Onderzoek recherche bij veiligheidsdienst Acornê A5000 Gemengde brugklas zeer succesvol ELSEVIER k l(M HIT d0ENSi BINNENLAND Sprankelde mode bij Saint Laurent UIT DE WEEKBLADEN Dédain en diplomatie Eeidae Qowumt DONDERDAG 30 JANUARI 1992 Vliegvakanties naar Turkije erg in trek HOOFDDORP - Het aantal boekingen voor vlieg vakanties voor de zomer van 1992 is gestegen met 31 procent ten opzichte van 1991. In dat jaar liepen de boekingen sterk terug als gevolg van de Golfoorlog. Vooral Turkije staat sterk in de belangstelling van de Nederlandse toerist. Ten opzichte van 1991 heeft de reiswereld drie keer zoveel vliegvakanties naar dat land geboekt. Volgens de vereniging van reis organisatoren ANVR is Turkije duidelijk terug, want ook in vergelijking met het 'normale'jaar 1990 zijn tot nu toe 54 procent meer vliegvakanties ge boekt. In verhouding tot vorig jaar scoren ook Grie kenland +45 procent) en Spanje 13 procent) posi tief. Tunesië dat vorig jaar sterk te lijden had van de Golfoorlog blijft uit de gratie van de vakantieganger (-27 procent). De groei van reizen naar verre bestem mingen zet door. Vooral het verre oosten, het Caraï- bisch gebied en de Verenigde Staten scoren goed. Defensie oefent 'minder explosief DEN HAAG - De schietoefeningen van F- 16's die afgelopen maandag op Texel overlast hebben veroorzaak worden vandaag voortge zet, maar dan zal munitie met een aanzienlijk geringere explosieve lading worden gebruikt. Dit heeft minister Ter Beek (defensie) mee gedeeld in antwoord op vragen van het Twee de Kamerlid Valk (PvdA). Na de schietoefe ningen op De Vliehorst op Vlieland hebben dertien inwoners van Texel claims ingediend voor scheuren in muren en gebroken ruiten.. Afgelopen maandag was sprake van uitzon derlijke weersomstandigheden. Daardoor werd het geluid van de ontploffingen niet, zo als normaal het geval is, grotendeels naar bo ven verspreid, maar door de luchtlaag boven Vlieland en Texel weerkaatst. Dit zou de on gewone intensiteit van de geluids- en druk golven boven Texel verklaren. Nederland blijft achter in wetenschappelijk onderzoek DEN HAAG Nederland blijft wat het wetenschappe lijk onderzoek betreft te veel achter bij andere landen. Dat blijkt uit een rapport dat is uitgebracht door de mi nisteries van economische zaken en van onderwijs en wetenschappen. De groei van de onderzoeksinspannin gen loopt terug. Het percentage van het bruto binnen lands produkt dat in ons land aan onderzoek en ont wikkeling wordt beesteed is 2,17 tegenover 2,79 in de Verenigde Staten, 2,98 in Japan, 2,42 in Frankrijk, 2,81 in Duitsland, 2,76 in Zweden en 2,84 in Zwitserland. Tussen 1984 en 1987 liep Nederland nog in op die lan den. De stagnatie is mede toe te schrijven aan de de ontwikkeling bij Philips. Nederland heeft in vergelij king met andere landen weinig industrie en juist in die sector wordt veel geld in onderzoek gestoken. De ach terstand bedraagt ongeveer een miljard gulden per jaar. Het aandeel van Nederland in de wetenschappelij ke publicaties is wel toegenomen. Wapendiefstal uit kazerne opgelost DEN BOSCH - Met de aanhouding van twee Amsterdammers heeft de mare chaussee in Den Bosch een wapendiefstal uit 1981 opgelost. In februari van dat jaar werden 62 Uzi's en pistolen gestolen uit de wapenkamer van de Frederik Hendrikka zerne in Vught. Een van de twee verdach ten heeft inmiddels een volledige bekente nis afgelegd. In de loop van de afgelopen tien jaar heeft de marechaussee 49 wapens van de gestolen partij teruggevonden. On danks het feit dat 25 helers werden aange houden bleef het duo tot voor kort onbe kend. Onderzoek naar de overvallen vorig jaar op de Kromhoutkazerne in Utrecht en de Adolf van Nassaukazerne in Zuidlaren leverde „een stukje van de legpuzzel aan". De verdachten zaten in hetzelfde circuit als de daders van vorig jaar. DEN HAAG Premier Lubbers zal de vaste ka mercommissie voor de in lichtingen- en veiligheids diensten voorstellen de rijksrecherche een onder zoek te laten instellen naar de problemen bij de Inlich tingen Dienst Buitenland (IDB). Ook kan de Algemene Reken kamer mogelijk een rol spelen in dat onderzoek, zo antwoord de hij gisteren op vragen van het kamerlid Beckers (Groen Links). Lubbers wilde gisteren niet te veel ingaan op de proble men, om het werk van de veilig heidsdienst niet in gevaar te brengen. Bij de IDB zou vol gens een publicatie vorige week in het Financieel Dagblad grote onvrede zijn over het be leid van het hoofd van de dienst, Meulmeester. Deze zou geld dat was bestemd voor un dercover-operaties in het bui tenland in eigen zak hebben ge stoken en betrokken zijn ge weest bij het afluisteren van de telefoon van medewerkers van de dienst. Beckers had gevraagd naar een onafhankelijk onderzoek bij de dienst, omdat het volgens haar in tegenstelling tot wat de mi- nister-president beweerde niet gaat om incidenten. Bij het af luisteren van telefoons noemde zij „opzet waarschijnlijk". Eerder was vanuit de top van de IDB beweerd dat de afluister- PARIJS - De zomermode show van Yves Saint Laurent, gisteren in Parijs, sprankelde van een frisse, nieuwe jeugdig heid, die werd afgewerkt met zijn klassieke silhouettes. Velen waren het ermee eens dat hij een tien met een griffel ver diende voor zijn sjieke, elegan te kleding, maar een minder hoog punt voor creativiteit, om dat maar weinig in de collectie echt nieuw was. GRONINGEN Lbo-, mavo-, havo- en vwo-leerlingen die bij elkaar in een brugklas zitten, behalen betere resultaten dan leerlingen in scholengemeen schappen zonder zo'n brede on derbouw. Groepen met leerlin gen van verschillende schoolty pen tellen eveneens minder zit- tenblijvers. Veel ouders staan ten onrechte huiverig tegen over gemengde brugklassen. Tot deze conclusies komt me- De getoonde mode had wat weg HaHmppnS de V^eSv, vun rfi» o»n Harbngen in haar proefschrift van die voor een verjaardag spartijtje voor de al dertig jaar over de effecten van heteroge- Een witte mousseline blouse me; mauve-kleurige bloemen en voor zien van pofmouwen vormde met een witte, eveneens witte mousse line rok met groene bloemen een van de craties. foto s ap actieve modekoning. Helder A froepen m het voortgezet was het, met vlammend rood en Van,daa« 's z?ePr°" veel wit voor de kleding voor overdag, overladen met opleg- telt Gronln«n tot d°ctor m de werk van bloemen. Saint Lau- rent zag er zelf weliswaar wat gezet, maar toch goed uit na en kele jaren van depressies en drugsproblemen die zorgden voor een verkramping van zijn mode-stijl. Was Saint Laurent vroeger de beeldenbestormende schepper, thans kiest hij voor het verfij nen van zijn vroegere ideeën. Zijn show van de zomer coutu re bestond niet uit een op het publiek neerdalende bombasti sche collectie, maar was consis tent en vooral mooi. Zijn roklengten zijn flatteus kort boven de knie en vaak zijn de rokken minder smal en strak dan in het verleden. Broe ken vallen tamelijk wijd en zijn afgesneden of omgeslagen bo ven de enkel. Ze zien er door de gras-groene en papaver-rode stof bepaald sjiek - of liever chique uit, zeker als ze wor den gecombineerd met aan trekkelijke jacks met lange re vers. Hoewel er slechts weinig ver rassingen waren, was niets per fecter dan Saint Laurents poe- der-rose groffe zijde pak met een jasje voorzien van een lan ge ceintuur voor overdag. Of het witte pique broekpak met zijn koningsblauwe blouse met sjawl en bijpassende hoge pumps. psychologische, pedagogische en sociologische wetenschap pen. De Vries deed onderzoek op elf scholen in ons land met een twee- of driejarige brugpe- riode. In totaal werden 2500 leerlingen getest. Zowel docenten als ouders heb ben grote twijfels als leerlingen van diverse niveau's twee tot drie jaar bij elkaar in de klas lessen volgen. Volgens tegen standers van brede scholenge meenschappen raken zwakke leerlingen gedemotiveerd als ze een groot aantal beter be gaafde klasgenoten om zich heen hebben. „Het blijkt een onterecht vooroordeel, zo ver- onderderstelt mijn onderzoek", aldus mevrouw De Vries. In de gemengde (heterogene) groe pen boeken leerlingen een leer winst ten opzichte van hun leef-' tijdgenoten op zogeheten cate goriale scholen. De promoven da heeft nog een voordeel bo ven water gehaald van een ge mengde brugklas: en leerling krijgt ruimschoots de tijd om een opleiding te kiezen die bij hem of haar past. „Normaal ge sproken", legt zij uit, „moet de keus voor een schooltype direct worden gemaakt na de basis school. Nu wordt beter zicht baar wat een leerling in zijn mars heeft". Spijbelen De directeur van een van de in het onderzoek betrokken scho len bevestigt dat een potentiële mavo-leerling het beter blijkt te doen in een klas met overwe gend potentiële vwo'ers. „Met name de zwakkere leerlingen Maaltijddienst ouderen te duur DEN HAAG - Ouderen met een inkomen op minimum-niveau betalen in de meeste gevallen teveel voor hun maaltijddienst, on danks het feit dat circa 80 procent van de gemeenten zegt een in komensbeleid te voeren via bijzondere bijstand of variabele maal- tijdprijs. Deze conclusie trekt Konsumenten Kontakt (KK) naar aanleiding van een onderzoek onder maaltijddiensten in 216 ge meenten. KK dringt aan op een intensiever minimabeleid met be trekking tot de maaltijdvoorziening. „Regering jaagt boeren op kosten" DEN HAAG - Het Landbouw schap vindt dat de regering de boeren onnodig op kosten jaagt door ze te verplichten een kap te bouwen op hun mestsilo's. Volgens het schap vergt een dergelijke ingreep een investe ring van tienduizenden gul dens, terwijl met veel goedko pere middelen kan worden vol staan. Vanaf 1 februari zijn boe ren verplicht hun mestsilo's af te dekken om de uitstoot van ammoniak tegen te gaan. De af dekking moet van beton, kunststof, hout of staal zijn ge maakt. ADVERTENTIE 32 bit 13 MIPS RISC PC NU BIJ ONS TE ZIEN! De Acorn A5000 is de zeer betaal bare aanvulling op de bekende Archimedes-serie RISC PC's. Multi tasking Multi-media en een ge bruikersvriendelijk OS in ROM voor extra snelheid! Zie ook de test in het nieuwe tijdschrift COMPUTER! TOTAAL eed computers delft bv voldersgracht 25-26. 2611 ev delft tel.: 015-147643 fax: 015-134429 Veulen Een pasgeboren wild Koniksveulen blijf voor de zekerheid nog maar even dicht in de buurt van moeder. Dit paarderas werd door het Wereld Natuur Fonds in het rivierengebied de Gelderse Poort uitgezet. Deze uiter waarden tussen Arnhem en Nijmegen zijn belangrijke proefgebieden voor natuurontwikkeling. foto:anp ADVERTENTIE SUSKE ENWISKE KON MIJN VADER MAAR WEER LOPEN..." Met 100 gulden helpt u hem de been praktijken een gevolg waren van een verkeerde schakeling. De IDB heeft na een reorgani satie een belangrijke rol gekre gen bij de bestrijding van drugscriminaliteit. Voor dat werk zijn enkele medewerkers „under cover" werkzaam bij de consulaire afdelingen van de Nederlandse ambassades in Cayenne (Frans-Guyana) en Caracas (Venezuela). Het geld dat zij nodig hebben voor hun werk zou Meulmeester deels in eigen zak hebben gestoken. trekken zich op aan de sterke re. Ze halen iets hogere cijfers. Het spijbelpercentage in onze brugklassen ligt beduidend la ger en we kennen minder voor tijdige schoolverlaters. De over stap van het ene naar het ande re schooltype, halverwege de brugperiode, levert meestal geen problemen op". De verdienstelijkheden van ge mengde brugklassen trekken wel een extra zware wissel op het personeel, zo maakt Ulbe van Houten-directeur Van der Velde duidelijk. „De begelei ding van leerlingen moet per fect zijn. anders vallen de zwak ken uit de boot. Wij kennen een nauwgezet mentorsysteem. Brede brugklassen werken trouwens ook motiverend op de verhouding tussen docenten en leerlingen". (c) Standaard Uitgevenj/Wavery Productions Overleg tempobeurs zonder resultaat UTRECHT Minister Ritzen van onderwijs heeft geen vol ledige overeenstemming kunnen bereiken met de stu dentenorganisaties over een alternatief voor de zogeheten tempobeurs. De studentenor- gansaties LSVb en ISO en ambtenaren van Ritzens de partement hebben de afgelo pen nacht hun overleg in Utrecht zonder resultaat afge sloten. Het ISO (Interuniver sitair Studenten-Overleg) ging wel akkoord met het eindbod van de ambtenaren, de Landelijke Studenten Vakbond)achtte het echter onaanvaardbaar. Ritzen heeft sinds half december al enkele malen overlegd met studen ten, universiteiten en hoge scholen. Door de invoering van de tempobeurs zou de beurs van studenten die lan ger dan een jaar over hun pro pedeuse doen, worden omge zet in een rentedragende le ning. Het Olympisch Stadion is volgens De Groene van huiten een gruwel en van binnen ook niks. Tegenge stelde begrippen gelden voor de inhoud van het blad. De nadruk ligt op diversiteit in de onder werpen. Elsevier en Vrij Nederland sluiten daar bij keurig aan. Met HP/De Tijd kun je ook alle kan ten op. In HN voert strijd op velerlei gebied de bo ventoon. H^DETIJD HP haakt lustig in op het ge- stoethaspel van Lubbers en Van den Broek, die graag op bezoek willen in Zuid-Afrika. Er wordt gefilosofeerd over het waarom van dit geknoei, gevolgd door een interessante analyse van hoe het er in poli tiek Zuid-Afrika nu voor staat en mogelijk als goede raad aan Lubbers en Van den Broek een tip hoe te hande len in die situatie: „tijd voor diplomatie in de klassieke zin van het woord". Maar da's, al dus HP, niet Neêrlands sterk ste punt. Er is meer in de marge van de politiek. Haar onconventione le gedrag en optreden hebben de populariteit van Ien Dales - is de toevoeging dat ze het ministerie van binnenlandse zaken bestiert nog nodig? tot aanzienlijke hoogte opge stuwd. Onder de kop 'Het dé dain van Dales' wordt onder zoek gedaan hoe Dales deson danks komt aan dat image van zelfverzekerde onbehou wenheid. Zeker is dat dit „mo nument van een wijf' haar pu bliek verdeelt in fans en ha ters. Nou, Dales is gewoon een goudeerlijk mens. Een doener die vasthoudt aan de grote lijn. Een fraai betoog over een hartelijke, ferme tante die traineurs afsnauwt. Op naar een binnenlandse oorlog in het buitenland: HP bezocht de kompels van sec tor 3, in een poging te ontdek ken wie er in Roemenië de macht heeft. Antwoord: ieder een. Iedereen vecht ook. Voor zichzelf, en als het 't eigenbe lang niet schaadt voor het land of de democratie. Roeme nië is een land van ieder voor zich, een moreel, sociaal en politiek kaalgeslagen maat schappij. Wim Leenen, ex-Infotheek- topman krabbelt terug. Een reportage over de 'Opkomst ondergang van een entrepre neur'. Blijdschap overheerst: Leenen is terug, met Restart en Microfix. De eerste, een voormalig Infotheek-dochter, verkoopt tweedehands-com puters en Microfix vult dat aan door kapotte apparaten te repareren. En wat is Leenen? Eigenaar? Directeur? Gewoon in dienst? Driewerf neen, „noem het maar onbezoldigd adviseur". Als de zaken goed lopen komt dit Leidse Boontje om zijn eerlijk verdiende loontje. We zijn van God los. En wat betreft kinderen krijgen ook al een heel eind van de natuur verwijderd. Het probleem be treft vooral de 'alleswillers'. „Eerste een opleiding, een huis, samenwonen, een we reldreis. En vooral een carriè re. Dan moet voor veel paren de kroon op het maakbare le ven volgen: een kind". Vaak is te laat. „Ze zouden eerder aan kinderen moeten beginnen. En: doordeweeks hun bed niet alleen gebruiken om in te sla pen". Eduard Sjevardnadze heeft andere problemen. Met 'Gor- bi' stond hij aan de wieg van een nieuwe wereldorde en een democratisch Oostblok. Het blok is verkruimeld. Een in terview met de voormalig mi nister van buitenlandse zaken van de unie, die groeiende kri tiek heeft op Jeltsin en voor wie het presidentschap van Georgië lonkt. Spijt van de ontwikkelingen sinds pakweg 1985 heeft hij niet. „Alles was verrot". De VN-lezers kunnen weer ac tief aan hun lijfblad meewer ken. Aanleiding is een nieuw weekboek. Onderwerp: geld en vooral de loeren die „op permachtige instellingen en functionarissen die over uw geld gaan" burgers draaien. „Wij roepen de lezers van VN op om te verhalen over eigen ervaringen. Genuanceerd, on genuanceerd, blind van woe de of schaterlachend. Mis schien zijn er zelfs onder u die diep dankbaar zijn voor wat de bank voor ze deed". Mike Tyson, de ex-wereld kampioen boksen die ook bui ten de ring last heeft van los- ver zittende knuisten, staat ontbloot bovenlijf uitdagi op de cover. Rinus Ferdir to dusse schreef een over hem. Ook bloot op de ver staat Emmanuelle E Nee, niet uitdagend of sueel, maar mooi bloot. Z bekend van films als 'Lal noiseuse' en J'embrasse Binnen staat een intervjtoi met de preutse actrice, naaktheid niet speelt, it naakt is. „Het eerste waarin ik me moest uitkli was inderdaad gruwt Opeens voelde ik echt hoe was om bekeken te wordei I louter anatomie" De Cocq haalde een sle< plank in Tiel. Zijn boodscl penrubriek begint de vergi king met de plank uit steeds beter te doorstaan, lezen ervan wordt net zo'r gave als het recht en op gi lengte afzagen van de Tii plank. Tijd voor een fris Pakweg een serie over de sen die mensen 's nachts halen onder een titel als lamplicht', 'Ontij' of lsti YORK leeft in «zonden Iken dat »aan nii ander! ag. Nat onze ik om konc ici te z slecht; een sp salaris ib ontkenc ten. Jel gorden, unnen VUNDE 's,! stii BKOU es s am i Strijd karakteriseert Strijd van socialisten, op voetbalveld, van opvoedei ouders en voor/tegen dienstplicht en tegen exti rechts. Johan Wijne komt aan woord over het Nederlan socialisme naar aanleit van zijn promotie 'Tu' dogma en werkelijkhi iriorite lische ijdens andse [eceml roer o1 I Gorbi ip best langs en, pr ngton, iwa en ;t hooi 1 AVI „Het is moeilijk neutraal genover het socialisme staan. Het roept vaak emo op van hoop en angst. Het de emoties van een kf tocht. Socialisten achten, als kruisvaarders, strijd hun mars naar die betere reld als onontkoombaar daarom ook moeten achtei rode vaandels de rijen ten blijven". Gemarst wordt er ook in leger. Maar hoe zit dat in toekomst? In kringen vakbonden (ACOM en worden dienstplichtigen schreven als de laatste dw< arbeiders, inclusief dom u en slechte betaling, dienstplicht is volgens WDM nodig om te voo men dat de strijdmacht maatschappij m de m schappij wordt. De publi opinie is de gedachte aan tauratie van de dienstplicl voorbij gemarcheerd, dus. En gauw. Youri Mulder voert een tieve strijd op het voetbali Maar ook met zijn emoties zoon van ex-topvoetballer schrijver/columnist Jan der. Bij Anderlecht kennel hem allemaal, maar wel zoon van zijn vader. Als vader er niet bij is, kwijnt volgens HN weg in de am miteit. „Dan zal niemand staan en roepen: Hé jonge hier zit de veel scorende van Twente". duidel: mierik; gunstif ïllijk k jzen o: ntspan itsjov voor b r gewlHIl •Ta ft In 'Afscheid van het h spook' geeft René NCW-voorzitter Onno Rui een schop na. Hij vertrekt bankier van anderhalf joen naar de Amerikaa bank Citicorp. Zwaap legt dat ons een modaal manni ontvalt. Dus niks heroïsche tocht, niks superbrein, superverdiener, maar een ijverige rekenmees 1 een soort Albert Heijn. geestelijk vader van Truus' zal het in de States maken, sombert Zv/aap. Jan 'RUR' Lenferink talk about sex") krijgt van rah Verroen gratis drie nan van potentiële gasten, noemt in 'Het Sekscomi een trio auteurs als illusti van de baaierd aan boekjes boeken die sociologen en choterapeuten op de ongel kige, seksueel actieve heid los hebben gelaten laatste tien jaar. Het titels als 'Women who love much' en 'Het Casanovaci plex'. Er is geen kink in liefdes- of relatiekabel, of 'goog' of Toog' heeft er analyse over geschreven. 1 terische studie, oordeelt roen. „De liefde is en blijft grijpbaar", besluit zij. Ongrijpbaar, want ver ook vrede in Noord-Ierli Alweer twintig jaar maakten Britse soldater gels voor veertien katholig Noordieren van een zoi een dodelijke zondag: Blo Sunday. Louis Vellei schetst de godsdiensttwis Ulster van Willem van Ori tot Margareth Thatcher, hij blikt vooruit naar de op sing. Geruststelling voor de gerds. De Groene meen' weten dat Nederland veil' is dan u denkt. En wie nu steeds smult van gewelt Kroatië: Max Arian besch de softies, de dienstwt raars en deserteurs die heil buiten Kroatië zoek Ernaast een reportage buitenlandse macho's die huurlingen komen knokke Wf 30 eN e man ver he' :n eind situati wordt 1 e bittei Jeltsii de ir italitai: e st< eert m pelbaai Jel itisch j lussisc in Ru; ïardop ir duid en afs] grijke iminisi ken W ikaansi s'rillige 1 (remlir s;ri :ngt aak va "ensiel Bush g na afl Unioi word' de Tw enkele ,pten voo x, nbomrr maakl e bep •ikaans Het i en klei ,t mrake PlTE

Leidse Courant | 1992 | | pagina 4