Habash terroriseert Franse regering 'Sarajevo' ontvlucht de tanks in discotheken en op skipistes Somailt BUITENLAND Moedermelk maakt intelligenter Ierse premier treedt af Sterkere CVSEmoet conflicten voorkomen VRIJDAG 31 JANUARI 1992 it hebl emierU Peng Ihina houdt Sast aan éijervormingen n communisme Ruimteveer terug LUCHTMACHTBASIS EDWARDS - Het Amerikaanse ruimteveer Discove ry is gisteren teruggekeerd op aarde. Na een reis van acht dagen en 128 rondjes om de aarde landden de zeven astronauten en een hoeveelheid klei ne organismen, die tijdens de reis ver zorgd en onderzocht werden, veilig op de luchtmachtbasis Edwards in Cali- fornie. Oorspronkelijk zou de Discove ry woensdag al zijn teruggekeerd, maar het Amerikaanse ruimtevaart centrum NASA besloot een extra dag voor experimenten aan de reis vast te plakken. De NASA werd tijdens deze 45ste reis van het ruimteveer bijge staan door zo'n 225 wetenschappers uit 14 landen. Buiten de dampkring onderzochten de astronauten de in vloed van gewichtloosheid op planten, insecten, kristallen en op elkaar. Zelfbestuur Zuid-Tirol ROME Het Italiaanse parlement heeft giste ren de laatste wetten aangenomen om de auto nomie van Zuid-Tirol te completeren. De Itali aanse regering hoopt met de laatste wetten de weg vrijgemaakt te hebben voor Oostenrijk om een klacht bij de Verenigde Naties in te trek ken, die Oostenrijk in 1960 over de behande ling van de Zuidtirolse, Duitssprekende min derheid indiende. Het gebied werd in 1919 aan Italië gegeven na de nederlaag van de Oosten rijks-Hongaarse Donaumonarchie. Onder Mussolini probeerde de fascistische partij het gebied met zuidelijke Italianen te bevolken, maar nog steeds spreekt 70 procent van de be volking Duits. Wenen verklaarde de klacht in te trekken zodra de Zuidtiroler Volkspartij (SVP) tevreden is met de-autonomie-regeling. De SVP wil nog dat aan het pakket een clausu le wordt toegevoegd waardoor Zuid-Tirol naar het Internationaal Gerechtshof kan stappen als Italië de afspraken niet nakomt. LONDEN p Kinderen die als baby moeder melk kregen scoren aanmerkelijk hoger in intelligentietests dan kinderen die alleen flesvoeding kregen, zo blijkt uit een Brits on derzoek onder 300 te vroeg geboren kinderen. Veel artsen vroegen zich eerder al af of de aan moedermelk toegeschreven gunstige effec ten niet eerder verband hielden met zaken als motivatie en opleiding van de moeder en de band die de zuigeling met zijn moeder krijgt door het voeden met de borst. De arts Lucas heeft voor zijn onderzoek met opzet te vroeg geboren kinderen gebruikt, die ook als ze moedermelk kregen via een slangetje wer den gevoed. Hij zegt op die manier werkelijk de effecten van moedermelk te hebben kun nen onderzoeken, in plaats van die van het voeden met de borst. Beruchte gangster Bocchino vermoord PHILADELPHIA - De be- ruchte en reeds lang voor de in Philadelphia opererende maffiafamilie Scarfo werken de gangster Felix Bocchino is vermoord. De dader wist te voet in de straten van Zuid-Philadelphia te ontkomen. De 72-jarig Boc chino werd achter het stuur van zijn auto door twee scho ten in zijn nek en een schot in zijn hoofd gedood. Bocchino was een zogenaamde „sol daat" van de Scarfo-familie. Sinds de leider hiervan, Nico- demo Scarfo, gearresteerd werd woedt er een machts strijd binnen de familie om het leiderschap. AVOS China gaat door met jonomische hervormingen, izelfdertijd houdt het vast het communisme en zal het ;en politieke onrust toelaten, heeft premier Li Peng giste- gd in Davos. was de eerste spreker op het •nomisch Forum in de Zwit- >rse wintersportplaats, een (arlijke bijeenkomst van pro- linente zakenlieden en politi- Li Peng wees erop dat de momische hervormingen in fe jaren '80 voor een flinke roei van de Chinese economie rorgd hebben. Het Chinese ilk heeft daar danig van ge- ifiteerd. laarom zal China, in plaats in zijn hervormingspolitiek te •anderen, het tempo ervan jvoëren", aldus Li. China laat >t communisme niet vallen, jdanks het uiteenvallen van Sovjetunie die een ander be id gevoerd heeft. „Hervor- ingen in China betekenen :n verandering van het socia- itische stelsel. Veeleer is er irake van verbetering en ont- ikkeling van dat stelsel", zei Hij brengt als eerste Chine- leider een bezoek aan het isten sinds de communisti- le autoriteiten in 1989 hard- idig optraden tegen een de- icratiseringsbeweging. De elddadige onderdrukking (dde tot politieke verkette- ig door het Westen, maar de indelscontacten zijn hersteld nwege de aantrekkelijkheid (J) n de geweldige Chinese arkt met zijn 1,1 miljard men- PARIJS - Georges Ha bash, de Palestijnse extre mist die sinds woensdaga vond wordt verpleegd in een Parijs ziekenhuis, is vannacht in voorlopige hechtenis genomen. Een medisch onderzoek moet uitwijzen of de oprichter van het radicale Volksfront voor de Bevrijding van Palestina kan worden verhoord door de Fran se onderzoeksrechter Jean- Louis Bruguière voor zijn be trokkenheid bij terroristische De zeer omstreden verpleging van de 'organisator van de eer ste vliegtuigkaping' leidde gis teravond tot het ontslag van drie Franse topambtenaren. Onder hen Francois Scheer, de speciale gezant van president Mitterrand en tweede man op het ministerie van buitenland se zaken. Officieel wordt de ambtenaren 'een ernstige fout' verweten. Naar verluidt zou president Mitterrand pas over de opname van Habash zijn ge ïnformeerd toen het te laat was. De radicale Palestijn werd in Parijs opgenomen nadat hij eerder in de week was getroffen door een hersenbloeding. Het Franse Rode Kruis ging de pa tiënt met een speciaal vliegtuig ophalen, waarbij werd aangete kend dat Habash zowel zijn transport als de kosten van de behandeling voor eigen reke ning had genomen. De voorzit ster van het Franse Rode Kruis, oud-minister van sociale zaken Georgina Dufoix, nam gister avond ontslag als adviseur van president Mitterrand. Opmer kelijk genoeg gebeurde dat eni ge uren nadat ze op de televisie nog de woorden van het Franse staatshoofd had herhaald, na melijk dat het een 'medisch ge val' betrof en dat er tegen Ha bash geen nationale of interna tionale opsporingsbewijzen lie pen. De rechtse oppositie kon geen genoegen nemen met die verklaring en eistte het aftre den van de betrokken minis ters. Bij terugkeer van zijn staatsbezoek aan Oman besloot president Mitterrand de 'ver antwoordelijke topambtenaren' de wacht aan te zeggen. Van daag woont Mitterrand in New York de vergadering van de Veiligheidsraad bij. Stuurloos Het op zijn minst vage beleid in de 'affaire Habash' wordt dank baar aangegrepen door de rechtse oppositie die het weinig populaire socialistische bewind vergelijkt met een 'stuurloos schip'. Volgens een oppositie- woordvoerder was het ontslag van de topambtenaren verge lijkbaar met de gang van zaken in de affaire Greenpeace (aan slag op de Rainbow Warrior waarbij een Nederlandse foto graaf om het leven kwam) toen een serie ondergeschikten ont slag kreeg. „Voor de eer van Frankrijk moeten premier Cresson en de ministers van buitenlandse zaken en binnen landse zaken opstappen", eist de oppositie. De niet zorgwekkende gezond heidstoestand van Georges Ha bash doet sommige waarne mers vermoeden dat Frankrijk is gebruikt in een afrekening onder Palestij nen. De voorzit ter van het Palestijnse Rode Kruis is tevens de broer van PLO-leider Arafat met wie Ha bash op gespannen voet staat. Georges Habash. Andere mogelijkheid zou een uitgekookte Palestijnse ma noeuvre zijn om de relatie tus sen Frankrijk en Israël te ver storen. De Israëlische autoritei ten hebben woedend gerea- FOTO: EPA geerd op de behandeling van Habash in Parijs. Het ziekenhuis waar de 65-jari- ge Palestijn wordt verpleegd is vanochtend onder verscherpte bewaking gesteld. DUBLIN Premier Haughey van Ierland heeft gisteren aangekondigd dat hij volgende week zal aftreden als premier en leider van de Fianna- Failpartij. Haughey's besluit volgt na nieuwe onthullingen over een tien jaar oud afluister- schandaal. De 66-jarige Haughey staat sinds 1979 aan het hoofd van Fianna Fail en is bezig aan zijn vierde ambtstermijn als taoiseach (premier). Op zijn aftreden was aangedrongen door de Progres sieve Democraten, de kleinste partner in de coa litieregering. De positie van Haughey was pre cair geworden na nieuwe onthullingen over een afluisterschandaal uit 1982. Haughey is er door de toenmalige minister van justitie, Sean Doher- ty, van beschuldigd wel degelijk te hebben gewe ten dat de telefoons van twee journalisten wer den afgetapt. De premier heeft vorige week be weerd geen toestemming te hebben gegeven voor de afluisterpraktijken en er pas naderhand kennis van te hebben genomen. Premier Charles Haughey. Wit voetje door BERT VAN VELZEN LONDEN - Het is, zoals zo veel dingen op het mistige Britse eilandenrijk, schromelijk unfair. De koningin mag niks, prins Charles mag bijna niks. En de rest van de vorstelijke clan leeft er een flink eind op los. Is dat er de oorzaak van dat Elizabeth onder haar hoofddoekje zo nors kijkt, alsof zij door de kille regen tot op het hemd is doorweekt en Charles de droefgeestigheid uitstraalt die King Lear op middelbare leeftijd moet hebben overwoekerd? Mijn blik valt op een verhandeling in de deftige Sunday Times over het verblijf van de hertogin van York, in brede kring bekend als Fergie, in Hotel La Gazelle d'Orin Marokko met een buitengewoon rijke, charmante, maar weinig discrete en niet erg schrandere vogel uit Texas. Een en ander zou te verklaren zijn uit het feit dat prins Andrew zo vaak op zee zwierf en Fergie zich dodelijk verveelde. Die Texaan moest gezien worden als een buitengewoon exclusieve melkboer, die de gelegenheid te baat nam het eenzame koninklijke Kniertje te troosten. Het is een deftig stuk, waarin achteloos wordt opgemerkt dat de Texaan niet eens de zoon van zijn vader is, dat Fergie zeer schuine moppen tapt en dat Andrew razend van woede is. Hij heeft inmiddels een baan aan de wal genomen en verschijnt nu iedere avond aan tafel in zijn riante huis, dat 29 slaapkamers bevat. Maar Fergie is niet het enige zwarte schaap in de familie. Een historische analyse van 'de wisselende moraal in koninklijke liaisons', eveneens in The Sunday Times, geeft een hele kudde zwarte schapen te zien. Zelfs prins Charles en de bevallige Diana staan niet boven ernstige verdenking. Het verschil tussen Diana en Fergie is niettemin groot. Kleine kinderen die door prinses Diana op de arm worden genomen beginnen spontaan te glimlachen, terwijl ze het bij de hertogin van York onmiddellijk op een brullen zetten. Daardoor wordt haar reputatie, bij wijze van spreken, alreeds door de onschidd vermoord. Wat ik nu zo treurig vind is dat, terzijde van al dat feestgedruis der vorstelijke zwarte schapen, zo stil en droevig de onkreukbare vorstin staat, die niets mag. Haar biograaf Douglas Keay meldt dat vrienden van Elizabeth een passie moeten hebben voor paarden, de jacht en het fokken van honden. Zij moeten ook een Gelofte van Eeuwig Stilzwijgen afleggen. Vrienden van de koningin, aldus Keay, moeten saai, maargoed zijn. Bij Nancy Fenwick, de vrouw die haar hondjes fokt, meldt de koningin zich niet zelden met een vrolijk joe-hoe' en praat dan enkele uren over de beestjes, die overigens niet hebben geschroomd een aanval te lanceren op de koninklijke kuiten. Elizabeth is een monument van deugdzaamheid. In tegenstelling tot haar hoogbejaarde moeder sneeft zij nimmer voor de listen van de demon drank. Zij is zuinig, een familietrek die zich bij de hertog van Windsor v dienst van Windsor Castle, op het punt s ontslagen te worden wegens drankzucht. Elizabeth ontfermde zich over haar, sprak haar moed in, bezwoer haar geen gehoor meer te geven aan de lokroep van de alcohol en zag haar ten slotte, bevrijd van het juk der verslaving, opklimmen naar een sleutelpositie in de drankbestrijding. Uzult nu denken dat ik bij de onkreukbaarste aller vorstinnen een wit voetje probeer te halen. Daar heeft u dan gelijk in. Ik stel me graag aan de koninklijke genade bloot. Niet vanwege die komkommersandwiches die ze de hele dag op Buckingham Palace lopen te kauwen, maar vanwege die 'grace and favour' appartementen in het Paleis van St James, vlak bij Pall Mall, die zij aan lagerwal geraakte vrienden te vergeven heeft. Ik zoek al lang naar een pied-a-terre in het hart van Londen, het Mekka der zwarte schapen. ïivenchy: wijd met bloemetjes =>11 i gun oed nieuws voor de rijke dames die altijd 'Givenchy' kopen: minder strakke, nauwsluitende rokken en meer jde, klokkende modellen. De wijde rokken zijn gestippeld of gebloemd en nog steeds een paar centimeter iven de knie. Net als de rest van de Parijse modewereld presenteert Givenchy korte jurken als avondkleding, si )ewel 'in 'tlang' ook nog in is. i jasjes van deze zomer zijn getailleerd, vallen over de heup en hebben minder schoudervulling dan bij Given- uit ly's vorige modellen. Dit leren rode jasje heeft geen kraag en wordt over een lichtblauwe rok gedragen. PRAAG - De CVSE (Conferen tie over Vrede en Veiligheid in Europa) moet zich van een de- batteerclub transformeren tot een krachtige organisatie met verregaande bevoegdheden. Conflicten kunnen beter wor den voorkomen als de CVSE sancties kan instellen en in tij den van crisis kan besluiten tot het sturen van een vredes macht. Met name de Tsjecho- slowaakse president Vaclav Ha- vel en de Duitse minister van buitenlandse zaken Hans-Die- trich Genscher maakten zich gisteren op de tweedaagse CVSE-raad in Praag sterk voor een „gemoderniseerde" CVSE. Havel stelde dat de conferentie zich, als handhaafster van de onderlinge staatsgrenzen en de democratie, op termijn kan ont wikkelen tot een Europese vari ant van de VN-Veiligheidsraad. Genscher verklaarde dat de burgeroorlog in Joegoslavië „de structurele zwakte" van de CVSE heeft aangetoond. Idoor GERT VAN WIJLAND APITEIN ROB - HET GEHEIM VAN DE VLIEGENDE HOLLANDER U058 - In Engeland wordt Mathisen hartelijk verwelkomd door "i vrienden. Ook Rob en Toon worden vriendelijk ontvangen en filmmagnaat nodigt zijn redders uit enkele dagen aan land te jven als zijn gast. Rob kan het rare verhaal van de „Vliegende illander" nog steeds niet geloven en op zekere dag zegt hij dat len Mathisen. Deze begint te lachen. Ja, dat kan hij ook wel Brijpen, maar hoe moet je zo'n verhaal bewijzen? Maar dan rielt Rob hem van het „historische oog" en hij vraagt Mathisen n n dan ïvriei of hij daarmee mag experimenteren. De Amerikaan is direct èén en al belangstelling en geeft Rob als medium zijn ring. Rob scha kelt in en....ja, daar zeilt inderdaad de „Vliegende Hollander" en kijk, boven het schip cirkelt een vliegtuig, waarvan één der moto ren in brand staat. ,Met open mond zit Mathisen te kijken. „Maar....maar dat is verbluffend!", zegt hij; „kapiteinu moet mij helpenik wil met behulp van uw toestel een film maken. Accoord?". SARAJEVO - 'De mos lim-republiek' wordt Bos- nië-Hercegovina ook wel genoemd. Het doet die naam in zoverre eer aan, dat de meerderheid van de bevolking inderdaad uit moslims bestaat, dat er oosters getinte muziek door de straten van de ba zar in de hoofdstad Saraje vo klinkt en dat er trouw drie maal per dag vanaf de vele minaretten wordt op geroepen tot Maar verder doen de moslims van Bosnië niet zo veel aan hun geloof. Van het fundamentalis me zoals dat in Iran en andere landen voorkomt, moeten de inwoners niet veel hebben. Pas sinds kort, sinds hun republiek bedreigd wordt, zijn ze iets fa natieker geworden. Zoals de Serviërs zich ter onderschei ding van de katholieke Kroaten orthodoxer voelen dan ooit, en zoals de Kroaten zich opeens katholieker dan de paus wanen, zo willen ook de moslims sinds de opkomst van het nationalis me in Joegoslavië meer van hun geloof weten dan tevoren. Moslim-oorlog Tot groot ongenoegen van de buurrepublieken reist moslim- president Alia Izetbegovic he den ten dage opvallend veel naar het Midden-Oosten. Offi cieel is er weinig bekend ge maakt over het doel van het presidentiële bezoek aan bij voorbeeld Iran en Libië. Boze toneen in Servië beweren dat Izetbekovic financiële steun zoekt voor een heilige moslim oorlog, die zij meer vrezen dan hun eigen evenzo heilige oorlog in Kroatië. De moslims zeggen slechts uit te zijn op handhaving van hun huidige positie binnen hun ei gen republiek. Onder Tito kre gen zij op grond van hun geloof de status van natie. Al lang daarvoor woonden in Bosnië- Hercegovina Serviërs, moslims en Kroaten vreedzaam naast el kaar, maar voor het eerst ston den de moslims nu binnen Joe goslavië op gelijke voet met hun buren. Drukdoenerij De moslims in Bosnië zijn over het algemeen mensen wie de la waaiige drukdoenerij van veel andere Balkanbewoners vreemd is. De eigenaar van een klein eettentje op de bazar van Sarajevo schuift het eten zon der ophef op de lage aluminium tafeltjes. Twee mannen eten hun soep. Als de deur opengaat, klinkt er muziek uit de aanpa lende Servische grill waar de stereotoren (van een b-merk) gewoontegetrouw op 7 staat. Als de deur dicht is, wordt slechts het slurpen van een van de gasten gehoord. Buitenlanders mogen in de keuken het eten uitzoeken. In de pannen kijkend wordt op ad vies van de vrouw van de eige naar voor soep, gevulde uien en een soort goulash gekozen. De kruidige smaak verraadt eerder Albanese dan Servische of Kroatische invloeden. Toch ligt Bosnië tussen deze twee laatste republieken inge klemd en zijn het juist deze vol keren die aanspraak maken op grote delen van de moslim-re publiek. Kroatië claimt al lan ger het gebied in West-Herce- govina. De overwegend Kroati sche bevolking daar maakt al gebruik van Kroatisch geld en laat zich niet veel meer aan Sa rajevo gelegen liggen. De Servische minderheid, met dertig procent de tweede bevol kingsgroep, heeft grote bezwa ren tegen de onafhankelijk- heidspolitiek van president Izetbegovic. Deze heeft de EG verzocht om Bosnië, evenals Kroatië, Macedonië en Slove nië, als zelfstandige staat te er kennen, maar moet nog even wachten. Eerst moet een refe rendum de EG zekerheid ver schaffen of de bevolking wel zelfstandig wil zijn. De moslims voelen er weinig voor om als tweederangs bur gers achter te blijven in de door Servië gedomineerde resten van wat eens Joegoslavië was. En dat is nu precies wat de Ser viërs wel willen. In die gebie den waar ze volgens hun eigen tellingen de meerderheid uit maken, hebben ze zich al onaf hankelijk verklaard van Saraje vo. Evenals hun natiegenoten in Kroatië zoeken zij aanslui ting bij hun moederland. Ge zien de aanwezigheid van een enorme hoeveelheid legertroe- pen alles wat zich aan tanks en manschappen uit Kroatië heeft teruggetrokken is onge vraagd in Bosnië blijven han gen vreest de regering dat hetzelfde zal gebeuren wat zich eerder in Kroatië heeft afge speeld: Serviërs die zich auto noom verklaren en wier claim indien nodig wordt gesteund door de militairen. Overgewaaid Eigenlijk is het nog een wonder dat de strijd uit Kroatië niet al is overgewaaid. „Blijkbaar durft niemand het eerste schot te lossen", is de enige verkla ring die vice-premier Muha- med Cengic kan geven. Maar ook zonder burgeroorlog is de positie van Bosnië niet roos kleurig. Economisch wordt de republiek uitgehold door de in Servië gierende inflatie van de dinar en door het gebrek aan vrije aanvoerroutes. Alle goede ren moeten door Servië worden aangevoerd. De Serviërs heb ben vorige week douaneposten geopend langs de grensrivier de Drina en houden voedsel- transporten tegen. Nu is er nog genoeg te eten in Sarajevo, maar de bevolking maakt zich op voor slechte tij den: in plaats van een pak sui ker koopt men er alvast drie. Zo er nog buitenlandse goederen zijn, dan is het veel van hetzelf de. Winterjassen van hét Ne derlandse kledingbedrijf Scotch Soda ontbreken in geen enkele winkel en overheersen het winterse straatbeeld. Diesel en benzine zijn al maanden schaars, het buta-gas is op, de mensen koken tegenwoordig elektrisch. Voor de enkele toerist die zich nog in Sarajevo laat zien, is het overigens goed winkelen: hype rinflatie en zwarte markt ma ken de spullen die er nog zijn spotgoedkoop. Valutahandela ren zwaaien met bundeltjes geld langs de kant van de weg naar auto's met een buiten lands kenteken. Huurwagens met lokaal kenteken, maar met leden van de veelvuldig aanwe zige internationale hulporgani saties erin, worden op grote af stand herkend. Zolang het nog kan, gaat het le ven in Sarajevo ogenschijnlijk zijn gewone gang. De trendy discotheken tegenover het par lement kunnen zich in meer be langstelling verheugen dan de volksvertegenwoordiging. Tot diep in de nacht 'bruist' het op westerse leest geschoeide uit gaansleven, het restaurant van de modieuze schrijversclub zit avond aan avond vol. In het weekeinde verzamelt 'Sarajevo' zich op de acht jaar geleden voor de Olympische Winterspelen aangelegde ski pistes in de bergen. In de zon wordt een lokale snack van kleine gehaktballetjes op Turks brood gegeten, een band je speelt hoempa-muziek, de sfeer is uitgelaten, de sneeuw perfect. „We horen al een jaar over burgeroorlog, de politici maken elkaar het leven al tij den zuur, we zijn er haast aan gewend geraakt", aldus een van de skiërs. „Niet dat het ons niets kan schelen, maar we le- ven al zo lang onder de doem, f dat we maar zoveel mogelijk ons eigen leven leiden. Zolang het nog kan moeten we het er maar van nemen".

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5