vol doet door de gehele EG in vol le vrijheid goederen mag ver voeren. Vervoerders die kun nen aantonen dat ze over vol doende vakbekwaamheid en financiële draagkracht be schikken, krijgen een onder nemersvergunning, die voor de gehele EG geldig is. Belading Daardoor krijgen vervoersbe drijven met de modernste wa genparken en de beste logis tieke technieken uitstekende kansen, mits zij bovendien een agressief verkoopbeleid het hunne mogen noemen. Verder zal de belading van trucks en oplegger-combina ties door de moderne logistie ke systemen, die onder meer werken met gebruikmaking van satellietverbindingen, kunnen leiden tot een aan zienlijke vermindering van de aantallen lege retourritten. Dat die lege retourritten een probleem zijn, blijkt uit een oud cijfer: in 1990 legde het beroepsgoederenvervoer in het binnenland 1.853 miljoen kilometer af, waarvan 1.313 miljoen kilometer beladen. Op deze binnenlandse ritten werd bijna 30 procent leeg ge reden. En tenslotte het slijtagepro bleem. Dat kan minder ern stig worden door de verplichte invoering van de snelheidsbe- grenzer. Ook dat kan de ver kopen yan de bedrijfsautofa- brieken beïnvloeden. In elk geval is de afzetstagna- tie duidelijk zichtbaar op de Nederlandse markt. In de pe riode van 12 maanden per 1 augustus 1991 groeide het be drijsautopark weliswaar met 23.000 eenheden tot 605.000 eenheden, maar die groei was voor het overgrote deel te dan ken aan een explosieve vraag naar (lichte) bestelwagens. Daarvan werden er in die twaalf maanden niet minder dan 21.000 op de Nederlandse markt afgezet. Voor het overi ge zat er weinig groei in het bedrijfsautopark. In het licht van het komende nieuwe Eu ropa zonder grenzen staat wat de vrachtautoproduktie be treft dus de vraag centraal hoe de bedrijfswagenproduktie zich in Nederland en de ande re EG-staten zal ontwikkelen. Overmatig optimisme lijkt misplaatst. RAI Op de persconferentie van de RAI Bedrijfsautotentoonstel ling is met een enkel cijfer aangetoond hoezeer het EG- beleid ingrijpt in de wegver- voersbranche. Door de onge lukkige keuze van de maxi mum lengte van bedrijfsau to's en -combinaties kunnen minder pallets worden ver voerd en moeten dus meer rit ten worden gemaakt om de zelfde hoeveelheid goederen te vervoeren. Uitgerekend is, dat hierdoor in Europa op jaarbasis 1,4 miljoen ritten méér gemaakt moeten wor den, waarvoor 214 miljoen li ter brandstof extra nodig is. Als ook voor deze kwestie een oplossing wordt gevonden zullen minder bedrijfsauto's nodig zijn. Een hoofdstuk apart vormen verkeerscongesties. In Japan zijn de files een dermate groot probleem, dat de Toyotafa- briek besloten heeft een deel van de grondstoffen en halffa brikaten per spoor aan te voe ren. omdat verkeersopstop pingen het tijdschema van de leveringen per vrachtauto aantasten. Wie 's morgens vroeg de informatie over de verkeersopstoppingen in het Ruhrgebied volgt, vraagt zich af hoe lang het nog duurt voordat ook in de EG Japanse toestanden ontstaan. Hoe be langrijk voorraadbeheersing is las ik dezer dagen in Trans port: de fabriek van Hyster in het Schotse Irvine had zes jaar geleden nog voor 120 da gen voorraad in huis. Nu ligt er nog maar voor 25 dagen en aan 15 dagen wordt gewerkt. De ruimte- en rentebesparin gen moeten indrukwekkend zijn. Onzekerheden Gezien alle onzekerheden lijkt het dan ook wenselijk de aandelen van ondernemin gen, die gespecialiseerd zijn op de prodüktie en de verkoop van bedrijfsauto's voorlopig links te laten liggen. Eén van de weinige uitzonderingen hier is misschien het aandeel van het Duitse Daimler-Benz concern, maar dat is weer niet uitsluitend in vrachtauto's ge specialiseerd. Mercedes-Benz bedrijfsauto's zijn overigens het meest gevraagd in vrijwel alle sectoren van het Neder landse bedrijfsautopark. Al leen op het vlak van trekkers en autobussen is DAF veruit de meerdere van Mercedes Benz. Eén van de vragen, die hier gesteld kunnen worden is of de efficiëncy in een bedrijf als DAF voldoende is om op den duur te kunnen opboksen te gen de concurrentie van de al lergrootste Europese vracht wagenproducenten zoals bij voorbeeld de Ivecogroep. De eerste artikelen, waarin vra gen over de overlevingskan sen van DAF werden gesteld, zijn inmiddels verschenen. Overigens doen geruchten de ronde over Japanse belang stelling voor DAF. De cijfers, die de RAI ter gele genheid van de bedrijfswa gententoonstelling heeft ge publiceerd zijn fascinerend. Het Europese bedrijfsauto park telde op 1 januari 1990 bijvoorbeeld 30.050.700 een heden. De GOS (Gemenebest van Onafhankelijke Staten of tewel de vroegere Sovjet Unie) had verreweg het grootste be drijfswagenpark: 9.500.000 eenheden. Daarna kwamen het Verenigd Koninkrijk, Frankrijk, de beide Duitslan- den tezamen alsmede Spanje (in die volgorde) met meer dan één miljoen eenheden elk. Helaas wordt niets gezegd over de gemiddelde leeftijd van de Europese wagenpar ken. Economisch gezien is de be drijfsautobranche bijzonder boeiend. De vooruitzichten zijn echter, als gezegd, niet geheel onbewolkt, zodat voor zichtigheid ten aanzien van de toekomst geboden lijkt. Idoor PEET VOGELS AMSTERDAM De kans op de grote devalua tietruc van de nationale munt zal de komende jaren toenemen in diverse Euro pese landen. Voordat in 1997 wordt overge gaan tot vaste wisselkoersen van de munten binnen de EG, zal menig land nog snel een waardevermin dering van de eigen munt doorvoeren. Op die manier ver mindert de schuldenlast en wordt de con currentiepositie van de industrie tijdelijk verbe terd. V Professor J. Bomhoff, hoogleraar in de mo netaire economie aan de Erasmusuniversiteit in Rotterdam: „De kracht van een munt ten opzichte van andere munten wordt bepaald door de economische kracht van een land. FOTO- SP CSU Total Care wil schoonmaakbedrijf KLM overnemen UDEN - Het schoonmaak- en beveiligingsbedrijf CSU Total Care in het Brabantse Uden wil Service Q Algemeen Dienstver- leningsbedrijf overnemen van de KLM. De hoofdtaak van Ser vice Q is het verrichten van schoonmaak- en onderhouds werkzaamheden aan gebou wen, bedrijfsruimten en vlieg tuigen. Ook het reinigen van bedrijfsvoertuigen en compute rapparatuur behoort tot de dienstverlening. Het bedrijf heeft ruim 800 mensen in dienst. Een Boeing 747 van de KLM, die mogelijk in de toekomst door CSU Total Care zal worden schoongemaakt. FOTO: STEPHEN EVENHUIS Deze opvatting ontvouwde hoogleraar in de monetaire eco nomie aan de Erasmus Univer siteit J. Bomhoff tijdens een le zing voor de Amerikaans-Ne derlandse Kamer van Koop handel in Amsterdam. Bomhoff ging in op de moeilijkheden die de landen te wachten staan bij de invoering van de EMU, de economische en monetaire unie. Vanaf 1997, of uiterlijk 1999. moeten de lidstaten van de EG de wisselkoersen ten op zichte van elkaar stabiel hou den, evenals de rente. Ook de inflatie in de verschillende lan den mag niet te ver uiteen lo pen. Als elk land zich keurig aan deze afspraken houdt is de stap naar één gezamenlijke munt snel gezet en dat is het uiteindelijke doel. Kracht De kracht van een munt ten op zichte van andere munten wordt bepaald door de econo mische kracht van een land. Om stabiele wisselkoersen te bereiken moet je dus econo mieën hebben die min of meer hetzelfde presteren. Daar ont breekt het volgens Bomhoff nog aan. De hoogleraar wijst daarbij op de verschillen in concurrentie kracht. Nederland en Frankrijk hebben door hun gematigde loon- en prijsontwikkeling hun concurentiepositie de afgelo pen jaren kunnen verbeteren. Duitsland, Spanje, Italië en het Verenigd Koninkrijk daarente gen hebben allemaal met fors hogere arbeidskosten te maken gehad, hetgeen zich vertaalde in hogere prijzen voor hun ex portproducten. Dat probleem kan worden op gelost door de lonen te verlagen en de produktiviteit per werk nemer op te voeren. Loonsver laging is echter geen haalbare kaart in de westerse econo- je/t nors zich Devaluatie Een andere mogelijkheid is de valuatie van de munt. Daardoor worden de produkten ten op zichte van het buitenland goed koper. Een ander groot voor-: deel van devaluatie is dat de staatsschuld minder waard wordt. Het nadeel van devalua tie is dat het land de rekening gepresenteerd krijgt in de vorm van een hogere rente. Beleg gers in staatsleningen die hun bezit in waarde zien verminde ren na een devaluatie zullen immers compensatie eisen in de vorm van een hogere rente., Dus devaluatie is geen aantrek kelijk alternatief. Bij de invoering van de EMU,, geldt het bezwaar van een ho gere rente niet. Er is immers af gesproken dat de landen alle maal min of meer hetzelfde rentepercentage hanteren. In feite is het dus een vrijbrief om de monetaire devaluatietruc uit te voeren. De hoogleraar raadt dan ook geen enkele belegger aan om in 1996 staatsleningen te kopen van landen met hoge buitenlandse schuld een slechte concurrentieposi tie. ADVERTENTIE en. Cam nrivt den. :\vaa •:u n r :denl veeg mbe Ier c talve liet te iroje liei eldt e o .aar VOOR ONDERNEMERS EN ADVISEURS De Stichting Economie en Management van de Haagse Hogeschool organiseert een achttal workshops, die qua in houd, vorm en timing zijn afgestemd op de behoefte van ondernemers en managers uit zowel het bedrijfsleven als non-profit organisaties. De workshop wordt gepresenteerd door deskundigen uit de adviespraktijk, het bedrijfsleven en docenten van Universiteiten en Hogescholen. De tweede workshop heeft als thema 10 februari 1992 HEBO-gebouw, Koninginnegracht 10, Den Haag 19.00-22.00 uur Vroeg of laat krijgt iedere ondernemer controle van de fis cus. Voor de ondernemer is het zaak goed op de hoogte te zijn van zijn rechten en verplichtingen tijdens zo'n boeken onderzoek. De gang van zaken wordt stap voor stap bespro ken en aan de hand van praktijkvoorbeelden nader toege licht. Spreker: mr. J. Zwagerman Werkzaam bij de BDO CampsObersGroep als belastingadvi seur op de vestiging Amsterdam en als hoofd van het vak technisch bureau van de fiscale disipline van de maatschap. Kosten per workshop: f. 95,- Inlichtingen/inschrijvingen: tel.nr. 070-3617504. CampsObersGroep IR fei let

Leidse Courant | 1992 | | pagina 6