naie 'final „Angst om te worden vergeten is enorm" Koningin Elizabeth veertig jaar staats hoofd Ceidae Gomrnit Dominee bezoekt Nederlandse gevangenen in buitenlandse cellen ZATERDAG 1 FEBRUARI 1992 PAGINA 27 UTRECHT Natuurlijk wijst dominee Spoor regelmatig ge vangenisdirecteuren in het bui tenland op misstanden in hun in richting. Zeker, want wat hij te genkomt is naar onze maatsta ven soms ten hemel schreiend. „Maar zeg eens tegen een Algerijnse gevangenisdirecteur dat z'n gevangenis niet in orde is. Zegt-ie: 'dat weet ik ook wel. Maar kijk eens buiten deze muren, op straat. Daar liggen ook mensen te kreperen. Waarom maak je je zorgen over onze gevangenis? Omdat er land genoten van jullie zitten, alleen daar om.' En dat is dan einde gesprek". „Kleine aanpassingen, daar kun je wel over praten. Dat iemand boeken kan krijgen of zo, of wat lichte druk uitoefe nen voor een overplaatsing. Maar ver der heb je in het buitenland niets te ver tellen. Niet als gedetineerde, niet als hulpverlener en ook niet als ambassa deur". Dertien jaar geleden kreeg gevangeni spredikant Joop Spoor na het zien van de film 'Midnight Express' het gevoel dat hij iets moest gaan doen voor land genoten in buitenlandse gevangenissen, 't Was destijds, in 1978, pionierswerk. Aanvankelijk deed hij alles op eigen kosten in zijn vrije tijd, later kwam er de ondersteunende Stichting Epafras, ge financierd door giften van kerken en particulieren, ,,'t Is nog steeds bidden en smeken om geld", zegt Spoor, „hoe wel de problematiek van Nederlanders in buitenlandse gevangenissen alleen maar groeit. Toen ik begon zaten er on geveer 350 mensen vast, nu zijn dat er over de achthonderd". Meestal drugs Het smokkelen of in bezit hebben van drugs is in negen van de tien gevallen de reden voor een verblijf in een bui tenlandse cel. Vaak zijn het handelaars of smokkelaars die al langer in de drugswereld zaten, maar ook avontu riers en toeristen, bezweken voor de verleiding van het grote geld. „Of overgehaald", zegt Spoor, „in een periode van psychische problemen of fi nanciële moeilijkheden. Het lijkt wel of dealers daar een neus voor hebben. Met mooie verhalen dat de pakkans ge ring is en dat je je straf heus wel in Ne derland kunt uitzitten als je gepakt mocht worden kunnen ze iemand zover krijgen. Ook vrachtwagenchauffeurs zijn een geliefd doelwit. Onlangs sprak ik nog een chauffeur die veroordeeld is tot een lange straf in het buitenland. Hij vertelde dat hij regelmatig was be naderd maar altijd 'nee' had gezegd te gen smokkel. Totdat ze een keer kwa men met een stapel duizendjes, dat op tafel werd gelegd. Die aanblik van al dat geld was hem te veel. Puur stom, zei hij achteraf, want hij had het helemaal niet nodig. Hij had een goede baan, een goed salaris en thuis een vrouw en een zoon. En nu zit hij in een buitenlandse cel". Inmiddels heeft Spoor een groot aantal buitenlandse gevangenissen van binnen gezien en landgenoten aldaar een riem onder het hart gestoken. „Zweden, Noorwegen, Denemarken, Duitsland, Spanje, Portugal, Algerije, Zuid- en Noord-Amerika", somt hij er voor de Meer dan achthonderd Nederlanders zitten vast in een buitenlandse cel. In afwachting van hun proces of ver oordeling tot (een vaak lange) gevangenisstraf. De om standigheden waaronder ze hun straf uitzitten verschil len per land, maar wat alle gevangenen in den vreemde gemeen hebben is het gevoel van algehele isolatie. De onbekende rechtsgang, taalproblemen en het verstoken zijn van alle contact met de thuisbasis maken dat ze zich tot nul gereduceerd voelen. Dominee Joop Spoor uit Utrecht zoekt ze overal ter wereld op. „Het gevoel dat er iemand is die aan je denkt, is voor hen van onschatbare waarde", weet hij. vuist weg een paar op. De omstandig heden waaronder de Nederlanders hun straf uitzitten zijn heel verschillend. In de ons omringende landen en in Scan dinavië is de situatie in de gevangenis niet zoveel slechter dan in Nederland, maar er zijn ook landen waar gedeti neerden nauwelijks bewegingsruimte hebben, niets aan recreatie of ontspan ning kunnen doen, waar de hygiëne be labberd is en het eten slecht. Of waar in de inrichting elke vorm van toezicht ontbreekt en alleen het recht van de sterkste geldt. Spoor: „In Portugal ontmoette ik een jongen die met twintig man een ruimte moest delen die zo groot was als een woonkamer. Lopen kon je er niet. Het enige verschil tussen dag en nacht was voor hem dat hij 's nachts op zijn bed lag en er overdag óp zat". De luxe van een cel voor jezelf alleen treft Spoor in niet veel landen aan. „Ook in Engeland zit je al met twee, drie man in een cel. Anderzijds hoorde ik laatst van een paar Nederlandse jon gens die in Hong Kong vast hadden ge zeten, dat zij de enigen waren die een eigen cel hadden, terwijl alle Chinezen bij elkaar geplaatst werden. Dat zie je natuurlijk ook, dat de overheid pro beert een goede indruk te maken door de buitenlanders iets beter te behande len". Subcultuur Dat gebeurt overigens lang niet overal, weet Spoor uit ervaring. Er zijn ook landen waar het de regimes niets kan schelen onder welke omstandigheden hun gevangenen, buitenlander of niet, gevangen zitten. „Je ziet, met name in verre landen, dat door een gebrek aan controle een subcultuur ontstaat in een gevangenis waarin onderdrukking, ge weld, roof, diefstal en rassehaat de bo ventoon gaan voeren en gedetineerden elkaar onbeperkt kunnen terroriseren". In die rangorde staan buitenlandse ge detineerden niet hoog, weet Spoor. „Maar ook niet helemaal onder aan de ladder. Want zij worden in die landen vaak als de rijkeren beschouwd. Zij kunnen geweld in zekere zin een beetje afkopen". Onder welke omstandigheden Neder landers hun tijd ook uit moeten zitten, één ding hebben ze allemaal gemeen en dat is een gevoel van totale verlaten heid. „In Nederland zit je in de gevan genis al geïsoleerd, maar in het buiten land helemaal. Je krijgt geen of onre gelmatig bezoek, telefoneren is vaak niet mogelijk, brieven komen niet aan of met maanden vertraging en pakke tjes worden eerst helemaal uit elkaar gehaald voor je ze krijgt. Verder is con tact met medegedetineerden en perso neel vaak moeilijk vanwege taalproble men. De angst om vergeten te worden is enorm. Je ziet het contact afkalven: eerst de vrienden die niet meer reage ren, en als je in de drugshandel hebt ge zeten blijkt helemaal dat vrienden geen vrienden zijn, en daarna vaak de familie die zich van je afkeert. Dat maakt het allemaal extra erg. Voor mensen die nog wel contact hebben met partner, fa milie of gezin is het moeilijk die band te onderhouden. In Nederland kun je je dochtertje bij wijze van spreken elke avond welterusten zeggen via de tele negen van de tien gevallen de reden v foon, in het buitenland is dat onmoge lijk". De voor Nederlanders onbekende en soms onbegrijpelijke rechtsgang in het buitenland maakt de machteloosheid vaak alleen maar groter, aldus Spoor. „Vaak neemt men het in het buitenland iets minder nauw met de bewijsvoering, zo merk ik uit de verhalen. Dat maakt de Nederlanders vaak razend. 'On recht', roepen ze dan, 'ze kunnen niets bewijzen'. Omdat het naar Nederlands gevoel niet te bewijzen is. Maar dat ligt in het buitenland soms heel anders. En de straffen zijn vaak veel hoger, hè. Vooral voor bezit van softdrugs". Welkom Spoor heeft in de loop van de jaren ge merkt dat zijn bezoeken vaak meer dan welkom zijn. „Al is het alleen maar om dat ze dan even Nederlands kunnen praten. Het contact, het gevoel dat er iemand is die aan je denkt, dat is van onschatbare waarde. Hetzelfde geldt voor onze rondzendbrief en de kalen der die we met Kerst naar alle buiten landse gedetineerden versturen. Uit de reacties die we daar op krijgen merken we dat dat enorm op prijs wordt ge steld". Al is Spoor gevangenispredikant, zijn bezoeken aan de gedetineerden in het buitenland zijn niet bedoeld om ze te 'bekeren'. „Toen ik ermee begon zei Buitenlandse Zaken: 'Ach, wat hebben die mensen aan geestelijke verzorging', maar daar gaat het niet om. Je merkt dat mensen Tieel duidelijk behoefte hebben aan een gesprek dat ergens over gaat. En dat hoeft dan helemaal niet over het geloof te zijn, maar er komt heel wat boven als je in zo'n bui tenlandse gevangenis zit. Want daar gaat je leven in feite voorbij zonder dat je iets doet. Het zijn jaren in zinloos heid. Als je in zo'n hokje zit waar je niet eens naar buiten kunt kijken, ga je je wel afvragen wat de zin van het leven is". De redenering 'eigen schuld als je in het buitenland wordt gepakt met drugs, iedereen weet hoe streng ze daarin zijn' heeft Spoor al vaak gehoord. „Natuur lijk is het je eigen schuld als je je met drugs inlaat. Maar als iemand tijdens noodweer met een bootje de Noordzee opgaat, laatje 'm toch ook niet verdrin ken? Als samenleving mag je je niet van deze mensen afkeren. Je zult gedeti neerden moeten behandelen als mede mensen. Die banden mag je niet door snijden. In Nederland omringen we ge detineerde toch ook met zorg?" Samenwerking De Stichting Eprafas werkt samen met het bureau buitenland van de reclasse ring, met het ministerie van buitenland se zaken en consulaten en ambassades in het land waar Nederlanders gevan gen zitten. Samen met die instanties wil Spoor nu verder werken aan het opbou wen van netwerken van vrijwilligers voor gedetineerden in het buitenland. „Tijdens mijn reizen ga ik niet alleen op bezoek bij gevangenen, maar oriënteer ik me ook op het gevangenissysteem. Hoe zit het in elkaar, kunnen wij daarin iets betekenen, hoe kunnen we hulpver lening organiseren? Ik kijk bijvoor beeld altijd of er een kerk in de buurt is die iets zou willen doen voor de gedeti neerden, of Nederlanders die vrijwilli ger willen worden. In Engeland en Por tugal zijn we daar al mee bezig en in Duitsland maken we gebruik van een Nederlandse predikant die daar woont". Belangrijkste doel: contact leg gen en houden met de Nederlandse ge detineerden. „Van vrijwilligers kun je moeilijk geestelijke zorg verwachten, maar ze kunnen wel praktische hulp verlenen. Al is het maar zoiets simpels als iemand aan boeken of een tijdschrift helpen". In de nabije toekomst wil Spoor zich meer gaan richten op 'verre gevange nen'. „Gedetineerden In België, Duits land en Frankrijk zijn vanuit Nederland relatief makkelijk te bereiken. Juist de mensen, die in verre oorden als enige Nederlander in een gevangenis zitten, aan hen moeten we nog veel doen. Maar het is moeilijk om te kiezen waar je naartoe gaat, want er is overal zorg nodig", verzucht de Utrechtse domi nee. „Eigenlijk is het te gek voor woorden: we praten over meer dan achthonderd mensen die in het buiten land vastzitten. Hier in Nederland zit ten zesduizend mensen vast en moet je eens kijken hoeveel personeel daarvoor beschikbaar is". LONDEN Elizabeth II van Groot-Brittannië is veertig jaar koningin. Na de dood van haar vader, koning George VI, op 6 februari 1952, werd in Londen het constitutionele principe 'De Koning is Dood - Lang Leve de Koning' automatisch toegepast. De jonge prinses Elizabeth, oudste dochter van George, was dus meteen koningin. Het nog overblijvende deel van de reis naar Australië en Nieuw- Zeeland, die zij maakte in naam van haar vader, werd afgelast. Koningin Eli zabeth reisde met haar man, prins Phi lip, die in Engeland 'Philip the Greec' wordt genoemd, maar eigenlijk van Deense nationaliteit is. Zij vertoefden in Kenya toen het overlijdensbericht kwam. V1 Kolonel Martin Charteris, haar prive- secretaris die het jonge paar vergezel de, vroeg de nieuwbakken Britse vor stin formeel welke naam zij wenste te dragen. Ze vond dit kennelijk geen ver standige vraag. „Elizabeth natuurlijk", zei ze, lichtelijk gepikeerd. Als konin gin Elizabeth II kwam ze de volgende middag per vliegtuig aan in Londen, el De toenmalige conservatieve premier, z'Winston Spencer Churchill, verwel- haar aan de voet van de trap. >°Zijn jeugdige vorstin werd op 2 juni -c 1953 gekroond in Westminster Abbey, h Wegens de publiciteit rond deze plech- 11 tigheid (onder meer door middel van nl de eerste grote rechtstreekse tv-repor- u tage) zit die datum bij miljoenen Brit- li ten beter in het hoofd dan de dag waar- ic'op Elizabeth II onverwachts de troon h beklom. Veertig jaar later verbaast het Groot -Brittannië enigszins dat Elizabeth (in )u april 66 jaar) nog steeds het staatshoofd is. De vraag: 'Waarom treedt ze niet af ten voordele van haar oudste zoon, kroonprins Charles, die toch bijna de I144-jarige leeftijd heeft bereikt?', wordt hf vrij geregeld gesteld. ig ïi Trend id Er is ook een nieuwe trend. Gallup bracht afgelopen juli aan het licht dat 59 procent van de Britten van minder dan 25 jaar weinig of geen sympathie koestert voor het koninklijk huis. Zij vinden Elizabeth II waardeloos. Maar wie denkt dat in Groot-Brittannië een republikeinse revolutie op til is, vergist zich. Politieke revolutionairen zijn ver te zoeken in dit land. Britse Jan Modaal is een politieke tra ditionalist. Koningin Elizabeth, die trouwens zelf de tradities van haar land getrouw volgt, mag dus slapen op beide oren. Haar positie wordt nergens be dreigd: de firma Windsor, waarvan zij het hoofd is, zal nog lang een bloeiende onderneming zijn. Het pulpblad 'Daily Express' van Londen heeft zelfs ont dekt dat zes op de tien Britten de on dergang van hun land vrezen als het zou worden beroofd van zijn koningshuis. Koningin Elizabeth II van Engeland tijdens de jaarlijkse troonrede. Na bijna veertig jaar staatshoofdschap denkt ze er nog steeds niet over om afstand te doen van de troon. FOTO: EPA In haar jongste kerstboodschap liet ko ningin Elizabeth duidelijk doorscheme ren dat zij er zelfs niet aan dacht af stand te doen van de troon. Dit was geen goed nieuws voor prins Charles. Vrouwen van de familie Windsor blij ven doorgaans lang in leven. Mocht Eli zabeth net zo oud worden als haar moe der voor Charles de troon bestijgt, dan zal haar opvolger de rijpe leeftijd van rond de zeventig hebben bereikt. Het beste wat zoonlief mag verwachten, is dat zijn moeder aanblijft tot het vijf tigste jaar van haar regering. Hij is dan 54, ook geen leeftijd om nog wat anders te beginnen. Wie zich ondertussen af vraagt waarom de Britse koningin, wier gemaal toch al 71 is, nog zo lang wacht om in de vut te stappen, verliest uit het oog dat in haar positie abdicatie zonder geldige reden niet tot de mogelijkhe den behoort. Bij gelegenheid van haar kroning, begin juni 1953, beloofde Elizabeth II immers plechtig dat zij land en volk zou dienen tot ze dood ging. Bovendien is het zo, dat de Britse constitutionele traditie geen enkele mogelijkheid voorziet waarin de regerende vorst 'zo maar' kan aftreden. De schok die in december 1936 werd veroorzaakt door de abdicatie van Ed ward VIII dreunt nog na. Koningin Eli zabeth zou het gewoon niet aandurven om op te stappen zonder dat ze een aanvaardbare reden (slechte gezond heid, ouderdom) naar voren kan bren gen. Zij herinnert zich nog goed dat haar stotterende vader, die nooit had gedacht dat hij ooit koning zou zijn, he lemaal zonder voorbereiding de troon moest beklimmen. George VI werd plechtig gekroond op 12 mei 1937. Later vertelde hij aan zijn oudste dochter, dat het vooral in het begin een harde dobber was geweest. Insiders menen te weten, dat de Britse vorsten momenteel zelf nog gekweld wordt door twijfels omtrent haar oud ste zoon. Zij vraagt zich af of Charles honderd procent gereed is om koning te worden. Groentje Dit heeft uiteraard iets te maken met haar moederlijke gevoelens; ofschoon Charles 43 is, vindt zij hem toch nog een snotneus, een groentje eigenlijk, nog veel te jong om te regeren. Boven dien wil ze haar oudste niet te snel be roven van de mogelijkheid om een ei gen leven te leiden. Ben je eenmaal ko ning of koningin, dan kun je nooit meer je zin doen. Een Amerikaans schooljongetje dat geen rekening hield met het protocol stelde afgelopen jaar schaamteloos deze vraag aan Elizabeth I: „Hoe lang ben je al koningin?" Elizabeth keek hem even aan en antwoordde met een schrale glimlach: „Veel te lang, jonge man". Misschien verklapte de Britse vorstin toen voor ze het wist wat haar al een hele tijd op het hart lag. Hoe dan ook, haar omgeving spant zich hard in om de buitenwereld ervan te overtuigen dat Elizabeth II nog steeds met veel plezier koningin is, en dat ze dit nog lang hoopt te kunnen blijven. Haar fans uit de arbeidende klasse en de lage middenstand vinden dit gewel dig. Deze mensen zijn haar grootste be wonderaars; voor hen leeft zij nog in een sprookjeswereld. Haar even te kun nen aanraken of zelfs maar te zien ver vult dergelijke lieden met een onvoor stelbaar geluk. Mocht iemand het ge rucht verspreiden dat Elizabeth II mi rakels kan doen, blinden doen zien en lammen weer doen lopen, dan zouden haar grote aanbidders dit vast geloven. Koningin Elizabeth is overigens een erg charmante dame, tenzij je het niet op dit soort Engelsen hebt begrepen. Dat ze 'bekakt' Engels praat, mag je haar niet ten kwade duiden. Ze kan niet an ders; zo werd ze opgevoed. Ze heeft helblauwe ogen en een vrolijk karakter. Paarden zijn haar grootste liefhebberij, dat weet iedereen. Toch is ze niet echt wat men in Engeland noemt een 'paardachtig' type, al is haar smaak in zake kleding en kleuren niets om over naar huis te schrijven. Elizabeth kan bezwaarlijk 'een lange magere Engelse' worden genoemd: haar lengte bedraagt ongeveer 1 meter 63. Ze kan nog het beste opschieten met mensen die praktisch helemaal zichzelf zijn. Wie onnatuurlijk en over dreven onderdanig doet in aanwezig heid van de Britse vorstin, maakt haar nerveus. Ze kruipt dan in haar schulp in begint heel stijfjes te doen. Elizabeth II is trouwens doorlopend doodsbang dat ze uit de toon zal vallen. Brieven De Britse vorstin heeft een eigen ap partement op de eerste etage van Buc kingham Palace in Londen. Ze gebruikt elke morgen met haar man het ontbijt. Daarna leest de vorstin Grootbrittan- niës kwaliteitskranten. Ze maakt gere geld aantekeningen en raadpleegt af en toe haar computer. Deze staat in de werkhoek van haar zitkamer. Vanaf omstreeks 9.00 uur neemt ze re geringspapieren door. Een poosje later komt haar privé-secretaris. Sir Robert Fellowes, langs met de post en allerlei nieuwtjes van de dag. Fellowes telefo neert geregeld met ministers en andere hoge pieten. Wat de post betreft: de Britse vorstin ontvangt dagelijks twee honderd tot driehonderd persoonlijke brieven van 'gewone' onderdanen. Dat is zo'n zestigduizend niet-officiële brie ven per jaar. Fellowes en zijn staf maken alle enve loppen open; is de inhoud al te gek, dan geven ze de brief niet over aan de queen. Elizabeth II beantwoordt per soonlijk een dozijn brieven die ze de moeite waard vindt. Volgens haar per soneel heeft ze een speciale neus voor missieven die minder gewoon zijn. Alle andere brieven worden beantwoord op basis van de instructies die de vorstin neerpent op de rand van het papier. Waarover schrijven de Britten naar hun koningin? Sommige briefschrijvers stu ren hun beste wensen; anderen vragen haar advies omdat ze van plan zijn een Welsh corgi te kopen. De queen is gek op dit hondenras en weet er alles van. Ze krijgt ook vaak brieven van excen triekelingen en Britten die compleet van lotje getikt zijn. Veel briefschrijvers bedelen om hulp. Zij zitten diep in de problemen; vaak zijn die van financiële aard. Het bureau van de koningin probeert het kaf van het koren te scheiden; het komt erop aan te ontdekken wat 'echt is en wat met. De meeste probleembrie- ven worden doorgespeeld naar diverse ministeriële departementen. Die geven meestal sneller gevolg aan een verzoek als de vorstin ermee gemoeid is. Buc kingham Palace heeft in Elizabeths veertig jaar als koningin wel 2,5 miljoen brieven beantwoord. De Britse koningin stuurt ook een tele gram met hartelijke gelukwensen naar elke honderdjarige onderdaan. Daarna moeten deze eeuwelingen wachten tot ze 105 zijn geworden. Bij gelegenheid van die verjaardag stuurt de queen op nieuw een telegram. Van dan af ont vangt het uitzonderlijke oudje elk jaar een koninklijke boodschap. Voor Buckingham Palace betekenen dergelijke telegrammen tegenwoordig veel meer drukte dan vroeger. In het begin van de jaren vijftig stuurde de ko ningin madr tweehonderd telegrammen naar jarige eeuwelingen en tien naar oudjes van 105 jaar of ouder. In 1990 bedroegen deze cijfers: 2227 eeuwelin gen en 262 onderdanen van 105 jaar of ouder. De Britse vorstin beschouwt dit als een teken dat haar veertigjarige re gering erg bevorderlijk is voor de ge zondheid van haar onderdanen.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 27