£eicl&e @oiwa/nt VS gaan door met testen kernwapens Voorop De weg naar de titel Miss Albanië is hard £eidóe0ou/ia/nt 2 6 >Jl Nijmeegs kerkzilver onbeschadigd terug Provincie wil grenzen aan groei van autoverkeer Dode en gewonden bij rellen in Algiers Justitie wil Vietnamezen snel uitzetten Pourier en Kordes in commissie St. Maarten New Kids on the Block zou niet zelf zingen T14 Dagen Grati? n DONDERDAG 30 JANUARI 1992 22 PAGINA'S in drie katernen geestelijk leven „Wallage voert stille schoolstrijd" Brussel wil paal én perk stellen aan lobbyisten LEIDEN OMGEVING ag naar burenhulp neemt toe in Alkemade "ELUK LEVEN/OPINIE ILAND 3/4 TENLAND5/6 onomie7 URS8 DEN/REGIO9/10/11 NSTVERLENING10 "ORT 12/13 iT/RTV14 'ROGRAMMAS15 ER/PUZZEL/MENU15 •BIJLAGE17T/M22 05. Bel bewolking, maar iogelijk ook een enkele iklaring. Droog weer. Op el plaatsen mist, vooral de nacht en ochtend, ïmperaturen tussen 4 •aden in het noorden en 1 aad in het zuiden, maar dens eventuele klaringen in de middag ikele graden hoger, einig wind. cht jaar geëist gen overvaller Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no. 25250. Losse nummers 1,50. MuseumladdeR UITBIJLAGE Scholier neemt handgranaat mee naar de les LEIDEN Een 15-jarige leerling van de bedrijfs technische school aan de Vondellaan in Leiden is gisteren met een scherpe handgranaat op school verschenen. Een leraar die de hand granaat ontdekte en hem afnam waar schuwde de politie. Die heeft het ex plosief rond twee uur opgehaald om het aan de Explosieven Opruimings dienst over te dragen. Hoe de jongen uit Voorschoten aan de handgranaat is gekomen was vanmorgen nog niet duidelijk omdat hij nog gehoord moest worden. Volgens politiewoord voerder D. Graveland gaat het om een vrij moderne granaat. NIJMEGEN - De kerkschatten uit de Nij meegse St. Stevenskerk, die de dag voor oud jaar uit de kerk werden gestolen, zijn gister avond vrijwel allemaal teruggevonden. De zeer kostbare en uit cultuur-historisch oogpunt unieke zilveren voorwerpen zijn niet bescha digd. Wel lijkt alles afgewassen te zijn in ver band met vingerafdrukken Twaalf zilveren ouderlingen-bekers, die echter niet antiek en dus minder kostbaar en onvervangbaar zijn, zijn niet teruggevonden. Gisteravond kreeg de politie een anoniem telefoontje van een man die beweerde dat hij gezien had dat op een pad in de Nijmeegse wijk Heesch drie zakken met zilver gedumpt waren. Toen de politie ging kij ken bleken de zakken het gezochte kerkzilver te bevatten. Drie Nijmegenaren die de inbraak in de kerk bekend hebben, zitten vast. DEN HAAG Om te voorkomen dat over twintig jaar de Zuidhollandse wegen verstopt raken met 200 kilo meter file per dag - meer dan een verdubbeling van het huidige aantal - wil deze provincie grenzen aan de groei stellen. Dat heeft gedeputeerde Jansen van Ver keer en Vervoer gisteren bekendgemaakt tijdens de presentatie van het Mobiliteits plan Zuidvleugel Randstad. Om de auto mobilist uit zijn wagen te krijgen, moet het openbaar vervoer beter en comfortabeler worden. Ook het fietsgebruik moet worden gestimuleerd. Parkeren van auto's gaat meer kosten dan tot nu toe. Gratis plaatsen, zoals nu nog te vinden zijn in onder andere winkelcentrum Leidsenhage, gaan ver dwijnen. Goederentransport over langere afstand moet meer over het water en per spoor geschieden. Deze maatregelen moeten ook bijdragen tot een beter milieu. Als er niets wordt gedaan, dan raken niet alleen de wegen verstopt, maar dreigt ook het leefmilieu te verstikken in een walm van luchtverontreiniging. ALGIERS Bij gevechten tussen politie en funda mentalistische moslims in een buitenwijk van Al giers is gisteren een bejaarde vrouw om het leven gekomen en zijn negen mensen gewond geraakt, al dus het Algerijnse staatspersbureau APS. Het ge weld brak uit toen omstanders probeerden twee geestelijken te beschermen tegen arrestatie. Onder de gewonden bevonden zich drie agenten. Volgens APS werden er ook 23 arrestaties verricht. De politie maakte melding van 27 arrestaties. De staatsradio meldde dat de schermutselingen tussen de politie en jongeren" in de wijk uren duurden en dat de jon geren met stenen naar agenten hadden gegooid. Ook zouden jongeren het districtskantoor van de voormalige regeringspartij, het Nationaal Bevrij dingsfront, hebben geplunderd en met meubels uit het kantoor de straten hebben gebarricadeerd. WASHINGTON - De Ver enigde Staten gaan door met nieuwe kernwapens te ontwikkelen en onder grondse kernproeven uit te voeren ondanks de wa- penbeheersingsvoorstel- len die deze week zijn ge daan. De Amerikaanse minister van energiezaken, James Watkins, deelde in de toelichting bij zijn begroting mee dat een beschei den aantal ondergrondse kern proeven wordt beoogd. In zijn rede voor het Congres kondig de president Bush dinsdag aan dat hij de produktie wil staken van de W-88, de enige nucleaire lading waarvoor het Ameri kaanse leger nog orders heeft lopen. Watkins zei dat het mi nisterie van energiezaken zich gaat richten op technologieën die minder afhankelijk zijn van de noodzaak van ondergrondse proeven. Enkele uren na de Amerikaan se president deed ook de Russi sche leider Boris Jeltsin giste ren verregaande ontwapening- voorstellen. Uitvoering van de plannen betekent volgens gro ve berekeningen dat de arsena len van beide landen elk met ongeveer 4500 strategische kernwapens zullen verminde- Als het Westen niet helpt de Russische economie te redden zouden conservatieve krachten weer de macht kunnen grijpen en een nieuwe wapenwedloop beginnen die meer kost dan economische steun nu. Deze waarschuwing liet Boris Jeltsin gisteren horen in een interview met de Britse omroep BBC. Jeltsin toonde zich geïrriteerd over opmerkingen van de Ame rikaanse president George Bush dat de VS de Koude Oor log hadden gewonnen. „Ik denk dat we allen hebben ge wonnen", zei de Russische lei- Wiskundige mag hoofd niet laten invriezen VENTURA De Amerikaanse wiskundige Thomas Donaldson, die lijdt aan een ongeneeslijke hersentumor, mag zijn hoofd niet voor zijn dood laten invriezen. Dat heeft een hof van beroep in Ca- lifornië beslist. Donaldson, werkzaam als computerdeskundige, wil zijn hoofd laten invriezen omdat hij er van overtuigd is dat me dici over een tijdje wel in staat zullen zijn de tumor te genezen, waarna zijn cellen gebruikt zouden kunnen worden om een nieuw lichaam te creëren. Donaldson spande al in 1990 een rechtszaak aan, omdat de staat Californië vindt dat er een moord wordt ge pleegd als hij zich door anderen laat invriezen. Het hof van beroep hield die stelling gisteren overeind. Winnende tekening op vuilniswagen Guido Hogenboom (11) van basisschool De Veenkragge mocht gisteren in Roelofarendsveen de poster onthullen die de gemeente Alkemade heeft laten maken van zijn tekening. De tekening werd door de jury van een gemeentelijke milieutekenwedstrijd als beste beoordeeld. De fraaie poster is dit jaar in heel Alkemade te zien, want hij siert de grote en de kleine vuilniswagen en de gemeentelijke kolkenzuiger in het kader van een publiciteitscampagne met als thema Alkemade houdt afval apart" Nadat Guido zijn officiële daad ten overstaan van klasgenootjes had ver richt, overhandigden wethouder W. Nugteren en de gemeentelijke mi lieuvoorlichtster Daniëlle Freeze hem een fraai verpakt exemplaar van de poster voor zijn eigen kamer thuis. De winnaar werd na een ererondje met de vuilniswagen bij zijn eigen huis afgezet. FOTO: WIM VAN NOORT it u In alle waar kle t u alleei •S op f UW ARDEN - Procureur- :raal mr. R.D.E. Daverschot vandaag voor het Ge- itshof in Leeuwarden acht gevangenisstraf geëist te- een 29-jarige Italiaan. Deze lt verdacht van zes bank- allen in Hoogezand, Hille- en Noordwijkerhout. De werd in maart vorig jaar het Leeuwarder Hof we- is een procedurefout op vrije 'en gesteld. Hij vertrok op naar Italië. De Hoge heeft in december de be- jkking van het Gerechtshof ter weer vernietigd, zodat Gerechtshof de zaak alsnog •ehandeling heeft genomen. Italiaan was niet op de zit- aanwezig. In februari vorig rwerd hij door de Groninger fltbank tot acht jaar cel ver- peeld. Het Leeuwarder Ge- fltshof wijst 11 februari ar- UTRECHT - Het ministerie van justitie zal „op korte ter mijn" overgaan tot uitzetting van de Vietnamese asielzoe kers die volgens het ministerie geen recht hebben in Neder land te blijven. Zij zullen in principe naar Tsjechoslowakije worden uitge wezen, aldus een woordvoer der. Wanneer de eerste Vietna mezen op het vliegtuig worden gezet, is nog onduidelijk. Het ministerie heeft gisteren van Tsjechoslowakije te horea ge kregen dat dat land definitief geen Vietnamezen zal accepte ren die tegen hun wil uit Neder land worden verwijderd. Ook een groep van 24 Vietnamezen, die volgens justitie beschikken over geldige papieren, is niet welkom in Tsjechoslowakije. Justitie vindt echter dat Tsjechoslowakije er op grond van een aanbeveling van het Hoge Commissariaat van de Vluchtelingen aan gehouden is de Vietnamezen op te nemen. Staatssecretaris Kosto be schouwt dat land als „land van eerste ontvangst". Volgens de bewindsman bestaat ook nog steeds de mogelijkheid de Viet namezen naar Vietnam uit te zetten. Pagina 3: Kerken verontwaar digd over houding justitie Koffiebende In een Haagse woning zijn gistermiddag ruim 2500 pakken koffie aangetroffen. Dit gebeurde nadat in een su permarkt in 's-Gravenzande een 48-jarige Hagenaar was aangehouden die ervan wordt verdacht gedurende anderhalf jaar ongeveer honderd pakken koffie per week te hebben gestolen in Den Haag en omgeving. De man werd in de zaak vastgehouden nadat hij op heterdaad was betrapt bij het stelen van een aantal pakken kof fie. De heler aan wie hij de koffie zou hebben verkocht, een 40-jarige Hagenaar, is gearresteerd. In zijn woon huis trof de politie enkele vuilniszakken vol koffiepakken aan. FOTO STEPHEN EVENHUIS PHILIPSBURG - De commis sie die een onderzoek moet in stellen naar de kwaliteit van het bestuur op St. Maarten en met name over de wijze waarop op overheidsniveau beslissin gen worden genomen, is sa mengesteld. Zowel Nederland als de Nederlandse Antillen heeft er vertegenwoordigers in aangewezen. Van Antilliaanse zijde zijn de voorzitter en twee leden aangewezen, te weten oud-premier Miguel Pourier, P. Verton en E. Vlieg. Minister Hirsch Ballin (Antilliaanse Za ken) wees P. van Reenen en F.G. Kordes als leden van de commissie aan. Van Reenen is hoofd-inspecteur rechtshand having bij het ministerie van justitie, Kordes was tot voor kort president van de Algeme ne Rekenkamer. De commissie zal binnen drie maanden ver slag moeten uitbrengen van haar bevindingen. Zij zal met name aanbevelingen doen voor verbetering van de besluitvor ming op St. Maarten. Het be stuurscollege van St. Maarten heeft laten weten volledige me dewerking te zullen verlenen aan de werkzaamheden van de commissie en eventuele aanbe velingen over te zullen nemen. Op deze wijze, zo verklaart het Kabinet voor Antilliaanse Za ken, kan ook het vertrouwen in het eilandsbestuur van St. Maarten worden verbeterd. Schoorsteenbrand LEIDEN - De brandweer heeft vannacht aan de Morsweg een schoorsteenbrand gedoofd. Het vuur werd rond één uur ont dekt door surveillerende agen ten die de grote rookontwikke ling opviel. Zij waarschuwden de'bewoonster en zes onder huurders van het betrokken pand die nog niets hadden ge merkt. De brandweer had het vuur snel onder controle BOSTON De Ameri kaanse popgroep New Kids on the Block zingt op haar laatste album Hangin' Tough slechts ongeveer twintig procent van het ma teriaal zelf. Dat zegt de pro ducer van de elpee Greg McPherson. Vertegenwoor digers vart de groep hebben de beschuldiging van de hand gewezen. In een interview dat giste ren in de New York Post verscheen zegt McPherson dat Maurice Starr, de ma nager van de groep, en diens broer Michael John son niet alleen op de plaat, maar ook tijdens concer ten, de echte stemmen van de groep zijn. Als reactie heeft Starr gisteren laten weten dat hij en zijn broer alleen de achtergrondzang voor hun rekening nemen en dat de Kids zelf de lead- zang doen. Ook een andere manager van de groep. Bob Woolf, heeft de beschuldi ging ontkend. „Zowel in de studio als op het podium zijn het hun stemmen. Ik ben erbij geweest wanneer ze tijdens tournees repe teerden en ik heb ze een kwartier horen oefenen op slechts een noot". Volgens Woolf zijn de uitlatingen van McPherson een wraak actie omdat de producer na de opnamen van de laatste elpee is ontslagen. McPher son vertelde ook bij de rechtbank in Boston een proces te hebben aange spannen tegen de Kids. De groep zou hem nog 21 mil joen dollar schuldig zijn voor zijn bijdragen aan haar muziek en aan royal ties. Het duo Milli Vanilli, voorheen ook een populai re hitparadegroep, moest in november 1990 zijn Gram my Award inleveren toen uitkwam dat het geen van zijn liedjes zelf had gezon gen. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. telefoonnr. 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. Nederland dreigt weer eens terrein te verliezen. Nu op het gebied van wetenschappelijk onderzoek. Andere landen blijken ineens veel verder te zijn gevorderd op technologisch gebied dan wij. En dan te weten dat we vijf, zes jaar geleden nog op die landen inliepen. In geld uitgedrukt gaat het om een achterstand van een miljard gulden per jaar. Hoe halen we dat ooit in? Vergeleken daarmee is een bedrag van 318,65 gulden datje per jaar voor een abonnement op de Leidse Courant betaalt natuurlijk maar een peuleschilletje. In de wetenschap datje daarmee ook nog eens elke dag voorop loopt met het laatste nieuws, waarvan je 's avonds pas wat flitsen op het scherm ziet. Onderzoek het maar eens twee weken. Gratis. Ik wil O de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. O direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: O maand f. 27,00 (met automatische betaling) kwartaal f. 82,80. TIRANA - Op de disco-dreun van westerse popmuziek leren 25 aanstaande missen in mini rokken elegant een smal trapje af te lopen als voorbereiding op de eerste schoonheidswed strijd van Albanië. De deelnemers, tussen de 15 en de 23 jaar oud, doen dit weekeinde mee aan de wed strijd Miss Albanië 1992 - ten minste, als de voorstelling niet moet worden uitgesteld we gens een van de veelvoorko- „Een Miss-verkiezing lijkt misschien een beetje surrealis tisch onder de omstandighe den van vandaag", verklaart Vera Grabocka, directeur van de staatstelevisie, die de ver kiezing organiseert. „Maar wij willen de wereld en onszelf la ten zien dat wij een normaal le ven kunnen hebben". In het hoofdstedelijke con grescentrum, dat gebouwd werd voor de puriteinse com munistische elite van de ach tergebleven Balkanstaat, heeft nog nooit een dergelijke kleur rijke vertoning plaatsgevon den. Er is grote belangstelling voor de verkiezing, kaartjes zyn alleen nog maar op de zwarte markt verkrijgbaar, mensen onderbreken de ge sprekken over de alledaagse problemen om de voors en te- gens van de verschillende kan didaten te bespreken. Aan de deelneemsters is geen cosmetica verstrekt, zodat de meisjes uit het buitenland ge smokkelde middelen moeten gebruiken. De kleding die zij moeten dragen, komen uit een televisie-studio. „Overdag moet ik vrouwelijk en aantrekkelijk zijn, maar 's avonds keer ik terug naar huis waar al tien dagen geen elek triciteit is en slechts twee uur water", zo klaagt de 19-jarige Aida Hasani. De problemen van de Miss-ver kiezing nemen de meeste meisjes toch maar voor lief om dat het prijzengeld - 300.000 lek, dat gelijk staat aan drie jaarsalarissen - en de moge lijkheid van deelname aan de Miss-Europa verkiezingen er gens in het buitenland, te ver leidelijk zijn om te laten lopen. Dhr/Mevr: Voorl: Postcode/Plaats: Telefoon: Bei 071-313677 I Of deze bon opsturen in een I open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, I 2501 VC Den Haag (voor controle op bezorging) 711848 003000

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1