Aanleg fietspad Zoeterwoude in maart van start Blokkade van Braassem zonder baggerschepen geslaagde prikactie Zoeterwoudse hulpgoederen meer dan welkom in Polen eckkceouwntLEIDEN OMGEVING ZATERDAG 1 FEBRUARI 1992 M Twee ton voor onderzoek naar milieubelasting EOD ontdekt opnieuw munitie in Valkenburg Onderzoek naar vernieling van boot Rijnland LEIMUIDEN - De rijkspolitie te water van de afdeling Maarssen is een onderzoek gestart naar vernielingen die gis teren zouden zijn aangericht aan boord van vaartuig ,,de Waakzaamheid" van het Hoogheemraadschap Rijnland, dat lag afgemeerd in de Braassemermeer, Het hoogheemraadschap heeft van de vernieling aangifte ge daan. Volgens de politie is het interieur van het bootje gedeel telijk vernield, is een aantal blandblussers op het dek leegge- spoten en is de scheepswand door onbekenden met spuitverf behandeld. Het politieonderzoek richt zich op het achterhalen van de vernielers. Erik Bosch als voorzitter van de stichting Behoud van het Braassemermeer gisteren betrokken bij een blokkade-actie distantiëert zich van de vernielingen aan boord van het over- heidsschip. „Vandalisme is niet de methode die onze stichting volgt om haar doel te verwezenlijken. Onze actie heeft niets met de vernielingen te maken. Ik betreur het ten zeerste dat de politie de actievoerders maar meteen als verdachten be schouwt," zegt hij. rekeningen van zusjes ta"enns Koeleman in De Aarlezer gestolen gER AAR - Een schilderijen en tekeningenexposi- lie „Hobby op papier" van Carolien en Marie-Jose ALPHEN AAN Koeleman is vanaf maandag tot aan het einde van de DEN RIJN - fnaand te zien in bibliotheek De Aarlezer, Beuken- Vanaf een par- pad 1 in Ter Aar. Drie jaar geleden begonnen de in keerplaats aan de Mijdrecht en Nieuwveen wonende zusjes met een papiermolen is in tasiscursus potloodtechniek, perspectief en kleur- de nacht van don- gebruik bij de amateur-vereniging Atelier Kromme derdag op vrijdag Mijdrecht. In die drie jaar tijd hebben ze met ver- een tandemasser [chillende technieken zoals potlood, krijt en aquarel gestolen. [ewerkt. Deze expositie is hun debuut. Om reacties De aanhangwa- e horen en eventuele vragen te beantwoorden, zul- gen had een en beiden zaterdag 15 februari van half elf tot half waarde van ze- Jyaalf in de bibliotheek aanwezig zijn. De Aarlezer is venduizend gul- «eopend op maandag, woensdag en vrijdag van twee den en behoorde ot vijf uur, vrijdag ook van half zeven tot half negen toe aan een auto- n op zaterdag van tien tot twaalf uur. verhuurbedrijf. „De bezorgers houden mij jong" RIJPWETERING - Vandaag, op haar vepaardag, viert mevrouw C. Strijk-Disseldorp dat zij al minstens 25 jaar het agentschap van de Leidse Courant in Rijpwetering beheert. Mevrouw Strijk nam het agentschap samen met haar man ruim 25 jaar geleden over van de hoogbejaarde mevrouw Wortman. Haar zoon had toen al enige tijd een krantenwijk. In de eerste tijd bezorgde de familie alle kranten in Rijpwetering zelf. „We deden het graag" vertelt ze eenvoudig. Sinds het overlijden van haar man negen jaar geleden staat ze al leen voor het dagelijks uittellen en invouwen van kranten en re clameblaadjes. Wel heeft ze de laatste jaren de hulp van een viertal bezorgers. „Tot vorig jaar, toen ik een poosje in het ziekenhuis lag, heb ik altijd met veel plezier zelf de bezorging in de Pastoor van der Plaatstraat gedaan. Nu ik beter ben, mis ik dat dagelijkse loop je en het contact met de mensen wel. Je was er elke dag even uit", vertelt de vriendelijke dame. Ze wil niet dat haar leeftijd in de krant komt, maar geeft lachend toe dat ze de pensioengerechtigde leeftijd al heel wat jaartjes achter zich heeft. „Je bent zo oud als je je voelt. Ik ben altijd in actie en de bezorgers houden me jong", al dus mevrouw Strijk. DEN HAAG De provincie Zuid-Holland wil 200.000 gulden beschikbaar stellen aan de vier bedrijfsmilieudiensten (BMD's) die in Zuid-Holland zijn gevestigd. Het geld is bestemd voor onderzoek naar de milieubelasting bij met name kleinere be drijven. Op basis van de resultaten van het onderzoek doen de BMD's aanbevelin gen voor de invoering van maatregelen voor milieuzorg binnen de bedrijven zelf. Afhankelijk van het resultaat is de provincie in principe bereid ook voor de komen de vier jaren een bedrag van 200.000 gulden te reserveren. De BMD's zijn in 1991 opgericht op initiatief van het Nederlands Christelijk Werkgeververbond en de Vereniging van Nederlandse Ondernemingen. BMD's geven het midden- en klein bedrijven advies als zich milieu-problemen voordoen. Ook helpen zij bij de invoe ring van een milieuzorgsysteem in het bedrijf, bij de afvalpreventie en de bodem sanering. Hieraan vooraf gaat het onderzoek naar de milieubelasting van het be drijf. Dit onderzoek wordt nul-fase-onderzoek genoemd. In de loop van 1991 zijn er door subsidies van de provincie verschillende projecten verwezenlijkt. Voorbeel den zijn recyclingsprojecten van landbouw- en tuinbouwfolie, projecten in de (glas tuinbouw en bollensector voor de vermindering van het gebruik van meststoffen en bestrij dingsmiddelen en milieuzorg bouwplaatsen. Leraar Van der Roest krijgt Ridderorde ALPHEN AAN DEN RIJN - A. van der Roest (62) uit Alphen kreeg gisteravond de versierselen die behoren bij zijn be noeming tot Ridder in de Orde van Oran je Nassau door burgemeester M. Paats uitgereikt. Dit gebeurde tijdens zijn af scheidsreceptie in Avifauna. Van 1 no vember 1951 tot 1 maart 1966 is Van der Roest werkzaam geweest binnen het la ger onderwijs. Daarna is hij in dienst ge komen bij de Stichting voor Christelijk Middelbaar Algemeen Voortgezet Onder wijs en wel als leraar Engels aan de Icht- husschool. Tevens was hij sectieleider Engels en schooldecaan. Van 1966 tot 1968 was hij ook leraar Engels aan de Christelijke Middelbare Handels Avond school. Lampion optocht ter ere van de koningin Met een trots gezicht draagt dit kind zijn lampion in de optocht die gisteravond ter ere van de jarige, koningin trok door de wijk Rhynenburch in Hazerswoude- Rijndijk. Met muziekvereniging TTH voorop, zat de stemming er goed in. Na afloop werd in 't Anker een toost uitgebracht op koningin Beatrix. De kinderen lieten zich de chocolademelk, waarvoor het oranjecomité Hazerswoude- Rijndijk had gezorgd, goed smaken. FOTO: HENK SNATERSE Jan Hogervorst uit Noordwijkse raad Idoor RENS KOLDENHOF NOORDWIJK - Jan Hoger vorst, lid van de Noordwijkse gemeenteraad voor de WD, heeft zijn raadslidmaatschap met onmiddelijke ingang opge zegd. De 57-jarige bollenkwe- ker kampt met gezondheid sproblemen. Hij zal worden op gevolgd door de 61-jarige Pauli Minnee-Duijndam. Hogervorst was zat sinds twaalf jaar in de raad. Daarvoor zat hij ook al vier jaar in de steunfrac- tie. Hij was tijdens zijn raads periode ondermeer verantwoor delijk voor de portefeuilles fi nanciën en onderwijs en sinds de laatste verkiezingen beheer de hij openbare werken en was hij lid van het Samenwerkings verband Duin- en Bollenstreek. Vorige week werd hij plotseling getroffen door een bloeduit storting in zijn oog. Zijn ge zichtsvermogen werd daardoor behoorlijk aangetast. „Mijn dokter en de specialist hebben toen gezegd dat ik het beter wat rustiger aan kan doen. Ik heb tenslotte naast mijn raadswerk ook nog een kwekerij te run nen", laat hij berustend weten. Als opvolger van Hogervorst zal Pauli Minnee-Duijndam de Noordwijkse raadsbankjes gaan bezetten. Minnee is geen onbekende in de politiek. Ze is sinds 6 jaar lid van de VVD- steunfractie en zit net zolang in de commissie weekmarkten. „Het heeft me allemaal natuur lijk een beetje overvallen maar ik heb er wel zin", aldus het aanstaande raadslid in een eer ste reactie. Welke portefeuilles ze zal gaan beheren is nog on bekend. „Daar moeten we eerst nog maar eens intern over pra ten. misschien zijn er wel ande re raadsleden die geïnteres seerd zijn in Jan's portefeuil les". Of Minnee ook na de reste rende raadsperiode van twee jaar in de raad zal blijven weet ze nog niet. „Dat is afhankelijk van het oordeel van anderen over mijn werk en of ik het werk zelf wel leuk vindt", aldus Minnee. In februari zullen de geloofs brieven van Minnee aan de raad worden overhandigd. In dien deze goed bevonden zul len worden zal ze tijdens de raad in maart geïnstalleerd worden. niet alleen een trots maar ook een 'koppig' volk. „Ze hangen de vuile was niet graag buiten", aldus Van Roosmaalen. Hoewel de plannen nog nader moeten worden uitgewerkt is het de bedoeling in april weer een inzamelactie te houden ter wijl met Pasen bij de kerken een deurcollecte wordt gehou den. Van Roosmaalen tot slot: „De mensen in Polen waren erg onder de indruk van alle goede ren. Onze werkgroep staat steeds weer versteld van de me dewerking en vrijgevigheid van veel mensen. De dankbaar heid van de Polen willen we bij deze graag overbrengen". Pink Puppies, de jonge- van de Leidse Homoséksuali- organiseert morgen een over lesbische in de kerk. 20.00 uur. Adres: 65. ZOETERWOUDE - De aanleg van een fietspad langs de provinciale weg bij de nieuwe wijk Bloe menweide in Zoeterwou- de-Dorp begint waar schijnlijk al in maart. Dat deel van het pad is nu nog de ontbrekende schakel in de fietsverbinding tussen Leiden en Zoeterwoude- Stompwijk. Ook kunnen scholieren vanuit Westwout en Vogelweide via het nieuwe pad de scholen in Bloemenweide op een veilige manier bereiken. Via twee bruggen wordt een verbinding met de wijk gemaakt. De Stompwijksevaart wordt ge kruist via een nog te bouwen De aanleg van het fietspad door de provincie wordt meegeno men in het bestek van de aan leg van de busbaan aan de an dere-kant van de provinciale weg. De totale kosten van het fietspad komen neer op circa vijf ton. Daarvan neemt de pro vincie 90 procent voor haar re kening en het restant betaalt de gemeente Zoeterwoude. Burge meester en wethouders stellen de raad voor om 36.000 gulden alvast beschikbaar te stellen voor de voorbereiding van het project. Over de mogelijkheid om ook dit bedrag door de pro vincie te laten betalen, wordt nog onderhandeld. Ook stellen B en W voor om een bedrag van ruim 1,5 miljoen be schikbaar te stellen voor de re constructie van de Broekweg. De provincie wordt verzocht om hiervan 75 procent voor haar rekening te nemen. Om de subsidie niet mis te lopen moet met het opknappen van de weg wel medio april worden begon nen. Ten tijde van de recon structie, dat vooral zal bestaan uit het aanbrengen van een nieuwe asfaltlaag, wordt de weg afgesloten voor het doorgaande verkeer. Omdat het momenteel afgesloten Weddepad in het verlengde licht van de Broek- weg, zal het voor de automobi listen niet zo veel uitmaken, al dus directeur gemeentewerken M. Geerling. Ongeveer tegelij kertijd met de Broekweg, wordt het Lange Kerkpad opgeknapt. De kosten voor dit fietspad dat tussen de Zuidbuurt en de Wei- poortseweg is gelegen, bedra gen bijna drie ton. Hiervan wordt ook 75 procent door de provincie gesubsidieerd. De commissie openbare wer ken, verkeer en milieu en fi nanciën bespreekt de plannen donderdagavond. JACOBSWOUDE - Er is geen baggerschip gisteren geen baggerschip op of bij het Braassemermeer aan getroffen. Toch was de blokkade-actie van giste- ren een succes, aldus voor- Nzitter Eric Bosch van de stichting tot Behoud van het Braassemermeer gis teravond. Gisterochtend om half acht blokkeerden ongeveer 20 boten de Ringvaart om de komst van de baggerschepen via de Haar lemmertrekvaart te verhinde ren. Omdat er geen bagger schip naar de Braassem voer gingen de boten vanaf tien uur in een cordon rond de al aanwe zige onderlosser op de Braas sem liggen. Zo konden ook schepen die van de andere kant konden komen worden tegen gehouden. Maar er verscheen Bosch: „Via de marifoon kun nen de schepen worden inge licht. Ze wisten dat het zinloos was om te komen. Het heeft dus niet geleid tot een zeeslag". Hij spreekt van een geslaagde pri kaetie. „We hebben willen aan tonen dat er rotzooi in de put wordt gestort. Door alle publici teit wordt nu ongetwijfeld een politieke discussie op gang ge bracht". Bosch verwacht dat de blokka de van gisteren eenmalig is. De stichting gaat ook nog de hin derwetvergunning van de bag- gerstorters aanvechten. „Bo vendien loopt er nog een justi tieel onderzoek en zijn we aan het bekijken of gerechtelijke stappen bij de Raad van State haalbaar zijn", aldus Bosch. Het Hoogheemraadschap van Rijnland reageerde laconiek op de blokkade. „We hebben het voor kennisgeving aangeno men", aldus woordvoerder C. M^jer. „De schepen zijn ge woon een dag niet uitgevaren". ALLERLEIDS Reggae Jongerencentrum 't Stat- huys aan de Breestraat 19 houdt vanavond een Rag- ga-Muffin Party. Er wordt dan opgetreden door TTS General Lee, Gentle en Randum. Aanvang negen uur, entree tien gulden. Pianorecital De pianist Alwin Bar geeft morgen een koffieconcert in de Stadsgehoorzaal aan de Breestraat. Aanvang half twaalf. Op het programma staan werken van Chopin, Debussy en Rachmaninov. Koffie wordt tussen elf uw en half twaalf geschonken. Entree acht gulden, jonge ren mogen voor vier gulden naar binnen. Concert Karei Smagge en Erik van Bruggen verzorgen morgen een clavecimbelconcert in de Waalse kerk aan de Bree straat 64. Op het program ma staat muziek van Jo- hann Ludwig Krebs en im provisaties. Aanvang 19.00 uur. Toegang gratis, om de kosten te bestrijden wordt gecollecteerd. Het eerder voor deze avond geplande concert van de Academie de l'Eglise Walonne de Leyde is afgelast. VALKENBURG - De Ex plosieven Opruimings dienst heeft gistermiddag op een terrein aan de Voor- schoterweg in Valkenburg gezocht naar munitie en explosieven. Het onder zoeksteam onder leiding van Kapitein van der Bèrg vond drie scherpe punt vijftig mitrailleurpatro- nen. Ook waren er aanwij zingen dat in de grond nog meer metaal aanwezig is. schilder Jan van Herwijnen wordt vaak ten onrechte omschreven als een somber mens. Dat komt door zijn onderwerpkeus: krankzinnigen, arme mensen, de dood. Toch heeft deze schilder, die ontworstelde aan de armoe die hij in zijn jeugdjaren in de Jordaan had gekend, ook een-licht palet 'De verovering van het licht', zoals critici deze fase in zijn carrière noemde, kreeg alom waarde- Maar toch zouden zijn doeken steeds stiller worden. De tweestrijd tussen licht en donker zou echter overheersen. In zijn allerlaatste jaren, die werden bepaald door zware ziekte, schilderde Jan van veel bloemen, stillevens en mensen. Hij stierf op 1 april 1965. In raadhuis De Paauw in Wasse- tot en met 23 februari een tentoonstelling te zien, die geheel is gewijd aan het werk van Jan van FOTO: FREDERIKCOENRAAD van Herwijnen verovert het licht Het onderzoek vond plaats in opdracht van burgemeester C. Sinke nadat vorige week een 15-jarige jongen op de betref fende lokatie een punt vijftig mitrailleurpatroon had gevon den. De scherpe munitie is af komstig uit een boordmitrail- leur van een in de oorlog neer gestorte Mustang P 51. Dit toe stel werd vorig jaar zonder toe stemming van Sinke opgegra ven door de stichting Crash. Daarbij trof men onder meer mitrailleurs aan die nog in zeer goede staat verkeerden. De Rijnsburgse opperwacht meester Uithol toonde zich niet erg onder de indruk van de be vindingen van de EOD. „Elk patroon is er natuurlijk een te veel, maar er zijn geen bommen gevonden en die liggen er denk ik ook niet", verklaarde hij gis termiddag desgevraagd. Vol gens de opperwachtmeester is het nu aan burgemeester Sinke over eventuele verdere stap- om te bepalen wat er verder ge- pen. De burgemeester zelf was beurd. Deze zal aan de hand gisteren niet bereikbaar voor van het EOD-rapport beslissen commentaar. De EOD zocht gisteren naar mu nitie en explosieven op een ter rein in Valkenburg waar in de oorlog een vliegtuig is neerge stort. FOTO: HENK VAN DEN ENDE 1 )ETERWOUDE - De leterwoudse delegatie afgelopen dagen een izoek bracht aan Polen is eer thuis. Een grote acht goederen is afgele- -rd het verpleeghuis in r schowa. De drie perso- n tellende afvaardiging zjeeft in Polen ook langdu- I gesproken met pastoor -'nryk Kodratowicz die in ad vorig jaar op uitnodi- van de werkgroep oeterwoude-Polen' Ne- - Tland heeft bezocht. De werkgroep was in contact gekomen met het verpleeghuis nadat de Zoeterwoudenaar van Poolse afkomst, W. Kowalski, met alarmerende berichten uit zijn geboorteland was terugge keerd. Dankzij de inzet van ve len konden veel goederen, waar een enorm gebrek aan is, naar het verpleeghuis worden ge bracht. wordt momenteel grondig gere noveerd. Wat wij gezien hebben zag er allemaal netjes uit. Toch mochten wij niet in alle ver trekken komen. Wel begrijpe lijk omdat men blijkbaar de minder mooie kanten niet wil de laten zien. Anderzijds een beetje teleurstellend omdat wij toch wel wilden weten hoe ern stig de situatie is. Het gaf ons in ieder geval wel de overtuiging dat de goederen meer dan wel kom zijn". Het Zoeterwoudse drietal Th. van Roosmaalen, G. van Crom- voirt en W. Kowalski, heeft ook kennis kunnen nemen van de - in Westerse ogen- schrijnende situatie in het verpleeghuis. Er zijn nauwelijks voorzieningen in ziekenhuizen en verpleeg huizen en de Poolse staat geeft zelfs het advies aan de directies om contacten te leggen met het buitenland voor hulp. Het ge beurt niet zelden dat de familie van patiënten zelf voor injectie naalden moet zorgen. Bij een ziekenhuis hing zelfs een zwar te vlag te wapperen ten teken dat het ziekenhuis failliet was. In het verpleeghuis in Wscho- wa is dringend behoefte aan on der meer waspoeder, zalf, talk poeder en lappen flanel. Ook al lerlei hulpmiddelen zouden goed van pas kunnen komen. Zo is voor het verplegend per soneel -nonnen en leken- een zware opgave om patiënten uit te bed te tillen. Het viel de Zoe- terwoudenaren op dat de win kels vol liggën met artikelen maar dat de prijs zo hoog is dat het voor de Polen zo goed als onbetaalbaar is. Een bejaarde krijgt per maand circa 600.000 zloty's. Dat lijkt heel wat maar een ei kost bijvoorbeeld al 12.000 zloty's. Het wonen in een welvaartstaat werd nog eens onderstreept tij dens het bijwonen van een kerkdienst. Verwarming was er niet en in het wijwatervat lag een dikke laag ijs. Indrukwekkend was het uren lange gesprek met pastoor Henryk Kondratowicz. Nu de vriendschap met de Zoeter woudse gemeenschap steeds hechter wordt, vertelt hij meer over de Poolse leef- en handel wijze. Achtergrondinformatie geeft de Nederlandse vrienden steeds meer inzicht in de wer kelijke situatie waarin Polen verkeert. Volgens de Zoeter woudse delegatie zijn de Polen Rembrandt 'Rembrandt van Rijn, een nieuwe visie op de oude neester'. Dat is de titel van en lezing die Coby Halder, ducatief medewerkster an De Lakenhal morgen ?eft bij Werkgemeenschap e Ratel. De lezing begint om 10.30 uur in het Volks- aan de Apothékersdijk

Leidse Courant | 1992 | | pagina 11