„Elkaar steunen om topper te worden" Tinali de afdeling Menno Jansen na tegenslagen weer actief op atletiekbaan MVKV het Volendam van 'Ceidóe @ou*a/nt ZATERDAG 1 FEBRUARI 1992 PAGINA 31 BRENDA CONIJN EN JEROEN VAN DIJK: Voor Lissese Brenda Conijn en titelfavoriet Jeroen van Dijk zijn de Nationale Kampioenschappen in Nieuwegein een volgende halte op de weg naar een topsportloopbaan in badminton. FOTO: HENK SNATERSE Idoor PETER KLEIN LISSE/LEIDEN - Lissese Brenda Conijn zal na het beha len van haar VWO-diploma ze ker een serieuze poging wagen door te dringen tot de top van haar favoriete sport, badminton. Het beetje twijfel, dat er twee jaar geleden bij de toen zo suc cesvolle Nederlandse jeugd- speelster nog bestond, is verdwe nen. Jeroen van Dijk heeft de keus reeds gemaakt. De als semi- prof te omschrijven Rotterdam mer is de favoriet voor de titel bij de nationale kampioenschappen, die dit weekeinde in het badmin- toncentrum in Nieuwegein wor den verspeeld. Bij aankomst in Lisse bij het huis, waar twee witstenen konijnen de naam van de bewoners goed aangeven, blijkt de agenda toch te krap gepland te zijn. „Brenda heeft net hard gelopen", be reidt moeder Loni Conijn een als altijd* hartelijke ontvangst. „Ze staat nog even onder de douche. Jeroen heeft net gebeld, dat hij wat later komt, want hij heeft een gesprek met de bond over sponsoring. En straks komen ze een nieuwe vitrinekast brengen. Daar komt dan onze collectie konijnen in. Brenda neemt namelijk van haar reizen altijd wat mee. De eerste keer was dat een beeldje van een konijn en daar is nu een hele verzameling van aangelegd". Bad- mintontopper Jeroen van Dijk is inmid dels ook een liefhebber van Conijn(en) geworden, een interesse die anderhalf geleden werd gewekt, toen zowel Bren da als hij nog voor de Haagse Dropshot opereerden. Dit seizoen is de Lissese doorgedrongen tot de hoofdmacht van Dropshot en heeft de lange Rotterdam mer de vereniging in Den Haag verruild voor BCO/Bali-Oosterhout. Slagveld.... U FOTO: HENK SNATERSE Onder redactie van VELDSLAG De confrontaties tussen de waterpoloèrs van AZC en De Zijl zijn nooit wedstrij den waarin veel punten vóór de fair-play cup' te winnen zijn. De rivaliteit in deze streekderby is groot en dat heeft zijn weer slag op de instelling van de spelers. In het duel van vorige week gingen beide ploe gen echter te ver. De kwalificatie veldslag lijkt geenszins overdreven voor een Wed strijd waarbij beide ploegen zich te buiten gingen aan provoceren en schoppen. Een bloedneus en een gescheurde wenkbrauw vormden de trieste balans van een avond je waterpolo. Na afloop deden beide coa ches nog pogingen om de schuld in el- kaars schoenen te schuiven, terwijl ook het lankmoedige optreden van de scheidsrechters op de hak werd genomen. Het blijft in spoil blijkbaar moeilijk om de hand in eigen boezem te steken. CONTRACTEN De trainerscarrousel in de zaterdageer- steklasse is vrijwel tot stilstaand gekomen. Alleen tussen Arie Lagendijk en Katwijk moeten nog wat plooien worden rechtge- streken. Hans van der Zee keerde weer te rug op het oude nest bij Quick Boys en John Eelman lijkt het 'Guinnes Book of Records' te gaan halen bij Noordwijk. Ruud Bröring mag zijn klus gaan afina ken bij FC Lisse en Arie Kuirer en Aad Koren gaan gewoon door bij respectieve lijk Rijnsburgse Boys en ARC. De laatste jaren is er een tendens om steeds vroeger de contracten met oefen- meesters te verlengen of te verbreken. Wettelijke regelingen liggen daaraan ten grondslag maar het houdt ook een zeker risico in. In de voetbalsport kan er in een half jaar veel veranderen. Een gemist kampioenschap of een onverwachte de- De doorbraak van de meervoudig na tionaal jeugdkampioene naar de besten bij de senioren staat dit seizoen zeker niet gepland. Brenda Conijns prioriteit ligt bij het eindexamen VWO. „Ik heb van het Fioretti College hier in Lisse al tijd veel medewerking voor mijn trai ningen en het spelen van wedstrijden gehad", is de toelichting. „Daar had ik bij de jeugdkampioenschappen best voordeel bij. Voor een eindexamen zal je je programma toch aan moeten pas sen. Ik ben best in conditie en ik voel me in vorm, maar bij de wereldtoppers is die conditie nog veel meer en beter getraind en is men er full-time mee be zig. Tegen mensen als bijvoorbeeld Eli- ne Coene heb je daardoor niet zoveel kansen". Naast Fioretti met de schoolonderzoe ken, waarvoor ondertussen prima resul taten zijn behaald, de diverse trainin gen en de eredivisiecompetitie had Brenda Conijn toch nog tijd over voor een paar internationale toernooien, waarbij de deelname aan de officieuze WK onder achttien jaar in het badmin- tonmekka Indonesië een hoogtepunt was. Een doorbraak van de Nederland se scholiere naar de alleen maar bad minton spelende jeugdtoppers was ech ter niet mogelijk. Tot de kanshebbers voor de titel bij de NK dit weekeinde behoort Brenda Conijn dan ook niet. Mocht de Lissese de eerste ronde tegen Georgy Trouerbach tot een goed einde brengen, uitgerekend dan stuit ze op Eline Coene, de speelster met duidelijk de hoogste notering op de wereldrang lijst. Een plaats hoger dan de kwartfina le zal voor Brenda Conijn dit jaar puur stuntwerk zijn. Concurrentie De afspraak met Brenda Conijn wordt gecombineerd met de mogelijk nog vol lere agenda van vriendje Jeroen van Dijk. De twintigjarige Rotterdammer bedrijft het spel van racket en shuttle als een soort semi-prof en geldt bij het komende kampioenschap als de grote favoriet voor de titel bij de mannen. „Jeroen heeft eigenlijk alleen maar Kees van Kesteren gradatie kunnen de stemming sterk beïn vloeden. En dan moet men toch verder met een trainer die daarvoor verantwoor delijk is. Wij van Hutspo(r)t zijn be nieuwd of in juni iedereen nog wel zo blij is met de in januari genomen besluiten. VALLEN Jeroen Straathof en Arnold van der Poel hebben tijdens de NK-sprint in Heeren veen geen plaats op het erepodium kun nen veroveren. Ondanks hun goede pres taties vielen beide regio-schaatsers op de afsluitende duizend meter waardoor een hoge klassering aan hun neus voorbij- ging. De verkiezing tot sportman van het jaar in Zoeterwoude vormde voor Straa thof nog een kleine pleister op de wonde maar de nasmaak van het kampioen schap bleef bitter. Maar het schaatssei zoen is nog lang en het een goed sport man kenmerkt zich altijd door het in praktijk brengen van de uitdrukking: val len en opstaan. TREURIG Wij van Hutspo(r)t dragen de voetbal sport een warm hart toe maar sommige ontwikkelingen stemmen ons treurig. Vooral de manier waarop sommige spe lers hun ongenoegen uiten richting de man in het zwart brengt het voetbal in dis krediet. Het besluit van de Haarlemse voetbalbond om de competitie twee we ken op te schorten wegens de toenemende agressie tegen de scheidsrechters vormt het voorlopige dieptepunt. Het wordt de hoogste tijd voor maatregelen. Spelers die zich bij herhaling niet weten te beheersen horen niet binnen de witte lijnen thuis. Dat zijn de enige beslissingen die het ge schonden blazoen van de voetbalsport weer wat kunnen oppoetsen. concurrentie van Chris Bruil, Pierre Pe- lupessy en Edwin van Daim", meldt Brenda Conijn. „Voor de andere spe lers hoeft hij niet echt bang te zijn". De bescheiden Van Dijk beaamt de woorden. „In Nederland zijn maar een paar mensen professioneel met bad minton bezig. Waar ik op de top van de wereld op achterloop is de ervaring. Zij hebben langere trainingen meege maakt en zijn dus fitter. Die voorsprong heb ik weer in Nederland". De bij de NK als eerste geplaatste Van Dijk dankt die plek aan het winnen van de Open Ierse en een plaats in de halve finale bij de Open Schotse titelstrijd. Met die resultaten is de Rotterdammer de hoogst geklasseerde Nederlander, Chris Bruil, gepasseerd. Het ontbreken van veel concurrentie maakt, dat Je roen van Dijk de competitie als een minder belangrijk onderdeel van het wedstrijden spelen beschouwt. „We zijn dit jaar met BCO/Bali gedegra deerd, maar dat is voor mij nog geen re den om weer van club te veranderen. De club doet namelijk veel voor de top sporters". Samenspel Door een niet zo heel vreemd samen spel van factoren stonden Brenda Co nijn en Jeroen van Dijk dit jaar wel te genover maar niet naast elkaar. De wedstrijd tussen Dropshot en BCO/Bali voorzag daar gewoon in. Lissese Bren da won met dubbelspeler pur sang, Bas von Barnau Sijthoff van de semi-prof, gekoppeld aan Chantal Kessels. „Niet leuk hoor", merkt de winnares op. „Bij de return hebben we het omgedraaid". Samenspelen op de NK is er ook niet bij. De resultaten in het enkelspel zijn bepalend voor de loopbaan en dus is de keuze niet voor de mixed in te schrijven heel verklaarbaar. „Je moet als top sporter toch redelijk ego/stisch zijn", gaat Brenda voort. „Dat wil ik eigenlijk niet, maar ik heb het intussen wel ge leerd". Neen, de jeugdige badmintontalenten werken op een andere manier samen. „Brenda wil als ze met school klaar is STAN VAN HAASTEREN KATWIJK De voetbalvereni ging MVKV mag dan wat min der beroemd zijn dan de succes volle dorpsgenoten Quick Boys en Katwijk, de gezelligheid lijdt daar volgens menig MVKV'er zeker niet onder. „Bij MVKV voetbalt iedereen voor de sfeer, want die is super", zegt Martin Oudshoorn, de snelle linksbuiten van het eerste elftal. „Degenen die het belangrijker vinden om op hoog niveau te voetballen, gaan naar Quick Boys of Kat wijk". MVKV werd op 1 maart 1966 opgericht als personeelsclub van de vliegbasis Valkenburg. Over de betekenis van de afkorting MVKV heerst overigens de nodige onduidelijkheid, omdat menig een denkt dat het staat voor 'Marine Vliegkamp Valkenburg'. Bestuurslid Joop van de Kolk verzekert echter dat 'Met Vereende Krachten Voorwaarts' de enige juiste betekenis is. toch kijken of ze op de wereldranglijst kan komen", licht Jeroen van Dijk toe. „Dan zal ze eerst een tweetal jaren con ditioneel bezig moeten zijn en kracht training moeten gaan volgen. Van wat ik fout heb gedaan kan zij nu leren. Naar mijn mening heeft ze genoeg aan leg om ver te komen. In de toekomst kunnen we onze toernooien samen la ten vallen en kunnen we elkaar in par tijen bijstaan. De badmintonbond werkt goed mee, maar topsport blijft kostbaar en begeleiding is lang niet al tijd te betalen". Zelf heeft Jeroen van Dijk een plaatsje bij de top-tien van de wereld voor ogen. Een zware doelstelling, want de meeste wereldtoppers zijn ouder. „Ik badmin ton zelf', stelt Brenda Conijn. „Ik weet wat hij af en toe doormaakt. Je begrijpt elkaar beter en ik weet, dat je daarom een aantal leuke dingen moet opgeven. Aan de andere kant is het ook leuk, dat „Daarin zit ook de sterkte van onze club, want die krachten zijn echt ver eend", gaat Van de Kolk verder. Ook Martin Oudshoorn meent dat het eer ste elftal nu zo goed draait en de derde plaats in de zaterdag-afdeling bezet, omdat „alle spelers iets voor elkaar over hebben. Niemand slaat een trai ning over omdat iedereen voor of na de training even wilt bijpraten. Maar de training zelf doen we niet voor de lol, want we vliegen er dan keihard in". Vrolijk „MVKV is een vrolijke club", zegt Van de Kolk. „We hebben dan ook een aan tal clubliederen". Volgens bestuurslid Gerrit Aartsen is het een voordeel dat MVKV een kleine club is, „want dan maak je wat makkelijker contacten. In een grotere club val je vaak weg in de massa". Volgens Van de Kolk was gezelligheid al sinds de oprichting datgene wat de MVKV'ers bond. „Dat waren marine jongens onder elkaar, dus dat zat wel goed". Overigens is Van de Kolk niet alleen bestuurslid, hij runt ook de kan- er mensen zijn, die je steunen. Mijn sponsor, Landwer Johann bijvoorbeeld. En Yonex voor onze materialen". „En ook niet te vergeten Sjaak Langelaan en Wim Overman en Sjaak Langelaan", vult Jeroen van Dijk vlug aan, om daar mee zijn privétrainers de waardering toe te zwaaien, die zij verdienen. Zelf standig naar de top is niet mogelijk, elke steun is belangrijk. Jeroen van Dijk heeft in ieder geval de erkenning van topsporter vanuit het Nederlands Olympisch Comité, dat hem de beken de opgesierde Audi ter beschikking stelde. £n, Jeroen van Dijk heeft zijn eerste Conijn verzameld, zoals het van Lissese Brenda de bedoeling wordt van haar trips vele exemplaren van deze langha rige langoor voor de huiselijke vitrine mee te nemen. De vrolijke Brenda Co nijn zal het, zoals haar Rotterdamse vriend, gaan maken. Ze laat immers nooit de oren hangen. tine en onderhoudt de gehele accom modatie. „Hij is het hart van de club", zegt Oudshoorn. „Zonder hem zou MVKV niet kunnen bestaan". In 1980 besloot MVKV 'een gewone burgerclub' te worden zodat voortaan ook mensen die niet bij de marine werkten bij MVKV mochten voetbal len. Nu is nog slechts ongeveer tien pro cent van de MVKV'ers bij de marine, zodat het marine-karakter van de club nogal verwaterd is. Dit waarschijnlijk tot ongenoegen van de vliegbasis Valkenburg, dat de velden beheerde, want op een kwade dag werd ineens een zendmast op de middenstip van het hoofdveld geplaatst. „Pure plaaggeesterij", zegt Van de Kolk. „Ze wilden ons wegpesten omdat we een burgervereniging waren geworden. Er was nauwelijks overleg met ons gevoerd over de plaatsing van die mast en ze hadden best een andere plek kunnen zoeken". „Dat was bijna de nekslag voor de club. Gelukkig lukte het ons om het tweede veld, waarop de jeugd altijd voetbalde, om te bouwen tot hoofdveld. Dat veld was echter veel te klein zodat we een sloot moesten dempen en de lichtmas ten verplaatsen". Jeugd MVKV telt ongeveer 170 leden (zes se niorenteams en vier jeugdelftallen). Omdat de club vrij ver van zowel de Katwijkse als de Valkenburgse dorps kern verwijderd ligt, is de jeugdafdeling niet zo groot. „Jeugdspelers kiezen sneller voor een club die dichtbij ligt", zegt Martin Oudshoorn. „Gevolg hier van is dat bijna niemand van het eerste elftal uit de eigen jeugd-teams afkom stig is en de spelers onder vrienden en familie worden gezocht". Het eerste van MVKV is twee keer naar de KNVB gepromoveerd, maar degradeerde beide keren direct weer naar de Leidse afdeling. „We leken Vo lendam wel, want dat bungelt ook altijd tussen de ere- en eerste divisie", zegt Van de Kolk. „Misschien komt dat door de clubkleuren, want we voetbal len ook in oranje shirts". Na enkele keren in de middenmoot van de afdeling te zijn geëindigd, doet MVKV dit seizoen weer mee bovenin. Spelend vanuit een gesloten verdedi ging weet MVKV door de snelle bui tenspelers Hans Brussee en Martin Oudshoorn vaak gevaar te stichten in de vijandelijke defensie. Koploper Koudekerk lijkt bijna niet meer te achterhalen, vandaar dat MVKV zijn zinnen heeft gezet op een periodetitel. „We hebben nu een prima team", zegt Martin Oudshoorn. „Ik hoop dus dat we de periodetitel pakken en zelfs promoveren, want ik denk dat we best wel mee zouden kunnen komen in de vierde klasse". De aandachtige lezer zal het zeker zijn opgevallen dat in de krant van vorige week al een artikel is verschenen over de Leidse atleet Menno Jan sen. Door een technische fout is de tekst van dat verhaal niet in overeenstemming met I de huidige toestand van Men no Jansen. Om misverstan den te voorkomen plaatsen we deze week de juiste tekst. Idoor GERT VELTHUIZEN LEIDEN Na anderhalf jaar angst, teleurstellingen, vreugde en overwinningen is Menno Jan sen weer actief terug op de atle tiekbaan. Na een ongeval in Griekenland raakte Jansen in een coma, maar afgelopen dins dag hervatte hij zijn atletiektrai- ning weer. Niet als 800 meter lo per, maar als kogelstoter. Anderhalf jaar geleden stortte de we reld in voor Joke en Aad Jansen. Hun jongste kind kreeg tijdens een vakantie in Griekenland een ongeluk met een jeep en kwam (met ook nog allerlei ge broken ledematen) in een coma te recht. Zeven heel spannende weken volgden, weken waarin Menno zich uit het diepe dal van de coma knokte. Spannende en veeleisende weken, die echter niet voorbij waren toen Menno uit coma bij kwam. Het herstel en de re validatie konden met een gerust hart overgelaten worden aan de" professio nals van het AZL en het Zeehospitium in Katwijk, maar de permanente aan dacht bleef. „Elke dag zat ik in Katwijk van 's middags twee tot 's avonds tien," legt Joke Jansen uit. „Dan moetje in de ochtend doen wat je normaal over een hele dag verdeelt en daarnaast komen er nog allerlei moeilijke zaken als de af wikkeling van de schuldvraag, aanvra gen voor een aangepaste behuizing, de studiebeurs terugdraaien enzovoorts". Dankzij de hulp van een aantal echte vrienden („die ga je in dit soort omstan digheden pas echt ontdekken") bleven de Jansens overeind. Opvallend daarin was voor zowel Aad als Joke de rol die Menno zelf had. „Ondanks alles sleep te hij ons regelmatig door diepe dalen heen. Want aan zijn humor is niets ver anderd". Dronken Menno heet veel tegenslagen moeten verwerken. De zwaarste klap kwam toen hij te horen kreeg dat hij nooit meer zou kunnen lopen, laat staan hardlopen. De bekentenis van de ta lentvolle 800 meter loper, die al vanaf kindsbeen een enorme liefde aan de dag legde voor de atletiek, dat hij die avond voor het eerst dronken is ge weest is zeer begrijpelijk. De liefde voor atletiek werd aangewakkerd door zijn oudere broer Jan die op de midden afstanden een aardig woordje mee sprak in de Nederlandse atletiek (met zelfs een nationaal kampioenschap in door). Het hoogtepunt in de carrière van de jongste van de drie Jansens moest het nationaal kampioenschap worden dat in 1990 in Leiden werd ge houden. Door een wat minder gelukki ge serie-indeling kwam Menno met de zevende tijd toch niet in de finale van de 800 meter terecht. Achter broer Jan aan nam hij een paar weken later in Amsterdam sportief revanche door een heel scherpe tijd neer te zetten. Nadat ook school goed was afgewerkt was het tijd voor een welverdiende vakantie. Daarna zou de wintertraining voor het eerste seniorenjaar beginnen. Hoe an ders pakte het uit... De vele blessures in het verleden die Menno heeft weten te overwinnen ge tuigden al van een knokkersmentaliteit, iets wat hij nu meer dan ooit nodig had. „Soms was de fysiotherapeut na een sessie met Menno helemaal op, zo hard ging hij er tegen aan om terug te ko men", vertelt Aad. Dat alles met in het achterhoofd weer te gaan lopen, zij het niet zo hard als voorneen. Die hoop is hem echter ontnomen. Toch blijft Men no knokken. Elke dag oefeningen en sinds dinsdag dus weer atletiektraining. „Het gebeurt dat je midden op de dag Menno ineens op de grond ziet liggen om oefeningen te doen". Oefeningen om het bovenlijf sterker te krijgen en om de algehele vaardigheden te verbe teren, want Menno moet wel zoveel mogelijk zelf doen. „Een overhemd dichtknopen gaat nog niet, maar door veel te oefenen gaat het steeds beter." Beter gaat het sinds de komst van de elektrische scooter ook met de mobili teit van Menno Jansen. Veel zal de scooter gebruikt worden voor tochtjes naar de atletiekbaan want hoewel „ik zelf niet veel mee zal lopen blijft het wel de mooiste sport". In de afdeling vormt inzet en karakter een belangrijke onderdeel van het spel. Door de goede onder linge sfeer zijn deze eigenschappen bij MVKVoptmaal aanwezig. FOTO: ANDRÉ VANHA.4STEREN ■;;-v

Leidse Courant | 1992 | | pagina 31