labor houdt vast an oormerken koe Nog 19 dagen, dia word ik geknuffeld in Delft. „Kinderen moeten altijd achternaam moeder krijgen" BINNENLAND Opstelling Andriessen drijft wig in coalitie Fout bij een op de 38 narcoses Derde deel PvdA steunt oprichting nieuwe partij inbtenaren dachten dat het wel los zou lopen idaeScMvumt n-Goghverdachte agen in bewaring na VRIJDAG 31 JANUARI 1992 jOSCH De rechter-commissaris heeft -jarige man, die ervan wordt verdacht be- .n te zijn geweest bij de diefstal van drie erijen van Van Gogh, zes dagen in bewaring l. Volgende week wordt bepaald of de man loifenger in voorarrest moet blijven. De man, bandag werd aangehouden wordt verdacht »ling- Meer willen politie en justitie in het rvan het onderzoek niet zeggen. De raads man de verdachte mr. H. Lenaerts zegt dat bewi bent elke betrokkenheid bij heling ontkent. nlderijen met een geraamde waarde van 10 miljoen gulden werden in de zomer van net grof geweld weggehaald uit het Noord- its Museum in Den Bosch. Een van de wer- ipittende boerin', werd eind vorig jaar te- lefvonden in een bankkluis in België. De twee schilderijen zijn nog steeds spoorloos. Geen extra debat over Zuidafrikaanse reis DEN HAAG De meerderheid van de Tweede Ka mer vindt het niet nodig het opereren van premier Lubbers en minister Van den Broek van buitenlandse zaken rond hun bezoek aan Zuid-Afrika nog eens ex tra aan de orde te stellen. De Kamer acht het debat over het uitstel van de reis dat dinsdag is gevoerd vol doende. Dit bleek gisteren bij de stemming over een WD-motie daartoe, waar zich alleen de kleine rechtse fracties en CD achter schaarden en waarin werd ge ëist dat de regering maatregelen treft die herhaling van de gang van zaken rond het voorgenomen bezoek onmogelijk maken. Lubbers en Van den Broek erken den dinsdag ruiterlijk dat het Afrikaans Nationaal Congres te laat is geconsulteerd alsmede dat achteraf gezien het onjuist was coalitiegenoot PvdA niet bij de voorbereiding te betrekken. De gang van zaken past volgens de bewindslieden in de categorie „eens maar nooit weer". Uitzendbureau helpt voormalig psychiatrische patiënten ROTTERDAM - Uniek in Neder land en uniek in Europa. Zo om schrijft directeur A. Anthonio uit zendbureau Vaartweg, dat uitslui tend ex-psychiatrische patiënten bemiddelt. Het Rotterdamse uit zendbureau is vandaag officieel ge opend. Dat hiermee in een grote behoefte wordt voorzien is in de proefperio de bewezen. Het uitzendbureau heeft inmiddels 80 uitzendkrach ten ter beschikking en 140 bedrij ven in Rotterdam en omstreken hebben toegezegd van het uitzend bureau gebruik te zullen maken. Het wegnemen van vooroordelen tegen mensen die om de meest uit eenlopende redenen geestesziek zijn geweest, is een van de belang rijkste doelstellingen van het bu reau. „Bij een gewone sollicitatie en de daarop volgende medische keuring blijkt dat mensen met een psychiatrisch verleden, ook al heb ben ze voldoende kwaliteiten, wor den afgewezen. De bedrijven die het hebben aangedurfd om met ons in zee te gaan, weten inmiddels wel beter. Zij blijven bij ons ko men. Ze weten dat onze uitzend krachten tot de meest gemotiveer de werknemers in Nederland beho ren", aldus mevrouw Anthonio. Vaartweg is een initiatief van de Stichting Overlegorgaan Geestelij ke Gezondheidszorg. Het uitzend bureau heeft voor drie jaar een subsidie van 150.000 gulden per jaar gekregen van het ministerie van WVC. Het opereert op commer ciële basis, maar het maken van winst staat niet voorop. De uitzendkrachten worden door de verschillende instellingen voor geestelijke gezondheidszorg aan geleverd. Zij hebben dan al een training van een halfjaar achter de rug, omdat de meesten lange tijd niet aan het arbeidsproces hebben deelgenomen. Het uiteindelijke streven van de medewerkers van Vaartweg is dat het bureau op ter mijn overbodig wordt. Grote rol Nederland in illegale dierenhandel DEN HAAG - Nederland speelt een zeer voor aanstaande rol in de illegale handel in bescherm de dieren, zoals papegaaien, schildpadden en reptielen. Deze illegale handel heeft banden met internationaal georganiseerde misdaad-organi saties, die ook in de drugshandel actief zijn. Dit blijkt uit een rapport van de CRI, de Centrale Re cherche en Inlichtingendienst, dat gisteren openbaar werd. In het rapport staat ook dat er groot wantrouwen bestaat tussen de organisaties die zich bezighou den met de bestrijding van de illegale handel. Een onderzoeker van de Universiteit van Am sterdam beweert bovendien, dat justitie het laat afweten. Veel strafzaken op dit terrein, waarbij buitenlanders zijn betrokken, worden gesepo neerd en Nederlandse verdachten worden te lage de; Kaï roblei r; zqa 'ij sni was top e Kaï Mevl isjf HAAG Berta ver- definitief haar naam. aan moet de koe, die haar baas moeiteloos Klara en Neeltje kan :n onderscheiden, als summer door het le- ïiet een geel 'brom- e' door het oor. bleek uit gisteren gepre- ird onderzoek dat zo'n kalveren er inmiddels al ide, rottende oren van gekregen met gaten lie soms zelfs tot hersen- itsteking en de dood leid- taatssecretaris Gabor van iw zal dat worst wezen, de problemen wel per 'stak laten bekijken, iet systeem van oormer- at hoe dan ook door. je wat ze moeten doen? ilitici een plaatje door r boren", riep een toe- bij de presentatie van derzoek. Ze verwoordde yeerzin mee die bij velen 10k bij veehouders; voor- ogische boeren beschou wt oormerken als onmen- De koe verliest niet al- oms haar oor, maar ook aardigheid, vindt menig- het dier beschouwt als in een levende fabriek rosbief, lat hierom: sinds 1 okto- rig jaar moeten kalveren drie werkdagen na hun >r^te worden gemerkt en op ler dit jaar moet ook al erige rundvee met het 'e (oormerk zijn behangen, 'linet beschouwt dit als ;e systeem voor een zo et mogelijke registratie nderen. Dat is nodig om iroblemen te krijgen bij andere verkoop en HOFLAND slacht. Tegen die redenering op zich verzet vrijwel niemand zich; ook de veehouders erken nen dat registratie noodzake lijk is. Ordentelijk Zelfs de Dierenbescherming is het er mee eens. Zij het alleen in principe. Dick van Oers, di recteur landelijke inspectie dienst: „Wij onderkennen de noodzaak van een goede identi ficatie en dat kan heel goed met oormerken. Waar wij echter grote problemen mee hebben, is dat het niet ordentelijk ge beurt. De klachten zijn zeer ernstig en daarom eisën wij, in een kort geding, dat de invoe ring van het systeem wordt op geschort. Eerst moet zeker zijn dat de dieren er geen schade van ondervinden". Uit het onderzoek van het mi nisterie van landbouw komt naar voren, dat het aanbrengen van het plaatje de grootste pro blemen oplevert. Het oormerk wordt met een pen door het oor geschoten en in sommige ge vallen blijft er dan weefsel tus sen het plaatje zitten. Dat kan gaan ontsteken, met alle gevol gen vandien. Het onderzoek wijst uit dat ge middeld 2,4 procent van de kal veren er ziek door worden. In Friesland overkomt dat zelfs 5,9 procent van de beesten en dat is aanmerkelijk hoger dan in de rest van het land. Een mo gelijke reden daarvoor is dat in de noordelijke provincie de veehouders hun dieren zelf be handelden, terwijl in de rest van het land het 'nieten' werd gedaan door deskundigen zoals veeartsen. De onderzoekers hoeden zich er evenwel voor dit verband nadrukkelijk te leg gen. Niet in de laatste plaats omdat alle gegevens uit telefo nische informatie zijn verkre gen en de deskundigen niet uit sluiten dat in het noorden veel eerder wordt geklaagd dan in bijvoorbeeld de zuidelijke pro vincies, waar het percentage zieke kalveren veruit het laagst is met 1,6 procent. Staatssecretaris Gabor ziet naar aanleiding van alle gege vens geen aanleiding het oor merken te stoppen of voor een andere manier van identificatie te kiezen. „Kleine uitzonderin gen mogen nooit een heel sy steem onderuit halen. Het gaat hier om een deugdelijke ma nier van merken, die in 88 pro cent van de gevallen geen enkel probleem oplevert en dus in slechts een heel klein aantal ge vallen tot etterende oren leidt", zei Gabor. In een brief aan de Tweede Ka mer schrijft hij het geen pro bleem te vinden als boeren wei geren mee te werken. „Daar hebben ze uiteindelijk alleen zichzelf mee, want als je het niet doet, hoe breng je zo'n dier dan in de handel?" En wie een kleiner merk wil, kan het krij gen. „We hebben in eerste in stantie gekozen voor een vrij groot plaatje, omdat de veehou ders van redelijke afstand het nummer moeten kunnen lezen. Maar als iemand een klein plaatje wil, bijvoorbeeld omdat men het vervelend vindt een weiland vol met grote gele plaatjes te zien, dan is dat geen probleem". Aangezien Gabor ook staatssecretaris van na tuurbeheer is, mogen van hem in natuurbeschermingsgebie- den de dieren ook best een plaatje met een schutkleur dra gen; groen bijvoorbeeld. Als derde 'tegemoetkoming' hoeven kalveren die niet volle dig gezond ter wereld komen, niet meteen te worden ge merkt. Gabor is bereid hen uit stel te verlenen. Uitstel van executie wel te verstaan. Dromen Idoor DICK HOFLAND Minister Hedy d'Ancona van WVC kijkt samen met buitenlandse vrouwen naar de voorlichtings- en discussiefilm 'Dromen over Dromen' in het nieuwe Landelijk Steunpunt Buitenlandse Vrouwencentra, dat gisteren in Utrecht werd geopend. FOTO: ANP DEN HAAG - Kinderen moeten automatisch de achternaam van hun moe der krijgen. Andere ver zorgers kunnen dan ook in juridische zin ouder wor den, mits het kind daar door niet meer dan twee ouders krijgt. Door zo'n vernieuwing van het recht zullen er veel minder juri dische problemen ont staan als ouders scheiden of overlijden. Dat verklaarden de Gezinsraad, de Raad voor het Jeugdbeleid en de Emancipatieraad van daag in Scheveningen tijdens een studiedag over Ouderschap en Recht. Het begrip ouderschap is aan veranderingen onderhevig. Het personen- en familierecht ver staat daaronder nog altijd de biologische ouders, en daarop zijn ook alle regelingen van toe passing. Ouderschap dient vol gens de drie raden echter niet meer te zijn gekoppeld aan hu welijk. Voortaan dient de wet uit te gaan van het begrip 'duurzaam en liefdevol dragen van de verantwoordelijkheid en de zorg over het kind'. Nieuwe wetten moeten volgens de raden geen onderscheid meer maken tussen biologische ouders en verzorgers die enkel een sociale band met hun kin deren hebben. In dit laatste ge val kan men denken aan homo fiele paren, pleegouders en stiefouders. Het huidige personen- en fami lierecht dateert uit 1970. Wets ontwerpen en uitspraken van de Hoge Raad hebben al voor een verruiming van het begrip ouderlijke macht gezorgd. De raden vinden dat het nu tijd is voor een geheel nieuw familie- UTRECHT - Eén op de 38 nar coses wordt niet perfect uitge voerd. De fouten variëren van een tand die door apparatuur uit de mond van een patiënt wordt gestoten tot grotere fou ten. Ruim een kwart van de ge vallen had fataal kunnen aflo pen, als de fouten niet tijdig ontdekt waren. Meestal gaat het om menselijke fouten, blijkt uit een onderzoek in het Academisch Ziekenhuis Lei den. Gedurende 1,5 jaar zijn 528 complicaties gemeld bij 20.000 narcoses. Dat maakte prof. dr. J. Spierdijk bekend in zijn af scheidscollege als hoogleraar anesthesie aan de Rijksuni versiteit Leiden. Volgens Spier dijk kan een anesthesist slechts één patiënt tegelijk behandelen om fouten zo veel mogelijk te voorkomen. Hij staat daarmee tegenover de Nederlandse Ver eniging voor Anesthesiologie, die meent dat een anesthesist de zorg kan uitbreiden over meer dan één operatiekamer. De Geneeskundige Hoofdin spectie nam dit standpunt over. Onschuldig Niks gedaan en toch in het gevang. Peuter Janny rijdt in de Bijlmerbajes paardje op de ruggen van bewaarders. Ze speelt ook met sleutelbossen of ze drentelt door de cellen. Onschuldige Janny maakt al jong kennis met de bajes. Haar moeder zit een gevangenisstraf uit van drie jaar wegens drugssmokkel. FOTO: ANP HILVERSUM - Bijna een derde deel van de PvdA-aanhang steunt de oprichting van een nieuwe sociaal-democratische partij, zoals de Rode Hoed-groep van André van der Louw. Twintig pro centvan de PvdA-kiezers is van plan op die nieuwe politieke partij te stemmen. Dit blijkt uit een enquête onder PvdA-stemmers waarvan de uitslag gisteravond bekend is gemaakt in het Veroni- caprogramma Nieuwslijn. Van der Louw heeft positief gereageerd op het resultaat van de enquête. „Dat geeft ons een grote verant woordelijkheid, we zouden volgens deze gegevens goed zijn voor 14 zetels". Hij zei vooral blij te zijn met de grote aantrekkings kracht die zo'n nieuwe partij op jongeren heeft. De PvdA heeft nog niet gereageerd op de uitslag van de enquête. Van der Louw: „De partij is schrikachtig. Dat typeert de verwarring in de PvdA". Vol gens hem moet de oprichting van een nieuwe partij van tijdelijke aard zijn. „Op langere termijn moet er één grote sociale partij ont staan". In de enquête werd onder meer gevraagd of men meer ver trouwen heeft in Kok of in Van der Louw; 68 procent ziet meer in Kok, 21 procent meer in Van der Louw. Komende zondag neemt de Rode Hoed-groep een besluit over het al dan niet oprichten van een partij. (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG - De opstel ling van minister Andries sen dreigt een wig te drij ven in de coalitie. De in voering van energieheffin gen is juist een van de speerpunten in het beleid van de PvdA, die de ko mende jaren een grotere prioriteit wil geven aan het milieubeheer. De energieheffing wordt gezien als een van de belangrijkste in strumenten daartoe. Het hele belastingstelsel zou daarvoor herzien moeten worden. Het is de bedoeling dat de aanbevelin gen van Wolfson worden ver werkt in de voorstellen van de commissie Stevens over belas- tinehervormingen Feenstra wil dat eerst wordt ge wacht op Wolfson. „Het kan zijn dat de bevindingen niet aan onze hooggespannen ver wachtingen voldoen, het kan ook een succes worden. De deelrapporten die onlangs uit lekten, bergen beide kwalifica ties in zich. Daarom had de mi nister beter drie weken kunnen wachten, tot de commissie met een eindoordeel komt. Daar nu doorheen fietsen is echt onge past", vindt Feenstra. WD-fractieleider Bolkestein probeerde het vuurtje binnen de coalitie gisteren nog wat op te stoken door zich achter de kritiek van Feenstra te scharen. Bolkestein vond de houding van de minister niet getuigen van respect voor diens collega's Kok en Alders binnen het kabi net, twee felle voorstanders van de energieheffing. „Aow alleenstaanden vijf procent omhoog" DEN HAAG - De WD wil de aow voor alleenstaande bejaar den die geen aanvullend pen sioen hebben met 5 procent verhogen. In de praktijk is de uitkering - 1200 gulden net to - te laag om van rond te ko men, zo meent de fractie. WD- kamerlid Linschoten zal dit voorstel aanstaande maandag tijdens overleg met het kabinet over de 'oudedagsvoorzienin gen' indienen. De liberalen ra men de kosten van de maatre gel, die alleen geldt voor men sen die vóór 1930 zijn geboren, op 130 miljoen gulden. Het geld kan volgens Linschoten gefi nancierd worden uit de kinder bijslag. Mensen met meer dan twee kinderen zouden er als ge volg hiervan in inkomen wat op achteruit gaan. Hem 'olg van de voorpagina) HAAG - Uit de notitie de Londo-overschrijdin- ijkt dat het departement nderwijs bij de bereke- de vergoedingen voor SWje ële kosten aan scholen, 't Hoi j werd uitgegaan van de 600.000 vierkante h te weinig had berekend. mdo-systeem, waarin die ïinck idingsberekening was bleek gevoed irkeerde gegevens, waar- e scholen jaren achter !e' "Hnder geld kregen dan waar ze recht op hadden. Uiteindelijk leidde dat ertoe dat de overheid een nabetaling moest doen aan de scholen van in totaal 620 miljoen gulden. Uit de hoorzitting vorige week kwam het beeld naar voren van hoge ambtenaren die jarenlang de problemen voor de bewinds lieden verborgen hielden of ba gatelliseerden. Ze gingen er vanuit dat door de uitvoering van de wet op het basisonder wijs, waardoor kleuterscholen werden samengevoegd met de toenmalige lagere scholen, de geconstateerde verschillen zou den worden gecompenseerd. Dat bleek dus niet het geval. Inmiddels lijken de pijlen van de politiek zich steeds meer te richten op het huidige kamer lid Van Leijenhorst, staatsse cretaris van onderwijs van 1982 tot en met 1986 en in die hoeda nigheid verantwoordelijk voor de invoering van het Londo-sy- steem. Zowel het WD-commis- sielid Franssen als diens PvdA- collega De Jong menen dat de CDA'er Van Leijenhorst „ui terst zwak"" heeft geopereerd, en ondanks waarschuwingen dat het systeem er nog niel klaar voor was, dit toch heeft in gevoerd. Van Leijenhorst ont kent dat hem signalen bereik ten dat het niet goed ging me Londo. Een definitief oordeel over de Londo-affaire en de rol van de bewindslieden daarin zal pas volgende maand worden geveld tijdens een debat in de Tweede Kamer. Eerst volgt volgende week nog een mondeling over leg van de commissie met de huidige bewindslieden Ritzen en Wallage. SPEREN HOBBES 14.CKP& CASPÉK IS OP AFxr.HVIlA/ÉLIJK VO&- DOOR BILLWATERSON HORWÉL ÉÉN pueeae BOTÉP- HAM MÉT JAM ICAN OOMPJE MAAI? SMÉRIO 6ÉM0K> opschrokt r ADVERTENTIE f

Leidse Courant | 1992 | | pagina 3