Kunststofopbouw ontziet milieu en spaart geld uit Ufa 155 wordt derde model met karakter Liidae (Sotvtant Bevoorrading Poolse Fso weer op gang Renaults nieuwe topper gaat Safrane heten AUTO Prijzen Mitsubishi en Yue Loong vallen niet tegen 33-. fi ZATERDAG 1 FEBRUARI 1992 IHet nieuwe pand dat importeur Abimex destijds in Ridderkerk neerzette voor de import van het Poolse FSO begint weer een beetje bevolkt te raken. Er huist nu tevens Eurimpo, die sinds kort de Taiwanese Yue Loong kan leveren; Abimex en Ëurimpo zijn beide werkmaat schappijen van de Abemij Igroep. Vanuit Polen komt de bevoorrading van Abimex met FSO's nu weer op gang. De poli- jtieke en economische omwen teling leidde vorig jaar tot het stilvallen van de export, maar vervolgens ook tot een reorga nisatie. Onder nieuw manage ment richt men zich, zoals de hele Oost-Europese economie, meer op het Westen. Er is een nieuwe lakstraat van Duits fa brikaat geïnstalleerd, export versies van de FSO Prima wor den uitsluitend nog geleverd met een geregelde katalysator en brandstofinjectie. Abimex zorgde ooit voor de ontwikke ling van dit Multec injectiesys teem (fabrikaat General Mo tors) voor de 1,5 liter motor. drukking in een facelift voor de Prima SLX. Een meer afgeron de modellering van front en achtersteven moderniseren het aanzien. De achterklep loopt nu tot op de bumper in plaats van tot achterlicht-niveau. Het inte rieur verbeterde door nieuwe stoelen, nieuwe bekleding en een gewijzigd dashboard. De nieuwe lakstraat brengt met zich mee dat nu ook metallic- kleuren geleverd kunnen wor den. De FSO Prima SLX 1.5 kost 18.500 gulden, nog steeds niet veel voor een dergelijke Zoals altijd wanneer een be langrijke introductie aanstaan de is maakt men ons tevoren lekker met kleine beetjes voor informatie. Begin maart debu teert de opvolger voor de Re nault 25 te Genève, kort daarna gaan we er uitgebreid mee rij den. De nieuweling zal Safrane heten en bevestigt Renault's eerdere uitspraken dat van nummers als type-aanduiding afgestapt wordt. Er wordt een groot aantal versies in het voor uitzicht gesteld, onderverdeeld in de uitrustingsniveaus RN, RT en RXE, met voorlopig vijf motorvarianten Aan de basis blijft het vertrouw de 2,2 litef aggregaat met 81 kW/110 pk. De moderner twaalfkleps tweeliter die vanaf 1989 in de 21 en 25 verscheen wordt ook op 2,2 liter inhoud gebracht en levert 101 kW/140 pk. Aan de top staat voorlopig de drieliter V6, welke in geopti maliseerde vorm 123 kW/170 pk gaat produceren. Bekend is weer de 2,1 liter turbodiesel uit de 25, ernaast komt een nieuwe 2,5 liter turbodiesel die voor 83 kW/115 pk wordt opgegeven. Eind van het jaar bouwt men de reeks uit met een super-luxe Baccara uitvoering (inclusief leren bekleding en airconditio ning), en een super-sterke ver sie waarvan alleen nog wordt onthuld dat die een 190 kW/260 pk sterke motor zal hebben (de turbo-zescilinder uit de nieuwe Alpine A610?). Alleen al het feit dat de moto ren voortaan in dwarsrichting staan opgesteld (bij de 25 in lengterichting) verraadt dat de Safrane een geheel nieuw ont wikkeld model is. Net als de 25 heeft-ie vijf deuren, maar nu een uiterlijk met aangezette kofferbak in plaats van de grote glaskoepel achterop bij de 25. Jammer alleen dat de Safrane tenminste van voren gezien nogal doet denken aan diverse concurrenten, als een kruising van Mazda 626 en Peugeot 605. Technisch belooft Renault het een en ander. De duurste versie V6i RXE krijgt een onafhanke lijke achterwielophanging met meestuur-effect en elektro nisch geregelde vering, die on der meer de rijhoogte vanaf 120 km/h verlaagt. Als extra kan dit topmodel in Quadra-uitvoering worden geleverd, met perma nente vierwielaandrijving. Re nault belooft veel (al dan niet als extra leverbare) luxe in het interieur, van een in lengterich ting verstelbaar stuur tot aan elektrische verstelling voor stoelen plus buitenspiegels en stuurwiel met geheugen voor drie programmeerbare instel lingen. Een van de opmerkelij ke items is verder een spreken- de boordcomputer, iets wat we lang geleden al op de Renault 11 Electronic zagen. Het sloeg niet aan en verdween weer, kennelijk hoopt men dat de au tomobilist er nu wel rijp voor is. ,Een chaotisch project, dat s het," valt projectleider lenk Haverkamp (46) van larrosseriefabrikant leering uit Vaassen maar neteen met de deur in ïuis. „We zijn al een jaar teihard aan het werk met :en nieuw type gesloten :arrosserie van kunststof roor kleinere bestelwa gens". (lgemeen-directeur Gerrit leering (42) schuift gehaast tan tafel. „Sorry, afspaak liep lit. Tja, een regelrechte wereld- irimeur". Haverkamp stelt roor dat we eerst maar eens ïaar die wereldprimeur moeten [aan kijken. „Dan weten we raar we het over hebben en dat iraat wat makkelijker." In de werkplaats legt men koortsaeh- ig de laatste hand aan een nul- ierie van vijf stuks. De Light )istribution Box ziet gestaag ijn première naderen. Over ien dag of wat moet hij naar de iedrijfswagen RAI in Amster- lam. Iet principe is simpel. Je leemt een chassis-cabine van ien willekeurig merk en zet laarop een „doos" als laad- uimte. Zo'n opbouw is traditio- leel een combinatie van staal, lardhout en aluminium. En dat i in de klasse tot 3500 kilo to- algewicht (de bestelauto die gewoon personenautorij- s B bereden mag worden) juist het probleem. „Die do- i zijn vierkant en zwaar en hebben in verhouding tot het totaalgewicht weinig laadver mogen. De luchtweerstand is hoog en ze slurpen brandstof," aldus Haverkamp. „Zijn we reldprimeur" maakt een eind aan die ongemakken. Twaron En inderdaad de nieuw ontwor pen opbouw toont ongelooflijk groot. Op het eerste gezicht denk je te maken te hebben met een middelgrote vrachtwa gen en toch gaat het 'slechts' om een bestelwagen. Dat het ding zo groot kon worden is te danken aan het materiaal Twa ron, een uitermate sterke, ge weven kunststofvezel gevuld met een speciale harssoort. Het materiaal wordt zo sterk dat er bijvoorbeeld gevechtshelikop ters zoals de Apache van wor den gebouwd. Maar ook kogel vrije vesten en zelfs zeer lange kabels om bijvoorbeeld een ge zonken Russische onderzeeër voor de Noorse kust te lichten zijn er van gemaakt. Stalen ka bels zouden onder hun eigen gewicht breken. Het Twaron gaat vervolgens in mallen waaruit de carrosserie- delen ontstaan. Omdat de gehe le opbouw inclusief de bodem van kunststof is, kan niet alleen het laadvermogen -met zo'n driehonderd kilo worden ver groot, maar ook het volume neemt met een kuub of vier, vijf toe. Een andere prettige bij komstigheid is dat het zwaarte punt door de lichtere opbouw laag blijft, hetgeen de weglig- ging weer ten goede komt. Aan de vorm van de opbouw is veel aandacht besteed. De over- bouw boven de cabine (in vak termen afkomstig uit de ver huizerswereld de spiegelkast geheten) dient met zijn ronde vormen tevens als spoiler. De rest van de opbouw is zeer glad, licht bollend en overal afgerond om de luchtweerstand zo laag mogelijk te houden. Zonder verf Haverkamp noemt nog een paar voordelen. Twaron kan di rect in een aantal kleuren wor den gefabriceerd. Spuiten mét verf is niet meer nodig en dat is dus uitermate vriendelijk voor het milieu evenals het feit dat het materiaal eenvoudig is te hergebruiken. De Ligth Distribution Box zal als alles volgens planning ver loopt in drie lengtes leverbaar worden. Nu gaat het in eerste instantie om een 'doos' van 4.20 meter in drie varianten ge schikt voor koelwagens en be stelauto's met gewone of kan- telcabine. Volgens Heering zal de opbouw zijn weg moeten vinden naar bedrijven met licht transport in stad en regio. Zwa re vrachtwagens zullen steeds meer uit steden worden ge weerd. In aanschaf zal de „Box" zo'n vijftien procent duurder zijn dan een traditionele op bouw in die klasse. Maar dat weegt aldus Heering ruim schoots op tegen de voordelen van brandstofbesparing, min der wegenbelasting, lagere ver zekeringspremies, meer laad vermogen en het feit dat ieder een met een gewoon rijbewijs de „vrachtauto" mag besturen. Reacties „De reacties op de Bedrijfsauto RAI zullen mede bepalend zijn voor hoe we met het produkt verder gaan," vindt Heering. Bang voor die reacties is hij niet. In de toepassing van kunststof ziet hij een grote toe komst weggelegd. Zo zeer zelfs dat hij overweegt de halffabri katen, die hij nu elders betrekt zelf te produceren in een apart bedrijf. „Goed voor de werkge legenheid van toch zeven man in eerste opzet," grinnikt Heer ing. Haverkamp is even in gedach ten verzonken. De chaos schrijdt bij hem voort. De vol gende klus met kunstoffen „bakken" tot een meter of acht voor het middensegment houdt hem nu al weer volop bezig. Op het oog een gewone vrachtwagen, in werkelijkheid de Light Distribution Box van Carrosseriefabriek Heering uit V reldprimeur op de Bedrijfswagen RAI. die staat voor een we- FOTO: MARTIN HOLLERING Yue Loong Feeling, die wat lager in prijs i£ uitgevallen. Kort na het Europese de buut van Mitsubishi's nieuwe Colt op de auto show te Brussel stelde men al de prijzen voor Ne derland vast, hoewel de le vering pas in maart begint. Rekening houdend met de belastingwfjzigingen per 1 januari vallen die nieuwe prijzen lang niet tegen. I FOTO PR Mitsubishi doet ditmaal geluk kig niet mee met de alom heer sende trend om op te waarde ren (lees: de prijs flink te verho gen) bij modelwisselingen. Het basismodel Colt 1.3 ELi komt op 24.995 gulden, dat is slechts enkele honderden guldens meer dan het goedkoopste type uit de voorgaande reeks. Voor telkens duizend piek meer zijn er de ruimer uitgeruste ELi Ex tra en GLi. Het prijsverschil wordt wat groter bij de 1.6 mo dellen, met een andere motor dan de voorganger 1.5. De gro tere en sterkere nieuwe motor moet met zo'n anderhalfdui- zend gulden betaald worden. Een 1.6 GLi kost 29.995 gulden, een GLXi 1500 gulden meer. De sportieve Colt 1.8 GTi kost veer tig mille. Het kon best eens een goede zet blijken om zodoende de Colt een nog duidelijker gunstig prijsverschil mee te ge ven tegenover de maatstaven in deze klasse, Opel Astra en VW Golf. Ook de prijzen van de Taiwane se Yue Loong die zojuist lever baar is geworden zijn bekend gemaakt. Sprak men bij de in troductie in december nog van een prijsscala tussen dertig en veertig mille, nu blijkt het iets gunstiger te kunnen. Op de voorgespiegelde prijzen kwam stevige kritiek, daar de vijf- deurs middenklasser Yue Loong Feeling niet direkt hele maal bij-de-tijds is. Door wat te schuiven met de uitrustings- omvang kon de definitieve prijsstelling lager uitvallen. sie 1.8 GTX op 36.995 gulden. Ze hebben echter geen van alle meer standaard stuurbekrach tiging, die werd ondergebracht in optiepakketten. De 1.8 LSX moet het voorts nu doen zonder elektrisch bediende ramen en centrale deurvergrendeling, voor de GTX zag men af van air conditioning en cruise-control als standaarduitrusting. Dit in overweging nemend is de Yue Loong, ontdaan van uitgespro ken luxueuze uitrusting, nog steeds behoorlijk fors aan de prijs. twee opzichten is de euwe Alfa 155 het 'derde odel'. Bij Alfa Romeo ilf volgt hij op termijn de op, en moet daarmee derde succesmodel orden naast de 33 en 164. nnen de Fiat-groep is de 5 het derde model op de lfde bodemgroep, naast at Tempra en Lancia De- a. Opzienbarend nieuws edt de 155 niet als derde een reeks. inke binnenruimte en een ed doordacht onderstel deelt 155 met de genoemde Fiat Lancia. Een sportief hart en el herkenbaar uiterlijk zijn n de 33 en 164 geërfde Alfa- imenten. Bij de internationa- presentatie van de 155 in Bar- ona deden de Alfa-vertegen- ordigers alle moeite om te iskeren dat hun nieuweling uitkomst is van een zorg- ldig door de Fiat-groep ge ïnde ontwikkeling. Uit eco- mische overweging moesten fa, Lancia en Fiat uit eenzelf- basisontwerp elk eigen mo llen ontwikkelen. Dat basis- twerp is de bodemgroep van Fiat Tipo en Tempra. Bij ticia wordt dat een Dedra en komstige Delta-opvolger, bij. a een 155 en opvolger voor zijn overigens wel degelijk t verschillen met de Lancia- >ter. Omdat Alfa als laatste mt met zijn variant op het ge- «nschappelijk ontwerp zijn nieuwste verfijningen in de verwerkt, zoals een beter Het dashboard van de Alfa 155. verwarmings- en ventilatiesys teem. Opvallend is dat de Alfa geen omklapbare achterbank heeft. Dat komt de carrosserie- stijfheid en daarmee de weglig- ging ten goede. De bagageruim te is met 550 liter inhoud groot genoeg, meent marketing-ma nager Emanuele Savini, en Alfa-rijders vragen niet om een variabele bagageruimte. Inder daad ligt de 155 uitstekend op de weg, al wordt de stuurpreci- sie geschaad door een te weinig gevoelige bekrachtigde bestu ring. Ook de elektronisch gere gelde schokdemping, als extra mogelijk, doet de zaak geen goed. De vering wordt daarmee nogal stug, de auto reageert dan nerveus op elke wegonef- FOTO:PR fenheid. Met de gewone vering ontbreekt dat effect en stuurt de auto het prettigst. Het uiterlijk ontwerp volgt na tuurlijk het bijzonder gewaar deerde voorbeeld van de 164. Een beetje raar zijn alleen de erg kleine ramen in de achter- portieren, waar je bij het instap pen ook goed het hoofd moet buigen om je niet te stoten. Het interieur kreeg eveneens de no dige karakteristieke vormge- vingsdetails, naast een heel praktische inslag. Zowaar heeft deze Alfa eindelijk eens kaar- tenvakken aan de portieren, maar helaas weer weinig afle- gruimte in het middenconsole. Het hooggeplaatste meterpa neel is uitgebreid en prima ■i;r i De Alfa 155, die het derde succesmodel moet worden. overzichtelijk, de zeer multi- funktionele bedieningshendels aan de stuurkolom zijn hetzelf de als bij de Fiat Tipo/Tempra. Evenals bij de Fiat/Lancia zus ters is de zitpositie hoog en rechtop. De stoelen hadden wat meer achterover moeten hel len, zitcomfort en zijdelingse steun geven verder geen aanlei ding tot kritiek. We kregen indikaties van de prijsstelling in Nederland. De basis-1.8 gaat 42 tot 43 mille kosten, de luxueuzer versie om streeks 45 mille. Een 2.0 komt net onder de 50 mille, een V6 onder de 60 mille, zo is de be doeling. In september komen de vierwielaangedreven 155 Turbo en een 2,5 liter Turbodie sel met dezelfde motor als de 164 heeft. De 155 2.0 of V6 val len niet duurder uit dan een overeenkomstige 75, dat is mooi. Aan de andere kant bete kent het ontbreken van een 1.6- versie dat er een gat in de prijs lijst valt tussen 33 en 155, voor lopig nog gevuld door de 75. Alfa zou als publiekstrekker een 155-versie moeten maken voor een mille of 37, dat kan een 'duur' image voorkomen. Dik veertig mille als startprijs plaatst de 155 erg dichtbij de 164, terwijl hij juist liefst in een lagere klasse veel nieuwe Alfa kopers moet trekken.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 23