Bibliotheek wil leengeld voor elk boek Grote scholenfusie in Leiden Partijen zetten vraagtekens bij beginnersschool Leiden vecht op eigen manier tegen apartheid CcidócSou^cMit li'.!_'i 'J1 _'lf_'J Advertenties lokken nauwelijks studenten naar universiteiten Slimme EHBO-kit ftjidóe Sou/temt LEIDEN OMGEVING DONDERDAG 30 JANUARI 1992 Rotterdammers leuren met oude videorecorders LEIDEN - Twee Rotterdammers van 25 en 33 jaar oud zijn gisteren door de politie onder houden omdat ze verdacht werden van op lichting. Dat gebeurde nadat een onbekende had gemeld dat op de Lage Rijndijk vanuit een auto videorecorders werden verkocht. De recorders werden aangeprezen als de nieuw ste super VHS-recorders, maar in de verpak king zaten verouderde Betamax-exemplaren. Direct na die melding werden de twee in hun auto aangetroffen op het industrieterrein De Waard. Of ze vervolgd kunnen worden we gens oplichting is niet duidelijk omdat de po litie geen aangiftes daarvan heeft gehad. LEIDEN - De Leidse scholen voor beroeps- en ander voortgezet onderwijs zouden volgend jaar al moeten fuseren tot drie brede scholengemeenschappen: een openbare/algemeen bijzondere, één rooms-katholieke en één protestants-christelijke. Op alle scholengemeenschappen moet zowel het lager beroepsonderwijs als het algemeen voortgezet imavo- /havo) en voorbereidend wetenschappelijk onderwijs (vwo) een plek vinden. Alleen op die manier kan de ba sisvorming worden gerealiseerd. Inmiddels hebben de Louise de Coligny scholengemeenschap (openbaar), de afdeling lager middenstandsonderwijs van het Holtlantcollege en de Nieuwe Vaart scholengemeen schap al de intentie uitgesproken dat ze één van de drie nieuwe scholengemeenschappen willen worden, zo blijkt uit een communiqué. Hoewel alle drie de deelnemers ruimschoots aan de eisen voldoen om zelf standig verder te kunnen, zijn de besturen ervan over tuigd dat de leerlingen meer mogelijkheden worden geboden als de scholen gaan samenwerken. Hoe het bestuur en de organisatievorm van de nieuwe mammoetschool eruit moet gaan zien. wordt de ko mende maanden onderzocht. Daarbij mag geen af breuk worden gedaan aan de belangrijkste verworven heden van het openbaar en algemeen-bijzonder onder wijs. In de voorbereidingsgroep hebben de drie direc teuren zitting, naast een vertegenwoordiger van de di rectie onderwijs van de gemeente Leiden en een verte genwoordiger van de provincie. Leidenaars gegrepen na inbraak in Katwijk LEI DEN/KATWIJK Twee Leidenaars van 19 en 20 jaar oud zijn gisteren op het Leidse station aangehouden op verdenking van een inbraak bij een Chinees restaurant aan de Boulevard in Kat wijk Het tweetal zou in de nacht van dinsdag op woensdag daar via een keukenraam naar binnen zijn gegaan. Een gokkast en de kassa werden leeggehaald en een camera is meegenomen. In totaal bedroeg de buit ongeveer 2 700 gulden De twee werden aangehouden omdat twee spoor wegmedewerkers vonden dat ze zich verdacht ophielden bij de bagagekluizen op het Leidse station. Ze wilden daar de buit van de inbraak op^ bergen. Na hun aanhouding is op het AZL-ter rein een gestolen bromfiets aangetroffen waar mee ze naar Katwijk waren gereden Automobilist rijdt twee keer door rood LEIDEN Bij een verkeerscontro le zijn gisterochtend 40 automobi listen bekeurd omdat ze door rood licht reden Een van hen had ken nelijk erg veel haast Hij werd twee maal. op twee verschillende plaat sen, gesignaleerd toen hij rood ne geerde De controle werd tussen half acht en kwart voor negen ge houden bij de kruispunten Willem de Zwijgerlaan-IJsselmeerlaan. Willem de Zwygerlaan-Schiphol weg en by de Dr Lelylaan-Haag- sche Schouwweg Behalve voor het ryden door rood vielen er ook bon nen wegens rechts inhalen. LEIDEN - Alle goede initiatie ven en voorstellen om allochto ne volwassenen via bijvoor beeld de basiseducatie goed Nederlands te leren, hebben ge faald. Dat concludeerde VVD- raadslid A. Geertsema na een opmerking van onderwij swet- ïouder Koek, dat veel driejari- ;e allochtone kinderen niet of lauwelijks in het Nederlands lanspreekbaarzijn. Koek verdedigde gisteravond in de commissievergadering voor onderwijs het voorstel tot de oprichting van de 'begin- lersschool', waar kinderen te- echtkunnen die het Neder- ands slecht beheersen. Vaak rijn dat kinderen van allochto- ie ouders. „Het is een illusie jebleken dat het taalprobleem bij de tweede en derde ge- wik toegeven na vragen of (Sllbd aalachterstand het enige crite- --*-n ïs waaropnnjomnj toegelaten. jwel alle partijen zetten gis- eravond vraagtekens bij het ^^oorstel voor de 'beginners- jhool'. Alleen het CDA schaar- le zich onmiddellijk achter het dee, maar wilde eerst zien hoe iet wordt uitgewerkt. „Het Hordt gepresenteerd alsof dit je enige juiste oplossing voor ;t probleem is", opende A. ïertsema (WD) de aanval. Iet stak hem vooral dat hier- wordt gekozen voor een van 'apartheid' om de in- gratie in een later stadium te ling etgemakkelijken. Binnen zijn partij is die werkwijze al eerder oor het Tweede Kamerlid de islamitische iisscholen. Pra Dezelfde kritiek viel te horen lie mei bij de PvdA. „Je schept een tijd- ondera lang een aparte voorziening en op hell|dat staat toch haaks op de wens ot integratie", aldus R. Huls- ;er. Bovendien vond zij, net als Jeertsema. dat dit niet de enig eft aligmakende oplossing voor na het probleem van de zwarte ïemarc scholen kon zijn. Ook het ont- [sinda ireken van contact met Neder- dalingn|landstalige klasgenootjes achte j een groot manco. „Als ze met puntenBêlkaar spelen, pikken ze ook 2 railjri reel van de Nederlandse taal Dat gaat hiermee verloren". ;n opmerking waar ook D66- aadslid P. Verzantvoort zich al te graag bij aansloot. „Het is zeker niet zo dat dit de enige weg is. Maar het is mijns inziens wel de meest verkieslij ke weg. Juist door middel van dit beleid kunnen leerlingen evenwichtig worden verspreid over de wijken. Maar ook op grond van leerprestaties van alle kinderen is het beter om het zo aan te pakken: alle leer lingen hebben een even grote kans van slagen in het voortge zet onderwijs. Dat is de belang rijke winst van dit voorstel", al dus de wethouder. L. de Jonge, ambtenaar spe ciaal belast met onderwijs aan allochtonen, sprong Koek bij met de opmerking dat de mees te initiatieven uit andere ste den ook geen duidelijk positief resultaat hadden opgeleverd. „Nergens wordt het probleem integraal en wijkgericht aange pakt, en dat doen wij wel". De opmerking dat allochtone kin deren ook Nederlands leren door contacten met Nederland stalige schoolgenoten, pareer de De Jonge met de constate ring dat op een aantal basis scholen nauwelijks nog Neder lands op het schoolplein wordt gesproken. Tegelijk gaf hij toe dat de tot nu toe genomen maatregelen als tweetalig kleu teronderwijs, schakelklassen en klassen voor oudere kinde ren die de taal nog niet beheer sen, ook niet het beoogde effect hadden behaald en dus in meer of mindere mate hebben ge faald. De raadsleden lieten zich niet na één ronde al overtuigen van het nut van de school voor drie jarigen. Zowel WD'er Geertse ma als zijn PvdA-collega Baaij- ens zagen liever dat de kinde ren wat meer aandacht zouden krijgen binnen de bestaande onderwijsstructuren in plaats van hen weer apart te zetten. Hulsker vroeg zich af hoe 'zwarte' scholen weer wat 'wit ter' konden worden: „Waar zit het keerpunt waarop witte kin deren weer terugkomen?" Vol gens Koek was dat moeilijk aan te geven. „Dat is een geleidelijk model, waarbij voorlichting en informatie naar ouders een gro te rol spelen". Speciale activi teiten als muziek, toneel en sport moeten die scholen aan trekkelijker maken, wat in het voorstel wordt omschreven als 'profilering'. Bekkens gestolen van popmuzikanten lat DA? ididaat' ;eling oerssps LEIDEN - Een set bekkens met een waarde van 3.500 gulden is sterk® de afgelopen dagen gestolen uit het pand van de Leidse Vereni ging van Popmuzikanten aan de Middelstegracht. De bekkens wa- 24,# rpr, samen met een drumstel opgeslagen in een ruimte in het ge bouw. De diefstal is gisteren ontdekt. Het is nog niet duidelijk hoe de dieven bij de slaginstrumenten konden komen. De LVP is niet tegen diefstal verzekerd. vandM 5 flink nt isportc® b* rstein dee! i.Dinsaf' HaH t/59.9» n op VEI Snelheids controles Rijnstreek everen veel lekeuringen op EUWKOOP/NIEUW- WTER AAR - Op di verse plekken in de omge ving van Nieuwkoop, Nieuwveen en Ter Aar zijn J** dinsdag en gisteren snel heidscontroles uitgevoerd. Dinsdag stond de politie op de Provinciale weg ter hoogte van de Roerdomplaan en op de Sta tionsweg in Zevenhoven. Van de in totaal 357 passanten kre- Cer 39 een proces-verbaal 'ren controleerde de politie j tussen half acht en kwart over wn op achtereenvolgens de Achterweg m Zevenhoven, de provinciale weg tussen de rotonde en de Schilkerweg ter hoogte van de wegwerkzaam heden in Nieuwveen en in Ter Aar op de Aardamseweg en vlak voor de bebouwde kom op de Oostkanaalweg in de rich ting van Alphen. Van de in to taal 935 automobilisten reden er 248 te hard. De politie is voor- jd teleurgesteld over het resul taat ter hoogte van de wegwerk zaamheden in Nieuwveen Tij dclijk is de maximum snelheid 50 kilometer. Van de 340 pas- LEIDEN Aankomende studenten laten zich bij hun keuze aan welke universiteit ze gaan studeren nauwe lijks beïnvloeden door de advertentiecampagnes van die universiteiten. Bij slechts zes procent was de adverten tiecampagne van invloed op de uiteindelijke keuze voor een instelling. Bij studenten aan hogescholen is die in vloed van advertenties wat groter: 19 procent. Dat blijkt uit een onderzoek van het Leidse onderzoeksbureau Re search voor Beleid onder 2700 eerstejaarstudenten Ze studeerden aan drie hogescholen en drie universiteiten, die opdracht hadden gegeven voor de telefonische enquête Studierichting Uit het onderzoek komt naar voren dat studenten zich vaak bij een bepaalde instelling aanmelden, omdat ze menen dat alleen daar de gewenste studierichting is te volgen Bijna veertig procent van de hogeschoolstudenten en ruim een kwart van de universitaire studenten gaven aan dat hun studierichting maar aan één instel ling is te volgen. Universitaire studenten blijken actiever bij het inwinnen van in formatie over instellingen dan hogeschool studenten Bijna drie kwart van de universitaire studenten en ruim de helft van de ho geschoolstudenten heeft by meer dan een instelling informatie aangevraagd. Géén chemo-car op zaterdag 1 februari a.s.! Per abuis is m de gemeente advertentie van afgelopen zondag veimekJ dat de cbemocer a s zaterdag m Leiden zou staan Dfl eenter alleen net geval op de vierde zaterdag van de maand De eerstvolgende keer >s dus op zaterdag 22 februari Idoor MONIQUE R0S0 LEIDEN - „Als dit niet zou lukken, wat moet dan nog wel kunnen?" vroeg A. van den Berg, voorzitter van Protes tants-christelijke Schoolvere niging, zich gistermorgen af. De beginnersschool, waarbij jonge kinderen vier jaar lang een apart lesprogramma vol gen om hun taalachterstand in te lopen, is zo'n mooi pro ject, dat het een succes móet worden. Een 'uniek project', ontstaan door een 'unieke vorm van sa menwerking' tussen de tot nu toe liefst volstrekt solitair ope rerende zuilen binnen het on derwijs, zo wordt het omschre ven. De titel van de notitie is niet voor niets 'Het Leidse ei'. Om het ontstaan van zogeheten 'zwarte' en 'witte' scholen waar allochtone kinderen in de meerderheid respectievelijk in de minderheid zijn - tegen te gaan. kiest Leiden een geheel andere weg dan steden die ook met dit probleem kampen. Waar Amsterdam schoolgren- zen instelde, Gouda een sy steem van busvervoer naar an dere scholen regelde en andere steden zwarte scholen aantrek kelijker proberen te maken door veel buitenschoolse activi teiten, kiest Leiden voor een apart toeleidingstraject voor kinderen vanaf driejaar. Daar na kunnen ze instromen in groep vier van het reguliere ba sisonderwijs Inmiddels moeten ze voldoende kennis van met name de Nederlandse taal hebben om goed te kunnen meedraaien in de klas. Hun schoolprestaties worden daar door beter en dat moet resulte ren in een grotere instroom naar het algemeen voortgezet onderwijs, waar allochtonen juist vaak door hun gebrek aan taalvaardigheid struikelen Het project zal zich in,eerste in stantie beperken tot de zes ba sisscholen in de wijken Noord en de Kooi. Vooral in deze wij ken komen enkele scholen voor waar eigenlijk alleen maar al lochtone kinderen zitten, wat geheel niet verhouding is met het percentage allochtone ge zinnen in de wijk. Exacte cijfers over de scholen worden niet naar buiten gebracht, die zijn geheim. Negatieve spiraal Het plan ontsproot aan de brei nen van de directeuren van de scholen in de wijk. Ton van Loon. directeur van openbare basisschool De Viersprong: „Het idee is afkomstig uit het directeurenoverleg in de wijk. Wij constateerden dat er ont wikkelingen gaande waren die niet wenselijk waren, en wilden die ombuigen" De scholen dreigen namelijk in een nega tieve spiraal terecht te komen, die uiteindelijk slechts kan lei den tot opheffing van één of meerdere scholen 'Blanke' ou ders halen hun kinderen van school omdat ze denken dat het onderwijs achteruit gaat terwijl schoolhoofden dezelfde trend bespeuren onder allochtone ou ders. Van Loon „Ik ben blij dat het voorstel is opgepikt en uitge werkt door de verschillende schoolbesturen, er is een ope ning naar een gezamenlijke aanpak gevonden we moeten natuurlijk maar afwachten of dit werkelijk het ei van Colum bus is. maar het is zeker de moeite waard" De gemeente - in haar rol als bestuurder van het openbaar onderwijs de stichting Ka tholiek Onderwijs Leiden (SKOL)en de protestants-chris telijke schoolvereniging zijn bereid om zich volledig voor het initiatief in te zetten. „Het weg werken van achterstanden gaat alle drie de zuilen aan Het pro bleem is stadsgewijs. dus aan samenwerking valt niet te ont komen", aldus Van den Berg. Hij hoopt bovendien dat de er varing die hiermee wordt opge daan. ook op andere scholen in andere wijken, waar hetzelfde probleem voorzichtig de kop begint op te steken, van toepas sing kan zyn. Beknotting De gezamenlijke aanpak bete kent niet alleen dat alle basis scholen de zwakke leerlingen er vroegtijdig uitpikken. Het betekent na vier jaar ook dat alle scholen die leerlingen moeten opnemen. Per leeftijds groep gaat het om veertig tot zestig leerlingen, die elk jaar evenredig over de scholen moeten worden verdeeld. Dat kan alleen maar door een con venant op te stellen, waarin de besturen zich verplichten de kinderen een plaats te geven op één van de scholen in de wijk. De fundamentele vrijheid van ouders om die school te kiezen die zij het beste achten, komt op dit punt in botsing met de wenselijkheid van een twen wichtige verdeling van leerlin gen Niet voor niets is de ge meente Amsterdam teruggeflo ten toen zij schoolgrenzen in stelde. waardoor ouders werden verplicht hun kind naar de dichtstbijzijnde school te stu ren Voor de kumende maan den zal dat dus een van de gesprekspunten zyn. zegt L. de Jonge, als onderwysamblenaar belast met onder meer het on- derwys aan allochtonen „We gaan ouders natuurlijk niet met een geweer in de hand en onder politie escorte dwingen naar sch«H)l A te gaan. terwijl ze naar school B willen. Het zou niet mogen en niet eens kunnen" De komende maanden zal er met verschillende organisaties moeten worden gesproken. Dat moet nog voor het begin van de zomer uitmonden in een ont- werp-convenant. De 'begin nersschool zou in augustus 1993 van start moeten gaan (Niet) Brommen Simon Keijzer (links) en Diederik Hoekema - de laatste een zoon van D66-raadslid Jan Hoekema - boden gistermiddag zo n dertig handtekenin gen aan aan plaatsvervangend korpschef J de la Riviere. Het jonge tweetal heeft op eigen initiatief handtekeningen ingezameld om bromiietsers te weren van het Broekpad, waarlangs ze altijd naar school lopen ..Het is hartstikke gevaarlijk. En er staat wel een bord H:er met brommen maar ze spuiten het woord 'niet' altijd weg, zodat er staat 'Hier brommen Mijn vader probeert ze soms wel van de weg te schoppen aldus een openhartige maar zeer gedecideerde Simon. De la Rivière zegde toe vaker te controleren op het fiets- en wandelpad en volgens hem zou dat nog gemakkelijker worden als in de nabije toekomst het wijkbureau inde Merenwijk wordt geopend foto wim van noort Idoor MONIQUE R0S0 LEIDEN - Het betalen van leengeld per boek is één van de mogelijkheden die op dit moment wordt overwogen om de tekorten van de openbare biblio theek Leiden te dekken. De afgelopen jaren heeft de bibliotheek voortdu rend moeten bezuinigen maar nu is 'de rek eruit', aldus directeur E. van Sprundel. De bieb is het afgelopen jaar ge confronteerd met een kosten stijging van zo'n 180 000 gul den. Een bedrag van 130.000 gulden kon worden gecompen seerd door een hogere subsidie van de gemeente, maar het res terende deel moest binnen het eigen budget worden gezocht. „Maar dat hebben we de afgelo pen jaren steeds weer gedaan, en nu kan het echt niet meer", zei Van Sprundel gisteravond tijdens de commissievergade ring cultuur „Het leengeld dat wij per lener moeten betalen aan het ministerie van WVC is gestegen van 44 cent naar 2.10 gulden Met bijna 36.000 leden moeten wij dus al meer dan 75.000 gulden afdragen Boven dien kusten zes filialen handen vol geld aan onderhoud en be voorrading". Leengeld Dit jaar ts het lidmaatschap al twee gulden duurder geworden van 20 naar 22 gulden, en hij vreest dat het einde nog niet in zicht is. Overigens daalt het aantal gratis jeugdleden lang zaam. terwijl er meer mensen een betaald lidmaatschap heb ben Tydens de vergadering gaf' Sprundel al aan dat in verschil lende grote steden toch de ge dachte uitgaat naar het heffen van leengeld per boek. In Til burg wordt al enige jaren een kwartje per geleend boek ge vraagd „De consequentie is dan ook dat het aantal uitlenin gen in Tilburg met «-en kwart is gedaald De bibliotheek in Utrecht, die het per 1 januan heeft ingevoerd, vraagt het dubbele. Ik leg nu de keuze by de politiek Het is haar keuze geweest om de openbare biblio theek voor iedereen toeganke lijk te maken en te houden Maar daar hangt dan ook een prijskaartje atin En het is de vraag wat je daarvoor over hebt" Oud-drukker 75 jaar lid van de vakbond n. heer A Dirkse (88) uil Leiden vierde gisteren nel feit dal hi| 75 tear l.d is van de Bond Druk en Paerer, ook «el n. nretisrhe Bond denoemd Districtsbestuurder Harry Staas kwam hem ter gelegenheid van dat leit thuis de nnirden SDeld met bnliant uitreiken De neer Dirkse is 52 laar lang drukker geweest br| de Leidse Courant Op i larioe leettnd in 1916 toen de Eerste Wereldoorlog nog in alle hevigheid woedde begon h.| al mei zi|n werk raamheden Hu werkte onder meer in de vestigingen Steenstraat Rapenburg en Papengracht In 1968 g.ng n., met pensioen Bad Werk (links) van de vakbond was ook br| de uitreiking aanwezig foto henk van dcn enoe Deze handzame EHBO-kit voor thuis. in de caravan, auto of boot, is voor u als u een nieuwe abon nee aanbrengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer ats nieuwe abonnee ingaande Dhr 'Mey Postcode/plaats I Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per "1 maand (automatische betaling) f 27,00 I T kwartaal (automatische betaling) t 79.80 I 1 kwartaal via acceptgiro f 82,80 a Stuur als dank de EHBO-kit naar I Naam Straat: 1 Postcode'plaats

Leidse Courant | 1992 | | pagina 9