LEIDEN OMGEVING Betere mogelijkheden startende ondernemer „Rijnland rot op" [)erkest viert verlaat maar hevig lustrumfeest Goed op tijd Ex-penningmeester Leidse Petrusparochie bekent verduistering EcidócSouAOiit 11 eidse l olitic ioudt vier vervallers an jidócSomont Leidenaar gaat S igenten te lijf stigenp gewicht L _3'35, [^iDEN - Politie-agenten hebben 1e rannacht op de hoek Marnixstraat- Willem de Zwijgerlaan een 31-jarige isij ^idenaar aangehouden. De man, die eveel alcohol ophad, was met zijn be- llauto tegen een paar paaltjes opge- reden. Toen de patrouille van de Leid- kwaS se politie proces-verbaal wilde gaan goj opmaken werd de dronken bestuurder irtbont öos en begon de agenten te schoppen 1°"41°. en te slaan. Hij werd geboeid en mee- raaralsS genomen naar het politiebureau. Daar kwS ging de man vervolgens de wachtcom- 'Handeii nandant te lijf. Bij die actie liep de 'leesraMeidenaar een bloedneus óp. Vervol- rens werd hij ingesloten. VRIJDAG 31 JANUARI 1992 LEIDEN - De 66-jarige ex-penningmeester van de Leidse Petrusparochie heeft bekend 1,6 miljoen gul den te hebben verduisterd. De man heeft na zijn aan houding op dinsdag een volledige bekentenis afge legd. Op verzoek van zijn advocaat is hij gistermid dag op vrije voeten gesteld. De man werd afgelopen dinsdag pas officieel in staat van beschuldiging gesteld maar werd al langer be schouwd als de dader. Vorig jaar oktober, toen de ad ministratie van de kerk werd overgedragen aan de nieuwe penningmeester, constateerde deze dat er niets meer op de rekeningen stond. Een bedrag tus sen de 1,3 en 1,6 miljoen gulden werd vermist Er volgde een accountantsonderzoek door zowel de CRI als het bisdom. Daaruit bleek dat het verduister de bedrag eerder in de richting van de 1,6 miljoen gulden moest worden gezocht, inclusief het rentever lies. De Petrusparochie is door de affaire ongeveer aan de bedelstaf geraakt. Voor de meest noodzakelij ke betalingen moest wórden aangeklopt bij het bis dom, en voor dit jaar wordt gerekend op een tekort van ruim 400.000 gulden. De ex-penningmeester heeft toegegeven dat hij in 1976 begon met het achteroverdrukken van kleine bedragen, „enkele duizenden guldens", toen hij wat krap bij kas zat. Hij was toen al tien jaar penning meester en hij genoot het vertrouwen van het kerk bestuur. Omdat hij het verduisterde bedrag zo snel mogelijk wilde terugverdienen, week hij uit naar het gokcircuit. Maar ook dit deed hij met geld uit de pa rochiekas. Hij narn steeds grotere bedragen mee, die hij spendeerde aan lotto, toto en roulette, onder het motto 'eens moet de grote klap vallen'. Als penning meester kon hij tenslotte vrij beschikken over het saldo op de rekeningen van het kerkbestuur. Boven dien kon hij bij eventuele controle bankafschriften en bankverklaringen overleggen, omdat hij tegelij kertijd werknemer was bij dezelfde bank waar de re keningen liepen. Zo raakte hij in een neerwaartse spiraal van geldgebrek en raakte hij langzaamaan verslaafd aan het gokken. Om aan het geld te komen, beperkte hij zich allang niet meer tot de kas van de parochie, maar verdwenen er ook in zijn persoonlijke omgeving geldbedragen. Voor zijn wouw was dit aanleiding om aan de bel te trekken bij het kerkbe stuur. In 1989 werd daarom een accountantsonder zoek ingesteld, maar de penningmeester wist toen ontdekking van zijn malversaties te voorkomen door vervalste bankafschriften en bankverklaringen te overleggen. Na 25 jaar 'trouwe' dienst liep hij vorig jaar oktober tegen de lamp toen de nieuwe penningmeester van de bank te horen kreeg dat de saldi van de rekenin gen negatief waren. Een onderzoek werd ogenblikke lijk gestart. Nadat de ex-penningmeester afgelopen dinsdag was aangehouden en woensdag een verkla ring had afgelegd, eiste zijn advocaat in kort geding voor de Haagse rechtbank wijlating. Vanwege het ontbreken van vluchtgevaar en het afleggen van een volledige bekentenis werd de man gistermiddag rond half vijf wijgelaten. Volgens politiewoordvoer der D. Graveland treft echter ook het kerkbestuur enige blaam: „In al die jaren is de controle van de penningmeester op z'n zachtst gezegd gebrekkig ge weest'. 1IDEN - Op Voorschotens jndgebied zijn vannacht vier Priis innen aangehouden die di- ie overvallen hebben ge- jd in Leiden en ongeving. gaat om drie Leidschen- mmers van 19, 17 en 17 jaar en een 21-jarige Voorbur- Aanleiding was de overval een 34-jarige vrouw van- cht op de Thorbeckestraat. van de mannen sprong de fietsende vrouw op &at, zijn gezicht vermomd teen bivakmuts, en bedreig- haar met een pistool. De uw begon echter te gillen en op haar fiets te ontsnap- Eerder hadden de mannen 62-jarige Leidenaar over- len op de Hoflandbrug nabij jrschoten. Zij stopten boven de brug, stapten uit en ver- lolen zich in de struiken. >n de man langs wandelde rd hij overvallen. Toen hij iter niet meer dan vijf gul- i bleek te hebben, lieten ze voor wat het was. Het vier- is ingesloten. Het vuurwa- i is in beslag genomen. LEIDEN De samenwer king tussen de Gemeente lijke Kredietbank Leiden en de Stichting Werkgele genheid Leiden biedt de beginnende ondernemer meer perspectief. Het com bineren van kennis en ka pitaalkracht zal in het voordeel van de startende ondernemer uitvallen, dat is de stellige overtuiging van de twee instellingen. „Wij bieden mogelijkheden aan ondernemers die voor de han delsbanken niet interessant zijn, omdat het om relatief klei ne leningen gaat van omstreeks 50.000 gulden", aldus voorzitter H. Amptmeijer van de Stich ting Werkgelegenheid Leiden. Gistermiddag werd de samen- werkingovereenkomst tussen de twee organisaties getekend. De activiteiten van de Stichting en de Kredietbank komen op dit punt in elkaar verlengde te liggen. De beginnende onder nemer meldt zich bij de Stich ting Werkgelegenheid, die be kijkt of het plan voor een klein bedrijf levensvatbaar is. Ver volgens bekijkt ook de Ge meentelijke Kredietbank of het een verantwoord risico is om met de startende ondernemer in zee te gaan. Als beide organi saties akkoord gaan kunnen er zaken worden gedaan. Het geld wordt zowel door de Stichting als door de Kredietbank ter be schikking gesteld. „Daarmee wordt voorkomen dat een on dernemer al te makkelijk naar de Kredietbank wordt doorge schoven", aldus drs. Willard Brandhorst, directeur van de Stichting Werkgelegenheid Leiden. Winst Voor de Gemeentelijke Kre dietbank, een volle dochter van de gemeente Leiden die zonder winstoogmerk werkt op het adres Breestraat 24 is de service aan de startende ondernemer een uitbreiding van de activi teiten. „Wij houden ons bezig met normale kredietverlening, heel gewone geldleningen voor bijvoorbeeld de aankoop van een auto. De beperkte winst die daarop wordt gemaakt wordt gebruikt voor de sociale kredie ten. Mensen die een bepaalde lening niet kunnen krijgen om dat ze bijvoorbeeld een laag in komen hebben kunnen in prin cipe bij ons terecht", aldus di recteur J. Siebols van de Kre dietbank. Mensen die in finan ciële problemen zijn geraakt kunnen met de hulp van de Kredietbank een nieuwe start maken. In drie jaar tijd kan een cliënt in de regel weer op de been worden geholpen. „Wij zijn echter geen' Sinterklaas. Het geld moet netjes en op tijd worden terugbetaald. Wie een gat in de hand heeft zal niet lang een beroep op ons geduld kunnen doen", stelt Siebols. Een bijkomend voordeel van de samenwerking is dat een star tende ondernemer, die door te genslag in financiële proble men raakt, direct door de Kre dietbank kan worden opgevan gen. De Stichting Werkgelegenheid Leiden, die te vinden is aan de Evertsenstraat 99 werd tien jaar geleden opgericht en is groten deels zelfstandig. Er zijn wel nauwe banden met de gemeen te, die ook voor het geld zorgt. De Stichting is bekend van de bedrijfsverzamelgebouwen en heeft onder meer een starters- winkel, waar beginnende on dernemers met raad en daad worden bijgestaan. De Stich ting houdt zich bezig met steun aan het kleinschalige bedrijfs leven, vaak één- of tweemans- Directeur J. Siebols van de Gemeentelijke Kredietbank Leiden en wethouder S. de Vreeze (financiën) onderte kenen het samenwerkingscontract. In het midden H. Amptmeijer van de Stichting Werkgelegenheid Leiden. foto: wim van noort bedrijfjes. Vrijwel iedere soort bedrijvigheid wórdt gesteund, met uitzondering van de detail handel en de horeca. Voorbeel den van succesvol opgestarte ondernemingen zijn een isola tiebedrijf dat inmiddels door heel Nederland werkt en een la- serprojectiebedrijf. Het aantal mislukkingen is door goede se lectie en begeleiding zeer be perkt gebleven. „De samenwerking met de Kre dietbank betekent een vergro ting van onze mogelijkheden. De startende ondernemer zal nog beter geholpen kunnen worden", aldus Amptmeijer. foto: wim van noort (Vervolg van voorpagina) OUDE WETERING - „Rijnland, rot op" en „Eerst Coupé, nu Braas- sem, wat volgt?". Dat is een greep uit een scala van teksten waarmee de brug over de Ringvaart ter hoogte van Oude Wetering vanochtend was getooid in het kader van een aktie te gen de stort van verontrei nigd slib in het Braasse- mermeer. Een kleine honderd actievoer ders van de Stichting tot Be houd van het Braassemermeer richtten vanochtend tegen half acht een schepenblokkade op ter hoogte van de brug over de Ringvaart bij Oude Wetering. De blokkade werd uitgevoerd met negen grote jachten en een zestal kleinere boten veelal met een afschrikwekkend doods hoofd beschilderd. Met het belemmeren van de doorvaart bereikten de actie voerders dat boten met veront reinigd slib afkomstig van Zwaanshoek niet bij de stort plaats in het Braassemermeer konden komen. Hoewel het Hoogheemraadschap van Rijn land beweert dat de slibstorters alleen varen vanaf één uur na zonsopgang tot één uur voor zonsondergang signaleerden de actievoerders vanochtend om zes uur en,om kwart over ze ven de eerste transporten met verontreinigde bagger. Een plan om ook het verkeer over de brug bij Oude Wetering te gen te houden, heten de actie voerders bij nader inzien varen om automobilisten niet onno dig tegen zich in het harnas te jagen. De rijkspolitie was van ochtend met een man of drie aanwezig, maar trad niet op. Een politieboot werd niet gesig naleerd. De actie trok veel belangstel ling van de schrijvende pers, ra dio en televisie. Ook vertegen woordigers van Natuur- en Mi lieu en van de Zuidhollandse Milieufederatie waren vanoch tend paraat. De Stichting tot Behoud van het Braassemermeer doet al het mogelijke om de stortingen van zwaar vervuilde bagger in het Braassemermeer tegen te gaan. De omliggende gemeenten zijn benaderd met het verzoek te genacties te ondernemen. Daadwerkelijk is er nog niets gebeurd. Bezwaarschriften van de actievoerders gericht aan het Hoogheemraadschap van Rijnland zijn tot nu toe steeds niet-ontvankelijk verklaard. De Stichting heeft een klacht ingediend bij de politie, die nog steeds in onderzoek is. Met het in de arm nemen van een advo caat hopen de actievoerders aan te tonen dat er bestuurs rechtelijke aantoonbare fouten zijn gemaakt. Een gerechtelij ke procedure kan jaren duren. Zelfs zolang dat in de tussentijd de zandwinput van de Braas- sem helemaal kan zijn volge stort met zwaar verontreinigde bagger. Voorzitter Erick Bosch van de Stichting tot Behoud van het Braassemermeer: „Wij kunnen natuurlijk tot zolang wachten om dan tot de conclusie te ko men dat het te laat is om er nog iets aan te doen. Misschien zul len sommigen zich dan vertwij feld afvragen hoe het zover heeft kunnen komen. Eén ding is in ieder geval duidelijk: nie mand zal zich voor dit beleid verantwoordelijk voelen en nie mand is hier direct op aan spreekbaar. Het milieu zal het kind van de rekening zijn. Daarom willen wij nu actie voe ren tegen de stort van de zwaar vervuilde bagger, die onder meer via de Ringvaart wordt aangevoerd". Vriendenclub Leiden Marathon zoekt steun bij bedrijfsleven LEIDEN - Om extra steun te verwerven voor dat atletiek- evenement is een Vriendenclub van de Leiden Marathon opge richt. De bedoeling van de club is vooral om steun van bedrijfs leven te verwerven. Daarnaast moet een superloterij geld in het laatje gaan brengen voor de marathon. Er worden 750 loten van elk 100 gulden uitgebracht. De hoofdprijs is een auto. De Leiden Marathon wordt op 31 mei voor de tweede keer gehou den. Het tracé loopt dan behal ve door Leiden ook via Voor schoten en Oegstgeest. Bedrij ven en particulieren kunnen, aldus voorzitter Tjeerd Schef- fer voor 500 gulden lid worden van de vriendenclub. Ze spon soren daarmee dan symbolisch een kilometer van het tracé. De club kan op die manier uit maximaal 42 vrienden bestaan. Naast de vriendenclub blijft het Zoeterwoudse 3M Nederland hoofdsponsor. In Zoeterwoude wordt vanaf I april het mara thonbureau geopend, inlichtin gen en aanmelding: 071-450655. Inlichtingen over de vrienden club bij Albert de Klerk 071- 315007 en over de superloterij bij Fred Plijter 071-414094. 7.30 DICK VAN TEYLINGEN EIDEN 'Mijn zakdoek loet nodig in de was'. 'Uit weg, koeien', 'Allemaal t het water en aankle- }n', 'Een badjas in het les hoort in het rijtje thuis, it zijn de titels van vier com- sities van het inmiddels in iden en over de grenzen hier daar befaamde Oerkest. Ze Hen vanavond op het lu- urnfeest door een ongetwij- stampvol Antoniusclub- is worden geblazen, it eerder repertoire valt het itje van beeldende titels nog i te breiden met Krampwals, urbakblues en het aan de j rbeelding weinig en de inter- WfJ etatie veel mogelijkheden erlatende Allemaal door el- spelen. Nu! Wie de stuk- niet kent zou bijna zin krij- m om bij de titels muziek te idenken. at is het Oerkest? Een verza ding van achttien blazers, ngevuld met een ritmesectie r ..ar, drums, nog meer rcussie en toetsen. Joost Wal- die allerlei saxofoons en atsen speelt maar vooral diri- crt, is het muzikale brein hter deze geavanceerde 'askapel. De meeste compo- 'les en alle arrangementen 3° imen uit zijn hoofd en zijn mputer. ?'in Oerkesters die meer met computers hebben. „We noe men dit evenement eigenlijk Oerkést vijf punt vijf. Dat is een soort computertaal, zoals Word Perfect vijf punt nul", legt Mar tin Hooymans uit, die zich met enige ironie wel zakelijk leider durft te noemen. Wat Joost Wal ter is voor de muziek is hij voor de organisatie. „Eigenlijk be stonden we deze zomer vijfjaar, maar toen zijn we op Zuiderzee- toernee geweest. Het feest moest er zeker komen, maar een half jaartje later was geen bezwaar. Vandaar Oerkest vijf punt vijf." Vals Aan die organisatie zit nog heel wat vast als je de lijst met acti viteiten sinds de oprichting doorleest. Het begon met optre dens tijdens de Lakenfeesten en de Peurbakkentocht, „onge twijfeld erg vals en uit de maat", volgens Hooymans, maar met zoveel inzet dat er een nu een stevige band met voornamelijk eigen repertoire op poten staat. Daarna volgden bijvoorbeeld toernees naar het Edinburgh Theatre Festival. „Met water en varen hebben we ook wat", vertelt Hooymans, „Het speelt lekker op een boot. Vandaar onze optredens tijdens de Peurbakkentocht, op het Waterpodium en natuurlijk de Zuiderzeetoernee. Ook varen we elk jaar op koninginnedag spelend op een boot door de Amsterdamse grachten." De vraag wat het Oerkest nou eigenlijk speelt is niet makke lijk te beantwoorden, en dat is precies de bedoeling. „De mu ziek laat zich omschrijven als... De muziek laat zich niet om schrijven. Net wanneer je denkt te staan luisteren naar een jaren-twintig-jazzorkestje begint de vloer te schudden als de muziek schakelt naar een swingend reggaenummer, een funky theaterstuk of een ordi naire blues. Om weer ingetogen te krimpen naar een klassieke ballade. Te verrassen met een avantgarde-improvisatie. En eruit te knallen met een Argen tijnse tango of een Afrikaans ritme." Dat zegt de folder, en Martin Hooymans voegt daar nog het een en ander aan toe. „We willen beslist niet één ge zicht hebben. Als we op een jazzband gaan lijken, gaan we snel wat anders doen. Nu heeft Joost weer een prachtig mini malstuk geschreven. O, en we hebben een stuk van Willem Breuker gearrangeerd, ken je dat, het is eigenlijk van Prokof- jef, Dance of the Knights heet het. En Dressoir van Misha Mengelberg, dat spelen we ook." „Het feestelijke optreden heeft eigenlijk twee stukken, eerst een concertant deel, 'Het Oer kest doet moeilijk', en dan een swingend deel, 'Het Oerkest doet gewoon'. Daarna is er nog uitgebreid disco." Geel-zwart Op de vraag waar de kaarten te krijgen zijn maakt het enthou siasme even plaats voor een be denkelijke blik. „Er zijn al zo veel kaarten uitgegeven, we zijn eigenlijk een beetje bang dat we uit het Antoniusclub- huis barsten. Maar misschien is er iets te regelen via groepsle den. De toegang is gratis, het is tenslotte een feestje, maar je moet wel een kaart hebben, an ders kom je er niet in. En een kadootje, dat is eigenlijk de en tree. Dat moet geel-zwart zijn, dat zijn de kleuren van het Oer kest. We hebben al een geel zwart-museum." „Het is trouwens jammer dat het pronkstuk daar niet in staat. In Schotland zagen' we een prachtig bord met No Par king, geel-zwart. Dat zouden ze vast niet missen en wij moesten het natuurlijk hebben, dus twee meisjes begonnen het bord te slopen. Helaas was er een parkeerwachter in de buurt die ze accuut bij de kladden greep en naar het politiebureau bracht. Toen ze zo streng wer den toegesproken, maakte een van onze meiden twee fouten in een zin. „You English have no sense of humour", zei ze. In Schotland. Gelukkig hebben we de dames dezelfde dag nog teruggekregen. Zonder bon." Groot was de vreugde op de Zuiderzeetoernee toen heel Medemblik uitgevoerd bleek in geel-zwart. Dat zijn daar de kleuren van de gemeente. We hebben nu ook de vlag van Me demblik in ons museum. Ja, wel gekocht." Zowel thuis als op reis zal dit handig opvouwbare quartz wekkertje u zeker goed van pas komen. Ondanks het bescheiden formaat heeft het een groot aantal functie mogelijkheden. Het wordt van u na het opgeven van een nieuwe abonnee. Deze nieuwe lezer krijgt de krant de eerste twee weken gratis bezorgd. Dhr./Mevr.: Voorl.: Straat: Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatische betaling) f 27,00 I O kwartaal (automatische betaling) f 79,80 kwartaal via acceptgiro f 82,80 Stuur als dank het reiswekkertje naar: Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar de Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. |NZ Het Oerkest, vanavond in het Antoniusclubhuis. Mjijiiiwyrm iniQj

Leidse Courant | 1992 | | pagina 11