Roger Simons: 36 jaar Londen Nederland is wandelrijp BINNENLAND Werknemers ontslagen na weigeren taaltest CcidócSouAont VRIJDAG 31 JANUARI Missie Justitie naar Suriname DEN HAAG - Een ambtelijke missie vertrekt morgen naar Paramaribo om eerder gemaakte afspraken uit te werken over de justitiële sa menwerking tussen Nederland en Suriname. De delegatie staat onder leiding van Bernard Oosterop en bestaat uit acht ambtenaren, on der wie een docent van de rechercheschool, een docent van de politie-opleidingsschool en automatiseringsdeskundigen. De delegatiele den gaan zich onder meer bezighouden met za ken als de automatisering van bestanden op het openbaar ministerie en het parket en de opleiding van justitie- en opsporingsambtena ren. De missie wordt door het ministerie om schreven als een 'werkmissie' omdat de des kundigen een nadere invulling moeten geven aan een aantal van de projekten die de rechts handhaving in Suriname moet versterken. In december heeft een delegatie, eveneens onder leiding van Oosterop, 25 projekten geformu leerd die hiervoor in aanmerking komen. Schudden Hij schudt als is hij een echte Lynx-helicopter Maar gisteren oefenden Lynx-piloten met de Lynx Full Mission Flight Trainer (FMFT). Vandaag is de simulator in gebruik genomen door de Koninklijke Marine, waardoor veel minder trainingsvluchten met de echte heli's nodig zijn en de 22 'Lynxen' van de KM vrijwel geheel vrijkomen voor echte marinetaken. FOTO: ANP Blokkade bij terrein ECN PETTEN - Circa dertig actievoerders •hebben vandaag beide toegangen tot het terrein van het Energie Onder zoekscentrum Nederland (ECN) in Pet ten geblokkeerd. Zij hopen het trans port van laag- en middel-radioactief af val van de Centrale Organisatie voor Radioactief Afval (Covra) naar Borssele te kunnen tegenhouden. Elke dag ver trekken twee vrachtcombinaties met het afval rond het middaguur uit Pet ten. Bij de hoofdtoegang houden acht tien demonstranten de wacht. Bij een secundaire poort hebben actievoerders een spandoek dwars voor de inrit ge hangen. De demonstranten verwacht ten in de loop van de dag versterking van sympathisanten. Bewijs voor theorie van ster-evoluti UTRECHT Voor het eerst zijn astronomen erin geslaagd het direc te bewijs te leveren voor de algeme ne theorie van de ster-evolutie, de ontwikkeling van sterren. Op basis van eeuwenoude waarne mingen van de ster P Cygni is vast gesteld dat deze in relatief korte tijd veel groter en helderder is gewor den. De betrokken onderzoekers zijn prof. dr. Lamers van de Facul teit Natuur- en Sterrenkunde van de Universiteit Utrecht en dr. M. de Groot, een Nederlander die direc teur is van de Sterrenwacht Armagh in Noord-Ierland. Hun bevindingen worden deze maand gepubliceerd in het wetenschapsblad Nature. Het resultaat van het moeizame speurwerk en de metingen van de helderheid is de vaststellinj mers en De Groot dat P eeuw 15 procent helderder] den en dat de diameter 12 procent per eeuw toene< lijk daalt de temperatuur aj pervlakte van deze zon, i graden Celcius, met 6 pr<| eeuw. Lamers en De Groot hebl mee het bewijs geleverd theorie, waaraan overigensi emier Li F twijfelt. Veel belangrijker v mers de conclusie, dat de van P Cygni twee keer zo s als op grond van de algeme rie voor dit type sterren mo den verwacht. Een verklari voor hebben de onderzoekJCrVtl niet gevonden. Ihini ast a ncoi Idoor KARIN SWIERS STEENBERGEN - Het weigeren van een taaltest betekent ontslag voor twee allochotone werknemers van een Akzo-vestiging in Steenbergen. De ontslag- vergunning is al aange vraagd bij het arbeidsbu reau. Het bedrijf verwacht dat de vergunning binnen kort wordt afgegeven. Modernisering van het produk- tieproces zou nieuwe eisen stel len aan de tweehonderd pro- duktiewerknemers. „Het gaat om het aanbrengen van gege vens met viltstift op etiketten. Of het lezen van die gegevens. Ook moeten er getallen worden ingetoetst op een PC. Dit soort eenvoudige werkzaamheden vereist een minimale kennis van de Nederlandse taal. De produktiemedewerkers moes ten daarvoor een taaltest afleg gen. Met alle respect maar we hebben er een paar mensen bij die analfabeet zijn", legt woord voerder A. Wansink uit. Het bedrijf bood de dertig men sen die niet voor de test slaag den een taalcursus aan, in duur variërend van twee jaar tot drie maanden. Twee keer per week wordt twee uur les gegeven bui ten werktijd. Twee werknemers weigerden de taaltest af te leg gen. De bedrijfsleiding heeft volgens het duo geen reden om te twijfelen aan hun kennis van het Nederlands. „Prima", is daarop de reactie van Wansink, „laat ons dat dan testen". Een van de twee met ontslag bedreigde werknemers heeft het Buro voor Rechtshulp in Roosendaal ingeschakeld. Hij woont sinds 1974 in Nederland en heeft een lts-opleiding ge volgd. Sinds 1980 werkt hij voor Akzo. Advocaat M. van Schaik vindt dat personeel niet ver plicht moet worden tot het vol gen van een cursus buiten werktijd. Hij vindt het ontslag wel een erg rigoureuze straf. Bovendien is het juridisch aan vechtbaar. Wansink wacht voorlopig het besluit van het ar beidsbureau af. „De ontslag aanvraag gaat van tafel zodra de test wordt afgelegd", voegt hij daaraan toe. Amerikanen sluiten Tapijnkazerne MAASTRICHT - De Tapijnka zerne in Maastricht, die als kan torencomplex wordt gebruikt door de centrale commando post voor de NAVO AFCENT in Brunssum, wordt binnenkort gesloten. Het Amerikaanse commando in Stuttgart heeft bevestigd dat het Pentagon di verse 'faciliteiten' in Europa, waaronder Maastricht, ver vroegd naar de Verenigde Sta ten terughaalt. In de Tapijnka zerne werkt een onbekend aan tal administratief personeel. Tussen negen en vijf uur is er dagelijks volop bedrijvigheid. Op het terrein staan een kleine hoeveelheid legervoertuigen en ander materieel. Naast be wakingspersoneel werken ook technici op de Tapijnkazerne, die geheel in handen is van de AFCENT. LONDEN - De Duitse dichter Heinrich Heine die in zijn tijd (1797-1856) als romanticus de toon aangaf, kende de Britten erg goed. Toen iemand hem vroeg, waar hij wilde zijn als de wereld verging, hoefde Herr Heine niet lang na te denken. „In Engeland", antwoordde hij beslist. Zijn toehoorders von den dit vreemd. „Waarom in Engeland?", vroegen zij. „Om dat in Engeland alles vijftig jaar later gebeurt dan elders", legde de slimme Heine uit. Precies een eeuw na zijn dood ging ik in opdracht van mijn krant met mijn echtgenote in Londen wonen. Dat is nu zesen dertig jaar geleden. Wij hebben dus de tijd gehad om de theorie van Heinrich Heine te toetsen aan de werkelijkheid. Wij ge ven hem gelijk. Vooral toen wij hier pas woonden, viel dat 'ach teraan hinken' erg op. Vandaag de dag zit er wel iets meer vaart in de Britten. Groot- Brittanië is nu redelijk modern en vooruitstrevend, maar toch. De meeste Britten blijven vast- geankerd aan het traditionalis me. Zo'n dertig jaar geleden was Groot-Brittannië net een Der de-Wereldland. Maar wee de 'bloody foreigner' die het aan durfde daaromtrent een kriti sche opmerking te maken. In die tijd keek bijna elke Brit neer op alles wat uit het buiten land kwam (sommigen doen dit nog steeds). „Weet je niet dat we pas een oorlog achter de rug hebben?", snauwden ze dan. Zij klaagden niet. Dus werd van ons verwacht dat wij vrede na men met de heersende toestan den. In het Zuidlondense Black- heath, dat tegenwoordig enige bekendheid geniet als woon plaats van Terry Waite, instal leerden wij ons zesendertig jaar geleden in een 'supermoderne' flat. Al het houtwerk van deze gloednieuwe woning was don kergrijs geschilderd. Die kleur werd 'battleship grey' (slag schip grijs) genoemd. Met ingang van morgen, 1 februari, gaat onze corres pondent in Engeland, Roger Simons, met vut. Hij heeft tientallen jaren lang onze krant vanuit Londen bericht. Uiterlijk 1 maart zal Bob van Huët, nu nog onze correspondent in Frankrijk, Roger in Londen opvolgen. Als afscheid schreef Roger Simons een persoonlijk getint verhaal over zesendertig jaar En geland. Hoe het pond minder waard werd, de bonden aan macht inboetten, het Gemenebest van weleer plaats maakte voor het Europa van de EG, een welva rend land zijn rijkdom herschikte in de handen van weinigen, en de Morrissen en Austins opzij moesten voor Honda's en Toyota's. Ook deze verf was een restant van de Tweede Wereldoorlog. Pas toen we al een poosje in Blackheath woonden, kon je daar andere tinten verf kopen. Onlangs vernam ik toevallig dat in de na-oorlogse periode het grootste deel van de Britse verfproduktie voor huishoude lijk gebruik door wijlen de nu beruchte Robert Maxwell verkocht werd aan de Duitse' spoorwegen. 'Backboiler' Zaken zijn zaken, maar onder tussen zaten wij helemaal in donkergrijs. Onze flat had wat de Britten toen 'part central he ating' (gedeeltelijke centrale verwarming) noemden. Deze bestond uit een ongezellige open haard in de woonkamer. De brandende gascokes in die stookplaats moesten niet alleen het vertrek maar ook een zoge heten 'backboiler' opwarmen. Dit geheimzinnige ding zat ver scholen in de muur. Dank zij zo'n 'backboiler' had je na ver loop van tijd warm water, be stemd voor de keuken en de badkamer. Als je heel hard van -katoen gaf, produceerde deze vreemdsoortige apparatuur ook 'hot water' voor twee zielige ra diatoren die net groot genoeg waren om niet door iemand te worden meenomen in zijn broekzak. Nummer een was gemonteerd vlak naast de open haard. Num mer twee hing aan de muur in het kamertje onmiddellijk ach ter onze rare stookinrichting. Echt warm hebben wij het in Blackheath eigenlijk nooit ge had. En ik was het helemaal eens met de Amerikaanse colle ga die afscheid nam van zijn post in Londen met de woorden dat een natie zonder doeltref fende centrale verwarming niet als een beschaafd land kon wor den beschouwd. Maar de Amerikaan die hem opvolgde, vond zijn standplaats boeiend genoeg om in het weekblad 'Time' een verhaal te schrijven over 'swinging Lon don'. Dat was het Londen van de jaren zestig met de boetiek jes van Carnaby Street, het 'Mini'-autootje en 'last' maar helemaal niet 'least' de mini rokjes. De man die de term 'swinging London' had uitge vonden, heb ik later vaak naar de duivel gewenst. Iedereen die naar Londen kwam èn mij ken de, wilde immers legendarische dingen zien en beleven die in werkelijkheid niet echt beston den. Misère In 1963 werd het Britse pond fors gedevalueerd. De dader was 'lucky Jim' Callaghan die toen als Labour-minister van fi nanciën fungeerde. In de jaren zeventig bracht hij het deson danks nog tot premier. De de valuatie werd afgekondigd op een zaterdagavond. Wij hadden toen thuis net een feestje naar aanleiding van de geboorte van onze jongste zoon. De volgende zondag was voor iedere journa list in Londen een erg drukke tijd. En ik zat met een zeer hoofd. De toenmalige premier Wilson probeerde zijn ongelukkige landgenoten op te vrolijken met de verzekering dat het pond in hun portèmonnee nog steeds een echt pond was. Dit stemde niet overeen met de harde werkelijkheid. De Brit ten zaten opnieuw in de misère. Wilson en Callaghan hadden een tijd van toenemende socia le onrust ingeluid. Het hoogtepunt van deze nare periode was de driedaagse werkweek die in december 1973 werd afgekondigd door de con servatieve regering Heath. Groot-Brittannië ontaardde toen in een somber en onher bergzaam oord. Alle tv-pro- gramma's eindigden 's avonds om half elf. De elektrische cen trales draaiden maar op veertig procent van hun normale capa citeit. Wij werden thuis om de haver klap zonder stroom gezet. Dit gebeurde eens terwijl het hele gezin aan de ontbijttafel zat, net voor de kinderen naar school moesten. Mijn vrouw en ik staken kaarsen en een olie lampje aan en onze jongste, die het allemaal erg feestelijk en bijzonder opwindend vond, piepte vrolijk: „En gaan we nu taart eten"? Hij had het idee dat er iemand jarig was. Edward 'Mister Europe' Heath die in januari 1972 in Brussel zijn handtekening had ge plaatst onder Groot-Brittan- nië's controversiële toetreding boel wordt hler «<fe" tot de EEG, leed een verplette- geld met bommen en granaten rende nederlaag in de parle- op stelten gezet. Elk nieuw Ira- mentsverkiezingen van okto- offensief betekent verscherpte dum afgekondigd over het Brit se lidmaatschap van de EG. Het vond plaats in juni van datzelf de jaar. De Britten stemden bij overweldigende meerderheid 'Europees'. Intussen werd Groot-Brittannië een paradijs van stakende arbeiders die niets of niemand ontzagen en zich alleen bekommerden om zichzelf. Er ging praktisch geen dag voorbij of iemand legde wat plat. Stakende postbedienden hielden het zes weken uit; het openbaar vervoer viel geregeld stil. Zelfs Groot-Brittannië's grafdelvers legden het werk neer. Allemaal erg boeiend voor een journalist, maar toch geen prettig verblijf voor zijn vrouw en kinderen. Margaret Thatcher werd in mei 1979 premier. De IJzeren Dame kraakte de bonden en de anti- Europese gevoelens van de Britten kwamen opnieuw naar boven. Premier Thatcher no digde ons allemaal uit op Dow ning Street 10. Het was een leuk ■feestje, maar wij begon nen te geloven dat wij nooit meer van haar verlost zouden raken. De premier barricadeer de Downing Street met een reusachtige poort, die prompt 'Thatchergate' werd gedoopt. Dit enorme hek staat er nog steeds, want de strijd tussen Ie ren en Engelsen duurt voort. John Major, sinds november 1990 Thatchers opvolger, is de vijfde Britse premier sinds ons verblijf in Londen die geen raad weet met het Ierse pro- ber 1974. Op 11 februari 1975 controle. En mijn vrouw houdt er met van dat by het betreden van warenhuizen en musea haar handtas wordt doorzocht. zette zijn bloedeigen conserva tieve partij hem dit betaald door Margaret Thatcher (toen T 49), tot leider te kiezen. Edward In het midden van de jaren ze Heath bleef voor de rest van zijn politieke carrière op een zijspoor. Dat zit hem nog steeds Stakingen De socialistische premier Ha rold Wilson had een maand te voren een nationaal referen- ventig ontplofte een zware bom in de Tower van Londen. De ex plosie had tot gevolg dat een jonge Duitse toerist verminkt werd voor het leven. Mijn oud ste zoon zat toen nog op de mid delbare school. Hij had een le raar die er geregeld met zijn klas op uittrok om musea te be zoeken. Maar na de aanslag in Roger Simons, met op de achtergrond de Big Ben. de Tower oordeelde de leraar het raadzaam dergelijke excu- sies niet meer te ondernemen. Voor mijn zoon was dat het ein de van een leerzame tijd. Bolhoed. Groot-Brittannië is de laatste jaren sterk veranderd. Er lopen hier nu veel meer niet-blanke Engelsen rond dan vroeger. De wijzigingen die het land heeft ondergaan zijn zowel van soci aal-economische als van politie ke aard. Tegenwoordig is alles anders. Jonge Britten verschil len zelfs van mening met hun oudere, traditionalistisch©' voorgangers over het 'glorierij ke' verleden van hun vader land. Het befaamde warenhuis Har- rods van Londen dat jaren gele den een voorname Engelse zaak was, is nu een Egyptische bazaar met veel klatergoud en overdreven prijzen. Toen wij I FOTO:l kkelinj Hij bi leider esten ne aut< jndig o bcratisi iwelddc Jdde t< ig dooi indelsc nwege hier pas woonden, vor Harrods de enige plek a m' den waar je dingen ko n die wij gewend waren, er zelfs niet duur. Het 1 voor de vloer in de kei onze eerste flat kwam rods. Het warenhuis zelfs een mannetje 01 leggen. Maar ook dat ii leden tijd. De Brit draagt geen I meer en is niet lange! pend' met een opgeroÈ plu. Hij is nu ook wat q kleed. Het verhaal i uitgedoste gentleman J tendeels een mythe, een 'foreign' karretje] buitenlandse vakantie] stukken beter, zowel if in restaurants, dan i dertig jaar geleden Brittannië mogelijk v Maar hij voelt zich nogij Europees. Misschien f dat veranderen onder i] volger Bob van Huët. "KON MIJN VADER MAAR WEER LOPEN»." Met 100 jtliden u hem de heen SI SKE EN WISKK - LAMBIKBABA Standaard Uitgeverij/Wavery Productions DEN HAAG - Een klein blauw bord met witte let ters is genoeg om het hu meur van de natuurwan- delaar grondig te verpes ten: verboden toegang. De Stichting Lange-Afstand- Wandelpaden (LAW) kent die ergernis en heeft in middels 3300 kilometer aan wandelroutes door on vermoede, verstilde land schappen tot stand ge bracht. Maar de rek is er bijna uit. De stichting - tal van organi saties van de ANWB en wan delbonden tot de padvinderij nemen erin deel - heeft 27 wandelroutes door heel Ne derland in de gidsen staan. Het verrassende van de rou tes is dat ze dikwijls dicht langs steden leiden, terwijl de blije wandelaar daar nauwe lijks erg in heeft. Maar welke wandelaar? Tot voor kort was de stichting niet op het idee gekomen eens na te gaan of al die onge plaveide, gemarkeerde paden ook worden gebruikt. De re sultaten waren „tien keer be ter" dan de opdrachtgever vermoedde. De afgelopen drie jaar hebben 600.000 Ne derlanders eens of vaker ge bruik gemaakt van de wan delpaden. Nog eens een half miljoen mensen zegt serieus van plan te zijn „om een stuk je lange-afstandwandelpad te gaan lopen". Volgens de onderzoekers is het tijd voor een ander imago om meer incidentele wande laars te trekken. Dus moet duidelijk worden dat de wan delpaden niet alleen worden gebruikt door mensen die een waas voor ogen hebben, die hun gebeente breken onder een enorme rugzak en die per se een dagendurende presta tie willen leveren. Het gaat „om het contact met de na tuur, mooie plekjes ontdek ken, een gevoel van vrijheid" al is het maar een uurtje. Snelweg Kritiek hadden de onder vraagden ook. Soms raakten ze het spoor bijster, omdat de bewegwijzering onduidelijk was. In de wandelgidsen ont breekt nog te vaak informatie over overnachtingsmogelijk heden en bereikbaarheid. Bo vendien zijn de routegidsen op veel te weinig plaatsen ver krijgbaar. De stichting LAW wil zich daarom gaan richten op kwaliteitsverbetering. Dit is koren op de molen van de afdeling openluchtrecrea tie van het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij. Vrijwilligers van een stichting die recreanten gra tis verstrooiing bieden - een prachtige vorm van particu lier initiatief, toch? De stich ting LAW lonkte gisteren bij de presentatie van het onder zoeksrapport naar het minis terie. De budgetten zijn krap. Of het misschien ietsje rui mer kan. Kwaliteitsverbete ring kost namelijk het een en ander. K. Pop-Schuitemaker, plaatsvervangend directeur openluchtrecreatie van het ministerie („in de Nota Kie zen voor recreatie is wande len speerpunt van beleid") liet doorschemeren dat de stichting LAW niet op meer geld hoeft te rekenen. Behalve een leger aan vrijwil ligers heeft de stichting een bureau, waar twee mensen en een parttime-kracht werken. Daarvoor heeft het ministerie de afgelopen 11 jaar niet meer dan 1,1 miljoen gulden neer geteld en kreeg er 3300 kilo meter wandelpad voor terug. van mogelijke wandelroutes wel zo'n beetje voltooid. Er meTeen bikomen M Wandelend over de paden van de stichting LAW gaat het „om het con tact met de natuur, mooie plekjes ontdekken". FOTO STICHTING LAW „Voor die anderhalf miljoen zou hooguit twee kilometer snelweg kunnen worden aan gelegd. Ik denk dat de rijks overheid via de stichting LAW méér waar voor zijn geld krijgt", meent voorzitter Y. Jansen van de stichting LAW. Volgens coördinator H. Dik ker Hupkes („een mooie nota van het ministerie, maar waar blijven ze verder") is het net Groen Links i af van 15 proc méér voor mil DEN HAAG -f De van Groen Links Tweede Kamer z langer ijveren voorj ging van de laagstr ringen met 15 proci heftige interne disi afgesproken dat met een uitkering minimum niveau oj re manieren moetef den gecompenseeri de groeiende achti die zij hebben op den. Dit is gisteren naar bui komen tijdens de pres van een rapport van de waarin de kamerleden möller en Willems besc hoe in de visie van Groe het belastingstelsel mo den hervormd ten gun! een schoon milieu. bed nie jde. kh In het verkiezingsproéven di van de partij (uit 1989) si )ewel 'i de minima recht hebben 'jasjes 15 procent hogere uit iy"s voi Het fractielid Lankhors dat onderdeel toen al b lijk en onhaalbaar genot fractie vindt nu dat zo'n ging van uitkeringen 1 den tot meer ongewenf gedrag met nadelige voor het milieu. Te denl aan een hogere verko Q voedingsmiddelen in v verpakkingen. Groen Links wil dat de i compensatie krijgen in< van bij voorbeeld hoger subsidie. Alleenwonen huishoudens van één met kind(eren) zouden kele procenten meer krijgen. Groen Links v nima en de bevolkingsi kan hooguit nog een kilome ter of 500 a 1000 bij. Gezien het onderzoeksrapport is er een gedegen potentieel aan wandelaars. Nederland is wandelrijp. Volgens Dikker Hupkes zullen de vrijwilli gers hun handen vol hebben aan het op peil houden van de wandelpaden. dexcijfer Voor produl n Vr.je diensten die milieuvriefj|m| zijn en meer kosten dar jven staande milieu-onvrier ,||anc| produkten wil zij een dexcijfer naast het pri cijfer dat de vakbonden ken voor looneisen. I

Leidse Courant | 1992 | | pagina 4