lb Muziek interview/lua» Bloom Uit Leidse Courant i donderdag 30 januari 1992 ndstr; n Morrison irgriet Eshuys Verwacht onder voorbehoud) 30 JANUARI Luka bloom en And all because the lady loves - Nighttown, Rotterdam. 31 JANUARI Luka bloom en And all because the lady loves - Tivoli, Utrecht. Dennis brown, FREDDIE MCGREGOR, BERES HAMMOND, ANDREW TOSH THE 809 BAND - Paradiso, Amsterdam. 1 FEBRUARI Europe en Pink cream 69 - Ahoy, Rotterdam. Moe tucker en Sterling Morrison - Paradiso, Amsterdam. Ute lemper - Muziektheater, Amsterdam. 4 FEBRUARI Urban dance squad en Faith pillow - Paradiso, Amsterdam. 5 FEBRUARI Magnapop- Patronaat, Haarlem. Luka bloom en And all because the lady loves - Paradiso, Amsterdam. 6 FEBRUARI Giant sand - Melkweg, Amsterdam. 7 FEBRUARI Van morrison-Vredenburg, Utrecht. Buzzcocks en Tender mercy - Paradiso, Amsterdam. 8 FEBRUARI Frank boeijen - Stadsgehoorzaal, Vlaardingen. 10 FEBRUARI Van Morrison - Rai, Amsterdam. 11 FEBRUARI Red hot chili peppers en Rollins band-Ahoy, Rotterdam. Living blues - Paap, Den Haag. 12 FEBRUARI Spiderman pyamas - New Game, Den Haag. Boltthrower, BENEDICTION, ASPHYX en MY DYING BRIDE - Paradiso, Amsterdam. 13 FEBRUARI procol harum - Vredenburg, Utrecht. Chris Whitley - Tivoli, Utrecht. 14 FEBRUARI The jack of hearts - Paard, Den Haag. The zoo - O.l.S., Den Haag. Gandalf - Tivoli, Utrecht. Overkill en Theriac - Paradiso, Amsterdam. 15 FEBRUARI Hallo venray - Paard, Den Haag. Bomb the bass - Paradiso, Amsterdam. Bob color - Nederland 3, Wateringen. 16 FEBRUARI Lou reed - Congresgebouw, Den Haag. Jablkon - Paard, Den Haag. Chris whitley - Nighttown, Rotterdam. Jimmy mcgriff quartet - Paradiso, Amsterdam. 17 FEBRUARI II enry rollins band - Paradiso, Amsterdam. 18 FEBRUARI Chris whitley - Paard, Den Haag. Easy meat - Paap, Den Haag. 19 FEBRUARI Crowded house - Vredenburg, Utrecht. Fusid- New Game, Den Haag. Chris whitley - Paradiso, Amsterdam. Kingmaker - Melkweg, Amsterdam. 20 FEBRUARI The tannahill weavers - Vredenburg, Utrecht. 21 FEBRUARI Night-caps - O.L.S., Den Haag. Hugo race - Patronaat, Haarlem. 22 FEBRUARI Jan rot-Nederland 3, Wateringen. Sniff if the tears - Melkweg, Amsterdam 24 EN 25 FEBRUARI Paul young - Vredenburg, Utrecht. 25 FEBRUARI The zoo - Paap, Den Haag. 26 FEBRUARI Cabassa - New Game, Den Haag. Young gods en Treponem pal - Paradiso, Amsterdam. 28 FEBRUARI For absent friends - O.L.S., Den Haag. 29 FEBRUARI Frank boeijen - Doelen, Rotterdam. 31 januari Leidse schouwburg, 20.15: Cuadro Flamengo door Ricardo Medeville en anderen 1/25, ƒ17, CJP/P65 ƒ21). I Lvc, Breestraat 66, Leiden, j; 22.00: Damage Done. I Stadsgehoorzaal, Leiden, ,j 20.00: Winterconcert door iï Leids Politie Muziek Gezelschap. )t 18.00 u Ischendaici ,EIDEN EN OMGEVING Donderdag 30 januari Lvc, Breestraat 66, Leiden, Vrijdag Zaterdag 1 februari Lvc, Breestraat 66, Leiden, 22.00: 'Real Time to dance'- Party met Ulanbator. Zondag 2februari Stadsgehoorzaal, Breestraat 60, Leiden, 11.30: Koffieconcert (Rachmaninov, Chopindoor pianist Alwin i The Duke, Oude Singel, Leiden, 15.00: optredens Chanson-Noireseizoen (ƒ5,-). Deschelft, Noordwijkerhout, 14.00: Nederlands Harpensemble (ƒ17,50). Muzenhof, Cor Gordijsingel, Leiderdorp, 12.30: Koffieconcert met Sjef Weyers, saxofoon, en Ben n' Hurrelbrinck, piano 7,50, ƒ5). Maandag 3februari Geen opgaven ontvangen. Dinsdag 4 februari Geen opgaven ontvangen. Woensdag 5februari Lakenhal, Oude Singel 28- 32, Leiden, 20.15: Oude muziek door Hilde de Wolf en Petra Veenswijk. Cafétregter, Herenstraat 1, Leiden, 20.00: Jazz met Meike Loeven Band (gratis). Donderdag 6februari Geen opgaven ontvangen. Vrudag 7 februari Lvc, Breestraat 66, Leiden, 22.00: Untouchable Four. Zaterdag 8februari Leidse schouwburg, 20.15: 'Live from Rotterdam' door Het Groot Niet te Vermijden Dans- en Showorkest (ƒ25, ƒ17, CJP/P65 ƒ21). Lvc, Breestraat 66, Leiden, 22.00: Pater Moeskroen. DE RANK (Golfbaan 99, Noordwijk aan Zee), 20.15: 'Candela', Spaans feest met muziek, zangen dans (ƒ25, CJP/P65/K&0 22,50, t/m 15 jr. ƒ12,50. fotoAmaliaStein Luka Bloom: 'De fiets is symbolisch voor mijn werk'. door Hans Piët ,,Op mijn nieuwe langspeler 'The Acoustic Motorbike' heb ik vooral geprobeerd de energie van mijn concerten te vangen. Hij klinkt dan ook rauwer en meer direct dan 'Riverside', de plaat waarmee ik twee jaar geleden als Luka Bloom debuteerde. Ik ge loof dat hij door die aanpak heel toeganke lijk is geworden", zegt Luka Bloom (36). „De fout, die de meeste muzikanten ma ken, wanneer ze na een succesvolle eerste elpee, van de platenmaatschappij een gro ter budget tot hun beschikking krijgen, is dat ze het materiaal volstoppen met instru menten. Hierdoor blijft de schoonheid er van verborgen totdat de compositie op het podium weer wordt uitgekleed. Ik wilde juist met deze plaat laten zien wie ik onder het licht van de schijnwerpers ben". De Ierse troubadour, die eigenlijk Barry Moore heet en een jongere broer is van de beroemde Christy Moore, lijkt met 'The Acoustic Motorbike' te grossieren in ro mantiek. „Romantiek is een woord dat ik liever niet gebruik. In de popmuziek heeft het te veel een sprookjesachtige uitstra ling, terwijl mijn romantiek juist is geba seerd op wat zich in mijn omgeving af speelt. Het wordt ingekleurd door een ze kere wanhoop, die samenhangt met de staat waarin de wereld verkeert. Dat ik een romantisch nummer als 'I need love' van LL Cool J. heb opgenomen, heeft vooral met mijn interesse voor rap te maken. Ik speel het nummer al een aantal jaren op het podium. In die periode heeft het voor mij eigenlijk nooit zijn poëtische en roman tische uitstraling verloren. Die interesse voor rap vindt zijn oorsprong in mijn zoek tocht naar nieuwe muzikale vormen". „The Jungle Brothers zetten mij op het spoor. Hun materiaal was behalve politiek Luka Bloom beproefde in 1986 zijn geluk in de V.S. nadat hij in Europa geen voet aan de grond kreeg. Na de wonderschone elpee 'Riverside' en overtuigende concerten op onder meer Pinkpop komt hij nu met de opvolger 'The Acoustic Motorbike'. Een gesprek over rap en fietsen. ook uiterst muzikaal en komisch. Ik be sloot mijn manier van gitaar spelen te com bineren met gesproken woord en ging op zoek naar materiaal. Die speurtocht ein digde bij 'I need love' van LL Cool J., een van de moeilijkste nummers die ik ooit leerde spelen". „Veel mensen vinden rap een heel simpele muziekvorm. Dat is niet zo. Ik vind dat de ritmiek en frasering, puur vanuit een tech nisch standpunt bekeken, uiterst smaak volle composities opleveren. Maar het is niet gemakkelijk om muziek en tekst op el kaar af te stemmen en tegelijkertijd de emotie van de woorden te vangen". „Na het opnemen van 'I need love' had ik de smaak behoorlijk te pakken en heb ik verder geëxperimenteerd. 'Bridge of sor row' is daar misschien het beste voorbeeld van. Het is mijn poging de rap een Luka Bloom-jasje te geven". Hoewel Luka in 1986 de V.S. als zijn uitval basis koos, keerde hij vorig jaar na een tournee naar Ierland terug. „Muzikaal en cultureel was er heel veel gebeurd sinds ik mijn koffers had gepakt en naar New York was vertrokken. Er had een frisse wind ge waaid door de traditionele Ierse muziek en die stond mij wel aan. Ik heb mijzelf opge sloten in een kleine cottage in het westen van Ierland en ben aan het werk gegaan. Daar heb ik ook leren fietsen. Die tochten door Kerry bleken een onuitputtelijke in spiratiebron te zijn. In zekere zin is de fiets symbolisch voor mijn werk. Hoewel het voertuig wordt aangedreven door een ket ting met trappers, is hij tegelijkertijd bewe gelijk en een brok energie. De fiets is voor mijn muziek wat de Harley Davidson is voor de rock and roll". „Hoewel de muze mij niet altijd even goed gezind is, heeft ze mij nog nooit echt in de steek gelaten. Er blijken altijd weer bron nen genoeg om uit te putten. Zo is 'Listen to the hoof beat' gebaseerd op een televisie documentaire naar aanleiding van de hon derdste gedenkdag van de slachtpartij bij het Amerikaanse Wounded Knee. Ik ben lange tijd gefascineerd geweest door de ge schiedenis van de oorspronkelijke bewo ners van Amerika. Ik heb het idee dat de Indianen ons nog altijd heel veel kunnen le ren over de manier waarop we met de aarde moeten omgaan. 'Listen to the hoof beat' is mijn advies aan blanken eens te luisteren naar die raadgeving. Zelfs een toneelstuk kan mijn fantasie op gang helpen. Maar ik probeer wel altijd aansluiting te vinden met de donkere kant van de samenleving. Ik geloof niet dat iemand nog is geïnteres seerd in nummers over de eenzaamheid". Nighttown, Rotterdam: Luka Bloom. Op 30 januari (21 uur). Ook in Tivoli, Utrecht (31 januari) en Paradiso, Amsterdam (5 fe bruari). Gitarist (14) soleert bij het Residentie Orkest „Ik weet niet of ik het eng vind. Ik heb er nog niet over nagedacht zegt de 14-jarige gymnasiast Izhar Elias uit Ouderkerk aan de Amstel, die op 8 februari als gitarist so leert bij het Residentie Orkest. Vorig jaar won hij de eerste prijs op het 22e Prinses Christina Concours. Hij sleepte tevens de Residentie Orkest Prijs in de wacht, be staande uit een solo-optreden met het or kest. „Ik had nooit gedacht dat ik dat kon", zegt Izhar. Hij speelt een stuk van Joaquin Ro- drigo, de 'Fantasia para un Gentilhombre'. De titel kan hij nauwelijks uitspreken. „Mijn muziekleraar, Tom Terra, heeft het voor mij uitgekozen. Het laatste half jaar heb ik het heel veel geoefend. Ik vond het vroeger al leuk om met instrumenten te spelen. Op mijn zevende kreeg ik een oude gitaar en daar begon ik een beetje op te rammelen. Vond ik leuk en toen ben ik naar de muziekschool gegaan. Naar Tom". „Ik wil gitarist worden. Welke gitarist ik bewonder Niemand eigenlijk Mijn ou ders Zijn een béétje muzikaal: mijn moe der speelt blokfluit, mijn vader mondhar monica. Maar mijn vader is wel artistiek, hij is kunstschilder". Izhar kent het Residentie Orkest niet. „We repeteren pas vlak tevoren. Maar ik heb al wel geoefend met het orkest van onze mu ziekschool. Ik weet dus wel een beetje hoe het is. Ik ben ook nog nooit in de Anton Phi- lipszaal geweest. Mijn moeder is wel wezen kijken. Ze zegt dat het een hele mooie zaal is. 't Zal mij benieuwen". Muziektheater, Den Haag: Residentie Or kest o.l.v. Jan Stulen m.m.v. Quirijn van Regteren Altena (contrabas) en Izhar Eli as (gitaar); werken van Rossini, Bottesini, Rodrigo, Bizet en Gounod. Op 8 februari (20.15 uur). VER UIT VROLIJKE 99STE SYMFONIE Een echte authentieke barok- en klas- siekkenner, Ton Koopman, staat op 8 februari (aanvang 19.30 uur) op de bok van het Radio Kamerorkest in Vredenburg in Utrecht. Oude muziek op nieuwe instrumenten mag weer. Op het programma staan werken van Mozart en Haydn. Van Mozart wordt onder meer het engelachtige prachti ge Exsultate, jubilate' gespeeld, van Haydn zijn vrolijke 99ste symfonie. HOBBYISME UIT EEN DORPJE In 1987 werd de wat sluimerende car rière van John Haitt nieuw leven inge blazen via een verrassende muzikale samenwerking. De Amerikaan dook de studio in met Ry Cooder, bassist Nick Lowe en drummer Jim Keltner. Het resultaat heette 'Bring The Fami ly'. Hobbyisme op hoog niveau dus. dat nu een vervolg krijgt met Little Village. Het project zit al enige tijd in de lift en nu kan de elpee van dit hob by-clubje eindelijk uitkomen. Ter on dersteuning gaat het kwartet ook op tournee en staan ze 5 maart eenmalig in Ahoy in Rotterdam. doet die rat daar in de vleugel (vanaf 6 j.). Korzo, 14.30: 'Buiten Westen'. Festival niet- westerse muziek met optreden van enkele vrouwenkoren uit de Oekraïne. Maandag 3 februari Muziektheater, 20.15: Budapest Concert Orchestra o.l.v. Tamas Gal m.m.v. Emmy Verhey (vioolen Allison Eldredge (cello); werken van Kodaly, Brahms en Bartók. foto Guus Dubbelman Het Groot Niet te Vermijden Dans- en Showorkest is 8 februari in de Leidse Schouwburg te horen. Zondag 9 februari Donderdag 30 januari Circustheater, 20.00: Musical 'Les Misérables' van Alain Boublil en Claude- Michel Schönberg; regie Ken Caswell; met o.a. Ernst Daniël Smid, Vera Mann, Pia Douwes, Henk Poort, Joke de Kruijf, Danny de Munk en Bill van Dijk. Het Paard, 21.30: Popconcert Magnapop en Tender Mercy. Vrijdag 31 januari I Circustheater, 20.00: Musical 'Les Misérables' (zie 30 jan.). Muziektheater, 20.15: 'M^jesteitsconcert' door Marininierskapel; werken van o.a. Gershwin en Bernstein; 20.15: NCRV-concert: Radio Filharm. Orkest o.l.v. Jean Fournet m.m.v. Laura de Fusco (piano) en Christine Whittlesey (sopraan); werken van Andriessen, Mozart en Poulenc. Theater a/d haven, 20.30: Kleine Opera Stichting i.s.m. Rataplan: 'Auw van Erik Lotichius; regie Aram Adriaanse. Familievoorstelling vanaf 8 j. Zaterdag 1 februari Theater a/d haven, 15.00: Familievoorstelling'Auw (zie 31 jan.). Circustheater, 20.00: Musical 'Les Misérables' (zie 30 jan.). Muziektheater, 19.30. Residentie Orkest o.l.v. Vasili Sinaiski m.m.v. solisten; werken van Balakirev, Tsjaikovski, Rubinstein, Cui, Borodin, Glinka, Moessorgski en Rimski-Korsakov. Korzo, 20.00: 'Buiten Westen'. Festival niet- westerse muziek met optredens van A Sa Go, Turkish Delight (jamsessie) en Chi-Kin-Chee Akwaaba. Kon. conservatorium, 10.00-12.00: 'Iordens Klassewerk'. Openbare les o.l.v. Coosje Wijzenbeek; 14.00: Slotconcert Iordens Viooldagen. Concours voor deelnemers van 10 t/m 14 j. Optreden van zes finalisten. Het Paard, 21.30: 'Den Haag heeft de Blues IV'; met Evan Johns The H-Bombs, Homesick The Backstabbers, Ted Oberg, Harry Muskeeband, John Lagrand, Tom Shaka en vertoning bluesfilms. Dinsdag 4 februari Circustheater, 20.00: Musical 'Les Misérables' (zie 30 jan.). Diligentia, 20.15: Victor K. Merzhanov (piano); werken van o.a. Chopin, Schumann en Skriabine. Kon. conservatorium, 20.00: Symfonie-orkest van het Kon. Conservatorium o.l.v. Lucas Vis m.m.v. Liesbeth Niesten (fluit); werken van Webern, Nielsen en Bartók. Donderdag 8 februari Muziektheater, 19.30: Mini Maxi en het Residentie Orkest (zie 5 febr.). Circustheater, 20.00: Musical 'Les Misérables' (zie 30 jan.). Korzo, 21.00: Free-jazz door Rotterdams/Amerikaanse band Black Tulip Transit. Vrijdag 7 februari Muziektheater, 20.15: Kon. Concertgebouworkest o.l.v. Charles Dutoit m.m.v. Chantal Juillet (viool). Stravinski-programma. Circustheater, 20.00: Musical 'Les Misérables' (zie 30 jan. i. Diligentia, 20.15: Montezuma's Revenge (uitverk.). Zondag 2 februari Theater a/d haven, 15.00: Familievoorstelling'Auw (zie 31 jan.). Circustheater, 14.00 en 20.00: Musical 'Les Misérables' (zie 30 jan.). Muziektheater, 14.15: Residentie Orkest o.l.v. Vasili Sinaiski m.m.v. Niek van Oosterum (piano); werken van Glinka, Tsjaikovski en Rimski- Korsakov; 20.15: Budapest Concert Orchestra o.l.v. Tamas Gal m.m.v. Allison Eldredge (cello); werken van Kodaly, Elgar. en Dvorak. Diligentia, 14.30: Familieconcert Polo de Haas enllonkaVerdurmen: 'Wat Woensdag 5 februari Muziektheater, 19.30: Mini Maxi en het Residentie Orkest. Op programma 'Ouverture II Turco in Italia' van Rossini en 'Het Concert'; 20.00: Opera Forum o.l.v. Gabrieli Bellini: 'Tosca' van Puccini; regie David Prins. Circustheater, 20.00: Musical 'Les Misérables' (zie 30 jan.). Theater Pepijn, 20.15: Geoffrey Madge (piano); werken van Scarlatti, Bach, Schubert, Busoni, Liszt en Xenakis. Korzo, 21.00: Jazz in Motion: Workshopconcert Frans van de Hoeven. Zaterdag 8 februari Muziektheater, 20.15: Residentie Orkest o.l.v. Jan Stulen m.m.v. Quirijn van Regteren Altena (contrabas) en Izhar Elias (gitaar); werken van Rossini, Bottesini, Rodrigo, Bizet en Gounod. Circustheater, 20.00: Musical 'Les Misérables' (zie 30 jan.). Diligentia, 20.15: Kwasi Kloos (close harmony en jazz) m.m.v. Vokaal Pop Ensemble. Zondag 9februari Circustheater, 14.00 en 20.00: Musical 'Les Misérables' (zie 30 jan.). Diligentia, 11.30: Fodor Kwintet; werken van Haydn, Nielsen, Mozart en Ligeti; 14.30: Irene Maessen (sopraan) en Frank Mol (piano); werken van o.a. Schubert, Strauss, Fauré en Poulenc; 20.15: Gitaarconcert Joe Pass Paco Pena.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 19