"Warners studio was 'concentratiekamp' tolitie heeft handen vol aan beveiliging leiders IsidöcGomant FILM BUITENLAND 15 JSm Viet veel te verwachten van top Veiligheidsraad Haïtianen mogen asiel VS op Haïti aanvragen jJIEpilepsieZet jezelf niet buitenspel r\ M VRIJDAG 31 JANUARI 1992 van de ig Hofc k in 9 leuwe t aan d« van Plex.sli jcht zelfs de grootste deug- respectabel wordt. Je kan et helpen aan die tekst te den bij de hommage die de Rot- gei maa 1984 lar si ijsb 29 pre gemei Riino Studio's. Van 31 januari tot e is een volkswijsheid die zegt je maar lang genoeg r5 rdamse Cinematheek en de 'ons'. nematheek van het Haags aammii |mhuis samen wijden aan zake ck L.Warner, de laatste van' oucje 'movie moguls' die in nng en jj overleed. Want de anecdo- 3r^pnr feiten en vei"halen rond de atste van de vier Warner Bro ers onthullen een man die in ortdurende onmin met zijn fvfreatieve omgeving leefde, de LM ie blunder na de andere aakte maar niettemin verant- lordelijk was voor een onge- «oflijke serie films die inmid- klassiekers in hun genre Britse filmkenner Leslie illiwell gaf Jack L.Warner het jlgende in memoriam mee: Sen man die zijn studio leidde een gevangenenkamp en f de blijvende successen er- mocht meemaken". Nog na oorlog refereerden acteurs actrices aan Jack L.Warners idio als 'het Buchenwald van rbank'. irner zelf maakte zich na de rlog onbemind door zijn haat or alles wat maar een beetje linkse sympathieën leek en optreden voor The House lamerican Activities (HUAC, de McCarthy-periode). Toen ■narioschrijvers zich in een ibond wilden verenigen stel- hij: „Ik zal niemand onder ik zetten of enige dwang uit enen, maar elke 'sonofa- ch' die lid wordt van de bond ;ft morgen geen werk meer". dat soort krasse uitspraken vt issierde hij, zonder zich te lommeren om enig gang- ar fatsoen in taalgebruik, s°° tstschrijvers schreven zijn leches, hij veranderde ze, liet sffslr uitvergroot op kaarten aan- ngen zodat hij ze ook zonder kon lezen. Maar gebruikte nooit. Gooide er de grofste ppen uit, ieder om hem >n met zweetdruppeltjes van schaamte adelend. Toen de echtgeno- van Chang Kaishek, leider Nationalistisch China, op oek was in Hollwyood riep ner: „Ik bedenk me opeens 'n wasgoed nog niet opgehaald". Een smakelo- £rap in een stad waar alle serijen Chinees waren. „Ik me in m'n jonge jaren zo- moeten wapenen", schreef later in zijn autobiografie first hundred years in Hol- <ood', „dat ik een huid als voor olifant heb". TiEDiEi pmens icalculaties genoeg in zijn ière. Toen zijn schoonzoon, urto isseur Mervyn LeRoy, met De 80-jarige Jack L.Warner met actrice Joan Fontaine tijdens een Hollywood-première. een screentest van een nieuwe acteur aankwam,, riep hij: „Weggegooid geld voor zo'n aapmens. Heb je die enorme oren niet gezien? Wat een lelij kerd". Het ging om Clark Ga ble. Toen hij de ruwe versie van 'Johnny Belinda' zag, ontsloeg hij alle betrokkenen behalve de producent. Toen hij de 'rushes' van 'The Treasure of the Sierra Madre' te zien kreeg met Humphrey Bogart in de woes tijn smachtend naar water, riep hij: „Als die idioot niet snel iets te drinken krijgt, ben ik fail liet". Hij ruziede met regisseur John Huston over het slot waar in Bogart sterft. Warner wilde dat hij bleef leven, maar Hus ton kreeg z'n zin. Warner mokte nóg toen 'Johnny Belinda' en Hustons film samen de helft van alle Oscars in de wacht sleepten. Jack L.Warner hield niet van z'n meest succesvolle Al Jolson In de eerste 'talkie': 'The jazz singer'. films, inclusief 'Bonnie and Clyde'. Huston nam trouwens ongelooflijk wraak op Warner. Huston was voor hem bezig aan de oorlogsfilm 'Across the Paci fic', wetende dat er een oproep om dienst te nemen voor hem klaar lag. Hij filmde tot en met de scène waarin Humphrey Bo gart gevangen zit in een kamer met Japanse officieren, de han den gebonden en diverse mi trailleurs op hem gericht. „Zie zo" zei Huston, „gaan jullie maar verder, ik moet in dienst". En verdween. Warner c.s. mochten het probleem oplos sen hoe 'Bogey' op een accepta bele manier te bevrijden. Machinegeweer De negatieve verhalen over Jack L.Warner zijn talloos. Maar toch was hij uiteindelijk verantwoordelijk voor films als 'The petrified forest', 'Casa blanca', 'Sergeant York', 'Pu blic Enemy', 'Yankee Doodle Dandee', !The big sleep'. En al die 'Warner-films' hadden vaak iets gemeen: ze waren voor die tijd razend snel verteld en ge maakt, de scènes sloegen in als de kogels van een machinege weer, de dialogen waren vlijm scherp, verpakt in vaak prachti ge fotografie. Wanneer je beseft welk talent Warner ervoor in huis haalde, moet diezelfde bruut toch een goed ontwikkelde artistieke neus gehad hebben. Onder zijn supervisie groeiden de produ cers en filmbazen van de toe komst op: Spyro Skouras, Hal B.Wallis, Daryl F.Zanuck. Bij hem maakten topregisseurs als Michael Curtiz en Mervin Le Roy ieder in negen jaar tijd meer dan dertig films. Warner leefde in een haat-liefde relatie tot zijn ster Bette Davis, die naar Londen vluchtte om aan haar contract te ontkomen, op weg naar betere films. Warner begon een proces om haar terug te krijgen. En won. Maar uitein delijk zou hij alle kosten die Bette Davis moest dragen grootmoedig vergoeden. Al Jolson De studio van de Warner Bro thers mocht dan een 'concen tratiekamp' heten, bijna alle uitvindingen van de cinema kregen er hun première. In 1929 werd er de eerste film in kleur gemaakt, in 1929 kwam Warner Bros met 'The jazz sin- ger': de zwart geschminkte 'crooner' Al Jolson als de zoon I van een cantor. Broer Sam War ner had samen met Western Electric Vitaphone ontwikkeld. De liedjes van Jolson zouden in de film te horen, de dialoog nog via de ouderwetse manier op ti tels te zien zijn. Maar Sam War ner hoorde Jolson als grapje tussendoor op een opname de bestaande reclame-slogan 'You aint heard nothin yet, folks' roepen en besloot dat Jolson niet alleen moest zingen, maar ook spreken. Met 281 woorden werd 'The jazz singer' de eerste I 'talkie'. In 1936 was Warner de I eerste studio die een 'all black I movie' afleverde, 'Green Pastu- I res'. In 1933 geloofde niemand I in musicals, maar Warners I '42nd streef zette de toon voor I een hele serie muzikale mam moet-spektakels. De Warner Bros 'gangster movies' met Ja mes Cagney, Edward G.Robin son werden legendarisch. War ner durfde zelfs de beroemde Duitse theaterregisseur Max Reinhardt een 'Midsummer Nights Dream' te laten verfil men. Het werd een groot artis tiek succes. 1 James Cagney - legendarisch in Warners gangsterfilms - met Pat O'Brien in 'Angels with dirty faces'. Rin Tin Tin De Warners waren in 1882 van uit Krasnaschlitst bij Warschau naar Amerika geëmigreerd. Va der Benjamin en moeder Pearl. Arme joodse immigranten die vier zoons zouden krijgen: Al- bert, Harry, Sam en Jack (gebo ren in 1892). Vader Warner ver kocht z'n gouden horloge om met het geld een 'nickelodeon', de bioscoop van die tijd, te be- Joan Crawford in de hoofdrol in Michael Curtiz' 'Mildred Pierce'. ginnen. Het mislukte. Ze gin gen films distribueren. Ook dat mislukte. Uiteindelijk lukte het wèl met de produktie van films. Toen die eenmaal op gang was, kochten ze een keten bioscopen en konden zij zich als laatsten aansluiten in de rij van de Gro te Studio's, waar de Laemmle's, de Mayers, de Goldwyns ze wa ren voorgegaan. Warners eerste film van beteke nis kwam in 1917, 'My four ye ars in Germany' waarin de Amerikaanse ambassadeur ver telt van zijn ontmoetingen met Kaiser Wilhelm. In de twintiger jaren overleefden de Warner Brothers dankzij twee talenten: John Barrymore, Het Profiel, de moeilijk hanteerbare aarts vader van een generatie acteurs en actrices. Én Rin Tin Tin, de wolfshond, waarvan Jack War ner z»u zeggen: ,,De enige hoofdrolspeler die nooit een slechte rol speelt, voor een hamburger het ene gevaar na het andere doorstaat, en niet om meer 'close ups', een betere kleedkamer of salarisverho ging vraagt". Wanneer drie van de broers in de jaren vijftig hun aandeel in Warner Bros willen verkopen, gaat Jack (die de meeste aande len heeft) in z'n eentje door. Hij wordt de laatste 'movie mogul' in een Hollywood waar banken, booking agency's en gramo- foonmaatschappijen het voor het zeggen hebben. Warner zou nog één keer uitgebreid de pu bliciteit halen, toen hij vodr het recordbedrag van 5,5 miljoen dollar de filmrechten van 'My fair lady' kocht. Pas in 1967 ver kocht hij zijn aandeel in zijn studio aan Seven Arts, en ging nog een tijdje - schatrijk ge worden - als onafhankelijk producer door. De laatste man die een studio 'runde' alsof het zijn eigen achtertuin was. 2nd. -M211 (vc «-1 EW YORK - Zeeruitge- 'eide voorzorgsmaatrege- waaronder zoekacties ar bommen, scherp- ihutters op daken en in- «pecties van riolen, oeten de veiligheid ga- eren van de rege ringsleiders en staatshoof- :n die vandaag deelne- ;n aan de vergadering de VN-Veiligheids- ad, die voor het eerst op ;t allerhoogste niveau jeenkomt. >t de maatregelen behoren k een computercontrole van e namen van mensen, die in ntact komen met de wereld- iders, zoekacties door honden bommen kunnen ruiken en specties op plaatsen waar :h mogelijk scherpschutters bben verscholen. Zowel [enten van de gemeente New >rk, de deelstaat als van de fe- irale politie zijn betrokken bij enorme operatie die de vei heid moet garanderen van ftien staatshoofden en rege ringsleiders, inclusief hun vaak uitgebreide gevolg. De Amerikaanse, Russische en Franse presidenten en de pre miers van Groot-Brittannië en China nemen namens de vijf permanente leden deel aan het overleg. De limousines van alle leiders zullen steeds worden gevolgd door een speciale zwar te bestelbus, voorzien van auto matische wapens, traangas en moderne medische voorzienin gen. Nep-colonnes zullen mo gelijke terroristen in verwar ring proberen te brengen, ook al heeft de politie naar eigen zeggen geen aanwijzingen voor een mogelijke aanslag. Bij het hoofdkwartier van de VN, aan de East River in New York, zullen helikopters- en pa trouilleboten permanent de wacht houden. Veiligheidstroe pen sluiten het hoofdkwartier volledig van de buitenwereld af. Tijdens de unieke ééndaagse 'VN-top houden verschillende groepen demonstraties, onder meer tegen schendingen van de Rechten van de Mens in Chi na en India. Premier John Major (links) en president Boris Jeltsin geven een persconferentie in Downingstrëfet 10. EW YORK De wereldlei- 'rs die vandaag naar New irk zijn gekomen voor een lieke topconferentie van de ïiligheidsraad hebben ambi- iuze plannen, maar zullen ntroversiële zaken als de ensenrechten in China bui lde deur houden. •or premier Li Peng van Chi- en de Russische president ltsin wordt het hun eerste op- eden in de Veiligheidsraad. De bijeenkomst is ook de eerste gelegenheid voor de nieuwe sercretaris-generaal van de VN, Boutros Boutros-Ghali,om zich te profileren. Voor Li, die in 1989 opdracht gaf tot de bloedige onderdruk king van het studentenprotest in Peking, biedt de top een kans de betrekkingen met het Westen te verbeteren. Jeltsin, die de zetel van de Sovjetunie overneemt, zal waarschijnlijk van de gelegenheid gebruik maken om meer geld voor Rus land en het GOS los te krijgen. De eendaagse top is een initia tief van Groot-Brittannië, de huidige voorzitter van de V- raad, en bedoeld om de rol van de Veiligheidsraad in het tijd perk na de Koude Oorlog te be palen. Behalve Li en Jeltsin komen de leiders van de andere drie per manente leden van de Veilig heidsraad naar New York - de Amerikaanse president Bush, de Britse premier Major en pre sident Mitterrand van Frank rijk. De andere deelnemers zijn de niet-permanente leden van de V-raad: Oostenrijk, Belgie, Kaapverdië, Ecuador, Honga rije, India, Japan, Marokko, Ve nezuela en Zimbabwe. De leiders zullen ieder een toe spraak van een kwartier hou den, waarin geen plaats is voor omstreden onderwerpen. Een niet-bindende slotverklaring moet voor alle vijftien deelne mers aanvaardbaar zijn en zal naar verwachting zaken aan snijden als collectieve veilig heid, preventieve diplomatie en wapenbeheersing. Omstreden kwesties als de mensenrechten in China of een wijziging van de Veiligheids raad worden in de al enige tijd circulerende tekst niet ge noemd. Woensdagavond werd nog druk gesleuteld aan de tekst en uit de voorgestelde wij zigingen bleek dat China moei te deed elke toespeling op men senrechten en democratie te verwijderen. Ook voorstellen om economisch belangrijke landen als Japan en Duitsland een permanente status te geven in de V-raad of een enkele zetel te bestemmen voor de Europe se Gemeenschap, komen niet in de tekst voor. Japan heeft gezegd dat zijn pre mier Kiichi Miyazawa tijdens de bijeenkomst zal aandringen op een versterking van de vre- desrol van de VN. De grote behoefte aan VN-vre- deskorpsen - in Cambodja, de Westelijke Sahara en Joegosla vië wordt met spanning uitge- keken naar de komst van VN- soldaten heeft al tot grote fi nanciële problemen geleid. On duidelijk is hoe de uitbreiding van de VN-activiteiten waar voor in de slotverklaring wordt gepleit, moet worden bekos tigd. Eind vorig jaar kwamen de VN wegens wanbetaling van de le den 377 miljoen dollar tekort op de begroting voor vredesopera ties. Van de permanente leden heeft alleen China zijn bijdrage geheel voldaan. De VS, die 31 procent van de kosten van het vredeswerk moeten betalen, staan nog voor 141 miljoen dol lar in het krijt. Op de algemene begroting staan de VS zelfs ge noteerd voor 407 miljoen dollar achterstallige contributie. Pre sident Bush heeft beloofd het geld in vijf jaar terug te betalen en heeft al wat overgemaakt, maar de betalingen zijn nauwe lijks voldoende om het vredes werk van maand tot maand te bekostigen. Rusland heeft van de Sovjetu nie een schuld van 126,7 mil joen dollar overgenomen. verkleint de afstand lichting LEZEN, Keizersgracht 391, 1016 EJ Amsterdam Nederland telt ruim 90.000 mensen met epilepsie. Is dat ook bij u deel van het leven? Praat mee. De Epilepsie Vereni ging Nederland bestaat 10 jaar. Zij is een belangenvereniging van en voor mensen met epilepsie. En organiseert dit jaar vele regionale info-markten. Voor alle informatie: EPILEPSIE HERENIGING NEOEHLAND (030) 52.35.78 W A1 Postbus 9587. r\\J r\ 3506 GN Utrecht. EPILEPSIE EN MAATSCHAPPIJ WASHINGTON - In een poging een nog grotere exodus van Haïtianen naar de Verenigde Staten te voorkomen, gaat Washing ton een bureau in-Haïti op richten waar mensen de vluchtelingenstatus kun nen aanvragen zonder dat ze daarvoor eerst een ha chelijke zeereis moeten ondernemen. Dat heeft het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse za ken bekendgemaakt. „De idee is mensen in Haïti de vluchte lingenstatus te laten aanvra gen", aldus woordvoerder Joe Snyder. „We willen mensen ontmoedigen om het land te ontvluchten. Het is gevaarlijk". De afgelopen maand is op nieuw een groot aantal mensen het door militairen bestuurde Haïti ontvlucht, meestal in gammele bootjes. Snyder meld de dat in totaal 14.276 vluchte lingen zijn opgevangen door de Amerikaanse kustwacht.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 15