V-raad pleit voor grotere rol van VN Het beste ïl4 Dagen Gratis Kirgizië creëert twee Duitse districten Leidse politie onderschept 10 kilo cocaïne Jaarbeurs neemt Congresgebouw over Franse oppositie eist aftreden van ministers Van den Broek moet zich minder star gaan opstellen TWA vraagt uitstel van betaling aan Kosmonauten op rantsoen £eidóe6ou/ta/nt Cciclóc Souoont Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no. 25252. Losse nummers 1,50. VAN ROY c.s ADVOCATEN Rapenburg 55. 2311 GH Leiden. Tel. (071) 122362 MOSKOU - President Askar Akajev van Kirgizië heeft bij decreet twee Duitse districten gecreëerd. Volgens het decreet zullen de gebieden worden be heerd door een bestuur gevormd uit Kirgiziërs van etnisch Duitse afkomst. Er zullen Duitse scholen worden geopend en er komt een internationaal fonds voor de ontwikkeling van de Duitse cultuur en een Kirgizisch-Duitse bank. Kirgizië, een van de voormalige Sovjet-republieken in Centraal-Azië, heeft bovendien het dubbele staatsburgerschap ge accepteerd. De Duitsers die zich indertijd op uitno diging van de tsaren massaal vestigden in Rusland, werden na de Russische revolutie in een republiek van 'Volga-Duitsers' samengebracht. Na de ontbin ding van hun republiek door Stalin in 1941 werden de afstammelingen van deze Duitsers naar Siberië en Centraal-Azië gedeporteerd. LEIDEN Een partij van 10 kilo co caïne met een straatwaarde van een miljoen gulden is gisteravond door de Leidse politie onderschept bij Ho liday Inn. Bij de actie zijn vijf zwaar bewapende verdachten aangehou den. Drie van hen zijn na een achter volging door agenten met getrokken pistool uit hun auto gehaald. De Leidse politie had al enige tijd het ver moeden dat bij het hotel in drugs werd ge handeld. Dat was gisteravond om acht uur aanleiding een kamer te doorzoeken. In de kamer werden geen drugs, maar wel een geladen revolver gevonden. Een 23-jarige man uit Amersfoort en een 36-jarige man uit Julianadorp zijn er aangehouden. In hun auto werd een jutezak gevuld met klei ne zakjes met de cocaïne aangetroffen. Di rect na deze actie maakten enkele mannen zich snel uit de voeten bij het hotel. Dat leidde tot een achtervolging richting stad. Op het Stationsplein werd de auto klemge reden. Daar werden de drie inzittenden door tien agenten met getrokken revolver uit de wagen gehaald. Alle drie verdachten beschikten over een geladen revolver. Bo vendien hadden ze twee geladen UZI-ma- chinepistolen. Het ging om een 28-jarige man die eerder was ontsnapt uit een straf inrichting in Hoogeveen waar hij nog tot 1996 had moeten blijven en die als vuurge- vaarlijk bekend is, een 29-jarige Rotter dammer en een 35-jarige Hagenaar. DEN HAAG De Raad van Bestuur van de Koninklij ke Nederlandse Jaarbeurs in Utrecht heeft besloten het Nederlands Congresgebouw (NCG) in Den Haag over te nemen. De Raad van Bestuur heeft de directie van de Jaarbeurs mandaat gegeven in onderhandeling te treden met de gemeente Den Haag over de overna me van alle aandelen van de NV. Dat heeft directeur H.P. Rosier van het Congresgebouw gisteren bekend gemaakt. Het NCG voert al geruime tijd overleg over de toekomst van het Congresgebouw met de grootste aandeelhouder: de gemeente Den Haag. Daarbij was, .behalve uitbreiding met een kantorencomplex en een hotel, ook overname onderwerp van gesprek. Invloed op de werkgelegenheid binnen het Congresgebouw zal de overname volgens Rosier niet hebben Welk bedrag met de overname is gemoeid is volgens Rosier nog niet te zeggen. KLOK VOOR BREZI GIRO 1741181 Sporttempel Het Haagse Houtrust was gisteren veranderd in een heuse sporttempel naar aanleiding van de Davis Cupwedstrijd Nederland-Zwitserland. Ondanks kleurrijke en luidruchtige aanmoedigingen van de circa drieduizend supporters uit het hele land moesten de Nederlandse tennis sers een achterstand van 2-0 toestaan. Op de foto is Jan Siemerïnk uit Rijnsburg in actie in zijn uiteindelijk verloren partij tegen Mare Rosset. FOTO: MILAN KONVALINKA Pagina 17: Stem is tevergeefs van 'schaatsgek voetbalvolk' NEW YORK - De eerste top van staats- en rege ringsleiders van landen die zitting hebben in de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties, is giste ren geëindigd met het aan nemen van een verklaring waarin de landen zich uit spreken voor versterking van de rol van de VN. In zijn slottoespraak verklaar de de Britse premier Major, die als voorzitter functioneerde, dat bij de veranderingen in Eu ropa en vreedzame oplossingen van conflicten de VN een sleu telrol kunnen vervullen. De lei ders kwamen op de top overeen iedere ontwapeningsmaatregel te beschouwen als een belang rijk element voor de internatio nale stabiliteit. Major omschreef de top als een keerpunt in de wereldgeschie denis. Het was voor het eerst dat de V-raad bijeen kwam op het niveau van regeringsleiders en staatshoofden. Het topberaad is „een duidelijk signaal dat we van plan zijn be dreigingen van vrede en veilig heid aan te pakken met behulp Idoor PAUL KOOPMAN DEN HAAG - Er moet snel een eind komen aan de competentiestrijd tus sen premier Lubbers en minister Van den Broek over de vraag wie het laat ste woord heeft inzake het buitenlandse beleid. Van den Broek moet zich in deze kwestie minder star op stellen. Meer speelruimte voor Lubbers is in het 'landsbelang'. Dit stelt Harry Aarts, partijge noot van Van den Broek en bui tenlandwoordvoerder van de CDA-fractie. In de regeringsfracties CDA en PvdA is de ongerustheid over de samenwerking tussen Lub bers en Van den Broek als ge volg van de geflopte reis naar Zuid-Afrika flink gegroeid. PvdA-woordvóerder Maarten van Traa waarschuwt er in een vraaggesprek met deze krant voor dat de prestigestrijd tus sen de twee CDA-bewindslie- den „vormen dreigt aan te ne men die een normaal mens niet meer kan volgen en het opere ren van Nederland ernstig zou kunnen schaden". Naar aanleiding van de klach- tenstroom van anonieme amb tenaren van Algemene Zaken en Buitenlandse Zaken over de rivaliteit tussen beide departe menten heeft de CDA-top infor meel gepolst of Lubbers en Van den Broek niet tot betere werk verhoudingen kunnen komen- Pagina 4: De prins die een kik ker werd Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. telefoonnr. 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. van de VN en Veiligheidsraad", aldus Major. Sinds de V-raad ruim een jaar geleden instemde met een gewelddadige verdrij ving van Irak uit Kuwayt is de waardering in het Westen voor de VN toegenomen. De Amerikaanse president Bush drong in zijn toespraak aan op een verhoogde inspan ning om de verspreiding van kernwapens tegen te gaan, ter wijl zijn Russische ambtgenoot Jeltsin opriep tot de vorming van een de hele wereld omvat tend defensiesysteem tegen aanvallen met kernwapens. De Chinese premier Li Peng wierp zich op de top als verdedi ger van de mensenrechtenpoli tiek van zijn land op'en maakte duidelijk dat China niet ge diend is van buitenlandse in menging. Li Peng was in 1989 betrokken bij het bloedige neerslaan van de pro-democra tische betogingen op het Plein van de Hemelse Vrede in Pe king. Hij onderstreepte verder dat China zich intensiever 'gaat bezighouden met de vernieti ging van de nucleaire en chemi sche wapens. Pagina 5: India zorgt voor dis sident geluid PARIJS Verschillende Franse ministers staan on der grote druk om af te tre den in verband met de toe lating in Frankrijk van de radicale Palestijnse leider George Habash. De rel over de omstreden toela ting neemt steeds grotere vormen aan. De verzekering van officiële zij de dat Habash gisteren in voor lopige hechtenis is genomen en zal worden ondervraagd over verschillende aanslagen, heeft de gemoederen niet kunnen be daren. Het Israëlische ministe rie van buitenlandse zaken maakte bekend dat Jeruzalem mogelijk zal vragen om uitleve ring. Habash, de leider van het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina, zou voor moord terecht moeten staan. Vier hoge adviseurs van de Franse regering zagen zich al gedwongen af te treden, kort nadat president Mitterrand en minister van buitenlandse za ken Dumas terugkeerden van een bezoek aan Oman. Zowel Mitterrand als Dumas was vol gens naaste medewerkers woe dend over de verpleging van Habash in Parijs. De oppositie in Frankrijk heeft duidelijk gemaakt dat ze geen genoegen neemt met het ont slag van de adviseurs en ook het aftreden zal eisen van Du- NEW YORK/GENÈVE - De Amerikaanse luchtvaartmaat schappij Trans World Airlines (TWA) heeft bij de rechter uit stel van betaling aangevraagd. TWA is de zesde grote Ameri kaanse luchtvaartmaatschappij die de afgelopen jaren onder ar tikel 11 van de federale faillis- sementswet surseance van be taling vraagt. Na de overname in 1986 door de financier Carl Icahn bleef TWA in diepe schul den zitten en men onderhan delt al maanden met de schuld eisers over een oplossing. Door nu bescherming te zoeken on der de faillissementswet krijgt TWA de tijd een reorganisatie plan uit te voeren. De Ameri kaanse luchtvaartindustrie kreeg de afgelopen jaren te ma ken met enorme verliezen als gevolg van de recessie, de Golf oorlog en moordende concur rentieslagen. Vorig jaar sneu velde als gevolg daarvan Pa- nAam. Voor de internationale lucht vaart is 1991 een „financiële ramp" geweest. De details zijn nog niet bekend, maar het pas sagiersvervoer door de lucht is met vier procent afgenomen, terwijl het vrachtvervoer met drie procent kromp. MOSKOU - De twee kosmo nauten aan boord van het ruim testation Mir krijgen kleinere rantsoenen als gevolg van de voedselcrisis in het Gemene best van Onafhankelijke Staten (GOS). Aleksandr Volkov en Sergej Krikalev hebben, toen zij onlangs hun nieuwe voed selvoorraad kregen, tot hun te leurstelling moeten constate ren dat de honing van het menu is geschrapt. „Het is moeilijk honing van goede kwaliteit te vinden vanwege de ineenstor ting van het distributiesysteem en de commerciële samenwer king tussen de republieken van de voormalige Sovjetunie", legt Valeri Polikov, de diëtist van de kosmonauten uit. mas, premier Cresson en minis ter van binnenlandse zaken Marchand. Buiten de zwaar bewaakte kli niek waar Habash wordt ver pleegd protesteerden gisteren circa 150 pro-Israëlische de monstranten. Habash is woens dag in de kliniek opgenomen nadat hij in Tunis een beroerte had gekregen. Pagina 5: Palestijnse organi saties eisen vrije aftocht Ha bash AUTOVERHUUR F.PRAMGERi Verhuur van luxe auto's en busjes vanaf 30.- p dag. HOOFDSTRAAT 104 - LEIDERDORP Tel 071-894040 Actie voor nieuwe klok in toren van Tsjechisch kerkje DEN HAAG - Dit jaar is het precies vijftig jaar geleden dat de beide klokken van het Bartholomeuskerkje in het Tsjechische Brezi door de nazi's werden gestolen. Dit jaar zouden de parochianen twee jaar na de grote omwenteling in hun land waardoor ook de kerk haar vrijheid herkreeg - zo graag weer een klok in hun torentje terug hebben. Eigenlijk een tweedehandsklok. maar die is qua maat en toon nergens te vinden. De redactie van onze krant besloot daarop direct een ouderwetse geldinzamelingsactie onder de lezers te houden om de gelovigen van Brezi aan een nieuwe klok te helpen. Dat gaat duizenden guldens kosten, maar als evenzoveel abonnees een kleine bijdrage leveren zijn we al gauw een heel eind. Blijft er geld over, dan kan dat uitstekend worden bestemd voor de noodzakelijke restauratie van het kerkje, dat door de communisten veertig jaar lang zo goed als verwaarloosd is. Voor deze actie is een speciaal gironummer (1741181 ten name van 'Comité Klok voor Brezi') in het leven geroepen, waarop de lezer(sHessen) hun eventuele gift kunnen storten. Als een signaal naar geloofsgenoten in dit. voormalige Oostblokland dat wij solidair met hen zijn. Uiteraard wordt dat dan in de krant bedrijven met naam en particulieren met initialen - verantwoord. Twee bedrijven die van de actie vernamen, hebben al steun toegezegd: Juno bv Den Haag en Bunchhouse Mediapartners bv te Voorburg. Wie volgt? Finale: Hoe Brezi na vijftig jaar gestolen klok terugkrijgt Historische ontdekking vanuit file STOCKHOLM - De Zweedse archeoloog Roger Blidmo deed on langs de ontdekking van zijn leven. Hij stond nietsvermoedend met zijn auto in de file terwijl hij zijn blik liet gaan over een bouw terrein waar een nieuwe ringweg rond Stockholm wordt aange legd. Plotseling meende hij in de grond die door de bulldozers was afgegraven de fundamenten te herkennen van een dorp dat vol gens zijn schatting 2500 jaar oud is. De werkzaamheden werden na de ontdekking van de archeoloog meteen stilgelegd om te onder zoeken of er inderdaad sprake is van een belangrijke vondst. Majesteitsconcert De verjaardag van koningin Beatrix werd gisteravond in de Dr. Anton Philipszaal in Den Haag gevierd met het Majesteitsconcert door de Marinierskapel van de Koninklijke Marine. De muzikale leiding was in han den van majoor D. Buitenhuis. Het concert werd gepresenteerd door de acteur Paul van Gorcum. FOTO: FREDERIKCOENRAAD Nog een paar dagen en de partij Groen Links beslist over het politieke lot van de Surinaamse schrijfster Astrid Roemer. „Het beste wat ik heb, heb ik aan Nederland gegeven", zegt ze in een interview met Marscha van Noesel in Finale van vandaag. In een reactie op de hooglopende ruzie die in haar partij rondom haar persoon is ontstaan en die „alles te maken heeft met vooroordelen tegen migranten". Meer over haar twintigjarige strijd als schrijfster en haar twee jaar als gemeenteraadslid van Den Haag vindt u vandaag in de Leidse Courant. De krant die u graag op de hoogte houdt van dit en nog veel meer ander nieuws. En daarvoor is de bon hieronder de gemakkelijkste weg. Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. CJ een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. D direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 27,00 (met automatische betaling) O kwartaal f. 82,80. t Dhr/Mevr:Voorl: Postcode/Plaats: I Telefoon: (voor controle op bezorging) Bei 071-313677 I Of deze bon opsturen in een I open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, I 2501 VC Den Haag 711848 003017 IIUIIHll»IHHaUHIJU

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1