1 mal Ie Astrid Roemer voelt zich slachtoffer van vooroordelen „Je bent zwart dus je bent lui en dom" Een reis door de heksenwereld £eidóe6ou/ia/nt ZATERDAG 1 FEBRUARI 1992 PAGINA 28 DEN HAAG „De vreemde lingenhaat groeit verbazend snel", zegt Astrid Roemer die zich al twintig jaar tegen racisme verzet. Aanslagen met brand bommen en opkomend rechts extremisme zijn hier de sympto men van. De Surinaamse schrijfster begon twee jaar geleden een politieke carrière voor Groen Links, die nu voortijdig dreigt te worden afgebroken door een hoogop- gelopen ruzie die „alles met vooroorde len tegen migranten te maken heeft", zegt ze. De andere fractieleden ontken nen dit en zijn van mening dat Roemer als raadslid niet goed functioneert. Op woensdag 5 februari beslist de partij over het politieke lot van de schrijfster. Astrid Roemer werd in 1947 in Para maribo geboren. Als jonge vrouw kwam ze naar Nederland. „Het beste wat ik heb, heb ik aan Nederland gegeven", zegt ze nu. Ze voelt zich mede-schuldig aan wat er in Suriname is misgegaan. Daarom zal ze nooit partij kiezen, niet voor Bouterse, maar ook niet tegen hem. „Ik vind het pijnlijk mijn land zo ziek te zien worden. Ik voel me daar heel diep bij betrokken". Het besluit haar geboorteland te verlaten heeft haar leven in Nederland tot nu toe sterk be/nvloed. Twintig jaar voert ze, als schrijfster en sinds twee jaar ook als ge meenteraadslid voor Groen Links, strijd tegen alle gezichten die rassen haat kan hebben. Voor haar raam hangt een affiche dat oproept de 'geldstroom te keren' en de rijkdommen eerlijker te verdelen in de wereld. In haar werkkamer hangt een kaart van Nederland naast die van de wereld. Haar strijd tegen onrecht in de wereld daagt haar steeds weer uit te schrijven en politiek actief te zijn. Nu heeft een schijnbaar ordinaire ruzie over een verschil van inzicht en aanpak in haar eigen fractie van Groen Links haar diep getroffen. Astrid Roemer voelt zich gediscrimeerd. Ze zegt: „Heel diep weg echoën de vooroorde len tegen migranten mee". Uw fractie verwijt u bijvoorbeeld dat u niet op belangrijke fractievergaderingen verschijnt. Dat heeft toch niets met discri minatie te maken „In eerste instantie niet, maar ik merk te al driekwart jaar dat de ruzies toch meer om cultuurverschillen gingen. Onder het mom van stijlverschillen werden intussen toch allerlei vooroor delen tegen migranten bevestigd. Ze zeiden: 'Je steekt niet genoeg energie in je werk', waar het syndroom: 'ze zijn al lemaal lui' en 'ze willen niet werken' achter zit: En verder: 'Je doet het niet goed', waar het syndroom 'zwarten zijn dom' onder zit. De kritiek, dat ik mij zou isoleren geeft volgens mij alleen maar uiting aan hun vooroordeel 'mi granten kunnen zich niet aanpassen'. Verjaardagen Het is verbijsterend hoe snel de rijen zich dan sluiten. Voordat je het weet is het oorlog. Ik bestudeer dit soort pro- cessen al twintig jaar en ik kan de zaken heel goed scheiden: de boosheid om de kwestie en de discriminatie". Dus verschil in stijl heeft met culturele achtergronden te maken? „Het ging om triviale feiten, zoals de koffiepauzes die ik oversloeg. Als ik te veel koffie drink slaap ik niet. Wij Suri naamse vrouwen houden privé en werk streng gescheiden. Mij werd verweten dat ik me niet aanpaste. Op verjaarda gen verscheen ik ook niet. Ik volstond met het sturen van een kaartje. Ik moet al zo veel energie steken in mijn eigen werk, dat ik blij ben als ik weer in mijn eigen omgeving ben. Ook als er een sportclub werd opgericht, moest ik er bij zijn. Dat is me allemaal te veel. Toen ik een spreekuur voor migranten be gon, waaraan ik hoge prioriteit wilde geven, mocht ik de fractiekamer niet gebruiken, raakte ik mijn spullen kwijt. Kortom: ik werd ontmoedigd, in plaats van aangemoedigd. Achteraf voel ik dus dat mijn manier van werken die he lemaal bij mij als zwarte vrouw hoort, niet werd geaccepteerd. Ze lieten zich leiden door stereotype vooroordelen, als 'we moeten hun alles leren, want zwarten zijn dom'. Terwijl ik als schrijf ster internationale bekendheid geniet. Asielzoekers moet je misschien helpen, maar wij zijn allang zover dat we ande ren kunnen helpen, maar dat vinden blanken in het algemeen maar vreemd, heb ik het gevoel. Ik lees snel, formu leer goed en mijn ervaringen zouden goed kunnen worden ingezet. Ik kan nu alleen nog maar hopen dat iedereen straks sterker uit deze crisis tevoor schijn zal komen". Herkent u in uw eigen conflict met Groen Links algemene ontwikkelingen „Alle conflicten hebben een voorge schiedenis die voor het gemak maar wordt vergeten. In de oude stadswijken is het toch allemaal begonnen. De ras- senrellen bleken daar vaak nog inciden ten. Nu zijn er overal in Europa natio nalistische en rechts-extremistische partijen opgestaan. De voedingsbodem voor die groepen was er allang, omdat de grote politieke partijen steeds maar weer verbanden hebben gelegd tussen werkloosheidscijfers en migranten en tussen de hoogte van de uitkeringen en aanwezigheid van steeds meer asielzoe kers en migranten in ons land. Er wordt ge/nsinueerd dat de aanwezigheid van migranten een te grote druk legt op de staatskas. Als je steeds in die context zegt dat er weinig algemene middelen zijn, dan voelen Nederlanders die zich al generaties lang achtergesteld voelen, woede opkomen die ze willen afreage ren op nieuwkomers bij hen in de buurt. Dat is een menselijke reactie. Daar be ginnen de conflicten. En nu zijn we zo ver dat ook andere Nederlanders die geen achterstand hebben de woede van die mensen in de oude stadswijken heb ben overgenomen. Het gaat niet meer om de uitkeringen, maar over een alge heel gevoel van onveiligheid. Ze heb ben ook geen zin om te betalen voor mensen die niet tot de eigen soort be horen". Uitgespeeld Maar wat is er dan precies verkeerd ge gaan? ,,De politiek heeft niet geluisterd naar de onlustgevoelens van die mensen in achterstandposities. Als ze dat wel had den gedaan, hadden ze van hen kunnen leren. Er is nu een revolutionair gevoel ontwaakt bij mensen die zich bedreigd voelen door de aanwezigheid van ande ren. Die mensen beseffen dat hun posi tie minder wordt door de binnenkomst van migranten. Maar ze weten dat ze nooit zullen profiteren van de rijkdom men van het iand, net zomin als migran ten d^t zullen kunnen. In die zin zou den de mensen met een uitkering en de migranten eigenlijk bloedbroeders moeten zijn. Ze worden tegen elkaar uitgespeeld als de gevestigde orde doorlopend roept, dat de middelen schaars zijn. Dan werk je dit soort ras senconflicten toch in de hand?" Migranten trekken zich ook terug op hun eigen eilandjes, zoals in het onderwijs bij voorbeeld. „Er zijn altijd scholen geweest die arrh waren, scholen waarvan een kleiner percentage van de leerlingen naar het middelbaar onderwijs ging. Die hiërar chie is er altijd geweest. Migranten-kin- deren kwamen in buurten te wonen waar die armere scholen stonden. Langzaam maar zeker haalden steeds meer blanke ouders hun kinderen van die scholen af. Ze wilden beter onder wijs voor hun kinderen. Toen onder stonden er dus zwarte scholen. Dat is een ongewenste situatie, ook voor de migranten zelf natuurlijk. Het was voor de migranten-kinderen ook een trau matische ervaring dat de blanke kinde ren van school werden gehaald. Wat een belediging. Geen wonder dat ze be sloten de zaken om te keren en zeiden 'we richten onze eigen scholen op'. Dat is een zelf gekozen apartheid, dat is niet isolerend en dat is krachtig. Een goede zaak en het is een antwoord op wat er was. De islamitische scholen zijn zo'n antwoord". Veiligheid Maar hoeven ze zich dan niet aan de Ne derlandse onderwijswetten te houden? „De islamitische scholen moeten net zo goed als de christelijke en joodse scho len aan de wettelijke voorschriften vol doen. Ze hebben het recht om de maat schappij via het onderwijs op hun eigen wijze te bekijken. De principes van waaruit een islamitische school de maatschappij bekijkt is islamitisch. Op die manier kweken ze bij hun kinderen een basisgevoel van veiligheid. Mensen kunnen niet integreren als ze zich niet veilig voelen. Onveiligheid werkt juist een negatieve vorm van isolement in de hand. Zo hebben vrouwen zich toch ook sterk gemaakt door te kiezen voor eigen structuren in een mannenmaat schappij. We hebben vaardigheden moeten ontwikkelen om ons volwaardig mens te voelen. Dat moeten migranten ook om tot een integratie te kunnen ko men. Ze hebben hun land verlaten en hebben al een deel van hun eigen waar den losgelaten. Zij beseffen, dat ze hun waarden moeten herijken en dat zij een nieuwe taal moeten leren. Dat is zeker voor mensen uit Arabische of Aziati sche landen een enorme opgave. Mi granten-vrouwen moeten hun kinderen en hun man opvangen, zelf aan een vreemd land wennen en dan moeten ze ook nog een andere taal leren - dat is erg veel. Als we die mensen dan hier halen, dan moeten wij zorgen dat zij de goede voorzieningen hebben en dan moeten we hen niet beledigen zoals we dat hebben gedaan toen de blanke ou ders hun kinderen van de scholen haal den. Niemand zei daar wat van. En nu roept iedereen dat ze niet op hun eigen school mogen blijven". Sommigen vinden dat met het opheffen van de onderwijszuilen kan worden voor komen dat sommige groepen migranten zich blijven afzonderen. „De zuilen moeten gewoon blijven. Ik vind het een goede beweging dat mi granten via hun aparte opstelling tot in tegratie proberen te komen. Vanuit een ge/soleerde positie sterk worden past precies in de traditie van Nederland. Zo hebben de migranten zich dus al aangepast. De verzuiling heeft dit land juist sterk gemaakt. Ik vind het ook ty pisch Nederlands. Maar zolang we aan de calvinistische norm 'wie niet werkt is ook geen volwaardige burger' vasthou den, groeien de schuldgevoelens van Astrid Roemer: „Voor mij is welvaart niet: kunnen kiezen uit twintig soorten pindakaas. Voor mij betekent welvaart kansen voor iedereen. FOTO: ENGEL LAMEIJER mensen die van een sociale voorziening gebruik maken. Die norm drukt de hele discussie over de positie van migranten in een negatieve spiraal. We moeten toch onder ogen zien dat sommige mensen levenslang werkloos zullen blij ven. Wat is werk? Is loonarbeid de eni ge manier of is voor je kinderen zorgen ook werken?" Welvaart Maar hoe moeten deze problemen dan opgelost worden? De discussie over integratie gaat alleen over het aanpassen van de anderen. Er spreekt weinig medemenselijkheid uit. We moeten constructieve oplossingen bedenken. Je kan toch niet zeggen: 'die migranten die moeten maar weg' als we ze zelf hierheen hebben gehaald. De Nederlandse cultuur heeft vanaf de ze ventiende eeuw contacten met andere culturen. Ik hoef niet naar Suriname voor het Surinaams eten, ik kan hier zelfs betere Surinaamse produkten krij gen dan waar ook. Nieuw is, dat de mensen die bij die produkten horen ook meekomen. Zoals we de produkten hebben ge/ntegreerd, zo moeten we ook de mensen integreren. En dat is moeilijk. Dat zijn ook politieke keuzes die niet alleen een zaak van Nederland zijn, maar van de hele wereld. Onze zo genaamde welvaart staat onder druk". Zogenaamde welvaart? „Voor mij is welvaart niet: kunnen kie zen uit twintig soorten pindakaas. Voor mij betekent welvaart kansen voor ie dereen. En dan ligt de grens niet bij mijn buurman of bij mensen die ik ken. Mijn verlangen is mondiaal. Materiële welvaart is niets, het gaat om de wel vaart van gevoel. Waarom zijn mensen nu zo bang? Iedereen weet dat er zo veel armen zijn, je kunt niet rustig met open ramen gaan slapen. Pas als die ar moede er niet meer zou zijn, dan ben je welvarend. Ik geloof dat het ooit goed komt. Kijk maar naar kinderen. Die zijn steeds meer bereid te delen en te denken aan de rest van de wereld, ze willen de aarde behouden". Zou racisme dan ook verdwijnen? „Racisme komt ook voort uit de angst 'ze pakken me alles af. In alle Europe se landen leeft die angst nu. In dat ge voel van angst wortelt de haat. Zelf word ik niet meer kwaad als ik mij ge discrimineerd voel. Ik word hoogstens terughoudend en probeer te voorko men op allerlei achterhaalde standpun ten terug te komen. Ik word wel ver drietig als anno 1992 de rijen zich slui ten en de partijen zich scheiden op grond van huidskleur of cultuur. Ieder een weet hoe dat kan aflopen, maar ie dereen schijnt vergeten te zijn hoe het begon. De neiging tot racistisch denken zit in iedereen. Absoluut. Ik heb ge leerd, dat ik bij conflicten moet nagaan waar ik zelf de fout in ben En? „Ik denk dat ik mij niet sociaal genoeg heb opgesteld. Ik heb de strijd te gauw opgegeven. Ik had toch naar verjaar dagsfeestjes moeten gaan en de schei ding tussen privé en werk wat minder sterk moeten maken". Idoor MAURICE VELTHUIS GOOR Zomaar een berichtje in een landelijk dagblad. 'Au teurs zoeken contact met heksen en heksenbewegingen'. Lezers die zich door de oproep aange sproken voelen kunnen zich wenden tot een postbusnummer in Goor. De postbus is van de 42- jarige cultureel-antropoloog Victor van Gemert. Hij heeft met zijn 12-jarige dochter het plan opgevat om een kinderboek te schrijven over heksen en tove narij. Het voornemen verkeert nog in een pril stadium. Heksen geven zich niet graag bloot. De eerste kennis is dan ook af komstig uit bestaande boeken en tijd schriftartikelen. „We zijn erg voorzich tig met onze informatiebronnen", geeft Van Gemert toe. „Wie weet lukt ons plan niet. We gaan er in ieder geval met ons tweeën hard aan werken. We willen voorkomen dat de mensen na verloop van tijd stellen dat we gewogen en te licht bevonden zijn," lacht hij. De an tropoloog staat garant voor een interes sante tocht door de internationale 'hek senwereld' waarbij het feminisme, ket terij, zwarte magie, kristallen bollen en het onafscheidelijke vervoermiddel van de heks: de bezemsteel, aan de orde ko men. Van Gemert begon zijn speurtocht op verzoek van zijn dochter. „Na het lezen van een 6oek over heksen en tovenarij vroeg ik mijn vader of daar niet meer boekn van zijn," vertelt de 12-jarige Maaike. „Kaarsen, wierook, een altaar en verschillende rituelen en ceremo nieën met allerlei verschillende beteke nissen. Daar wil ik graag meer van we ten". Haarvader: „Kinderen zien de heks als de kromneuzige Eucalypta bij Paulus de Boskabouter. Brouwseltjes maken, dieren betoveren en het verplaatsen per bezemsteel. Voor haar telt het exo tische element, terwijl ik vooral in de subcultuur geïnteresseerd ben. De na tionale en internationale heksen en heksenbewegingen vormen een interes sante minderheid. De negatieve klank in het woord heks is even oud als het verschijnsel heks". Volgens Van Gemert is het woord heks afkomstig van het Germaanse woord 'hakawika', wat zoveel wil zeggen als 'zittend op een haag'. Een haag die de afscheiding vormt tussen het rationele en het irrationele in onze samenleving. Het natuurlijke en het bovennatuurlij ke. Het concrete en de magie. „Het woord heksen heeft vooral in Duitsland en ons land een negatieve lading. Het Engelse 'witch' staat voor wijze vrouw. Iemand die bijvoorbeeld kruiden kweekt waarmee ze anderen helpt. In ons land werden de heksen vooral tij dens de 15e, 16e, en 17e eeuw vervolgd. De mensen begrepen de heksen niet, hoewel het gewone mensen waren. Ze zagen ze als ketters, gedrochten op be zemstelen, Ze moesten dus vervolgd worden". agie „De Engelse heksenkringen baseren zich globaal op twee soorten magie. De zwarte magie, die betrekking heeft op demonen, kwade geesten en de satan. En de witte magie, een levensvorm waarbij de betrokkenen hun kennis in dienst stellen van een ander. Een posi tieve beweging, die ervan uitgaat dat er naast ratio ook ruimte moet zijn voor een positieve gevoelswaarde. Een spiri tuele meerwaarde". Een veredelde vrouwenbeweging dus eigenlijk? „Nee hoor. Het is veel bre der. Naast heksen zijn er ook heksen meesters, de mannelijke tak van het ge zelschap. Je vindt ze overal in de 'groe ne hoek'. Milieuactivisten. Volgens Van Gemert is een deel van de heksenbeweging gebaseerd op een oer- religie. Tijdens de kerstening van Euro pa zijn kleine groeperingen overgegaan tot het ondergronds belijden van een 'oer-geloof, afkomstig uit de eeuwen oude Keltische culturen. De Rozen kruizers en Vrijmetselaars zijn daar on dermeer een uitvloeisel van. De christe lijke kerk heeft zich altijd afkeurend uitgelaten over de internationale hek senbewegingen. Zelfs in 1985 en lijdde dit nog tot uitdrijvingsrites (exor cisme) in Duitsland. Terug naar het te schrijven kinderboek. Van Gemert heeft inmiddels contact gezocht met museum De Heksenwaag in Oudewater. „Vroeger werden daar van heinde en ver mensen gewogen en veelal te licht bevonden. Op die manier controleerden ze of ze heks waren of niet. Voorts is het opvallend dat de meeste heksen en -bewegingen in de Randstad zijn gesignaleerd". In het Hamburgse museum van Vol kenkunde is een complete geschied schrijving aanwezig van de Europese heksenbeweging vanaf de 16e eeuw. „De hedendaagse heksen hebben nau we contacten met vrouwenbewegingen. Door met die mensen in contact te tre den hoop ik allerlei materiaal te kun nen verzamelen dat ik wellicht later voor een kinderboek kan gebruiken. De heksen kunnen daar zelf aan meewer ken. Eigenlijk willen we niet meer dan een kijkje nemen in de keuken van een heks. Geen mysterieuze activiteiten. Open en eerlijk".

Leidse Courant | 1992 | | pagina 28