Binnenlandse borrel komt los van imagoprobleem Plan MacSharry goed voor consument, maar slecht voor de boer ECONOMIE Uitstekend 1991 Free Record Shop Inkomsten uit toerisme flink omhoog gegaan Personeel en bonden bezorgd over 'monopolie' rond ECT Integratieplannen banken Reaal Groep lopen vertraging op AbvaKabo wil nieuwe cao voor zaterdagbestellers li Kodak bouwt chemische fabriek in Nederland J 1992 t aanj, itral iaal in •t Bulga nanker vi Dor de itoren Op i gevaar litgebro de cent [ustriebond FNV wil tijd-vut in textielbranche ISLO - Om de vervroegde uittreding voor de ,awerknemers in de textielindustrie betaalbaar iden, stelt de Industriebond FNV tijdens de ko- e cao-onderhandelingen voor om deeltijd-vut lijkte maken. ns het voorstel van de bond krijgen 59-jarigen ip 20 procent vut, de 60-jarigen op 50 procent af 61 jaar zou men moeten kunnen kiezen tus- 50 en 100 procent vut. De Industriebond FNV te dit gisteren bekend. De huidige regeling van 'ocent vut voor 60-jarigen loopt eind dit jaar af eer populair. Bij ongewijzigd beleid zouden de i van de regeling stijgen tot tien procent. De triebond wil de nieuwe regeling voor drie tot ,0[ ar laten gelden. Het niveau van de vut-uitke- jient volgens de bond op het huidige peil te in gehandhaafd. Het afschaffen van de vut-re- is volgens de cao-onderhandelaar van de In- ebond FNV Dick de Valk niet aan de orde. Nedeco naar Venezuela DEN HAAG - Nede co in Den Haag, Ne derlands Adviesbu reau voor Ingenieurs werken in het Buiten land, gaat in opdracht van het ministerie voor milieuzaken van Venezuela een studie uitvoeren naar de wa- terhuishoudkundige inrichting van het Meer van Maracaibo. Met de opdracht is 10 miljoen gemoeid. Daarvan is 6 mil joen voor Nedeco, 4 miljoen wordt lokaal besteed. Hoogovens investeert ruim 400 miljoen bij diverse afdelingen IJMUIDEN - Commissarissen van Hoogovens hebben de eerste tranche van de dit jaar in uitvoering te brengen investeringspro gramma's goedgekeurd. Hiermee is ruim 400 miljoen gemoeid. Met produktiewaarborgende en automatiseringsprogramma's is ruim 150 miljoen gemoeid, voor enige strategische investerin gen ruim 170 miljoen. Bij de divisie staal is onder meer 73,5 miljoen uitgetrokken voor de bouw van een derde kolenmaallijn voor de koleninjectie in de ovens. Verder zal bij Hoogovens IJmui- den in het kader van het 'Masterplan' 20 miljoen beschikbaar ko men voor een verdere verbetering van de kwaliteit van de arbeid. Bij de aluminiumdivisie wordt ruim 45 miljoen besteed aan stra tegische investeringen. Ir. O.H.A. van Royen, voorzitter van de raad van bestuur van Hoogovens Groep, gaat zijn functie in verband met het binnenkort bereiken van de 62-jarige leeftijd eind dit jaar neerleggen. Com missarissen hebben besloten, ir. M.C. van Veen tot zijn opvolger te benoemen. Van Veen is afkomstig van het vroegere scheepsbouw- concern RSV in Rotterdam en werd op 1 januari 1978 bestuurslid van Hoogovens. Economie groeide harder in derde kwartaal 1991 DEN HAAG De groei van de Neder landse economie bedroeg in het derde kwartaal van vorig jaar 2,5 procent. Het CBS heeft de aanvankelijk geraamde groei van het bruto binnenlands pro- dukt met 0,4 procent bijgesteld van 2,1 tot 2,5 procent. Door groei in de voor gaande kwartalen met respectievelijk 2,2 en 2,4 procent, komt de totale groei over de eerste negen maanden uit op 2,4 procent ten opzichte van dezelfde perio de over 1990. In de loop van dit jaar sloeg een daling van de investeringen van zowel bedrijven als overheid om in een stijging, vooral door stijgende in vesteringen in gebouwen en grond-, weg- en waterwerken in het derde kwar taal. CAPELLE AAN DEN IJSSEL - Voor Free Record Shop Holding (handel in geluidsdra gers) is het boekjaar 1990/91 uitstekend verlo pen. De omzet nam met 25 procent toe van 134 miljoen naar 168 miljoen en de netto winst met eenzelfde percentage van 7,4 mil joen naar 9,2 miljoen. De directie verwacht dat de winst per aan deel, die in het verslagjaar steeg van 2,19 naar 2,73, in het lopende jaar opnieuw hoger zal uitvallen. Over 1990/91 wordt voorgesteld het dividend te verhogen van 0,20 naar 0,30 per aandeel. Het aantal winkels van Free Record is gestegen van 97 naar 107. Daarvan stonden er eind september 90 in Ne derland (85) en 16 (12) in België. Verder was er één Fame Music in Amsterdam, een super winkel voor geluidsdragers. FRANKFURT - De inkomsten uit toerisme zijn vorig jaar over de gehele wereld met 9,1 procent ge stegen tot 278 miljard mark. Dat blijkt uit cijfers die de Wereld Toe risme Organisatie (WTO) op de In ternationale Toerisme-Beurs in Frankfurt heeft gepresenteerd. Met 155 miljard, een stijging van 10,4 procent, vloeide het meren deel van de revenuen naar Euro pa. De sterkste stijging deed zich voor in Oost-Azië en het gebied rond de Stille Oceaan. Daar werd door toeristen vorig jaar voor 41 miljard mark besteed. ikenVHS nvan lechting den met R&R Ins van der waals ISFOORT/'s-GRAVE- i - De zeven banken die eken zijn bij de financie- /an het onroerend-goed- VHS eisen, dat alle ban- in de R&R Group of Com- met het beursfonds defi- 'en effectief worden door- Bovendien achten iken het noodzakelijk dat iidige directie aanblijft, nder die voorwaarden zijn •f reid mee te werken aan lOgelijkheid om het fonds en overleven. Dit hebben jewindvoerder van het mr. A.L. Leuftink, en di- X**S| ur G. Witteveen meege- it\ Ir m F aa f -en itvlechting betekent vol- VHS dat R&R moet vol- aan een vordering van 4 ^gn en dat de greep van 5 op de stichting prioriteit moet verdwijnen. Boven- moet een oplossing wor- - ^^gevonden voor het VHS- lissariaat van mr. R.G.F. PH Mattern die ook direc- s van R&R. Het aandeel- |f4j[ irschap van R&R, die zegt ;en belang van 36 procent foto schikken, maakt geen on- el uit van de eisen van de reet ie en de bewindvoer- an VHS hebben vandaag ven banken (MBO, Van hot, Rabo, Haarlemsche, as, Suez en FGH) een red- te halen en een overle- s te geven. Naast de banken geëiste ont- ing wil Witteveen dat opgaat in een groter ge want met de huidige por- le is geen acceptabel ren- Amst it te behalen, ren gis gevraa half et itiemai imings lips verkoopt erend belang Jlandse Signaal all Sti ai jk van j( gist de a fonds m J* miljoi 9 65,80 et) ps tijger 11< Gist-' AMSTERDAM Produ centen van binnenlands gedistilleerd kunnen ein delijk weer ademhalen. Voor het eerst in jaren is de afzet van sterke drank in 1991 licht gestegen (1 procent). Uitschieter was 'oude klare', die zich we gens een 'geprononceerde smaak' in een omzetstij ging met tien procent mocht verheugen. Jonge jenever, nog steeds ver reweg de meest geliefde vader landse borrel, deed het met een afzetdaling van 0,2 procent aan zienlijk slechter. Dat blijkt uit voorlopige cijfers van de Neder landse Gedistilleerd Unie, de vereniging van distillateurs en likeurstokers, waarbij 90 pro cent van de producenten van binnenlands gedistilleerd is aangesloten. Andere uitschie ters waren vruchtenbrandewij nen (8 procent groei), bitters (8 procent) en likeuren (6 a 7 pro cent). Uitschieters naar beneden toe waren er niet. Dat de totale af zet van binnenlands gedistil leerd desondanks nagenoeg stabiel bleef heeft te maken met de dominantie van jonge jenever. Tegenovër een plas 'jonge' van ongeveer 34 miljoen liter, stond vorig jaar slechts 1 miljoen liter oude jenever. De industrie heeft zich de afgelo pen jaren forse, inspanningen getroost om de produktiecapa- citeit te saneren. Dat moest ook wel, want in tien jaar tijd daalde de consumptie van sterke drank van eigen bodem flink. In 1980 werkten Nederlanders gemiddeld 2,72 liter pure, ge distilleerde alcohol naar bin nen, in 1990 was dat nog maar 1,98 liter. Omgerekend naar li ters gedistilleerd betekent dit een daling van gemiddeld 9 naar 6 liter. Binnenlands gedistilleerd kampt nog steeds met een ima goprobleem. Mr. C.A.W. Ultee, secretaris van het Bedrijfs- schap voor de Detailhandel in Alcoholhoudende Dranken: „De opa's van tegenwoordig grijpen niet meer automatisch naar de jeneverfles, maar drin ken meer wijn". Innovatie Om nieuwe consumenten té be reiken kozen de producenten voor een herpositionering via innovatie. Gedistilleerd moest niet langer worden geasso cieerd met oud en duf - „ha fijn, ha fijn een borrel van Florijn", maar met jong en modern - „Let's Bokma". Of, zoals mr. R.C. Basart, van de Nederland se Gedistilleerd Unie, zegt: „Het gaat om een andere bele vingswereld. Iedere consument wil nu eenmaal op zijn eigen ni veau worden aangesproken". Onderdeel van de imagoverbe tering vormen peperdure recla mecampagnes. Die worden niet door de branche als geheel gefi nancierd, maar door afzonder lijke producenten. Gezamenlij ke reclame voor sterke drank (alcoholpercentage boven de vijftien) is sinds jaar en dag bij de wet verboden. Het meest aan de weg timmert Bols Benelux, een joint venture van Heineken en Bols. Deze onderneming trok alleen al over 1990 miljoe nen guldens uit om haar pro- dukten te 'herpositioneren'. Bols Benelux (onder meer Bok ma, Bols, Coeberg, Henkes) is veruit de grootste producent van binnenlands gedistillerd met een marktaandeel van on geveer 50 procent. Bols Bene lux publiceert als enige zijn ei gen marktaandeel. Informatie op dit gebied wordt binnen de branche angstvallig geheim ge houden. Zowel de Nederlandse Gedistilleerd Unie, het Pro- duktschap voor Gedistilleerde Dranken en het Bedrijfsschap voor de Detailhandel in Alcoho lische Dranken als de afzonder lijke producenten houden de kaken stevig op elkaar. Voor het eerst sinds jaren is de afzet van sterke drank het afgelopen jaar licht gestegen Opmerkelijk is dat het bedrijfs schap, juist nu eindelijk een kleine kentering ten goede op treedt, tot een nieuwe ronde prijsverhogingen voor binnen lands gedistilleerd heeft beslo ten. Op consumentenniveau is een prijsverhoging te verwach ten van één a anderhalve gul den „als gevolg van en mede door de daling van de afzet ge stegen bedrijfskosten". Die maatregel is gebaseerd op de omzetdaling in het verleden, niet specifiek op de - licht ver beterde - resultaten vorig jaar. Ze wordt mede ingegeven door het streven naar verdere seg mentatie van de markt. Basart wijst op de markt voor geïmpor teerd gedistilleerd, zoals whi sky, die veel meer soorten en prijsvariaties kent dan bijvoor beeldjenever. Door de prijsver hoging stelt het bedrijfsschap detaillisten in staat beter te seg menteren. Gebeten hond bij de producen ten blijft de overheid. Een ac cijnsheffing van 80 procent zorgt er mede voor dat de bewe gingsvrijheid van producenten om met prijzen te spelen be perkt blijft. ROTTERDAM - Onder de bijna drieduizend men sen die hun brood verdie nen bij ECT en hun verte genwoordigers is grote on rust ontstaan over de mo gelijke overname van dit containeroverlagbedrij f door een consortium van bedrijven. Zij vrezen dat hun werkgele genheid in het geding is. Dat blijkt uit mededelingen van de vervoersbonden van CNV en FNV en de ondernemingsraad van ECT. Eerder deze week lekte uit dat een consortium van bedrijven een financieel adviesbureau aan het werk heeft gezet om de haalbaarheid van een gehele of gedeeltelijke overname van ECT te onderzoeken. Bekend is dat het Rotterdamse handels- en transportconcern Van Om meren Ceteco (VOC) en beleg ger W. Cordia deel uitmaken van het consortium, maar ook het havenconcern Pakhoed zou volgens de directeur van het adviesbureau „levensgroot" in het project zijn betrokken. De OR en de bonden zijn be vreesd voor drie varianten. Zij zijn bang dat VOC en W. Cordia uit zijn op korte-termijngewin. Cordia heeft zijn kapitaal ver diend door noodlijdende bedrij ven op te kopen om die na een gezondmakingsproces voor veel geld weer van de hand te doen, aldus CNV-bestuurder Cees van der Knaap. „Vooral de interesse van Cordia is slecht gevallen. Bij zo'n aandeelhou der zijn ECT, noch de driedui zend werknemers en hun ge zinnen gebaat". De bonden zijn des te meer on gelukkig met de nu ontstane si tuatie, omdat dé onlangs afge sloten driejarige cao rust leek te garanderen bij het reorgani satieproces dat ECT momen teel doormaakt. De FNV spreekt van hoogst ongelukki ge Jojobewegingen" en het CNV van een „spelletje mono polie". „Dat speel je in de huis kamer, niet over de rug van werknemers", aldus CNV-be stuurder Cees van de Knaap. HOVEN - Philips heeft e esterend belang van twin- ocent in de Hengelose Ise Signaalapparaten edragen aan de Franse Ij lerheidsaandeelhouder son-CSF. Daarmee heeft s zich ontdaan van alle ese defensie-activiteiten, de koop van het Philips- heeft Thomson-CSF nu andelen in handen. Een inst heeft Philips niet op ikket gemaakt. „Al twee (eleden, toen Thomson- tachtig procent kocht, istgelegd dat de Fransen sterende gedeelte zouden aldus een Philips- voerder. Toen werd een opbedrag vastgesteld en inmalige boekwinst werd geheel in het eerste van 1990 verwerkt, e winst op de verkoop nu iet aandelenbelang van jg procent werd in het eer- irtaal van 1990 verwerkt, de woordvoerder is er meer aan het verkoop- gesleuteld, ondanks de i in de defensiesector Hollandse Signaal hard [etroffen. Philips heeft al- g maar een defensiebe de Amerikaanse onder- ig Magiec. Amerikaanse defensiebe- |nu een vreemde eend in van het elektronicacon- is, voorlopig althans, niet b koop. „We gaan er niet euren, maar ik sluit niet it het alsnog verkocht aldus de woordvoerder. DEN HAAG De hervor ming van het Europees landbouwbeleid zoals voorgesteld door EG-com- missaris MacSharry heeft negatieve gevolgen voor de boer, maar is positief voor de consument. Dit blijkt uit berekeningen van het Centraal Plan Bu reau (CPB), het Land- bouw-Economisch Insti tuut. (LEI) en de stichting Onderzoek Wereldvoed selvoorziening (SOW), die gisteren zijn gepubliceerd. vooruit, menen de drie institu ten. Jaarlijks zou dat per inwo ner van de EG ongeveer 75 gul den voordeel opleveren. Voor de EG-schatkist pakt in voering van het plan MacShar ry ronduit slecht uit. De Brus selse uitgaven zullen met 40 procent stijgen, zo blijkt uit de berekening. De zaterdagbestellers van de PTT moeten volgens de AbvaKabo voort aan worden beschouwd als gewone deeltijdwerkers. FOTO:SP e verwachtingen Gelders Dagblad - Morgen ziet een nieuw ;ad het licht: dan rolt het 41 exemplaar van het Gel- 3* 'agblad van de persen. De J chtingen voor Neder- jongste dagblad zijn 145 espannen, zegt hoofdre- ir/directeur J. van Ame- i. „We beginnen met abonnees, maar ver- 0,0 en het dubbele aantal te 3i halen". 121 leiders Dagblad is ont- uit Dagblad De Vallei lad van de Apeldoornse "vor nt), de Edese Courant 20410-2K ad van de Arnhemse 22 nt) en de editie van Wage- n van de Arnhemse Cou- I0- sinds 1990 (nog voor de jvan ODC/Wegener Tij 1) is jfhoul, Ao ojeet voorbereid DEN HAAG - De jongerenaf deling van de ambtenarenbond AbvaKabo wil een nieuwe cao voor de zaterdagbestellers van de PTT. De aparte cao voor za terdagbestellers die sinds de privatisering van PTT-Post in 1989 bestaat, is volgens de Ab vaKabo een achterhaalde zaak Zaterdagbestellers moeten voortaan worden beschouwd als gewone deeltijdwerkers. Daarom dienen zij te worden ondergebracht bij de reeds be staande algemene PTT-cao. De AbvaKabo-jongeren zijn tot deze conclusies gekomen naar aanleiding van een landelijke enquête onder duizend zater dagbestellers. Al snel na de pri vatisering van PTT-Post ont stonden signalen over de sterk toegenomen werkdruk bij de zaterdagbestellers. Toen het aantal klachten toenam, stelde de jongerenafdeling van de Ab vaKabo een onderzoek in. On der de zaterdagbestellers wer ken relatief' veel jongeren; de gemiddelde leeftijd is 22 jaar. Uit de enquêteresultaten blijkt ond^r meer dat'overwerk op za terdag eerder regel dan uitzon dering is. Bovendien blijkt dat ruim 40 procent van degenen die geregeld overwerken daar voor geen extra betaling krij gen. Ook komt het steeds vaker voor dat zaterdagbestellers post rondbrengen waartoe zij eigen lijk niet bevoegd zijn, zoals aan getekende stukken. Om de werkdruk te verlichten wil de AbvaKabo dat de om vang van de bestellerswijken wordt aangepast en/of dat het aantal contract-uren van de za terdagbestellers wordt uitge breid. Ten slotte vindt de Abva Kabo dat de bestellers meer in spraak moeten krijgen in het beleid van PTT-Post. Tenmin ste eenmaal per maand moet hiervoor werkoverleg worden gevoerd. Binnen de Europese Gemeen schap wordt al een jaar gedis cussieerd over hervorming van het landbouwbeleid, tot dusver zonder resultaat. Aanleiding voor de hervormingsplannen zijn de structurele voedselover- schotten en de hoge kosten voor opslag en afzet die daar mee gepaard gaan. Tegelijker tijd komen de boereninkomens steeds meer onder druk te staan. EG-commissans MacS harry wil daarom een ander subsidie-stelsel invoeren. De prijzen voor landbouwproduk- ten worden ingrijpend ver laagd, zodat de stimulans om te produceren wegvalt. Ter com pensatie krijgen de boeren een aanvulling op het inkomen. Gevolgen Volgens de drie instituten heeft het plan MacSharry ingrij pende gevolgen, zowel positie ve als negatieve. Voor de Euro pese boer zal invoering van het plan over het algemeen nega- EG-commissaris MacSharry wil een ander subsidiestelsel invoeren en de boeren een aanvulling op hun inkomen geven. FOTO: AP tief uitpakken. Zo gaat het in komen van de boer er op ach teruit, omdat de voorgestelde inkomenstoeslagen ontoerei kend zijn óm de daling van de prijzen te compenseren. Boven dien is het maar de vraag of de inkomenssteun wordt aange past aan de inflatie. Daarnaast krijgen de boeren met nog meer papierwerk te maken dan nu het geval is, willen ze voor de inkomenstoeslagen in aan merking komen. De Europese consument zal profiteren van de daling van de landbouwprijzen, aldus CPB, LEI en SOW, doordat zijn voed selpakket goedkoper wordt. Daar staat tegenover dat hij meer belasting moet betalen, om de inkomenstoeslagen voor de boeren te bekostigen. Per saldo gaat hij er niettemin op Handelspartners Hervorming van het landbouw beleid heeft tevens grote gevol gen voor de handelspartners van de EG. De vermindering van de handelspolitieke span ningen, met name tussen de VS en de EG, blijkt een van de be langrijkste voordelen te zijn van het plan MacSharry. De verwachting is dat de EG- graanoverschotten afnemen, waardoor de graanprijs op de wereldmarkt zal aantrekken. Met name de Verenigde Staten spinnen hier garen bij. Voor arme landen die graan moeten importeren om de eigen bevol king van voedsel te voorzien is deze ontwikkeling aanmerke lijk minder positief. De onderzoekers van CPB, LEI en SOW stellen concluderend dat het voor de EG zelf eigen lijk niet nodig is om het land bouwbeleid te hervormen. Bud gettair lijkt de situatie redelijk in de hand, terwijl de agrari sche inkomens niet verder zul len achterblijven bij de inko mens buiten de landbouw. Om handelspolitieke redenen liggen er evenwel grote proble men in het verschiet als het huidige beleid gehandhaafd blijft. Met name de spanningen met de VS en de Oosteuropese landen zullen toenemen. DEN HAAG - De samen werking tussen de drie banken van de in 1990 ge fuseerde Reaal Groep uit Den Haag heeft enige ver traging opgelopen. De raad van commissarissen bekijkt nu hoe de eventue le integratie gestalte kan krijgen. Dit heeft een woordvoerder van de Reaal Groep gisteren be vestigd. Reaal is in 1990 ontstaan uit een fusie tussen een vijftal ver zekeringsmaatschappijen en banken die sterke bindingen hadden met de vakbeweging. Zo opereren de verzekerings maatschappijen De Centrale Verzekeringen en Concordia na de fusie onder de naam Reaal Verzekeringen. De samenvoe ging van de twee maatschap ij - en met de reclamekreet „Een nieuw gezicht in verzekeren" ging relatief snel en het ligt in de bedoeling dat de verzeke- ringstak in oktober dit jaar een nieuw hoofdkantoor in Utrecht betrekt. De integratie van de drie voor Nederlandse begrippen relatief kleine banken is op moeilijkhe den gestuit. De Reaal Groep is een houdstermaatschappij ge worden van De Centrale Volks bank uit Utrecht, De Algemene Spaarbank voor Nederland (de bank voor 'rente zonder bij smaak') met vestiging in Den Haag en de Hollandse Koop mansbank met kantoor in Am sterdam. „Het was oorspronke lijk de bedoeling hen samen te laten gaan, maar dat is niet een- vouding, omdat ze onderling sterk verschillen", aldus de zegsman. Afgezien van de ver schillende vestigingsplaatsen speelt ook een rol dat de finan ciële instellingen zich ieder op een ander publiek richten, zo verklaart hij, ,,We hadden ver wacht dat de samenwerking vlotter zou verlopen". Bij de raad van commissarissen en het bestuur van de groep ligt nu een rapport op tafel met een advies. Over de inhoud en de strekking van het stuk wil de woordvoerder geen uitspraak doen, zolang de raad van com missarissen nog geen beslis sing heeft genomen, maar „op korte termijn zullen we iets be kendmaken". DEN HAAG Eastman Chemical Company, de chemische tak van het Amerikaanse foto- en film bedrijf Eastman Kodak, wil een nieuwe chemische fabriek in Nederland vesti gen. Als vestigingsplaatsen zijn het industriegebied Moerdijk en Rotterdam genoemd. Over de definitieve vestigingsplaats wordt voor de zomer besloten. Hoe groot de investering gaat worden kon de woordvoerder van economische zaken niet zeggen, „maar het gaat hier al snel om honderden miljoenen guldens". Bestuursvoorzitter E. Daven port van Eastman Chemicals maakte de keuze voor Neder land vandaag bekend. Hij noemde het arbeidsklimaat, de aanwezigheid van veel chemi sche bedrijven en de goede geo grafische positie van Neder land de belangrijkste voordelen criteria voor de beslissing. East man Chemical is het op 14 na grootste chemieconcern van de Verenigde Staten. Er werken wereldwijd 17.000 mensen bij het bedrijf. De vestiging in Ne derland past in het streven van Eastman om een wereldwijde vooraanstaande producent van chemische produkten te wor- FNV-Jongeren: goede werkplek belangrijker dan meer loon UTRECHT - Jonge vakbonds leden vinden verbetering van secundaire arbeidsvoorwaar den belangrijker dan hogere lo nen. Dat blijkt uit een steek proef die FNV-Jongeren heeft gehouden onder 500 leden. Vrij wel alle ondervraagde leden van FNV-jongeren (circa 95 pro cent) vinden het belangrijk dat de veiligheid op het werk en de arbeidsomstandigheden wor den verbeterd. Hetzelfde geldt voor een goede begeleiding op de vakopleiding en een goede begeleiding tijdens de eerste maanden van een nieuwe baan. De jonge vakbondsleden hech ten er voorts aan dat werkge vers hun jonge werknemers sti muleren opleidingen af te ma- Voor verlaging van de 'vakvol wassen leeftijd' van 23 tot 18 jaar is onder de FNV-Jongeren slechts een kleine meerderheid te vinden. Bijna een kwart van de ondervraagden vindt dit on derwerp niet belangrijk. Leden van FNV-Jongeren hebben een dubbel lidmaatschap. Zij zijn allen ook lid van een andere FNV-bond. Wij geloven. Maar niet in: Ije leert er maar mee leven'.' Meer winst Coca-Cola CHICAGO Het Amerikaanse frisdrankenconcern Coca-Cola heeft de winst in het laatste kwartaal van vorig jaar sterk zien stij gen. Het concern maakte gisteren bekend dat de winst is opgelo pen met 23 procent van 294,3 miljoen tot 358,4 miljoen dollar. Over heel 1991 kwam de nettowinst uit op 1,6 miljard dollar tegen 1,4 miljard dollar in 199.0. In 1991 zette Coca-Cola 11,6 miljard dollar om tegen een omzet van 10,2 miljard dollar in 1990.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 7