Etegilio Tuur lacht om kneuterigheid lecord-international Morten Olsen kan de stress niet missen VOETBALLERLEI SPORT 19 Eric Cantona loopt weg Drs. Lineker bij Sheffield Wednesday iQowuvnt )ynamo Dresden zat vol spionnen ynamo Dresden, één van de toonaangevende voetbalclubs uit de jormalige DDR, was onder het verdreven communistische ;wind een broeinest van spionage. Spelers en bestuursleden van politievereniging hielden elkaar in dwingende opdracht van de „tasi, de staatsveiligheidsdienst, nauwlettend in de gaten. De be- intenissen van prominente clubleden over spionage-activiteiten de vroegere politiestaat volgen elkaar deze week in hoog tempo i. Oud-international Andreas Trautmann, Oostduits voetballer n het jaar 1989, libero Frank Lieberam en ex-speler Matthias öschner hebben toegegeven informant van de Stasi te zijn ge- eest,. Döschner, die thans bij Fortuna Köln speelt, tilde niet raar aan zijn Stasi-verleden. „Ik ben informant geworden om me alle rust op het voetbal te kunnen blijven concentreren. Ik heb ;chts onbelangrijke gegevens doorgespeeld en niemand in raad daglicht gesteld". ZATERDAG 1 FEBRUARI 1992 Eric Cantona blijft een moeilijke jongen. De Franse voet baller week uit naar Engeland om bij Sheffield Wednesday te proberen onderdak te vinden, nadat hij in eigen land voortdurend tegen schorsingen aanliep. Gisteren verliet de Fransman de Engelse eerste-divisieclub, nadat hij te horen had gekregen dat de club hem nog een week langer op proef wilde hebben. De bevroren grond stond deze week slechts enkele trainin gen toe, waardoor Cantona niet beoordeeld kon worden. „Ik wilde Cantona nog een week langer aan het werk zien, in de hoop dat het weer wat meer trainingen zou toelaten", aldus manager Trevor Francis. „Maar hij weigerde en ver- De oud-speler voerde de afgelopen week lange gesprekken met vertegenwoordigers van Nimes, waar Cantona voor het laatst actief was. Gary Lineker, de aanvoerder van het Engelse nationale voetbalelf tal, heeft van de universiteit van zijn geboortestad Leicester de graad van doctorandus gekregen. De eretitel is volgens de universi teit verdiend, omdat Lineker (31) zich op „uitmuntende" wijze voor de voetbalsport heeft ingezet, zo wel in Engeland als elders in de we reld. Lineker kwam ooit uit voor Leices- ter City en belandde via Everton en Barcelona bij Tottenham. Volgend jaar gaat hij in Japan voetballen. Onlangs werd Lineker door konin gin Elizabeth benoemd tot officier Gary Lineker in de orde van het Britse rijk. AREGEM Het kost lige moeite om door te ingen tot Regilio Tuur, it pronkstuk van de Ne- rlandse bokssport. 'Mis- gie Toewr' is net de iur uit, of kan elk mo- ent binnenkomen. Het entschap van zijn Ame- caanse manager Bill Bi- >ff kan het vanuit New >rk leuk brengen. In het auwe Belgische Ware- m waar Tuur vannacht de Afrikaanse Ita- :,pan Mukuta bokste komt it na vee] vijven en zes- n toch tot een afspraak. hamvraag: is het een ilgenmop dat een in nerika woonachtige Rot- •dammer met een aamse licentie moet ksen? Voorlopig lacht 1 om de Hollandse kneu- 'igheid. Lotus voor het klassieke ho- jis Ferrarirood, de bokser ge- ed in stemmig zwart. Een wapenende glimlach, stevi- handdruk, ferme klap op de louder. Regilio Tuur weet hij de pers moet bespelen, lit man, it's freezing out the- I prefer the jungle and the ach, where the brothers like be". Vrij vertaald: „Van kou et ik niets hebben. Geef mij ar de jungle en het strand, ir mijn broeders graag ver is duidelijk, de bokser uit lotterdamse wijk Hoogvliet t in drie Amerikaanse jaren Engelse taalvaardigheid dig bijgeschaafd. En swin- doet hij als vanouds. Met sportcarrière gaat het idem i. De 26-jarige Tuur staat in- Idels vierde op de wereld- glijst en gaat waarschijnlijk 1993 op voor de wereldtitel. is hij een Ster in The Sta- Luister naar zijn Europese lehartiger Peter Blom- ?rt: iggie is daar iemand. Hij ift status. Sporthelden in erika komen op sportplaat- te staan. Tuur staat op die rtplaatjes die je in de corn- :es vindt. Tuur gaat uit eten iemand als Mike Tyson, is zijn niveau. Hoe hij is als is? Ik ben natuurlijk niet :ctief, maar ik zou hem zo ;chrijven: hij is aardig en tegelijk. Bikoff? Hij regelt irs zaken in Amerika. Bikoff iet de man die veel mensen ken dat hij is. Absoluut niet [elijkbaar met een Don g (de manager van Tyson, Bikoff is geslaagd is za- doet in staal en huizen. Is jouwbaar. Met hem kun je een gerust hart ergens bin komen. Bikoff is als een t vader voor Tuur", ilio Tuur schuift aan. Op nieuw een glimlach, opzichtige gouden ketting om de nek, blinkende pinkring, protserig horloge. Hij oogt zelfs een tikje nerveus bij het begin van het interview. En toch hééft hij wat, deze Regilio Tuur noem het charisma. Zijn imago is dan ook zorgvuldig geboetseerd. De we reld van Peter Stuyvesant is hem op het lijf geschreven. Tuur legt het met graagte uit, gebruikt af en toe Amerikaanse termen om zijn bedoeling te be nadrukken, maar heeft verder geen last van een hinderlijk ac cent, ofwel de Ronnie Tober- kwaal. Tuur: „Ik zeg altijd, what you see is what you get. Wat je ziet krijg je. Ik zie er graag goed uit, hou van mooie spullen. Kleding is heel belangrijk voor me, het geeft me een bepaald gevoel. Leuke kleding zie ik als een be loning voor m'n lichaam. Om dat ik m'n body vaak moet pij nigen en veel moet afzien bij hetgeen ik doe. Niet roken of drinken, niet laat naar bed. Na tuurlijk zijn er jaloerse men sen, die ook in een mooie Por sche of Lotus willen rijden. Jul lie zijn niet jaloers, zeg ik altijd, jullie dénken dat jullie jaloers zijn. Als jullie wisten wat ik heb moeten doen en laten om zo ver te komen, dan gingen jullie waarschijnlijk huilen". Niets cadeau Regilio Tuur, in één klap we reldwijd bekend toen hij bij de Spelen van Seoul Kelcey Banks tegen het canvas joeg, heeft niets cadeau gekregen in het le ven. Uit een gezin van tien kin deren (zes jongens, vier meis jes) droomde hij al op jeugdige leeftijd van de kampioensgor del. Via de sportschool van Ome Jan Schildkamp en zijn doorbraak op de Spelen koos hij voor een avontuur als prof. Moederziel alleen vertrok hij naar de fameuze Gleason's Gym in Brooklyn, New York. Geen cent op zak, maar wel de onstuitbare drang om zijn droom te verwezenlijken. Zijn kritikasters waren op voorhand cynisch: Tuur zou binnen zes maanden terug zijn. Een illusie armer, een ervaring rijker. Drie jaar later blijkt 'Reggie' het meer dan uitstekend te doen. The sky is the limit, zeg gen de Amerikanen. Tuur denkt inmiddels net zo. „Ik ben niet zómaar naar Amerika ge gaan. Voordat ik ging las ik al The New York Times, wist pre cies wat ik wilde en vooral niet wilde. Ik ben bezig met een missie, zei ik overal. Sugar Ray Leonard was en is m'n- grote voorbeeld, een man die binnen en buiten de ring een gentle man was en ook zakelijk goed uit de voeten kan". „Nu hij gestopt is, verdient hij 10 000 dollar (zeg 20 000 gulden) per maand met investeringen. Zo kan het dus ook. Niks lou che, geen schandalen. Ik weet het, jij weet het, iedereen kent de verhalen in Nederland over Koopmans en Lubbers. Jam mer genoeg zijn er heel veel foutieve voorbeelden. Van dat imago moeten we af. Aan de an dere kant: waar grote zaken worden gedaan zijn altijd duis tere kanten. Gelukkig kent Bi koff alle trucs". Supervreemd Regilio Tuur (28 profgevechten in het supervedergewicht, 26 keer winst waarvan 18 met KO, één onbeslist, één verloren) bokst tegenwoordig met een Belgische licentie, op weg naar de Europese titel. „Eigenlijk supervreemd", vindt Tuur. „Ik voel me Nederlander, ben altijd een ambassadeur voor de Ne derlandse boksbond geweest. Nooit heb ik de bokssport te schande gemaakt. En dan krijg ik geen Nederlandse licentie omdat ik een Amerikaanse ma nager heb. Normen en waarden moeten er zijn. Maar we leven in een moderne tijd, het zou geen kwaad kunnen om de re gels te moderniseren". Bill Bikoff, uiteraard van -de partij in het Vlaamse land, snapt er nog steeds niets van: „Hebben ze in Holland een keer een fantastische atleet en dan doen ze zó. Snap jij het? Ik niet. Regels? Aan m'n zolen. Als we een ondermanager had den aangesteld was het goed geweest. It's a terrible shame for Holland het is een vreselijke schande". Tuur zegt zich er niet meer over op te winden. Het past ook niet bij zijn karakter, dat de Belgen als 'plezant' zouden omschrij ven. Tuur: „Ik laat me door nie mand de weg versperren. Aan de andere kant hou ik niet van negatieve, zeikerige dingen, zeuren of klagen. Ik lach liever. Dat is niet Nederlands, nee. Ik denk dat ik die instelling van m'n moeder heb. Ze heeft tien kinderen opgevoed en ik heb haar nog nooit horen klagen. In een groot gezin, twaalf mensen met twaalf verschillende karak ters, leer je ook met mensen omgaan". Geen spijt Tuur zegt geen moment spijt te hebben van zijn profloopbaan. Ook niet met de Spelen in zicht. „Arnold Vanderlijde gaat voor de derde keer, ik vond één keer mooi. Bij de amateurs heb ik het hoogste bereikt, nu streef ik de absolute top bij de profs na. Daarom heb ik ook voor Bikoff gekozen. Omdat hij me lang zaam wilde brengen". „Geduld is in boksen een scho ne zaak. De sporter moet als het ware bij de dompteur aan de lei band zitten. Vergelijk het met een wedstrijdhengst, die moet je in het begin ook niet te hard laten gaan, anders komt hij aan het eind tekort. Als ze mij m'n gang lieten gaan zou ik tien uur per dag trainen. Zou ik vandaag om de wereldtitel willen vech ten. Een goed huis wordt ge bouwd op een goed fundament. Je moet met beleid naar de top gebracht worden. Dat is de kracht van Bikoff'. Het is tijd voor de training in de plaatselijke boksschool van Waregem. Tuur en trainings maatje Kevin Kelley (tweede op de wereldlijst in het vederge wicht) voeren in de auto een discussie of er op een Porsche een achterspoiler hoort te zit ten of juist niet. Tot het duo in de Waregemse straten een jeug dige voetganger ontdekt die met een videokoffer rondwan delt. „Onmogelijk in New York. Echt onmogelijk. „Binnen vijf minuten was hij ripped and stripped volledig beroofd en be- Nicotinewalm Tuur, Bikoff en Kelley schud den handen in het aanpalende café bij de boksschool. Vanwe ge de nicotinewalm is het trio binnen 30 seconden weer bui ten, op weg naar de boksschool die dat predikaat slechts met rijke fantasie kan verdienen. De 'school' blijkt een soort loods, afgedekt met plastic golf platen. Binnen loeit een hete lucht kanon. Tuur en Kelley doen hun warming-up met toe wijding. Schijnboksen voor de spiegelwand, intervaltraining. Tuurs zwarte hoofddoek in de stijl van tv-serie Tour of Duty hoeft niet aangespoord te wor den. Hij noemt zich dan ook niet zonder trots 'de hardst trai nende bokser ter wereld'. Tuur: „Altijd ben ik als eerste in de zaal en ga als laatste weg. Voor een manager en trainer ben ik een droom. Anderert moeten worden aangespoord, of bege leid worden. Bij mij zit alles er van jongsaf aan in, ze moeten mij alleen afremmen". Bill Bikoff, voorzien van base ballpet, beziet het tafereel met zichtbaar plezier. Tuur en Kel ley, in de VS bekend als het te kenfilmduo 'Hackel en Jekkyl', werken zich in het zweet. Bi koff, oud-amateurbokser, roemt de toewijding van zijn Nederlandse pupil. „Je moet bereid zijn om jezelf bijna over de kling te jagen om aan de top te komen", schildert hij beel- Fijne vent „If you want to be a champion, you got tot have it all. Tuur wil kampioen worden en heeft al les. Hij is zeer intelligent, een echte atleet en bovendien een fijne vent. Hij geeft om men sen, is bereid om iedereen te helpen. Allemaal kwaliteiten die de echte kampioen definië ren. Waarom waarderen ze deze goser in Nederland niet?" Heeft Krajicek Troost nodig? f *v door FRANK WERKMAN Wie kent niet die momenten van zwaarmoedigheid? Ogenblikken van neerslachtigheid, die de basis kunnen betekenen vooreen permanente depressie9 De oorzaken kunnen van fysieke of psychische aard zijn. Noodlottigen kunnen worden geconfronteerd met een bijna rampzalige combinatie van beide. Maar er gloort licht aan het einde van de tunnel. Voor hen wier geest en spieren in een onontwarbare knoop zijn beland is daar Ted Troost. Haptonoom. Door zal vende woorden en gebaren ziet hij kans om problemen weg te masseren. Zodat de kwakkelaar geestel ijk en lichamelijk verkwikt verder kan boetseren aan de weg van het herstel. Die moet leiden naar de lokkende verte van het succes. De laatste gedaante waarin Ted Troost aan ons verscheen was die van begeleider van Richard Krajicek. Deze sportman raakte op een bepaald moment het spoor ietwat bijster. Tennistalenten verzandden in latente faalangsten. Tot de magische hand van Troost zich over de Hagenaar ontfermde. Ook diens geest ontspande zich tot een staat van euforische relaxtheid, die de grondslag vooreen nieuwe start betekende. Waar die loedergeboorte toe leidde bleek vorige week in Australië. Daar ontpopte Kraj icek zich tot een nieuwe volksheld in spé. Welke status uiteindelijk geen gestalte kreeg door de voorzienigheid. Een ontwikkeling waarbij Troost ook een stevige vinger toestak. De haptonoom immers liet zich aanvankelijk nogal onbekommerd uit over de fysieke klachten van de tennisser. Ach, een beetje vermoeidheid, meer was het eigenlijk niet. Die kon je er wel uitslaan. Dus gewoon lekker aan die dubbel met Siemerink beginnen en de pijn er maar uitrammen. Het bleek een verkeerde diagnose van Troost, die vervolgens ook de illusie van verder enkelspel-succes als een zeepbel uiteen zag spatten. Om deze week zelfs te moeten vaststellen dat Krajicek zelfs verstek moet laten gaan in het Davis Cupduel met Zwitserland. Richard Krajicek zweert, zo liet hij ook na zijn afmelding voor Houtrust weten, toch nog steeds bij Troost. De handoplegger die in een ander tijdsgewricht als slangenbezweerder emplooi zou hebben gevonden. Of nog eerder als medicijnman en tovenaar te boek kon hebben gestaan. Krajicek lijkt behoorlijk in de ban van de mandie al eerder van zich deed spreken. Die topvoetballers als Gullit en Van Basten ooit op dé divan had. Het kon niet verhinderen dat Gullit zich enige malen aan de knie moest laten opereren alvorens aan een verder herstel te gaan werken. Terug naar tennis. Er hebben meer van die spirituele relaties bestaan tussen vaderlandse toppers en zich enigszins in het occulte schemergebied bevindende figuren. ,Zo vertrouwde ooit Michiel Schapers zijn totale ziel en zaligheid toe aan Martin Simek. Deze Tsjech beschikte naast een aardige dosis tekentalent overeen zalvende tong en Schapers raakte helemaal in zijn ban. Schapers was er heilig van overtuigd dat hij juist dank zij Simeks invloed zijn relatief beperkte aanleg tot verhoudingsgewijs ferme ontplooiing bracht. Maar de magie werkte niet eindeloos. Schapers kwam tijdig tot bezinning en begon aan een tweede jeugd. Er lijkt een subtiele parallel te ontwaren tussen de van oorsprong Tsjech ische Krajicek en Troost. Dat de laatste over bepaalde psychologische gaven beschikt waardoor hij zoekende sporters weer in het juiste spoor manoeuvreert is niet onaannemelijk. Met lichamelijke kwalen lijkt hij zich maar beter niet te moeten bemoeien. De ervaring van Krajicek in Melbourne en Scheveningen zouden de tennisser op zijn minst tot nadenken moeten stemmen. Bij de oud-topspeelster Marianne van der Torre paste Troost eens een wel heel bijzondere methode toe. Die niet van talent gespeelde Rotterdamse raakte op zeker moment ook mentaal het spoor enigszins bijster. Zij kwam onder handen van de haptonoom die haar naar verluidt als therapie eens een glas cognac in één teug liet opdrinken. Óf de charmante Marianne nadien alcoholische aspiraties kreeg is niet bekend. Feit is dat sportief van haar sindsdien nauwelijks meer iets is vernomen. Richard Krajicek is dus gewaarschuwd. Honderd gewonden bij voetbalgeweld DHAKA - Bij voetbalgeweld in Bangladesh zijn ruim 100 gewon den gevallen. De massale rellen deden zich voor bij een wedstrijd in de havenstad Chittagong, die één van de betrokken clubs moest winnen om zicht te blijven houden op het kampioenschap. Toen twee spelers met elkaar op de vuist gingen na een omstreden arbi trale beslissing, stormden ontketende supporters van beide teams het veld op om zich in de strijd te mengen. Pas na twee uur kon de veldslag, waarbij stenen en bamboestokken werden ingezet, wor den afgeblazen, toen de politie overging tot ingrijpen met traangas en rubberkogels. De wedstrijd werd gestaakt bij de stand 1-1 JS EIJSINK PENHAGEN - Terwijl £re voetbaldeskundige ht dat Morten Olsen de hnische baas zou wor- ibij een grote club in de "Jielux of Duitsland, te il ide de Deense record- I ïrnational voor drie jaar bij Bröndby, de Deense npioen. wil, zo zei hij, voorlopig rust ijn gezin. „Daarnaast heb ik lio vorig jaar acht nieuwe ers naar Brönby gehaald, de huidige ploeg valt nog meer te halen", verklaarde n, die net als Cruijff, Haan -erby zonder specifieke di- - na's de leiding heeft over topclub. 'fvoetballer is de mooiste die er op de wereld bestaat, is alleen jammer dat je dat niet eeuwig kunt blijven efenen en daarom ben ik o een doorgegaan als trai- zegt de 42-jarige oefen- ster. „Ook dat is een prach- jeroep, wantje kunt je over- ing over de manier waarop voetbalspel moet worden eeld, overbrengen op jon- n. Ik kan mijn eigen stem- Irukken op het spel. Ik leef njn loopbaan als voetballer Don verder in kleedkamers trainingsvelden. Dat is dus mijn bestaan. Jk kon ook de zaak van mijn ouders overne men, maar dan moest ik de voetballerij eraan geven. Dat wilde ik niet. Ik zou de stress, de druk die je elke week onder vindt, niet willen missen. Ge lukkig staat mijn gezin erach ter, want het is een nomadenbe staan. Misschien ga ik over een paar jaar wel naar het buiten land. Twee jaar Nederland, twee jaar België, drie jaar Duitsland, maar als je gezin er niet achter staat, kan het niet", meent Olsen, die dus net als Cruijjf, Haan, Lerby en Arne- sen geen diploma heeft. Kapot Ook hij verruilde shirt en broek zonder papieren voor de lange regenjas. Bröndby wilde hem hebben als trainer en hij aarzel de geen moment. „Ik vind die vakbonden wel goed werk doen, maar ze maken ook veel kapot. Net zoals Cruijff en Haan voel ik het voetbal aan. Ik weet wat ik wil en heb er geen enkel probleem mee om zonder opleiding een topclub te trai nen. Daar komt ook bij d^t ik niet in de omstandigheid ben om een cursus te volgen. Ik heb de tijd er niet voor. Ik zou best wel eens een paar dagen bij Arie Haan of Aad de Mos willen gaan kijken. Bij hen kan ik echt wel iets opsteken, dat kan ik zelfs nog wel van een amateurt rainer, maar ik heb de tijd niet. Ik heb namens de Deense bond wel eens lessen gegeven aan jeugd- en amateurtrainers en daar leerde ik zelf ook nog aller lei dingen". Morten Olsen is volgens zijn huidige 'pupil' Claus Nielsen een absolute toptrainer, vooral ook omdat hij er simpele, maar rake standpunten op na houdt, die hij zelf in de praktijk heeft meegemaakt. De trainer bereikte met Brönd by in 1990 de halve finale van het Europacuptoernooi, maar afgelopen jaar liep het wat min der en werd slechts de tweede ronde gehaald. Desondanks blijft hij nog drie jaaf bij de Deense kampioen, „Ik wil op een bepaald moment graag een buitenlandse topclub trainen, maar ik heb bij Bröndby ook veel ambities. Bij de Deense topclub is de voorzitter in full time dienst. Daarnaast is er een manager. Olsen is volledig ver antwoordelijk voor het techni sche gedeelte. „Als ik echt een speler nodig heb, krijg ik hem. Samen met mijn assistenten John Frandsen (ex-PEC Zwolle- .red) en Jürgen Hendriksen (ex- FC Utrecht) werk ik aan een be paalde spelstijl bij deze club, waarbij we onvoorwaardelijk uitgaan van aanvallend voet bal. Je wilt leen club een be paald imago geven, zoals bij voorbeeld Liverpool heeft, zo wel qua voétbal als erbuiten. Als je Liverpool vertegenwoor digt als speler, bestuurder of trainer, dan heb je dat imago hoog te houden. Zoiets wil Cruijff realiseren bij Barcelona en dat wil ik bij Bröndby. Als een speler dan hier naar toe komt, of een journalist bezoekt de club, dan weet hij van tevo ren al: zo wordt daar getraind en zo wordt daar over voetbal gedacht". Modern „Ik wil bij Bröndby modern, agressief aanvallend voetbal spelen. We gaan er in Denemar ken vanuit dat wij de beste club zijn. We proberen dan ook altijd zelf het spel te maken. De wed strijdmentaliteit is hier goed, maar aan de instelling op de trainingen moest ik nog heel wat veranderen. Dat heeft ove rigens niets te maken met het aantal uren dat er getraind wordt. Als alles maar in dienst staat van die anderhalf uur op zondagmiddag of zaterdaga vond. Dan moeten ze voor 100% klaar zijn. Sommige spelers hebben daarvoor meer rust no dig. Soms zijn vier trainingen genoeg. De spelers moeten le ren dat ze door de week maar voor één doel moeten leven en dat is de wedstrijd. Voor mij zelf, John en Jürgen is dat geen probleem. Wij hebben al langer dan twintig jaar geleefd in de kleedkamer. We praten altijd over voetbal, maar tegenwoor dig hebben ze ook andere inte resses". Eén van de meest prominente spelers van Bröndby is Claus Nielsen, de voormalige topsco rer van FC Twente. De kleine spits is zeer tevreden met de aanpak van zijn trainer. „Ik krijg hier veel meer ballen dan bij Twente", zegt hij, „en daar gaat het om bij een spits". „Dat is de kern van ons sy steem", reageert Olsen. „We willen onze spitsen zo snel mo gelijk in balbezit brengen. We hebben technisch goede spe lers, die fysiek sterk zijn. We spelen zoveel mogelijk op de helft van de tegenstander, waarbij we zo optimaal moge lijk de gehele ruimte proberen te benutten. Voor dat spelletje hebben we de juiste spelers. Goede verdedigers, die con structief denken en technisch begaafde middenvelders en aanvallers. We spelen met drie aanvallers en vier middenvel ders, maar soms ook met één spits en zes middenvelders die dan voortdurend opkomen". Morten Olsen is een rustige, be schaafde man, die op basis van inzicht, eerlijkheid en inzet van Bröndby een topclub probeert te maken. Aan de accommoda tie in een rustige voorstad van Kopenhagen zal het niet liggen, want het trainingscomplex in clusief sporthallen en stadion (met 12.000 zitplaatsen en atle tiekbaan) mag er zijn. De vele vrijwilligers werken hard om van de club een permanente topper te maken. Olsen draagt „Ik leef na mijn loopbaan als voetballer gewoon verder in kleedkamers en op trainingsvelden. Dat is dus mijn bestaan". FOTO: PERSUNIE daaraan op langere termijn ook een steentje bij, hoewel hij geen eindverantwoording heeft voor de grote jeugdafdeling. „Belangrijkste zorg is de jeugd van voetbal te leren houden en te zorgen dat dat blijvend is. Je moet dus altijd offensief voet bal voorstaan. Zonder libero. Ze moeten mooi voetbal leren spe len, waarin ook individualisten kunnen renderen". Olsen is door de wol geverfd door zijn carrière als topspeler bij Cercle Brugge, RWD Molen beek, Anderlecht en FC Köln. Met Anderlecht werd hij drie keer kampioen en won hij de Uefacup. Hij was 102 keer inter national, speelde nooit in Ne derland, maar zou er in de toe komst graag eens een club wil len trainen en coachen. „En dan alleen bij een club, die aan vallend voetbal wil spelen". Lans breken Olsen wil tot slot voor zijn abso lute credo graag ook bij de pers een lans breken. „Jullie hebben veel invloed. Zeker in Neder land willen de journalisten nog wel eens een ploeg die met heel berekend voetbal een of twee punten binnenhaalt, uitroepen tot een pientere ploeg. 'Slim ge speeld', hoor of lees je dan. Maar het bewuste elftal deed niets anders dan puur verdedi gend voetbal spelen. Zo'n ploeg moet je wegschrijven, want ze jagen het publiek weg. Oké, ze hebben dan wel gewonnen met 1-0, maar met watvoor lelijk soort voetbal deden ze dat? Jul lie 'moeten een team, dat welis waar verliest, maar toch mooi heeft gevoetbald, een pluim ge ven. Fantastisch gespeeld, moet je schrijven. Aanvallend voetbal, dat is het. Ik ben er dan ook vóör om het terugspelen op de keeper resoluut te verbie den, of de buitenspelregel aan te passen. Ze moeten maar eens wat gaan uitproberen. Het spel moet aantrekkelijk blijven voor het publiek. Dat is de hoofd zaak". Regilio Tuur in een wat ongebruikelijke pose, triomferend aan de hand van een vrouwelijke scheidsrechter. B FOTO: PERSUNIE

Leidse Courant | 1992 | | pagina 19