kleintes m ikt u ruim 486.000 lezerj in Zuid-Holland 071-122244 r Slapeloze nachten van 'droom van een keuken' HUISI ■RAADk li CcidócGomatit CONSUMENTENINFORMATIE 2]| Gids van Proefkoneen voor diervriendelijke cosmetica chef-monteur MTS-er WTB MAAK EEN THUIS VAN HUN TEHUIS 1 ■2* SIJTHOFF PERS ZATERDAG 1 FEBRUARI 1992 I Legendarische lamp krijgt nu ook broertje Georg Carwardine ontwierp in 1934 de eerste scharnierende lamp om goed en verstelbaar licht te hebben bij onderzoek van patiënten in zijn spreekka mer. Hij ging uit van de manier waarop een mensenarm buigt. Hij gebruikte stalen buizen en veren om de lamp in een be paalde stand vast te zetten. De lamp kreeg de naam Anglepoi- se en werd op talloze manieren nagemaakt. Bijna veertig jaar later, in 1972, maakte Richard Sapper de Ti- zio. Ook een verstelbaar arma tuur. Maar zonder veren om een gekozen stand te behou den. Sapper maakte gebruik van het principe van de balans en bracht contragewichten aan. Daardoor wordt het kapje met het halogeenlampje in elke ge wenste stand in evenwicht ge- houden. De Tizio werd in de jaren tach tig zeer populair en heeft er dit jaar een kleinere broer bij ge kregen: de Tizio 35. Die is een vijfde deel kleiner dan het oor spronkelijke model. Dat inmid dels een legende is geworden in de verlichtingswereld en een vaste plaats heeft in diverse musea (New York, Philadel phia). Daarnaast kreeg Sapper in de loop der jaren verschillen de prijzen voor zijn lamp zoals de Compasso d'Oro en de Gou den Medaille van Ljubljana. Richard Sapper (bouwjaar 1932) is Italiaan maar werd in Duitsland geboren. Hij was ont werper bij Daimler Benz. Ver huisde in 1958 naar Italië waar hij, vaak in samenwerking met Marcos Zanuso, ontwerpen maakte voor zeer uiteenlopen de produkten. Van 1970 tot 1976 was Sapper bezig voor Fiat en Pirelli. Sinds 1980 is hij advise rend ontwerper bij het Ameri kaanse computerbedrijf IBM. De Tizio-lamp wordt, elk jaar in toenemende hoeveelheid, ge maakt door het Italiaanse be drijf Artemide. „Uw droom wordt werke lijkheid met Almat keu kenlease". De keuken vormt niet het geringste onderdeel van dat grote en nooit ophoudende verlan gen naar een ideale woninginrichting. En om dat inkomens en geduld eindige zaken zijn, helpt de financieringsmaat schappij desgevraagd een handje bij de vervulling van die woonverlangens. De keuken vormt één van de vele materiële dromen die ons slapeloze nachten kunnen be zorgen. Maar wat een ideale keuken precies is, daarvan heb ben we een even vage voorstel ling als van de ideale huiska mer of badkamer. De voorbeel den verdringen elkaar in glan zende bedrijfsbrochures, keu kencentra, aantrekkelijke aan biedingen, woonbladenspecials en in de toonzalen van de woon boulevard. En wie eenmaal de keuze heeft gemaakt, ondekt tot zijn leedwezen al snel dat hij daarmee vele wegen en route beschrijvingen naar beter, nieuwer, gemakkelijker en nog mooier voor zichzelf heeft afge sneden. Ooit behoorde de keuken tot de strikt van het woonvertrek ge scheiden voorzieningen in huis. Een sobere functionele werkplaats die liefst zo ver mo gelijk buiten het gezichts- en reukvermogen van bewoners en gasten diende te blijven. Maar haar wraak op die eeu wenlange verbanning uit de ei genlijke wooncultuur is even mÊÊÊÊÊÊÊÊmÊmmÊÈÊÊÊÊÈam^ De mooiste keukens zijn natuurlijk de keukens die er ook uitzien als een keuken, ongeacht hun prijs. oogverblindend als geldverslin dend, zo moeten we gezien het overstelpende aanbod vandaag constateren. Sinds de jaren zeventig geeft de keuken haar geheimen steeds stralender en schaamtelozer prijs in de directe nabijheid van bankstel en cd-toren, secretaire en televisietoestel, en koestert ze zich in de sfeerverlichting van de huiskamer en het ruim telijke klankdecor van een ex tra paar luidsprekers. De verborgen kookplaats van weleer is met andere woorden volledig opgenomen in de ere galerij van representatieve woonvertrekken. Gesloten keu kens komen in de particuliere of sociale woningbouw zelfs nauwelijks meer voor. Omdat de keuken tegenwoordig ge zien mag worden ja per bouwdecreet onlosmakelijk met het huiskamerleven en de culturele bagage van haar ge bruikers is verbonden vol staan we niet langer met haar functioneren zonder meer. De keuken fungeert als etalage van persoonlijk welvaren en goede smaak. Voor een keuken die niet 'mee doet' met de laatste technische snufjes, kleurtjes en afgezogen geurtjes, worden dan ook de wonderlijkste excuses aange dragen. Want weerspiegelt ze niet tevens de culinaire kennis en vaardigheden waarover haar gebruiker beschikt? Voor het oude keuken/vertrek schamen we ons, en de moderne keuken industrie doet er alles aan om ons van die schaamte af te hel pen, tegen betaling vanzelf sprekend, desnoods op afbeta ling. Vormde de standaard Bruyn- zeel-keuken met haar eeuwige roestvrijstalen wafelblad, klap perende deurtjes, scherpe kan ten en kunststoffen kippevel I FOTOPR ooit een enorme sprong voor waarts vergeleken met de troosteloze kookhokken waar toe de bewoners van de naoor logse volkswoning veroordeeld waren, tot het huidige keuken aanbod verhoudt diezelfde Bruynzeel-standaard zich nau welijks nog veel beter. Het verschil tussen een stan daardkeuken en een keuken naar eigen keuze staat onge veer gelijk met het verschil tus sen het modale inkomen en al les wat daar boven ligt. En ner gens laten die verschillen zich beter wegmasseren dan in het privédomein van de particulie re woning, ver weg van de werkkring waar dat onder scheid ten minste acht uur per dag tot in de kleinste verhou dingen geldt. De overstap van een beperkte standaardvoorziening naar een rijker keukenleven kost echter geld, buiten de apparatuur al gauw zo'n vijf- tot tienduizend gulden. Bedragen die op hun beurt weer schriel afsteken te gen de 30.000 gulden-keukens die bijna dagelijks in deze of gene televisiequiz als hoofd prijs worden uitgeloofd. Ge zichtsloze keukens veelal, die ondanks hun dure cosmetica op geen enkele manier tot de culinaire verbeelding spreken, eenvoudig omdat ze op een ge middelde smaak zijn ingericht. Ook hier betekent duur geluk kig niet per definitie mooi, al wil goedkoop helaas zonder uit zondering zeggen dat je je kwa litatief in de gevarenzone be geeft. Naadloos De mooiste keukens zijn na tuurlijk de keukens die er ook uitzien als een keuken, onge acht hun prijs. Zo beschouwd komen er plotseling veel meer keukenprogramma's in aan merking dan je op grond van hun prijsverschillen zou veron derstellen. Zo heeft SieMatic naast moderne ook dure 'klas sieke' keukenprogramma's, die met hun geprofileerde houten deurpanelen en porseleinen knopjes naadloos overgaan in het 'klassieke' meubilair van de huiskamer. De vormgeving van de moder ne keukentechnieken zit hier verstopt achter deurtjes alsof het om antieke huiskamerdres soirs of servieskasten gaat. En gerenommeerde fabrikanten van keukenapparatuur als Atag blijven daarbij niet achter. Op zichzelf mooie apparaten als een fornuis, een magnetron of een goed vormgegeven afzuig kap krijgen stijlaccenten mee die hun bijzondere, aan de mo derne techniek ontleende schoonheid verbergen achter een absurd historisch masker. Zo worden de ovens van Atag naast hun logische, uit de tech niek ontwikkelde vormen ook geleverd met ovalen kijkglazen ('voor de romantiche keuken, bij voorbeeld de Engelse Liber ty stijl) en in gouden sierrand jes gevatte boogvensters ('spe-' ciaal ontworpen voor de land- huisstijlkeuken'). Eigentijds Dat SieMatic, Siemens, Atag, Zeyko, Etna,' Almat en andere gerenommeerde fabrikanten die zich met onze keuken be moeien heel goed en als de bes te weten hoe een keuken er op haar mooist als keuken kan uit zien, bewijzen hun program ma's met een eigentijds design. Zo'n keuken zou voor mij de SieMatic SL 505 zijn, als ik er het geld voor had. Maar ook een beetje de Nexus, uitgevoerd in roodbruin beuken, van Ikea. Die kost exclusief apparatuur 'maar' 5000 gulden. Bij beide heb je het optimale gevoel in een keuken te staan, zonder de indruk te krijgen dat je uit de huiskamer verbannen bent. Met spiegel en plant meer diepte Op veel plaatsen in huis dient de kamerplant meer als decoratiestuk dan als plant. Vooral in lifestyle magazines wordt daar dankbaar gebruik van gemaakt. Kamerplanten worden zo gebruikt om het stilleven met een ser vies, kandelaar of decoratieve pot compleet te maken. Voor die plekken zijn heel stijlvolle planten te vinden. Zoals hier is gebeurd voor een spie gel, die de kamer meer diepte geeft. foto: pr Wie wil weten of de cosmetica die hij/zij gebruikt diervriende lijk is, kan (gratis) een gids voor diervriendelijke cosmetica op vragen. Het boekje is uitgege ven door Proefkoneen, een sa menwerkingsverband van de Nederlandse Dierenbescher- mings- organisaties. In juni vorig jaar is Proefko neen begonnen met een cam pagne. Het doel daarvan is het terugbrengen van het gebruik van proefdieren in de cosmeti- ca-industrie tot nul. In Europa gebruikt deze industrietak jaar lijks naar schatting 50.000 proefdieren. De bedrijven die in de gids vermeld staan, heb ben moeten aantonen dat hun produkten en grondstoffen vijf jaar niet op dieren zijn getest. Verder moet er een beleidsver klaring zijn afgegeven waarin de fabrikant verklaart ook in de toekomst af te zien van dier proeven. Het boekje bevat naast het produkten-overzicht cosmetica-tips en voordeelcou pons. De gids is aan te vragen bij Proefkoneen, telefoon: 070 - 32 46 271. LEIDSE COURANT VLOOIENMARKT Iedere zaterdag de bekende en gezellige Z.H. Vlooienmarkt Kraampje huren: TECHNISCH PERS. GEVRAAGD .b.v. centrale verwarming, bekend met storingen en prijsopgave kleine inStallatiedelen. Met mogelijke bedrijfsovername, br. o. nr. SP0314204. Schenkkade 25, 2595 AR Den Haag. Tel. 070-3850164 25 jaar specialist in AIRCONDITIONING Heeft vast werk voor: techn. commercieel medewerker Opleiding min. MTS Elektro en/of Koeltechniek. Monteurs en leerling-monteurs Opleiding min. LTS Elektro. Schriftelijke en/of telefonische reakties aan bovenvermeld adres. Wij zoeken een die ons team (ca. 12 man) komt versterken in het ontwikkelen en produceren van SPECIAAL MACH. BOUW Gevraagd voor deze full-time functie: - Ervaring in mach. bouw - Ervaring of interesse in besturingstechn. - Leeftijd 20-30 jaar Schriftelijke sollicitatie aan: MACH. FABR. KOKKELINK BV t.a.v. hr. R. N. H. Verhoog 1e v.d. Kunstraat 116, 2521 AW Den Haag ZAKEN EN FINANCIERINGEN All-round installatiebedrijf i de regio Den Haag uitbreiding van haar activiteiten eveneens klein zelfstandig loodgieters- en/of c.v.-installatiebedrijf Ondernemer in Pijnacker zoekt collega ondernemer met goed bedrijfsplan. Leeg pand beschikbaar van 700 m2 of 1400 m2 bedrijfsruimte en 295 m2 kantoorruimte. Er bestaan financieringsmogelijkheden. Geïnteresseerden.ontvangen binnen 14 dagen bericht. Brieven onder nr. SP0315257 bur. blad. Dükkaninizi ve evinizi satmak yada kiralamak. Istiyorsaniz yada ariyorsaniz en kolay en hizli sekilde Ned.-Tur. Tel. 070- 3607644. Fax 3614047. I KUNST EN ANTIEK Plm. 250 klassieke oude en antieke klokken 12 mnd. garantie. Inkoop, inruil elke klok. Ook voor restauratie. Dinsdags gesloten. Molenstr. 11, Hillegom-centrum. Tel. 02520-15204. Turkije 5 april vertrek 695.- 1 week 870.- 2 weken Tel. 071-122070 CARAVANS Adria Caravan verhuur bij de landelijke organisatie met 31 officiële Adria dealers. Prijzen v.a. 350,-per week Aan het eind van het seizoen worden de huurcaravans verkocht. Huurders hebben eerste keus en spec, kondities! Indien u niets voelt voor huren of het aanschaffen van een huurcaravan, kies dan uit de omvangrijke, snel leverbare serie nieuwe Adria's in de showroom van de regionale Adria dealer. U vindt hem in de Gou den Gids of via Adria Caravan Promotie Nederland: 078-180100. Unieke aanbieding! Grote partij kwaliteits CARAVANVOOR TENTEN, halve prijs. Inl.: Theo Stet b.v. Tel. 01720-93844/45 Alphen a/d Rijn. Stet BV 01820-93844/45. ÜZaterdag en zondag vanaf 12.00 uur!! Show van nieuwe en gebruikte stacaravans/chèlets op unieke „waterplaatsen", Watercamping Reeuwijkse Hout te Reeuwijk. Ook levering door gehele land. Tel. 01721- 9532 - 071-614890 - 06- 52705333. ÜNog één unieke hoekplaatsü aan het water met nieuwe hou ten stacaravan/chèlet, even tueel indelincj naar keuze. Cam ping Reeuwijkse Hout te Reeu wijk. Bezichtiging Zat. zondag vanaf 12.00 uur. Tel. 01721- 9532 - 071-614890 - 06- 52705333. KWALITEITSCOMBINATIE Hobby-caravan trio voortent, Ned. scherpste prijs. Bel Theo Stet B.V. 01720-93844/45. Zonwering? MEGALUX! Uniek! Dir. v. fabr. nr. klant, dus voord, en sneller. 500 SRT. vert. lamellen, hor. jal., zonneschermen, rolluiken enz. Nieuw: unieke fabr. showroom te D.H. Mient hoek Abrikozenstr. Bel voor vrijbl. adv.: 070-3251177, fax 070-3688948 tussen 10.00- 16.00, gratis levering door héél Ned. Allround band NEON, live mu sic, all-round repertoire, voor feestavonden, bruiloften etc. Tel. 071-619354. 30.000 Kinderen, verdeeld over allerlei soorten interna ten, pleeggezinnen en gezinsvervangende tehuizen, kunnen niet terugvallen op hun eigen ouders. Hef Nationaal Fonds Kinderbescherming springt daarom bij mef financiële hulp. Zo worden noodzakelijke voor zieningen voor de opvoeding vaak toch nog mogelijk. Steun daarom het Nationaal Fonds Kinderbe scherming. NATIONAAL 6 «FONDS U KINDERBESCHERMING GIRO 404040 Wilt u wat kopen of verkopen? Heeft ir een korte mededeling of wilt u uw auto verkopen? Met een rubrieksadvertentie - een zgn. regelkleintje - in de Haagsche Courant, dagblad Het Binnenhof, de Goudsche Courant en in de Leidse Courant, maakt u een grote kans van slagen. Uw adver tentie komt onder ogen van ruim 486.000* koopkrachtige lezers in Zuid-Holland. Het opgeven van uw advertentie gaat heel een voudig. Zet uw tekst in de vakjes - één letter, letterteken of spatie per vakje - en in één oog opslag kunt u in de laatste kolom zien wat de advertentie u gaat kosten. Prijzen incl. BTW. A.\s u de advertentie zonder tekstwijziging drie maal plaatst binnen 7 dagen, dan hoeft u maar voor 2,5 maal te betalen. Tussentijds wijzigen of annuleren is niet mogelijk. N.B. U kunt uw tekst ook telefonisch doorgeven. Den Haag: 070-3950 304 - Gouda: 01820-12744 - Leiden: 071-122244 - Delft: 015-126700. De tarieven gelden niet voor de rubrieken: Personeel gevraagd - Zaken en financieringen - Automarkt m.u.v. auto's t/m f.3500,- - Postorders - Bedrijfsobjecten - Clubs - Onroerend goed 1 PI Brieven onder 1 nummer moeten worden afgehaald (f.4;77) C] Brieven moeten 1 worden toege zonden (f.4,77) 1 Q Kleintje plus (uw advertentie, inclusiei kaderliin) pel plaatsing (f.6.10) I Aantóuisen wat van 1 181 ,-~_J toepassing ii 'Bron: Summo Scanner le kwartaal 1990 t/m 4e kwartaal 1990. I' pejekenmg. Telefoon^. Woonplaats^ u kunt uw CcuiSt/ Het Binnenhol, Spihstmat 7h g^^peis, plaspoelpoldei, Leidse Coulant, P jpidnununet l l I l I 1 l 1 l I

Leidse Courant | 1992 | | pagina 21